PDA

Επιστροφή στο Forum : DSL στον Βόλο



mix21
16-10-06, 23:50
Πώς έχουν τα πραγματα στο Βόλο παλικαρια σχετικά με το adsl?υπάρχουν καθόλου θύρες?
εκανα αίτηση στη forthnet την προηγούμενη πέμπτη και σημερα που μίλησα με το 1242 μου είπανε οτι εχουν γίνει τα 4/5 των διαδικασιών κ απομένει οι εχνικοί να με συνδέσουν?λέτε να έχω κανενα νέο αύριο?να πάρω κανένα τηλέφωνο? τι ταχύτητεσ θα πιάνουμε με ονομαστική 768?

nikgr
20-10-06, 16:20
Καλά σε 2 εργάσιμες μέρες έγιναν τα 4/5 της διαδικασίας?
Εγώ όταν είχα κάνει την αίτη στη forthnet πριν κανα χρόνο έκανε καμια 10αρια μέρες να φτάσει στον ΟΤΕ και άλλες 20+ για να με ενεργοποιήσει ο ΟΤΕ...

Απίστευτο μου φαίνεται να είναι ο Βόλος τόσο γρήγορος...
Εκτός κι αν δε βάζει κάνενας εκεί πέρα adsl...
Η ταχύτητα που θα πιάνεις είναι λίγο λαχείο...
Θεωρητικά θα πρέπει να πιάνεις κανα 80αρι αλλά εδώ έχουμε καταντήσει εμείς με τις 2mbit να κατεβαζουμε με 60αρια maX...

manual2100
23-10-06, 19:32
Πόρτες έχει ταχύτητες δεν έχει...

cipher
24-10-06, 04:09
Μην το λες, μην το λες...! Έχω 512/128 και έχουν ξεχάσει (ευτυχώς!) να με αναβαθμίσουν. Ενώ κατέβαζα με 55-62 KB/s, τις τελευταίες 10-15 μέρες είχα δει κάτι τρελά 20-30. Από σήμερα το πρωί (το "φυσιολογικό" πρωί, όχι τώρα τα ξημερώματα) είμαι στα παλιά καλά μου νούμερα. Είμαι 9 km από κέντρο και ψάχνω να βρω σε ποιο DSLAM με έχουν κουμπώσει για περισσότερες πληροφορίες...

manos_ir
26-10-06, 13:49
ειμαι κεντρο(κουμουνδουρου) δεν εχω ιδεα που ειμαι συνδεμενος
εβαλα 1024 πριν 4 εβδομαδες!την πρωτη εβδομαδα ολα ηταν τελεια!
αλλα εδω και 3 εβδομαδες απελπησια!μεχρι και 50kbps φτανω!ΠΙΟ ΑΡΓΑ ΚΑΙ ΑΠΟ
PSTN!!!Επαιρνα στην αρχη τηλεφωνα, μεχρι που μια μερα ΜΕ ΠΗΡΕ Ο ΤΕΧΝΙΚΟΣ
ΚΑΙ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΤΗΛΕΦΩΝΙΣΩ γιατι το ξερουν το προβλημα(ειναι στην θεσσαλονικη) και οτι για 2 εβδομαδες δεν θα αλλαξει τιποτα!!!

mix21
26-10-06, 14:18
Αριθμός πρωτοκόλλου FORTHnet:

18/10/2006 Ενεργοποίηση υπηρεσίας

14/10/2006 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ

12/10/2006 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από FORTHnet


όσο για τις ταχύτητες:
TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e
click START to begin
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 167.71Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 551.47kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

συνήθως κατεβάζω μέχρι 70-75 αλλα υπαρχουν κ περιπτώσεις που είμαι με 20kbps.
εχω 768. βελεστίνο.
πώς θα βρώ το dslam?
έχω πρόβλημα κ με το usb modem (crypto f200).ενώ δείχνει να είναι συνδεδεμένο δεν μπορώ ούτε σε sites να μπώ ούτε να κάνω download

GooFyS
26-10-06, 22:48
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 224.81Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 233.80kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

Σε Cable/DSL ανήκουν αυτές οι ταχύτητες ??? εχω conn-x 1MBit και αυτή παραπάνω είναι η ταχύτητα μου απο τη πρώτη μέρα που έκανα τη σύνδεση! Πάλι καλα που γραφει και οτι ο υπολογιστής μου είναι συνδεδεμένος σε Cable/DSL modem, αλλιώς θα πίστευα οτι με κορόιδεψαν και μου πούλησαν ISDN! Κατι άκουσα για πρόβλημα στη θεσσαλονίκη....Μπας και έχει καμμια σχέση με τη περιοχή μου? (Καβάλα). Στη καλύτερη περίπτωση, κατεβάζω με 20-25kb/s όπως καταλάβατε.Είναι τραγικο!Ελπίζω να μην είναι μονιμο... Υπάρχει φώς στο τούνελ τελικά ? ? ? .........

