PDA

Επιστροφή στο Forum : Greek Alphabet should be replaced by Greeklish



optim
01-04-04, 21:25
I am a long supporter for the replacement of the Greek alphabet by the Latin one and the formalisation of the Greeklish.

Kemal Ataturk modernised the Turkish language by adopting the Latin alphabet. Why Greece waits so long?

Serbia has two official alphabets: the Cyrillic and the Latin. Why Greece doesn't incorporate the Latin alphabet as an alternative way to write Greek?

The Latin alphabet could become the official alphabet for all languages all over the world. This could result in easier language learning, easier business, and increased intracultural communication.

Greeklish will become the official written form of the Modern Greek language. I am sure for that and I fully support it.

This forum is against the evolution and modernisation of the Greek Language by banning any kind of Greeklish. But evolution cannot be stopped. Maybe it's time to let people write in the way they like.

panos72
01-04-04, 21:39
I am a long supporter for the replacement of the Greek alphabet by the Latin one and the formalisation of the Greeklish.

Kemal Ataturk modernised the Turkish language by adopting the Latin alphabet. Why Greece waits so long?

Serbia has two official alphabets: the Cyrillic and the Latin. Why Greece doesn't incorporate the Latin alphabet as an alternative way to write Greek?

The Latin alphabet could become the official alphabet for all languages all over the world. This could result in easier language learning, easier business, and increased intracultural communication.

Greeklish will become the official written form of the Modern Greek language. I am sure for that and I fully support it.


Μεγάλη πληγή άνοιξες τώρα.
megali pligi anoikses tora.

αυτά τα δύο παραδείγματα για καλό μας τα λες ?
ayta ta dio paradeigmata gia kalo mas ta les ?

μου θυμίζει την κυρία ... πως την είπαμε.. επίτροπος κάπου ήτανε που πρότεινε σαν επίσημη γλώσσα την αγγλική. Με αυτό ίσως και να συμφωνούσα, αλλά με τα γρεεκλιση με τίποτα.

Δηλαδή καλά , να μου βγει τέτοιος πατριωτισμός βραδιάτικα δεν το περίμενα αλλά φόρτωσα.
Πρότεινε κάτι άλλο να το συζητήσουμε. :!:



This forum is against the evolution and modernisation of the Greek Language by banning any kind of Greeklish. But evolution cannot be stopped. Maybe it's time to let people write in the way they like.

βάζω μόνο αυτό γιατί δεν βρίσκω τα αλλα 10 που πέταγες το πρωί στο φορουμ που δεν προάγει... κτλ.
http://www.adslgr.com/forum/viewtopic.php?t=5720

gcf
01-04-04, 21:48
...Οπότε μπορούμε να καταργήσουμε το Unicode και να γυρίσουμε στο 7 bit ASCII

ermis333
01-04-04, 21:54
I am a long supporter for the replacement of the Greek alphabet by the Latin one and the formalisation of the Greeklish.

Kemal Ataturk modernised the Turkish language by adopting the Latin alphabet. Why Greece waits so long?

Serbia has two official alphabets: the Cyrillic and the Latin. Why Greece doesn't incorporate the Latin alphabet as an alternative way to write Greek?

The Latin alphabet could become the official alphabet for all languages all over the world. This could result in easier language learning, easier business, and increased intracultural communication.

Greeklish will become the official written form of the Modern Greek language. I am sure for that and I fully support it.

This forum is against the evolution and modernisation of the Greek Language by banning any kind of Greeklish. But evolution cannot be stopped. Maybe it's time to let people write in the way they like.


Εξέλιξη σημαίνει να αντικαταστήσεις κάτι ΄κατώτερο με κάτι ανώτερο. ΔΥΣΤΗΧΩΣ για σένα και τους λυπούς ανθέλληνες-υποστηρικτές των ιδεών Κίσσινγκερ και της ανόητης παγκοσμιοποίησης....Το ΧΑΛΚΙΔΙΚΟ αλφάβητο και όχι το ΛΑΤΙΝΙΚΟ (φαίνεται δεν έχεις ιδέα από ιστορία) ΑΠΟΡΡΙΦΘΗΚΕ ως κατώτερο γι αυτό και επικράτησε η σημερινή μορφή του αλφαβήτου...



