PDA

Επιστροφή στο Forum : αξιζει για 3d



skoudinio
31-08-11, 20:54
καλησπερα παιδια... σκεφτομαι να παρω 3d τηλεοραση... να τν παρω τωρα η να περιμενω μηπως πεσουν οι τιμες οπως εγινε κ με της led...

WAntilles
31-08-11, 21:02
καλησπερα παιδια... σκεφτομαι να παρω 3d τηλεοραση... να τν παρω τωρα η να περιμενω μηπως πεσουν οι τιμες οπως εγινε κ με της led...

Ξεκινάς με λάθος τρόπο σκέψης / αφετηρία.

Ξεκίνα με:

α. Απόσταση θέασης
β. Μέγιστο budget

rexdimos
31-08-11, 22:33
επισης ξεκινα γνωριζωντας οτι δεν φτανει το μεσο(τηλεοραση)για να δεις τρισιαστατο περιεχομενο αλλα πρεπει και να υπαρχει μεταδοση τρισδιάστατου περιεχομενου(δεν υπαρχει τωρα που μιλαμε) η να βαλεις και καποιο blue ray και φυσικα οι ταινειες που θα παιξεις σε αυτο να ειναι τριδιαστατες αν ολα τα παραπνω αξιζουν τα 1500-1800 για μια 40αρα τετοια τηλεοραση αποφαισσε το

skoudinio
02-09-11, 01:11
αποσταση απο τν καναπε εχω 2,5 μερτρα... θα το συνδιασω με ενα καλο home cinema με ενα καλο blue ray... γυρω στα 1000 λεω... απλα ρωταω να περιμενω μηπως πεσουν οι τιμες? η να τν παρω τωρα?

WAntilles
02-09-11, 02:49
αποσταση απο τν καναπε εχω 2,5 μερτρα... θα το συνδιασω με ενα καλο home cinema με ενα καλο blue ray... γυρω στα 1000 λεω... απλα ρωταω να περιμενω μηπως πεσουν οι τιμες? η να τν παρω τωρα?

Ωραία τότε, η γνώμη μου είναι η εξής:

1. Το 3D δεν αξίζει ακόμα.

2. Υπάρχουν 2 διαφορετικές τεχνολογίες -> active & passive.

3. Θα πρέπει να δοκιμάσεις καθεμιά απ' αυτές για να δεις αν σε κουράζει ή όχι. Αλλά πάει με τον άνθρωπο. Μπορεί να κουράζει εσένα και όχι π.χ. την κοπέλα σου, ή τανάπαλιν.

4. Υπάρχουν ελάχιστοι τίτλοι 3D (γύρω στους 50), και απ' αυτούς ακόμα λιγότεροι αξίζουν στοιχειωδώς.

Συμπέρασμα:

3D όχι ακόμα.

Σε 7-8 χρόνια ίσως, οπότε θα έχουν εξαλειφθεί όλα τα παραπάνω, και το κυριότερο, θα έχει βγάλει η βιομηχανία αρκετούς τίτλους.

Επομένως:

Για καλή, κινηματογραφική τηλεόραση, που θα την ευχαριστηθείς στο έπακρο για την απόσταση που λες, και κοντά στο budget σου, προτείνω αυτήν:

http://www.skroutz.gr/s/323180/Panasonic-TX-P50G30E-50.html

Δεν θα το μετανοιώσεις.

Revolution
02-09-11, 09:40
Το 3D ειναι μια βλακεια και μιση ειδικα σε οικιακο περιβαλλον πρεπει η τηλεοραση να καλυπτει το συνολο της οπτικης σου για να το "ευχαριστηθεις" αν και τοτε παλι αχρηστο το βλεπω, και σου μιλαω εκ πειρας εχωντας την καλυτερη 3D τηλεοραση του 2011.

Καμια σχεση με το κινηματογραφο (που και εκει βλακεια το θεωρω αλλα λεμε).
Μοδα ειναι που δυστηχως δεν φαινεται να περναει.

