PDA

Επιστροφή στο Forum : Wireless PCMCIA



antoniost
04-04-04, 14:38
Εχω στησει ενα μικρο ασυρματο οικιακο δικτυο και θελω να εχω προσβαση σ'αυτο απο φορητο υπολογιστη.
Γνωριζει κανεις να μου συστησει καρτα wireless pcmcia , που να μην καταναλωνει τοσο γρηγορα την μπαταρια του φορητου ?
Επισης γνωριζει κανεις αν καποιες απ'αυτες τις καρτες υποστηριζονται απο LINUX ?

Ευχαριστω

nnn
04-04-04, 23:26
όσον αφορά την μπαταρία οι pcmia την τρώνε πιο γρήγορα από την ενσωματωμένη.
βέβαια παίζει ρόλο και το είδος του φορητού.
έχω notebook και με τις δύο και ξέρω.
τώρα όσον αφορά το linux από ότι έχω δει το mandrake 9.2 υποστηρίζει αρκετές αλλά όχι τις δικές μου :( .
έχω μία της intel pro wireless 2100 και μία pcmia της netgear.

kostthem
05-04-04, 00:30
Ρε συ Antoniost μας τα έβγαλες τα μάτια με το avatar σου :mrgreen: !

smartie
05-04-04, 01:28
Οντως antoniost εχεις στραβωτικο avatar.

Θελω κι εγω να βαλω wireless καποια στιγμη τι εμβελεια εχουν οι
wireless pcmcia?
Εχω το desktop PC κι ενα laptop στον απο πανω οροφο

antoniost
05-04-04, 07:44
Ρε συ Antoniost μας τα έβγαλες τα μάτια με το avatar σου :mrgreen: !

Παιδια , εχετε δυο λυσεις για τα ομορφα ματακια σας :
1. Να φορεσετε γυαλια ηλιου
2. Μη κοιτατε πολυ το avatar μου , μην μου το ματιαξετε κιολας.

antoniost
05-04-04, 07:57
Οντως antoniost εχεις στραβωτικο avatar.

Θελω κι εγω να βαλω wireless καποια στιγμη τι εμβελεια εχουν οι
wireless pcmcia?
Εχω το desktop PC κι ενα laptop στον απο πανω οροφο

Εχω ενα IBM 600X με καρτα της MSI CD11B PCMCIA και ως access point ενα zyair B-2000.
H εμβελεια δεν ειναι πολυ μεγαλη , μιας και με δυσκολια καλυπτεται ενας οροφος ενος διαμερισματος 90 τετραγωνικων.
Βεβαια , οφειλω να ομολογησω πως δεν εχω δωσει ιδιαιτερη σημασια στη θεση του zyair , μιας και αυτο ισως βελτιωνε λιγο την εμβελεια.
Εμενα ομως το προβλημα μου ειναι αλλο.
Η γρηγορη εξαντληση της μπαταριας του φορητου με την καρτα pcmcia.
Δεν ξερω αν ολες ειναι ιδιες , οι καρτες οχι οι γυναικες.
Και φυσικα με ενδιαφερει η υποστηριξη τους απο linux , μιας και σκοπευω να βαλω το Mandrake 10.0 στον φορητο.

smartie
05-04-04, 10:25
να βαζεις το laptop στη πριζα δε νομιζω να υπαρχει αλλη λυση
δεν ειναι και τοσο τρομερο αλλωστε αφου εισαι στο σπιτι.. στη μπαταρια το χουμε για εξω κυριως

Papashark
05-04-04, 11:39
Για να βρεις κάρτα με όσο το δυνατόν μικρότερη κατανάλωση, θα πρέπει να βρεις μία πολύ σύχρονη κάρτα, στην οποία να ρυθμίζει πραγματικά η ισχύς εξόδου, ώστε να κερδίζεις και από εκεί κατανάλωση σε βάρος της απόστασης βέβαια.

