PDA

Επιστροφή στο Forum : Περάσατε Anna στο κινητό σας;

lewton
21-08-11, 02:10
Κυκλοφόρησε η νέα αναβάθμιση του Symbian^3 και αναρωτιέμαι αν έχει μείνει κανένας ήρωας στο Symbian που την πέρασε στο κινητό του.
Αν ναι, εντυπώσεις;

a5m5g
21-08-11, 06:10
Πολλοί "ήρωες" φίλε μου πίστεψέ με. Η anna δε βγήκε ακόμα για τα ελληνικά product codes. μόνο για παραεισαγωγής, αλλά αν την περάσουν χάνουν τα ελληνικά.

protsimer
21-08-11, 09:19
Πέρασα εγώ καθώς έχω συσκευή Ν8 Πολωνίας. Άριστες εντυπώσεις. 'Ομορφο περιβάλλον, καλύτερη ταχύτητα σε φόρτωμα/κλεισιμο εφαρμογών, καλύτερη συμπεριφορά του pinch zoom και πιο ομαλό scrolling. Όσο περνούν οι ημέρες θα μοιραστώ κι άλλες εντυπώσεις. Α, επίσης αξιοπρεπέστατος browser, τόσο που ίσως δεν θα χρειαστώ opera mobile.

a5m5g
27-08-11, 05:21
Συμφωνώ απόλυτα φίλε protsimer, μάλιστα πέρασα μια version χακαρισμένη από έλληνα που είναι βασισμένη στην επίσημη ελληνική anna και πάει σφαίρα, αφού έχει βγάλει αρκετά περιττά πράγματα όπως άλλες γλώσσες κτλ (μόνο ελληνικά και αγγλικά). Ο browser μοιάζει σχεδόν αγνώριστος με τον προηγούμενο και γενικά η ταχύτητα του κινητού έχει βελτιωθεί αισθητά. Οι καλύτερες εντυπώσεις. Άντε και belle!

Κατά τα άλλα το symbian πέθανε....

jason22
27-08-11, 15:51
ακομα την περιμενουμε για ελληνικα τηλεφωνα... παντως και με την τρεχουσα εκδοση εγκατεστημενη το Ν8 παει καλα!

boeotian
27-08-11, 17:45
Εγώ το Belle θα ήθελα να περάσω και το Symbian^4 όταν βγει :) Καλά ας αρκεστούμε στην Anna όταν περάσει στα updates.

sotos65
28-08-11, 20:28
Την πέρασα χθες στο 5530, άνετα την φοράει τελικά την Anna το μικρό! Βέβαια πάνε τα ελληνικά (να γράφω, γιατί μηνύματα που έρχονται και επαφές που πέρασα από το Ovi Suite είναι μια χαρά). Ένα ελληνικό πληκτρολόγιο βρε παιδιά!! :):worthy:

jason22
28-08-11, 20:31
προσωπικα νομιζω πως ειναι καλυτερα να περιμενω την official απο ovi suite/ota.

sotos65
28-08-11, 21:00
Σαφώς, αν έχεις κινητό που υποστηρίζεται! Διαφορετικά οι "πειραγμένες" εκδόσεις του firmware είναι μονόδρομος (για όποιον θέλει να κάνει πειράματα).

psylos
29-08-11, 00:10
Εγώ το Belle θα ήθελα να περάσω και το Symbian^4 όταν βγει :) Καλά ας αρκεστούμε στην Anna όταν περάσει στα updates.

Το Βelle ειναι το Symbian ^4. Δηλαδη η μετατροπη του Symbian σε Qt γλωσσα.

nkar
29-08-11, 08:38
Που τη βρήκες αν επιτρεπεται τη hackaρισμένη?
Κανένα Link?

Συμφωνώ απόλυτα φίλε protsimer, μάλιστα πέρασα μια version χακαρισμένη από έλληνα που είναι βασισμένη στην επίσημη ελληνική anna και πάει σφαίρα, αφού έχει βγάλει αρκετά περιττά πράγματα όπως άλλες γλώσσες κτλ (μόνο ελληνικά και αγγλικά). Ο browser μοιάζει σχεδόν αγνώριστος με τον προηγούμενο και γενικά η ταχύτητα του κινητού έχει βελτιωθεί αισθητά. Οι καλύτερες εντυπώσεις. Άντε και belle!