Αποψη μου να παρεις τηλεοραση που να σε καλυπτει απο αποψη ποιοτητας δηλαδη Panasonic :D αυτη που προτεινε ο Wan ειναι πολυ καλ ηγοια τα λεφτα της.

mpetou
08-09-11, 04:27
τιτλοι ειναι καμμια 200αρια
προσωπικα ειχα καπου 100 μεχρι που γεμισανε οι δισκοι και το αφησα
αμα εχεις πολλα TB οι τιτλοι ειναι πολλοι αν ξερεις που να ψαξεις...
3D σημερα υπαρχει σε full 3D dlp projectors οχι σε τηλεορασεις
σε 6 μηνες θα εχουνε κυκλοφορησει καμποσοι τετοιοι projectors στην αγορα

οι 2 τεχνολογιες passive vs active εχουνε να κανουνε μονο με την προβολη οχι με το υλικο
και στις τεχνολογιες η λογικη ειναι η ιδια εχουμε 2 εικονες 1 για το αριστερο 1 για το δεξι ματι
αμα εισαι μονοφθαλμος δεν θα δεις ποτε 3D

για τηλεορασεις απλα το ξεχνας και κοιτας παλι μετα 5 χρονια αν εχουνε λυσει το προβλημα του crosstalk

γενικα περιμενεις να βγουνε 3D iso bluray media players τηλεορασεις χωρις crosstalk και φτηνες
και να φτηνισουνε οι δισκοι για να το αποθηκευεις γιατι ειναι 30-50giga η ταινια..

To 3D οταν ειναι σωστο ειναι εκπληκτικο αξιζει τα λεφτα του
Οταν θα δεις σωστο 3D με σωστη φωτεινότητα χρωματα αντιθεση μεγεθος χωρις crosstalk
καποια καλη παραγωγη(πχ IMAX) ενα σοκ θα το παθεις για το ποσο αληθινα ειναι τα πραγματα
δεν θα πιστευεις στα ματια σου.
Αν δε παιξεις και παιχνιδια εκει θα παθεις 3 σοκ

andreasp
08-09-11, 10:58
3. Θα πρέπει να δοκιμάσεις καθεμιά απ' αυτές για να δεις αν σε κουράζει ή όχι. Αλλά πάει με τον άνθρωπο. Μπορεί να κουράζει εσένα και όχι π.χ. την κοπέλα σου, ή τανάπαλιν.


Μπούρδες! Ολοι κουράζονται! Αλλοι στο 15λεπτο ... άλλοι στο 30λεπτο.
Και αυτοί που λένε ότι "όχι! εσύ είσαι γκαβός! εγώ δεν κουράζομαι" για να υποστηρίξουν την ηλίθια αγορά που έκαναν, θα ηθελα να μου απαντήσουν γιατί ΠΟΤΕ δεν έχουν δει ολόκληρη ταινία, παρα μόνο μια-δυο σκηνές απο το avatar εκεί που η γκόμενα σκότώνει τα σκυλία??

........Auto merged post: andreasp πρόσθεσε 4 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Το 3D ειναι μια βλακεια και μιση ειδικα σε οικιακο περιβαλλον πρεπει η τηλεοραση να καλυπτει το συνολο της οπτικης σου για να το "ευχαριστηθεις" αν και τοτε παλι αχρηστο το βλεπω, και σου μιλαω εκ πειρας εχωντας την καλυτερη 3D τηλεοραση του 2011.

Καμια σχεση με το κινηματογραφο (που και εκει βλακεια το θεωρω αλλα λεμε).
Μοδα ειναι που δυστηχως δεν φαινεται να περναει.

Αποψη μου να παρεις τηλεοραση που να σε καλυπτει απο αποψη ποιοτητας δηλαδη Panasonic :D αυτη που προτεινε ο Wan ειναι πολυ καλ ηγοια τα λεφτα της.

Πήραν μια 40αρα , ακριβότερη απο μία γαμάτη 60άρα, την βάλαν στα 5 μέτρα, φορέσαν τα γυαλιά τους, για να δούνε ένα κοντάρι να ξεπροβάλει 20 πόντους απο την οθόνη, θαμπό, πιξελιασμένο, τετράγωνο, να ανοιγοκλείνεις τα μάτια όλη την ώρα, δίπλα την σύνθεση του σαλονιού με τα μπιμπελό σε 2d και στο 15λεπτο χορηγία Depon αναβράζον!

mpetou
08-09-11, 16:41
Μπούρδες! Ολοι κουράζονται! Αλλοι στο 15λεπτο ... άλλοι στο 30λεπτο.
Και αυτοί που λένε ότι "όχι! εσύ είσαι γκαβός! εγώ δεν κουράζομαι" για να υποστηρίξουν την ηλίθια αγορά που έκαναν, θα ηθελα να μου απαντήσουν γιατί ΠΟΤΕ δεν έχουν δει ολόκληρη ταινία, παρα μόνο μια-δυο σκηνές απο το avatar εκεί που η γκόμενα σκότώνει τα σκυλία??

