PDA

Επιστροφή στο Forum : ερασιτεχνης τεχνικος



billkolias
21-08-11, 00:38
Καλησπερα στην ομορφη παρεα του φορουμ μας!!!
Πραγματικα δεν εχω τι ορεξη να προσβαλω κανεναν η να επιτεθω στον οποιοδηποτε...
Προσφατα για καποια βλαβη που υπηρξε στο σπιτι μου[λογο δικτυου του οτε] η φορτθνετ μου ειπε να στηλει εναν τεχνικο για να επιβαιβαιωσει προφανως αυτα που λεω και ναν το δηλωσουν βλαβη.Μου εστηλαν εναν τυπο πραγματικα ερασιτεχνη!!!!!Ο τυπος δεν ξερω την καταρτιση που ειχε αλλα πανω σε θεματα τηλεπικοινωνιων βαζω στοιχημα οτι ξερω περισσοτερα :S Δεν ηξερε ακρβος τι κανει απλα μιλουσε με καποιον αλλο τεχνικο στο τηλ που προφανως εβλεπε στατιστικα και μετρησεις απο dslam.Το θεμα ειναι πως λογο Μ@λ@κ!ΑΣ αυτου του τυπου βρηκαν λαθος μετρησεις.Να σας εξιγησω τι ακριβως εγινε το προβλημα της γραμμης μου ειναι λιγο ιδιοτροπο...αλλα...ο τιπος βρισκοταν μπροστα στο κεντρικο πριζακι μου και ρςταει αν βλεπουν βραχικυκλωμα...του απνατανε ναι...φυσικο πραγμα που εχω διαπιστωσει και εγω...τους λεει οκ βγαζω τα παντα απο επανω να μου πειτε αν βλεπετε κατι χαλαρα ξεβιδωνει την πριζα και μωλις την βγαζει τους λεει ενταξη.Οι αλλοι που παρακολουθουν την γραμμη απο το δσλαμ ξεκινανε να μετρανε .Ο τεχνικος ομως δεν ειχε βγαλει ακομα τα καλωδια απο το πριζακι και προπαντως δεν ειχε τραβιξει το σπλιτερ απο το φισ της πριζασ!!!!!!!!!!!!!Τηλεφωνο και ρουτερ βρισκονταν επανω στην γραμμη .Εγω δεν μιλησα.Εκεινη την στιγμη προσπαθουσε γρηγορα να βγαλει τα καλωδια απο το πριζακι και δεν εβγαιναν!Αρπαζει την πενσα και τα κοβει,οι μετρηση ομως ειχε ειδη αρχισει!Και ειπαν πως και παλη βλεπουν βραχικυκλωμα!
Του λεω μπορεις να ξαναζιτησεις να μετρησουν...μου λεει νταξη ειναι παμε κατω...τον περνω παμε κατω στην χονευτει αποσινδεει το καλωδιο του σπιτιου μου και λεει να παρει μετρησεις.Τοτε τα βρικαν ολα φισιολογικα!!!! μου λεει το προβλημα ειναι στην καλωδιωση του σπιτιου και τετοια!!!!!Οτι ναναι! δεν ισχιει τπτ απο αυτα!αναιβαινουμε επανω και του λεω παρε τηλ και πεστους να ξαναμετρησουν τωρα που εχεις ξανασυνδεσει την καθετη και μου λεει οχι δεν γινεται!!!!!!!!! του λεω παρε το αναλαιζερ και μετρα στο σπιτι και μετα παμε κατω μου λεει οχιι!!!!! βγαζει τον φακελο του συμπληρωνει το δελτιο και γραφει οτι πρεπει να το κοιταξω με ηλεκτρολογο.Τα εχει συμπληρωσει ολα .Τελεφτεα στιγμη οταν ηταν να μπει η υπογραφη του λεω δεν θα κανεις κανεναν αλλο ελενχο? μου λεει μπα..
και τοτε το θυμιθηκε πως πρεπει να παρει τα στατιστικα με το αναλαιζερ στο σπιτι μου προφανως μονο για τιπικους λογους οποτε το βαζει σιμπληρωνει τα στατιστικα στο σπιτι μου και μου το δινει για υπογραφη...του λεω να δοκιμασουμε μερικα αλλα πραγματα/?και μου λεει οχι!!!τι να κανω και εγω καταλαβα ποσο απροθυμος και οτι δεν ειχε ιδεα απο θεματα καλωδιωσεων και τηλεπικοινωνιων οποτε υπεγραψα και εφυγε!

