PDA

Επιστροφή στο Forum : Παρεμβολή ή κατι άλλο?



kostas_fsi
12-08-11, 22:11
Με κόπο καταφερα και ετρεξα το dmt tool.
Εχω router speedtouch tg585v8 και σύνδεση forthet 24αρα (ο Θεος να την κανει)
Αυτες ειναι οι τιμες που παιρνω.
Ειναι παρεμβολή?
Ειναι η μεγαλη μου αποσταση από το DSLAM (3 χλμ και βάλε)?
Το ίδιο πρόβλημα είχα και με connex.
Ειδικα τον χειμωνα μετα τις 6 το απογευμα δεν είχα συνδεση σχεδον ποτε.
Ευχαριστώ.

Agent_
12-08-11, 22:28
Δυστυχώς στις συνδέσεις ADSL ισχύει ένας κανόνας και αυτός είναι ότι όσο μεγαλύτερη είναι η απόσταση από το Αστικό κέντρο που συστεγάζονται τα μηχανήματα που σου επιτρέπουν την πρόσβαση στο διαδίκτυο (DSLAMS) τόσο έχουμε μείωση της ταχύτητας. Από τα στατιστικά που έδωσες φαίνετε ότι η απόσταση σου από το Α/Κ είναι περίπου 2750 μέτρα σε μήκος καλωδίου. Τα καλώδια δεν ακλουθούν μια γραμμή από το σπίτι σου μέχρι το κέντρο του ΟΤΕ αλλά την υπάρχουσα υποδομή που ο ΟΤΕ έχει σχεδιάσει. Από την άλλη αυτό που θα σκέφτεσαι είναι ότι και πάλι η ταχύτητα σου θα έπρεπε να κυμαίνετε σε μεγαλύτερα επίπεδα αλά δυστυχώς αυτό συμβαίνει όπως φαίνεται από το γράφημα από παρεμβολές στη συχνότητα του ADSL. Οι παρεμβολές μπορεί να προέρχονται από πολλούς παράγοντες που συσχετίζονται με το κομμάτι των καλωδίων. Για παράδειγμα μπορεί λόγο πολλών συνδέσεων ADSL στη περιοχή σου να υπάρχει μεγάλο Crosstalk στους βρόγχους και για αυτό να παρατηρείς χαμηλή ταχύτητα η ακόμα κάποια πηγή ηλεκτρικού ρεύματος να δημιουργεί παρεμβολές επίσης.
Θα πρέπει να σε ρωτήσω για αρχή αν είχες στο παρελθόν ιστορικό με αποσυνδέσεις στη Forthnet η γενικά αν παρατηρείς στη διάρκεια της μέρας αποσυνδέσεις στη γραμμή ADSL σου.
Για αρχή κάνε την εξής δοκιμή. Αποσύνδεσε όλες τις τηλεφωνικές συσκευές σου και βαλε το router απευθείας πάνω στην τηλεφωνική πρίζα και δες αν υπάρχει κάποια αλλαγή στον συγχρονισμό.
Χρησιμοποιείς το καλώδιο που είχε το router μέσα στο Κουτί του για να το συνδέσεις στη πρίζα του τηλεφώνου η κάποιο μεγαλύτερο δικό σου καλώδιο;
Τσέκαρε τα παραπάνω και πες μου αν είχες η έχεις συχνές αποσυνδέσεις για να πάμε παρακάτω. :)


Η ταχύτητα σου θεωρείτε καλή για τα στατιστικά που δίνεις. Έχεις ζητήσει fast path για καλύτερα Pings στα games;

kostas_fsi
13-08-11, 10:28
Φίλε Αgent ευχαριστω για την απαντηση σου.
Δεν είχα ποτε αποσυνδεσεις με forthnet. Ουτε σε αυτο το σπιτι, ουτε και στο προηγουμενο.
Οσον αφορα το router, το εχω συνδεσει σε 3 διαφορετικες μπριζες, με ολους τους πιθανους τροπους. Στο σπιτι δε, η απωλεια ειναι ελάχιστη. Μετρήθηκε από τεχνικο στο ρολοι του ΟΤΕ και στην μπριζα όπου εχω το router και δεν υπήρχε ουσιαστικη διαφορά.
Με την πρωτη ευκαιρια που θα πεσει το δικτυο, θα καταγραψω τιμες και θα τα ξαναπουμε να δεις διαφορες.
Οχι δεν εχω ζητησει fastpath. Απλως το ζηταω απο την εταιρεία? Θα εχω διαφορά στην ταχυτητα ή πιο σταθερη γραμμη?
Μου ειπαν να δοκιμασω αλλαγη ζευγων?
Ισχυει?

johnson
13-08-11, 10:35
Οχι δεν εχω ζητησει fastpath. Απλως το ζηταω απο την εταιρεία? Θα εχω διαφορά στην ταχυτητα ή πιο σταθερη γραμμη?
Μου ειπαν να δοκιμασω αλλαγη ζευγων?
Ισχυει?