Κατά τα άλλα το symbian πέθανε....

protsimer
29-08-11, 08:51
Που τη βρήκες αν επιτρεπεται τη hackaρισμένη?
Κανένα Link?

Eδώ (http://forum.dailymobile.se/index.php?topic=52293.0).

Θα χρειαστείς και Phoenix Service Tool. Tο δίνει σε link ο lagoskon.

Έχε υπόψη ότι έχει κάποια bugs (minor). Εγώ αυτό που βρήκα είναι ότι η οθόνη δεν εμφανίζει τί γράφεις στα πεδία username και pass σε οποιονδήποτε client (π.χ. ovi store, mail, wifi). Δέχεται ό,τι γράφεις, απλώς δεν το βλέπεις στην οθόνη καθώς το πληκτρολογείς.

boeotian
12-09-11, 22:19
Δε χρειάζεται να περάσετε την Αννούλα με χακιές. Περάστε από τα updates και υπάρχει ήδη. Τώρα μόλις εδέησα να την βάλω στο N8 μου και μετά έχει συνέχεια το C6-01.

DaveMurray
13-09-11, 18:02
Σε ποιά μοντέλα κινητών αφορά το συγκεκριμένο...; υπάρχει κάποια "λίστα" για να μπορέσω να δω, αν μπορώ να το βάλω στο δικό μου...;

protsimer
13-09-11, 18:43
Σε ποιά μοντέλα κινητών αφορά το συγκεκριμένο...; υπάρχει κάποια "λίστα" για να μπορέσω να δω, αν μπορώ να το βάλω στο δικό μου...;

Αν είναι Symbian^3 μπορείς. N8, E7, C7, C6-01

DaveMurray
13-09-11, 19:20
αχμ, δυστυχώς τότε :(

Το κινητό μου είναι το παμπάλαιο 5230... Αν και από ότι είδα, με μια πρόχειρη αναζήτηση, υπάρχει custom firmware Symbian^3 για το μοντέλο μου, αλλά δεν είμαι και τόσο σίγουρος, πόσο ασφαλές είναι...

http://forum.pnht.pl/showthread.php?3073-CFW-Symbian-v6.2-Anna-para-Nokia-5800-5530-5230-y-X6

http://www.symbiantweet.com/symbian3-custom-firmware-v6-for-nokia-5800-5530-5230-x6

http://www.symbianlatino.com/2011/01/cfw-symbian3-v6-para-nokia-5800-5230.html

Θα κάνω μια πιο ενδελεχή αναζήτηση.

Ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνηση protsimer :) :)

boeotian
15-09-11, 09:38
Ρε παίδες, ιδέα μου είναι ή της Αννούλας τα μαύρα και άραχνα κουμπάκια είναι τρισάθλια; Για ανθρώπους με προβλήματα όρασης τα κάναν έτσι; Το παλιό 3D μπλεδάκι ήταν πιο καλό. Κανένα θέμα που έχετε δοκιμάσει να βάζει ωραία κουμπάκια; Τα νέα εικονίδια είναι ΟΚ.

tolis13
17-09-11, 14:11
εγω περιμενω το Ν8 μου να επιστρεψει απο τα ξενα για να του την περασω μαλλον.τα κουμπια στα μθνηματα δεν γινανε λιγο μικροτερα?η ειναι ιδεα μου?

protsimer
17-09-11, 14:28
εγω περιμενω το Ν8 μου να επιστρεψει απο τα ξενα για να του την περασω μαλλον.τα κουμπια στα μθνηματα δεν γινανε λιγο μικροτερα?η ειναι ιδεα μου?