Ακους εκεί evolution cannot be stopped... ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
ΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΧΑΧΑΧΑΧΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΑΑ
ΧΑΑΧΑΑΑΧΑΧΑΑΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΑΧΑΧΑΑΧΑΧΧΑΑΧΑΧΑ

Γιατί όχι να αντικαταστήσουμε και τη γλώσσα μας με τα γελοία Αγγλικά (αφού και η κουτσή Μαρία τα ξέρει) γιατί όχι και να μην βάλουμε μια κοινή κυβέρνηση για όλους...που θα μας κάνει ότι θέλει μια κλίκα εξουσιαστών...

optim
01-04-04, 21:56
I think English could become the second official language of Greece. However, it may be somewhat unrealistic to expect Greek villagers speak in English, so I would not support replacing Greek with English. Maybe after 100-200 years.

However, English could become the official language for the European Union. But British people are not very europhile, so I think the French or the German language would be better candidates for a pan-European language.

Unicode is nice, but its characters need 16 bits for storage and transmission (in the UTF-16 version, there is also a UTF-8 but it is not full Unicode). So, after all countries stop using their national alphabets and adopt Latin, we can use again the old plain simple and good 7-bit ASCII!

optim
01-04-04, 21:59
I think a global world government is a good idea and I fully support it. I also support European Union and United Nations. And Globalisation is not a bad idea.

But a user described as anti-Greek. I am not! Please do not engage in personal attacks.

Cafeeine
01-04-04, 22:06
optim, οι απόψεις σου σεβαστές. Δεν θα τις αντικρούσω εδώ γιατί το ζήτημα έχει αναλυθεί μέχρι θανάτου, πράγμα που θα έβλεπες άμα είχες ψάξει το θέμα στα αρχεία. Το ζητούμενο δεν είναι άν το λατινικό αλφάβητο χρησιμοποιηθεί για την ελληνική γραφή (πράγμα εντελώς διαφορετικό απο τα greeklish, που είναι ενα άναρχο σύστημα γραφης όπου όλοι γραφουν όπως τους καπνίσει.) Αυτό είναι θέμα εθνικό και όχι του κάθε φόρουμ να το λύσει. Εδώ μιλάμε για ένα χώρο με καποιους κανόνες, ένας απο τους οποίους είναι και η χρήση αναγνωρισμένων, και σταθερών ιδιωμάτων (δεν σε εμποδίζει κανείς να γράψεις αγγλικά και δεν νομίζω οτι θα πειράξει κάποιο Post αλλόγλωσσο άμα κάποιος ζητάει και βρεί βοήθεια) Αμα θες να κάνεις πολιτικό ζήτημα είσαι σε λάθος μέρος. Αμα ενδιαφέρεσαι για την πρόωθηση των λατινικών χαρακτήρων στον κοινοβουλευτικό σου εκπρόσωπο. Αν απλά βαριέσαι να πατήσεις alt+shift, τότε σου συνιστώ πολλή υπομονή γιατι εγώ έχω κοντεύω να χάσω την δική μου με αυτό το θεμα.

ΥΓ. Αμα θες να κάνεις σχόλια για γλωσσικά ζητήματα, πρόσεχε μην κάνεις λάθη γραμματικά γιατί θα σε πάρουν στο ψιλό.

BeholderX
01-04-04, 22:18
Language is a part of our identity.

As i wrote before, I kinda disagree with the greeklish policy on this forum, but i'm accepting the admins' will. But going that far as to say that we have to replace greek with greeklish is another story, and one that will hardly find any supporters. Replacing greek with greeklish is really pointless, we might as well adopt the English language alltogether as our official language - that would be a more realistic suggestion.

I'm sure everyone welcomes you here; just use plain english for your messages. That should keep everyone happy. I'm supposing you can read greek - if not, mention that in your posts or signature so that other people know in what language to reply.

Noone is limiting your freedom; the admins havent critisized your opinions. They only asked not to write in greeklish.



