PDA

Επιστροφή στο Forum : Το νήμα του Kindle



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6

yiapap
24-08-11, 16:18
Όντας νέος και ευτυχής κάτοχος του Kindle είπα να ανοίξω αυτό το νήμα ώστε να μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μας με τη συσκευή.
Να ξεκινήσω προσφέροντας τα απολύτως απαραίτητα:
Calibre (http://calibre-ebook.com/) Εφαρμογή διαχείρισης eBook και μετατροπής format. Δουλεύει άψογα με το Kindle.
Kindlebility (http://kindlebility.com/) Δικτυακός τόπος που προσφέρει τη δυνατότητα μέσω Javascript να μετατρέπει από τον browser οποιαδήποτε ιστοσελίδα διαβάζετε και να την στέλνει στον λογαριασμό Kindle σας.
Το ξέρατε πως στην homescreen με shift+alt+m βγαίνει ναρκαλιευτής και κάτι σαν τρίλιζα; :) Προσωπικά όχι. Μερικά ακόμη shortcuts εδώ (http://blog.the-ebook-reader.com/2010/08/29/kindle-3-shortcuts-hot-keys-and-hidden-features/). (Clopyright [Insomniac] (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4592497&postcount=237))

Πριν συνεχίσουμε να υπενθυμίσω μόνο τους Όρους Χρήσης του φόρουμ περί torrent, μη νόμιμων downloads κτλ. ;)

alekan
24-08-11, 16:20
Από αύριο θέλουμε και φώτο.

n0b0d1
26-08-11, 23:41
Εγώ θα μπορώ να ανεβάζω τις εμπειρίες μου από βδομάδας που θα έχω στα χέρια μου ένα μεταχεισμένο, αν και ακόμα αξιόπιστο, kindle στα χέρια μου να του αλλάζω τα φώτα :D Νομίζω είναι απαραίτητο να αναφέρουμε και το ποια έκδοση του kindle χτησιμοποιούμε ώστε να υπάρχει ενάς γενικός μπούσουλας συνενόησης.

8anos
28-08-11, 23:57
Built-in Free 3G connectivity uses the same wireless signals that cell phones use, but there are no monthly fees or commitments—Amazon pays for Kindle’s 3G wireless connectivity. The added convenience of 3G enables you to download books anytime, anywhere, while on the go—without having to find a Wi-Fi hotspot connection

To 3g ειναι δωρεάν για ελλάδα;
το εχετε χρησιμοποιήσει για σύνδεση στο ιντερνετ; ο browser του τι λέει;

yiapap
29-08-11, 10:00
Χλωμό να είναι δωρεάν για Ελλάδα.
Ο browser τοιυ δυστυχώς είναι ψιλοάθλιος (π.χ. όταν πατάς να ανοίξει Link σου λέει ότι δεν είναι δυνατόν επειδή δεν μπορεί να ανοίξει 2ο παράθυρο). Φυσικά για χρήση αποκλειστικά Kindle Store είναι μια χαρά.

Να ρωτήσω κι εγώ:
Στο Kindle Store μπορεις να κάνεις ταξινόμηση με την τιμή;
Κάπου είχε πάρει το αυτό μου για δωρεάν (κανονικά, όχι "δωρεάν" :p) βιβλία από το Store, αλλά δεν βρήκα τίποτε.
Το έχει κάνει jailbreak κανείς; Αξίζει; Κι αν ναι, γιατί;

8anos
29-08-11, 22:46
Χλωμό να είναι δωρεάν για Ελλάδα.
Ο browser τοιυ δυστυχώς είναι ψιλοάθλιος (π.χ. όταν πατάς να ανοίξει Link σου λέει ότι δεν είναι δυνατόν επειδή δεν μπορεί να ανοίξει 2ο παράθυρο). Φυσικά για χρήση αποκλειστικά Kindle Store είναι μια χαρά.

Να ρωτήσω κι εγώ:
Στο Kindle Store μπορεις να κάνεις ταξινόμηση με την τιμή;
Κάπου είχε πάρει το αυτό μου για δωρεάν (κανονικά, όχι "δωρεάν" :p) βιβλία από το Store, αλλά δεν βρήκα τίποτε.
Το έχει κάνει jailbreak κανείς; Αξίζει; Κι αν ναι, γιατί;


βρηκα αυτο:


Free eBook Collections

Free classics and out-of-copyright, pre-1923 books, as well as limited-time free promotional ebooks available for Kindle


http://www.amazon.com/b?ie=UTF8&node=2245146011

........Auto merged post: 8anos πρόσθεσε 0 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........

