PDA

Επιστροφή στο Forum : Internet στο laptop με καρτα



apinf
04-09-11, 16:49
Καλησπέρα και να με συγχωρείτε αν βάζω το θέμα σε λάθος κατηγορία. Θέλω τη γνώμη σας για το τι ακριβώς να προτιμήσω αν θέλω να έχω Internet στη Λαμία (σε περιοχή κοντά στο κέντρο) στο laptop μου χρησιμοποιώντας κάποιο usb stick. Με ενδιαφέρει να κάνω browsing αρκετές ώρες τη μέρα (8-10 ώρες περίπου), facebook, ίσως skype, mail, και το πολύ-πολύ να κατεβάζω και κανένα αρχείο word με τίποτα ασκήσεις. Ποια εταιρία να επιλέξω και ποιο θα είναι περίπου το μηνιαίο κόστος;;; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

ariadgr
04-09-11, 17:53
Όλες αυτές τις ώρες θα είσαι εν κινήσει, με ανάγκη για mobile internet?
Η έχεις κατα νου να χρησιμοποιείς τη 3G συνδεσή αντί για DSL στο σπιτι;

apinf
04-09-11, 19:08
Όχι δε θα είμαι εν κινήσει. Ακριβώς όπως τα λες θα χρησιμοποιώ τη 3G συνδεσή αντί για DSL στο σπιτι. Έχεις να προτείνεις κάτι;

ariadgr
04-09-11, 21:33
Όχι δε θα είμαι εν κινήσει. Ακριβώς όπως τα λες θα χρησιμοποιώ τη 3G συνδεσή αντί για DSL στο σπιτι. Έχεις να προτείνεις κάτι;

Έχω να προτείνω να το ξεχάσεις, και να βάλεις DSL στο σπίτι.

Και φθηνότερα θα σου έρχεται, και καλύτερη ταχύτητα θα έχει, και πιο σταθερή θα είναι η σύνδεση.

Πώς σου ήρθε να χρησιμοποιείς 3G για το σπίτι;

apinf
04-09-11, 22:31
Το σπίτι δεν έχει τηλέφωνο και θα είμαι εκεί για περιορισμένο χρόνο (είμαι εκπαιδευτικός και θα είμαι εκεί Σεπτέμβριο-Ιούνιο, εκτός από Σαβ/κα και Χριστούγεννα-Πάσχα). Δε νομίζω ότι με συμφέρει να πληρώσω καινούργια σύνδεση στον ΟΤΕ και μετά να πληρώνω κάθε μήνα πάγιο για τηλέφωνο+Internet. Ενώ με άν usb stick, το βάζω στο laptop και έσω Internet με μικρότερο κόστος, σωστά ή τα υποθέτω λάθος;

kasadi
05-09-11, 16:23
Ενώ με άν usb stick, το βάζω στο laptop και έσω Internet με μικρότερο κόστος, σωστά ή τα υποθέτω λάθος;

Γενικά με το Internet μέσω 3G ( με το usb stick όπως λες ) , θα έχεις "περιορισμούς" στον όγκο των δεδομένων.
Άμα δείς τα προγράμματα και των 3 εταιριών (cosmote, vodafone , wind) έχουν περιορισμούς στον όγκο των δεδομένων π.χ.σου λέει 2 GB το μήνα και μετά από αυτόν τον όγκο χρεώση ....
Αυτό θα συνέφερε πιο πολύ άμα ήσουν εν κινήσει ή αν ήσουν περιστασιακός χρήστης internet , αλλά εσύ λές θες να κάθεσε αρκετές ώρες της μέρας. Ειδικά άμα στο skype που λές κάνεις και video κλήση τότε δεν νομίζω να σου φτάσει ο όγκος που δίνουν οι εταιρίες κινητής.
Ενώ με μια σταθερή γραμμή τηλεφώνου δεν θα έχεις τέτοια προβλήματα και άγχη για το αν θα περάσεις κάποιο όγκο δεδομένων που σου δίνουν , γιατί δεν υπάρχουν τέτοιοι περιορισμοί. Επίσης θα είναι κατά πολυ καλύτερη-γρήγορη η σύνδεση σου και πιο σταθερή ( εκτός και αν έχει κάποιο τεχνικό πρόβλημα η γραμμή σου ).
Τώρα για το κόστος της γραμμής, ίσως να κοιτούσες και προς ενναλακτικούς παρόχους όπως forthnet, hol , ίσως είναι πιο φθηνά, αλλά μια και θές μόνο ιντερνετ και όχι λεπτά ομιλίας προς άλλους τότε ίσως συμφέρει και ο οτε ( και έχεις και τη σιγουριά του :) )

