PDA

Επιστροφή στο Forum : Καλό κόλπο βρήκαν οι εταιρείες



kadronarxis
05-04-04, 14:41
Η αγορά των υπολογιστών πέρασε μια τεράστια κρίση.
Όχι στην Ελλάδα φυσικά(μιας και είμαστε 7,8 χρόνια πίσω στη διείσδυση του υπολογιστή στο σπίτι),
αλλά στην Ευρώπη και Αμερική.
Αφού είδαν και απόειδαν με τα κινητά, κατάλαβαν ότι ο πολύς κόσμος δεν μπορεί να αλλάζει κινητό κάθε μήνα, αλλά στην καλύτερη περίπτωση, κάθε χρόνο.
Οπότε οι μεγαλοκαρχαρίες του κόσμου αυτού, επέστρεψαν στον χώρο του υπολογιστή. Οι επεξεργαστές αλλάζουν κάθε βδομάδα, το ίδιο και οι κάρτες γραφικών. Οι οθόνες μπήκαν στο χωρό με τις TFT, οι σκληροί δίσκοι παρέμειναν στις γνωστές ταχύτητές τους, μόνο η χωρητικότητα άλλαξε, και το μόνο που απέμεινε ήταν το internet.
Τα παιχνίδια υπολογιστή δεν πουλάνε γιατί όλοι δουλεύουν κόπιες, οπότε δωσε στη φόρα το Internet, μια επιλογή που είχανε για τις δύσκολες καταστάσεις.

Εδώ έχει πολύ ψωμί η υπόθεση. Και φυσικά πάρα πολλά κέρδη. Το hardware όμως τι θα απογίνει;
Περιμένετε. Έχουμε τη microsoft σε αυτό. Τα καινούργια Longhorn, θα εχουν ως ελάχιστη απαίτηση τα 5 GHz σε επεξεργαστή και φυσικά άπειρη μνήμη.

Και ο φαύλος κύκλος συνεχίζεται...

Άντε γερά.

chrispen
05-04-04, 15:32
ε και ? κανένας δεν θα σε αναγκάσει να πάρεισ longhorn αν δεν τα χρειάζεσαι

shakm
05-04-04, 15:47
Σωστό αυτό που λέει ο crispen, εξάλλου οι περισσότερες εταιρίες εδώ είναι ακόμη στα millenium να φανταστείς :wink: και έξω βάζουν linux σιγά σιγά (μέχρι και στα σχολεία!), οπότε δε νομίζω να καταλήξουν πολλές εταιρίες με longhorn.
Αμα χρειάζεσαι 5gh για τα επόμενα windows, νομίζω πως δε θα αλλάξεις δραματικά το hw σου, αλλά θα αντικαταστήσεις τα windows με μια έκδοση linux ας πούμε.
Επίσης γίνονται όλο και πιο φιλικά τα linux και προσωπικά για μένα νομίζω πως τα xp θα είναι η τελευταία φορα που χρησιμοποιώ windows os ως βασικό λειτουργικό.

Ανεπιθύμητος
05-04-04, 16:17
Ειδικά άμα τα ΜακρυΚέρατα Παράθυρια αργήσουν τόσο πού προλάβει το λίνουξ να το φτάσει σε φιλικότητα προς τον χρήστη.

Naira
05-04-04, 16:17
Συμφωνώ ότι δε χρειάζεται να τρέχουμε όλοι να αποκτήσουμε τελευταίας τεχνολογίας hardware. Από την άλλη (χρησιμοποιώντας το παράδειγμά σου), μέχρι να κυκλοφορήσουν τα Longhorn μπορεί τα 5GH να είναι κάτι δεδομένο για τους περισσότερους υπολογιστές.

