PDA

Επιστροφή στο Forum : forthnet -κρυφές χρεώσεις



kosag
05-09-11, 18:12
ΕΧΩ ΚΑΝΒΕΙ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΕΝΟς ΧΡΟΝΟΥ ΜΕ FORTHNET ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΙΟ. ΣΗΜΕΡΑ ΕΛΑΒΑ ΤΟΝ 3 ΚΑΤΑ ΣΕΙΡΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ Η ΧΡΕΩΣΗ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙς ΕΞΤΡΑ ΧΡΕΩΣΕΙς (ΚΙΝΗΤΑ ΚΛΠ) ΕΙΝΙΑ ΣΤΑΘΕΡΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΠΕΡΙΠΟΥ 1 ΕΥΡΩ ΑΥΞΗΜΕΝΗ. ΕΙΔΑ ΟΤΙ Μ ΕΙΧΑΝ ΧΡΕΩΣΗ ΓΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ 0,8 ΛΕΠΤΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ..ΤΗΛ ΚΑΙ ΡΩΤΗΣΑ ΓΙΑΤΙ ΒΕΒΑΙΑ Μ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΙΤΗΣΗ ΝΑ ΘΕΛΩ ΤΟΝ ΛΚΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΣΕ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΜΟΡΦΗ ΤΟ ΟΠΟΙ ΕΚΑΝΑ
Μ ΕΚΑΝΕ ΟΜΩς ΚΑΚΙΣΤΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥ Π Μ ΕΛΕΓΕ ΑΝ ΕΙΜΑΙ Ο ΙΔΙΟς ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΟ ΤΗΛ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΕ Ν Μ ΣΠΑΣΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΩΣΤΕ Ν ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΑΚΥΡΩΣΗ ΤΗς ΧΡΕΩΣΗς ..ΣΕ ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΑΙ ΤΗΝ ΕΞΤΡΑ ΧΡΕΩΣΗ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΕΛΑΒΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ
ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΛΥΠΗΡΟ Ν ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΚΡΥΦΕς ΧΡΕΩΣΕΙς ......

klefteeees
06-09-11, 15:52
εγώ χτες καθώς πλήρωσα το λογαριασμό μου (ενω μου είχαν κάνει φραγή), έκανα και αίτηση να μου εξηγήσουν που βρέθηκαν τα 5 λεπτά που χρεώνουν, και δεν υπάρχουν στον αναλυτικό.

από τότε εξακολουθούν να μην μου απενεργοποιούν τη φραγή, ενω στο τηλέφωνο ο κάθε τηλεφωνητής λέει τη δικιά του δικαιολογία...δηλαδή ψέμματα

εγώ προβαίνω σε δύο ενέργειες
α) καταγγελία στην ΕΕΤΤ (το έκανα ήδη)
β) δυσφήμηση της εταιρίας, με οποιοδήποτε προφορικό ή γραπτό μέσο

ΥΓ: δεν μπορώ να καταλάβω τους τηλεφωνητές..κάνουν λες και είναι δικιά τους η εταιρία ή λες και θα εισπράξουν αυτοί τα λεφτα...τέτοιο πάθος υπεράσπισης του εργοδότη, με εντυπωσιάζει..

billstamaniac
06-09-11, 17:27
ΕΧΩ ΚΑΝΒΕΙ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΕΝΟς ΧΡΟΝΟΥ ΜΕ FORTHNET ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΙΟ. ΣΗΜΕΡΑ ΕΛΑΒΑ ΤΟΝ 3 ΚΑΤΑ ΣΕΙΡΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ Η ΧΡΕΩΣΗ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙς ΕΞΤΡΑ ΧΡΕΩΣΕΙς (ΚΙΝΗΤΑ ΚΛΠ) ΕΙΝΙΑ ΣΤΑΘΕΡΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΠΕΡΙΠΟΥ 1 ΕΥΡΩ ΑΥΞΗΜΕΝΗ. ΕΙΔΑ ΟΤΙ Μ ΕΙΧΑΝ ΧΡΕΩΣΗ ΓΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ 0,8 ΛΕΠΤΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ..ΤΗΛ ΚΑΙ ΡΩΤΗΣΑ ΓΙΑΤΙ ΒΕΒΑΙΑ Μ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΙΤΗΣΗ ΝΑ ΘΕΛΩ ΤΟΝ ΛΚΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΣΕ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΜΟΡΦΗ ΤΟ ΟΠΟΙ ΕΚΑΝΑ
Μ ΕΚΑΝΕ ΟΜΩς ΚΑΚΙΣΤΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥ Π Μ ΕΛΕΓΕ ΑΝ ΕΙΜΑΙ Ο ΙΔΙΟς ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΟ ΤΗΛ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΕ Ν Μ ΣΠΑΣΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΩΣΤΕ Ν ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΑΚΥΡΩΣΗ ΤΗς ΧΡΕΩΣΗς ..ΣΕ ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΑΙ ΤΗΝ ΕΞΤΡΑ ΧΡΕΩΣΗ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΕΛΑΒΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ
ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΛΥΠΗΡΟ Ν ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΚΡΥΦΕς ΧΡΕΩΣΕΙς ......