σε σχεση με την εμπειρία διαβασματος πως ειναι;

yiapap
29-08-11, 22:57
σε σχεση με την εμπειρία διαβασματος πως ειναι;Mα αυτό είναι το δυνατό του σημείο! Με εξωτερικό φωτισμό, απλά δεν παίζεται. Είναι σα να κρατάς βιβλίο. Καμιά σχέση με οτιδήποτε έχω δει συμπεριλαμβανομένων tablets/iPad κτλ.
Ακόμη και με το φωτάκι (πήρα τη θήκη με το led φωτάκι) ενώ στην αρχή σκεφτόμουν ότι θα είναι κουραστικό επειδή ο φωτισμός διαφέρει από πάνω δεξιά (που είναι η πηγή) ως κάτω αριστερά, στην πράξη συνήθισα πολύ γρήγορα.

8anos
29-08-11, 23:02
την παλεύει άραγε με pdf που προέρχονται απο σκανάρισμα βιβλιου (εικονα->πδφ);

Giorgos18
31-08-11, 01:57
Απο amazon.com ετσι?

Συνολικο/τελικο κοστος ποσο ηρθε?

yiapap
31-08-11, 09:46
Απο amazon.com ετσι?

Συνολικο/τελικο κοστος ποσο ηρθε?Πέρασε ο Popmaniac από Αγγλία και τσίμπησε 2.
Συνολικό κόστος (Kindle Wifi, θήκη+led, ολική εγγύηση) ~200€

........Auto merged post: yiapap πρόσθεσε 1 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αργότερα ........


την παλεύει άραγε με pdf που προέρχονται απο σκανάρισμα βιβλιου (εικονα->πδφ);Εξαρτάται... από το pdf. Το μειονέκτημά του είναι ότι έχει μόνο προκαθορισμένα zoom levels στο pdf (σε αντίθεση με τα άλλα format) και αν δεν πετύχεις λαχείο τα γράμματα ή θα είναι μικρά ή θα χρειάζεται να σκρολάρεις αριστερά-δεξιά.

PopManiac
31-08-11, 11:13
To 3g ειναι δωρεάν για ελλάδα;
το εχετε χρησιμοποιήσει για σύνδεση στο ιντερνετ; ο browser του τι λέει;

Είναι δωρεάν μεν αλλά κλειδωμένο στο Kindle Store ουσιαστικά και μπορεί κανείς να στέλνει tweets και posts στο FB αλλά αποκλειστικά συνδεδεμένα με τα βιβλία που έχουν αναγνωστεί.

Για browsing δεν το δοκίμασα καν αν και βρισκόμενος σε διακοπές γιατί ένα σοβαρό ελάττωμα του 3G είναι πως τρώει άγρια από την μπαταρία η οποία υπό ΚΣ κρατά άνετα 2 εβδομάδες ;)

PDF δύσκολο να αναγνωστούν στο 'μικρό' (βλέπε standard) Κindle και σε zoom μορφή δεν έχουν τις διευκολύνσεις του .mobi

Τέλος, ένα μεγάλο ελάττωμα είναι πως προς το παρόν δεν 'διαβάζει' .epub βιβλία αν και ακούγεται πως σε επερχόμενη αναβάθμιση λογισμικού θα υπάρξει και δυνατότητα για epubs.

Κατά τα άλλα, δεν το συζητώ, από τις πολύ σπάνιες πλέον περιπτώσεις που αγοράζω gadget και αποδεικνύεται εργαλείο κυριολεκτικά. Είναι το κάτι άλλο να μπορώ να διαβάζω βιβλία στην 100% μορφή τους (αν και σε ιστορικά βιβλία οι χάρτες έχουν ένα προβληματάκι λόγω μικρής για αυτούς οθόνης) και για εμένα ό,τι πιο χρήσιμο.

Σχεδόν λέω πως λόγω lifestyle επαγγελματικού το Kindle ξαναέβαλε τη σοβαρή μελέτη στη ζωή μου! :oneup:

Υπάρχει βέβαια μια άλλη συζήτηση σε ό,τι αφορά διατιμήσεις βιβλίων από Αμαζόνα (ή σωστότερα εκδοτικούς οίκους) καθώς και το απαράδεκτον της υποχρέωσης αγοράς ξανά σε Kindle μορφή (και ενίοτε και σε ακριβότερη τιμή) βιβλίων που κανείς αποδεδειγμένα έχει αγοράσει στη 'φυσική' τους μορφή στην Αμαζόνα.