kadronarxis
05-04-04, 16:57
Ποιο linux ρε παιδιά;
το 90% των οικιακών υπολογιστών, έχουν windows.
Για να αλλάξει αυτό το ποσοστό σε Linux, πρέπει να προωθηθεί κατάλληλα από όλες τις εταιρείες ή να διαρρεύσει ότι πίσω από τα windows κρύβεται η αμερικάνικη κυβέρνηση και οι μασόνοι.
Τα ίδια διάβαζα και για τα windows xp.Δεν θα τα βάλει ο κόσμος επειδή πρέπει δώσει χρήμα για αγορά, και μέσα σε 2 χρόνια οι περισσότεροι υπολογιστές xp έχουν.
Τα ίδια θα γίνουν και με τα longhorn.Δυστυχώς.

Άντε γερά.

ΥΓ: το linux ζει και βασιλεύει μόνο στους μεγάλους servers.

Ανεπιθύμητος
05-04-04, 17:53
Ναι, γιατί οι περισσότεροι το έχουν αγοράσει απο τον ... Jack Sparrow. :wink:

Αν τα Longhorn εχουν το πολυσυζητημένο σύστημα πληρωμής με το ...μήνα, θα δείς πόσοι θα την κάνουν απο τα παράθύρια.. Εδω γνωρίζω πολλούς που αρχισαν να μαθαίνουν το linux μόνο και μόνο απο την ανακοίνωση της επικείμενης πολιτικής. Αμα καταφέρει κάποια linux distro να δημιουργήσει ενα φιλικό περιβάλλον ώς προς τον χρήστη, και φύγει λίγο ακόμη απο την χόμπυίστικη λογική, έχει δυνατότητες ως desktop OS. Σημαντικό είναι οτι αρκετοί κρατικοί (παγκοσμίως)μηχανισμοί αρχίζουν και καλοσκέφτονται την μεταφορα.

BeholderX
05-04-04, 18:04
Οι εταιρίες έχουν ένα σκοπό, και αυτός είναι να βγάλουν χρήματα. Και πως να πείσουν τον άμοιρο καταναλωτή να ξοδέψει τα χρήματά του στα προϊόντα τους.
Ότι μπορούν σκαρφίζονται. Περιμένατε κάτι διαφορετικό ?

Εκτίμησή μου είναι ότι τα επόμενα χρόνια η M$ θα αναγκαστεί να δώσει τα Windows free για personal use, και μόνο οι εταιρίες θα πληρώνουν για license.
Από την άλλη, θα αναγκαστεί σιγά σιγά να δώσει και τον πλήρη κώδικα, για να κερδίσει την εμπιστοσύνη των χρηστών , οι οποίοι έχουν αρχίσει (και καλώς) να γίνονται πολύ επιφυλακτικοί με το software (πολλά ακούγονται για διάφορες τροποποιήσεις από FBI/CIA που τους επιτρέπουν να κάνουν μονιτορ συστήματα - πάρτε για παράδειγμα το Χ-Box Live, http://www.neowin.net/comments.php?category=gamers&id=18812).

Kαι να μην ξεχνάμε Carnivore και Echelon !



The FBI proposes that they be allowed to wiretap Xbox Live communications...

Today it was learned that the FBI has made a proposal to the FCC that would require all Internet Providers to rewire their current system in order to make wiretapping accessible to the FBI. Experts claim that if the new proposal were to pass, MSN Messenger, Xbox Live and any voice over Internet protocol would be accessible for wiretapping.



Πάντως οι αυτοκρατορίες όπως και κάθε τι στον κόσμο αυτό, γεννιούνται, διαρκούν ένα διάστημα και καταρρέουν. Eίναι universal principle :)
Και όσον αφορά τον κόσμο των υπολογιστών, Intel --> AMD , Voodoo -->Nvidia -->ATI , Windows --> ????? . Ρόδα είναι και γυρίζει (και ξυρίζει επίσης...)