Mπορεί να έγιναν λίγο πιο μικρά-δεν είμαι ούτε εγώ σίγουρος, αλλά είναι λειτουργικός ο σχεδιασμός τους, μην σε ανησυχεί αυτό.

tolis13
17-09-11, 15:11
κατα διαστηματα απο nokia c7 με αννα οταν ανοιγει μια βαρια σελιδα κρασαρει ο browser του κινητου..εγω του την ειχα περασει με το φοινικα.το κανει και σε αλλους?

psapikas
17-09-11, 15:24
Στο C7 μου πάντως υπάρχει ένα ενοχλητικό bug, δεν καταγράφει τις συνδέσεις δεδομένων παρά μόνο τον συνολικό όγκο διακίνησης...

protsimer
17-09-11, 15:34
@tolis13 και psapikas. Παιδιά δεν έχω παρατηρήσει κανένα από τα 2 bugs σε Ν8 που έχω.

Tolis13, αν θυμασαι το Link από κάποια σελίδα που σου κράσαρε στείλε το εδώ να το δοκιμάσω.

psapikas, στο "εφαρμογες"->"μητρώο"->"μετρητής δεομένων" φαίνεται ο συνολικός όγκος
ενώ στο "ρυθμίσεις"->"Συνδεσιμότητα"->"Διαχείριση συνδέσεων" φαίνεται η κίνηση δεδομένων της παρούσας σύνδεσής σου.

tolis13
17-09-11, 22:33
η σελιδα απο τα πρασινα νεα ειναι..prasinanea.gr

protsimer
18-09-11, 08:30
η σελιδα απο τα πρασινα νεα ειναι..prasinanea.gr

Είναι όντως βαριά η σελίδα (για την αρχική σελίδα φόρτωσε περίπου 3,5 mb o browser), αλλά για κανενα 5 λεπτο που περιηγήθηκα δεν μου έκανε κάτι που δεν έπρεπε. :hmm:

Τί να πω, όταν το πάρεις πίσω από το service, ξαναδοκίμασε και πες.

tolis13
18-09-11, 11:43
εγω δεν του εχω περασει την αννα.μολις το παρω θα την περασω μεσω φοινικα μονος μου.

jim68
18-09-11, 12:10
Μετά την άννα η μπαταρία τελειώνει πιο γρήγορα; ή μόνο σ΄μένα το κάνει;
Nokia N8 με την ίδια χρήση.

protsimer
18-09-11, 17:06
Tί να σου πω.
Με τη δική μου χρήση. 3G μονίμως ανοικτό, με mail και social network και αρκετές κλήσεις, μου πάει 1,5 ημέρα ή 2 το πολύ.
Το δοκίμασα με GSM μονίμως, όλα τα clients απενεργοποιημένα και με ενεργοποιημένη την "εξοικονόμηση ενέργειας" στα προφίλ και μου έβγαλε 3,5 ημέρες.

DaveMurray
19-09-11, 06:57
αχμ, δυστυχώς τότε :(

Το κινητό μου είναι το παμπάλαιο 5230... Αν και από ότι είδα, με μια πρόχειρη αναζήτηση, υπάρχει custom firmware Symbian^3 για το μοντέλο μου, αλλά δεν είμαι και τόσο σίγουρος, πόσο ασφαλές είναι...

http://forum.pnht.pl/showthread.php?3073-CFW-Symbian-v6.2-Anna-para-Nokia-5800-5530-5230-y-X6

http://www.symbiantweet.com/symbian3-custom-firmware-v6-for-nokia-5800-5530-5230-x6

http://www.symbianlatino.com/2011/01/cfw-symbian3-v6-para-nokia-5800-5230.html

Θα κάνω μια πιο ενδελεχή αναζήτηση.

Ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνηση protsimer :) :)

με κάνω quote για να πω ότι είμαι ελεινός που δεν το κατάλαβα νωρίτερα. Ύστερα από μια πιο λεπτομερη αναζήτηση είδα πως δεν υπάρχει ούτε μια στο εκατομύριο να βάλεις σε ένα nokia s60v5 άλλο λειτουργικό πάνω (το symbian^3 είναι άλλο από το symbian^1 ---> s60v5) καθώς είναι εγκατεστημένο στην rom ? Εν πάσει περιπτώση αυτό που βρήκα δεν είναι τπτ άλλο παρά ένα ported c6/n97 firmware σε s60v5 πχ 5800, 5230 etc με το look n feel anna/symbian^3, και με διάφορες "χακιές"...

