PDA

Επιστροφή στο Forum : συνδεση στο ιντερνετ χωρις να ανοιγει ο broswer



go_gos19
07-09-11, 14:29
Καλησπερα... Συνδεομαι στο ιντερνετ κανονικα αλλα δεν ανοιγει ο broswer και το utorrent κατεβαζει κανονικα,ενω το λαπτοπ με wifi μπαινει κανονικα....τι να κανω?

MichaelSE
07-09-11, 14:44
Τι εννοείς "δεν ανοίγει ο browser"; Δεν ανοίγει καθόλου ή δεν μπορείς να μπεις σε σελίδες;

Ποιον brower χρησιμοποιείς; Δοκίμασες με άλλον;

my8os
16-09-11, 13:54
Το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ κατά διαστήματα. Άλλαξα τον παλιό μου ρούτερ σε ZTE ZXV10 H108L και, ενώ το μtorrent κατεβάζει συνέχεια, κάποια στιγμή όμως οι ιστοσελίδες δεν κατεβαίνουν (ούτε καν το administration panel του router). Αυτή τη στιγμή δουλεύει (γι' αυτό μπορώ και ποστάρω) αλλά είμαι σίγουρος ότι σε λίγο θα μου διακοπεί πάλι για 2-3 λεπτά. Έχω παρατηρήσει ότι όταν υπάρχει συνεχής ροή δεδομένων τότε δεν διακόπτεται η σύνδεση (π.χ. με multiplayer παιχνίδι ή utorrent κλπ).
Πήρα τηλ στη WIND και μου έλεγαν ότι ίσως έχω μακρύ καλώδιο από ρούτερ προς τηλ σύνδεση. Έλεος... Εδώ δεν μπορώ να ανοίξω τη σελίδα του ρούτερ που είναι δίπλα στο PC μου, άσε που δούλευα κανονικά με το παλιό μου Siemens Speedstream 4200.
Μπορεί να προτείνει κανείς κάποια λύση; Ευχαριστώ.

saponas
16-09-11, 17:36
1) Τσέκαρε μήπως έχεις πουθενά ρυθμισμένο proxy και βγάλτο
2) Δοκίμασε άλλους DNS πχ 8.8.8.8
3) Τσέκαρε μήπως είναι το torrent που σου κολλάει το router με τα πολλά connection

Seitman
16-09-11, 18:10
Μάλλον είναι οι DNS, όπως είπε και ο saponas.

my8os
16-09-11, 18:15
Στον ρούτερ ειχα ήδη βάλει
DNS server 1: 192.168.1.254
DNS server 2: 8.8.8.8
αλλά ακόμα παρατηρούνται αυτά τα προβλήματα.

Επίσης είναι ήδη ρυθμισμένο στο χωρίς proxy.

Στο utorrent έχει μέγιστο αριθμό συνδέσεων 450. Μου φαίνονται πολλά. ε;

Seitman
16-09-11, 18:17
Βάλε dns1 8.8.8.8 & dns2 8.8.4.4

Και, ναι, μείωσε τον αριθμό συνδέσεων.

goku
16-09-11, 18:30
είπες ότι αν έχεις συνεχή ροή δεδομένων δεν διακόπτεται η σύνδεση, σωστά; Αν όχι όλα, τα περισσότερα ρούτερ έχουν την δυνατότητα μετά από ένα χρονικό διάστημα που ορίζεις εσύ, πχ 5 λεπτά, αν δεν δουν κίνηση τότες ρίχνουν την σύνδεση προκυμαίνου να ελαφρίζουν το dslam και γενικότερα τον isp. Φυσικά τον χρόνο μπορείς να τον αλάξεις κατά βούληση, καθώς επίσης και να απενεργοποιήσεις εντελώς αυτή την δυνατότητα. Στο δικό μου, Linksys Wag200G, αυτή την δυνατότητα την αναφέρει σαν "Connect on Demand: Max Idle Time" και ακριβώς από δίπλα έχει ένα κουτάκι που συμπληρώνω την ώρα σε λεπτά. Αν δεν θέλω αυτή την δυνατότητα έχει μια δεύτερη επιλογή που λέει "Keep alive".

saponas
16-09-11, 22:49
Στον ρούτερ ειχα ήδη βάλει
DNS server 1: 192.168.1.254
DNS server 2: 8.8.8.8
αλλά ακόμα παρατηρούνται αυτά τα προβλήματα.

Επίσης είναι ήδη ρυθμισμένο στο χωρίς proxy.

Στο utorrent έχει μέγιστο αριθμό συνδέσεων 450. Μου φαίνονται πολλά. ε;

Τα 450 ναι είναι αρκετά αλλά εξαρτάται κυρίως από το router σου τι σηκώνει.

