PDA

Επιστροφή στο Forum : Βάζω audio cd και πέφτει το download στο μηδέν



moshstef
31-03-04, 22:38
Γεια χαρα!

Όταν βάζω να παίξει ένα audio cd, βλέπω τα downloads μου να μηδενίζονται (τα uploads συνεχίζουν κανονικά). Σταματάω το cd, επανέρχονται τα downloads.
Έχω ISDN σύνδεση και χρησιμοποιώ Netmod με σειριακή σύνδεση.

Μπορεί κανείς να προτείνει γιατί συμβαίνει αυτό;


Ευχαριστώ πολύ.

mechdim
31-03-04, 23:04
Για πες μας περισσοτερα, βρε φιλε οπως τι μηχανημα εχεις? Χαρτοριχτρες ειμαστε? 8)

androu
31-03-04, 23:20
μάλλον το media player συνδέεται σε κάποιο server. Επέλεξε να μην συνδέεται ..!!

moshstef
31-03-04, 23:46
Με winamp το δοκίμασα, και έχω επιλέξει να μην συνδεέται με CDDB (αυτό εννοούσες androu).



Το μηχάνημα μου έχει ως εξής:

Windows XP Pro
AMD Athlon 1700
MSI K7Turbo motherboard
256MB SDRAM 133MHz
HITACHI GD2500 DVD-ROM
PLEXTOR PX-W4012A
SOUNDBLASTER LIVE 1024 (με kxdrivers)

Το DVD-ROM είναι συνδεμένο με την κάρτα ήχου.
Το CD-RW είναι MASTER στο Secondary IDE και το DVD-ROM είναι SLAVE.
Έχω απενεργοποιήσει το ACPI κατά την εγκατάσταση των Windows XP.

Τί άλλη πληροφορία είναι χρήσιμη;

moshstef
01-04-04, 00:00
Επίσης,

το DVD και το CD-RW δουλεύουν με Multiword DMA Mode-2.


Δεν ξέρω, αλλά μήπως έχει σχέση αν κάνει DAE (Digital Audio Extraction) όταν διαβάζει τα audio cd;
Έχει αυτο να κάνει τίποτα με την σειριακή , που είναι συνδεδεμένο το netmod;

mechdim
01-04-04, 16:32
Ξεσυνδεσε το καλωδιο του ηχου απο το dvd και βαλτο στο cdrw, και δες τι παιζει!

Slammer
01-04-04, 17:23
Χεχε... μαλλον εχεις Windows....
Οταν το CD ειναι λιγο δυσαναγνωστο πεφτει ολο το συστημα....

mechdim
01-04-04, 21:21
Ε και συ ρε slammer τα παραλες.. 8) Ειπαμε να βοηθησουμε το παιδι να το λυσει οχι να βαλει λινουξ :lol:

nnn
01-04-04, 23:08
όταν κάνει audio extraction χρησιμοποιεί στο full τον επεξεργαστή και από ότι βλέπω δεν είναι και πολύ γρήγορος.
η μνήμη σου επίσης είναι οριακή για xp pro.
και κάτι τελευταίο,είναι καλύτερο το κάθε cd/dvd να είναι σε αυτόνομο κανάλι ide,όχι υποχρεωτικά master αλλά καθένα ξεχωριστά.

moshstef
01-04-04, 23:56
Έχω βάλει και Linux αλλά το πρόβλημα είναι στα XP :)

Τίποτα, τελικά το ρύθμισα να μην κανει DAE, αλλά να ακουώ από την αναλογική είσοδο της καρτας ήχου, και έτσι δεν επηρεάζεται το download.

Αλλα καλά ρε παιδιά σοβαρά το λέτε, ότι CPU 1.46MHz και 256MB RAM δεν σηκώνουν να παίξουν ένα audio CD σε DAE; Δεν νομίζω...

Επίσης ξέρω οτι το να βάλεις ξεχωριστά το κάθε cd/dvd παίζει ρόλο μόνο αν τα χρησιμοποιείς ταυτόχρονα (π.χ. να αντιγράφεις cd on-the-fly).