Σε ρώτησε εάν έχεις fastpath γιατί επιβαρύνει τις δύσκολες γραμμές.
Η αλλαγή ζευγών ίσως βοηθήσει αλλά τίποτα δεν είναι εγγυημένο από κανέναν.
Δες στη περιοχή σου πως πάνε οι συνδέσεις από θέμα ταχύτητας αλλά κυρίως σταθερότητας γιατί δεν αποκλείεται η περίπτωση του να πας σε χειρότερο ζεύγος απ'ότι ήσουν οπότε παίζεις με τις πιθανότητες ανάλογα.

Agent_
13-08-11, 11:37
Φίλε Αgent ευχαριστω για την απαντηση σου.
Δεν είχα ποτε αποσυνδεσεις με forthnet. Ουτε σε αυτο το σπιτι, ουτε και στο προηγουμενο.
Οσον αφορα το router, το εχω συνδεσει σε 3 διαφορετικες μπριζες, με ολους τους πιθανους τροπους. Στο σπιτι δε, η απωλεια ειναι ελάχιστη. Μετρήθηκε από τεχνικο στο ρολοι του ΟΤΕ και στην μπριζα όπου εχω το router και δεν υπήρχε ουσιαστικη διαφορά.
Με την πρωτη ευκαιρια που θα πεσει το δικτυο, θα καταγραψω τιμες και θα τα ξαναπουμε να δεις διαφορες.
Οχι δεν εχω ζητησει fastpath. Απλως το ζηταω απο την εταιρεία? Θα εχω διαφορά στην ταχυτητα ή πιο σταθερη γραμμη?
Μου ειπαν να δοκιμασω αλλαγη ζευγων?
Ισχυει?

Το fast path είναι μόνο για τα ping times αν είσαι φανατικός gamer ιδιαίτερα σε FPS games. Συγκεκριμένα σε ρώτησα γιατί το fast path ρίχνει λίγο την ταχύτητα της σύνδεσης. Αφού δεν είχες με την Forthnet αποσυνδέσεις αυτό που σε συμβουλεύω να κάνεις για να βελτιώσεις έστω και λίγο την ταχύτητα σου είναι να καλέσεις την τεχνική υποστήριξη και να τους ζητήσεις να σου χαμηλώσουν λίγο το SNR της γραμμής για να ανέβει η ταχύτητα σου. Δυστυχώς δεν υπάρχουν και πολλά πράγματα που μπορείς να κάνεις καθώς αν υποθέσουμε ότι τα καλώδια του ΟΤΕ και όχι αυτά στο κτίριο σου δεν είναι και σε τέλεια κατάσταση σε συνδυασμό με τις παρεμβολές στο σήμα της γραμμής που προέρχονται από πολλούς παράγοντες σαν αυτούς που σου ανέλυσα παραπάνω.
Αφού λοιπών αυτή η ταχύτητα όπως λες είναι σταθερή και δεν έχεις αποσυνδέσεις προτείνω να καλέσεις την τεχνική υποστήριξη και να ζητήσεις αυτό που σου έγραψα. Θα το κάνουν άμεσα και θα δεις επί τόπου τις διαφορές και μας λες.
Σου ξανά λέω πάντως ότι αυτή η ταχύτητα θεωρείτε καλή για την απόσταση σου από το DSLAM.

Όσο για την αλλαγή ζεύγους δεν νομίζω να το καταφέρεις αυτό καθώς μόνο ο ΟΤΕ στους δικούς του πελάτες αν κρίνει σκόπιμο το κάνει. Στους εναλλακτικούς παρόχους το κάνει μόνο σε πολύ χειρότερες περιπτώσεις με αποδειγμένο πρόβλημα στο κεντρικό καλώδιο.
(όπως βλέπεις υπάρχουν και χειρότερες περιπτώσεις ;))

michpan
15-08-11, 01:57
Η ταχύτητά σου είναι καλή για το att που έχεις..


Μιχάλης

@ ADSLgr.com All rights reserved.