PDA

Επιστροφή στο Forum : DSL στα 4? Ενα βημα πριν το νευρικο κλονισμο



manos_30
16-10-06, 21:51
Λοιπον. Πριν 1 μηνα, ολο χαρα και ευτυχια αγορασα το αναβαθμισμενο πακετο της HOL στα 4. Ενεργοποιειται η γραμμη και για 2-3 μερες τρεχω on line σαν τρελος. Στη συνεχεια οπως θα δειτε τρεχω σαν τρελλος αλλα οχι on line. Την τρίτη μερα το router (fritz box) χανει το συγχρονισμο και δεν ξανασυγχρονιζει ποτε. Δηλωνω το πρόβλημα στη HOL και κανω ολα τα απαραιτητα (Δοκιμη χωρις splitter, δοκιμη σε ολες τις πριζες του σπιτιου, reset, δοκιμη αλλου router) χωρις αποτελεσμα. Οι μερες περνανε και καμια ενημερωση. Τους παιρνω τηλεφωνο ανα τακτα χρονικα διαστηματα και καθε φορα μου λενε τα ιδια (μεχρι και να κανω τα ιδια τεστ) περναει μια εβδομαδα δυο εβδομαδες χωρις να συγχρονισει το router ουτε για ενα δευτερολεπτο. Το ΣαββατοΚυριακο 15 μερες μετα την εμφανιση του προβληματος το modem συγχρονιζει ως εκ θαυματος. Με μεγαλη χαρα απολαμβανω την αποδοση της συνδεσης η οποια ειναι πραγματικα εντυπωσιακη. Παλι καλα, σκεφτομαι. Τη διορθωσαν τη βλαβη. Δευτερα πρωι ομως... Τσααακ! αποσυγχρονιζεται παλι.Παθαινω το σοκ, τους παιρνω τηλεφωνο και μου λενε οτι εχει δηλωθει οτι το προβλημα διορθωθηκε και θα πρεπει να ξαναδηλωσουν βλαβη. Αντε καλα. Πριν τρεις μερες μαθαινω οτι μολις τοτε ειχαν δηλωσει τη βλαβη στον ΟΤΕ. Το Σαββατο που μας περασε (15 μερες μετα τον προηγουμενο συγχρονισμο) η γραμμη ξανασυγχρονιζει ως εκ θαυματος. Την ιδια μερα με παιρνει ενας τυπος απο τον ΟΤΕ με σχεδον αγανακτησμενο υφος και μου λεει οτι εχουν περασει τεχνικοι για την περιπτωση μου τρεις φορες στο παρελθον (ουτε καν) αλλα θα μου κανει τη 'χαρη' να μου στειλει τεχνικους τη Δευτερα. Μετα απο λιγο (την ιδια μερα) με ξαναπαιρνουν απο τον ΟΤΕ μου μετρανε τις γραμμες και τα βρισκουν ολα ΟΚ. Δευτερα δεν περασε κανεις. Σημερα (δευτερα) η γραμμη ξανα-αποσυγχρονιστηκε. Μηπως να παρανοησω? Να ζωστώ εκρηκτικα και να περασω απο κει? Μηπως εχει ακουσει κανεις κανενα αναλογο περιστατικο? Τι να κανω? ΒΟ-Η-ΘΕΙ-Α! Ευχαριστω.

nmavro73
16-10-06, 22:06
Το κόβω να είναι για πέταμα το fritz. Για την ταλαιπωρία όμως ζήτα τους να σου παρατείνουν λίγο τη συνδρομή δωρεάν

manos_30
16-10-06, 22:16
Μαφυσικα και δοκιμασα και αλλο fritz στη γραμμη και δεν συγχρονισε ουτε αυτο. (Μηπως να δοκιμασω κανα τριτο?)

tsathoggua
16-10-06, 22:35
Κάτι ανάλογο μου συμβαίνει κάθε 3 μήνες και αναγκαστικά μένω χωρίς internet καμιά βδομάδα. Παίζω λίγο ξύλο με την otenet αλλά βγάζω άκρη με λίγη επιμονή. Στην περίπτωσή μου φταίει η γραμμή. Στη δική σου μπορεί να φταίει κ το router-άκι. Φιλαράκι μου , ξαφνικά δεν μπορούσε να μπει και του'πανε από την HOL (12-μηνη) να αναβαθμίσει το firmware. Ως δια μαγείας, δούλεψε το ρημάδι. Από τα λεγόμενά σου, δεν το έχεις δοκιμάσει οπότε ρίξε ένα Update και πες μας.