Για το DNS εννοούσα στο PC σου όχι στο router. Και πώς έβαλες DNS server τον εαυτό του;;(192.168.1.254)
Στο PC σου βάλε τα DNS, αυτά που σου είπε ο Seitman ή πρώτο του ΟΤΕ 195.170.0.1 και δεύτερο 8.8.8.8 για λίγο γρηγορότερα resolutions

thenetpoet
17-09-11, 09:19
δεν ειναι θεμα DNS, καλυτερα να χρησιμοποιειτε της wind και οχι αλλους.

saponas
17-09-11, 10:35
δεν ειναι θεμα DNS, καλυτερα να χρησιμοποιειτε της wind και οχι αλλους.

Ναι καλό είναι να χρησιμοποιείς του ISP σου, αλλά όταν είναι τόσο αναξιόπιστοι συνήθως τους αποφεύγεις :) No offence

thenetpoet
17-09-11, 11:05
No problem απλα πως εχεις καταληξει οτι ειναι αναξιοπιστοι?

eXpLoDeR
17-09-11, 11:27
MTU Problem....

saponas
17-09-11, 11:50
No problem απλα πως εχεις καταληξει οτι ειναι αναξιοπιστοι?

Πάντα είχα πρόβλημα με τυχαίες σελίδες που δεν κάναν resolve σε άσχετες στιγμές, ενώ αν άλλαζα dns δούλευαν κανονικά. Προς το παρών εμπιστεύομαι μόνο google, opendns και OTE και δεν έχω ποτέ πρόβλημα

my8os
18-09-11, 22:14
δεν ειναι θεμα DNS, καλυτερα να χρησιμοποιειτε της wind και οχι αλλους.

Ποιο είναι το DNS της Wind?

@goku: το έχω ήδη σεταρισμένο στο always on.

@Seitman: μείωσα τα connections στα 250. Για να δούμε...

@eXpLoDeR: MTU problem? Δεν είμαι σχετικός, μπορείς να εξηγήσεις λίγο.

Σας ευχαριστω!

puffy
18-09-11, 22:26
οταν ειναι κλειστο το utorrent σερφαρεις?
γιατι πχ θυμαμαι ενα confict με το esset παλια

αν ηταν προβλημα mtu θα το ειχες και στους 2 υπολογιστες
στο λαπτοπ τι dns εχεις?
αν εχεις αυτοματα δεν φταινε οι dns
αλλιως βαλε οτι dns εχει το laptop
(αλλα προβλημα dns 10 μερες παλι δεν το νομιζω)

οποτε πριν κανεις κατι απο αυτα δοκιμασε να εγκσταστησεις καποιο νεο browser στο pc που εχει προβλημα για να δεις αν φταιει ο browser,αν παλι συνεχιζει δοκιμασε να κλεισεις firewall και antivirus



α my8os τωρα καταλαβα οτι δεν εισαι αυτος που ανοιξε το θεμα

καταρχην βαλε ορια στο utorrent 50 στο upload
και στο download -200 KB απο το μεγιστο σου
κατα τα αλλα αν εχεις προβλημα το mtu ειναι μια ρυθμιση στο μενου του modem
επειδη δεν γνωριζω το modem σου αν βιαζεσαι παρε τη wind θα το ξερουν σιγουρα
αλλιως θα στο πει καποιος που γνωριζει το modem

eXpLoDeR
19-09-11, 09:28
Ψάξε καπου στον router σου να βρείς μια επιλογή που λέει MTU . Αυτό πρέπει να είναι 1400 και όχι παραπάνω , το δύκτιο της wind δουλέυει με 1400 ..

thenetpoet
19-09-11, 16:01
το default mtu 1492 μια χαρα είναι..

my8os
19-09-11, 16:07
Είχα ήδη το MTU σε 1400 τελικά (το είχα βάλει όταν είχα πάρει τηλ την Wind παλιότερα).
Όταν κολλάει ο browser δεν μπαίνει ούτε στη σελίδα του ρούτερ http://192.168.1.254/ (υπενθυμίζω ότι το torrent συνεχίζει να κατεβάζει).
Αυτό σας λέει κάτι; Με το παλιό ρούτερ μου μπορούσα να μπαίνω όποτε ήθελα και δεν κόλλαγε.
Έχω ήδη βάλει και το DNS 8.8.8.8 που είπατε.
Μείωσα τώρα τις απαιτήσεις του utorrent. Για να δούμε...
Ευχαριστώ πολύ.

