PDA

Επιστροφή στο Forum : Από ON Telecoms σε Wind. Καλή επιλογή;



stavrosa2
13-09-11, 18:41
Μετά από 1 χρόνο στην ON σκέφτομαι να αλλάξω πάροχο και να πάω στη Wind. Ο λόγος είναι οικονομικός (τρεις μήνες δώρο σε on-line αίτηση και έκπτωση 10Ε στο κινητό της ίδιας εταιρείας. Αξίζει άραγε όλη η ταλαιπωρία;

nyannaco
14-09-11, 08:25
Σταύρο (χρόνια πολλά παρεμπιπτόντως) αυτό είναι κάτι που θα το αποφασίσεις μόνος σου. Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι σε αυτούς τους χαλεπούς καιρούς οικονομικά αξίζει, φτάνει να μη σου κάτσει καμιά στραβή και τραβιέσαι, δεδομένου ότι η συγκεκριμένη εταιρεία δεν φημίζεται για την υποστήριξή της. Θα συνισντούσα να ρωτήσεις στην αντίστοιχη ενότητα εντυπώσεις συνδρομητών της στην περιοχή σου.

adabter
14-09-11, 12:50
ψάξε να δεις κανένα πακέτο που να μπορείς να βάλεις και το κινητό σου μέσα στον λογαριασμό. μπορεί να σου βγαίνει πιο φθηνά.
σαν εταιρία,wind έχει ένας φίλος...έχει σταθερό internet αλλά δεν συγχρονίζει ψηλα. το μόνο που τον έχει χαλάσει είναι η υποστήριξη γιατί είναι λίγο μπάχαλο.

menidi
14-09-11, 13:29
stavrosa2 εγώ ετοιμάζομαι να κάνω το ακριβώς αντίθετο βήμα, δηλαδή από wind σε on telecoms. Η ταχύτητά μου σε περιοχή που έχει ταχύτητες 18 Mbit πιάνω 15,5 με το ζόρι και η λύση από το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών μόνο η αύξηση του snr... Χώρια την μόνιμη ζαλάδα στο κινητό μου για συμβόλαιο κάθε βδομάδα σχεδόν με πάντοτε αρνητική απάντηση...

thenetpoet
14-09-11, 13:49
stavrosa2 εγώ ετοιμάζομαι να κάνω το ακριβώς αντίθετο βήμα, δηλαδή από wind σε on telecoms. Η ταχύτητά μου σε περιοχή που έχει ταχύτητες 18 Mbit πιάνω 15,5 με το ζόρι και η λύση από το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών μόνο η αύξηση του snr... Χώρια την μόνιμη ζαλάδα στο κινητό μου για συμβόλαιο κάθε βδομάδα σχεδόν με πάντοτε αρνητική απάντηση...

ειναι δηλαδη ασχημα τα 15.5? οι αλλοι που πιανουν 18 συγχρονισμό, με πόσα κατεβάζουν?

menidi
14-09-11, 14:06
Ένας φίλος μου κατεβάζει με 2.2 Mbit από Torrent ενώ εγώ έχω πιάσει το πολύ 700 kbps.

Koala_
14-09-11, 14:43
Έκανα την ίδια κίνηση με την δικιά σου, καθαρά για οικονομικούς λόγους, αν και η ΟΝ για το διάστημα που ήμουν ήταν αξεγάδιαστη!

Όσο για την ποιότητα της γραμμής πάνω κάτω ότι είχα και με την ΟΝ έχω και με την WIND. Στην πράξη δεν βλέπω διαφορά. Αλλά μιλάμε για άλλη περιοχή απο την δική σου. Κατα την γνώμη μου 10 ευρώ έκπτωση για συνδυαστικό είναι πολύ καλή, και αν υπολογίσεις και 3 πάγια δώρο τότε μην το σκέφτεσαι και πολύ.

Υπολόγισε ότι θα πληρώσει γύρω στα 20 ευρώ τέλη διακοπής στην ΟΝ, και ενεργοποίησης στην Wind γύρω στα 35.

silegav
14-09-11, 17:50
Η wind δεν αγοράζεται από τη vodafone αυτή τη περίοδο; Δε ξέρω πόσο safe είναι σαν επιλογή. Μη τους έρθουν πάλι και αρχίσουν τις ανατιμήσεις και τις αλλαγές στο βήμα χρεώσης...μέσα στο καλοκαίρι νομίζω έκαναν αρκετά τέτοια.

psylos
15-09-11, 03:51
Ένας φίλος μου κατεβάζει με 2.2 Mbit από Torrent ενώ εγώ έχω πιάσει το πολύ 700 kbps.