NiKapa
16-10-06, 22:38
HOL & Fritz ...
Ωω τι απιθανος συνδυασμος...:rofl: ερωτας κεραυνοβολος..:rolleyes: οπως και απιθανα ολα αυτα που εχουμε διαβασει και διαβαζουμε κατα καιρους....και μετα βριζουμε τον Οτε ...συγνωμη αλλα ο Οτε ειναι κλασεις καλυτερος απ'τους Isp's...τουλαχιστον αυτοι (Οτετζηδες..) προσπαθουν με τα λιγα που διαθετουν σε τεχνογνωσια ,νοοτροπια και ανθρωπινο δυναμικο...ενω οι αλλοι εχουν βρει το εξιλαστηριο θυμα,(..και γουσταρουν καργα τα προπληρωμενα..)...ΓΙΑ ΟΛΑ ΦΤΑΕΙ Ο Ο ΟΤΕς...σαν το παλιο τραγουδι του...:hmm: Κελαηδονη...:?:

:band: :eguitar ...για ολα φταινε οι γκομενες ...οι πρωην & οι επομενες...:drumkit: :trombone:



Υ.Γ επεξηγηση της λεξεως καργα....<πολυ...το μεγιστον>...στην κρητικη διαλεκτο...:)


Tσιρκο το εκανα...του χρειαζοταν...ακου κει φριτζ...σαν ταινια του 2ου παγκοσμιου με γερμανους στρατιωτες...:rifle:

manos_30
17-10-06, 00:02
Μα φυσικα και του εχω κανει firmware update. Μα φυσικα και τα εχω κανει ολα απο 4-5 φορες το καθενα.

gallahant
17-10-06, 00:36
Εχεις τσεκαρει οταν ησουν ενωμενος τα attenuation , noise margin και τετοια αν ειναι μεσα στα ορια?

manos_30
17-10-06, 00:47
Τα εδωσα στη HOL. Το noise Νομιζω ηταν 11-6 ΑΝ θυμαμαι καλα. Μου ειπαν οτι το attenuation ηταν οκ αλλα το noise δεν ηταν καλο. Απ τον ΟΤΕ μου ειπαν 'ολα οκ. Μιλήστε στον provider σας'.

Avvocato
17-10-06, 03:16
βασικα δοκιμασε και καποιο αλλο router μηπως και φτιαξει.
Εγω το fritz το εβαλα στο κουτι του , μιας και συνχρονιζε σε οποια ταχυτητα ηθελε

Tem
17-10-06, 09:34
για voip είναι καλό το Φριτσ. Πολύ καλό θα έλεγα αλλά σαν modem κάτι άλλο θα ήταν καλύτερο. Το ότι συγχρονίζει σε χαμηλότερες ταχύτητες είναι γεγονός. Και επειδή έχω κάνει αρκετές δοκιμές χρησιμοποιώντας και το 9108 USR έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι το FRITZ όχι μόνο συγχρονίζει χαμηλότερα αλλά κατεβάζει και σε χαμηλότερες ταχύτητες γενικότερα.

furious99
17-10-06, 10:12
Avvocato εσύ ποιο modem δουλεύεις;

Tem
17-10-06, 10:30
Avvocato εσύ ποιο modem δουλεύεις;
USR αν δεν κάνω λάθος

maxorfo
17-10-06, 15:13
.... Το ότι συγχρονίζει σε χαμηλότερες ταχύτητες είναι γεγονός. .....το FRITZ όχι μόνο συγχρονίζει χαμηλότερα αλλά κατεβάζει και σε χαμηλότερες ταχύτητες γενικότερα.