Αλλά δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο νήμα για να κάνουμε τη συζήτηση αυτή ;)

Giorgos18
31-08-11, 15:38
Δηλαδη εγω που κατα κυριο λογο θελω αναγνωση PDFs, δεν προτεινετε να παρω kindle?

Καλυτερα κανα bebook?

mpetou
31-08-11, 17:32
διαβαζει ξεκουραστα και σωστα χωρις κολληματα pdf/pdf-scanarismena/chm/jdvu/epub ?

επισης περνει καποιο plugin ωστε σε ενα αγγλικο βιβλιο να κανεις μεταφραση μια λεξη στα ελληνικα
απο καποιο on line translator πιθανον ?

μιλαω για την εκδοση στις πολλες ιντσες 9'' - 10'' το μικρο που ειναι 6'' δεν το βαζω καθολου...


σε σχεση με το καθαρο χαρτι Α4 τι βαθμολογια του βαζετε ?

Giorgos18
01-09-11, 01:47
epub δεν διαβαζει.

PopManiac
01-09-11, 10:06
Δηλαδη εγω που κατα κυριο λογο θελω αναγνωση PDFs, δεν προτεινετε να παρω kindle?

Καλυτερα κανα bebook?

Όπως γράφει και ο αποκάτω :p για pdf πας στη μεγάλη οθόνη και όχι στη 'στάνταρ'. Αλλά η 'στάνταρ' έχει το πλεονέκτημα της πολύ εύκολης μεταφοράς (στις διακοπές το έβαζα σε μια σχετικά μεγάλη τσέπη σε ένα military-style παντελόνι ;)).


διαβαζει ξεκουραστα και σωστα χωρις κολληματα pdf/pdf-scanarismena/chm/jdvu/epub ?

επισης περνει καποιο plugin ωστε σε ενα αγγλικο βιβλιο να κανεις μεταφραση μια λεξη στα ελληνικα
απο καποιο on line translator πιθανον ?

μιλαω για την εκδοση στις πολλες ιντσες 9'' - 10'' το μικρο που ειναι 6'' δεν το βαζω καθολου...


σε σχεση με το καθαρο χαρτι Α4 τι βαθμολογια του βαζετε ?

Σε σχέση με καθαρό χαρτί, αν εννοείς ποιότητα ανάγνωσης και ξεκούρασης για το μάτι παίρνει σαφώς 100% χωρίς καμία αμφιβολία.

Για το plugin που λες, δεν έχω κάτι υπόψιν αλλά το Kindle δίνεται με δύο δωρεάν λεξικά ενσωματωμένα, το Oxford Dictionary of English και American English πράγμα που είναι πραγματικά εξαιρετικό.

Αν βέβαια θέλεις σώνει και καλά ελληνικό λεξικό δεν θα βρεις προς το παρόν αλλά εξ'όσων έχω καταλάβει οι ελληνικοί εκδοτικοί οίκοι κινούνται αρκετά γρήγορα προς Kindle και συνεπώς κάτι ίσως να υπάρξει σύντομα.

Epub δεν διαβάζεται προς το παρόν από το Kindle αν και - επαναλαμβάνω - η Αμαζόνα έχει δηλώσει πως μάλλον θα υπάρξει δυνατότητα σε μελλοντική αναβάθμιση λογισμικού.

........Auto merged post: PopManiac πρόσθεσε 3 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Περί epub συνέχειας:

Υπάρχει το Calibri όπως ανέφερε παραπάνω ο yiapap το οποίο κάνει στον υπολογιστή conversion του epub σε mobi που διαβάζεται άνετα στο Kindle ;)

ΠΡΟΣΟΧΗ όμως καθώς οι ίδιοι του Calibri λένε πως μετατροπή pdf σε mobi είναι πολύ δύσκολη

yiapap
01-09-11, 10:09
Υπάρχει το Calibri όπως ανέφερε παραπάνω ο yiapap το οποίο κάνει στον υπολογιστή conversion του epub σε mobi που διαβάζεται άνετα στο Kindle ;)Ισχύει, το έχω κάνει με 100% επιτυχία.

