PDA

Επιστροφή στο Forum : αλλαγη ρουτερ



kostascbr
05-09-11, 23:02
εχει δοκιμαση καποιος και να δουλευη καλύτερα απο το ρουτερ της wind ( oxygen rfa 1400 w) αλλη μαρκα ρουτερ και ποια ευχαριστω
(με της wind εχω πολλα προβληματα με το ασυρματο)

RASTAVIPER
05-09-11, 23:05
Αν έκανες τον κόπο να δεις άλλα θέματα θα έβλεπες ότι δουλεύουν άλλα ρούτερ όπως το Thomson 585 ή το ΖΤΕ αρκετά καλά.

kostascbr
05-09-11, 23:23
φιλε σε ευχαριστω έριξα μια ματια ( γρηγoρη ) αλλα δεν ειδα κατι που να ειναι για wind
αν θελης δειξε μου σε ποιο σημειο ειναι για να διαβασω
σε ευχαριστω για τα ρουτερ που υπεδειξες

Gigas
08-09-11, 18:37
Προσωπικά, λειτουργώ το Thomson ST585 και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Μάλιστα, έχω κάνει τόση δουλειά σε αυτό (Port forwarding, MAC filtering σε ένα σωρό συσκευές, ασύρματα δίκτυα κλπ) που ακόμη και να σκεφτώ να το αλλάξω, με πιάνει πανικός :)

msfuuu
08-09-11, 20:56
Τι εννοούμε όταν λέμε "router της Wind" ; Δουλεούν συγκεκριμένα μόνο ;

africa_twin
09-09-11, 10:21
εχει δοκιμαση καποιος και να δουλευη καλύτερα απο το ρουτερ της wind ( oxygen rfa 1400 w) αλλη μαρκα ρουτερ και ποια ευχαριστω
(με της wind εχω πολλα προβληματα με το ασυρματο)
Φίλε μου οποιοδήποτε router και να βάλεις, κατά την άποψή μου, θα είναι καλύτερο από αυτό που έχεις! (oxygen). Θεωρώ ότι τα oxygen είναι router κάτω του μετρίου. Αν δεν θέλεις να χρεωθείς μπορείς να ζητήσεις από την wind να στο αντικαταστήσει με το ZTE που είναι σκάλες ανώτερο του oxygen. Επίσης όπως σου είπαν παραπάνω πολύ καλά είναι τα Thomson 585 v7 ή v8 όπως και το Netgear DGN2200 που χρησιμοποιώ εγώ αυτή τη στιγμή!

........Auto merged post: africa_twin πρόσθεσε 1 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Τι εννοούμε όταν λέμε "router της Wind" ; Δουλεούν συγκεκριμένα μόνο ;
Όλα τα router για PSTN γραμμή δουλεύουν στο δίκτυο της Wind! ;)

kostascbr
12-09-11, 00:31
σας ευχαριστω παιδια
για αρχη εβαλα το netgear dg834g που εχω και ενω δουλεύει γρηγορότερα απο το αλλο μερικες σελιδες δεν τις ανοιγη με τιποτα

RASTAVIPER
12-09-11, 14:54
Όλα τα router για PSTN γραμμή δουλεύουν στο δίκτυο της Wind! ;)
Όλα τα ρούτερ δουλεύουν, αλλά μερικά δουλεύουν καλύτερα, γιατί έχουν σεταριστεί με firmware του ίδιου παρόχου και έχουν σεταριστεί με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά που να ταιριάζουν στις γραμμές.
Δεν είναι τυχαίο που κάποια ρούτερ πχ συγχρονίζουν καλύτερα ή είναι πιο σταθερά.

saponas
12-09-11, 15:07
σας ευχαριστω παιδια
για αρχη εβαλα το netgear dg834g που εχω και ενω δουλεύει γρηγορότερα απο το αλλο μερικες σελιδες δεν τις ανοιγη με τιποτα

Δοκίμασε να βάλεις DNS στο PC σου διαφορετικό από του router. Προτίμησε google(8.8.8.8) και opendns(208.67.222.222). Όσο για το ZTE κατά τη γνώμη μου δεν θα το θεωρούσα ιδιαίτερα καλύτερο από το oxygen. Το Thomson συμφωνώ ότι είναι αρκετά καλό..

