PDA

Επιστροφή στο Forum : Αν ειναι δυνατον!!!!!????



gsmeros
05-04-04, 13:23
Παιδια εχω με την forthnet μια συνδεση 384/128 και ειμαι πολυ απογοητευμενος!!!
Πχ τωρα κατεβαζω ενα αρχειο και κατεβαινει με 523 ΒΥΤΕΣ ΚΑΙ ΟΛΟ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ!!!
στο kazaa πιανω 3-10κβ/ς και μερικες φορες το πολυ με 20.
μονο την πρωτη μερα ειχε πιασει κατι 45αρια και απο τοτε εχω να δω τετοιες ταχυτητες!!!
(στο kazaa προσπαθω να κατεβαζω απο users με πανω απο 350 bandiwith αλλα και παλι τα ιδια!!!)
Ειμαι στην Παλληνη και εχω ενα modem tornado 801.(αν μενω στην παλληνη ξερετε σε πιο dslam ανηκω???)
ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ???ΓΙΑΤΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ???
Ξερετε κανενα προγραμμα για να ρυθμισω το bandwith???
Επισις εγω οατν κλινω το πσ και το ανοιγω πρεπει να ξανακανω κλιση για να συνδεθω ,δεν ειχαν πει πως θα ειμασταν ολη την ωρα online χωρις συνδεσεις??εχω κανει μια συνδεσει που λεει κλιση στο p8,35 ειναι σωστο????????
Ευχαριστω για τον χρονο σας!
gsmeros :D :D :D :?:

kadronarxis
05-04-04, 13:34
Δύσκολες εποχές για μεγάλες ταχύτητες, ειδικά με forthnet.
Έτσι φαίνεται.

Άντε γερά! :P

Thrylos
05-04-04, 14:54
Παιδια ενταξει η forthnet ειναι δραμα τωρα τελευταια, αλλα μερικες φορες οταν διαβαζω κατι posts σαν το παραπανω, τρελενομαι, γιατι μερικα πραγματα απαιτουν και κοινη λογικη...

Ειναι δυνατον να πιστευεις οτι επειδη κατεβαζεις με 523 bytes/s φταιει η forthnet????? Ας σοβαρευτουμε λιγακι....οσο αθλια και να ειναι η forthnet αυτη τη στιγμη, 5-10kb/s στα δινει οτι και να γινει. Ειναι προφανες οτι η πηγη απο την οποια κατεβαζεις ΔΕΝ μπορει να στειλει γρηγορα (για Χ λογους) και σε περιοριζει στα 523b/s ...

Μερικοι νομιζουν οτι αμα βαλουν 40kb/s συνδεση θα κατεβαζουν συνεχεια με τοσο....ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ λιγακι...αμα ο αλλος δεν μπορει να σου στειλει με 40, πως θα τα παιρνεις εσυ με 40????

Το λεω απλα γιατι η ταχυτητα με την οποια μπορει να στειλει η πηγη απο την οποια κατεβαζουμε ειναι ενας πολυ σημαντικος παραγοντας και δεν βλεπω κανεναν να το αναφερει στα διαφορα posts...

Συμπερασματικα, ΝΑΙ η forthnet σερνεται μεχρι τουλαχιστον να γινει η περιβοητη αναβαθμιση, αλλα αυτο δεν φαινεται απο τα 523b/s που βλεπεις εσυ...και 10Mbps συνδεση να ειχες με 523b/s θα κατεβαζες απο αυτον τον τυπο...

shakm
05-04-04, 16:06
Ο thrylos εχει δίκιο παιδιά, πρωτού ποστάρετε οτι σέρνεστε καλό είναι να μετρήσετε ταχύτητα από κάποιο αξιόπιστο site. Π.χ. της microsoft, το ftp του Μετσοβίου.
Για αυτές οι ταχύτητες σε p2p πολλές φορές ευθύνονται τα firewalls των μοντεμ (ή τα software firewalls βέβαια), οπότε ψάξτε μήπως χρειάζεται να ανοιχτούν κάποια ports και εκεί.
Το τελευταίο σου ερώτημα το έχεις ποστάρει και αλλού gsmeros, οπότε ας το κρατήσουμε εκεί..

ΥΓ. Για το dslam που είσαι συμβουλεύσου το - κλασσικό πλέον - αρχειάκι που έχει ο οτε στη σελίδα του. Αν θες link - επειδή δε το θυμάμαι τώρα - κάνε μια αναζήτηση στο forum για dsl_fasma.pdf ή κάπως έτσι λέγεται.

dpetka2001
05-04-04, 19:11
το αρχειακι ειναι αυτο (http://www.ote.gr/oteweb/greek/news/DSLAMfasma26-02-04.pdf)..

PReD
05-04-04, 21:01
Και για να είσται πάντα ενημερωμένοι τσεκάρετε συχνά το http://www.ote.gr/oteweb/greek/news/lastnews.asp

Γιατί αυτό το αρχειάκι ανανεώνεται συχνά...

@ ADSLgr.com All rights reserved.