Μάπα το καρπούζι δλδ... :(

ks1981
27-09-11, 22:51
το περασα στο c6-01 καλο ειναι αν και τα εικονιδια παραειναι στρογγυλεμενα

chaos000
29-09-11, 14:33
Την πέρασα χθες στο 5530, άνετα την φοράει τελικά την Anna το μικρό! Βέβαια πάνε τα ελληνικά (να γράφω, γιατί μηνύματα που έρχονται και επαφές που πέρασα από το Ovi Suite είναι μια χαρά). Ένα ελληνικό πληκτρολόγιο βρε παιδιά!! :):worthy:

στο 5530;;; πώς το κανες αυτό;; αν μπορείς δώσε καμιά πληροφορία ή και με πμ..για να δοκιμάσω (αν και περισσότερο με ενδιαφέρει αν σου ανοίγει flash περιεχόμενο στον browser)

sotos65
29-09-11, 16:01
Από τα δύο παρακάτω (στο πρώτο έχει τα firmware, στο δεύτερο οδηγίες), αλλά χρειάστηκε ψάξιμο και σε άλλα site αφού οι οδηγίες είχαν κάποιο λάθος και παιδεύτηκα κάπως να το βρω. Το site είναι στα ισπανικά, αλλά οι ίδιες οδηγίες υπάρχουν μεταφρασμένες στα αγγλικά σε διάφορα άλλα site.

http://www.symbianlatino.com/2011/06/cfw-symbian-anna-v62-para-nokia-5800.html
http://www.symbianlatino.com/2010/03/instalar-un-firmware-modificado-en-tu.html

Με το flash είναι λίγο ανάμεικτα τα πράγματα, κάποια παίζουν (διάφορα διαφημιστικά πχ σε site), κάποια άλλα όχι. Ίσως έχει να κάνει με την έκδοση που έχει δημιουργηθεί το περιεχόμενο σε flash. Υπόψη, ότι στο συγκεκριμένο firmware δεν υπάρχει ελληνικό πληκτρολόγιο, ούτε μενού στα ελληνικά (τα ελληνικά όμως προβάλλονται χωρίς πρόβλημα όπου υπάρχουν). Επίσης αν προσπαθήσεις να το περάσεις, πάρε backup στα πάντα, επαφές, εφαρμογές, μηνύματα, κλπ, γιατί με το πέρασμα του custom firmware διαγράφονται όλα όσα υπάρχουν μέσα στο τηλέφωνο...

ΥΓ. Σε δύο ημέρες (σύμφωνα με το ρολόι στο symbianlatino) κυκλοφορεί και η έκδοση Anna 7 για τα 5230 5530 5800 και X6. Ίσως αν θέλεις περίμενε να δούμε τι κάνει και αυτή...

boeotian
29-09-11, 22:30
το περασα στο c6-01 καλο ειναι αν και τα εικονιδια παραειναι στρογγυλεμενα

Καλά ρε γμτ τα ασπρόμαυρα κουμπιά δεν πείραξαν κανέναν; Τα εικονίδια τουλάχιστον βελτιώθηκαν :) Λες και έχεις βάλει κανένα theme για ανθρώπους με προβλήματα όρασης είναι.

chaos000
30-09-11, 01:19
Από τα δύο παρακάτω (στο πρώτο έχει τα firmware, στο δεύτερο οδηγίες), αλλά χρειάστηκε ψάξιμο και σε άλλα site αφού οι οδηγίες είχαν κάποιο λάθος και παιδεύτηκα κάπως να το βρω. Το site είναι στα ισπανικά, αλλά οι ίδιες οδηγίες υπάρχουν μεταφρασμένες στα αγγλικά σε διάφορα άλλα site.

http://www.symbianlatino.com/2010/03/instalar-un-firmware-modificado-en-tu.html

Με το flash είναι λίγο ανάμεικτα τα πράγματα, κάποια παίζουν (διάφορα διαφημιστικά πχ σε site), κάποια άλλα όχι. Ίσως έχει να κάνει με την έκδοση που έχει δημιουργηθεί το περιεχόμενο σε flash. Υπόψη, ότι στο συγκεκριμένο firmware δεν υπάρχει ελληνικό πληκτρολόγιο, ούτε μενού στα ελληνικά (τα ελληνικά όμως προβάλλονται χωρίς πρόβλημα όπου υπάρχουν). Επίσης αν προσπαθήσεις να το περάσεις, πάρε backup στα πάντα, επαφές, εφαρμογές, μηνύματα, κλπ, γιατί με το πέρασμα του custom firmware διαγράφονται όλα όσα υπάρχουν μέσα στο τηλέφωνο...