puffy
19-09-11, 17:13
αν δεν μπαινει ουτε στη σελιδα του router κατι αλλο φταιει

η ο browser
η ο router,αν το εχεις wifi δοκιμασε με καλωδιο
η καποιο firewall ,ιnternet security

my8os
19-09-11, 18:23
με καλώδιο μπαίνω όπως πάντα.
έχω windows 7 αλλά δεν ξέρω αν κάποιο firewall το επηρεάζει.
browser χρησιμοποιώ firefox.

psylos
19-09-11, 19:00
Κ μενα μερικες φορες που και που μου το κανει και δεν μπαινει στο μενου του ρουτερ (OxyGen) και εχω αρχισει να πιστευω οτι μαλλον απλα μπουκωνει το router κομματι του στην διαχειρηση του lan και δεν ανταποκρινεται αμεσα... Λογικα αν το αφισεις κανα διλεπτο που κανουν time out οι πολλες συνδεσεις τοτε μπαινει κανονικα φανταζομαι..

puffy
19-09-11, 19:43
με καλώδιο μπαίνω όπως πάντα.
έχω windows 7 αλλά δεν ξέρω αν κάποιο firewall το επηρεάζει.
browser χρησιμοποιώ firefox.

δοκιμασε να κατεβασεις και καποιον αλλον
αν οταν δεν σου ανοιγει η σελιδα του modem με firefox, σου ανοιγει με τον αλλο
τοτε φταει κατι στο browser σου

my8os
19-09-11, 22:41
αν δεν μπαινει ουτε στη σελιδα του router κατι αλλο φταιει

η ο browser
η ο router,αν το εχεις wifi δοκιμασε με καλωδιο
η καποιο firewall ,ιnternet security

Βλέπω όμως τελικά ότι μερικές φορές μπαίνει στη σελίδα του ρούτερ αλλά στο ίντερνετ γιοκ. Φυσικά μετά από ένα διλεπτο επανέρχεται. Όμως είναι εκνευριστικό.
Έχω μειώσει και τις απαιτήσεις του τόρρεντ και ακόμα το κάνει...

psylos
21-09-11, 01:03
Δοκιμασε να εχεις το ρουτερ σε διαφορετικη θεση και ισως πιο ορθιο η πανω στο κουτι του υπολογιστη αν αυτο εχει ανεμιστηρα που φυσαει προς τα πανω-εξω, ωστε να ψυχεται καλυτερα το ρουτερ, κυριως αν χρησιμοποιεις και το wifi του. Ισως κρεμαει το ρουτερ λογω υπερθερμανσης.

my8os
05-10-11, 12:43
Δοκιμασε να εχεις το ρουτερ σε διαφορετικη θεση και ισως πιο ορθιο η πανω στο κουτι του υπολογιστη αν αυτο εχει ανεμιστηρα που φυσαει προς τα πανω-εξω, ωστε να ψυχεται καλυτερα το ρουτερ, κυριως αν χρησιμοποιεις και το wifi του. Ισως κρεμαει το ρουτερ λογω υπερθερμανσης.

Το ρούτερ είναι σχεδόν στον αέρα οπότε δεν υπερθερμαίνεται. Όμως παρατήρησα όλον αυτόν τον καιρό, κλείνοντας το utorrent ότι πάντα θα έχω ίντερνετ.
Άρα μάλλον φταίνε οι ρυθμίσεις στο utorrent. Η φάση είναι όμως ότι δεν έχω κάποιο τόρρεντ μέσα και μερικές φορές θα παρουσιαστεί το φαινόμενο να μη δουλεύει ο browser...

thenetpoet
06-10-11, 12:16
Το ρούτερ είναι σχεδόν στον αέρα οπότε δεν υπερθερμαίνεται. Όμως παρατήρησα όλον αυτόν τον καιρό, κλείνοντας το utorrent ότι πάντα θα έχω ίντερνετ.
Άρα μάλλον φταίνε οι ρυθμίσεις στο utorrent. Η φάση είναι όμως ότι δεν έχω κάποιο τόρρεντ μέσα και μερικές φορές θα παρουσιαστεί το φαινόμενο να μη δουλεύει ο browser...

μπορει να μην κατεβαζεις, αλλα αν τραβάνε άλλοι από εσένα θα είναι χειρότερα καθώς το εξερχόμενό σου είναι πολύ μικρότερο σαν χωρητικότητα και μπουκώνει εύκολα.

my8os
11-10-11, 00:18
μπορει να μην κατεβαζεις, αλλα αν τραβάνε άλλοι από εσένα θα είναι χειρότερα καθώς το εξερχόμενό σου είναι πολύ μικρότερο σαν χωρητικότητα και μπουκώνει εύκολα.

όχι δεν κατάλαβες, εννοώ ότι δεν έχω κανένα ενεργό torrent μέσα, ούτε κατέβασμα ούτε ανέβασμα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.