Τι ακριβώς εννοείς, λέγοντας ότι "συγχρονίζει χαμηλότερα" ? Ένα παράδειγμα pls ?

manos_30
17-10-06, 15:39
Εμενα παντως Οοοοοοοοταν συγχρονιζει παει μια χαρα. Παραπονο δεν εχω... :rainy:

Tem
17-10-06, 19:44
Τι ακριβώς εννοείς, λέγοντας ότι "συγχρονίζει χαμηλότερα" ? Ένα παράδειγμα pls ?
αυτή τη στιγμή με Fritz
4499/839 kBit/s ΑΤΜ DATA RATE
4075/760 kBit/s USER RATE

Με 9108 USR οι τιμές είναι εντελώς διαφορετικές , για παράδειγμα το attainable data rate είναι συνήθως πάνω απο 1200.
κάνοντας ένα τεστ οι μετρήσεις με fritz είναι πχ
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 750Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 3.50Mb/s
ενώ με 9108 την ίδια στιγμη παίρνεις τα παρακάτω
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 1.00Μb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 3.53Mb/s

Η μεγάλη διαφορά διαπιστώνεται κυρίως στο upload

Avvocato
17-10-06, 19:50
Avvocato εσύ ποιο modem δουλεύεις;


US ROBOTICS 9108

Και μαλιστα εκανα και update το firmware και πεταει

Συνχρονιζει πολυ υψηλα και τα δινει ολα χωρις το παραμικρο πορβλημα

Tem
17-10-06, 21:57
US ROBOTICS 9108

Και μαλιστα εκανα και update το firmware και πεταει

Συνχρονιζει πολυ υψηλα και τα δινει ολα χωρις το παραμικρο πορβλημα
έτσι ακριβώς είναι. Κρίμα που δεν έχει και voip

Avvocato
17-10-06, 23:34
μικρο το κακο, μιας και μπορει με ενα linksys να κανει θαυματα.

Αν μη τι αλλο η γραμμη για voip υπηρεσιες πεταει

Tem
18-10-06, 09:36
βασικα δοκιμασε και καποιο αλλο router μηπως και φτιαξει.
Εγω το fritz το εβαλα στο κουτι του , μιας και συνχρονιζε σε οποια ταχυτητα ηθελε
συμβαίνει το ίδιο και με το fritz box fon wlan 7050?

Avvocato
18-10-06, 14:26
συμβαίνει το ίδιο και με το fritz box fon wlan 7050?

βασικα εγω ειχα το wireless μοντελο που δινει η HOLη αλλα δεν ξερω πιο μοντελο ειναι.
Υποθετω ομως πως αφου το κανει ενα μοντελο της συγκεκριμενης εταιρειας, δεν ειναι καθολου παραξενο να το κανουν ολα, και φυσικα μιλαω παντα για τις 4μβ γραμμες.

manos_30
20-10-06, 22:27
Τελικα μπορει το τεχνικο τμημα της HOL να ειναι τελειως για τα μπαζα το τμημα πωλησεων ενεργοποιηθηκε αμεσα για την διακοπη της συνδρομης και την επιστροφη των χρηματων. Πιστευω πως ολη την ζημια που προκληθηκε απο την δυσλειτουργια του τεχνικου τμηματος πρεπει να την πληρωσουν. Τελικά μαλλον θα απευθυνθω στην ενωση για την προστασια του καταναλωτη.

No-Name
20-10-06, 22:44
Το πάν έχει να κάνει σε τι υπάλληλο θα πεσεις ασχετως τμήματος. όμως εντέλει όλα καλά φίλε μου οπότε φαντάζομαι είσαι καλυμμένος παρα την ταλαιπωρία σου

manos_30
21-10-06, 16:02
Αποκλειεται να φταιει το router. Δεν ειναι δυνατον να συγχρονιζει καθε ΣαββατοΚυριακο! Εκτος αν του εχουν βαλει χρονοδιακοπτη. Τωρα ας πουμε, Εχω κανονικα internet μεχρι τη Δευτερα το πρωι οπως παντα. :P

@ ADSLgr.com All rights reserved.