ΥΓ. Σε δύο ημέρες (σύμφωνα με το ρολόι στο symbianlatino) κυκλοφορεί και η έκδοση Anna 7 για τα 5230 5530 5800 και X6. Ίσως αν θέλεις περίμενε να δούμε τι κάνει και αυτή...

ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες μάλλον θα περιμένω να δούμε τί κάνει η 7.Αν την περάσεις θα ενδιέφερε πιστεύω να μας γράψεις τις εντυπώσεις σου,ειδικά που έχεις δοκιμάσει και την προηγούμενη

eniac
30-09-11, 04:58

Αυτό θα είναι επίσημο release της nokia ή θα γίνεται μέσω cfw?

protsimer
30-09-11, 11:20
Αυτό θα είναι επίσημο release της nokia ή θα γίνεται μέσω cfw?

cfw.

DaveMurray
30-09-11, 18:46
Παιδιά, έλεος...

Το έψαξα πολύ το θέμα, μα πάρα πολύ. Μέρες, και αρκετές ώρες πάλευα με flash-αρισματα, hacks, κτλ κτλ για να μάθω το τι γίνεται... Και έμαθα...

Μην παρασύρεστε από όλα αυτά τα "Anna σε 5230 5530 5800 κτλ κτλ" γιατί δεν ΙΣΧΥΟΥΝ. Τα προαναφερόμενα μοντέλα είναι s60v5 (Symbian^1). Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να μπεί άλλο λειτουργικό σε αυτά. Είναι ΑΔΥΝΑΤΟ. Το λειτουργικό είναι φορτωμένο στη rom. Δεν γίνεται να αλλάξει, γιατί αν γινόταν θα μπορούσες να βάλεις ότι άλλο λειτουργικό θες (android, maemo, linux, windows phone κτλ κτλ) και να το κάνεις boot.

Αυτό δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει. Είναι αυστηρό limitation. Το "Anna" είναι firmware που ανήκει στο λειτουργικό Symbian^3. Μπορεί να μπεί, ΜΟΝΟ σε συσκευές που έχουν λειτουργικό Symbian^3....

Δεν μπορείς να βάλεις σε συσκευή Symbian^1 το Symbian^3/firmware. Δεν υπάρχει κανένας τρόπος.

Αυτά που βλέπετε, είναι custom firmware (cfw) από ported firmware των c6, n97/98, και που περιλαμβάνουν χακιές από τους δημιουργούς τους (βελτιώσεις, πρόσθετα χαρακτηριστικά, patches, ξεκλείδωμα για να παίζεις εφαρμογές χωρίς cert κ.α), ειδικά διαμορφωμένα themes και icons για να μοιάζουν στο Anna Firmware. Δεν είναι όμως Anna firmware.

Επαναλαμβάνω, είναι απλές ported εκδόσεις από firmware των c6 - n97/98 που περιλαμβάνουν καλούδια και patches, και έχουν εγκατεστημένα themes για να μοιάζουν στο anna.

Αφού περαστεί ένα τέτοιο cfw, το κινητό, παραμένει και είναι Symbian^1. Δεν μπορείς να τρέξεις εφαρμογές για Symbian^3, ούτε να βάλεις συμβατά με Symbian^3 firmwares....

Μην πιστεύετε ότι βλέπετε.... Ψάχτε το λίγο παραπάνω.... ;)

Εγώ το έψαξα, το έκανα, και έμαθα....

@sotos65

Αυτή την στιγμή, έχω περασμένο το Blaze V2 CFW (http://forum.dailymobile.se/index.php?topic=39711.0) που λέει ότι και καλά είναι "Anna"... Έχω όμως ελληνικά. Και σαν γλώσσα τηλεφώνου, και σαν γλώσσα γραφής... Υπάρχει κόλπο για να έχεις ελληνικά.