το προβλημα τις γραμμης μου ειναι ως εξης .Οταν συνδεεις μοντεμ στην γραμμη ειναι ολ καλα...σχεδον δλδη...το σνρ ανεβοκατεβαινει απο 0,3 εως και 1 μοναδα.Οταν συνδεεις τηλ ,ολα καλα και παλι καθαρος τονος και λοιπα...το προβλημα ειναι οταν συνδεεις ρουτερ και τηλεφωνο!Και οχι δεν φτεει το σπλιτερ!ολα αυτα που σας λεω ειναι τσεκαρισμενα απο εμενα σε πρωτη χονευτη!!!!Οταν βρισκονται και οι διο συσκυες συνδεδεμενες το ρουτερ συγχρονιζει λιγοτερο το σνρ ανεβοκατεβαινει εως και 3 μοναδες και παραπανω και υπαρχουν αποσυνδεσεις ειτε η συνδεση ειναι με σπλιτερ ειτε ειναι παραληλα σε αλλη πριζα...

οποτε οταν πηραν τις μετρησεις προφανως εβλεπαν βραχικυκλωμα γιατι ηταν και οι 2 συσκευες επανω!!!!!

μετα πολυ εκνευρισμενος μετραω με δικο μου αναλαιζερ την γραμμη σε χονευτη και στο πριζακι ολα σχεδον φυσιολογικα το σνρ επεζε και στις 2 μεριες attenuation το ιδιο και ο συγχρονισμος σχεδον ο ιδιος αν εξερεσεις μερικα klbbyte...τπτ που να διχνει βραχικυκλωμα η το οτιδηποτεε!!!περνω τηλ στο 13831 δεν αναφερω τπτ για επισκεψη τεχνικου κλπα...τους λεω να κκοιταξουν αν βλεπουν βραχυκυκλωμα κτλπα...μ λενε ενα κινητο και τετοια...ναι με καλουν σε κινητο...περνουν μετρισεις με ρουτερ και τηλ.Βλεπουν βραχικυκλωμα.τους λεω να ξαναμετρησουν αυτην την φορα με τπτ επανω στην γραμμη.Μου λενε ολα ειναι καθαρα!!Μετα μονο με τηλ,μου λενε δεν φενετε τπτ μονο οτι ειναι συνδεδεμενο τηλεφωνο,οκ κανενα προβλημα.Μετα τηλεφωνο επανω σε σπλιτερ και παλι τπτ.Μετα σκετο ρουτερ και παλι τπτ.

Αρα ειχα δικιο!Ο τεχνικος μετρισε λαθος!!!!!Αναφερω στο 13831 την επισκεψη τεχνικου μου λενε πως εκει εχει παρει μετρησεις σε χονευτει και σε πριζακι και το προβλημα ηταν στν καλωδιοωση τους λεω ειμαι στην ιδια γραμμη αυτην την γραμμη .Μου λεει τι να σας πω ετσι εεχει γραψει.Του λεω για μια στιγμηη ειπατε πως πηρε μετρισεις σε χονευτη??μου λεει ναι ετσι εχει γραψει!Τους λεω απλα αποκλιετε ημουν συνεχεια διπλα του δεν εβγαλε ποτε το αναλαιζερ παρα μονο στο τελως και μετρισε σε πριζα οχι σε χονευτη.μου λεει εδω εχει γραψει πως μετρισε σε χονευτη και ηταν ολα σωστα.Τους λεω δεν το εκανε ποτε αυτο!Μου λεει δλδη μου λετε οτι λεει ψεματα??Τους λεω φυσικα δεν μετρισε την γραμμη με αναλαιζερ ποτε σε χονευτη.Μου λενε ετσι εχει γραψει δεν γινεται να αμφισβιτιθει!Του λεω εχω την αναφορα που εχει αφισει εδω και δεν ειναι συμπληρομενο!Εχεται ενα αντιγραφω να το δειτε?Μου λεει οχι αλλα εδω εγραψε οτι το μετρισε,οποτε αμφιβαλετε αυτα που ειπε ο τεχνικος?τους λεω στον ενικο πλεον ναι,το αμφιβαλλΩ!τον ρωταω ποια ηταν τα στατιστικα που συμπληρωσε?και μου λεει δεν ξερω αυτο δεν μπορω να τα δω αλλα ετρσι εχει σημειωθει .Υστερα απο 5 λεπτα που μονο δεν τον εβρισα τον ανθρωπο μπορει να μην εφτεγε αυτος αλλα ειχα εκνευριστει του λεω στο τελος θες να στο στηλω με φαξ να δεις πως δεν τα εχει συμπληρωσει ουτε εδω?μου λεει οχι.Εγω απο εδω δεν μπορω να κανω τπτ αλλο,μονο να ζητησω νεο ραντεβου μου λεει θελετε αυτο?Του λεω ναι!Μου λεει αν βγει αυτην την φορα οτι φτεει το σπιτι σας θα πληρωσετε την επισκεψη του λεω καλα...!
Και περιμενω να με παρουν την δευτερα τηλ να κανωνισω.Τοτε θα με παρουν απο καποιο πιο αρμοδιο τμημα φανταζομαι οποτε θα μπορεσω να επιπληξω λιγο αυτος τον ανιδεο και απροθυμο τεχνικο!!!!!!!!!!!!!

