PDA

Επιστροφή στο Forum : Διακοπή ADSL με την κλήση του ασανσέρ 2011



tsakman
11-09-11, 23:03
Συγνώμη που ανοίγω νέο θέμα αλλά δεν μπορώ να συνεχίσω εδώ
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=365592
Το πρόβλημά μου είναι εδώ και 3 μήνες κάθε φορά που γίνεται χρήση του ασανσερ σε 30ετίας πολυκατοικία παγώνει εντελώς η σύνδεση του ιντερνετ και επανέρχεται μόνο όταν σταματά η χρήση του.Πειράξανε κάτι στο ασανσερ και πλεον όταν φτάνει στον επιθυμητό όροφο αρχίζει και πηγαίνει πολύ αργά μέχρι να σταματήσει και όταν σταματάει ακούγεται ένα κουδουνάκι.Τι μπορεί να φταίει μιας και τηλ μέσα στο ασανσερ δεν έχει.Από την ΟΝ telecoms μου είπαν πρώτη φορά το ακούνε αυτό να συμβαίνει.Ευχαριστώ.

wizi
12-09-11, 00:31
μήπως κοντά στα καλώδια ρεύματος είναι και του τηλεφώνου;

Giannis27
12-09-11, 01:02
Συγνώμη που ανοίγω νέο θέμα αλλά δεν μπορώ να συνεχίσω εδώ
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=365592
Το πρόβλημά μου είναι εδώ και 3 μήνες κάθε φορά που γίνεται χρήση του ασανσερ σε 30ετίας πολυκατοικία παγώνει εντελώς η σύνδεση του ιντερνετ και επανέρχεται μόνο όταν σταματά η χρήση του.Πειράξανε κάτι στο ασανσερ και πλεον όταν φτάνει στον επιθυμητό όροφο αρχίζει και πηγαίνει πολύ αργά μέχρι να σταματήσει και όταν σταματάει ακούγεται ένα κουδουνάκι.Τι μπορεί να φταίει μιας και τηλ μέσα στο ασανσερ δεν έχει.Από την ΟΝ telecoms μου είπαν πρώτη φορά το ακούνε αυτό να συμβαίνει.Ευχαριστώ.
Να σε καλά φίλε μου με έκανες και γέλασα. Ειλικρινά δεν σε ειρωνεύομαι απλά όπως και να το κάνεις είναι αστείο...Η αδερφή μου από το δίπλα δωμάτιο νόμιζε ότι τρελάθηκα με τόσο γέλιο που έριξα όταν φαντάστηκα να παίρνεις την on και να το αναφέρεις. Δεν έχω ιδέα από ηλεκτρολογικά αλλά δεν μπορεί να είναι τυχαίο αφού το έχεις παρατηρήσει κάτι θα συμβαίνει. Ρώτα τους γείτονες σου αν εμφανίζουν παρόμοιο πρόβλημα και συζήτησε το με τον συντηρητή του ανσασερ που ίσως μπορεί να βγάλει μια άκρη με τα ηλεκτρολογικά.

thomNikolaou
12-09-11, 13:43
Μας ψιλοκούφανες ναι, κάποιος θόρυβος ίσως απο τα καλώδια ρεύματος του ανσασέρ ?

yiapap
12-09-11, 13:49
Μίλα με τον εγκαταστάτη του ασανσέρ για να δεις από που πήρε ρεύμα. Το πιο πιθανό είναι ότι τράβηξε από το ισόγειο-υπόγειο μέχρι την ταράτσα που είναι ο μηχανισμός του ασανσέρ καλώδιο ρεύματος που το έδεσε πάνω στα τηλεφωνικά καλώδια. Αν και τα δύο είναι φθηνά- χωρίς μονωση ή αν κάπου τα καλώδια τηλεφώνου είχαν ήδη πρόβλημα είναι λογικό να συμβαίνει. Για να το επιβεβαιώσεις 1000% δες αν κάποιος στον πρώτο όροφο έχει μικρότερο πρόβλημα εφόσον εσύ είσαι σε υψηλότερο όροφο.

FuS
12-09-11, 18:44
Μια φορα που το εχω συναντησει παντως, το προβλημα ηταν με τα καλωδια του ασανσερ που ηταν διπλα στα τηλεφωνικα.

Ετσι για την ιστορια, το προβλημα εμφανιστηκε οταν αλλαχτηκαν οι καλωδιωσεις του ασανσερ (εμφανιζαν καποιο προβλημα οι προηγουμενες).

frixosb
13-09-11, 15:32
και εγώ δεν είμαι εξειδικευμένος με το θέμα ηλεκτρολογίας, αλλά σε μία από τις περιπέτειές μου στην Μυτιλήνη, είχα να κάνω με το ίδιο φαινόμενο λόγω κλιματιστικού. Δηλαδή κάθε φορά που άνοιγε ή έσβηνε το κλιματιστικό (δεν ήταν inverter) έβλεπα ότι "χανόταν" ο συγχρονισμός στο ρουτερ!
αν και δεν ήταν "κολλητά" τα τηλεφωνικά καλώδια με του ρεύματος, το μόνο κοινό σημείο ήταν οτι το κλιματιστικό με την πριζα απο όπου έπερναν και άλλες συσκευες ρεύμα μέσα στο δωμάτιο πρέπει να ήταν στην ίδια γραμμή! όταν πήρα τροφοδοσία για το ρούτερ από άλλο δωμάτιο το πρόβλημα δεν υπήρχε.
επίσης θυμάμαι αρκετά χρόνια πριν, σε επίσκεψη σε μία πολυκατοικία στην Ν Φιλαδέλφεια, όταν γινόταν χρήση του ανελκυστήρα, "έπεφτε" η ένταση στα φώτα. Καταλαβαίνετε δηλάδή τί γινόταν με το φορτίο μέσα στο κτίριο!!! φαντάζομαι οτι αν και τότε υπήρχε adsl απο την στιγμή που στιγμιαία το ρουτερ "χανει" ρευμα, δεν μπορεί να τροφοδοτήσει την γραμμή για να κρατήσει σταθερή την adsl και έτσι χάνεται το link.
ελπίζω να βοήθησα κάπως...

Z€r0
13-09-11, 18:04
Καλά ρεύμα από εσένα τραβάνε για το ασανσέρ;Μάλλον αυτό που λένε κάποια επαφή/παρεμβολή στα καλώδια τηλεφώνου γίνεται.

Από περιέργεια δοκίμασες να βάλεις εάν μπορείς τον router σε άλλη μπρίζα μήπως βρεις μία απλή και γρήγορη λύση έτσι;

silegav
14-09-11, 17:26
Δε νομίζω να βρει λύση αφού έξω από το σπίτι μόνο ένα καλώδιο τηλεφώνου περνάει. Μίλα με αυτόν που έφτιαξε το ασανσέρ μπας και βγάλεις καμία άκρη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.