God
05-04-04, 18:05
Δεν ειναι νοοτροπια αυτη. Αν εβγαζαν τα longhorn να παιζουν και σε 486 τοτε ως προς τι η προοδος? Δεν θα ειχαν καμια διαφορα απο τα 95. Αν ηταν να μενουν τα προγραμματα στασιμα τοτε θα ηταν ολα τα ιδια και τα ιδια. Στην τελικη αν δεν τα θες μην τα παρεις. Τα Windows 98 εχουν ακομα ενα πολυ αξιοσεβαστο ποσοστο στην αμερικη/κινα κτλ. Και τα longhorn παιζουν αψογα και σε 2ghz p4 400fsb.

Αλλα αυτο με εκανε και γελασα....



Τα ίδια διάβαζα και για τα windows xp.Δεν θα τα βάλει ο κόσμος επειδή πρέπει δώσει χρήμα για αγορά, και μέσα σε 2 χρόνια οι περισσότεροι υπολογιστές xp έχουν.
Τα ίδια θα γίνουν και με τα longhorn.Δυστυχώς.


ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Ξερεις ποσο κανει το licence των ΧΡ? 2 ευρω! :P

kadronarxis
05-04-04, 19:48
God, απλά,εγώ προσωπικά τα αγόρασα τα xp.
Προς τι ο γέλωτας δεν μπορώ να καταλάβω.Είσαι μάγκας που παραβίασες το λειτουργικό;
Συγχαρητήρια.

vagelis
05-04-04, 20:06
δεν θέλω να αρχίσω τηνη αιώνια διαμάχη linux-windows , απλά να προσθέσω μερικά πράγματα. Το linux ειδικά στις διανομές Mandrake , caldera , είναι πολύ εύκολο και απλό στη χρήση. Η διανομή debian μεταγλωτίζεται στα ελληνικά , με πλήρως ελληνικό inreface. Το linux πάει πολύ καλά και θα πάει ακόμη καλύτερα . Καλό είναι όλοι οι χρήστες να ασχοληθούν λίγο μαζί τους στις απλές διανομές . Με το linux κάνεις πράγματα , που ούτε τολμάς να τα σκεφτείς με τα παράθυρα. Μιλάω βέβαια για προχωρημένες , απαιτητικές εφαρμογές , όχι απλά πραγματάκια του στυλ " σύρε και άφησε"(drag and drop)

PReD
05-04-04, 20:42
Ρε παιδιά εγώ για ποιό λόγο να αλλάξω τα windows (που έχω εμπειρία δεκαετίας και βάλε... (απο τότε που βγήκαν)) και να αρχίσω να ξαναμαθαίνω εντελώς διαφορετικής νοοτροπίας OS? Για ποιό λόγο?????

Τί τόοοσο παραπάνω προσφέρουν... (σημειωστε οτι έχω δοκιμάσει σχεδόν όλες τις διανομές...)

απλώς είναι μια κόπια (και κακόγουστη κατα την γνώμη μου) του UNIX και έτσι αναγκάζονται οι εταιρίες και όσοι πραγματικά χρειάζονται UNIXοειδές OS να τα βάλουν...

Αν κάποιος τα θέλει για multimedia παιχνίδια surfing κλπ κλπ κλπ δεν πιστεύω οτι προσφέρουν τπτ παραπάνω απο τα windows (πολλά λιγότερα θα έλεγα) και όποιος τα θέλει για την δουλειά του δεν χρειάζεται τα καλοπιστικά στοιχεία...

harvard
05-04-04, 20:52
Μια λεξη... MACINTOSH Operating System

ΑΥΤΟ ειναι λειτουργικο με πολλα αρχ...α !!!

Ριξτε μια ματια κι απο κει!

PReD
05-04-04, 20:58
???

Μα pc έχω...

Δεν έχω ουδεμία σχέση με Macintosh... και ούτε επιθυμώ να αποκτήσω....

Μόνο και μόνο η ιδέα οτι δεν μπορώ να διαλέξω και να αλλάξω το εσωτερικό του υπλογιστή μου προκαλεί ανατριχίλες...