αν εχεις ζητησει αναλυση των κλησεων με το λογαριασμο που παιρνεις υπαρχει χρεωση 1€ το αναφερει κανονικα πανω στην αιτηση που θα εχεις κανεις :p

sdikr
06-09-11, 18:34
αν εχεις ζητησει αναλυση των κλησεων με το λογαριασμο που παιρνεις υπαρχει χρεωση 1€ το αναφερει κανονικα πανω στην αιτηση που θα εχεις κανεις :p

Αν δεν κάνω λάθος έχουν υποχρέωση να παρέχουν δωρεάν ανάλυση κλήσεων για κάποιες κλήσεις

BARKOULETOS
06-09-11, 20:33
Οταν οι παλιοι λεγανε την υπογραφη σου και το ...αλλο να προσεχεις που την βαζεις δεν ειχαν αδικο.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΚΡΥΦΗ ΧΡΕΩΣΗ

Στο συμβολαιο που υπεγραψες υπαρχει ολοκληρο κουτακι που λεει

Λοιπά στοιχεία λογαριασμού
Επιθυμώ αναλυτικό λογαριασμό:

* Σε ηλεκτρονική μορφή με πρόσβαση στην ιστοσελίδα της
Forthnet, με τη χρήση user ID (κωδικού εισόδου)

* Με απόκρυψη των 3 τελευταίων ψηφίων

* Σε έντυπη μορφή μαζί με το λογαριασμό (χρέωση 1€ ανά λογαριασμό)

Αν εσυ τικαρες το τριτο δεν σου φταιει καμμια φορθνετ. Τωρα για να αλλαξει αυτο (δεν ξερω αν γινεται κιολας πριν ληξει το συμβολαιο) πρεπει να γινει αιτηση, που αν γινεται τηλεφωνικα (δεν ξερω πως) σαφως και πρεπει να δωσεις τα πληρη στοιχεια σου, ωστε να πιστοποιησουν οτι εισαι ο κατοχος της γραμμης και οχι ο γειτονας...

klefteeees
07-09-11, 11:18
σε εμένα, όπως ανέφερα, στον τελευταίο λογαριασμό έχει χρέωση 5 λεπτών χωρίς να φαίνεται στον αναλυτικό.

αν αυτό δεν είναι κρυφή χρέωση, τότε τι είναι??

α ναι...μπορεί να είναι και "λάθος", οπότε ας περιμένουμε καλύτερα την επίσημη απάντηση της εταιρίας (προς εμένα και την ΕΕΤΤ)


με έναν πρόχειρο υπολογισμό, από την τελευταία ανακοίνωση της εταιρίας, 500.000 συνδρομητές x 0,05€ = 25.000 το δίμηνο...ποσό καθόλου αμελητέο


βέβαια αν ήταν μόνο τα 5 λεπτά, δεν θα ασχολούμουν καθόλου..
αλλά είναι και οι ΧΩΡΙΣ ΑΙΤΙΑ διακοπές του τηλεφώνου
είναι η απαράδεκτη τηλεφωνική εξυπηρέτηση (σε αντίθεση με το κατάστημα)
και η συνολική εντύπωση..ότι τους χρωστάω κιόλας


άρα ας μην είμαστε τόσο σίγουροι κ απόλυτοι για τις κρυφές χρεώσεις..τα πάντα μπορούν να συμβούν....

Seitman
07-09-11, 11:41
Τι 5 λεπτά είναι αυτά?
Είδες τι αναφέρεται στην ανάλυση κλήσεων?