But a user described as anti-Greek. I am not! Please do not engage in personal attacks.


That definately was an unfortunate comment, but you have to understand that you're addressing to Greeks, and asking them to give up part of their inheritance and identity, just because you cant write greek, is way too much.

Most of us had to study for years in order to be able to be able to read, write and speek in english. If you want to communicate with Greek people you need to invest some time and learn the language.

And just out of curiosity, what is your origin and nationality ?


@ermis : δεν αντέχω με τίποτα το horizontal scrolling στις σελίδες. PLEASE, βγάλε μερικά ΧΑΧΑ η βάλε κανά space.

ermis333
01-04-04, 22:32
Άστο OPTIM όσο και να προσπαθείς ΕΙΣΑΙ μεγάλος ανθέλληνας... γιατί αν ήσουν Έλληνας θα ήξερες ότι οι Έλληνες υποστηρίζουν την οικουμενικότητα και όχι την Παγκοσμιοποίηση...

Μελέτησε πρώτα τις διαφορές ανάμεσα στις δυο αυτές ιδέες και μετά μίλα μας για Greeklish....

ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΕΠΙΘΕΣΕΙΣ ΣΕ ΟΠΟΙΟΥΣ ΜΙΛΑΝΕ ΠΡΟΔΟΤΙΚΑ γιατί αυτό κάνεις!!!!


ΝΤΡΟΠΗ ΣΟΥ αν είσαι Έλληνας, επαναλαμβάνω αν είσαι Έλληνας...

Την Ε.Ε την στηρίζουμε όλοι γιατί απλά δέχεται τις διαφορές ανάμεσα στις χώρες μέλη της και το κυριότερο τις σέβεται...

Διάβασε το ελληνικό σύνταγμα...

Αν είσαι ξένος υπήκοος τότε τα παραπάνω τα παίρνω πίσω :oops:

Cafeeine
01-04-04, 23:09
BeholderX, αμα κοιτάξεις κάποιο απο τα πρώτα Posts του κυρίου, θα δείς οτι έγραψε με ελληνικούς χαρακτήρες. Γιαυτό τον λόγο δεν απάντησα και εγώ σε αγγλικά, διότι ήμουν σίγουρος οτι τα καταλαβαίνει και δεν τα χρησιμοποιεί απο αντίδραση.

Δικαίωμά του.

Οσο δεν αντιβαίνει στους κανόνες του site, μπορεί να λέει ότι θέλει κατ' εμέ. Απλά πρέπει να μάθει να δέχεται και τις αντιδράσεις που θά'πρεπε άλλωστε να περιμένει, όταν κάνει σχόλια τύπου:


Greeklish will become the official written form of the Modern Greek language.

Ιδιαίτερα άμα δει τι καυγα έχει σηκώσει το θέμα στα προηγούμενα Posts.

athan64
01-04-04, 23:18
ΧΟΥΑΤ ΑΡ ΓΙΟΥ ΤΟΚΙΝΓΚ ΑΜΠΑΟΥΤ ;;;;;
:mrgreen:

Corto
01-04-04, 23:18
Το γεγονός ότι μπορεί να είναι ακόμα μία πρωταπριλιάτικη πλάκα, δεν βλέπω να το εξετάζει κανένας :P

PALADIN
01-04-04, 23:47
Εγώ λέω να αλλάξουμε τα Χριστούγεννα και να τα κάνουμε τον Αύγουστο.
Γουστάρω να βλέπω τον Αγιο Βασίλη να σκάει μύτη με μαγιό όπως στην Αυστραλία.

