PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση προς Μπιττορρεντάδες.



NIKH
04-04-04, 17:48
Δεν το ξέρω σχεδόν καθόλου, ελάχιστα δηλαδή. Εχω μία απορία. Οταν τελειώσεις λένε, να αφήσεις το bittorent ανοικτό μέχρι το upload να φτάσει το 100% του download, μέχρι να δώσεις με άλλα λόγια όσα πήρες.
Μπορείς να αρχίσεις το κατέβασμα νέου αρχείου την ώρα που δίνεις το προηγούμενο ;

the_ar
04-04-04, 20:22
Φυσικά και μπορείς. Μπορείς να έχεις και 10 torrents να κατεβάζουν ταυτόχρονα. Φαντάσου το σαν να κατεβάζεις από http: με explorer. Απλά με το torrent δίνεις κιόλας.

Φιλικά,
Ανδρέας

dikos
04-04-04, 21:23
Εννοείται πως μπορείς να δίνεις ( seeding ) όσα αρχεία θες. Για διαχείρηση των Τοrrent files κατέβασε το Azureus, έχει και plugin που κόβει τα "κακά" IP's.
http://azureus.sourceforge.net

NIKH
05-04-04, 01:55
Να ρωτήσω τότε έτσι. Κατεβάζεις από τον α τράκερ, τελειώνεις αλλά συνεχίζεις να δίνεις μέχρι τουλάχιστον το 100% των όσων έλαβες.
Αμέσως, όπως λέτε, αρχίζεις να κατεβάζεις κάτι νέο από τον β τράκερ.
Σε αυτόν δεν δίνεις ακόμα τίποτα ή ελάχιστα.
Με πόση ταχύτητα θα κατεβάζεις από τον ΄β τράκερ όταν δεν δίνεις τίποτα ;
Δεν το ξέρω καθόλου το bittorent γι αυτό ρωτάω.

cosmos
05-04-04, 13:02
Λίγα πράγματα. Στο δίκτυο BT υπόσχεσαι να δώσεις με μια Χ ταχύτητα σε κάποιον, οπότε και αυτός δίνει με ανάλογη. Επίσης, αν πεις ότι θα δώσεις με Χ ταχύτητα αλλά δώσεις με πολύ μικρότερη παίρνεις κάποιο ας πούμε soft-ban για λίγο από τον συγκεκριμένο.

Με άλλα λόγια: αν δίνεις σε καλή ταχύτητα, θα πάρεις και σε καλή ταχύτητα (μέσες-άκρες). Δεν ξέρω τι client έχεις, αλλά το Azureus λ.χ. σε ρωτάει στην εγκατάσταση τι ακριβώς γραμμή έχεις, ώστε να ρυθμίσει και πόσα max d/ls μπορείς να κάνεις και πόσα u/ls. Με γραμμή με 128k upload είσαι περίπου στα 2-3 downloads.

Όλα αυτά με σοβαρές επιφυλάξεις, γιατί με BT είμαι εκτός παιχνιδιού.

hookgr
05-04-04, 23:49
και μολις τελειωσεις το κατεβασμα και να κλεισεις το τορρεντ δεν παιζει ρολο, αλλο το ενα αλλο το αλλο...

δλδ στην οθσια κανεις τη δοθλεια σου(κατεβαζεις) και φευγεις ,,, αυτο κανουν ολοι. κανεις δεν καθεται να μοιραζει στους αλλουσ και ουτε ειναι λογικο...

να ειχα μια Τ3 με τιμες γερμανιας πχ μαλιστα!
να μοιραζα κι εγω...

αλλα οταν χρυσοπληρωνεις μια dsl και μαλιστα με μεγαλο upload σου πεφτει το κατεβασμα... ειναι λιγο βλακεια κατ εμε να μοιραζεις μετα...
εφ οσων μοιρασεις δεν μποιρασεις παλι τα ιδια θα παρεις απο το επομενο...

φιλικα,

happy downloading and have a nice day!

@ ADSLgr.com All rights reserved.