kostascbr
12-09-11, 17:43
που ειναι στο pc για να αλλαξω το DSN

djpar
12-09-11, 19:18
το Thomson ST 585 που ειχα DMZ δεν ειχε(ουτε και το TG585 v7-8 πρεπει να εχει)και σε κατι παιχνιδια τυπου Battlefield με πεταγε εξω λογο DMZ και firewall που δεν εκλεινε εντελως και ας πειραματιζομουν με telnet ενω το ZTE εχει και DMZ και κλειδωνει και κοντα στα 2mbps παραπανω,οσο για το WIFI ολα κομπλε και το εχω και στο 20% και μπορεις να αλλαξεις DNS απο το μενου και οχι με telnet(οπως τα thomson)

kostascbr
12-09-11, 21:16
τηλεφωνησα δυο φορες τωρα στην wind και το ειχα κανη και παλαιοτερα αλλα δεν μου αλαζουν ρουτερ μονο εαν καει αλλα και παλι μπωρη να μου στειλουν το ειδιο και οχι το ΖΤΕ

saponas
13-09-11, 12:18
Μπορείς να το βοηθήσεις να καεί ;)
Το DNS το αλλάζεις από εκεί που αλλάζεις το IP σου.
Δες για XP (http://forum.o2.co.uk/viewtopic.php?t=10270) ή Vista/7 (http://forum.o2.co.uk/viewtopic.php?t=10273)

RASTAVIPER
13-09-11, 15:33
το Thomson ST 585 που ειχα DMZ δεν ειχε(ουτε και το TG585 v7-8 πρεπει να εχει)και σε κατι παιχνιδια τυπου Battlefield με πεταγε εξω λογο DMZ και firewall που δεν εκλεινε εντελως και ας πειραματιζομουν με telnet ενω το ZTE εχει και DMZ και κλειδωνει και κοντα στα 2mbps παραπανω,οσο για το WIFI ολα κομπλε και το εχω και στο 20% και μπορεις να αλλαξεις DNS απο το μενου και οχι με telnet(οπως τα thomson)
Δεν ξέρω για ποιο BF λες αλλά εγώ 2142 έπαιζα Multi με το 585 v7 χωρίς καμιά παράμετρο.
Μόνο το Punkbuster έκανε κάτι κουλά, αλλά για αυτό έφταιγε το ίδιο το πρόγραμμα.

my8os
15-09-11, 12:48
Εμένα μου έστειλε η Wind το ΖΤΕ δωρεάν αλλά αφού τους είπα ότι είχα το παλιό Siemens Speedstream 4200 και ότι χρειαζόμουν το ασύρματο τώρα και ότι αν άλλαζα πάροχο θα το έπαιρνα δωρεάν. Μπράβο τους πάντως, γιατί δεν το περίμενα.
Τώρα βέβαια αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα με το ΖΤΕ ότι αργεί πολύ να συγχρονίσει (2-3 λεπτά) και θα έλεγα συχνά πυκνά ο firefox σταματά να κατεβάζει ενώ το utorrent λειτουργεί κανονικά (παίζει κάτι με τα ports? Δεν έχω κάνει ακόμα το port forwarding που είχα κάνει στο παλιό router).

kostascbr
15-09-11, 13:15
ευχαριστω ολους τωρα εβαλα ενα της HOL netfaster και παρωτι ειναι pstn και η γραμμη μου ειναι isdn ολα δουλευουν μια χαρα και το ασυρματο

africa_twin
15-09-11, 13:40
ευχαριστω ολους τωρα εβαλα ενα της HOL netfaster και παρωτι ειναι pstn και η γραμμη μου ειναι isdn ολα δουλευουν μια χαρα και το ασυρματο
έχει ISDN γραμμές η Wind;;; :shock:

kostascbr
15-09-11, 14:04
εγω πρωτου φυγω απο τον οτε ειχα isdn πηγα στην ον και τωρα στην wind και πιστευω οτι ακομα εχω isdn

saponas
16-09-11, 17:34
εγω πρωτου φυγω απο τον οτε ειχα isdn πηγα στην ον και τωρα στην wind και πιστευω οτι ακομα εχω isdn

Δεν παίζει να σου άφησε η ON ISDN γραμμή. Δες στο status του router, λογικά θα λέει αν είναι Annex A ή B. Άσε που δεν θα δούλευε το τηλέφωνο αν είχες ISDN εκτός αν είχες VOIP ή (τελείως απίθανο) netmod

@ ADSLgr.com All rights reserved.