PDA

Επιστροφή στο Forum : Με forthnet έχω 7,5 με Hol μόνο 3mbps, γιατί;



pontios_gr
19-08-11, 13:45
Καλησπέρα σε όλους.
Από χτες είμαι πελάτης τους, άλλα τα πράματα από μέρος τους είναι άστα να πάνε. Έχω δυο γραμμές στον χώρο εργασίας μου, Forthnet 2play και από χτες όπως είπα και με hol double-play.
Με την Forthnet έχω ταχύτητα 7,5 Mbps, δεν μπορώ να ανεβάσω ποιο πάνω διότι απέχω πάνω από 3,5 χιλιόμετρα από το κέντρο και ολα είναι μια χαρά. Από χτες λοιπόν με την hol έχω έχω ταχύτητα 2,8 Mbps.... ναι καλά ακούσατε. Το θέμα μου είναι για ποιον λόγο να είναι τόσο κάτω η ταχύτητα τους από την άλλη εταιρία? σε τηλεφωνική συνομιλία με τεχνικό τους που έδωσα για βλάβη, μου απάντησε ότι εμείς αυτό μπορούμε να σας δώσουμε.
Θέλω να μου πείτε σας παρακαλώ αν μπορώ να φύγω από αυτήν την εταιρία διότι δεν μου παρέχει αυτά που θέλω για το ίντερνετ, τους είπα ότι δεν θα σας πληρώσω διότι όπως τους εξήγησα έχω την άλλη γραμμή με 7,5 Mbps. Μου απάντησαν ότι θα πληρώσω 70 ευρώ γιατί θα σπάσω την σύμβαση τους που μόλις αρχίσαμε. Πείτε σας παρακαλώ αν αυτό είναι δίκαιο από μέρος τους και που θα βρω εγώ το δικό μου δίκιο?
Μου δώσανε για ρουτερ το Alcatel-Lucent CellPipe 7130, πείτε μου αν μπορώ να δω κάτι ή και να κάνω κάποια ρύθμιση στο ρουτερ για να ανεβάσω λίγο την ταχύτητα της γραμμής.
Με εκτίμηση ένας πόντιος.:worthy:

lehrer
19-08-11, 14:01
Το συγκεκριμενο ρουτερ δεν το ξερω για να σου πω τι ρυθμισεις πρεπει να κανεις αλλα θα σε συμβουλευα να δοκιμασεις να συνδεθεις με το ρουτερ της forthnet. Ισως ειναι θεμα ρουτερ, λεω ισως. Εγω στην αρχη που συνδεθηκα στη HOL ειχα προβλημα αποσυνδεσεων με το ρουτερ τους (το netfaster τοτε). Μολις συνδεσα το Thomson της forthnet ολα ηταν ενταξει.

pontios_gr
19-08-11, 14:07
Ευχαριστώ για την απάντηση, θα το δοκιμάσω και αυτό άλλα ποιο user & pass να βάλω στο ρουτερ? της hol δεν το ξέρω!!

lehrer
19-08-11, 14:11
Αφησε αυτα της forthnet. Στη HOL συνδεεσαι και χωρις user & pass. Προεραιτικα μπορεις να δημιουργησεις user & pass εδω (https://ecare.hol.gr/login.aspx?modal=registration).

pontios_gr
19-08-11, 14:16
Αφησε αυτα της forthnet.

Το έκανα με της forthnet και με ανέβασε στα 3,1 Mbps.

lehrer
19-08-11, 14:25
Καλεσε ξανα την τεχνικη υποστηριξη στο 13844 η στειλε E-Mai (https://ecare.hol.gr/Login.aspx?ReturnUrl=%2f)l. Πρεπει να εχεις υποψη σου οτι ο συγχρονισμος στη HOL ειναι χαμηλοτερος απ' οτι στη forthnet διοτι το snr στη HOL ειναι 11 ενω στη forthnet ειναι 6. Σε εσενα ομως η δαφορα ειναι μεγαλη. Γι' αυτο επικοινωνησε ξανα και ξανα.

