PDA

Επιστροφή στο Forum : PS3 CFW



n0b0d1
09-09-11, 14:57
Η ιδέα μου είναι να ανεβάζουμε τις εμπειρίες μας από το JailBreaking. Εγώ π.χ. έχω να ξεκινήσω το thread με τα εξής:

Από OFW3.55 το πήγα σε 3.55 KMEAW και είμαι πολύ ευχαριστημένος, μόνο (-) είναι ότι δεν έχω βάλει επιτυχώς linux (που να λειτουργούν και το WiFi.

andm
09-09-11, 19:50
Επειδή δεν έχω ασχοληθεί με jailbreaking,τι σου προσφέρει;

n0b0d1
09-09-11, 19:58
Αφού ασχοληθείς λίγο, τη δυνατότητα του να τρέχεις linux σε μια μηχανή με οκτώ πυρήνες στα 3,2 GHz ;) Ενώ στα εύκολα έιναι: Image Manager που σου επιτρέπει να κάνεις κόπιες των παιχνιδιών σου στον σκληρό δίσκο του PS3 και να μη χρειάζεται να χρησημοποιείς το blue ray. Μπορείς να παίζεις κάποια homebrew παιχνιδάκια, να βλέπεις video σε οποιοδήποτε format, κι άλλα... το όλο θέμα είναι να ξέρεις τι θέλεις να κάνεις και να δεις αν σου κάνει το JailBreak, γιατί έχει και τα μείον του, όπως ότι δεν έχεις πια πρόσβαση στο PSN άρα όχι online multiplayer.

andm
09-09-11, 20:49
Όχι,δεν μου κάνει γιατί παίζω online κατά 95% οπότε....
Αν έχεις δύο σκληρούς;

n0b0d1
10-09-11, 11:47
Γίνεται, αλλά δε θες απλά δύο σκληρούς. Θα χρειαστείς κάποιον φίλο σου που να "το έχει" πραγματικά με τα ηλεκτρονικά και να σε βοηθήσει μ αυτό εδώ το project link (http://www.ps3hax.net/2011/09/team-e3diy-e3-flasher-pictures-release-date-and-pricing/). Θα πρέπει να το παραγγείλεις από εξωτερικό και δεν ξέρω κατά πόσο θέλεις να μπεις σε όλην αυτήν τη διαδικασία, στο τέλος (βάση του πόσο κοστίζει να φέρεις κάτι Ελλάδα) μπορεί να σου 'ρθει καλύτερο value for money να πάρεις ένα δεύτερο PS3 σε χαμηλή τιμή (από 200 ευρώ και κάτω).

andm
11-09-11, 14:45
Μπα...δεν θέλω να μπλέξω...έτσι κι αλλιώς δνε θα μου χρησιμεύσει σε κάτι....χώρια το κόστος...

n0b0d1
11-09-11, 16:29
Εάν δεν είσαι εξοικιωμένος με τα Linux και παίζεις συνήθως στο PSN δεν υπάρχει λόγος να βάλεις CFW στο PS3.

JohnisBMW
11-09-11, 18:58
Τα Se7en μπαινουν;

n0b0d1
11-09-11, 19:37
Κανένα λειτουργικό σύστημα της Microsoft δεν μπορεί να τρέξει απευθείας λόγω της ασυμβατότητας με τον επεξεργαστή. Αν θες πραγματικά να του βάλεις Windows πρέπει να του περάσεις πρώτα Linux και μετά με Virtual Machine να βάλεις ότι θέλεις (από επεξεργαστές θα είσαι καλυμμένος, από μνήμη είναι το θέμα του τι θα κάνεις, κι από drivers.

Crosswind
12-09-11, 10:15
Ερώτησις: Σε περίπτωση βλάβης, μπορείς να το επαναφέρεις στις εργοστασιακές ρυθμίσεις ώστε να μη χάσεις την εγγύηση?

christakoss
12-09-11, 10:47
Μπορείς να μου δώσεις κάποιον οδηγό σχετικά με την εγκατάσταση του λινουξ στο ps3?Σημειωτέον πως ήδη έχω περάσει CFW.
Παραπάνω είπες πως το ps3 έχει οκτώ πυρήνες στα 3.2ghz;;Ισχύει αυτό;;(Δεν το έχω πολυψάξει το θέμα βέβαια..Κάποιο σχετικό λινκ να διαβάσω;;)

n0b0d1
12-09-11, 12:32
@ Crosswind
Ναι, η επαναφορά του σε OFW (Official Firmware) είναι πανεύκολη. Αν και δεν καταλαβαίνω τι σε νοιάζει μια εγγύηση που ισχύει μόλις για έναν χρόνο, κι αν είναι αγορασμένο πρόσφατα, δε θα παρουσιάσει πρόβλημα ;) (τα παλιά παθαίναν εύκολα υπερθέρμανση και καιγόντουσαν).

........Auto merged post: n0b0d1 πρόσθεσε 7 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........