BARKOULETOS
07-09-11, 15:38
Σε μενα δεν ερχεται τα 5 λεπτα αρα δεν ισχυει αυτα, τα 500.000 συνδρομητές x 0,05€ = 25.000 το δίμηνο, που γραφεις.

Ειναι οντως περιεργο τι να πω, αληθεια πως εμαφανιζεται η διαφορα που λες? στην αναλυτικη σου λεει αξια τοσο και στην συγκεντρωτικη σου λεει τοσο συν 5 λεπτα?

kosag
08-09-11, 13:22
δεν θυμαμαι αν το ειχα τσεκαρει .....αλλα στους 2 προηγουμενους λογαριασμους δεν υπηρχε η αντιστοιχιση χρεωση αλλωστε το συμβολαιο με την προσφορα που ειχα παρει ηταν να πληρωσω 24,90 και τοσα ακριβως πληρωσα σ ε2 λογαριασμους

αρα ειναι νεο κολπο η χεωση αυτη ,,,,,,,κρυφο!!!!!!!!!!!!!!!!!

Agent_
08-09-11, 13:27
δεν θυμαμαι αν το ειχα τσεκαρει .....αλλα στους 2 προηγουμενους λογαριασμους δεν υπηρχε η αντιστοιχιση χρεωση αλλωστε το συμβολαιο με την προσφορα που ειχα παρει ηταν να πληρωσω 24,90 και τοσα ακριβως πληρωσα σ ε2 λογαριασμους

αρα ειναι νεο κολπο η χεωση αυτη ,,,,,,,κρυφο!!!!!!!!!!!!!!!!!

Έκανες πρόσθεση όλα τα ποσά στην ανάλυση και σου βγαίνουν 5 λεπτά από το πουθενά στο τελικό σύνολο;

BARKOULETOS
08-09-11, 14:55
Ρε φιλε δεν βοηθας, που σου βγαινει 5 λεπτα παραπανω? Στις κλησεις, αθροισμα 10,50 ευρω και στον συγκεντρωτικο σου λεει 10,55? Στο παγιο, αντι για 24,90 σου ερχεται 24,95? Που ακριβως?

klefteeees
08-09-11, 23:06
καταρχάς να ξεκαθαρίσουμε πως σε αυτό το ποστ αναφέρουμε δύο περιπτώσεις κρυφών χρεώσεων

ο kosag αναφέρει ~1€.. άρα τα 25.000/μήνα ίσως είναι πολύ λίγα....:hmm:

στη δική μου περίπτωση, τα περισσότερα τηλέφωνα είναι μέσα στο πακέτο οπότε δεν υπάρχει χρέωση. και ενώ στο συγκεντρωτικό λογαριασμό υπάρχει η χρέωση 5 λεπτών η οποία έγινε με 2 κλήσεις, στον αναλυτικό λογαριασμό που ακολουθεί δεν υπάρχει καμία τέτοια χρέωση, και όλες οι κλήσεις είναι μηδενικής χρέωσης

αυτός δεν είναι ο ΟΡΙΣΜΟΣ της ΚΡΥΦΗΣ ΧΡΕΩΣΗΣ..??

και δεν αναφέρω τίποτα περισσότερο για την τηλεφωνική τους "εξυπηρέτηση"
που..μόνο εξυπηρέτηση δεν ήταν..

λυπαμαι για την κατάντια τους...

Seitman
08-09-11, 23:08
Σε τι προορισμό είναι αυτές οι κλήσεις? Δεν μπορεί να μην εμφανίζονται πουθενά.

Αλλά ποτέ δεν ξέρεις...

BARKOULETOS
09-09-11, 01:47
καταρχάς να ξεκαθαρίσουμε πως σε αυτό το ποστ αναφέρουμε δύο περιπτώσεις κρυφών χρεώσεων

ο kosag αναφέρει ~1€.. άρα τα 25.000/μήνα ίσως είναι πολύ λίγα....:hmm:

στη δική μου περίπτωση, τα περισσότερα τηλέφωνα είναι μέσα στο πακέτο οπότε δεν υπάρχει χρέωση. και ενώ στο συγκεντρωτικό λογαριασμό υπάρχει η χρέωση 5 λεπτών η οποία έγινε με 2 κλήσεις, στον αναλυτικό λογαριασμό που ακολουθεί δεν υπάρχει καμία τέτοια χρέωση, και όλες οι κλήσεις είναι μηδενικής χρέωσης

αυτός δεν είναι ο ΟΡΙΣΜΟΣ της ΚΡΥΦΗΣ ΧΡΕΩΣΗΣ..??

