PDA

Επιστροφή στο Forum : PROBLEM ! Ριχτε μια ματια



fcuk
18-10-06, 14:04
Καλημερα , δυστυχως οχι και τοσο καλη για μενα ! πριν απο μια βδομαδα ενεργοποιηθηκε η dsl συνδεση μου μεσω 4νετ (2048.256) ! Οι ταχυτητες μεχρι χτες δεν ηταν καθολου καλες , αλλα χτες προς μεγαλη μου εκπληξη ηταν αρκετα ως πολυ καλες συμφωνα με τα δεδομενα προβληματα που υπαρχουν λογω της αναβαθμισης! και ενω χτες ολα ηταν μια χαρα, χαρουμενος και γω που η συνδεση μου πηρε τα πανω της.. σημερα το μεσημερακι ανοιξα το PC μου , και ενω το router αλλα και το Modem Που εχω απο πιο παλια... συχρονιζαν κανονικοτατα στα 2048/256 , και οι ρυθμισεις στα modem/router ηταν 100% σωστες ( ουτως η αλλως δεν τις αλλαξα απο χτες ) , δε μπορω να συνδεθω στο ιντερνετ,οσο και να εχω προσπαθησει ! προβλημα της 4νετ ΔΕΝ ειναι γιατι μπορω να μπω στο νετ , με την ιδια συνδεση απο το αλλο μου σπιτι (εδω που ειμαι τωρα) ! προβλημα του οτε δεν ξερω αν ειναι , μιας και τα Modem συχρονιζουν κανονικα , και προβλημα δικο μου παλι δε ξερω αν ειναι ... γιατι χτες εμπαινα μια χαρα στο νετ, χωρις να εχω καποιο προβλημα ! βεβαια παρατηρησα οτι τα dB , στην σελιδα του Modem δεν ειναι και οτι καλυτερο! :(


DS Margin = 8dB στο ενα και 10.5dB στο αλλο Modem
DS Line Attenuation = 35dB στο ενα και 37 στο αλλο modem
και
Output Power = 0 (?) dB και 20dB αντιστοιχα !


Δεν εχω ιδεα τι μπορει να συμβαινει.. και αν μπορει καποιος να μου δωσει τα φωτα του θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα καθως χρειαζομαι το ιντερνετ αμεσα! Συγγνωμη και για το μεγεθος του κειμενου!;)

satel
18-10-06, 14:09
Μπορείς να μπεις με το δικό σου μοντεμ χρησιμοποιώντας άλλη σύνδεση?

fcuk
18-10-06, 14:13
Δεν το δοκιμασα αυτο , γιατι δεν εχω αλλη συνδεση.. και δεν ειχα και πολυ χρονο να παρω τηλ καποιον ISP να μου δωσει καποιο demo ! αλλα αφου με την ιδια συνδεση της 4νετ μπαινω κανονικα απο εδω που ειμαι τωρα, γιατι να εχει προβλημα η συνδεση ?:hmm:

theopilot
18-10-06, 14:21
OTE: Βλάβη στην σταθερή σας σύνδεση; Καλέστε 121!
απλά τηλεφώνησε χωρίς χρέωση να ενημερωθείς σχετικά..., πάντως καλύτερα να καλέσεις στο
Τμήμα Τεχνικής Υποστήριξης της 4νετ
τηλ.: 801 100 9000 ή 211 100 9000
Fax: 2119559090
E-mail: internet-support@forthnet.gr
και σε 2 εργάσιμες μέρες αν δεν είναι τίποτα σοβαρό θα λυθεί το προβλημά σου.;) :oneup:

ownagE_
18-10-06, 14:23
Απλα θα παιζει παλι ο ΟΤΕ με τις αναβαθμισεις του.
Ελπιζω τουλαχιστον να σου βγει σε καλο στις ταχυτητες ;)

