PDA

Επιστροφή στο Forum : Τέλος ακινήτων. Θα πληρώσετε;



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 [33] 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57

anon
16-02-15, 22:14
Η μείωση των αντικειμενικών θα δώσει φορολογικές ανάσες και ενδεχομένως μια μικρή πιθανότητα να ξεκινησει και πάλι η αγοραπωλησία ακινήτων. Και ναι σίγουρα τότε θα έχεις μόλις ένα 3% με παραπάνω απο 300-400.000 ευρω αξία ακινήτων.

Τωρα ειδα το edit sorry...
Σκοπός ειναι να φορολογηθεί αυτός που μπορει να πληρώσει. Αυτός που έχει για να πληρωσει. Αν κάποιος έχει 10 ακινητα, μπορει να πουλησει το ένα. Αν όμως ειναι άνεργος και δε μπορει όχι να πουλήσει αλλά ούτε να χαρίσει ή να ενοικιάσει, τοτε δε μπορεις να του ζητάς. Τα κριτήρια θα πρέπει να ειναι και εισοδηματικά. Κατά βαση εισοδηματικά.
Ο Ελληνας επένδυε πάντα στο δικό του σπίτι σε αντιθεση με τους Ευρωπαίους. Το χρήμα κυκλοφόρησε με τις αγοραπωλησίες σπιτιών και τον φόρο που υπήρχε τοσα χρόνια. Δε μπορεις να ζητάς τωρα χρήματα που ηδη έχουν δωθεί, ξανά και ξανά. Δε γινεται να πληρωνεις ενοικιο στο κράτος για κάτι που χρυσοπλήρωσες.

Αν βάλεις εισοδηματικά κριτήρια, πάει τοχασες. Εκτός των μισθωτών, σύμφωνα με τις αναφορές της Εφορίας, όλοι οι υπόλοιποι ειναι κάτω απο το όριο της φτώχειας!

- - - Updated - - -


Αυτά μας τα έχουν υποσχεθεί κι άλλοι. Αλλά στην πράξη είδαμε λίγα πράγματα.

Εαν δεν παταχθεί η φοροδιαφυγή, δεν υπάρχει σωτηρία. ΤΕΛΟΣ.

Basilhs23_
16-02-15, 23:21
Πώς ειναι δικαιο αυτο;;;;; Ειναι δικαιο να πληρωσω 2% φορο για το πατρικο σπιτι του πατερα μου στο χωριο που κληρονομησα εγω;;;; Ειναι δικαιο που με εξωθουν να το σκοτωσω οσο-οσο;;;

Το 2% θα είναι για περιουσίες μεγάλης αξίας, πιστεύω πάνω από 1 εκ, όχι για το σπιτάκι στο χωριό.

Cassander
16-02-15, 23:35
Κακή επένδυση. Και στο κάτω κάτω, εισόδημα μπορείς να έχεις και με ενοικίαση δωματίων σε ιστοσελίδες του εξωτερικού, ειδικά αν έχεις 10 σπίτια, κάποιο απ'όλα θα νοικιάζεται, δε γίνεται. Ας τελειώσουμε με το παραμύθι, έχω δέκα σπίτια αλλά δεν έχω να πληρώσω. Κακώς... Να κάνει διαπραγμάτευση με το κράτος. Το να σου προστατεύει το σπίτι και ένα μικρό εξοχικό, κάτω από 50-75 τ.μ. είναι λογικό, δηλαδή 200-225 τ.μ. το πολύ σύνολο απ'τη φορολόγηση είναι λογικό. Μετά δεν είναι λογικό...'
H καλύτερη επένδυση, η οποία σε ένα σωστό κράτος με σοβαρό έλεγχο της φοροδιαφυγής θα έφερνε μπόλικα εκατομμύρια ευρω κάθε χρόνο στα ταμεία, χωρις χαράτσια.
Αντί αυτου, είχαμε ένα κράτος που για 30 χρόνια ο καθένας έπαιρνε παράδειγμα από τις ίδιες τις εφημερίδες πως να κρύψει τετραγωνικά και ακίνητα.
Όσο για τις ενοικιάσεις σε ιστοσελίδες του εξωτερικού, κάνε μια βόλτα σε ένα μεσιτικο να δεις πόσες χιλιάδες διαμερίσματα βρίσκονται σε ιστοσελίδες ακόμα και της Κίνας, χωρις φυσικά να δείχνει κανεις το παραμικρό ενδιαφέρον σε ένα παλιό σπίτι. Διότι όλοι και με το δίκιο τους ζητάνε το καινούργιο.
Θα μπορουσαν φυσικά όλα αυτά διαμερίσματα να ανακαινιστούν αν δεν υπήρχε εδώ και 6 χρόνια αυτή η φοροεισπρακτική τρομοκρατία. Θα μπορουσαν χιλιάδες να αγοράσουν φθηνά ένα σπιτάκι και με 5-10 χιλιάδες ακόμα να το κάνουν ολοκαίνουργιο. Το πρόβλήμα ειναι οτι οι Έλληνες ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ και οι ξένοι δεν έχουν σκοπό να αγοράσουν αλλά ούτε να ενοικιάσουν σε μια χώρα με τέτοια αστάθεια και άδικη φορολογία.
Ειναι απλά τα πράγματα.

vagdsl
16-02-15, 23:38
Το 2% θα είναι για περιουσίες μεγάλης αξίας, πιστεύω πάνω από 1 εκ, όχι για το σπιτάκι στο χωριό.