8anos
01-09-11, 23:59
Ευχαριστούμε για τις πολύτιμες πληροφορίες. :p

yiapap
02-09-11, 00:01
Επιτέλους:
Σήμερα αφιέρωσα όλο το βράδυ σε αναζητήσεις για το Kindle.
Αναφέρω τα παρακάτω:
1. Κρατώντας πατημένο το Alt με τα πλήκτρα Q W E R T κτλ. μπορείτε να γράφετε αριθμούς. Είχα ρίξει πολύ βρισίδι πριν το βρω!
2. Το Calibre έχει ενσωματωμένο Web Server (στην 8080). Αν τον ανοίξετε και μπείτε με τον browser μπορείτε να κατεβάσετε τα βιβλία της βιβλιοθήκης σας μέσω WiFi αντί για το καλώδιο USB
3. Ένα από τα πιο ιστορικά περιοδικά SciFI το Fantasy & Science Fiction (http://www.sfsite.com/fsf/) διατίθεται ΔΩΡΕΑΝ για το Kindle! Ψάξτε το στα Magazines του Amazon!
4. Κάποια test που διάβασα αναφέρουν ότι η μπαταρία του Kindle κρατάει... 3 εβδομάδες ανοιχτό! Το μοντέλο 3G κρατάει μόνο 7-10 μέρες. Αν έχετε τη θήκη με το led όμως και ζείτε πάνω από τον αρκτικό θα έχετε πρόβλημα αφού με το led ανοιχτό δεν θα κρατήσει πάνω από 22 ώρες! Και η μπαταρία είναι απλά 1750mAh!!! Έχουν κάνει απίστευτη δουλειά στο θέμα της κατανάλωσης ενέργειας!

Πάμε για τα αρνητικά:
1. Άλλο ένα PDF που έβαλα, δεν διαβάζεται με τίποτε λόγω μεγέθους γραμμάτων ενώ η μετατροπή του σε mobi (Calibre) το έκανε μαντάρα
2. Η καλη κυρία Amazon παίρνει τακτικά report από τις διαβαστικές μας συνήθειες στη συσκευή! Περισσότερα... (http://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=51371)

<edit>
Παραλίγο να το ξεχάσω! Το Project Gutenberg σας δίνει μια κανονική βιβλιοθήκη στο Kιndle!
Μπείτε με τον browser στο m.gutenberg.org και ξεκινήστε
(μμμ... Most Popular... Kama Sutra of Vatsyayana... μμμ....)
<edit2>
m.gutenberg.org/ebooks/?default_prefix=lang_id&query=el
Για ελληνικα ebooks
(μμμ... Most Popular... κεφαλαιον καρλ μαρξ... μμμ....)

Giorgos18
02-09-11, 02:52
Ποσο αποτρεπτικο αυτο με τα pdfs....πολυ χρησιμο ποστ yiapap :oneup:

n0b0d1
03-09-11, 12:55
Ώντας κι εγώ τώρα ποια περίφανος χρήστης Kindle (ναι χαίρομαι πολύ). Μπορώ να πω τα εξής:

Αν δεν έχετε δει την οθόνη του από κοντά, απλά πρέπει να βρείτε κάποιον που να το έχει και να τη δείτε, μόνο και μόνο αυτή, είναι ικανή να σας κάνει να θέλετε να το αγοράσετε. Το να διαβάζεις ebooks (mobi) είναι λες και διαβάζεις κανονικό βιβλίο.

Όσων αφορά τα PDFs εδώ είναι μια λυπητερή ιστορία.. Η σχετικά μικρή θαυματουργή οθόνη, δεν το κάνει το μαγικό της στο μεγαλύτερο ποσοστό αυτού του τομέα, αλλά βάζω στοίχημα πως με ένα Kindle DX όσοι η βασική τους επιθυμία για τη συσκευή είναι να διαβάζει PDFs θα λατρέψουν το μεγάλο του αδερφό.

Και ναι κυρίες και κύριοι, το 3G Whispernet της Amazon λειτουργεί και στην Ελλάδα! Ούτε εγώ δεν το πίστεψα όταν είδα τη συσκευή μου να δείχνει στην αρχή ότι πιάνει σήμα και μετά να δείχνει δίπλα το σήμα "3G". Για μένα ως μαθητής αυτό σημαίνει ένα πολύ βασικό ατού: Δωρεάν wikipedia όσο είμαι στο σχολείο!! Αν βρεθεί και κανάς τρόπος να παραμπτεί το whispernet, ακόμα καλύτερα ;)

Και κάτι που ενδιαφέρει μικρό μέρος του αγοραστικού κοινού, αλλά συμπεριλαμβανομένου κι εμένα, διαβάζει ικανοποιητικά manga; Η απάντηση δεν είναι 100% θετική, αλλά είμαστε σε καλύτερη μοίρα από το PDF, υπάρχουν ακόμα και κάποιοι που λένε ότι έχουν μια δωρεάν εφαρμογή που την κάνει τη δουλειά τέλεια, αυτές τις μέρες θα κοιτάξω να δοκιμάσω Naruto + One Piece να δω αποτελέσματα.

