PDA

Επιστροφή στο Forum : Χάθηκε το download αλλό το upload πετάει



rosso
01-04-04, 19:15
Σας περιγράφω συνοπτικά το πρόβλημα μου:
Από την Τρίτη το απόγευμα κατεβάζω με 1-2 kb/s για 15-30 δευτερόλεπτα, μετά παγώνει και επανέρχεται μετά από 1-2 λεπτά με τις ίδιες αστραπιαίες ταχύτητες. Το κουλό είναι ότι το upload μου δουλεύει κανονικά στο full χωρίς καμιά διακοπή. Έχω adsl 384/128 στη forthnet.
Πράγματα που δοκίμασα:
Μίλησα με τη forthnet. Με βλέπουν κανονικά και η γραμμή πετάει.
Έψαξα καλά τον υπολογιστή για ιούς, σκουλήκια και λοιπά ζωύφια, ήταν και είναι καθαρός.
Έστησα στο δεύτερο pc καθαρή εγκατάσταση xp και κότσαρα εκεί το jetspeed 500i (ethernet πάντα) μια από τα ίδια.
Προσευχήθηκα και έταξα να πάψω να βρίζω τον πρόεδρο που πήρε προπονητή τον Αλέφαντο, τίποτα.
Έκανα μπόλικα reset το jetspeed, downgrade firmware σε 7 και ξανά μετά σε 8, τα ίδια.
Το πήγα στη δουλειά (αμπελόκηποι, έχουμε otenet 512/128 με jetspeed 500i). Έβαλα το δικό μου με τη σύνδεσή μου στη forthnet και πέταγε. Το άτιμο κατέβαζε με 45 kb/s σταθερά (τέτοια ταχύτητα δεν έπιασα ποτέ από τον Ιούλιο που είμαι συνδρομητής (περιοχή Γαλάτσι).
Κατέληξα (και τα παλικάρια στη forthnet που μοιράζομαι το πόνο μου) ότι φταίει η γραμμή και έκανα δήλωση στο 121.
Ερώτημα:
Συμφωνείτε με τη διάγνωση?
Υπάρχει ελπίδα με τους Οτετζήδες να βγει άκρη?
Έχει αντιμετωπίσει κανείς από Γαλάτσι ή και από αλλού παρόμοιο πρόβλημα?
Υπάρχει περίπτωση να φτιαχτεί πριν τους ολυμπιακούς (του 2008)?
Αν φταίει θόρυβος στη γραμμή δεν θα επηρρέαζε και τη τηλεφωνική γραμμή?
Υπάρχουν καλές broadband συνδέσει με οπτικές ίνες και τα σχετικά στη μετά θάνατο ζωή? (αν πάω στη κόλαση αίτηση κάνω πάλι στον ΟΤΕ?)
Κάθε βοήθεια και παρηγοριά ευπρόσδεκτη.
:cry:

Insomniac
01-04-04, 19:30
Φιλε μου λυση δεν εχω στο προβλημα σου αλλα φροντησε να διαβασει ο Προεδρος το μυνημα σου.Δεν μπορει να μη συγκινηθει απο την αυταπαρνηση σου.... :D :D :D :D

rosso
01-04-04, 19:39
Πρόεντρο τρέχει να πουλήσει όσο προλαβαίνει, ντεν προλαμπαίνει να ντιαμπάζει post γκια άστα να πάνε υποντομές πΟΤΕ. Stop. Πρόεντρο μας έκανε ανέκδοτο σε βάζελους. stop. Την τριάρα θα τη φάτε όμως πάλι. stop. :wink:

Insomniac
01-04-04, 19:43
Πρόεντρο τρέχει να πουλήσει όσο προλαβαίνει, ντεν προλαμπαίνει να ντιαμπάζει post γκια άστα να πάνε υποντομές πΟΤΕ. Stop. Πρόεντρο μας έκανε ανέκδοτο σε βάζελους. stop. Την τριάρα θα τη φάτε όμως πάλι. stop. :wink:

Χαχαχαχα!!!!Νασαι καλα φιλε μου που γελασα λιγο μετα απο μια πολυ κουραστικη μερα!!!!! :D :D :D :D

nnn
01-04-04, 23:30
δεν έκανες το πιο σημαντικό,δεν πήρες διαρκείας για το Καραισκάκη.
τέλος πάντων :mrgreen: να ξέρεις ότι αν έχεις full upload τότε το download πέφτει.
είναι κανόνας στην adsl.