Ας πάρουμε το cfw από symbianlatino.

Κατεβάζεις με το NaviFirm το τελευταίο firmware για το κινητό σου που έχει μέσα ελληνικά. Και σε αυτό υπάρχει το αρχείο rofs2... To ανοίγεις με το NFE std Editor. Κάνεις export την ελληνική γλώσσα. Θα δημιουργηθεί ένα αρχείο με κατάληξη .Lang . Ανοίγεις το rofs2 αρχειάκι του symbianlatino firmware πάλι με το NFE std editor. Κάνεις import το extracted αρχείο των ελληνικών με κατάληξη .Lang . Kάνεις build. Αφού γίνει repacked το rofs2 αρχειάκι, θα δημιουργηθεί ένα αρχείο που περιέχει και το "ReBuilt". Είναι δλδ το repacked rofs2 αρχείο. Μετονομασία στο αρχείο, σβήνοντας την λέξη "ReBuilt".

Ξανακάνεις flash....

Αφού γίνει boot στο τηλέφωνο, και ξεκινήσουν όλα κανονικά, αλλάζεις την γλώσσα τηλ σε ελληνικά. Εαν είσαι τυχερός, έχεις ΕΛΛΗΝΙΚΑ. Αν όχι, θα σου εμφανίζονται κουλοί χαρακτήρες, αλαμπουρνέζικα. Αυτό συμβαίνει λόγω κωδικοποίησης. Τα fonts που έχει εξ αρχής δεν είναι UTF-8. Υπάρχει λύση όμως. Βρίσκεις utf-8 fonts από εδώ (http://www.filefactory.com/file/cece912/n/Fonts.zip). To αποσυμπιέζεις κάπου. Τα αποσυμπιεσμένα fonts, έτσι όπως είναι τα βάζεις στην memory card πχ Ε:/Resources/Fonts (εαν δεν υπάρχουν οι φακέλοι τους δημιουργείς). Κάνεις επανεκίνηση το τηλ, και....voila.... perfect ελληνικά και για γλώσσα τηλ και για γλώσσα γραφής...

protsimer
30-09-11, 19:04
Παιδιά, έλεος...

Το έψαξα πολύ το θέμα, μα πάρα πολύ. Μέρες, και αρκετές ώρες πάλευα με flash-αρισματα, hacks, κτλ κτλ για να μάθω το τι γίνεται... Και έμαθα...

Μην παρασύρεστε από όλα αυτά τα "Anna σε 5230 5530 5800 κτλ κτλ" γιατί δεν ΙΣΧΥΟΥΝ. Τα προαναφερόμενα μοντέλα είναι s60v5 (Symbian^1). Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να μπεί άλλο λειτουργικό σε αυτά. Είναι ΑΔΥΝΑΤΟ. Το λειτουργικό είναι φορτωμένο στη rom. Δεν γίνεται να αλλάξει, γιατί αν γινόταν θα μπορούσες να βάλεις ότι άλλο λειτουργικό θες (android, maemo, linux, windows phone κτλ κτλ) και να το κάνεις boot.

Αυτό δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει. Είναι αυστηρό limitation. Το "Anna" είναι firmware που ανήκει στο λειτουργικό Symbian^3. Μπορεί να μπεί, ΜΟΝΟ σε συσκευές που έχουν λειτουργικό Symbian^3....

Δεν μπορείς να βάλεις σε συσκευή Symbian^1 το Symbian^3/firmware. Δεν υπάρχει κανένας τρόπος.

Αυτά που βλέπετε, είναι custom firmware (cfw) από ported firmware των c6, n97/98, και που περιλαμβάνουν χακιές από τους δημιουργούς τους (βελτιώσεις, πρόσθετα χαρακτηριστικά, patches, ξεκλείδωμα για να παίζεις εφαρμογές χωρίς cert κ.α), ειδικά διαμορφωμένα themes και icons για να μοιάζουν στο Anna Firmware. Δεν είναι όμως Anna firmware.