Και τέλος JailBreak. Είναι απλά πανεύκολο. Δε σου δίνει τις άπειρες δυνατότες όπως σε άλλες συσκευές, αλλά είναι νόμιμο (η Amazon έδωσε τον κώδικα του λειτουργικού του kindle στο κοινό), είναι πλήρως ασφαλές, και σου επιτρέπει να βάλεις ό,τι screen saver θέλεις!!! (Και μπορείς το ίδιο εύκολα να αντιστρέψεις τη διαδικασία).

Γενικά η συσκευή τα αξίζει 100% τα 100 ευρώ σίγουρα, μόνο και μόνο για να έχετε την ευκαιρεί να δείτε την οθόνη της, δε θα πιστεύεται στα μάτια σας. Αν αντέχετε οικονομικά το DX και δεν έχετε θέμα με το να το κουβαλάτε, ακόμα καλύτερα! Απαραίτητη συσκευή για σύγχρονους αναγνώστες ξένης λογοτεχνείας.

link για JailBreak εδώ (http://www.howtogeek.com/howto/37424/jailbreak-your-kindle-for-dead-simple-screensaver-customization/).

mpetou
06-09-11, 16:39
ποιο απο τα ebook readers με ψηφιακο μελανι διαβαζει καλυτερα pdf + chm ebooks ?
θα το παρω γιατι οποια οθονη και αν δοκιμασα δεν μπορω να διαβασω γιατι μου διαλυει τα ματια...
Απλα θελω να παιζει τα pdf/pdf scanarismena/chm ok

exartiblog
06-09-11, 19:06
Γενικά τα PDF δε διαβάζονται πραγματικά ικανοποιητικά σε οθόνη 6 ιντσών. Χρειάζονται στην πραγματικότητα 9,7 ίντσες (Kindle DX, Pocketbook 902/3)

Από τις συσκευές των 6 ιντσών την καλύτερη υποστήριξη έχει o νέος Sony Reader PRS-T1. Μετά είναι το Kindle. Αντίστοιχες δυνατότητες με το Kindle έχουν και άλλες συσκευές για τα PDF, αλλά είναι πιο ακριβές.

Συνολικά, το Kindle 3 WiFi είναι η πιο value for money επιλογή (το 3G, που το αναφέρατε, δεν έχει δωρεάν internet στην Ελλάδα παρά μόνο για Kindle Store και μοίρασμα παραθεμάτων).

Τα αρχεία CHM είναι legacy πια. Υποστηρίζονται από τα BeBook πάντως.

n0b0d1
06-09-11, 23:00
Γενικά τα PDF δε διαβάζονται πραγματικά ικανοποιητικά σε οθόνη 6 ιντσών. Χρειάζονται στην πραγματικότητα 9,7 ίντσες (Kindle DX, Pocketbook 902/3)

Από τις συσκευές των 6 ιντσών την καλύτερη υποστήριξη έχει o νέος Sony Reader PRS-T1. Μετά είναι το Kindle. Αντίστοιχες δυνατότητες με το Kindle έχουν και άλλες συσκευές για τα PDF, αλλά είναι πιο ακριβές.

Συνολικά, το Kindle 3 WiFi είναι η πιο value for money επιλογή (το 3G, που το αναφέρατε, δεν έχει δωρεάν internet στην Ελλάδα παρά μόνο για Kindle Store και μοίρασμα παραθεμάτων).

Τα αρχεία CHM είναι legacy πια. Υποστηρίζονται από τα BeBook πάντως.