Ελπίζω κάποιος να μπορέσει να πεί μεγαλύτερη κοτσάνα.
Μέχρι στιγμής είμαι ο πρώτος,
optim, σε ξεπέρασα καλή η βλακεία σου αλλά εγω είπα πιό μεγάλη βλακεία.

maria
02-04-04, 09:40
Ακουσα κατι για Μαρια....α οχι για κουτση λεγατε!!! :wink:

I am a long supporter for the replacement of the Greek alphabet by the Latin one and the formalisation of the Greeklish.
Μπραβο σου φιλε μου(καθολου ειρωνικα).
Αλλα...αποψη σου. Τα Greeklish εδω μεσα δεν απορριπτονται για κανενα απο τα θεματα στα οποια αναφερεσαι. Απορριπτονται πολυ απλα γιατι αυτο ειναι ενα ελληνικο φορουμ που επιπλεον ασχολειται κυριως με την τεχνολογια adsl στην Ελλάδα, και οχι για παραδειγμα στην Ιρλανδια ή γενικα. Το διαβαζουν Έλληνες αλλά και ξένοι(στους οποιους απανταμε στη γλωσσα τους) καθε ηλικιας που δεν εχουν γνωσεις αποκρυπτογραφησης ή δεν ειναι τακτικοι χρηστες του irc, και θελουν λιγη βοηθεια. Επισης η αναζητηση κειμενων θα ηταν χαοτικη με τα greeklish και ολα αυτα τα post που εχουν γινει θα ηταν καταδικασμενα στη ληθη.
Συνεπως για να διευκολυνθουν ολοι οι αναγνωστες του forum, αυτο επιλεγει να μιλα ελληνικα.Τοσο απλα.

npats
02-04-04, 09:44
Το γεγονός ότι μπορεί να είναι ακόμα μία πρωταπριλιάτικη πλάκα, δεν βλέπω να το εξετάζει κανένας
[/quote]
Αυτή είναι και η πιο σωστή αντιμετώπιση του όλου θέματος.Απορώ παιδιά που κάθεστε και του απαντάτε σοβαρά!!!

xlntstay
02-04-04, 09:50
Εγω προτεινω σαν επισημη γραφη την "σφηνοηδη Β'" :shock: :shock: .
ΩΡΑΙΟΤΑΤΗ ΠΙΟ ΑΠΛΗ ΣΤΗΝ ΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠ'ΟΛΑ ΚΑΤΑΝΟΗΤΗ :!: :!: :!: :lol:
Ερε γιαουρτια που χρειαζονται μερικοι μερικοι για να συνελθουν. :x

ggeorgan
02-04-04, 10:42
Να προσθέσω ότι ανοησίες μπορεί κανένας να εύκολα γράφει σε κάθε γλώσσα και σε κάθε αλφάβητο απ' αυτά που υπάρχουν. Το δύσκολο είναι να κάνει μια πρόταση που προάγει την πραγματική συνεννόηση των λαών, όποια γλώσσα κι αν μιλούν και με όποιο αλφάβητο γράφουν. Μου φαίνεται, πάντως, ότι πιο εύκολα θα τους προσέγγιζε κανείς τους ανθρώπους αν προσπαθούσε να τους μιλήσει στην γλώσσα τους και να γράψει με το αλφάβητο που χρησιμοποιούν.

PReD
02-04-04, 13:51
χμμμ....

Θα έκανα και εγώ ένα καυστικό-ειρωνικό σχόλιο οτι και καλά πολύ ωραία η πρωταπριλιάτική σου φάρσα αλλά με πρόλαβε άλλος...

Πέραν τούτου θα μπορούσα όπως και πολλοί άλλοι εδώ μέσα να επιχειρηματολογούμε με τις ώρες (και να έχουμε δίκιο φυσικά...) αλλά δεν βλέπω κάτι τέτοιο να έχει νόημα...

Είναι τόσο (όχι σταματάω... δεν μπορώ να αρχίζω να βρίζω υποτιμητικά κάποιον άλλο όσο και !@#$^@#^% να είναι αυτό που λέει)

Απλούστατα δεν υπάρχει καν λόγος να μιλάμε...

Σεβαστές οι απόψεις (η συγκεκριμένη και ανάλογες) οποιουδήποτε παρόμοιου, αλλά διαφωνούμε...

