PDA

Επιστροφή στο Forum : καθε βραδυ 9 παρα 20'....



hitech444
12-08-11, 22:12
μου κανει διακοπη το US Robotics 9107. Το κλεινω για λιγο, το ανοιγω και μετά ΟΚ. Κατι παιζει με το DSLAM? Πριν απο κανα μηνα υπηρχε προβλημα με τις γραμμες γενικως στην περιοχη.... (στην πολη που παραθεριζω). Ηρθε ο τεχνικος, μετρησε τη γραμμη, τη βρηκε ενταξει και μου συνεστησε ανεμιστηρα στο router, που οντως ζεσταινοτανε. Τωρα ομως δεν ανεβαζει τις ιδιες θερμοκρασιες και η διακοπη γινεται τη συγκεκριμενη ωρα (αν και ειναι ανοιγμενο απο το πρωι).
Αποψε το ειχα παρατησει και ηρθα να το δω 9:30. Ειχε κολλησει παλι.... Καναδυο reboot και μετα, ω του θαυματος ολα ΟΚ. Τι να φταιει?
Να δω το log file router; Τι να προσεξω;

emeliss
12-08-11, 22:17
Τα φώτα στην γειτονιά.

FuS
13-08-11, 00:38
Αυτό που σου ανέφερε ο emeliss ή αντίστοιχα τσέκαρε αν κάποια συσκευή μπαίνει σε λειτουργία εκείνη την στιγμη.

(τελευταία φορά που είχα παρόμοιο πρόβλημα ήταν από τα χριστουγεννιατικα λαμπάκια μιας γιαγιάς στο δίπλα διαμέρισμα τα χριστούγεννα του '09. Εμένα δεν συγχρόνιζε καν.)

Lusifer_gr
13-08-11, 05:50
Λοιπόν αυτό το "Κάθε βράδυ 9 παρά 20" θα γινόταν μεγάλο σουξέ...


"Κάθε βράδυ 9 παρά 20"
"Σβησανε τα φώταααα κάνε την εξίσωση" :lol:

psyxakias
13-08-11, 11:13
Εγώ από χθες έκανα subscribe στο νήμα, περιμένοντας εξελίξεις. :p

hitech444
14-08-11, 16:05
Λοιπον, η συνεχεια...
Παρατηρησα οτι κολλαγε ο router οταν καποιος χρησιμοποιουσε το τηλεφωνο που ειναι στην ιδια γραμμη. Ετσι άλλαξα το splitter. Τωρα δεν εχω κολλημα την ιδια ωρα (9 παρα 20). Παρολα αυτα δεν λυθηκαν τα προβληματα. Κανω Repair ομως τη συνδεση και φτιαχνει.... Τι σημαινει αυτο; οτι καπως μπουκωνει; Προβλημα θορυβου;
Αν μπορει καποιος να δωσει καμμιά ιδεα.....

Ευχαριστω
Σημ. 1) Η τροφοδοσια του router γινεται απο UPS
2) Οταν ο ΟΤΕ μας ειχε μπερδεψει τα καλωδια πριν 20 μερες, η αλλη μου γραμμη (PSTN χωρις internet) ειχε συνακροαση με το διπλανο ξενοδοχειο και η DSL γραμμη ηταν νεκρη

emeliss
14-08-11, 16:19
Το πρόβλημα που αναφέρεις τώρα δεν έχει να κάνει με το adsl αλλά με την τοπική σου σύνδεση. Έχω την εντύπωση πως τα παλιά US Robotics είχαν ένα θέμα εκεί. Μπορείς να δανειστείς άλλο ρούτερ για δοκιμή; Αν όχι, περίμενε να γράψει κάποιος από τους πολλούς που είχαν φάει με το κουτάλι το συγκεκριμένο μηχανάκι.

hitech444
14-08-11, 16:33
Εχει να κανει με το τοπικο δικτυο εννοεις emeliss; Γιατι του εχω βαλει κι ενα AP...
O τεχνικος μου ειπε οτι το router ενω ειναι συνδεδεμενο, αργει να παρει IP...

