PDA

Επιστροφή στο Forum : Στατικο Wan IP ερωτήσεις



Rakomelix
09-09-11, 13:59
Καταρχάς να διευκρινίσω ότι είμαι καινούργιος στα δίκτυα και έχω κάποιους προβληματισμούς με το θέμα στων σταθερών εξωτερικών IP (Static WAN IP). Συγκεκριμένα ένας φίλος μου έχει μισθώσει 3 σταθερές IP από τον ISP του αλλά επειδή δεν έχει ιδέα (όπως και εγώ αλλά δεν του είπα τίποτα) και θέλει να του δώσω τα IP στα 2 desktop PC που έχει πάνω σε ένα Philips CGA5720N-TE.
Υπέθεσα ότι απλά ήθελε να δώσω στο στατικό WΑΝ IP στο Philips και μέσω NAT να κάνω port forward κάθε PC σε διαφορετικό port, αλλά μου είπε πως όχι θέλει κάθε Pc να έχει δικό του στατικό WAN IP. Αντιλαμβάνομαι το γεγονός ότι ο ISP μπορεί να του πούλησε στατικά IP τα οποία ίσως δεν χρειάζεται καν αλλά δεν μου διευκρίνισε για ποιο λόγο θέλει κάθε Pc να έχει σταθερό φυσικό IP αλλά υποψιάζομαι ότι μάλλον θέλει να στήσει(η έχει) κάποιο web server.

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1) Στην περίπτωση που έχω εγώ δίκιο και αυτός άδικο, δηλαδή να δώσω στατικό WAN IP στο ρούτερ και να κάνω port forward τα PC, ποιά είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω στο Philips CGA5720N-TE?.
1Α)Μπορώ (η πρέπει) να απενεργοποιήσω το DHCP στο ρούτερ και να δώσω στατικά LAN IP στα Pc?
1Β)Το στατικό WAN IP του ρούτερ το δινώ στο ADVANCED SETTINGS->WAN η πρέπει να κάνω κάτι άλλο?
1Γ)Το portforward του Philips CGA5720N-TE γίνεται στο ΝΑΤ->VPN ή αλλού?
Ψάχτηκα λίγο για το συγκεκριμένο ρούτερ αλλα δεν έιμαι σίγουρος αν τα βήματα τα παραπάνω ειναι τα σωστα ελπίζω να μπορείτε να με κατατοπίσετε λιγο παραπανω στο συγκεκριμένο θέμα.


2)Στην περίπτωση που επιμένει πως θέλει κάθε Pc πάρει σταθερό WAN IP τι μπορώ να κάνω?

yuk
09-09-11, 14:07
Win για το username σου. Βασικά μόνο αυτό έχω να πω, μιας που δεν κατάλαβα τι έχει και τι θέλει να κάνει ο φίλος σου, τι θέλεις να κάνεις εσύ και από τη στιγμή που ούτε εσύ είσαι σίγουρος για το τι θέλει να κάνει, δεν έχει νόημα να το ψάχνουμε νομίζω. :what:

Rakomelix
09-09-11, 14:38
Κοίτα αυτό που προσπαθώ να μαθω είναι πως θα καλύψω αυτα τα 2 ενδεχόμενα

Α)Πως να δώσω στατικό WAN IP στο Philips CGA5720N-TE και να κάνω port forward τα PC

β)Πως να δωσω σε κάθε Pc σταθερό WAN IP κανοντας τοPhilips CGA5720N-TE να συμπεριφερεται σαν Hub.

Ελιτε το ένα θα χρειάζεται είτε το άλλο δεν γίνονται και τα 2. Απλά θέλω να μάθω τον τρόπο.

euri
09-09-11, 15:11
Είσαι σίγουρος για τον αριθμό (3) των στατικών ΙΡ που έχει πάρει ο φίλος σου από τον ISP του;

Rakomelix
09-09-11, 15:45
Σίγουρος δεν μπορεί να είμαι μέχρι να πάω σπίτι του να εξακριβώσω αν ισχύουν αυτά που μου είπε. Όπως επίσης δεν έχω λόγο να μην τον πιστέψω γιατί απλά δεν ξέρω τη παίζει με τα static ip από τους provider.

Απλά προσπαθώ να προετοιμαστώ για το τι θα αντιμετωπίσω σύμφωνα με αυτά που μου είπε.Αν δω πως π.χ δεν έχει παρά μόνο ένα static ip σαφώς και δεν θα ασχοληθώ καθόλου με τα Pc και θα το δώσω στο ρούτερ. Απλά δεν έχω ξ αναστήσει δίκτυο με σταθερό WAN IP και δεν θέλω να πάω χωρίς να ξέρω που παν τα 4. Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός απλά είμαι καινούργιος στα δίκτυα.

21706
10-09-11, 21:30
1) Στην περίπτωση που έχω εγώ δίκιο και αυτός άδικο, δηλαδή να δώσω στατικό WAN IP στο ρούτερ και να κάνω port forward τα PC, ποιά είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω στο Philips CGA5720N-TE?.


Οδηγίες εδώ (http://portforward.com/english/routers/port_forwarding/Philips/CGA5720N-TE/CGA5720N-TEindex.htm).

@ ADSLgr.com All rights reserved.