PDA

Επιστροφή στο Forum : Cosmote: Τι με συμφέρει καλύτερα, καρτο-internet ή tethering?



Kthulhu
12-08-11, 19:58
Καλησπέρα στο forum.

Φεύγω διακοπές σε δύο ημέρες και σκέφτομαι δύο λύσεις για internet στο laptop μου (δυστυχώς εκεί που θα πάω δεν υπάρχει κάτι σε free wi-fi)

Η πρώτη λύση είναι αυτή που χρησιμοποιώ τώρα, το Cosmote Internet on the Phone 60, που μέχρι 31/8 μου δίνει 120ΜΒ/ημέρα με 3 ευρώ. Με Tethering από το ZTE Blade μου δουλεύει άψογα.

Σκεφτόμουν όμως μήπως έβαζα καρτο-internet. Ένας φίλος μου έδωσε το usb στικάκι του που δεν χρησιμοποιούσε, οπότε θα μπορούσα να έπαιρνα το πακέτο των 20 ευρώ. Δυσκολεύομαι όμως να το βρώ - έχω ρωτήσει σε 4 Γερμανούς στην περιοχή μου και κανείς δεν το έχει διαθέσιμο.

Ο λόγος που σκέφτομαι για το καρτο-internet είναι πως, δυστυχώς, με το Tethering δεν έχω καμία αίσθηση του πόσα MB έχω ξοδέψει, κι αν ξεπεράσω τα 120 χρεώνουν το MB περισσότερο κι από το γραμμάριο κοκαΐνης.

Any suggestions?

vasiliou
12-08-11, 20:10
Εγω ειμαι της άποψης δώσε 20 ευρο και παρε καρτα για το whatup... και μετα ενεργοποίησε 120Mb 5-6φορές θα πάρεις και κατι απο το reload.. και θα εχεις περίπου 800mb για ενα μηνά στο κινητό που με το Tethering θα τα έχεις και στο pc!!!

Οσο για της χρεώσεις βαλε αυτο (https://market.android.com/details?id=org.hypest.mywhatsup&feature=search_result)στην λεπίδα σου... για να ξέρεις τι σου γίνετε!


ΥΓ: βεβαία το καρτοιντερντε απο οικονομικής πλευράς συμφέρει γιατι με 20 ευρο θα εχεις περίπου 2 giga και ίσως και καλύτερη ταχύτητα απο το blade!Απλα με την πρώτη επιλογή θα εχει και νετ στο κινητό παντού!

Kthulhu
12-08-11, 21:31
Είσαι βέβαιος πως αν κάνω πολλαπλές ενεργοποιήσεις του Internet on the phone τα MB θα μετρήσουν αθροιστικά?

vasiliou
12-08-11, 22:03
Ναι ναι το κάνω εδω και 1-2 μήνες... Και για το λογού το αληθές...
90357

ουπς βγήκε λιγο ανάποδα... ελπίζω να το βλέπεις απο κινητό η ταμπλετ για να μην γυρνάς την οθόνη :p

Kthulhu
12-08-11, 22:22
Από που βλέπεις πόσα megabytes σου έχουν απομείνει?

edit
Άκυρο, κατέβασα κι εγω το My whatsup

Thanks, αυτό θα κάνω :-) Μην τρέχω να βρω και διαθέσιμο πακέτο καρτοinternet. Έτσι κι αλλιώς, εκτός διακοπών δεν χρειάζομαι καθόλου mobile broadband.

weather1967
12-08-11, 22:52
Ηρθε στά ίσια του :)

Εκτος απο τον Γερμανο ,πηγαινε σε ενα καταστημα cosmote,oteshop εκει εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να βρεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.