God
05-04-04, 21:35
God, απλά,εγώ προσωπικά τα αγόρασα τα xp.
Προς τι ο γέλωτας δεν μπορώ να καταλάβω.Είσαι μάγκας που παραβίασες το λειτουργικό;
Συγχαρητήρια.

Μαγκας οχι σε καμια περιπτωση. Δεν σου θιγω τον τσαμπουκα.

.....απλα καπου 120 ευρω πιο ευτυχης απο εσενα.

Cafeeine
05-04-04, 22:03
Εδώ μπαίνει το ζητούμενο. Απο το 90% των χρηστών που έχουν windows πόσοι είναι οι πελάτες και πόσοι οι "μάγκες"? Αμα ο κος που χρησιμοποιεί πειρατικές κόπιες σε 127 διαφορετικά pc και έχει βρεί την βολή του (παράνομα) τι θα κάνει όταν έρθει ο Bill Gates και του πεί "Μπάμπη Φλού, πλέον δεν έχει κόπια" Θα πάει ή δεν θα πάει linux? Και μην μου πείτε οτι άμα υπάρξει μαζικη μετακίνηση προς τo linux δεν θα τσακιστούν οι εταιρίες να υποστηρίξουν την πελατεία τους, οπότε και θα αναπτυχθούν και τομείς του όπου καθυστερεί όπως παιχνίδια. Βέβαια γιαυτ'ο εγώ πιστευω οτι καθυστερούν τα longhorn, ώστε να αποβάλλουν απο την αγορά τους ανταγωνιστες πριν τους πασάρουν κάτι τέτοιο.

kadronarxis
05-04-04, 22:25
50 έδωσα. :lol:
και έχω το δικαίωμα να τους ρωτήσω μέχρι 2 ερωτήσεις.
Μπορείς να τους ρωτήσεις ακόμα και να σου στείλουν σελίδες κώδικα σε Visual C++!!!!

Τα καλά της αγοράς είναι αυτά.

Corto
05-04-04, 23:23
...Ποιο linux ρε παιδιά;
το 90% των οικιακών υπολογιστών, έχουν windows.
Για να αλλάξει αυτό το ποσοστό σε Linux, πρέπει να προωθηθεί κατάλληλα από όλες τις εταιρείες ή να διαρρεύσει ότι πίσω από τα windows κρύβεται η αμερικάνικη κυβέρνηση και οι μασόνοι...
Δεν κρύβονται τελικά??? Φτου, τζάμπα τα βάλαμε τα ΧΡ για να μπούμε σε Στοά.

:lol: :lol: :lol:

kadronarxis
05-04-04, 23:26
Corto, :lol:

BeholderX
06-04-04, 06:50
Απο το 90% των χρηστών που έχουν windows πόσοι είναι οι πελάτες και πόσοι οι "μάγκες"? Αμα ο κος που χρησιμοποιεί πειρατικές κόπιες σε 127 διαφορετικά pc και έχει βρεί την βολή του (παράνομα)

Στο warez χρωσταει μεγάλο μέρος της επιτυχίας ο Gates. Τόσο γιατί έγινε διαθέσιμο το αρχικό λειτουργικό σύστημα των windows, όσο και για το υπόλοιπο διαθεσιμο software. Αν δεν υπήρχε χρήσιμο (& διαθέσιμο) software, γιατί ο άλλος να εγκαταστήσει τα windows ? Αφησε λοιπόν ο Billakos να εξαπλωθούν αρχικά και στη συνέχια έφτασε να ζητάει license για κάθε pc (το οποίο το θεωρώ απόλυτη κλεψιά, τόσο από τον Gates όσο και από τους υπολοίπους programmers).

kubiak
06-04-04, 07:37
Ναι, γιατί οι περισσότεροι το έχουν αγοράσει απο τον ... Jack Sparrow.