(χαχαχα... Βρε τι άλλο θα ακούσουμε :roll: :shock: )

psyxakias
02-04-04, 14:10
Υπ' όψην κου optim,

Καταρχήν είτε σας αρέσει είτε όχι το ADSLgr είναι και θα είναι ΕΛΛΗΝΙΚΟ site. Το λέει και το όνομα του ADSLgr άλλωστε. Οπότε εάν δεν συμφωνείτε με τους κανόνες μας περί greeklish, δεν σας εμποδίζει κανείς να αποχωρήσετε χώρις να χρειάζεται να δώσετε 'παράσταση'.

Όλα αυτά μάλιστα τα θεωρώ πολύ προκλητικά και θρασύτατα όταν το παράπονό σας είναι άλλο... Εχθές άνοιξατε 19 THREADS για να πουλήσετε 19 hardware parts και σας πείραξε ότι μέτα από PM που σας έστειλα, τα κλείδωσα. Και φυσικά το μόνο που είχατε να πείτε είναι να μας κατηγορήσετε για την απαγόρευση των greeklish.

Και όριστε και το σχετικό PM log (το οποίο δημοσιοποιώ εφ'όσον το ξεκινήσατε εσείς):

Θα παρακαλούσα αν γίνεται οι προσφορές να μπαίνουν σε 1 thread.

Ευχαριστώ.

malista kyrie. den prokeitai na katsw na ta ksanagrapsw. apenantias tha ksegraftw ap to forum sas. de katalavenw pros ti i apagorefsi twn greeklish kai twn pollaplwn prosforwn se dika tous threads.

Όπως επιθυμείτε...



Ευχαριστώ,

psyxakias.

psyxakias
02-04-04, 14:16
(αν και αρχικά σκέφτηκα να κλειδωθεί το thread, τελικά θεώρησα πιο σωστό να παραμείνει ανοιχτό...)

panos72
02-04-04, 14:33
psyxakias, το χρυσό ψαλίδι

WAntilles
05-04-04, 02:38
Optim, μήπως είσαι ψυχικά διαταραγμένος;

snips
05-04-04, 02:58
Πλάκα η όχι ένα κατάλαβα και εδώ..
Οι Χειρότεροι εχθροί αυτόυ του έθνους..(να μην πώ φυλής) και παρεξηγηθώ, προέρχονται εντός συνόρων...Τι να πώ...Επειδή δηλαδή η Σερβία έχει δύο αλφάβητα τους κάνει μάγκες ή πιο Trendy στο Διεθνές στερέωμα?? (για το οποίο δεν τρέφω και καμιά ιδιαίτερη εκτίμηση έτσι όπως έχει διαμορφωθεί σήμερα). Δε πανε να κάνουν ότι θέλουν οι Σέρβοι και κάθε λογής Σέρβοι.
ΑΝ αυτοί θέλουν να ξεχάσουν ποιοι είναι ας το κάνουν...ίσως δεν χάνουν και τίποτα...

Κάποιοι άλλοι όμως χάνουν τα πάντα..

ALiTiS
05-04-04, 03:17
ολα καλα ρε παιδια..αλλα ποτε θα αναψει το λαμπακι μου :(

snips
05-04-04, 03:33
ρε ΑΛΗΤΗ κοιμάσαι??το PM και το εμαιλ δεν τα πήρες?????? :x

redlemon.gr
05-04-04, 03:50
οπτιμ είσαι ντισκορντιανός ή ιλουμινάτος; το ξέρω καλά εγω αυτό το φνόρντ που έχεις για avatar, δεν με ξεγελάς, ΦΟΒΑΣΑΙ τους ΕΨΙΛΟΝ; ε λοιπόν καλά κάνεις, δεν θα μείνει κανένας απο σας τους ΗΤΑ... τα χρόνια σας είναι λίγα ακόμα.. μέχρι το 2013, και τότε θα καταλάβετε ξανά ποιός είναι το πνευματικό "αφεντικό". Η όσμοσις έχει ήδη ξεκινήσει, δες τις απαντήσεις που πήρες.


fnord:fnord:fnord

Ανεπιθύμητος
05-04-04, 11:51
Ρε bmw, (και συγνώμη για το 'ρε', για να μην παρεξηγηθείς)

