PDA

Επιστροφή στο Forum : Verification Badges: Επαλήθευση γνησιότητας των ονομάτων των χρηστών στο Google+



Mouse Potato
21-08-11, 17:13
Η Google παρουσίασε χθες ένα σύστημα με το οποίο τα δημόσια πρόσωπα και τα άτομα που συσσωρεύουν μεγάλο αριθμό ανθρώπων στους κύκλους τους στο Google+, μπορούν να επαληθεύουν την ταυτότητα τους και κατ' επέκταση την γνησιότητα του προφίλ τους. Αφού γίνει η επαλήθευση ένα μικρό σήμα επιβεβαίωσης θα αναδιπλώνεται δίπλα από το πραγματικό τους όνομα.

Σύμφωνα με αναφορά ενός μέλους της ομάδας ανάπτυξης του Google+, η εταιρεία εργάζεται ώστε να επεκταθεί αυτή η υπηρεσία σε ακόμα περισσότερους χρήστες. Παρ' όλα αυτά, προς το παρόν, δεν γνωρίζουμε πως λειτουργεί το εν λόγω σύστημα.


Η Wen-Ai Yu, μέλος της Google+ ομάδας, παρουσιάζει τα νέα "Verification Badges"


Πηγή: Mashable (http://mashable.com/2011/08/20/google-verification-badge/)

ditsikts
21-08-11, 17:48
Απορώ πως δεν έχει κάνει κάτι ανάλογο το facebook.
Χρήσιμη λειτουργία.

yuk
21-08-11, 17:55
Ευτυχώς που υπάρχει η Wen-Ai Yu για να μας πει πως αντιγράψανε το Twitter. :p

ditsikts
21-08-11, 19:31
Χωρις αντιγραφή, η εξέλιξη δε θα είχε φτάσει μέχρι εδώ.
Το να αντιγράφης είναι καλό, αρκεί να το πας και ένα βημα παραπέρα.

ZX1234R
21-08-11, 20:34
Πάω να ανάψω ένα κεράκι στον ναό της google που έχω χτίσει στην γωνία του δωματίου μου και να κάνω και μερικές ελεημοσήνες...........

giantpow
21-08-11, 20:55
Παρακαλώ αποστείλετε αντίγραφο της ταυτότητας σας στο fakelwma@google.com όπως ορίζει ο νόμος.

hellenicsun
21-08-11, 21:04
Παρακαλώ αποστείλετε αντίγραφο της ταυτότητας σας στο fakelwma@google.com όπως ορίζει ο νόμος.

..εφόσον είστε δημόσιο πρόσωπο (ΠΧ ηθοποιός, πολιτικός, κ.α.) :p

aanas
22-08-11, 05:19
Χωρις αντιγραφή, η εξέλιξη δε θα είχε φτάσει μέχρι εδώ.
Το να αντιγράφης είναι καλό, αρκεί να το πας και ένα βημα παραπέρα.


Σωστός

g_noe
22-08-11, 09:12
Παρακαλώ αποστείλετε αντίγραφο της ταυτότητας σας στο fakelwma@google.com όπως ορίζει ο νόμος.

Σωστός..

kostask
22-08-11, 11:46
Παρακαλώ αποστείλετε αντίγραφο της ταυτότητας σας στο fakelwma@google.com όπως ορίζει ο νόμος.

Σε εμένα συνέβη αυτό ήδη όταν πριν μερικούς μήνες απενεργοποιηθήκε αυτόματα ο λογαριασμός μου από το"security system" στο Facebook.

Σε σχετικό email που τους έστειλα μου απάντησαν ότι θέλουν αντίγραφο ταυτότητας ή οποιουδήποτε άλλου επίσημου εγγράφου που να αποδεικνύει τα στοιχεία ταυτότητας.

Μετά από την υπερ-χεστήρια απάντηση που τους έκανα σχετικά με την ποιότητα του "security system" και του θράσους τους να μου ζητάνε επίσημα έγγραφα το προφίλ ξεμπλοκαρίστηκε σε χρόνο dt.

........Auto merged post: kostask πρόσθεσε 4 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........


..εφόσον είστε δημόσιο πρόσωπο (ΠΧ ηθοποιός, πολιτικός, κ.α.) :p

Έτσι ξεκινάνε με "εύλογες" εφαρμογές ώστε να αρχίσει σιγά σιγά η απο-ευαισθητοποίηση στο θέμα και μετά να το κάνουν υποχρεωτικό για όλους (όσους δεν "αντέχουν" να μην έχουν προφίλ στο G+ δηλαδή)

iakoboss7
22-08-11, 12:16
Μετά από την υπερ-χεστήρια απάντηση που τους έκανα σχετικά με την ποιότητα του "security system" και του θράσους τους να μου ζητάνε επίσημα έγγραφα το προφίλ ξεμπλοκαρίστηκε σε χρόνο dt.

θα ηθελα ενα αντιγραφο της απαντησης!! ποτε δεν ξερεις ποτε θα χρειαστει :smoke:

kostask
22-08-11, 12:29
Πολύ απλά τους είπα ότι το "security system" είναι άχρηστο, ότι το verification system για το ξεκλείδωμα του λογαριασμού είναι επίσης άχρηστο (μου έδειχνε το σύστημα φώτος προκειμένου να αναγνωρίσω πρόσωπα με τι διαφορά ότι το σύστημα επέλεγε τυχαία φώτος ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΣΩΠΑ) ότι δεν είμαι υποχρεωμένος να αποδείξω επίσημα ποιός είμαι και ότι το να μου ζητάνε άγνωστοι ιδιώτες από την άλλη μεριά του Ατλαντικού επίσημα έγγραφα ταυτότητας είναι απλά θρασύτατο και παράνομο.

Όλα αυτά γραμμένα με τελείως ειρωνικό ύφος

pat122
22-08-11, 13:32
αν θέλουμε να είμαστε μέλη των κοινωνικών δικτύων τότε όπως φαίνεται το φακέλωμα είναι αναπόφευκτο. εάν δεν θέλουμε να φακελωθούμε τότε δεν είμαστε μέλη των συγκεκριμένων δικτύων. τουλάχιστον, μέχρι στιγμής έχουμε αυτή την επιλογή.

Z€r0
22-08-11, 18:04
Απορώ πως δεν έχει κάνει κάτι ανάλογο το facebook.
Χρήσιμη λειτουργία.To facebook κάνει την επαλήθευση μόνο του για την πάρτι του.:whistle:

Sebu
23-08-11, 14:11
To θεωρω χρησιμο και σωστο μονο για περιπτωσεις προφιλ διασημοτητων που τωρα μπαινει ο καθενας και κανει ενα προφιλ πχ Μαικλ Τζορνταν και αρχιζουν οι φανς και τον κανουν friend κατα χιλιαδες μεχρι να αποδειχτει fake και οτι καποιος με τον τροπο αυτο κατεβασε φωτογραφιες τους, προσωπικα στοιχεια (ημερομηνιες γεννησης, καταγωγη, τοποθεσια, προτιμησεις, hobbies κτλ).

@ ADSLgr.com All rights reserved.