χαχαχαχα, παλικάρι από τα καλύτερα που διάβασα (και
άκουσα) εδώ και καιρό, να'σαι καλά... (έχω δακρύσει
από τα γέλια)...

όσο για το θέμα, παιδιά ό,τι και να λέμε τίποτα δεν
θα αλλάξει άμεσα.
Η παντοκρατορία της Microsoft αυτή τη στιγμή είναι
δεδομένη. Διαβάστε μόνο κάποιες απόψεις παραπάνω
για να καταλάβετε και το γιατί (π.χ. "γιατί να
ξοδέψω χρόνο να μάθω κάποιο άλλο λειτουργικό" κλπ.

Όσον αφορά το δημόσιο τομέα, μάλλον δεν έχουμε και
πολύ επαφή με την κατάσταση εκεί, (με το επίπεδο
του προσωπικού - ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΠΟΣΟΣΤΟ). Εδώ ίσα
ίσα που βγαίνει η δουλειά με τα -υποτίθεται- γνωστά
Windows θέλουμε να πάνε και σε Linux;

Και μην ξεχνάτε, αυτή τη στιγμή η σχέση που έχει
πολύς κόσμος με το PC είναι ίδια με αυτή που έχει
με το ψυγείο και το αυτοκίνητό του. Πέραν του ότι
αγοράζει μια "καλή μάρκα", άντε να το ψάξει και από
καθόλου έως λίγο όταν εμφανιστεί πρόβλημα.

Προσωπικά περιμένω την ωρίμανση της κοινωνίας στη
χρήση του υπολογιστή για να δω δραματικές αλλαγές,
χωρίς αυτό να σημαίνει ότι η προσπάθεια εναντίωσης
σε καθιερωμένες καταστάσεις πρέπει να πάψει.

Απλά θέλει λίγο ακόμα χρόνο, αλλά η αρχή έχει ήδη
γίνει...


φιλικά...

BeholderX
06-04-04, 07:55
"γιατί να ξοδέψω χρόνο να μάθω κάποιο άλλο λειτουργικό"


Ποιος ο λόγος να μάθεις το λειτουργικό ? Απολύτως κανένας, εκτός αν είσαι τεχνικός υπολογιστών ή debugger ή δεν ξέρω τι ακριβώς επί του χώρου.
Το λειτουργικό είναι για να τρέχει στο background, και όχι για να ασχολείσαι μαζί του. Ασχολούμαστε επειδή έχει τα bugs του, τα κολλήματά του και επειδή *ίσως* έχουμε και μαζοχιστικές τάσεις. Αν δεν είχε προβλήματα, ποιος θα ασχολείτο μαζί του ? Θα αγνοούσαμε την ύπαρξή του εντελώς. Και μην μου πείτε για παραμετροποιήσεις και κολημένα μυαλά που πάνε να βγάλουν από τη μύγα ξύγγι.

Πάνω κάτω Windows, Linux, Mac, τείνουν να αποκτήσουν την ίδια λειτουργικότητα όσον αφορά τον μέσο χρήστη. Συγκλινουν στο interface, και σίγουρα μετά από 5-10 χρόνια θα είναι 99% ίδια στο look & feel.

Τα προγράμματα είναι αυτά που μας ενδιαφέρουν, που κάνουν τη δουλειά μας. Και σε αυτό το επίπεδο επίσης, τα πράγματα είναι σταθερά. Είναι θέμα τελικά γιατί να ασχοληθεί κανείς με ένα συγκεκριμένο interface/προγραμμα (Opera/Explorer, MsOffice/OpenOffice , Photoshop/Paintshop , PowerDVD/WinDVD, DVD2One/DVDShrink, άπειρα παραδείγματα...) και όχι θέμα λειτουργικού (εφόσον υπάρχει πρόγραμμα που κάνει την ίδια δουλειά στην όποια πλατιφόρμα βέβαια).