Δεν είπε κανεις οτι τα greeklish είναι έγκλημα ούτε κακό. Αλλά οι απόψεις του οπτιμ, όσο σεβαστες κι αν είναι αναμοχλεύουν ( και με ιδιαίτερα προκλητικό τρόπο, αν λάβεις υπόψη οτι δεν είναι γενική αγορά εδώ αλλα ειδικευμένη στο γρήγορο internet) διαμάχες που έχουν κλείσει εδώ καί καιρό σε άλλα posts. Δεν είστε οι μόνοι που έχετε την άποψη αυτή περι greeklιsh, αλλα τα νούμερα δείχνουν οτι η άποψη αυτή μειοψηφεί. Αρα το να γίνονται θέματα αυτού του είδους όταν η υπόθεσγ έχει λήξει είναι λίγο άτοπο. Απόδειξη των όσων λέω είναι η "συντριπτίκή" υποστήριξη του σε αυτό το thread. Δεν σχολιάζω την δική σου γνώμη, που είναι σεβαστή, αλλά δες την διαφορά ΥΠΕΡ και ΚΑΤΑ για να δείς τι εννοώ

Και αφού σχολιάζεις το σλόγκαν στην κεντρική σελίδα, (που δεν είναι στα αγγλικά τίποτα άλλο παρα μόνο το σλόγκαν) γιατί δεν παρατήρησες την δουλειά που έχει γίνει για τον εξελληνισμό του forum; Τα "προφίλ", "πμ", "Νεό θέμα" κτλ... Τι θα πεις μετά, οτι είναι υποκρισία που άφησε το "links" στα αγγλικά;

Δεν έχω δεί στον καιρό που είμαι εδώ τους mods να φέρονται απρεπώς σε κανέναν δημόσια, σε αντίθεση με άλλα δημόσια fora όπου οι mods συμπεριφέρονται σαν να ναι το παιχνιδάκι τους.

EvilHawk
05-04-04, 12:31
Μόνο σαν κακόγουστο αστείο μπορώ να χαρακτηρίσω αυτό το post :evil:

Ανεπιθύμητος
05-04-04, 13:09
Πέτρο, δεν θα συμφωνήσω μαζι σου όσον αφορά την επίκληση στην έννοια της δημοκρατίας. Το συγκεκριμένο θέμα έχει συζητηθεί επι πολλού και σε αρκετά άλλα posts, όπου συζητήθηκαν τα συγκεκριμένα θέματα, και η ορθότητα ή όχι της απαγόρευσης. Αν έχεις διαβάσει τα post θα συμφωνείς οτι το θέμα έχει αναλυθεί και απο τις δύο πλευρές του. Συμφωνώ οτι δεν έπρεπε να όρμησουν όλοι να τον φάνε τον ανθρωπο, αλλά θα είμουν πολύ πιο διαλλακτικός αν το παρών θέμα πρωτοανεφερόταν τώρα και δεν αποτελούσε θέμα για το οποίο έχουν ειπωθεί τόσα πολλά. Καταλαβαίνεις άμα έχεις διαβάσει το ιστορικό του θέματος πόσο εμπρηστικά μπορούν να κριθούν τα σχόλια;

Δεν θα μπω σε διαμάχη μαζί σου για την συμπεριφορά των mods γιατί δεν θα γίνω υποστηρικτής ή κατηγορος μην έχοντας όλα τα στοιχεία. Απλά στηρίζω την προαναφερθείσα αποψή μου.

Βέβαια κρίνοντας απο την παντελή απουσία του εκκινητή της παρούσας διαμάχης θα συμφωνήσω οτι μάλλον ήταν πλάκα ή αλλιώς ηθελημένα προκλητικό.

UGF_GreekMind
05-04-04, 16:03
bmw,

Έχεις δίκιο για το "Intependent review for broadband in hellas" και πιστεύω ότι αυτό έχει ξεχαστεί από την αρχή δημιουργίας του site.
Βέβαια είναι τόσο μικρό που μπράβο σου που το παρατήρησες !
Για το ADSL, η Ελληνική μετάφραση δεν είναι ΑΔΣΛ, αλλά ΑΡΥΣ. Αλλά αν το γράψεις ΑΡΥΣ κανένας δεν θα καταλάβει για τι μιλάς.