Επαναλαμβάνω, είναι απλές ported εκδόσεις από firmware των c6 - n97/98 που περιλαμβάνουν καλούδια και patches, και έχουν εγκατεστημένα themes για να μοιάζουν στο anna.

Αφού περαστεί ένα τέτοιο cfw, το κινητό, παραμένει και είναι Symbian^1. Δεν μπορείς να τρέξεις εφαρμογές για Symbian^3, ούτε να βάλεις συμβατά με Symbian^3 firmwares....

Μην πιστεύετε ότι βλέπετε.... Ψάχτε το λίγο παραπάνω.... ;)

Εγώ το έψαξα, το έκανα, και έμαθα....

Φυσικά κι έτσι είναι. Δεν νομίζω κανείς να νόμισε ότι μπαίνει όντως Anna σε S60v5.

dchatz
06-10-11, 10:17
Έιχα εγκαταλείψει το 5800 μου εδώ και ένα χρόνο αλλα τώρα είπα να δω τι custom υπάρχει για να το γαργαλήσω λίγο.
Χρειάζομαι κάποια βοήθεια....
Για να μην κάνω ερωτήσεις του στυλ "πείτε μου βημα βημα τι να κάνω" και γνωρίζοντας αρκετά πραγματα περί χακιών σε android ξεκίνησα ψαχνοντας μόνος.
Έχω ένα VODAFONE branded 5800 RΜ-356 με code 0582903.
Για να του περάσω το τελευταίο firmware το έκανα unbrand και τώρα το κινητό είναι
RM-356
Code 0559395 balkans blue
Firmware 52.0.007
Πάμε τώρα για custom.
Στο Navifirm plus και στο firmware 52.0.7 μου βγάζει 3 επιλογές Balkans blue (0559395).
Τα επιμέρους αρχεία της κάθε μιας έχουν διαφορές.
Ποιά από τις 3 να κατεβάσω για να χρησιμοποίσω σαν βάση;

DaveMurray
06-10-11, 11:57
Καμία από αυτές. Το Navifirm να το χρησιμοποιήσεις για "failover" καταστάσεις, όταν πχ το custom firmware σου κάνει πατατιές και κολπάκια, και αναγκαστικά θα πρέπει να γυρίσεις σε vanilla firmware.

Πρόσεξε... όμως... Αν βάλεις νεότερη έκδοση, είτε σε vanilla είτε σε custom δεν θα μπορείς με καμία δύναμη να κάνεις downgrade... Θα "παντρευτείς" την έκδοση που έβαλες. Γίνεται δλδ μόνο αναβάθμιση και όχι υποβάθμιση... Μόνο σε αντιπροσωπείες στην Nokia μπορούν να στο γυρίσουν πίσω...

Πάμε στο ψητό τώρα...

Ανάφερα πιο πάνω πως αν θες να βάλεις custom firmware, δεν θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις τα "vanilla" αρχείακια του firmware από το NaviFirm... Θα δεις παρακάτω για αυτό.

Επισκέψου το dailymobile.se forum και ειδικότερα εδώ (http://forum.dailymobile.se/index.php?PHPSESSID=sbbi2fdmo77sq1ptqatupof876&board=84.0) για να βρείς έναν "πακτωλό" CFW για την συσκευή σου. Τα CFW αυτά συνήθως έρχονται εκτός από τα modified rofs2 αρχεία η άλλα, και με τα υπόλοιπα αρχεία που θα κατέβαζες από το Navifirm. Είναι και αυτά modified για να είναι τα πάντα συμβατά. Ψάξε να βρείς ένα CFW το οποίο να έχει υποστήριξη για 52.0.007 RM-356. Μέσα σε αυτό θα βρείς όλα τα απαραίτητα αρχεία. (εγώ έχω το Blaze V2 CFW.)

O λόγος που σου ανάφερα πως δεν πρέπει να κατεβάσεις από το Navifirm είναι ότι αυτά τα CFW λανσαρίζονται από ported εκδόσεις firmware των n97/n97mini/c6 κινητών τηλεφώνων. Δεν μπορείς να βάλεις έτσι απλά vanilla αρχεία του δικού σου τηλ και να παίξουν έτσι απλά με τα modified του CFW που διάλεξες.