cipher
27-10-06, 04:01
... Επαιρνα στην αρχη τηλεφωνα, μεχρι που μια μερα ΜΕ ΠΗΡΕ Ο ΤΕΧΝΙΚΟΣ
ΚΑΙ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΤΗΛΕΦΩΝΙΣΩ ...

:rofl: :rofl: :rofl:

Τώρα τους ενοχλεί, ε; Τους κερατάδες... Όταν εμείς είμαστε με τις ώρες στην αναμονή για να "ξαναδηλώσουμε" τη βλάβη δεν αγανακτούμε, ε; Έτσι, έτσι... με την αρμύρα!!! :twisted:
Πιστεύω αυτό διεκδικεί χαλαρά μια θέση στα Top 10!!! :lol:

RyDeR
27-10-06, 13:06
ΜΕ ΠΗΡΕ Ο ΤΕΧΝΙΚΟΣ
ΚΑΙ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΤΗΛΕΦΩΝΙΣΩ ...
Καλά έφτασε σε τέτοιο σημείο; Κορυφή! :rofl:

GizmO
03-11-06, 13:24
χα ! τα άλλα τα νέα τα μάθατε, αναβαθμίσαν σε B/W τους φορείς του κέντρου ΙΩΛΚΟΥ, και το κέντρο ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟΥ TO ΓΡΑΨΑΝ πάλι στα αχμμ... τους. δεν κατάλαβα αυτή είναι άμεση διάκριση μεταξύ των επαγγελματιών ( που το μεγαλύτερο εμπορικό κομμάτι του Βόλου και οι εταιρίες κουμπώνουν στον ΙΩΛΚΟ) και home users που βρίσκονται στο κέντρο ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟΥ;;;:mad: και δεν είναι αερολογίες αυτά που λέω, στον χώρο εργασίας μου πλέον πετάμε... και όλοι οι γύρω συνδρομητές πλέον δουλεύουν κανονικά, ενώ στο σπίτι μου που βρίσκομαι σε dslam ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟΥ, ακόμη σέρνομαι.. :mad:

GizmO
03-11-06, 13:30
Μην το λες, μην το λες...! Έχω 512/128 και έχουν ξεχάσει (ευτυχώς!) να με αναβαθμίσουν. Ενώ κατέβαζα με 55-62 KB/s, τις τελευταίες 10-15 μέρες είχα δει κάτι τρελά 20-30. Από σήμερα το πρωί (το "φυσιολογικό" πρωί, όχι τώρα τα ξημερώματα) είμαι στα παλιά καλά μου νούμερα. Είμαι 9 km από κέντρο και ψάχνω να βρω σε ποιο DSLAM με έχουν κουμπώσει για περισσότερες πληροφορίες...

ΕΣΥ ΜΗΝ ΜΙΛΑΣ ΘΑ ΣΕ ΨΕΚΑΣΩ ....:rofl:

birbrilo
03-11-06, 15:31
Οι ταχύτητες είναι άθλιες στο Βόλο. Είμαι στο 1Mbit (ο Θεός να το κάνει) και σέρνομαι.

manual2100
03-11-06, 21:22
χα ! τα άλλα τα νέα τα μάθατε, αναβαθμίσαν σε B/W τους φορείς του κέντρου ΙΩΛΚΟΥ, και το κέντρο ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟΥ TO ΓΡΑΨΑΝ πάλι στα αχμμ... τους. δεν κατάλαβα αυτή είναι άμεση διάκριση μεταξύ των επαγγελματιών ( που το μεγαλύτερο εμπορικό κομμάτι του Βόλου και οι εταιρίες κουμπώνουν στον ΙΩΛΚΟ) και home users που βρίσκονται στο κέντρο ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟΥ;;;:mad: και δεν είναι αερολογίες αυτά που λέω, στον χώρο εργασίας μου πλέον πετάμε... και όλοι οι γύρω συνδρομητές πλέον δουλεύουν κανονικά, ενώ στο σπίτι μου που βρίσκομαι σε dslam ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟΥ, ακόμη σέρνομαι.. :mad:

Αυτό πού το έμαθες?

