PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή πλακέτας σε καμένο σκληρό δίσκο



pure.george
23-08-11, 23:55
Κλείνω τον υπολογιστή κανονικά, την επόμενη μέρα πατάω το Power και το λαμπάκι έγινε πορτοκαλί αντί για πράσινο που είναι κανονικά. Όλα τα hardware του υπολογιστή λειτουργούσαν σα να ήταν ανοικτό όμως δεν έδινε πρόσβαση ούτε καν στο bios. Ο μόνος τρόπος για να σβήσει ήταν πατημένο το Power για 7 δευτερόλεπτα. Για 2 μέρες προσπαθούσα αλλά πάντα πορτοκαλί το λαμπάκι.
Βγάζω το δίσκο απ' τον υπολογιστή, συνδέω κάποιον άλλο και άναψε. Βάζω τον "προβληματικό" δίσκο σε εξωτερική θήκη, αλλά φαινόταν να μην έπαιρνε ρεύμα καν. Τον συνδέω σαν δεύτερο και πάλι τίποτα. Ο σκληρός είναι ο:

MDL: Western Digital WD400EB-75CPF0 (IDE)
Date: 30 OCT 2003
DCM: HSBBNV2A

και πρέπει οποσδήποτε να σώσω ένα φάκελο, τα άλλα δεν με ενδιαφέρουν. Αν αγοράσω ένα ίδιο υπάρχει τρόπος να αλλάξω την πλακέτα ή να βάλω τη μαγνητική ταινία στο νέο δίσκο;

Σε μαγαζί μου είπαν 200+€. Είναι εύκολο αυτό να γίνει; Αν έχει τύχει σε κάποιον και ξέρει την λύση ας την πει και σε μας.

Ευχαριστώ.

userbeta7
24-08-11, 00:16
Καλησπέρα φίλε μου, κοίτα, κανονικά στην πλακέτα του δίσκου αποθηκεύονται οι πληροφορίες για το που βρίσκονται τα αρχεία μέσα στον δίσκο αλλά μπορείς να κάνεις recovery τα αρχεία σου με προγράμματα όπως το GetDataBack (NTFS/FAT)!
Ψάξε να βρεις ένα ίδιο δίσκο (και σε mb και σε μοντέλο) ξεβίδωσε την πλακέτα και κούμπωσε την στον δικό σου! μπούταρε σε Windows και κάνε recovery!

Δεν είμαι σίγουρος ότι θα λειτουργήσει αλλά αν είναι τόσο σημαντικά τα αρχεία σου αξίζει η προσπάθεια! Καλή σου τύχη και περιμένω ενημέρωση για το πρόβλημα σου!

pure.george
24-08-11, 00:25
Καλησπέρα φίλε μου, κοίτα, κανονικά στην πλακέτα του δίσκου αποθηκεύονται οι πληροφορίες για το που βρίσκονται τα αρχεία μέσα στον δίσκο αλλά μπορείς να κάνεις recovery τα αρχεία σου με προγράμματα όπως το GetDataBack (NTFS/FAT)!
Ψάξε να βρεις ένα ίδιο δίσκο (και σε mb και σε μοντέλο) ξεβίδωσε την πλακέτα και κούμπωσε την στον δικό σου! μπούταρε σε Windows και κάνε recovery!

Δεν είμαι σίγουρος ότι θα λειτουργήσει αλλά αν είναι τόσο σημαντικά τα αρχεία σου αξίζει η προσπάθεια! Καλή σου τύχη και περιμένω ενημέρωση για το πρόβλημα σου!
Βρήκα τον ίδιο σκληρό από ebay. Όταν έρθει απλώς να τοποθετήσω την πλακέτα απ' το νέο σκληρό στον καμένο; Όταν λες να bootάρω εννοείς να το βάλω σε εξωτερική θήκη ή σαν δεύτερο σωστά. Ξέρω να κάνω recovery τα αρχεία ευτυχώς.