Οταν εσύ χρησιμοποιείς ένα πρόγραμμα ΑA που κάνει τη δουλειά σου, και αυτό είναι διαθέσιμο για το λειτουργικό ΒΒ (150 $) και ΓΓ (0 $), ποιό λειτουργικό θα προτιμήσεις σαν εταιρία, αλλά και σαν ιδιώτης ?

Είναι καθαρά θέμα σταθερότητας και κόστους.

Και επίσης βλέπετε τι γίνετε με τις εφόδους σε εταιρίες και σε σπίτια ιδιωτών για την ανακάλυψη warez προγραμμάτων και γενικώς copyrighted material.

hookgr
10-04-04, 13:32
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Ξερεις ποσο κανει το licence των ΧΡ? 2 ευρω! :P

?????????/

που τα βρηκες τοσο ρε?

kadronarxis
10-04-04, 15:00
hookgr,
τα αγόρασα βρε εγώ τα xp.45,000 δρχ, αναβάθμιση.πήρα τα xp home, όταν πρωτοβγήκαν.
Κάποιο άλλο παλικάρι το είπε.! :D

God
10-04-04, 18:24
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Ξερεις ποσο κανει το licence των ΧΡ? 2 ευρω! :P

?????????/

που τα βρηκες τοσο ρε?

Yπαρχουν διαφοροι που δινουν γνησια αντιγραφα με unique serial το καθενα. Και πιανει παντου. Και εχω παρει και τηλεφωνο την ms με αυτο το serial να κανω activation και μου εδωσαν κανονικοτατα. :roll:

tvelocity
10-04-04, 19:41
Καλά με πια λογική καπιοι αποφεύγουν το Linux με το πρόσχημα οτι δεν θέλουν να μάθουν τα πάντα απο την αρχή;;; Οι διαφορετικες εκδόσεις των Windows μεταξύ τους δεν είναι ήδη ριζικά διαφορετικές μεταξύ τους;;; Όταν βγουν τα Longhorn ούτος η άλλως δεν θα πρέπει όλοι να μάθουν να τα χρησιμοποιούν απο την αρχή; Μόνο το Start θα είναι κοινό. Επίσης για να απαντήσω σε κάποιον που ισχυρίζεται ότι αν τα Longhorn έτρεχαν σε 486 δεν θα διέφεραν απο τα windows 95... Πόσο άστοχο είναι αυτό; Το Linux προσφέρει δυνατότητες πολύ πιο εξελιγμένες απο αυτές των Longhorn, εξακολουθεί όμως να τρέχει σε 386!

Το μόνο πραγματικο issue είναι αυτό της διαθεσιμότητας λογισμικού (games κτλ), όσο για την ευκολία χρήσης... μπορεί το Linux να έχει τα προβλήματα του ακόμα σ'αυτόν τον τομέα, αλλα παρακολουθόντας κανείς τις εξελίξεις στα DE, ανακαλύπτει οτι το Linux θα έχει ξεπεράσει τα Windows σ'αυτόν τον τομέα πριν την κυκλοφορία των Longhorn.

Αυτά για να προστατέψω το όνομα του λειτουργικού που χρησιμοποιώ για Web, coding, και ακόμα και games...
Το Linux μπορεί να μη γίνει ποτέ τόσο δημοφηλές όσο τα Windows... αλλα δεν είναι αυτός ο σκοπός του. Το ζήτημα είναι να υπάρχει διαθέσιμη εναλακτική λύση για όποιον την θέλει!!!

God
10-04-04, 21:14
Επίσης για να απαντήσω σε κάποιον που ισχυρίζεται ότι αν τα Longhorn έτρεχαν σε 486 δεν θα διέφεραν απο τα windows 95... Πόσο άστοχο είναι αυτό; Το Linux προσφέρει δυνατότητες πολύ πιο εξελιγμένες απο αυτές των Longhorn, εξακολουθεί όμως να τρέχει σε 386!