GizmO
06-11-06, 09:48
Εδώ κοιτάτε, αναρωτιέμαι πόσο καιρό θα τους πάρει για να βγάλουν άκρη με τις μίζες και τα λαδώματα...

Προκήρυξη Ανοικτού Διεθνούς Διαγωνισμού με τίτλο "Μητροπολιτικό Δίκτυο Οπτικών Ινών Δήμου Βόλου"

και το σχετικό λινκ

http://www.volos-city.gr/documents/%D0%F1%EF%EA%DE%F1%F5%EE%E7%2093%20%C4%DE%EC%EF%F2%20%C2%FC%EB%EF%F5.zip
Ναι ο τίτλος του pdf είναι στα ελληνικά !

από την σελίδα http://www.volos-city.gr/ecHome.asp?lang=1 .. πρώτη πρώτη καταχώρηση.

Lumens
06-11-06, 19:28
Εδώ κοιτάτε, αναρωτιέμαι πόσο καιρό θα τους πάρει για να βγάλουν άκρη με τις μίζες και τα λαδώματα...

Προκήρυξη Ανοικτού Διεθνούς Διαγωνισμού με τίτλο "Μητροπολιτικό Δίκτυο Οπτικών Ινών Δήμου Βόλου"

και το σχετικό λινκ

http://www.volos-city.gr/documents/%D0%F1%EF%EA%DE%F1%F5%EE%E7%2093%20%C4%DE%EC%EF%F2%20%C2%FC%EB%EF%F5.zip
Ναι ο τίτλος του pdf είναι στα ελληνικά !

από την σελίδα http://www.volos-city.gr/ecHome.asp?lang=1 .. πρώτη πρώτη καταχώρηση.

Νομίζω πως στη sig σου θες να πεις μεγαλύτερο και όχι μικρότερο ;)

GeorgeH
06-11-06, 19:33
:oneup:
Είναι το επιθυμητό ratio μεγαλύτερο > καθότι ως γνωστόν όσο μεγαλώνει ο παρονομαστής τόσο μικραίνει το κλάσμα, ενώ εμείς θέλουμε μικρό παρονομαστή και συνεπώς μεγαλύτερο κλάσμα!

GizmO
06-11-06, 19:55
ε πως κάνετε έτσι για ένα κλάσμα, τι το ένα τι το άλλο τα ίδια σκ*τ* είναι :p

GeorgeH
06-11-06, 19:59
Εμείς φταίμε αχάριστε! Άμα το κάνεις compile δε θα σου τρέξει!! Έπρεπε να σε αφήσουμε να πλανάσαι στο σκοτάδι της αμάθειας... :D

EDIT: Ή μάλλον (λέμε και καμιά μαμακία καμιά φορά!!), γι'αυτό δε σου έβγαζε αποτελέσματα το sql query! Γιατί έβαλες λάθος το κριτήριο!! :lol:

GizmO
06-11-06, 22:04
α ρε αύριο πάω να βάλω μπόμπα στο γυμναστήριο.. αρκετά η κοροιδία στις 1mbit .. 25 packets capped + 80ms 1o hop .. με 3 διαφορετικούς providers ..

manos_ir
07-11-06, 03:52
ΡΕ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ ΕΜΕΝΑ ΕΣΤΡΩΣΕ ΛΙΓΟ(ΕΩΣ ΠΟΛΥ)
ΜΕ ΜΙΚΡΕΣ ΕΞΕΡΕΣΕΙΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΩΡΕΣ!
ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ROUTER TRAFFIC MONITOR 2.6 μου βγαζει οριο απο τον isp 102kb/s?

GizmO
07-11-06, 08:49
ΡΕ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ ΕΜΕΝΑ ΕΣΤΡΩΣΕ ΛΙΓΟ(ΕΩΣ ΠΟΛΥ)
ΜΕ ΜΙΚΡΕΣ ΕΞΕΡΕΣΕΙΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΩΡΕΣ!
ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ROUTER TRAFFIC MONITOR 2.6 μου βγαζει οριο απο τον isp 102kb/s?