@ christakos

Ναι, και βέβαια ισχύει αυτό, το PS3 πρωτοεμφανίστηκε σαν υπερυπολογιστής-παντοδύναμη κοσνόλα παιχνιδιών. Αυτός είναι και ο λόγος που η Sony βρέθηκε θαμμένη στα σκατά όταν τα έβαλε με τους χάκερς (μεγάλο ποσοστό καταναλωτών που αγόρασαν τη συσκευή ακόμα και όταν κόστιζε μισό χιλιάρικο, γιατί ακόμα και τότε ήταν πολύ πιο φθηνό από έναν απλά "δυνατό" υπολογιστή. Εδώ είναι ένα λινκ (http://en.wikipedia.org/wiki/Cell_(microprocessor)) που αφορά τον επεξεργαστή του (κοίτα Commercialization). Όσο για οδηγό για να περάσεις Linux, θα χρειαστεί να μου πεις ποιο CFW έχεις περάσει, έτσι ώστε να σου στείλω το πιο πιθανό να λειτουργήσει (και να έχεις στο μυαλό σου ότι αν θες να έχεις εγγατάσταση Linux θα χρειαστεί να φορμάρεις τον σκληρό έτσι ώστε να δώσεις κάποιον χώρο dedicated στα Linux, και μετά πάλι περνάς ότι backups έχεις.

Crosswind
12-09-11, 12:54
@ Crosswind
Ναι, η επαναφορά του σε OFW (Official Firmware) είναι πανεύκολη. Αν και δεν καταλαβαίνω τι σε νοιάζει μια εγγύηση που ισχύει μόλις για έναν χρόνο, κι αν είναι αγορασμένο πρόσφατα, δε θα παρουσιάσει πρόβλημα ;) (τα παλιά παθαίναν εύκολα υπερθέρμανση και καιγόντουσαν).


Thnx :oneup:

n0b0d1
12-09-11, 13:06
Thnx :oneup:

Τίποτα :)

Πες μου για οποιεσδήποτε άλλες πληροφορίες-οδηγίες χρειαστείς.

christakoss
12-09-11, 14:12
@ christakos

Ναι, και βέβαια ισχύει αυτό, το PS3 πρωτοεμφανίστηκε σαν υπερυπολογιστής-παντοδύναμη κοσνόλα παιχνιδιών. Αυτός είναι και ο λόγος που η Sony βρέθηκε θαμμένη στα σκατά όταν τα έβαλε με τους χάκερς (μεγάλο ποσοστό καταναλωτών που αγόρασαν τη συσκευή ακόμα και όταν κόστιζε μισό χιλιάρικο, γιατί ακόμα και τότε ήταν πολύ πιο φθηνό από έναν απλά "δυνατό" υπολογιστή. Εδώ είναι ένα λινκ (http://en.wikipedia.org/wiki/Cell_(microprocessor)) που αφορά τον επεξεργαστή του (κοίτα Commercialization). Όσο για οδηγό για να περάσεις Linux, θα χρειαστεί να μου πεις ποιο CFW έχεις περάσει, έτσι ώστε να σου στείλω το πιο πιθανό να λειτουργήσει (και να έχεις στο μυαλό σου ότι αν θες να έχεις εγγατάσταση Linux θα χρειαστεί να φορμάρεις τον σκληρό έτσι ώστε να δώσεις κάποιον χώρο dedicated στα Linux, και μετά πάλι περνάς ότι backups έχεις.

Έχω περάσει το KMEAW.
Τι διαφορά είχαν τα διάφορα cfw που είχαν βγει; Πρέπει να φορμάρω το δίσκο δηλαδή.Κρίμα γιατί έχω διάφορα παιχνιδάκια μέσα.Αντε να πάρεις backup από 120 giga..

n0b0d1
12-09-11, 14:29
Ωρίστε ένα tutorial, ελπίζω να σε βοηθήσει λινκ (http://www.ps3hax.net/showthread.php?t=21708)

christakoss
12-09-11, 14:33
Ωρίστε ένα tutorial, ελπίζω να σε βοηθήσει λινκ (http://www.ps3hax.net/showthread.php?t=21708)

Oκ θα το διαβάσω κ αν έχω απορία θα σε ρωτήξω.Στα παραπάνω σχόλια σου παρατήρησα πως το wifi δεν λειτουργεί με τα linux..Δεν υπάρχει κάποια λύση?

n0b0d1
12-09-11, 15:13
Έχω περάσει το KMEAW.
Τι διαφορά είχαν τα διάφορα cfw που είχαν βγει; Πρέπει να φορμάρω το δίσκο δηλαδή.Κρίμα γιατί έχω διάφορα παιχνιδάκια μέσα.Αντε να πάρεις backup από 120 giga..

Διαφορετικά εργάλεια κάποια εκ των οποίων είναι απαραίτητα για να τρέξουν τα Linux. Η άλλη σου επιλογή είναι αν έχει άλλον 2 μισάρι σκληρό να κάνεις αλλαγή ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.