PDA

Επιστροφή στο Forum : Xp και vista Workgroup



kokopete
13-09-11, 00:45
Έχω κάνει workgroup 2 pcs, ένα με vista και ένα xp. Στο vista βλέπω και επεξεργάζομαι τους σκληρούς (shared) του xp , αλλά στο xp όχι τους shared του vista ..... Help !

biggeo65
13-09-11, 00:47
Tο πρόβλημα ποιο είναι; :hmm:

Τώρα που το συμπλήρωσες,
α) Έχουν και οι δυο υπολογιστές το ίδιο όνομα δικτύου;

Β) Εχεις τσεκάρει στα VISTA από τις ιδιότητες των shared δίσκων /κοινή χρήση /
κοινη χρήση για προχωρημένους, το χρήση αυτού του δίσκου κι έχεις ορίσει δικαιώματα;

kokopete
13-09-11, 00:51
Οτι δεν μπορώ να δω τους κοινόχρηστους δίσκους του vista στο xp pc ... Μου βγάζει μόνο το όνομα του pc και δεν μου εμφανίζει τους δίσκους. Δεν μπορώ να τους δω για να κάνω αντιστοίχιση. Το workgroup έχει το ίδιο όνομα. Τα pcs έχουν το καθένα 2 σκληρούς μέσα που θέλω να τους κάνω shared, ετσι ώστε κάθε pc να επεξεργάζεται το άλλο. Στα vista βλέπω και επεξεργάζομαι τους σκληρούς των xp. Στα xp όμως όχι. Δεν μπορώ να το περιγράψω αλλιώς

biggeo65
13-09-11, 01:01
To είδα αργά. Δες ποαραπάνω.

kokopete
13-09-11, 01:02
Είναι και τα 2 pcs στο ίδιο workgroup και επιπλέον, εντελώς public στα δικαιώματα.... επιπλέον έχει γίνει πλήρης αντιστοίχιση στους σκληρούς των xp . Δηλαδή όταν ανοίγω το vista pc επεξεγάζομαι το άλλο που έχει xp. Από το xp είναι το πρόβλημα. Disabled τα firewalls

biggeo65
13-09-11, 01:20
Το public στα δικαιώματα των VISTA είναι το λάθος. Πρέπει να γίνει private/
Δες εδώ (http://blog.proud-geek.com/2007/04/02/windows-vista-annoyance-3-file-folder-sharing-between-computers-on-a-network/)

kokopete
13-09-11, 01:25
Για αρχή thanks που με σώζεις, διαβάζω αυτό που πόσταρες και σου απαντάω

........Auto merged post: kokopete πρόσθεσε 3 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Αν έχει μπει μαμα κωδικός από τα vista (όπως στο homegroup των 7 για παράδειγμα) , πως το βλέπω ?

biggeo65
13-09-11, 01:32
Δεν έχει μπεί. Αν είχε μπει θα στον ζητούσε.
Έχεις ενεργοποιημένο το "προστασία με κωδικό πρόσβασης" στις ιδιότητες του δικτύου;
Αν ναι απλά πρέπει να βάλεις Everyone στην καρτέλα κοινη χρήση /δικαιώματα.

Kι αν έχει μπει πάνε κανονικά στοκέντρο δικτύου και κοινης χρήσης, πάτα το όνομα δικτύου,
π.χ. οικιακο δίκτυο, και μετά πάτα προβολή ρυθμισεων workgroup /
και προβολή και εκτύπωση κωδικού πρόσβασης.

kokopete
13-09-11, 01:52
Σ' ευχαριστώ πολύ , θα το τσεκάρω και θα σου πω αύριο

biggeo65
13-09-11, 02:09
Να'σαι καλά

kokopete
13-09-11, 16:41
Ούτε σήμερα τα κατάφερα , είδε βεβαια το pc των xp τους δίσκους του vista. Αλλά δεν υπάρχει πρόσβαση. Έχω από τα vista ανοιχτά τα δικαιώματα στο everyone ... και πάλι τίποτα. Εκτυπωτές δουλεύουν μια χαρα με τους σκληρούς έχω πρόβλημα

biggeo65
13-09-11, 22:24
Άλλαξες το επίπεδο ασφάλειας για τον λογαριασμό everyone;
Από το λινκ που έδωσα παραπάνω δες τις παραγράφους 8 και 9.