Λάθος φίλε μου, και το wikipedia.

exartiblog
06-09-11, 23:07
Ναι, και τη Wikipedia - την παρέλειψα

ggeorgan
07-09-11, 10:57
Παρατηρῶ μιὰν παράξενη ἐπιλογὴ τῆς Amazon. Τὸ μεγάλο Kindle DX δὲν ἔχει Wi-Fi, ἐνῶ τὰ μικρότερα ἔχουν ! Ἡ ἀπόδειξις ἐδῶ (http://www.amazon.com/gp/product/B002GYWHSQ). Γιατί ;
Μήπως γιὰ νὰ γίνει Φωτόπουλος (τῆς ΔΕΗ ντέ) καὶ νὰ μπορεῖ νὰ κατεβάζει τὸν διακόπτη στὸ 3G ὅποτε ἀποφασίσει ὅτι τῆς χρειάζονται χρήματα ;

exartiblog
07-09-11, 11:05
Γιατί το Amazon προωθεί τα μικρά Kindle, που η οθόνη τους είναι επαρκής για ανάγνωση βιβλίων στη μορφή που τα πουλάει συνήθως το ίδιο (mobi). Τα μεγάλα Kindle είναι πιο πολύ για PDF, που ως πρόσφατα δεν είχε ιδιαίτερα το Amazon και όσοι αγόραζαν Kindle DX το έπαιρναν για να διαβάζουν δικά τους PDF κλπ (Τώρα πάντως άρχισε πιο συστηματικά τις πωλήσεις PDF με το όνομα Kindle Print Replica)

ggeorgan
07-09-11, 11:41
Καὶ πῶς θὰ τὰ βάζουν τὰ «δικά τους PDF» στὸ Kindle DX ; Ἀφοῦ μόνο μέ 3G μπαίνουν. Ἤ, μήπως μπαίνουν καὶ μὲ USB ἢ μὲ ethernet ἢ μὲ ἄλλο τρόπο ;

yiapap
07-09-11, 11:44
Καὶ πῶς θὰ τὰ βάζουν τὰ «δικά τους PDF» στὸ Kindle DX ; Ἀφοῦ μόνο μέ 3G μπαίνουν. Ἤ, μήπως μπαίνουν καὶ μὲ USB ἢ μὲ ethernet ἢ μὲ ἄλλο τρόπο ;Και USB με σύνδεση σε H/Y.

exartiblog
07-09-11, 11:52
Όλοι οι ηλεκτρονικοί αναγνώστες (ebook readers) έχουν USB για μεταφορά αρχείων και φόρτιση - ανάμεσά τους και του Kindle.

ggeorgan
07-09-11, 11:58
Ἁπλούστατο, ἀφοῦ διαβάσουν τὶς σύντομες (περίπου 7 σελίδες, 2800 λέξεις) ὁδηγίες ἐδῶ (http://www.amazon.com/gp/help/customer/display.html/ref=hp_navbox_kdxland_trans?nodeId=200375640#email) ...

exartiblog
07-09-11, 12:00
Στους ηλεκτρονικούς αναγνώστες τα αρχεία μεταφέρονται με απλό drag-and-drop ή copy-paste

yiapap
07-09-11, 12:03
Ἁπλούστατο, ἀφοῦ διαβάσουν τὶς σύντομες (περίπου 7 σελίδες, 2800 λέξεις) ὁδηγίες ἐδῶ (http://www.amazon.com/gp/help/customer/display.html/ref=hp_navbox_kdxland_trans?nodeId=200375640#email) ...Ή το πρώτο μου post όπου υπάρχει link για το Calibre :p

exartiblog
07-09-11, 12:08
Ή το πρώτο μου post όπου υπάρχει link για το Calibre :p

Ωραίο το post. Περιεκτικό.

Για τη μεταφορά αρχείων δεν απαιτείται η χρήση του Calibre. Για τη διαχείριση μεγάλων βιβλιοθηκών είναι βέβαια χρήσιμο.

Για προσωπική (μη-επαγγελματική) χρήση και μετατροπές το Calibre είναι αναντικατάστατο. Ειδικά όμως για μετατροπές PDF κειμένου σε mobi για Kindle η δωρεάν υπηρεσία του Amazon δίνει καλύτερο αποτέλεσμα.

yiapap
07-09-11, 12:14
Ωραίο το post. Περιεκτικό.

Για τη μεταφορά αρχείων δεν απαιτείται η χρήση του Calibre. Για τη διαχείριση μεγάλων βιβλιοθηκών είναι βέβαια χρήσιμο.

Για προσωπική (μη-επαγγελματική) χρήση και μετατροπές το Calibre είναι αναντικατάστατο. Ειδικά όμως για μετατροπές PDF κειμένου σε mobi για Kindle η δωρεάν υπηρεσία του Amazon δίνει καλύτερο αποτέλεσμα.Θα τη δοκιμάσω την υπηρεσία thanks.