Παντως αν πιανεις τα 700kB/s σε torrents με γραμμη που συγχρονιζει στα 15,5 τοτε μαλλον πρεπει να αρχισεις να κοιτας τις ρυθμισεις σου και τον tracker που εχεις επιλεξει και οχι τη wind... Γιατι εγω που με το ζορι συγχρονιζω στα 10Mbps(9000-9800kbps) το πολυ μια χαρα τερματιζει τα torrents στα 900-950...

menidi
15-09-11, 09:23
Δεν φταίνε οι tracker γιατί έχω κατεβάσει αρχεία από πολλούς διαφορετικούς και είχα αυτή τη ταχύτητα...

thenetpoet
15-09-11, 12:24
Δεν φταίνε οι tracker γιατί έχω κατεβάσει αρχεία από πολλούς διαφορετικούς και είχα αυτή τη ταχύτητα...
600K πιανω σε downloads με 6mbps συγχρονισμό.
Σε κανονικό download (οχι απο torrent) τι πιάνεις? Κάνε μια δοκιμή από nvidia ή τρέξε το speedtest.

menidi
15-09-11, 14:20
Από 350 kB έως 370 kB το κατέβασμα από Nvidia...
Στα speedtest ακόμα χειρότερα...
http://www.speedtest.net/result/1484107009.png
http://www.speedtest.net/result/1484108730.png
http://www.speedtest.net/result/1484110314.png
http://www.speedtest.net/result/1484111526.png

lex_luthor
16-09-11, 17:13
Μετά από 1 χρόνο στην ON σκέφτομαι να αλλάξω πάροχο και να πάω στη Wind. Ο λόγος είναι οικονομικός (τρεις μήνες δώρο σε on-line αίτηση και έκπτωση 10Ε στο κινητό της ίδιας εταιρείας. Αξίζει άραγε όλη η ταλαιπωρία;

Από την On δεν είχα καθόλου καλές εντυπώσεις και όντως με τη μετάβαση στη Wind είδα μεγάλη βελτίωση. Παρεμπιπτόντως μένω στην Πεύκη και παρότι η περιοχή έχει γενικά πρόβλημα ανέβηκε και η ταχύτητα στη σύνδεση μου - έστω και κατά ένα Mbps...

neon2k8
18-09-11, 02:13
Ίδια προγραμμάτα (ολόιδια θα έλεγα) έχει και η hol σε ίδιες τιμές (double play) αν και η έκπτωση αντίστοιχα γίνεται αν είσαι στην Vodafone. Πάντως παιδιά εκτός απο αρκετή βελτίωση τελευταία σε συγχρονισμό (όπως έχω πει σε άλλο θέμα) είδα σε online game τρελή βελτίωση στα ping τελευταία και έχω Wind. Συγκεκριμένα στο παιχνίδι Second Life απο 500-900 msec ping (με "βέλτιστο" για καλή εμπειρία παιχνιδιου τα 300 συμφωνα με την εταιρεία - υπ' όψιν οτι μεταβάλεται ανάλογα την περιοχή που βρίσκεσαι του παιχνιδιού, και μερικούς άλλους παράγοντες γι' αυτό και το εύρος 500-900) τελευταία αυτό έχει μειωθεί στα 150 εώς 280 μέγιστο (για το παιχνίδι αυτό, με κεντρικούς σέρβερ στην Αμερική, και με Ελληνική γραμμή αυτό θεωρείται εξαιρετική απόδοση!!!!)

Lapetr
30-09-11, 19:55
Από την On δεν είχα καθόλου καλές εντυπώσεις και όντως με τη μετάβαση στη Wind είδα μεγάλη βελτίωση. Παρεμπιπτόντως μένω στην Πεύκη και παρότι η περιοχή έχει γενικά πρόβλημα ανέβηκε και η ταχύτητα στη σύνδεση μου - έστω και κατά ένα Mbps...

Τι συνέβη και ανέβηκε ο συγχρονισμός σου γιατί στη Μεταμόρφωση που έχω γνωστό κι έχει wind έχει πήξει στην αποσύνδεση?

lex_luthor
03-10-11, 01:52
Τι συνέβη και ανέβηκε ο συγχρονισμός σου γιατί στη Μεταμόρφωση που έχω γνωστό κι έχει wind έχει πήξει στην αποσύνδεση?

Δεν έχω ιδέα. Προσωπικά μένω σύνορα Πεύκης με Ηράκλειο και είδα βελτίωση στην ταχύτητα της γραμμής. Επίσης απαλλάχτηκα από τις συνεχείς αποσυνδέσεις...

@ ADSLgr.com All rights reserved.