Απλώς τώρα αν συνδέσω το δίσκο σαν εξωτερικό ή σαν 2ο είναι σα να μην υπάρχει καν δίσκος και ούτε δουλεύει τίποτα μέσα.
Ξέχασα να αναφέρω πως το έβαλα σε έναν άλλο υπολογιστή σαν πρώτο, τον αναγνώρισε το Bios αλλά έβγαλε το μήνυμα: Disc Boot Failure. Please instert (κάποιο CD). Αν καταφέρω να βρω τους Drivers του σκληρού και εκείνη την ώρα βάλω το CD με τον driver υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι;

biggeo65
24-08-11, 01:25
Το μήνυμα στο έβγαλε γιατί τον έβαλες σαν πρώτο και δεν μπορούσε να ξεκινήσει από τον δίσκο αυτόν, μια που δεν έβρισκε λειτουργικό. Λογικό είναι.

Αστον σαν δευτερο, ώστε ο υπολογιστής να κάνει boot από τον δικό του δίσκο. Αν αναγνωρίζεται από το BIOS θα αναγνωριστεί κι από τα Windows.
Δεν χρειάζεσαι drivers για τον σκληρό.

Αν συνεχίζεις να έχεις προβλήματα τότε:
Βάλτον στον άλλο υπολογιστή που τον αναγνώρισε, σαν πρώτο και κάνε εκκίνηση με ένα LIVE CD LINUX (http://www.livecdlist.com/), προτίμησε το ubuntu (http://www.ubuntu.com/download/ubuntu/download) σαν πιο εύκολο στην χρήση, και κάνε εκκίνηση του υπολογιστή από το CD του LINUX. Θα βγείς κανονικά σε περιβάλλον χρήστη όπως στα Windows.

Aπό την στιγμή που ο δίσκος αναγνωρίζεται από το BIOS θα νανγνωριστεί κι από το UBUNTU . Ανοίγεις την εξερεύνηση μεσα από το Ubuntu, βρίσκεις τον δίσκο σώζεις το αρχείο σε USB stick και τελείωσες.

kourampies
24-08-11, 03:01
Οι απόψεις διίστανται σε αυτό το θέμα τα τελευταία χρόνια. Πριν 10 χρόνια περίπου το είχα κάνει με 10ρι WD, απλά αλλάζοντας τις πλακέτες, και δούλεψε κατευθείαν, σαν να μην είχε συμβεί τίποτα.

Αλλά τα τελευταία χρόνια ακούω όλο και πιο συχνά ότι οι πλακέτες είναι καλιμπραρισμένες/δεμένες στο δίσκο τους, και ότι δεν δουλεύουν σε άλλους ίδιους δίσκους, εκτός και αν αντικατασταθεί κάποιο chip.

Μην έχεις πάρα πολύ μεγάλες ελπίδες.

pure.george
24-08-11, 20:21
Βάλτον στον άλλο υπολογιστή που τον αναγνώρισε, σαν πρώτο και κάνε εκκίνηση με ένα LIVE CD LINUX (http://www.livecdlist.com/), προτίμησε το ubuntu (http://www.ubuntu.com/download/ubuntu/download)
Το δοκιμάζω τώρα και θα σου απαντήσω σε λιγάκι.


Πριν 10 χρόνια περίπου το είχα κάνει με 10ρι WD.
Ο σκληρός είναι του 2003 οπότε ας ελπίσουμε.

Edit: Βγάζει error στις συσκευές όταν τρέχω τα Ubuntu.
Μήπως να τα κάνω εγκατάσταση στο δίσκο; Θα αλλάξει κάτι;

pure.george
25-08-11, 00:28
Τελικά με αυτά τα errors το αποτέλεσμα ήταν να καεί η μητρική. :(

biggeo65
25-08-11, 00:46
Δεν πιστεύω ότι τα errors ευθύνωντε για την μητρική. Ποτέ software δεν μπορεί να προκαλέσει ζημιοα σε hardware.
Aν ήταν έτσι τότε με Windows όλοι καμμένες μητρικές θα είχαμε.
Κρίμα πάντως για την μητρική.