Φίλε μου είσαι από τους τυχερούς πήγαινε να παίξεις κανένα τζόκερ, λόττο, σούπερ 5 κτλπ κτλπ .. τώρα για τα 102kb/s μάλλον θα είναι +overhead .. δεν το ξέρω το συγκεκριμένο πρόγραμμα και έτσι δεν μπορώ να βάλω το χέρι μου στην φωτιά.

ph4nt0m
16-11-06, 23:55
Άντε έρχεται η μέρα που θα φύγω από ΟΤΕ. Στο γυμναστήριο ήρθε η telepassport τον Μάρτιο έρχεται η hol, Ιούνιο η forthnet και Ιούλιο η tellas... Με το καλό να έρθουν και με καλές τιμές...

lewton
23-01-07, 21:20
Μπορείτε να με βοηθήσετε αναφορικά με το Α/Κ Νέας Ιωνίας Βόλου;
Βλέπω ότι έχει νούμερα:
6ΧΧΧΧ
800ΧΧ-863ΧΧ
900ΧΧ-902ΧΧ
91ΧΧΧ

Για την πρώτη σειρά ο wizard (adslwizard.forthnet.gr) της Forthnet δίνει αναμενόμενη κάλυψη από 01/10, ενώ για τις υπόλοιπες από 01/11.
Μήπως είναι λάθος η πρώτη σειρά; Γνωρίζετε έστω έναν που να μένει Νέα Ιωνία και να έχει νούμερο από 6;
Ευχαριστώ

cipher
23-01-07, 21:42
Μήπως είναι λάθος η πρώτη σειρά; Γνωρίζετε έστω έναν που να μένει Νέα Ιωνία και να έχει νούμερο από 6;
Ευχαριστώ

Όχι, είναι σωστή. Ξέρω αρκετούς κατοίκους της Ν. Ιωνίας που το τηλέφωνό τους ξεκινάει από 6. Κι απ' ό,τι βλέπω, πρόκειται για παλιές συνδέσεις (20+ χρόνια στο παρελθόν).

lewton
23-01-07, 22:29
Όχι, είναι σωστή. Ξέρω αρκετούς κατοίκους της Ν. Ιωνίας που το τηλέφωνό τους ξεκινάει από 6. Κι απ' ό,τι βλέπω, πρόκειται για παλιές συνδέσεις (20+ χρόνια στο παρελθόν).
Ευχαριστώ.
Επομένως κάτι έχει μπερδέψει η Forthnet μάλλον.

cipher
24-01-07, 03:44
Ευχαριστώ.
Επομένως κάτι έχει μπερδέψει η Forthnet μάλλον.

Εννοείς ότι ξέρεις κάποιον που έχει Forthnet Full/Shared LLU στη Ν. Ιωνία; Ο οδηγός λέει για Οκτώβριο και Νοέμβριο του 2007 (δηλ. υπομονή!).

lewton
24-01-07, 10:44
Εννοείς ότι ξέρεις κάποιον που έχει Forthnet Full/Shared LLU στη Ν. Ιωνία; Ο οδηγός λέει για Οκτώβριο και Νοέμβριο του 2007 (δηλ. υπομονή!).
Το θέμα είναι ότι δε θα έπρεπε να δίνει διαφορετικές ημερομηνίες για τα νουμερα του ίδιου κέντρου.
Τι να πει κανείς...

cloudtrax
28-01-07, 16:31
Παιδιά καμία βελτιώση?? Έχω τρελαθεί..

GizmO
29-01-07, 09:45
Παιδιά καμία βελτιώση?? Έχω τρελαθεί..

μπααα ... στα ίδια.. τι περιμένεις και εσύ, στην ελλάδα παίζουμε με τις τάπες, αναβαθμίσαμε κωλέτη αφού ήπιαμε την φράπα μας, τώρα θα ξύσουμε λίγο τα αχμμμ μας και να δούμε αν μπορούμε και που θα δώσουμε το bandwidth, ααα ναι έχουμε και μία αναβάθμιση στην Λάρισα (όπως κατάφερα να μάθω) αλλά πρώτα πρέπει να βγάλουμε τα τσίπουρα και μετά βλέεπουμε.

nikgr
29-01-07, 11:29
Στη Λάρισα πρέπει να έγινε η αναβάθμιση παλικάρια. Στο test της forthnet βγάζω πλέον 898kbps download σε γραμμή 1mbit και 300packets per sec.
Mου το είχαν πει άλλωστε ότι μέχρι τέλος Γενάρη θα γινότανε.

Άντε και στα δικά σας! ;)

cipher
29-01-07, 18:39
Χμμμ... Σήμερα, από τις 10:00 το πρωί μέχρι τώρα (17:40), κατεβάζω με 100+ από rapidshare, κάτι που δε συνέβαινε μετά τις 12:00-13:00 το μεσημέρι. Λέτε να με έχουν κουμπώσει σε dslam της Λάρισας...? :p

Για να δούμε πώς θα πάει και αύριο...

@ ADSLgr.com All rights reserved.