Αν μου ερθει αλλος πιο ασχετος ενοητε πως δεν θα υπογραψω αν με βαλει να πληρωσω και απλα θα τον διοξω.Ας κατσει στην εξοπορτα μετα να φωναζει!!! :rtfm:

δεν ξερω αν εχει παθει κανεις ττπτ αλλο αλλα πραγματικα με χαλασαι πολυ αυτη η ιστορια!! ελπιζω να υπαρχει κατι που μπορω να πω για να ειδοποιησουν αυτον τον τεχνικο γιατι φανταζομαι πολυ θα βρουν τον μπελα τους!!!!

Αν εχει παθει καποιος κατι παρομοιο ας γραψει...!

συγχωρήστε τα ορθογραφικα λαθη

δεν ξερω μπορω να πω το ονομα του?

Agent_
21-08-11, 11:47
Και το χειρότερο είναι ότι ενδέχεται να σε χρεώσουν επειδή ο τεχνικός διαπίστωσε ότι το πρόβλημα βρίσκεται εντός της οικίας σου όπως είπες.

blackrose
21-08-11, 12:06
1)αλλαξε τις τηλεφωνικες πριζες με αντιστοιχες χωρις πυκνωτη (αν εχουν ηδη)
2)αλλαξε splitter-φιλτρα , μην εχεις διαχωριστες επανω στη γραμμη
3)αλλαξε μπαταριες στις τηλεφωνικες συσκευες
4)αλλαξε τα καλωδια (τηλεφωνικα, lan)
4)αλλαξε isp
5)αλλαξε το βιβλιο ορθογραφιας :twisted:

tsorbi
21-08-11, 14:21
Να συμπληρώσω:
6) άλλαξε εταιρεία.
7) μην γκρεμίσεις τα ντουβάρια.

billkolias
21-08-11, 18:19
1)αλλαξε τις τηλεφωνικες πριζες με αντιστοιχες χωρις πυκνωτη (αν εχουν ηδη)
2)αλλαξε splitter-φιλτρα , μην εχεις διαχωριστες επανω στη γραμμη
3)αλλαξε μπαταριες στις τηλεφωνικες συσκευες
4)αλλαξε τα καλωδια (τηλεφωνικα, lan)
4)αλλαξε isp
5)αλλαξε το βιβλιο ορθογραφιας :twisted:

1 μια πριζα υπαρχει και ειναι καινουρια χωρις πυκνοτη φυσικα
2 ολα αυτα ειναι καινουρια και δουλευουν οπως θαπρεπε [το μονο που υπαρχει ειναι 1 σπλιτερακι crypto]
3 η συσκευη ειναι σταθερη
4 ειναι καινουρια και εχω δοκιμασει πολλες φορες με αλλα κτλπα...
4[το εχεις βαλει 2 φορες] δεν γινετε πρεπει να κατσσω 6μηνες ακομα.
5 αυτο αστο για το σχολειο...!

οτι εχω πει ειναι δοκιμασμενο κ σε πρωτη χονευτη με το ιδιο αποτελεσμα οπως κτλβενετε δεν εχει πιο πισω...


Να συμπληρώσω:
6) άλλαξε εταιρεία.
7) μην γκρεμίσεις τα ντουβάρια.
6 δεν γινεται
7 δεν νομιζω πως θα το κανω αυτο

@ ADSLgr.com All rights reserved.