Καλα το τρεχει απο το τρεχει ειναι σχετικο. Και winxp μπορεις να βαλεις σε 486, δεν λεει δεν δουλευω. Το πως δουλευω εχει σημασια και τι μπορω να κανω. Αν ειναι να βαλω το λειτουργικο και να μην μπορω να βαλω τιποτα αλλο γιατι ο υπολογιστης δεν το κραταει τι να το κανω? Μη μου πεις πχ οτι μπορεις να στησεις server 100 συστηματων η εστω να παιξεις ενα παιχνιδι των τελευταιων 10 ετων σε 386 γιατι θα γελαω 2 αιωνες. Η πιο απλα αν ενα καινουργιο παιχνιδι φτιαχνοταν ωστε να παιζει ακομα και σε voodoo υποτιθεται οτι θα ειχε αρκετη δυναμη να επεξεργαστει γραφικα και πολυγωνα που εχουν τα νεα games. Αρα θα τα εκαναν με λιγοτερα γραφικα και πολυγωνα, αρα καμια προοδος. Χρειαζεται και καπου καπου το raw power...

Επισης ηρεμησε λιγο με το linux, ωραιο ειναι, μου αρεσει, το εχω βαλει, ειναι οντως σχετικα ευκολο στην χρηση και μπορει να γινει και ευκολοτερο ακομα, μακαρι να διαλυσει την ^$%^$% microsoft που την εχει καταδει world cop αλλα η πραγματικοτητα ειναι οτι το 99% των καθημερινων εφαρμογων ειναι για windows και δεν παιζουν σε linux καθολου. Τελος... :(

sharky
10-04-04, 21:17
Μια λεξη... MACINTOSH Operating System

ΑΥΤΟ ειναι λειτουργικο με πολλα αρχ...α !!!

Ριξτε μια ματια κι απο κει!
Με @@ το Mac? Δε νομίζω!
Μάπα υποστίριξη, ιδιαιτέρως στην Ελληνική γλώσσα!

tvelocity
10-04-04, 21:44
@God,
έχει μεγάλη διαφορά πως τρέχουν τα XP σε παλιο hardware και πώς το Linux. Στο linux μπορείς άνετα να επεξεργαστείς κείμενο, να προγραμματίσεις, να σερφάρεις, να μιλήσεις στο Irc και να ακούς ταυτόχρονα τα mp3 σου. Τα XP απο μόνα τους θα έχουν γονατίσει το σύστημα σου ώστε να μην μπορείς να κάνεις τίποτα.

Στις διαθέσιμες εφαρμογές όντως υστερεί, αλλα αμα διαβάσεις προσεκτικότερα το ποστ μου θα δείς οτι δεν το αρνούμαι
<span class="postbody">
Το μόνο πραγματικο issue είναι αυτό της διαθεσιμότητας λογισμικού (games κτλ)</span><span class="postbody">
το πρόβλημα όμως ΣΙΓΟΥΡΑ δεν είναι τόσο μεγάλο όσο αναφέρεις. Εγώ πρωσωπικά τα πάω μιά χαρα, και μερικά games παίζω μάλιστα (neverwinter nights, max payne 1+2 και τα περισότερα unreal, αυτα έχω δοκιμάσει εγώ). Εσύ αν δεν βρίσκεις τις εφαρμογές που χρειαζεσαι σε Linux, δεν σε κατηγορώ, καλά κάνεις και μένεις σε Windows. Άλλα είναι που με ενοχλούν στην γκρίνια κατά του Linux, αυτά που συγκεκριμένα αναφέρω στα προηγούμενα ποστς μου.

Φιλικά πάντα έτσι:) δεν λέει να αρχήσει τώρα flame γι'αυτό, είμαστε και σε άσχετο thread
</span>

@ ADSLgr.com All rights reserved.