Λογικά θα βάλεις το firmware με το JAF....

Εαν αντιμετωπίσεις πρόβλημα με τα ελληνικά, η δες λίγο πιο πίσω εδώ, η έλα ξανά εδώ για να σε βοηθήσουμε...

a5m5g
09-10-11, 02:15
Παιδιά εγώ εδώ και μερικές μέρες έβαλα την belle από leaked firmware με φουλ ελληνικά και οι εντυπώσεις είναι οι καλύτερες. Ταχύτατο UI και πολύ καλός browser. Σταθερότατη έκδοση. Απλά φαντάζομαι πως θα είναι η επίσημη..

durutti
20-12-11, 05:20
δηλ η V40 που περασε το 5530 μου απο το OVI δεν ειναι αυτο που λετε?
παντως ειχα κανα χρονο να κανω update και μετα απο αυτο το κινητο εγινε καλυτερο απο καινουργιο...

rooting τωρα μπορω να κανω?

JohnPro
04-03-12, 03:16
http://conversations.nokia.com/2011/06/29/updates-to-symbian-3-2-and-5-0/

Κοιταξτε να δειτε... :( Η Αννουλα θα εμπαινε στα 5530 (που κατεχω) και στο 5800... Αλλα κατι αλλαξε και δεν υποστηριζεται... Κριμα ρε γαμωτο... Αλλα ενταξει ειμαι και με το cfw symbian anna 7.5, μιας και ειναι πιο γρηγορο. Αλλα σαν το original-official, δεν ειναι κανενα cfw

JohnPro
04-03-12, 23:22
http://conversations.nokia.com/2011/06/29/updates-to-symbian-3-2-and-5-0/

Κοιταξτε να δειτε... :( Η Αννουλα θα εμπαινε στα 5530 (που κατεχω) και στο 5800... Αλλα κατι αλλαξε και δεν υποστηριζεται... Κριμα ρε γαμωτο... Αλλα ενταξει ειμαι και με το cfw symbian anna 7.5, μιας και ειναι πιο γρηγορο. Αλλα σαν το original-official, δεν ειναι κανενα cfw

Εστειλα και ενα email στην nokia (επελεξα την nokia USA τυχαια :P)
Ιδου η απαντηση
Thank you for emailing Nokia USA Careline.

In response to your inquiry, please be assured that we understand that you would like the Symbian Anna software update for Nokia 5800 and Nokia 5530 in which both are running under S60 5th edition. However, Symbian Anna is intended for new devices starting with Nokia N8-00, Nokia C7-00, Nokia C6-01 and Nokia E7-00 and integrated for new Nokia devices like Nokia E6 and Nokia X7.

Furthermore, please be informed that we have a separate department that handles suggestions. In order to ensure that your concern reach the appropriate Nokia representative, you may also submit your e-mail below:

ideasproject@nokia.com

As regards to your query about Nokia 5530 that has been removed from list, we will need more information from you. Kindly elaborate and be more specific with this so we can better assist you.

If you have any additional questions and concern, please do not hesitate to contact us again. To ensure proper handling of your case, kindly continue using the current subject line.

You may also call Nokia Careline at 1-888-665-4228 from Mondays to Fridays at 9:00 a.m. - 9:00 p.m. EST and on Saturdays from 10:00 a.m. - 7:00 p.m. EST for immediate assistance.

Thank you for your e-mail.

Antonis_Methana
18-11-12, 17:52
Παιδιά πέρασα anna 7.9 σε nokia x6. Το λογισμικό είναι φοβερό. Το x6 πάει απίστευτα γρήγορα. Έχει κανείς ιδέα πως μπορώ να βάλω ελληνικά σαν γλώσσα γραφής?

nkar
18-11-12, 19:29
Δοκίμασε να βάλεις ο swype . Καλύτερα να κατεβάσεις την έκδοση απο http://betalabs.nokia.com/trials/swype-for-symbian-2-0
και να βάλεις απο εκει και την ελληνική γλώσσα

@ ADSLgr.com All rights reserved.