kokopete
14-09-11, 00:26
Τα έβαλα όλα τικαρισμένα για το everyone, δεν το άφησα μόνο για ανάγνωση, γιαυτό έχω πελαγώσει. Και μάλιστα τον ένα σκληρό τον βλέπει και κάνει μόνο ανάγνωση, ενώ τον άλλον δεν τον βλέπει καθόλου. Έχουν τις ίδιες ρυθμίσεις. Μήπως πρέπει να κάνω update to link layer topology protocol πως το λεν ?

biggeo65
14-09-11, 03:18
Πραγματικά δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ.
Kαι ότι βρήκαμε δοκιμάσαμε ήταν από άτομα σαν κι εσένα που ήθελαν δίκτυο μεταξύ VISTA και ΧΡ.

Ήξερα ότι τα VISTA ήταν λίγο προβληματικά ,αλλά όχι έτσι.

Υπάρχουν κι εδώ (http://technet.microsoft.com/el-gr/library/bb727037(en-us).aspx)πληροφορίες αλλά είναι ίδιες με ότι δοκίμασες μέχρι τώρα.

Seitman
14-09-11, 09:32
Για τρέξε και στους 2 υπολογιστές σε γραμμή εντολών την ipconfig /all και δώσε μας τα αποτελέσματα.

Επίσης δοκίμασε να δημιουργήσεις και στους δύο υπολογιστές από έναν καινούργιο χρήση με δικαιώματα admin και να είσαι σίγουρος ότι ο διαμοιρασμός αρχείων στον υπολογιστή με τα vista είναι ενεργός.

Επιπλέον έχε υπ' όψη σου ότι ο πραγματικός λογαριασμός ADMINISTRATOR στα vista είναι κρυφός, οπότε το να είσαι χρήστης με δικαιώματα admin δεν είναι το ίδιο με τον λογαριασμό ADMINISTRATOR στα ΧΡ

kokopete
14-09-11, 18:42
Θα το κάνω αύριο αυτό metal-λαγμένε και θα σου πω

Seitman
15-09-11, 17:36
Δούλεψε? :what:

kokopete
09-11-11, 10:42
Δούλεψε? :what:

Όχι δεν δούλεψε, το παρατάω το lanaki. Αποτυχημένα vista τέλος. Τουλάχιστον τα vista βλέπουν τα xp. και οι printers δουλεύουν και από τα δύο λειτουργικά κανονικά

Techs
09-11-11, 13:31
Τον κωδικο προστασιας για τους κοινοχρηστους φακελους απο τα vista την εβγαλες?
Γιατι τα XP δεν την υποστηριζουν

kokopete
18-11-11, 15:00
Ναι αφού το share γίνεται κανονικά στον ένα σκληρό, αυτόν που είναι εγκατεστημμένα τα windows. Στον data υπάρχει το πρόβλημα

kokopete
15-01-12, 02:37
EDIT: Το πρόβλημα λύθηκε τελικά, μην με ρωτάτε πως δεν ξέρω. πάλευα να Αλλάξω τις ρυθμίσεις για τα δικαιώματα του Everyone λογαριασμού και τα κατάφερα. Πολύ προβληματικά τα vista , αλλά αυτά είχε αυθεντικά ο άνθρωπος. Άλλο πρόβλημα μετά να μπουν στο δίκτυο hp plotters ..... άλλο fail kai η hp. Γενικά το πρόβλημα το είχαν τα vista. Δεν άφηναν τα xp να δουν και να επεξεργαστούν τους shared σκληρούς δίσκους. Ευχαριστώ τα παιδιά για τις απαντήσεις και την βοήθεια

biggeo65
15-01-12, 02:50
Ποιά βοήθεια; Ούτε εσύ ξέρεις, ούτε εμείς , πως λύθηκε το πρόβλημα.
Έπιασε κάτι από όλα, όλα μαζί, ή κάτι άλλο;

Windows, σου βγάζουν το λάδι μέχρι να τα ρυθμίσεις κι εκεί που λες τα παρατάω, ρυθμίζονται.:lol:

@ ADSLgr.com All rights reserved.