Σε linux δουλεύουν οι κάρτες της cisco, orinoco (& clones), και όσες έχουν chipset prism 2 & 2.5 (senao, engenious, κάποιες netgear 802.11b κλπ). Απέφυγε τις g καρτούλες για την ώρα με το linux.....

vagelis
05-04-04, 12:46
προτίμησε το πρότυπο 802.11b και όχι το g. Από hardware η λύση ακούει στο όνομα cisco .Προσπάθησε να βρεις την pcmcia 350 series (νομίζω το privenetshop.gr φέρνει κάποιες) . Από τις υπόλοιπες πολύ καλές είναι η Netgear MA 311 ,αφού έχουν chipset Prism 2,5 της Intersill . Επειδή όμως έχει σταματήσει η παραγωγή τους , μόνο σε stock ό,τι βρεις. Τις φέρνει το πλαίσιο.Προχθές που ρώτησα μου είπαν ότι εντός της εβδομάδας θα ξαναφέρουν. Τώρα από τα υπόλοιπα προσπάθησε κατά ειρά να βρεις Linksys (την αγόρασε η cisco ) και τελευταία επιλογή σου θα είναι η D-link .
κατά τα άλλα ισχύουν όσα γράφονται και παραπάνω.

nnn
05-04-04, 23:50
όταν λες ότι αδειάζει το laptop σε πόση ώρα δηλαδή?

εμένα που είναι centrino notebook με την ασύρματη της intel που έχει μεγαλύτερη εμβέλεια,και με την netgear που είναι πιο γρήγορη κρατάει 3 ώρες χαλαρά με συνεχή χρήση.

αν έχεις απλό φορητό που φοράει desktop επεξεργαστή μην περιμένεις μεγάλους χρόνους μπαταρίας δυστυχώς.

όσο για τη δυνατότητα των καρτών να ρυθμίζουν την κατανάλωση τους είναι προβληματική.δημιουργεί πολλά disconnect και μειώνει την εμβέλεια και την ταχύτητα μεταγωγής.

antoniost
06-04-04, 01:43
όταν λες ότι αδειάζει το laptop σε πόση ώρα δηλαδή?

εμένα που είναι centrino notebook με την ασύρματη της intel που έχει μεγαλύτερη εμβέλεια,και με την netgear που είναι πιο γρήγορη κρατάει 3 ώρες χαλαρά με συνεχή χρήση.

αν έχεις απλό φορητό που φοράει desktop επεξεργαστή μην περιμένεις μεγάλους χρόνους μπαταρίας δυστυχώς.

όσο για τη δυνατότητα των καρτών να ρυθμίζουν την κατανάλωση τους είναι προβληματική.δημιουργεί πολλά disconnect και μειώνει την εμβέλεια και την ταχύτητα μεταγωγής.

Ο φορητος μου ειναι παλιος , IBM 600X και δεν νομιζω να εχει mobile επεξεργαστη ( ενας pentium III 500MHZ ειναι ).
Η μπαταρια εξαντλειται σε περιπου μια ωρα και ισως λιγο περισσοτερο.
Δεν ξερω αν αυτος ειναι φυσιολογικος χρονος για την pcmcia αλλα ας λαβουμε υπ'οψιν πως και η μπαταρια δεν ειναι καινουργια αλλα εχει γυρω στα 4-5 χρονια ζωης μεχρι τωρα.
Δυστυχως δεν ειμαι σε θεση να γνωριζω σε ποση ωρα θα εξαντληθει η μπαταρια ενος καινουργιου φορητου με καρτα pcmcia , γι'αυτο και ενδιαφερομαι να μαθω.
Οσο για την υποστηριξη των pcmcia καρτων που αναφερθηκαν παραπανω , μηπως κανενας ξερει που μπορω να τις βρω στην Ελλαδα ?

Papashark
06-04-04, 01:52
4-5 χρόνια μπαταρία και βαστάει μια ώρα ?

Ούτε του παπα να μην το πεις

nnn
06-04-04, 23:46
όπως γράφω και πιο πάνω η μπαταρία κρατάει 3 ώρες χαλαρά και με τις 2 κάρτες,και την ενσωματωμένη και την pcmia.μιλάω για centrino notebook βέβαια τελευταίας γενιάς.
κάρτες θα βρεις σε όλα τα καταστήματα που πουλάνε Η/Υ.
αν είσαι Αθήνα μια βόλτα από την Στουρνάρη στο Πολυτεχνείο θα σου δώσει λύση.
πάντως αν θες να κρατήσεις αυτόν που έχεις και να έχεις και λίγο μεγαλύτερη διάρκεια άλλαξε το battery pack,έχει συνήθως ζωή 2 ετών,ανώ εσύ το έχεις 4-5 :shock: και δουλεύει ακόμα ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.