PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβληματικό Ν8



protsimer
17-08-11, 13:05
Στις 10-08-2011 παρήγγειλα από το easybuyworld (http://www.ebw.gr/) ένα Nokia Ν8, με την πολύ δελεαστική τιμή των 325 ευρώ. Μου ήλθε στις 12-08-2011 και εξοφλήθηκε με αντικαταβολή. Η συσκευή από την πρώτη χρήση της παρουσίαζε καθυστέρηση στα μενού (όχι φυσιολογικό lag), ενίοτε δεν έκανε έξοδο από την κάμερα και δεν είχε καμία πρόσβαση στις φωτο και βίντεο (όχι μόνον δεν φόρτωνε την εφαρμογή προβολής τους, αλλά και κράσαρε ΚΑΙ με τον file manager όταν προσπαθούσα να αποκτήσω πρόσβαση στους φακέλους φωτό και βίντεο). Μετά από αρκετά restart και ένα reinstall του firmware PR 1.2 μέσω OVI suite που δεν έφεραν κανένα απολύτως αποτέλεσμα, το πήγα στις 16-08-2011 στο Νokia Care Center της πόλης μου. Ο υπάλληλος, αφού έλεγξε online το ιστορικό της συσκευής, διαπίστωσε ότι το εν λόγω ΙΜΕΙ προοριζόταν για την πολωνική αγορά και όχι την ελληνική (πως είχε ελληνική γλώσσα η συσκευή δεν γνωρίζω ακριβώς). Οπότε πρόκειται για παραεισαγωγή από εκείνη τη χώρα. Παρ' όλα αυτά, ο υπάλληλος κράτησε το τηλέφωνο για περαιτέρω έλεγχο και θα μου τηλεφωνήσει για να μου πει αν η επισκευή καλύπτεται από εγγύηση (το καλό που του θέλω). :p

Έχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε άλλον;

ΥΓ: Είναι η δεύτερη φορά που την παθαίνω με παραεισαγωγή προϊόντος από το εν λόγω κατάστημα (καλά να πάθω αφού δεν έβαλα μυαλό με την πρώτη). Αυτό που δεν ξέρουν όμως οι εν λόγω επιχειρηματίες του καταστήματος είναι ότι είχαν την ατυχία και έμπλεξαν με δικηγόρο. Η καταγγελία στο Συνήγορο του Καταναλωτή έγινε σήμερα και έπονται κοινοποιήσεις σε άλλες ενώσεις καταναλωτών και ενδεχομένως και στη ΔΟΥ (ΣΔΟΕ) για παραεισαγωγές προϊόντων για αποφυγή ευρωπαϊκών φόρων.:evil:

panoc
17-08-11, 13:12
...... και στη ΔΟΥ (ΣΔΟΕ) για παραεισαγωγές προϊόντων για αποφυγή ευρωπαϊκών φόρων.

Λιγο ασχετο, αλλα ειναι παρανομη η εισαγωγη απο της Ε.Ε ; Και απο τη Κινα να τα εφερνε, εαν ερχοντουσαν με κανονικο τιμολογιο δεν υπαρχει κανενα προβλημα...

protsimer
17-08-11, 13:15
Η Πολωνία είναι μέλος της Ε.Ε. από το 2004, αλλά μόνον στο πολιτικό σκέλος της. Δεν συμμετέχει στην Ευρωπαϊκή Αγορά. Οι τιμές της Πολωνίας δεν είναι τιμές Ε.Ε. (Παίζουν διαφορετικοί φόροι σίγουρα, αλλά ενδεχομένως και διαφορετική τιμολόγηση από την ίδια τη Nokia).

panoc
17-08-11, 13:19
Η Πολωνία είναι μέλος της Ε.Ε. από το 2004, αλλά μόνον στο πολιτικό σκέλος της. Δεν συμμετέχει στην Ευρωπαϊκή Αγορά. Οι τιμές της Πολωνίας δεν είναι τιμές Ε.Ε. (Παίζουν διαφορετικοί φόροι σίγουρα, αλλά ενδεχομένως και διαφορετική τιμολόγηση από την ίδια τη Nokia).

Οπως και να εχει, εαν υπαρχει τιμολογιο που ειναι το παρανομο ; Εαν υπαρχει τιμολογιο, τοτε εχουν πληρωθει ΦΠΑ + Δασμοί & Τέλη + Έξοδα εκτελωνισμού + Φύλακτρα.

Επειδη δεν εγινε απευθειας απο τη Νοκια ; Εαν ηταν παρανομο θα σου αρνουταν και το σερβις.

Παρανομο το καταστημα θα ηταν εαν τα φερνει λαθραια και μονο λαθραια.

protsimer
17-08-11, 13:21
Το αν έχει τιμολόγιο το κατάστημα θα το διαπιστώσουν οι αρμόδιες αρχές. Οι συσκευές χωρίζονται από το εργοστάσιο για διαφορετικές αγορές (μεταξύ άλλων) και γι' αυτόν τον λόγο (διαφορετική φορολόγηση), ώστε η Nokia να ξέρει πού πάει τι.


