PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεγάλες διαφορές συγχρονισμού



grovolis
07-09-11, 13:21
γειας σας, αρχικά είμουν συνδρομητής στην Lannet (RIP) στην οποία είχα 4 mbps και όλα δούλευαν ρολόι! ύστερα πήγα στην forthnet από την οποία πήρα το router τις thomshon tg585 v7 και με λίγο ψάξιμο έβαλα το DMT Tool το οποίο που έδωσε το γράφημα της γραμμής μου. Παρατήρησα ότι στο πρώτο γράφημα που μετράει τα tones μετά τις πράσινες συχνότητες (που είναι το Upload) αν δεν κάνω λάθος είχε ένα μεγάλο "κενό" (gap) που σημαίνει πως ήταν νεκρές και έχανα μεγάλο κομμάτι του συγχρονισμού καθώς οι πρώτες είναι και οι πιο δυνατές. Στην συνέχεια με την forthnet ψάχτηκα λίγο τι παίζει με τα gap κτλπ και έστειλα email στην forthnet η οποία αναγνώρισε το πρόβλημα και είπε πως έκανε ότι μπορούσε. Πράγματι, εκεί που είμουν 5,5-6,5 mbps συνήθως έφτασα να συγχρονίζω 9-9,5-10 καμιά φορά άμα έκανα ρεσετ την νύχτα με 38 att. Στο γράφημα το gap το μεγάλο είχε ακόμα κάποια μικρά κενά αναμεσα του αλλά το 80% είχε γεμίσει οπότε και δεν ξανά έκανα λόγο καθώς ήμουν αρκετά ευχαριστημένος με την διαφορά. Ύστερα πήγα στην hol ο λόγος οικονομικώς καθώς έχω και vodafone και τα 41 ευρώ έγιναν 28. Μου έδωσε το νετ φαστερ IAD 2 και βλέπω ο είχα φτάσει 41 att. με συγχρονισμό παλιού στυλ :p δηλαδή 5,5-6-6,5 στα κέφια του! έβαλα το thomshon επάνω στην συνέχεια βλέπω πέφτει κατά ένα το att. στα 40 και ο συγχρονισμός στα ίδια πλαίσια γύρω στο 6,5 σταθερά έχει όμως επανέλθει το παλιό και αγαπημένο gap ίσως και σε μεγαλύτερο βαθμό και πάλι στο ίδιο σημείο!

Σε συνομιλία με τεχνικό της hol πριν αρκετό διάστημα μου είπαν ότι δεν μπορούν να μου λύσουν το πρόβλημα μου γιατί η hol δεν παρέχει το συγκεκριμένο ρούτερ άρα και δεν αναγνωρίζει το συγκρεκριμένο πρόβλημα, όσο για τον χαμηλό συγχρονισμό φταίει η απόσταση έτσι απλά!


αν θέλετε είκονες και στατιστικά πείτε μου να ανεβάσω...
επίσης αν μπορεί κάποιος αν υπάρχει τρόπος να ζητήσω με σωστό τρόπο να μου λύσουν το πρόβλημα μου! ευχαριστώ εκ των προτέρων

grovolis
09-09-11, 02:35
δεν έχει τύχει σε κανέναν ??

@ ADSLgr.com All rights reserved.