Για την ιστορία, όχι δεν παίζει ρόλο αν είναι εγκατεστημένο ή από CD το Ubuntu.
Tα ERROR που έβγαλε μπορεί να ήταν λόγω παλιού hardware;

pure.george
25-08-11, 00:53
Δεν πιστεύω ότι τα errors ευθύνωντε για την μητρική. Ποτέ software δεν μπορεί να προκαλέσει ζημιοα σε hardware.
Aν ήταν έτσι τότε με Windows όλοι καμμένες μητρικές θα είχαμε.
Κρίμα πάντως για την μητρική.

Για την ιστορία, όχι δεν παίζει ρόλο αν είναι εγκατεστημένο ή από CD το Ubuntu.
Tα ERROR που έβγαλε μπορεί να ήταν λόγω παλιού hardware;
Ακόμα και στα Windows αν τον είχα συνδέσει σαν 2ο έκανε πολύ ώρα να ξεκινήσει αλλά ξεκίναγε. Τώρα έβαλα το Live CD. Και έβγαλε αυτά τα errors και έκλεισε το PC μόνο του.
Υπέθεσα πως είναι τροφοδοτικό, άλλαξα 3 μέχρι να το εξακριβώσω πως ήταν η μητρική.

Οπότε αλλαγη πλακέτας.

Για παλιό hardware όχι γιατί ο υπολογιστής είναι σχετικά καινούργιος.

washcloud
26-08-11, 10:34
Τελικά με αυτά τα errors το αποτέλεσμα ήταν να καεί η μητρική. :(

...ούτε γι' αστείο.

pure.george
26-08-11, 16:39
...ούτε γι' αστείο.
Κι όμως..

washcloud
26-08-11, 20:32
Λες; Εγώ πάλι μέχρι και θα στοιχημάτιζα ότι καν δεν έχει "καεί" η μητρική σου - αλλά εκτιμάς λάθος τα συμπτώματά της.

Κι αν ακόμη το 'χανα το στοίχημα, έχουν τόση σχέση τα "errors" (ως αιτία), όση έχει το να δείχνεις ένα αεροπλάνο, αυτό να πέφτει, και μετά να λένε οι γύρω σου πως εσύ το έρριξες.


Κι όσο για τον δίσκο που ήταν και το αρχικό σου θέμα, το μόνο που χρειάζεσαι -για την αλλαγή πλακέτας- είναι ένα Torx κατσαβίδι (Τ6 συνήθως).

pure.george
27-08-11, 01:48
Λες; Εγώ πάλι μέχρι και θα στοιχημάτιζα ότι καν δεν έχει "καεί" η μητρική σου - αλλά εκτιμάς λάθος τα συμπτώματά της.

Κι αν ακόμη το 'χανα το στοίχημα, έχουν τόση σχέση τα "errors" (ως αιτία), όση έχει το να δείχνεις ένα αεροπλάνο, αυτό να πέφτει, και μετά να λένε οι γύρω σου πως εσύ το έρριξες.


Κι όσο για τον δίσκο που ήταν και το αρχικό σου θέμα, το μόνο που χρειάζεσαι -για την αλλαγή πλακέτας- είναι ένα Torx κατσαβίδι (Τ6 συνήθως).
washcloud αν δεν έχει καεί η μητρική τότε γιατί δεν ανάβει καν;
Τα έχω δοκιμάσει όλα. Αλλαγή τροφοδοτικού, μπαταρία bios αλλά και πάλι τίποτα.
Αν ήταν κάτι άλλο θα μου το χτύπαγε σε μήνυμα. Το θέμα είναι πως βρήκα μητρική και θα προσπαθήσω να το φτιάξω.

Όσο για το σκληρό δεν μπόρεσα να βρω ίδια πλακέτα - ίδιο μοντέλο. Είδα στο ebay αλλά shipping έχει μόνο United States. Προς το παρόν το έδωσα σε ένα φίλο μάστορα μπας και μου βρει αυτός κάτι.