pontios_gr
19-08-11, 14:35
Πες μου σε παρακαλώ τι να τους πω, για να καταλάβουν το πρόβλημα μου?

lehrer
19-08-11, 14:42
Τι να πω! Σε αυτη την περιπτωση εξαρταται και απο τον τεχνικο που θα μιλησεις, Εξηγησε ξανα το προβλημα και ας ελπισουμε οτι θα πεσεις σε καποιον που θα καταλαβει. Αναφερεις παραπανω οτι συνδεθηκες χθες. Μηπως γινονται ακομα ρυθμισεις στη γραμμη σου και φτιαξει σε μερικες μερες; Υποθεση κανω. Τα στατιστικα της γραμμης εκτος την ταχυτητα συγχρονισμου διαφερουν πολυ σε συγκριση με αυτα της forthnet;
Σε καθε περιπτωση επικοινωνησε μαζι τους.

pontios_gr
19-08-11, 15:03
Σε ευχαριστώ για την βοήθεια σου.

valen_gr
19-08-11, 15:28
εαν ειναι σωστο το attenuation που εβαλες στο προφιλ (62db) τοτε... δυσκολα .
το alcatel δειχνει τα στατιστικα με βημα 0.1 , οποτε με βαση αυτα που γραφεις στο προφιλ, εισαι με snr 12 και att 62 db .

pontios_gr
19-08-11, 15:46
ok έκανα την διόρθωση στο προφίλ μου.

bill27
19-08-11, 20:21
πες τους να σου κατεβασουν το snr στο 9

FSHOPAXD
21-08-11, 22:21
[QUOTE=lehrer;4280726]Αφησε αυτα της forthnet. Στη HOL συνδεεσαι και χωρις user & pass. Προεραιτικα μπορεις να δημιουργησεις user & pass [QUOTE]
Εδω και εναν χρόνο σχεδόν και με το TG585v8 και μετά ούτε στην forthnet απαιτείτε user & pass και λειτουργεί αυτόματα η ρύθμιση του router. Καθαρα ενημερωτικά.

pontios_gr
22-08-11, 15:54
Καλησπέρα, το snr στο 9 μου είπαν ότι το έκαναν και βλέπω ότι χρονίζω στα 3 Mbps και upload στα 0,9 Mbps. Αλλα το Attn: 62 μου λένε και θα το δώσουν για βλάβη στον ΟΤΕ. Ακούω καμιά λύση αν έχει κάποιος να μου πει να κάνω? δείτε και την φώτο μου απο το ρουτερ μου και πείτε τώρα αν κατέβασαν το snr...
http://img806.imageshack.us/img806/3306/holt.jpg

........Auto merged post: pontios_gr πρόσθεσε 55 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Και μια φώτο με το ρουτερ της hol στην γραμμή την άλλη που έχω με forthnet στον ίδιο γραφείο:
http://img827.imageshack.us/img827/5241/forthenmetoruterhol.jpg
Και πείτε μου τώρα γελάς ή τα σπας όλα .....

dfourt
22-08-11, 15:55
H άλλη γραμμή της forthnet που έχεις έχει και αυτή 62 attenuation?Θεωρώ απίθανο να πιάνεις 7Mbps με 62 attenuation.

Αν οι 2 γραμμές είναι στον ίδιο χώρο και έχουν μεγάλη διαφορά σε attenuation, τότε πρέπει να υπάρχει πρόβλημα στη γραμμή.Πρέπει να κάνει report η hol στον ΟΤΕ,αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα στο φτιάξουν κιόλας,μπορεί να απαντήσει ο ΟΤΕ ότι η γραμμή είναι οκ.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να πειράξεις το snr από το router σου (αν το router σου υποστηρίζει dmt tool) και να το ρίξεις λίγο.
Αλλά και τότε, μη φανταστείς καμιά τεράστια διαφορά.Θα φτάσεις πχ τα 4Μbps(αν δεν έχεις προβλήματα disconnects)

Δωρεάν διακοπή,χωρίς να πληρώσεις 70€, μπορείς να κάνεις, μέχρι και περίπου 10 μέρες από την ενεργοποίηση σου, αλλά δεν το θυμάμαι καλά, καλύτερα κοίτα τους όρους του συμβολαίου.