Και επάνω εδώ θα ήθελα να πω το εξής :

Το να γράφεις ορολογία υπολογιστών στα Αγγλικά (κατά τη γνώμη μου) δεν είναι λάθος. Μάλιστα θα έλεγα ότι είναι το πιο σωστό. Και ο λόγος είναι ότι η τεχνολογία αυτή δεν είναι Ελληνική, αλλά ξένη. Δεν ανακαλύψαμε εμείς το modem. Αλλά αν αναφέρουμε την Ελληνική μετάφραση του modem (διαποδιαμεσολαβητής) θα μας πάρουν με τις πέτρες. Το ADSL ήρθε στην Ελλάδα και όχι από αυτήν. Οι Έλληνες επιστήμονες βρήκαν την Ελληνική μετάφραση (ΑΡΥΣ), αλλά το να χρησιμοποιείς τη λέξη ΑΔΣΛ είναι το ίδιο λάθος με το "diaxwrhsths". Τώρα βέβαια υπάρχουν πολλές λέξεις οι οποίες έχουν ρίζες στο εξωτερικό, αλλά τις έχουμε "Ελληνοποιήσει". Για παράδειγμα ΤΑΞΙ, ασανσέρ, κλπ... Καλώς ή κακώς αυτό συμβαίνει. Αλλά είναι μία τεράστια (φιλολογική) συζήτηση, η οποία δεν τελειώνει ποτέ.
Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη !

Και κάτι τελευταίο που το έχω ξαναγράψει (το συζητήσαμε και στη συνάντηση που κάναμε στη Θεσσαλονίκη):

Εδώ είμαστε φιλοξενούμενοι. Και αυτό να το βάλουμε καλά όλοι στο μυαλό μας. Σκέψου λίγο να έρθω στο σπίτι σου για καφέ, να σου ζητήσω καπουτσίνο και εσύ να μου πεις ότι έχεις μόνο Ελληνικό. Και αντί εγώ (από σεβασμό και ευγένεια) να το δεχθώ (και μάλιστα με τον διακριτικότερο δυνατό τρόπο ώστε να μη σε προσβάλω, γιατί είμαι φιλοξενούμενός σου), να αρχίσω να σε φωνάζω φασίστα, υποκριτή, δικτάτορα, που εξαναγκάζεις τους φιλοξενούμενούς σου να πίνουν μόνο Ελληνικό καφέ και άλλα τέτοια ωραία (φυσικά δεν εννοώ ότι είπες εσύ κάτι τέτοιο, αλλά έχουν ειπωθεί σε άλλα μηνύματα). Πως θα σου φαινόταν ;;;

Και να είσαι σίγουρος ότι κανένας δεν έχει την "τάση να ακολουθούνε τους αρχηγούς γιαυτο πάντα συμφωνούνε με τους μοδερατορς". Απλώς δεχόμαστε τις αποφάσεις τους σαν καλοί φιλοξενούμενοι. Και να έχεις στο μυαλό σου ότι δεν έχω καμία ανάγκη (και πιστεύω όλοι μας) να "χαϊδεύουμε" τα αυτιά (μάτια) των mod-admin, γιατί ούτε θα μου/μας κόψουν το μεροκάματο, ούτε κι εμείς θα τους σταματήσουμε την επιχορήγηση.

Έχουμε μία σχέση αμοιβαίου σεβασμού.
Αν όλοι οι χρήστες ήθελαν greeklish, να είσαι σίγουρος ότι έτσι θα γράφαμε σήμερα.
Αλλά, όπως μπορείς να καταλάβεις, συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο.

psyxakias
05-04-04, 16:18
Ε τώρα μην μου πείτε ότι δεν καταλάβατε ότι ο bmw είναι ο 100x; :mrgreen:

UGF_GreekMind
05-04-04, 16:20
:lol: :lol: :lol:

Σίγουρο αυτό (πως ψάρωσα έτσι ο μλκς) ;;;

:lol: :lol: :lol:

psyxakias
05-04-04, 16:21
Πιο σίγουρο δεν γίνεται :)

Ανεπιθύμητος
05-04-04, 16:23
Ποιος είναι ο 100x? συνάρτηση του y είναι?