Giorgos18
09-09-11, 04:32
Yiapap εντυπωσεις pdf μεσω της υπηρεσιας του αμαζον?

Crosswind
21-09-11, 10:37
Την οθόνη του kindle πως την καθαρίζετε?

yiapap
21-09-11, 11:38
Την οθόνη του kindle πως την καθαρίζετε?Υποθέτω είτε με νεράκι είτε με καθαριστικό για LCD/TFT.

n0b0d1
21-09-11, 17:08
Παιδιά, έφαγα deffective screen στο Kindle :((
Καμιά ιδέα τι να κάνω;;; Έστειλα mail στην Amazon, περιμένω απάντηση, το μηχάνημα είναι εκτώς εγγύησης. Δε φτιάχνεται με τίποτα; Έστω αλλαγή δε γίνεται;

exartiblog
21-09-11, 20:37
Υποθέτω είτε με νεράκι είτε με καθαριστικό για LCD/TFT.

Είτε στεγνό απλό πανάκι π.χ. για γυαλιά είτε το ίδιο πανάκι απλά νοτισμένο (όχι βρεγμένο)


Παιδιά, έφαγα deffective screen στο Kindle :((
Καμιά ιδέα τι να κάνω;;; Έστειλα mail στην Amazon, περιμένω απάντηση, το μηχάνημα είναι εκτώς εγγύησης. Δε φτιάχνεται με τίποτα; Έστω αλλαγή δε γίνεται;

Σωστά κινήθηκες. Το Amazon έχει καλό after sales support και έχει αντικαταστήσει συσκευές με προβλήματα (γνωρίζω αρκετές περιπτώσεις στην Ελλάδα). Εκτός εγγύησης δε μου έχει τύχει, αλλά με δεδομένο το πόσο καλό είναι το Amazon σε αυτά κάτι μπορεί να γίνει. Μπορεί πάντως να χρειαστεί να πάρεις και τηλέφωνο (αν και θα σου απαντήσουν έτσι κι αλλιώς).

n0b0d1
21-09-11, 21:17
Πήρα πράγματι τηλέφωνο και "βοηθήσαν". Δε λέω, είναι οκ να προσφέρουν το ίδιο μοντέλο refurbished 40$ + έξοδα αποστολής (αν και εδώ έχουμε και τα κερατιάτικα του αεροδρομίου...). Το μεγάλο μου πρόβλημα είναι πως κάθε kindle έχει το ίδιο πρόβλημα... Έτσι τώρα αναρωτιέμαι, τα αξίζει τα + χρήματα; Σύμφωνα με τον τυπά, θα πάει 80$ ή ευρώ, δεν είμαι σίγουρος, εν πάση περιπτώση πάνω από 50 ευρώ για μια συσκευή που έχω ήδη δώσει 90 ευρώ... Και αυτό που σου μένει αφού χαλάσει είναι ένα μεταλλικό πράγμα που παίζει δυνατά μουσική...

exartiblog
21-09-11, 21:28
Γιατί κάθε Kindle έχει το ίδιο πρόβλημα; Τόσος κόσμος έχει Kindle τόσο έξω όσο και στην Ελλάδα...

Το αν αξίζει να δώσεις τα χρήματα είναι μια άλλη συζήτηση. Δεν ξέρω από πού το πήρες μεταχειρισμένο, αλλά τελικά θα σου έρθει σα να είχες πάρει από την αρχή καινούργιο...

Το Amazon όταν θα το παραγγείλεις θα σου δώσει την τελική τιμή που θα πληρώσεις (μαζί με τα έξοδα εκτελωνισμού κλπ). Υπολογίζω ότι θα είναι +1/3 περίπου στην τιμή της συσκευής

n0b0d1
21-09-11, 21:35
Άμα ρίξεις μια ματιά, θα δεις ότι είναι τόσο κοινό πρόβλημα όσο και το να είναι χαλασμένο το WiFi σε ένα iPod touch 2nd Gen... Που είναι υπερβολικά συνηθισμένο... Το χρησιμοποιούσα για το σχολείο, αλλά απ' ότο φαίνεται θα πρέπει να μείνω χωρίς... τεσπα, δε γίνεται να κάνεις αλλαγή αν είσαι τελείως μόνος σου τελικά...

exartiblog
21-09-11, 21:45
Επειδή έχω ρίξει κι εγώ τις ματιές μου και λόγω του blog γνωρίζω και αρκετούς που έχουν Kindle, προβλήματα στα Kindle υπάρχουν σε τέτοιο ποσοστό όσο και στις άλλες ηλεκτρονικές συσκευές.

