PDA

Επιστροφή στο Forum : Conn-x tv - Απορίες



BadSectorGR
29-08-11, 09:56
Καλημέρα.

Απο την Παρασκευη ειμαι συνδρομητης conn-x και εχω δυο αποριες:

1) To conn-x tv παιζει μονο με το ρουτερ που δινει ο ΟΤΕ ή μπορω καπως να το κανω να παιξει με τον Linksys Cisco WAG120N ADSL2+ router που τον γουσταρω πιο πολυ? :p
2) O router μου ειναι σε αποσταση απο την τηλεοραση που εχω συνδεσει τον αποκωδικοποιητη (3 μετρα αλλα για καλωδιο θελει πολυ δουλεια, καναλια κτλ). Εκτος απο τα PowerPlug που δινει ο ΟΤΕ, υπαρχει αλλος τροπος να κανω το router να συνδεθει ασυρματα με τον αποκωδικοποιητη (οχι μεσω ρευματος)?

Ευχαριστω εκ των προτερων.

karetsos
29-08-11, 10:09
1) νομίζω γίνεται μόνο με τα router που δίνει ο ΟΤΕ, αλλά δεν είμαι σίγουρος ας απαντήσουν άλλοι που γνωρίζουν καλύτερα

2) υπάρχει τρόπος ασύρματης αποστολής του σήματος, αλλά το κόστος της συσκευής που δίνει ο ΟΤΕ είναι περίπου 150 €

vlad
29-08-11, 10:20
τα Powerline δεν χρειαζεται να τα παρεις απο τον οτε,παρε δυο διακοσαρια netgear η belkin και ολα θα ειναι καλα

baskon
29-08-11, 10:34
Εαν το router Υποστηριζει multiple PVC τοτε δουλευει και το connx tv με τις καταλληλες ρυθμισεις φτιαχνοντας ενα νεο PVC.
Με λιγο googlarisma δε βρηκα κατι για multiple Pvc για αυτο το ρουτερ...
Εαν υποστηριζει οντως τότε τα ξαναλεμε...

BadSectorGR
29-08-11, 10:37
Με αυτα που δινει ο ΟΤΕ θα ειναι ΟΚ δηλαδη στα 69 ευρω?
http://oteshop.ote.gr/storefront/-/-/corinex-hd200-wall-mount/prodCorinex_HD200_Wall_Mount.html

Πειραζει αν βαλω το ενα απο αυτα στην πριζα απ' ευθειας και μετα βαλω ενα πολυπριζο με σταθεροποιητη τασης που εχει επανω tv, blue ray, στερεοφωνικο, wii κτλ? Μιλησα με ΟΤΕ και μου ειπαν οτι δεν παιζει με πολυπριζο πανω στο Power Line.

baskon
29-08-11, 11:13
Με αυτα που δινει ο ΟΤΕ θα ειναι ΟΚ δηλαδη στα 69 ευρω?
http://oteshop.ote.gr/storefront/-/-/corinex-hd200-wall-mount/prodCorinex_HD200_Wall_Mount.html

Πειραζει αν βαλω το ενα απο αυτα στην πριζα απ' ευθειας και μετα βαλω ενα πολυπριζο με σταθεροποιητη τασης που εχει επανω tv, blue ray, στερεοφωνικο, wii κτλ? Μιλησα με ΟΤΕ και μου ειπαν οτι δεν παιζει με πολυπριζο πανω στο Power Line.

Εγω αυτο που ξερω είναι οτι ισως δε δουλευουν αν μπουν πανω σε πολυπριζο και ιδιαιτερα αν εχει και προστασια τασης...
Τωρα με το να συνδεθει πολυπριζο πανω στο powerline δεν εχω ακουσει κατι...
Οποτε ισως αυτος απο τον Οτε δε καταλαβε καλα...

Seitman
29-08-11, 11:44
Εγώ έχω το 1 άκρο του powerplug επάνω σε πολύπριζο και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

BadSectorGR
29-08-11, 13:05
Σας ευχαριστω ολους.
Παω να παρω τα Powerplug του ΟΤΕ, θα τα βαλω πανω σε πολυμπριζο και θα σας πω.

BadSectorGR
29-08-11, 15:16
Παιζει μια χαρα!
Εβαλα και τα 2 Corinex power plugs σε πολυμπριζα, το ενα στο ρουτερ και το αλλο στον αποκωδικοποιητη και παιζει μια χαρα, ευκολα και γρηγορα.

maik
29-08-11, 23:59
Πρωτα το power plug στην πριζα και πανω σε αυτο οσα πολυμπριζα θελεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.