Αν δεν βρει πλακέτα, θα μπορώ να βάλω μια της WD αλλά όχι ίδιο μοντέλο; Θα υπάρχουν επιπλοκές;

washcloud
27-08-11, 11:49
Δεν ξέρω αν το γνωρίζεις ή όχι, αλλά για να ΓΙΝΕΙ επιστροφή του BIOS στις εργοστασιακές του ρυθμίσεις (σωστή κίνηση, για την περίπτωση), ΔΕΝ αρκεί η εξαγωγή της μπαταριούλας λιθίου της μητρικής : πρέπει ταυτόχρονα να έχεις βγάλει και το καλώδιο ρεύματος που απ' την μπρίζα καταλήγει στο τροφοδοτικό, και να αφήσεις έτσι το σύστημα, έστω για μερικά δεύτερα (πρακτικά, καλύτερα να μένει μερικά λεπτά έστω, "μπας και"). Και για την ακρίβεια, καλό θα ήταν συν τοις άλλοις α) ν' αποφορτίσεις το τροφοδοτικό με καμμιά δεκαριά αλλεπάλληλα πατήματα του Power-On κουμπιού του κουτιού β) και κατόπιν ν' αποσυνδέσεις κάθε συσκευή συνδεδεμένη σε αυτό (δίσκοι και ντιβιντιά κτλ) ΣΥΝ το να ξεκουμπώσεις το 24πινο του τροφοδοτικού που δίνει το ρεύμα στη μητρική.

Όσο για το ότι δεν χτυπάει το beeper, επίσης υπάρχουν διάφορες πιθανές εξηγήσεις, εκτός της του να έχει καεί η μητρική. Ξανατονίζω ΚΑΙ εγώ όμως, πως η χρήση του CD των Ubuntu, ΟΥΔΕΜΙΑ σχέση έχει, με το πιθανό κάψιμο της μητρικής. Αν όντως έχει καεί, απλά ήταν η ώρα της, και τα "errors" ήταν συμπτώματα και όχι αιτίες.

Περί σκληρού : Αν θυμάμαι καλά, ειδικά σε αυτούς τους 40άρηδες της WD, είχε τύχει να κάνω αλλαγές πλακετών, ΧΩΡΙΣ να συμφωνούν τα DCM στοιχεία, αλλά μόνο τα μοντέλα, και δουλεύανε (ίσως βέβαια, ΑΝ το θυμάμαι καλά, να υπήρξα και "τυχερός", και να μην είναι η νόρμα αυτή). Το θέμα είναι ότι όντως υπάρχει περίπτωση να υπάρξει επιπλοκή, όχι προς τον "υπόλοιπο" δίσκο όμως, αλλά ΑΠΟ τον δίσκο προς την (μεταμοσχευμένη) πλακέτα : ενδέχεται, αν το πρόβλημα ΕΙΝΑΙ στο εσωτερικό του δίσκου, όπου ΚΑΙ εκεί υπάρχουν μικρο-ηλκεκτρονικά (συγκεκριμένα στον μηχανισμό κίνησης των κεφαλών), να καεί ΚΑΙ η νέα πλακέτα. Βέβαια, αυτό απλά θα σημάνει το κόστος της "νέας" πλακέτας που δόθηκε "τζάμπα και βερεσέ", καθώς και τη γνώση πλέον ότι ο δίσκος (και ο φάκελος για τον οποίο ενδιαφέρεσαι ν' ανακτήσεις, από τα platters του) πάπαλα (μετά θα σου μένει μόνο η επιλογή εξειδικευμένης εταιρίας ανάκτησης δεδομένων, όπου το μαλλί πάει, συνήθως, πολύ πέρα κι απ' τα 200 που ανέφερες).

Αν ενδιαφέρεσαι να δοκιμάσω τίποτε (έχω παρόμοιους 40άρηδες "400ΕΒ", αν και όχι "75CPF0"), στείλε ένα ΡΜ πού βρίσκεσαι, μπας και βολεύει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.