........Auto merged post: andreasp πρόσθεσε 4 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Πήραν μια 40αρα , ακριβότερη απο μία γαμάτη 60άρα, την βάλαν στα 5 μέτρα, φορέσαν τα γυαλιά τους, για να δούνε ένα κοντάρι να ξεπροβάλει 20 πόντους απο την οθόνη, θαμπό, πιξελιασμένο, τετράγωνο, να ανοιγοκλείνεις τα μάτια όλη την ώρα, δίπλα την σύνθεση του σαλονιού με τα μπιμπελό σε 2d και στο 15λεπτο χορηγία Depon αναβράζον!

φυσικα και κουραζονται αμα υπαρχει crosstalk
Αυτο κανει το crosstalk -> κουραση ζαλαδα δυσαρεστο αισθημα στραβισμο κτπλ
οταν δεν υπαρχει crosstalk και flickering δεν κουραζει καθολου

Crosstalk στην τεχνολογια dlp δεν υπαρχει
Οι τηλεορασεις plasma/lcd/crt ειναι πνιγμενες στο crosstalk και λογικο ειναι να υπαρχουνε τα παραπανω προβληματα

WAntilles
08-09-11, 17:56
Μπούρδες! Ολοι κουράζονται! Αλλοι στο 15λεπτο ... άλλοι στο 30λεπτο.

Στο σινεμά πάντως, έχω δει μέχρι τώρα 4 έργα (TRON, Thor, Harry Potter, κι άλλο ένα που δεν θυμάμαι) σε Dolby 3D (είναι passive), χωρίς διάλλειμα, και δεν με κούρασε το 3D.

skoudinio
08-09-11, 19:22
οποτε θα κανω λιγο καιρο υπομονη.... ευχαριστω για της συμβουλες... παντος κ εμενα μ κουαζει λιγο το 3d στο σινεμα... κ δν τρελαθηκα κιολας....

andreasp
08-09-11, 23:35
φυσικα και κουραζονται αμα υπαρχει crosstalk
Αυτο κανει το crosstalk -> κουραση ζαλαδα δυσαρεστο αισθημα στραβισμο κτπλ
οταν δεν υπαρχει crosstalk και flickering δεν κουραζει καθολου

Crosstalk στην τεχνολογια dlp δεν υπαρχει
Οι τηλεορασεις plasma/lcd/crt ειναι πνιγμενες στο crosstalk και λογικο ειναι να υπαρχουνε τα παραπανω προβληματα

Μια LG 40 που ειδα, αγορασμένη 1200ευρω, όταν η δικιά μου LG 50pk550 είχε 750, ήταν ελεεινή και τρισάθλια! Μου πεταχτήκαν τα μάτια έξω στα 10 λεπτά! κόντεψα να στραβωθώ, με έπιασε πονοκέφαλος, δυσφορία, δύσπνοια.

senkradvii
08-09-11, 23:43
Κατά την άποψή μου είναι σε πολύ πρώιμο στάδιο η 3D τεχνολογία ακόμα και χωρίς υποστήριξη από υλικό (ταινίες, προγράμματα κτλ κτλ), οπότε θεωρώ πως δεν αξίζει να ασχοληθείς.

Επίσης όντως υπάρχουν άτομα που το αντέχουν και άλλα όχι. Εγώ όσα 3D έχω δει στο σινεμά (5-6 νομίζω) μόνο το Clash of the Titans με είχε κουράσει (το οποίο εκ των υστέρων έμαθα πως δεν είχε γυριστεί με 3D εξοπλισμό όπως το avatar αλλά μετατράπηκε μετά) αλλά σε καμία περίπτωση με τα συμπτώματα που αναφέρει ο andreasp.

mpetou
08-09-11, 23:50
Στο cinema δεν κουραστηκες τοσο γιατι στο cinema εχει πολυ λιγοτερο crosstalk απο τις τηλεορασεις.