Πάντως αν επιμείνεις και πάρεις αυτό που θές με το usb stick, να ξέρεις οι υπάλληλοι στα καταστήματα θα σου πούν φτάνει ο όγκος που δίνουμε ( σε μερικούς πολύ λίγους ίσως να φτάνει ) είναι απεριόριστος .... και άλλα για να σε πείσουν να κάνεις συμβόλαιο.Να προσέξεις τι χρεώσεις θα έχεις αφού καταναλώσεις τον όγκο που σου δίνουν γιατί συνήθως οι τιμές εκεί τσούζουν και να έχεις το νού σου να μην ξεπεράσεις τον όγκο που σου δίνουν.
Προσωπική μου γνώμη είναι πώς αν το επιχειρήσεις στο τέλος μάλλον θα πληρώσεις αρκετά παραπάνω από όσο αν είχες μια σταθερή γραμμή

edit:
ενδεικτικά π.χ. είδα τώρα στην cosmote με 20 ευρώ το μήνα θα έχεις περίπου 5GB ( πολύ λίγος όγκος ), αν κάνεις και videoκλήσεις , βλέπεις video στο youtube τα ξεπερνάς εύκολα σε λίγες μέρες.
Ενώ με περίπου 24-25 ευρώ πάς σε κάποιον ενναλακτικό πάροχο ή ακόμη και στον οτε (νομίζω έχει κάτι προσφορές τώρα) και θα έχεις ήσυχο το κεφάλι σου.Όση ώρα και να κάτσεις στο ιντερνετ , ότι και να κάνεις αυτή θα είναι η χρέωση σου , δεν πρόκειτε να την ξεπεράσεις, ενώ π.χ. με usb stick μπορεί να σου έρθει και τρελός λογαριασμός, έχουν αναφερθεί κατά καιρούς τέτοιες περιπτώσεις , όπου επειδή οι χρήστες ξέφευγαν από το όριο του όγκου που είχαν και επειδή μετά σε χρεώνουν πολύ οι εταιρίες, τους ήρθαν πολύ φουσκωμένοι λογαριασμοί (3ψήφια νούμερα και πάνω)

papdoux
05-09-11, 16:50
α) στον όγκο των δεδομένων είναι το download και το upload στο σύνολο, δηλαδή αν κάνεις ένα πρόγραμμα που προσφέρει 2 GB τότε αυτά είναι το άθροισμα του download και του upload
β) αν δεν έχεις 3G σήμα τότε θα έχεις GPRS δηλαδή γύρω στα 33Κ download οπότε και θέλει υπομονή
γ) με 20 ευρώ βρίσκεις πρόγραμμα γύρω στα 1 με 2 GB όγκου, υπάρχουν και τα προγράμματα χρονοχρέωσης

ariadgr
06-09-11, 20:27
Το σπίτι δεν έχει τηλέφωνο και θα είμαι εκεί για περιορισμένο χρόνο (είμαι εκπαιδευτικός και θα είμαι εκεί Σεπτέμβριο-Ιούνιο, εκτός από Σαβ/κα και Χριστούγεννα-Πάσχα). Δε νομίζω ότι με συμφέρει να πληρώσω καινούργια σύνδεση στον ΟΤΕ και μετά να πληρώνω κάθε μήνα πάγιο για τηλέφωνο+Internet. Ενώ με άν usb stick, το βάζω στο laptop και έσω Internet με μικρότερο κόστος, σωστά ή τα υποθέτω λάθος;

Σε συμφέρει, γιατί με 30 ευρώ το μήνα για 1 χρόνο (στον ΟΤΕ, τιμή για πάγιο + Connx 2Mbps με την τρέχουσα προσφορά), ή από 20 ευρώ/μήνα σε εναλλακτικό (δες και τις online προσφορές που δίνουν Χ μήνες δώρο), έχεις σταθερή γραμμή με απεριόριστη χρήση, στην οποία δουλεύουν Skype/videoconference και ότι άλλο.

Ενώ με 3G για browsing 10 ώρες τη μερα που γράφεις (και το Skype AN θα δουλεύει καλά), ελπίζοντας ότι θα έχεις 3G κάλυψη και ότι θα πηγαίνει καλά, πας σε πακέτο τουλάχιστον 10GB σε 3G, με κόστος τουλάχιστον 30 ευρώ το μήνα (και αυτό με χρήση online προσφοράς για 1 χρονο), και χωρίς να έχεις σταθερό τηλέφωνο, που τόσους μήνες που θα είσαι εκεί όλο και κάπου μπορεί να χρειαστεί για να μη μιλας συνέχεια από το κινητο.

3G για οικιακή χρήση βάζεις μόνο όταν ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΛΥΨΗ DSL.

@ ADSLgr.com All rights reserved.