Αλλά και πάλι το ερώτημα είναι, τί σχέση μπορεί να έχει το DAE με την download bandwidth;;;
Και αν είναι θέμα CPU/RAM τοτε γιατί δεν επηρεάζεται ΚΑΙ το upload;;;

Κοιτάω στα resources μήπως μοιράζονται IRQ's αλλά το IDE Controller, COM Port του netmod, και η κάρτα ήχου έχουν όλα ξεχωριστά IRQ.

Slammer
02-04-04, 18:16
Για δοκιμασε να αλλαξεις το priority του προγραμματος που κανει DAΕ. (Ctrl-Alt-Del, και απο τον task manager, πηγαινε στο Processes και αλλαξε το priority του προγραμματος σε Low-Στο περιπου τα θυμαμαι γιατι εχω να πιασω windows πανω απο 15 μηνες)

Ελπιζω να τα καταφερεις... πφφφφ... windows... ακου δεν φτανει ο 1.4GHz... o server μου ειναι Cyrix MX300 και κανει παπαδες...


(Ρε παιδια, αληθεια λεω, οταν το CD ειναι προβληματικό τα windows κολλανε προσπαθώντας να το διαβασουν. Μεχρι να βγαλουν μηνυμα λαθους το συστημα μοιαζει παγωμένο)

moshstef
02-04-04, 22:02
Σας ευχαριστώ παιδια.

Slammer δοκίμασα αυτό που είπες, αλλα δεν φτιάχτηκε.
Και δεν είναι θέμα προβληματικού CD.΄

Ούτε είναι θέμα υπερφόρτωσης CPU, κλπ. (Αν ήταν έτσι, τότε όταν κάνω encoding θα έπρεπε το download να παγωνει επίσης)

Άν και δεν ξέρω πολλα πολλα τεχνικά μου φαίνεται οτι κάτι πρέπει να παίζει με κάποιο BUS, που μοιράζονται το serial port και το IDE controller του DVD-ROM.

Αλλά αν είναι κάτι τέτοιο δεν ξέρω τί αλλαγή μπορώ να κάνω στο σύστημα;;; (ειτε μέσα από BIOS, να αλλάξω κανα jumper, καμια συνδεσμολογία, τιποτα settings στο device manager των windows.... τι;)

Slammer
03-04-04, 01:34
Για δοκιμασε τις ρυθμισεις του DMA.
Exω και εγω ενα DVD-ROM που αν και ειναι DMA-Multi 2, οταν το ρυθμιζω ετσι, ψιλοκολλαει το συστημα, ενω οταν το βαλω απλο DMA παει καλα.

shakm
03-04-04, 03:15
Πολλές φορές, οταν έχει οτιδήποτε πρόβλημα το cd/dvd, πάει και το γυρίζει μόνο του σε PIO από DMA, καλού κακού ρίχνε και έναν έλεγχο λοιπόν στα ide controllers που και που.
Το να βάλει σε διαφορετικό controller τα cd/dvd και εγώ νομίζω πως παίζει ρόλο μόνο αν τα χρησιμοποιεί ταυτόχρονα. Δε χάνει τπτ να πάρει ένα εξτρα controller πάντως (και όχι να βάλει δίσκο και cd στο ίδιο βέβαια)

Τελος καλό είναι να έχεις και τους τελευταίους drivers του cd/dvd, πρόσφατα παιδευόμουν να βρω τι φταίω στο 1ο cdrw (ένα lg - μάπα) που δεν έλεγε να γράψει με παραπάνω από 24x και τελικά λύθηκε με τους νέους drivers απλά και εύκολα.

moshstef
03-04-04, 21:48
Πως αλλαζω το Multiword DMA σε απλο DMA? Δεν βλέπω πουθενά να επιλέξω τι DMA. Έχει μόνο DMA if available και PIO. Αν το βάλω DMA πάει κατευθείαν σε Multiword DMA Mode 2.