UGF_GreekMind
05-04-04, 16:27
Ρε γμτ... τι το τόσο τραβηχτικό έχει το forum ; Χάθηκαν τα άλλα forums στο net ;

Μετά το ποπ, δεν έχει στοπ !

UGF_GreekMind
05-04-04, 16:29
Ποιος είναι ο 100x? συνάρτηση του y είναι?

"Μυθικό πρόσωπο"... έχει μείνει στην ιστορία (αλλά μη ρωτήσεις ως τι... θα μας λογοκρίνει ο psyxakias) :mrgreen:

leventopaido
08-04-04, 22:04
Συμφωνώ με τον Ψυχάκια. Η Ελληνική γραφή είναι από τις αρχαιότερες στον κόσμο και οι ξένες γλώσσες θα ήταν ορφανές χωρίς την Ελληνική. Κίσσομε έλεγε ο Αριστοφάνης στις κομωδίες του όταν φίλαγε ο ένας τον άλλον. Πολύ καλά κάνουμε και γράφουμε μόνο στα ελληνικά στο forum. Ας κάνουν ό,τι θέλουν οι άλλοι λαοί. Εμείς έχουμε τη δική μας ταυτότητα και δεν μου αρέσουν οι τύποι που για το παίξουν παντογνόστες τα μισά τα λένε Ελληνική και τα άλλα μισά Αγγλικά. Ειδικά κάποιοι Managaρέοι σε κάτι επιχειρήσεις που είναι για φτύσιμο και μόνο. Ελλάδα και πάλι Ελλάδα. Ελάτε από Δημητσάνα να πιούμε κανένα ποτήρι κρασί.

WAntilles
08-04-04, 23:28
Μήπως είναι καιρός να κλείσει αυτό το thread;

Αρκετά δε νομίζετε δεν ασχοληθήκαμε με τις διαταραχές του Optim;

ALiTiS
09-04-04, 00:04
εμενα μ'αρεσει :P

Vadur
09-04-04, 00:41
[spammer-mode-on]και εμενα μ' αρεσει αυτη..

PReD
09-04-04, 03:12
Καλός Vadur...

Δεν ξέρω τι λέτε πάντως bmw (100x) rulez

Vadur
09-04-04, 06:38
Χε χε ''αμολαω'' τις γιαπωνεζουλες μου παλι στο forum...σειρα εχει η σακουρα..</p>

psyxakias
12-04-04, 02:23
Vadur,

Τι μωρό είναι αυτό; :) :) :)

Ducklord
12-04-04, 07:00
Βάντουρ, &amp;quot;Τζαπανήζ λάβερ&amp;quot; και εσύ;
Έ, ρε τι Ψάλτης και Γαρδέλης ξυπνά μέσα μου όταν περνάω απο Ακρόπολη - Μοναστηράκι... ;-)

(βλέπε: &amp;quot;Καμάκια&amp;quot; και παραπλήσια έπη του ελληνικού βιντεοκασετοσινεμά)

Φιλικά
Παπιόλορδας
Υ.Γ.: Μην το ξανακλειδώσετε βρε, και μην τον κλωτσάτε συνέχεια! Έναν τον έχουμε..! ;-)

Tony_Ts
16-04-04, 10:46
Με την ευκαιρία του θέματος και όοσον αφορά αυτό που είπε ότι δεν μπορείς να σταματήσεις την πρόοδο έχω να παραθέσω τον εξής σύνδεσμο που παραπέμπει σε ένα forum μου όπου έχω ένα απόσπασμα από ένα κείμενο που βρήκα κάπου στο δίκτυο
http://www.hellas-design.net/treloparea/index.php?showtopic=466

Νομίζω ότι τώρα είναι προφανές για το ποια γλώσσα είναι ανώτερη και ποια θα πρέπει να αντικατασταθεί !

@ ADSLgr.com All rights reserved.