rosso
02-04-04, 21:09
Από το πρωί τέρμα και το Upload. Παιδιά μήπως ξέρει κανείς περιοχή Γαλατσίου σε ποιο τελεπικοινωνιακό κέντρο (ο Θεός να το κάνει) του πΟΤΕ υπάγεται και μήπως τυγχάνει να έχεις κανείς τηλέφωνο των τεχνικών αρμόδιων με dslam και τα σχετικά? Θα το ψάξω με 131 και τα σχετικά αλλά ρωτάω μπας και κανείς άλλος ταλαίπωρος έχει περάσει το λούκι και μπορεί να βοηθήσει. Από forthnet πιστεύουν ότι dslam έχει μπουκώσει υπέρ του δέοντος και μάλλον έχουν δίκιο καθώς από αμπελόκηπους, όπως έγραψα, κατέβαζα με 45 kb/s σταθερότατα. Παιδιά αν μπορεί κάποιος
να βοηθήσει ας κάνει ένα post (έλεος πληρώνω adsl για να μπαίνω με isdn).

kadronarxis
02-04-04, 21:14
άκου τον καμμένο καδρονάρχη.
8011167700.Πάρε και πες τα όλα.
Τέτοια ώρα μπορεί να είναι εκεί,αλλιώς πάρε αυριο πρωί.Και σάββατο δουλεύουν τα παιδιά.

άντε γερά.

rosso
02-04-04, 21:24
Ευχαριστώ για την πληροφορία. Δοκίμασα και είναι κλειστά, θα πάρω αύριο.
Τι είναι ακριβώς εκεί?

kadronarxis
02-04-04, 21:26
Το κέντρο ελέγχου του συστήματος.
ο BBRAS του οτε.

Άντε γερά.

ΥΓ: αύριο αν δεν είναι ανοιχτά, μην με πυροβολήσεις. :D Νομίζω ότι είναι. :wink:

mcn
02-04-04, 21:38
Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα πριν 2 μήνες (Γαλάτσι-ACN). Τελικά μετά από αρκετά τηλεφωνήματα στο 8011167700(τους έπερνα κάθε μέρα) το πρόβλημα λύθηκε....

ravenloft4
03-04-04, 09:14
Μου θυμίζει το πρόβλημα που είχαμε για 20 μέρες εγώ και ο kadronarxis όταν τα φτυσαν τα dslam του τ.κ. του
Παύλου Μελά.
Δες και το ανάλογο thread...
Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να παίρνεις κάθε μέρα τηλέφωνο στο 121 και να δηλώνεις βλάβη.
Και υπομονή....

kadronarxis
03-04-04, 09:23
τελικά, ravenloft4 , το φτιάξαν τα παιδιά, και τώρα πετάει!!

άντε γερά

rosso
03-04-04, 11:14
Ευχαριστώ παιδιά για τη βοήθεια. Και εγώ πιστεύω ότι το dslam τα έχει κακαρώσει, γι' αυτό έλεγα μπας και υπάρχει και άλλος παθών στη περιοχή να το επιβεβαιώσει. Πήρα στο τηλέφωνο που μου δώσατε, το πρωί, και αν και ήμουν έτοιμος για καυγά, το παληκάρι που απάντησε ήταν ευγενικό και δε μου πήγε να κάνω φασαρία. Με ρώτησε αν συγχρονίζει και τα σχετικά (it does) και φάνηκε έκπληκτος που δήλωσα βλάβη τη πέμπτη και δεν επικοινώνησαν οι τεχνικοί μαζί μου τη Παρασκευή (εντάξει και αυτό το καταλαβαίνω, δεν είναι σωστό να φτύνεις εκεί που τρως). Το ρεζουμέ ήταν ότι από τη μεριά τους δεν μπορούν να κάνουν τίποτε και πρέπει να επικοινωνήσω με τους τεχνικούς. Οπότε το ερώτημα είναι: Μπορούν ή δεν τους ενδιαφέρει?
Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια.

@ ADSLgr.com All rights reserved.