Slammer
03-04-04, 23:20
Αυτο γινεται οταν εχεις περασεις τα busmaster driver της VIA (αν εχεις VIA mobo).
Aλλιως, σαν τελευταια επιλογη κανε το εξης τεχνασμα, στις ρυθμισεις του BIOS βαλε το αντιστοιχο IDE σε PIO mode (οχι AUTO ή DMA) ενω στα windows βαλε DMA, για ενα περιεργο λογο ενω λειτουργει το DMA, λειτουργει διαφορετικα απο πριν, μπορει ετσι να λυσεις το προβλημα. Σιγουρα απ' οτι φαινεται κατι συμβαινει με τα DMA δεν εξηγειται αλλιως.

WAntilles
05-04-04, 00:48
Πολύ κακώς απενεργοποίησες και έκανες εγκατάσταση χωρίς ACPI.

Το ACPI είναι απαραίτητο στα XP (και στα 2000) για να κάνουν IRQ sharing.

Η μνήμη σου όντως είναι λίγη για XP γενικότερα.

Δεν είναι θέμα CPU usage ή DAE.

Είναι θέμα κακού IRQ sharing, ή μάλλον πλήρους ανυπαρξίας αυτού αφού έχεις απενεργοποιήσει το ACPI.

Επίσης να πας στο Device Manager και να βάλεις σε όλες τις σειριακές θύρες, bits per second -> 115200 και Flow Control -> Hardware.

Επίσης να πας στο τέρμα όλα τα FIFO buffers (στο κουμπί Advanced...).

Τέλος, ποτέ μην αλλάζεις τα default IRQs και Memory Ranges των σειριακών στο BIOS. Δεν υπάρχει λόγος και είναι πάντα τα βέλτιστα:

COM1:
IRQ -> 4
I/O -> 03F8-03FF

COM2:
IRQ -> 3
I/O -> 02F8-02FF

Επίσης default IRQs για τους ενσωματωμένους IDE controllers (2 κανάλια) όλων των motherboards είναι:

κανάλι 1 -> IRQ 14
κανάλι 2 -> IRQ 15

Δεν καταλαβαίνω πώς έμπλεξες τα μπούτια στο BIOS και κατάφερες (πραγματικά κατόρθωμα) να έχουν IRQ conflict οι σειριακές με το IDE.

WAntilles
05-04-04, 01:12
Shakvm, για τί cd drivers και κουταμάρες μιλάς;

Standard ATAPI συσκευές είναι. Καινούργιους drivers για το chipset του χρειάζεται ο άνθρωπος.

Moststef, επειδή απ' ό,τι φαίνεται έχουμε το ίδιο chipset (VIA KT-133A - εγώ έχω μία ASUS A7V-133), πήγαινε στο VIA Arena (www.viaarena.com) και κατέβασε τους τελευταίους VIA 4 in 1 drivers (έκδοση 4.51) και εγκατάστησέ τους πλήρως.

Κάνε restart που θα σου ζητηθεί.

Μετά δε, πήγαινε στο device manager και δες εάν σου έχει βάλει:

VIA CPU to AGP Controller v2.0

Εάν σου έχει βάλει v1.0, κάνε manually update σε v2.0 από το folder που αποσυμπίεσες τους 4 in 1 (και ας σου λέει αυτός incompatible hardware κλπ. κλπ.).

Δηλαδή update driver -> I will choose the driver to install -> βγάλε το show compatible hardware κλπ.

Κάνε restart.

Ενεργοποίησε όλα τα DMA πλήρως.

Κανονικά, δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα.

Στα λέω όλα αυτά γιατί έχουμε το ίδιο chipset, το ίδιο λειτουργικό, και μέχρι πριν από 2 μήνες που έβαλα DSL, το netmod ήταν η δίοδός μου προς το Internet (ακόμα είναι συνδεδεμένο στην COM1 από τότε).

Ποτέ δεν είχα πρόβλημα με τα downloads ακούγοντας μουσικά CD, και πάντα τα άκουγα "ψηφιακά" με DAE.

Εννοείται ότι πριν βάλεις τους 4 in 1, να σιγουρευτείς ότι έχεις εγκαταστήσει το Service Pack 1a και όλα τα updates από το Windows Update.

@ ADSLgr.com All rights reserved.