Μεταξύ μας, βάζω στοίχημα το κεφάλι μου πως ένας έμπορος δεν φέρνει μέσω Καπερναούμ προϊόντα αν είναι να πληρώσει τα ίδια ακριβώς χρήματα με τον νόμιμο τρόπο. Αν (λέμε τώρα) είχε έλλειψη N8 εντός Ευρώπης, θα το καταλάβαινα. ;)

Το service δεν το αρνήθηκε (ελπίζω) η Nokia, διότι ήταν αγορασμένο από την Ελλάδα το προϊόν. Από πού το έφερε όμως ο έμπορος είναι άλλο θέμα.

psylos
17-08-11, 14:08
Το οτι ειναι παραεισαγωγη βασικα σου δινει σιγουρα το δικαιωμα να το γυρισεις πισω εφοσον δεν σε ενημερωσε το καταστημα... Τουλαχιστον στα Media Markt αυτο εκαναν οτι το πηγαινες πισω... Δεν νομιζω οτι απαγορευεται να πουλησει το καταστημα προϊοντα παραεισαγωγης, κυριως οταν ο τοπικος εισαγωγεας αργει να φερει καποια συσκευη τοτε αλλα καταστηματα προβαινουν σε αυτη την πρακτικη.. Και ειναι κ ενας τροπος για να πεσει η τιμη της συσκευης... Τα ελληνικα δεν ειναι καθολου δυσκολο να περαστουν και τουλαχιστον στο 5800 δεν ηταν δυσκολο να περασεις το official ελληνικο FW η απλα στο ηδη υπαρχον την ελληνικη γλωσσα.
Σημασια εχει οτι εφοσον σου αρεσε το κινητο αφιερωσε λιγη ωρα και διαβασε για αυτο ωστε να εισαι ενημερωμενος για το τι παιζει με τα Symbian...

Οι συσκευες απο ΕΕ νομιζω οτι εχουν απλα μονο εγγυηση hardware και οχι software.

mob
17-08-11, 14:38
Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, το προϊόν καλύπτεται από τη Πανευρωπαϊκή εγγύηση.
Όσο για το "παρεισαγωγή" αυτό είναι η αγορά από τρίτους προμηθευτές και όχι από τον επίσημο αντιπρόσωπο, αυτό δεν είναι σε κανένα βαθμό παράνομο.

protsimer
17-08-11, 15:01
Παιδιά, παραεισαγωγή ενός ευρωπαϊκου προϊόντος από χώρα εκτός (οικονομικής αγοράς) της ευρώπης και ενώ δεν υφίσταται έλλειψη, μυρίζει άσχημα διαφυγή φόρων. Δεν μιλάμε για εισαγωγή από τη Nokia Γαλλίας, αλλά εισαγωγή από αγορά με άλλο νόμισμα και άλλο φορολογικό καθεστώς. Συμφωνώ ότι λογικά δεν θα έχω πρόβλημα εγγύησης. Επίσης ξέρω να περνώ firmware με Phoenix και Navifirm. Το θέμα είναι: Ως καταναλωτης υποχρεούμαι να ασχοληθώ; Νομικά υπάρχει μη εκπλήρωση όρων ενοχικής σύμβασης από την πλευρά του καταστήματος.

mob
17-08-11, 15:44
Όχι δεν υπάρχει εκτός και αν ρητώς αναφέρονταν ότι είναι Ελληνικής Αντιπροσωπείας.
Στο ξαναλέω, δεν υπάρχει καμία παρανομία απλά και μόνο επειδή είναι "παρεισαγωγή".

a5m5g
17-08-11, 15:56
Επίσης δε θα έχεις πρόβλημα εγγύησης, αν και στη θέση σου θα το πήγαινα στο κατάστημα που το αγόρασα και θα ζητούσα αντικατάσταση μιας και δε πέρασαν 7 εργάσιμες.

protsimer
19-08-11, 15:51
Σήμερα παρέλαβα από το Nokia Care Center το N8 με PR 1.2 στα αγγλικά και χωρίς ελληνική γλώσσα, αλλά με διορθωμένο το πρόβλημα πρόσβασης. Του πέρασα την Anna (oroginal όχι leaked), μιας και το τηλ. δεν είναι ελληνικό και η Anna εχει δημοσιευθεί officially για Πολωνία. Το επόμενο βήμα είναι να του αλλάξω product code για να περαστεί η ελληνική Anna όταν δημοσιευθεί κι εκείνη επίσημα.

jim68
20-08-11, 00:28
Ενα N8 καινούργιο που μου έκανε τα ίδια μετά απο 2 μέρες μου το αλλάξανε.

tolis13
17-09-11, 14:16
product code δεν αλλαζει στα νεα symbian.μονο φλασαρισμα με φοινικα με το ελληνικο product γινεται.15 λεπτα υποθεση δηλαδη.αν δεν ξερεις ομως πηγαινε το σε nokia care και θα σου περασουν τα ελληνικα με 15 ευρω.

boeotian
17-09-11, 20:26
17 ειναι τα ευρωπουλα και οχι 15. Παθον :(

tolis13
17-09-11, 22:28
καπου εκει ηταν.εγω εχω ελληνικο ουτως η αλλως.

@ ADSLgr.com All rights reserved.