hitech444
16-08-11, 20:09
Μιλησα σημερα με την διευθυνση τεχνικων υπηρεσιων και μου ειπαν οτι πολλες περιοχες στο νομο εχουν τετοια προβληματα με θορυβο κλπ. και οχι μονο η δικη μου περιοχη...
Αν το συνδιασω με την απαντηση που μου ειχε δωσει καποια αλλη κυρια, διοικητικος υπαλληλος, πριν απο 15 μερες, βγαζω το συμπερασμα οτι ή κατι παιζει με τις αδειες των τεχνικων ή οτι ειναι σε λευκη απεργια λογω μειωσης των αποδοχων τους.

emeliss
16-08-11, 20:13
Όπα να το πάρουμε από την αρχή. Ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα τώρα, τι κάνεις repair και φτιάχνει, αν φτιάχνει. Οι γενικότητες που σου περιέγραψαν παραπάνω δεν θα σε βοηθήσουν κάπου.

gbil
17-08-11, 10:55
... ή οτι ειναι σε λευκη απεργια λογω μειωσης των αποδοχων τους.

Sorry για το off-topic
Ποιος σου είπε ότι έγινε μείωση αποδοχών στον ΟΤΕ ? Δεν είναι δημόσιο.

katsulis
17-08-11, 11:54
Μηπως εχεις συναγερμο στο σπιτι?

hitech444
18-08-11, 22:20
Παιδια,
Να ανακεφαλαιωσω λιγο. Ο τιτλος πλεον δεν ειναι ενδεικτικος της καταστασης που επικρατει... Το προβλημα ειναι ο θορυβος στη γραμμη. Οταν παω να τηλεφωνησω πεφτει η σύνδεση. Οταν κλεισω το τηλ., επανερχεται.... Δοκιμασα άλλα τηλ., τιποτα...

emeliss, κανω repair την συνδεση μου στα XP (Open network Connections > Local Area Connection > Repair).

katsulis, ναι εχω συναγερμο... δεν μπορω να καταλαβω που κολλαει στην υποθεση...

gbil, μπορει να μην ειναι δημοσιο, ξερω ομως απο μεσα οτι εχουν μείωση στα επιδοματά τους οι τεχνικοι.

tsorbi
18-08-11, 22:24
Και οι συναγερμοί θέλουν φίλτρο.

orck
18-08-11, 23:16
Ο συναγερμος εχει αμεση σχεση με αυτο που περιγραφεις, οπως σου ειπαν ηδη θελει φιλτρο. Τα επιδοματα των τεχνικων (ποιων τεχνικων;) τι σχεση εχουν;

hitech444
19-08-11, 10:42
O συναγερμος ειναι εδω και 2 χρονια. Τωρα θελει φιλτρο; Εξ'αλλου δε συνδεεται με τηλ. γραμμη...

emeliss
19-08-11, 14:02
Το ότι σηκώνεις το τηλέφωνο και πέφτει το adsl είναι άσχετο με το ότι κάνεις κάποιες φορές repair την τοπική σύνδεση. Είναι δύο ανεξάρτητα προβλήματα. Άσε μόνο ένα τηλέφωνο στην γραμμή με το φίλτρο του και δοκίμασε να τηλεφωνήσεις. Αν πέσει το adsl δοκίμασε με άλλο φίλτρο. Θα βλέπεις όμως τον συγχρονισμό του adsl (πχ από τα led του router) και όχι αν έχεις internet ή όχι.

katsulis
19-08-11, 14:09
Οι συναγερμοι καθε 24 ωρες ειναι ρυθμισμενοι να στελνουν τεστ στο κεντρο ληψης σηματων για να ενημερωνει οτι ειναι οκ.Αυτο μπορει να ερχεται και στο κιν. ετσι κολαει το καθε μερα 9 παρα 20.

orck
19-08-11, 17:09
O συναγερμος ειναι εδω και 2 χρονια. Τωρα θελει φιλτρο; Εξ'αλλου δε συνδεεται με τηλ. γραμμη...

Εαν ο συναγερμος σου συνδεεται με το τηλεφωνικο σημα για να στελνει ενημερωση η να σε καλει εαν συμβει κατι στο σπιτι τοτε ηθελε φιλτρο απο την πρωτη μερα. Εαν κατι δουλευει λαθος δεν υπαρχει καποια εγγυηση οτι θα συνεχισει να λειτουργει με τον λαθος τροπο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.