Σου χρειάζονται σίγουρα 2 διαφορετικές συνδέσεις internet?Μια δε σου αρκεί?

pontios_gr
22-08-11, 16:05
Σου χρειάζονται σίγουρα 2 διαφορετικές συνδέσεις internet?Μια δε σου αρκεί?[/OFFTOPIC]
Θέλω να κρατήσω την γραμμή που έκανα την νέα στην hol, την άλλη θα την καταργήσω διότι τα χρήματα δεν περισσεύουν άλλο.

dfourt
22-08-11, 16:08
Κάτι που παρατήρησα τώρα:

Στη γραμμή της Hol συνδέεσαι με g.DMT(δηλαδή απλό adsl) δοκίμασε να βάλεις mode adsl2+.

pontios_gr
22-08-11, 16:14
Πως να το κάνω αυτό φίλε μου, για πες μου σε παρακαλώ?

........Auto merged post: pontios_gr πρόσθεσε 3 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα αργότερα ........

G.Dmt Enabled ειναι τσεκαρισμένο μαζί και το ADSL2+ Enabled, να ξετσεκαρω το G.Dmt?

dfourt
22-08-11, 16:16
Ναι, και αν αφού το ξετσεκάρεις δεν μπορείς να συνδεθείς (περάσουν πχ 10 λεπτά χωρίς να συνδεθεί) πάρε τηλέφωνο και πες τους ότι σου έχουν απενεργοποιημένο το adsl2+, να το κοιτάξουν.
Εμένα, πριν χρόνια, όταν με είχαν πρωτοενεργοποιήσει με είχαν κλειδώσει, για κάποιο λόγο, στο απλό adsl.

saponas
22-08-11, 16:24
Για το συγκεκριμένο router υπάρχει ολόκληρο thread(http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=477949). Αν το ξεκλειδώσεις κάνει παπάδες, απλά δεν μπορείς να τα κάνεις save. Εγώ με HOL είμαι αρκετά ικανοποιημένος, θα πρότεινα απλά να αλλάξεις το SNR από το modem και να τους αφήσεις να κουρεύονται. Άσε την αλλαγή ISP σαν τελευταία λύση

pontios_gr
22-08-11, 17:24
Ευχαριστώ θα το κάνω τώρα και θα σου απαντήσω.

........Auto merged post: pontios_gr πρόσθεσε 5 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Για το συγκεκριμένο router υπάρχει ολόκληρο thread(http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=477949). Αν το ξεκλειδώσεις κάνει παπάδες, απλά δεν μπορείς να τα κάνεις save. Εγώ με HOL είμαι αρκετά ικανοποιημένος, θα πρότεινα απλά να αλλάξεις το SNR από το modem και να τους αφήσεις να κουρεύονται. Άσε την αλλαγή ISP σαν τελευταία λύση

Πως να κάνω την αλλαγή στο μόντεμ για το SNR? κάποιος οδηγός υπάρχει?
dfourt το ξετσεκαρα φιλε μου και δεν είχα νετ, όποτε θα τους κάνω και ένα τελ και για αυτό.

........Auto merged post: pontios_gr πρόσθεσε 46 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Επικοινώνησε τεχνικός μαζί μου και μου είπε ότι από πλευράς snr είναι πολιτική της εταιρίας να μην το κατεβάσουνε, τους είπα ότι στην γραμμή μου δεν έχει ενεργοποιηθεί το adsl2+ και μου είπαν ότι το απενεργοποίησαν για να είναι ποιο σταθερή η γραμμή μου. Τώρα ακούω τα φωτά σας!!!

saponas
22-08-11, 17:47
Ναι έχουν πολιτική να μη κατεβάζουν κάτω από 9 το SNR, αλλά όχι 13 που έχεις εσύ. Πες τους να σου το ενεργοποιήσουν πάλι το ADSL2+ για να μπορείς να επιλέγεις εσύ από το modem, ανάλογα με το πόσο σταθερό είναι.

