PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαμηλη ταχυτητα conn-x



asus__
26-08-11, 21:19
Γεια σας παιδια,εδω και 3 μερες παρατηρησα ενα προβλημα στην γραμμη μου που εχει να κανει με χαμηλη ταχυτητα του ιντερνετ συνηθως απο τις 1 το μεσημερι εως και τις 10-11 το βραδυ.Συγκεκριμενα ενω το μοντεμ μου ειναι συγχρονισμενο στα 21mbps αυτες τις ωρες δεν κατεβαζει με παραπανω απο 2εως 8 το πολυ mbps.Για καλυτερη αντιληψη του προβληματος επισκεφτηκα και δυο φιλους μου που ανηκουν στο ιδιο dslam και ειχαν και αυτοι το ιδιο προβλημα.Αποσυνδεσεις δεν εχω καθολου,το attenuation μου στο downstream ειναι 13 db και το snr παιρνει τιμες απο 7.2 εως 9.1.Τωρα περαν αυτων των ωρων και ειδικα μετα τα μεσανυχτα κατεβαζω απο nvidia με 2.1 mb/sec.......ενω την ημερα μου βγαζει το λαδι.........Εν τελει σημερα δηλωσα βλαβη και μου ειπαν πολυ ευγενικα οτι θα πραγματοποιησουν ηλεκτρονικο ελεγχο εντος 48 ωρων.Εχει κανενας καμια ιδεα για το τι μπορει να συμβαινει?Παντος πιστευω οτι δεν εχει σιγουρα να κανει με την καλωδιωση του σπιτιου μου καθως εχουν και οι φιλοι μου προβλημα και εχω ελεγξει τα παντα.Συγνωμη για το μεγαλο post και ευχαριστω προκαταβολικα για οποιαδηποτε απαντηση-ενδιαφερον!

emeliss
26-08-11, 23:30
Δοκίμασε και από το http://speedtest.ftp.otenet.gr/ και πες μας.

asus__
27-08-11, 00:52
Παρα την ωρα που συνηθως δουλευει κανονικα σημερα βλεπω οτι ακομα και τετοια ωρα κατεβαζει χαλια.Εκανα φιλε μου το τεστ που προανεφερες αλλα η κατασταση δεν αλλαζει,η ταχυτητα κυμαινεται απο 300 εως 900 kbps/sec.Σαν καρδιογραφημα ανεβοκατεβαινει......μεγαλη ασταθεια.Δεν μπορω να καταλαβω. :(

giorgosk
27-08-11, 13:46
Πόσο περίμενες να κατεβάζεις;

asus__
27-08-11, 14:14
Σιγουρα οχι πιο κατω απο 1.9mbit.Τοσο λειτουργουσε η γραμμη μου εδω κι ενα μηνα,ειναι καινουργια συνδεση καθως και το dslam στο οποιο ανηκω εγκατασταθηκε πριν ενα μηνα.Να σημειωσω επισης οτι το dslam εξυπηρετει περιπου 50-60 συνδεσεις, ειμαστε μικρο κεντρο.

asus__
02-09-11, 21:15
Επανερχομαι στο θεμα μιας και δηλωσα βλαβη μια φορα και μου ειπαν ολα ειναι ok! Βεβαια εγω καθως και καποιοι φιλοι μου ακομα εχουμε το ιδιο προβλημα με τις χαμηλες ταχυτητες κατα την διαρκεια της ημερας,ετσι ξαναδηλωσα βλαβη και ηρθε σημερα ενας τεχνικος στο κεντρο του οτε οπου εκανε εναν ελεγχο και παλι δεν βρηκε τιποτα, ευγενικος κι εξυπηρετικος παντως δεν μπορω να πω.Τελικα σε μια τηλεφωνικη επικοινωνια που ειχα κατα το μεσημερακι με τον υποδιευθυντη του τεχνικου τμηματος του νομου Ευβοιας (γνωριζομαστε ελαχιστα) μου ειπε οτι ξερει για το προβλημα,δεν επαρκει το bandwith και θα προβουν σε αναβαθμιση,λιγο υπομονη ειπε ακομα.Εν αναμονη λοιπον της αναβαθμισης,τοτε ειπε θα μπορεσουμε να εχουμε διαθεσιμο και το conn-x tv! Ασχετο αλλα σημερα πηγα κι εγω για λιγο στο κεντρο οπου ηταν ο τεχνικος γιατι ειχα περιεργεια να δω απο κοντα το dslam.Ηταν 2 κουτια μεγαλα,το ενα εγραφε siemens και το αλλο huawei,υποθετω το δευτερο θα ειναι το dslam (δεν προλαβα να ρωτησω γιατι βιαζοταν λιγο).Παντως πηρα μια εικονα για το πως ειναι τα πραγματα! :oneup:

karapan
03-09-11, 13:54
Παρα την ωρα που συνηθως δουλευει κανονικα σημερα βλεπω οτι ακομα και τετοια ωρα κατεβαζει χαλια.Εκανα φιλε μου το τεστ που προανεφερες αλλα η κατασταση δεν αλλαζει,η ταχυτητα κυμαινεται απο 300 εως 900 kbps/sec.Σαν καρδιογραφημα ανεβοκατεβαινει......μεγαλη ασταθεια.Δεν μπορω να καταλαβω. :(

Γειά χαρά και από μένα!

3 μέρες τώρα στη Νέα Πολιτεία Ευόσμου (Θεσσαλονίκη) και εγώ έχω συνεχείς διακυμάνσεις από 300 ως 900 kbps (ακριβώς το ίδιο range), ενώ πήγαινα άνετα συχνά και σταθερά μέχρι τα 4-5 Mbps.

Είπα το πρόβλημα στο helpdesk του ADSL και είπανε θα το κοιτάξουν. Θα ενημερώσω για νεότερα.

pantrif2
04-09-11, 12:47
Το ιδιο εχω και εγω φιλε μου με 2mb συνδεση ομως !! φαντασου εμεις εδω δεν εχουμε ακομα 24 εχουμε 2 αλλα και με το 2 απο της 2 τα μεσανυχτα μεχρι τις μια το μεσημερι κατεβαζει κανονικα με 210 απο τις 1 το μεσημερι μεχρι τα μεσανυχτα παλι κατεβαζει με 90-100 :) και το εχουμε ολοι αυτο το προβλημα οχι μονο εγω εδω και 1μισι χρονο τωρα οχι μονο λιγους μηνες και ακομα ακρη δεν εχω βγαλει!

emeliss
04-09-11, 13:15
To 210 δεν είναι "κατεβάζει κανονικά". Είναι "κατεβάζει στο foul σαν μισθωμένο". Δεν είναι εγγυημένο και δεν είναι πρόβλημα που βλέπεις 90 σε ώρες αιχμής.

@ ADSLgr.com All rights reserved.