και δεν αναφέρω τίποτα περισσότερο για την τηλεφωνική τους "εξυπηρέτηση"
που..μόνο εξυπηρέτηση δεν ήταν..

λυπαμαι για την κατάντια τους...

To 1 Eυρω ξεκαθαριστηκε! ΔΕΝ ειναι κρυφη χρεωση, εχει υπογραψει για αυτο οταν εκανε το συμβολαιο... Ειναι η χρεωση αποστολης εντυπης αναλυσης κλησεων... Tωρα για πριν δεν του ειχε ερθει ειναι αλλο θεμα, και γω χωρις να το εχω επιλεξει μου ειχε ερθει εντυπη αναλυση σε δυο λογαριασμους και σταματησε το προηγουμενο λογαριασμο, μπορει να ηταν κατι σαν προσφορα...

Τωρα για το δικο σου θεμα ειναι οντως περιεργο γιατι τι μπορει να ειναι κληση με χρεωση 5 λεπτα, μαλιστα κιολας δυο κλησεις? Μηπως στελνεις μηνηματα και αντι για 50, εκεινον το μηνα εστειλες 51? πως στο αναφερει? λοιπες κλησεις?

tolisscsd
09-09-11, 02:52
καταρχάς να ξεκαθαρίσουμε πως σε αυτό το ποστ αναφέρουμε δύο περιπτώσεις κρυφών χρεώσεων

ο kosag αναφέρει ~1€.. άρα τα 25.000/μήνα ίσως είναι πολύ λίγα....:hmm:

στη δική μου περίπτωση, τα περισσότερα τηλέφωνα είναι μέσα στο πακέτο οπότε δεν υπάρχει χρέωση. και ενώ στο συγκεντρωτικό λογαριασμό υπάρχει η χρέωση 5 λεπτών η οποία έγινε με 2 κλήσεις, στον αναλυτικό λογαριασμό που ακολουθεί δεν υπάρχει καμία τέτοια χρέωση, και όλες οι κλήσεις είναι μηδενικής χρέωσης

αυτός δεν είναι ο ΟΡΙΣΜΟΣ της ΚΡΥΦΗΣ ΧΡΕΩΣΗΣ..??

και δεν αναφέρω τίποτα περισσότερο για την τηλεφωνική τους "εξυπηρέτηση"
που..μόνο εξυπηρέτηση δεν ήταν..

λυπαμαι για την κατάντια τους...
Τι άλλο θα διαβάσουμε?

nm96027
09-09-11, 16:43
Οταν οι παλιοι λεγανε την υπογραφη σου και το ...αλλο να προσεχεις που την βαζεις δεν ειχαν αδικο.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΚΡΥΦΗ ΧΡΕΩΣΗ

Στο συμβολαιο που υπεγραψες υπαρχει ολοκληρο κουτακι που λεει

Λοιπά στοιχεία λογαριασμού
Επιθυμώ αναλυτικό λογαριασμό:

* Σε ηλεκτρονική μορφή με πρόσβαση στην ιστοσελίδα της
Forthnet, με τη χρήση user ID (κωδικού εισόδου)

* Με απόκρυψη των 3 τελευταίων ψηφίων

* Σε έντυπη μορφή μαζί με το λογαριασμό (χρέωση 1€ ανά λογαριασμό)

Αν εσυ τικαρες το τριτο δεν σου φταιει καμμια φορθνετ. Τωρα για να αλλαξει αυτο (δεν ξερω αν γινεται κιολας πριν ληξει το συμβολαιο) πρεπει να γινει αιτηση, που αν γινεται τηλεφωνικα (δεν ξερω πως) σαφως και πρεπει να δωσεις τα πληρη στοιχεια σου, ωστε να πιστοποιησουν οτι εισαι ο κατοχος της γραμμης και οχι ο γειτονας...

Πολύ σωστά. :oneup:

Το να διαβάζουμε σωστά τι συμφωνούμε και τι υπογράφουμε με μία εταιρεία δεν είναι μία τυπική διαδικασία, αλλά (αν και βαρετή) ουσιαστική και απαραίτητη.

Νομίζω πως το εξαντλήσαμε το θέμα.

:lock:

@ ADSLgr.com All rights reserved.