Παμε ξανα ...

το crossatalk ειναι η πηγη του κακου...

Το 3D δεν κουραζει τα ματια και ο εκγεφαλος του ανθρωπου ειναι φτιαγμενα να βλεπουνε 3D
Δεν ειναι ομως φτιαγμενα να βλεπει την εικονα του αριστερου ματιου το δεξι και αναποδα...

Νο crosstalk -> το γνησιο στερεσκοπικο 3D ετσι οπως ειναι φτιαγμενος να βλεπει ο εγκεφαλος σχεδον ολων των θηλαστικων και μη
crosstalk -> κουραση ζαλαδα δυσαρεστο αισθημα στραβισμος κτπλ

για να καταλαβετε τι σημενει crosstalk φανταστητε να εχετε ασχημη μορφη αληθωρισμου και να προσπαθητε να εστιασετε
Στον αληθωρισμο το καθε ματι δεν λαμβανει την εικονα που επρεπε να λαμβανει και ετσι μπερδευετε ο εγκεφαλος.

Φυσικα καθε εγκεφαλος εχει και διαφορετικης εντασης φιλτρα να το αγνοει γι αυτο σε μερικους ειναι εντονο το φαινομενο και σε αλλους οχι

Το 3D δεν ειναι σε νηπιακο σταδιο οι τηλεορασεις ειναι... γιατι δεν εχουνε γρηγορα πανελς να εξαληψουνε το φαινομενο του crosstalk και δεν εχουνε καλα φιλτρα να το εξαληψουνε στην περιπτωση του passive

Απο την αλλη η τεχνολογια dlp απο δικου δεν εχει αυτο το προβλημα και ετσι ειναι η μονη καταλληλη για φτηνο
3D στα σπιτια σημερα

senkradvii
08-09-11, 23:53
Ναι δεν αντιλέγω πως αυτά που λες ισχύουν. Δεν χρειάζεται να κουράζεσαι και να επαναλαμβάνεσαι. :p

Phaethon
09-09-11, 21:15
Προσωπικά έχω μια passive 3d LG έχω δεί πάνω από 20 ταινίες και ντοκυμαντέρ και δέν με κούρασε ούτε εμένα ούτε την κοπέλα μου , πού ήταν πολύ αρνητική γιά την αγορά της. Τελικά παραδέχτηκε ότι ήταν καλή αγορά και πολύ καλύτερη από την samsung led που αντικατέστησε. Δεν θέλω να πεισω κανέναν απλά παραθέτω την εμπειρία μου. Το avatar που το είχα δεί σε 3d στο σινέμα ήταν πολύ καλύτερα στην τηλεόραση σε 3d 1080p. Στον αντίποδα στο ps3 παίζοντας ένα 3ωρο συνεχόμενα gran turismo σε 3d ομολογώ ότι με κούρασε και το γύρισα σε 2d . Αυτά.

mpetou
11-09-11, 02:17
αμα σου αρεσει αυτο φαντασου να δεις full αναλυση και χωρις crosstalk ...
πλακα θα παθεις...

passive -> μιση αναλυση & ελαφρως λιγοτερο crosstalk απο τις active τηλεορασεις

Phaethon
11-09-11, 19:07
αμα σου αρεσει αυτο φαντασου να δεις full αναλυση και χωρις crosstalk ...
πλακα θα παθεις...

passive -> μιση αναλυση & ελαφρως λιγοτερο crosstalk απο τις active τηλεορασεις

Ναι δεν ξέρω απλά λέω για ότι έχω δει , φαντάζομαι στο σύντομο μέλλον δεν θα χρειάζονται και γυαλιά . Παντός σε σύγκριση με μια Sony active η διάφορα στην ίδια ταινία το sanctum είναι τεράστια στην Sony απλά δεν αντεχεις μια ώρα θέασης , ίσως είναι και παλιό μοντέλο δεν ξέρω.

mpetou
12-09-11, 18:54
οχι ακομα και σε 30 χρονια θα χρειαζονται γυαλια.

Οι νομοι της φυσικης δεν ανατρεπονται με τεχνολογικη προοδο

sonic
12-09-11, 18:58
οχι ακομα και σε 30 χρονια θα χρειαζονται γυαλια.