Όσο για το SNR δες εδώ: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=477949&page=8 τα post τα δικά μου και του GEOCHEATS2

ZhenXlogic
22-08-11, 21:40
Η γραμμή της HOL για κάποιο λόγω συγχρονίζει με Spectrum aDSL 1 (aDSL_G.dmt) ...

pontios_gr
22-08-11, 22:13
Η γραμμή της HOL για κάποιο λόγω συγχρονίζει με Spectrum aDSL 1 (aDSL_G.dmt) ...
Δηλαδή?

valen_gr
23-08-11, 00:23
Βασικά, κακώς δοθηκε στον ΟΤΕ. Εχεις 2 γραμμες στον χωρο σου, μια με hol με 62 db att, μια forthnet με 60db att συμφωνα με το screenshot,πολυ ασχημα τα πραγματα δηλαδη. Η hol γραμμη με 11-13 snr & GDMT εχει attainable 4100 , η forthnet με 8 snr & ADSL2+ εχει attainable τα 5900 παλι συμφωνα με τα screenshot που δινεις.
Δεν εχουν την ιδια αποδοση ολες οι γραμμες, ακομα και αυτες που καταληγουν στο ιδιο κτηριο , και αυτες οι δυο εχουν παραπλησια.Το πιθανοτερο ειναι και η γραμμη hol εαν επαιζε με 8 snr να συγχρονιζε περιπου το ιδιο με την αλλη σου γραμμη.
Εσυ εφοσον συγχρονιζεις πανω απο 2mbps πρεπει να κανεις party κανονικοτατα. Για βαλε 60 &62 db attenuation στο calculator στην αρχικη σελιδα , και δες τις αναμενομενες ταχυτητες και συγκρινε με αυτα που εχεις.

Οι τεχνικοι του ΟΤΕ οταν δουν την βλαβη που τους εστειλε η Hol, το πιθανοτερο ειναι να ριξουν και ενα γελακι πρίν την κλεισουν .

pontios_gr
24-08-11, 08:38
Eν συνεχεία του προβλήματος, ηρθε τεχνικός της χολ και μου διόρθωσε ενα βραχυκύκλωμα που είχε έξω του κουτί του οτε και τωρα ξετσεκαρα aDSL_G.dmt και έχω αυτά που θα δείτε στην φώτο.

Αν αλλάξω ρουτερ λέτε να πάω ακόμα καλύτερα? μου προτείνετε κάτι ?

VASI
24-08-11, 16:15
οχι μην αλλάξεις ρουτερ (αγορα) το ίδιο θα είναι

saponas
24-08-11, 17:09
Αν αλλάξω ρουτερ λέτε να πάω ακόμα καλύτερα? μου προτείνετε κάτι ?
Να φανταστώ δεν δοκίμασες να αλλάξεις το SNR που σου είπα ε;

pontios_gr
24-08-11, 17:23
Πως να το αλλάξω φίλε? πρέπει να αλλάξω το user & pass στο ruter πρώτα και μετά να κάνω αυτά που περιγραφής? ή ποιο από τα δυο αρχεία που έχεις δώσει στο νήμα πρέπει να κάνω restore?

saponas
24-08-11, 17:38
Πέρνα το αρχείο το LAN. Ξαναπέρνα τις ρυθμίσεις σου και μετά από telnet άλλαξε SNR:

adsl configure --snr 60
#Όπου 60 είναι 6 snr, απλά το ρούτερ είναι ρυθμισμένο στο 0.1

όπως γράφει ο geocheats2

pontios_gr
24-08-11, 17:41
Όταν λες (τις ρυθμίσεις σου ) δηλαδή?

@ ADSLgr.com All rights reserved.