Απλά, αν θες μια εκτίμηση, μερικές φορές το φτηνό μεταχειρισμένο εκτός εγγύησης αποδεικνύεται όχι και τόσο φτηνό. Αν ήσουν εντός εγγύησης, ένα νέο Kindle θα βρισκόταν ήδη στο ταχυδρομείο χωρίς κόστος για σένα ;)

Και πάλι βέβαια, σου δίνουν refurbished για $40 συσκευή που κανονικά πουλάνε $100 τουλάχιστον (Ενημερωτικά, αν υπολογίσεις όπως σου είπα τους δασμούς, βγαίνει ένα 40ευρω)

n0b0d1
21-09-11, 22:08
Άμα πάει ένα 40ευρω όπως λες, μάλλον θα δοκιμάσω την τύχη μου άλλη μια φορά, αλλά πώς το βλέπεις, αξίζει μια refurbished συσκευή; Έχεις ξαναπάρει;

exartiblog
21-09-11, 22:19
Ακριβώς θα την τιμή θα τη δεις και πριν πατήσεις το τελικό ΟΚ για την παραγγελία.

Δεν έχω πάρει ποτέ refurbished συσκευή, αλλά γενικά το Amazon κάνει πολύ καλή δουλειά στις refurbished συσκευές. Επίσης, έχουν 1 χρόνο εγγύηση όπως είδα τώρα στο Amazon. Πρόσεξε πάντως να επιλέξεις το σωστό Kindle 2 (υπάρχουν και κάποια που είναι 3G US only).

Για 40 ευρώ είναι καλά. (αθροιστικά αν το δεις θα είχες πάρει Kindle 3 καινούργιο..)

n0b0d1
21-09-11, 22:53
Θα το δω... Κοιτάω ακόμα και την πιθανότητα να βρω από καμιά Κίνα μια οθόνη και να του τη φορέσω μόνος μου, δεν είναι δύσκολο. Το όλο θέμα είναι πιο έρχεται φθηνότερο. Είναι σίγουρο ότι η Amazon δε θα με βάλει να κάνω την παραγγελία μέσω τηλεφώνου;

exartiblog
21-09-11, 23:01
Κοίτα, μην πολυ πειραματίζεσαι Μπορεί να είναι ωραία εμπειρία, αλλά να γίνει και η δουλειά...

Δεν ξέρω αν θα γίνει τηλεφωνικά - σε όσους έχει γίνει αντικατατάσταση είχε γίνει τηλεφωνικά, αλλά αυτοί δε χρειαζόταν να πληρώσουν κάτι. Αν πάντως γίνει τηλεφωνικά, ρώτα για custom duties, έτσι κι αλλιώς έχει κάνει κάποια συμφωνία το Amazon και τα προπληρώνεις σε αυτούς. Δεν υπάρχει περίπτωση να σου χρεώσουν την κάρτα αν δε γίνει απόλυτα σαφές το τι πληρώνεις - και μάλιστα το Amazon δέχεται πληρωμές και σε ευρώ.

n0b0d1
21-09-11, 23:03
Τέλος πάντων, θα σας ενημερώσω όλους για το πως θα καταλήξει η Οδύσσειά μου... Καλή τύχη στους υπόλοιπους. Η e-ink είναι 1000% το μέλλον, δεν είμαι απλά σίγουρος αν είναι και το παρόν...

myle
07-10-11, 15:30
Γεια σας και από μένα!

Ψάχνω για μια συσκευή ώστε να μπορώ να διαβάζω pdf και συγκεκριμένα textbooks (βιβλία με εξισώσεις, σχήματα κτλ). Κάνει το Kindle για μένα;

exartiblog
07-10-11, 15:51
Το Kindle (και οι άλλοι ηλεκτρονικοί αναγνώστες) απεικονίζουν μια χαρά σχήματα, εξισώσεις κλπ

Τα διάβασμα PDF στο μικρό Kindle με οριζόντια τη συσκευή είναι ΟΚ, όχι τέλειο, αλλά διαβάζεις. Αλλά έχεις βέβαια το πλεονέκτημα της ξεκούραστης οθόνης.

@ ADSLgr.com All rights reserved.