fcuk
18-10-06, 14:29
Μορε ελπιζω να ειναι θεμα οτε... αλλα με αυτα τα προβληματα,λογω της πειρας μου με adsl εδω και καιρο, εχω καταλαβει οτι ... συνηθως μπλεκεις και δυσκολα.. ξε-μπλεκεις ! και δυστυχως μου ειναι λιγο δυσκολο να μεινω χωρις νετ για 2-3 μερες ! ηδη περιμενα 20 μερες την 4νετ να με ενεργοποιησει και εμεινα αρκετα πισω σε θεματα εργασιας ! δε μπορω να ξαναπεριμενω :cry:
αλλα δεν ειναι λιγο περιεργο που ενω ολα συχρονιζουν μια χαρα, εγω δε μπορω να συνδεθω ? :mad: δλδ θα μας τρελανει αυτος ο ΟΤΕ ! μαλλον θα καλεσω λιγο αργοτερα στην 4νετ να δω τι γινεται, αμα δεν εχει λυθει μεχρι τοτε το προβλημα ! αλλα και παλι... μου χουν δημιουργηθει αποριες τωρα :hmm: τι να φταιει...

satel
18-10-06, 14:36
Ο συγχρονισμός είναι μόνο ένα μέρος της διαδρομής της γραμμής. Ουσιαστικά σου δείχνει ότι όλα ΟΚ μέχρι το dslam. Από εκεί και πέρα υπάρχουν και άλλα σημεία που κάτι μπορεί να έχει πάει στραβά. Και όλα αυτά τα σημεία είναι ευθύνη του ΟΤΕ.

fcuk
18-10-06, 14:43
μαλιστα, καταλαβα! θα ξαναπροσπαθησω αργοτερα να δω τι γινεται !
ευχαριστω που ασχολειστε με το προβλημα μου ;)

geron
18-10-06, 15:23
Κι εγώ είχα ένα παρόμοιο πρόβλημα πριν από 3-4 μέρες. Έσβησα το modem (speedtouch 530) και το ξανάναψα και τότε όλα ΟΚ. Για δοκίμασε!:hmm:

fcuk
18-10-06, 15:58
το χω σβησει και το χω ξαναναψει καμια 10αρια φορες.. δε γινεται τιποτα :down:
και στα 2 Modem το ιδιο ! θα παω να δοκιμασω και 3ο Modem σε λιγο..

karavagos
19-10-06, 00:27
To Χαλάνδρι είχε πρόβλημα σήμερα...

fcuk
19-10-06, 11:19
καλημερα ! Ξυπνησα και γω σημερα με μια χαρα,να δω τι γινεται με το νετ μου ! ανοιγω το PC , συνδεω το Linksys ..τιποτα! Τo Led για συνδεση στο νετ στην αρχη αναβοσβηνε, και μετα σταματησε να αναβοσβηνει ! δε μπορουσε να συνδεθει παρολλου που το Modem ειχε συχρονισει ! Λεω θα βαλω και το Speedtouch 500 που εχω(ναι αυτο το αρχαιο!) να δω μπας και, και τελικα και συχρονιζε μια χαρα, και συνδεοταν μια χαρα ! ενω χτες κανενα απο τα 2 δε συχρονιζε..σημερα συχρονιζει μονο to speedtouch ! τι να γινεται.. ? καμια ιδεα?

Digital Sima
19-10-06, 11:27
αν θέλεις δοκίμασε να βάλεις το τεστ της otenet
Username otenet@otenet.gr
Password otenet
αν με τα παραπάνω δουλέψει έχεις πρόβλημα με 4νετ

mix21
19-10-06, 13:35
εμενα ενω σερφαρω κανονικα ενω η συνδεση δείχνει να λειτουργει δεν μπορώ ούτε να σερφαρω.πρεπει να κανω restarτ για να συνδεθω κπάλι οχι με τη πρώτη.μια μου βάζει σφάλμα 645 κ μια 691.καμια φορά μπένω κ κατευθείαν.ετσι θα πάμε??

@ ADSLgr.com All rights reserved.