Οι νομοι της φυσικης δεν ανατρεπονται με τεχνολογικη προοδο

Ήδη υπάρχουν τηλεοράσεις "χωρίς γυαλιά", απλά η γωνίες θέασης είναι συγκεκριμένες προς το παρόν.

senkradvii
12-09-11, 20:49
Όπως υπάρχει και το Nintendo 3DS. ;)

Phaethon
12-09-11, 22:50
Καθώς και κινητό της LG 3d που δεν χρειάζεται γυαλιά . Μέχρι το άλλο καλοκαιρι σίγουρα θα τiς δούμε και απο κοντά . Η πρώτη Panasonic βέβαια στοιχίζει 8 χιλιαρικα αλλά έτσι δεν ήταν και με τις πρώτες active 3d ?

mpetou
14-09-11, 21:04
για το 3D χωρις γυαλια...

Αμα ειχατε καποια ιδεα το πως παιζει το στερεοσκοπικο 3D δεν θα λεγατε αυτα
για 3Δ χωρις γυαλια.

3D χωρις γυαλια -> 99% crosstalk -> 5 μοιρες γωνια θεασης -> αισχρη και εντελως αθλια ποιοτητα

Οι νομοι της φυσικης δεν αλλαζουνε ετσι το 3D αυτο χωρις γυαλια ειναι καταδικασμενο
στην παντελη αποτυχια λογω αθλια ποιοτητας απο το crosstalk.

Εδω με τα γυαλια και δεν μπορουνε να το απαλαχτουνε οχι και χωρις γυαλια.

Οσοι πιστευουνε το 3D xωρις γυαλια με κανονικες γωνιες θεασης και χωρις crosstalk
μπορουνε να περιμενουνε αφοβα αλλα 100 χρονια...

Δεν εχει καμμια ελπιδα 3d χωρις γυαλια να το ξαναπω
γιατι εχει 99% crosstalk και αθλιες γωνιες θεασης οποτε απλα ΞΕΧΑΣΤΕ ΤΟ!!!

sonic
14-09-11, 21:05
Οσοι πιστευουνε το 3D xωρις γυαλια με κανονικες γωνιες θεασης και χωρις crosstalk
μπορουνε να περιμενουνε αφοβα αλλα 100 χρονια...

Δεν εχει καμμια ελπιδα 3d χωρις γυαλια να το ξαναπω
γιατι εχει 99% crosstalk και αθλιες γωνιες θεασης οποτε απλα ΞΕΧΑΣΤΕ ΤΟ!!!

Famous last words:rofl:

mpetou
14-09-11, 21:06
Καθώς και κινητό της LG 3d που δεν χρειάζεται γυαλιά . Μέχρι το άλλο καλοκαιρι σίγουρα θα τiς δούμε και απο κοντά . Η πρώτη Panasonic βέβαια στοιχίζει 8 χιλιαρικα αλλά έτσι δεν ήταν και με τις πρώτες active 3d ?

αν εχει το 10% της αποδοσης αυτης με γυαλια θα εχουνε καταργηθει οι νομοι της φυσικης
που αυτο δε γινετε αρα θα εχει λιγοτερη αποδοση του 10% αυτης με γυαλια

Phaethon
14-09-11, 22:46
αν εχει το 10% της αποδοσης αυτης με γυαλια θα εχουνε καταργηθει οι νομοι της φυσικης
που αυτο δε γινετε αρα θα εχει λιγοτερη αποδοση του 10% αυτης με γυαλια

Επειδή δεν είναι ο τομέας μου για να ξέρω με σιγουριά το εψαξα λίγο στο Ίντερνετ και είδα ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος απο άποψης φυσικής που δεν είναι εφικτό το 3d χωρίς γυαλιά ! Δεν αναφέρεται πουθενά κάτι τέτοιο ίσα ίσα που παντού γράφει ότι είναι μια νέα τεχνολογια που μόλις ξεπεράσει τις πρώτες ασθένειες θα φέρει πραγματική επανάσταση . Μέχρι το 3 τρίμηνο του 2012 περιμένουν πολλά μοντέλα να βγουν στην αγορα. Φαντάζομαι ότι αν ήταν όσο χάλια λες και χωρίς καμια πιθανότητα επιτυχίας δεν θα ήταν τόσο χαζοι να επενδύσουν εκατομμύρια σε αυτήν.

@ ADSLgr.com All rights reserved.