Οι ακίνητες περιουσίες με αξία πάνω από 1 εκ. έχουν συνολική αξία 46 δις.
(Σημερινές αντικειμενικές πριν τη μείωση)

Αν τους πάρεις το 2% θα πάρεις 930 εκ.

Χρειάζεσαι άλλα 1,6 δις.

Cassander
16-02-15, 23:47
Οι ακίνητες περιουσίες με αξία πάνω από 1 εκ. έχουν συνολική αξία 46 δις.
(Σημερινές αντικειμενικές πριν τη μείωση)

Αν τους πάρεις το 2% θα πάρεις 930 εκ.

Χρειάζεσαι άλλα 1,6 δις.
Υπάρχει ήδη συμφωνία με Ελβετία απ όσο έχει διαρρεύσει. Δίνουν στεγνά τα παράνομα, η Ελβετία παιρνει το ποσοστό της και το χρήμα φορολογείτε κανονικά...ήρθαν και τα 1,6 ΑΝ ισχύει :P

anon
17-02-15, 00:29
Οι άλλες χώρες ήλθαν σε συμφωνία με την Ελβετία εδώ και πολλά χρόνια, ο φόρος των πολιτών τους καταθετών δίδεται πίσω στην χώρα τους, ανώνυμα. Για να μην υπάρξει θέμα με κυνήγι και άνοιγμα λογαριασμών. Γιατί δεν κάνουν και οι δικοι μας το ίδιο;

Θα μου πείς υπάρχουν και άλλοι φορολογικοί παράδεισοι. Ναι. Αλλά και πολλές απάτες, και φοβούνται μην χάσουν τα λεφτά τους. Και δεν μπορεί να γίνει διαφορετικά, σιγά σιγά πρέπει ο κλειός να κλείνει στους φοροφυγάδες.

Basilhs23_
17-02-15, 02:06
Οι ακίνητες περιουσίες με αξία πάνω από 1 εκ. έχουν συνολική αξία 46 δις.
(Σημερινές αντικειμενικές πριν τη μείωση)

Αν τους πάρεις το 2% θα πάρεις 930 εκ.

Χρειάζεσαι άλλα 1,6 δις.

1.5 δις είπε οτι θέλει η κυβέρνηση από τα ακίνητα με την κατάργηση του ΕΝΦΙΑ, μέχρι τα 1.5 χρειάζεται 0.5-0.6 δις μπορεί να τα βρεί από τα ακίνητα αξίας 200000-1000000.

cool11
24-02-15, 11:08
Αυτο τον μηνα τελειωνει ο εφιαλτης του Ελληνα που εχει ελαχιστα περιουσιακα στοιχεια.
Δεν πιστευα ποτε οτι θα συμβει, ειναι αληθεια.

Απο εκει και περα, οποιος εχει μεσαια-μεγαλη περιουσια, ας πληρωσει.
Γιατι βρηκα και κατι φιλους μου που δεν ξερουν ποιες πολυκατοικιες τους ανηκουν, και μου λεγανε ΄ξερεις, δεν αλλαξε κατι, παλι θα πληρωνουμε κλπ'.
Αυτος που εχει, ναι, να πληρωσει. Ε πως αλλιως να γινει δηλαδη; Απαιτησεις που χουν μερικοι. Επειδη βγηκε ο Συριζα, να μην πληρωσει κανεις φορους, ουτε οι πλουσιοι.
Ε οχι, αρκετα ματωσε ο φτωχος, ωρα να αναλαβει αναλογικα το κοστος του και ο πλουσιος.
Γιατι και ο φτωχος πρεπει να μπορει να ζησει.

Sphinx7
24-02-15, 16:39
Οταν είχαν βγεί οι δόσεις για τον ΕΝΦΙΑ έκανα μια εκτύπωση (δική μου, της μητέρας μου και του αδελφού μου) με ποσά και ημερομηνίες για να τα θυμάμαι.
Σήμερα μπήκα στο taxis και στο δικό μου κωδικό, στο "βεβαιωμένες οφειλές εκτός ρύθμισης" δείχνει μηδέν, ενώ έπρεπε να υπάρχει η τελευταία δόση.
Είναι λάθος του συστήματος; Εγινε έκπτωση; Πληρώνω ή όχι;

Basilhs23_
24-02-15, 17:16
Αυτο τον μηνα τελειωνει ο εφιαλτης του Ελληνα που εχει ελαχιστα περιουσιακα στοιχεια.
Δεν πιστευα ποτε οτι θα συμβει, ειναι αληθεια.

Απο εκει και περα, οποιος εχει μεσαια-μεγαλη περιουσια, ας πληρωσει.
Γιατι βρηκα και κατι φιλους μου που δεν ξερουν ποιες πολυκατοικιες τους ανηκουν, και μου λεγανε ΄ξερεις, δεν αλλαξε κατι, παλι θα πληρωνουμε κλπ'.
Αυτος που εχει, ναι, να πληρωσει. Ε πως αλλιως να γινει δηλαδη; Απαιτησεις που χουν μερικοι. Επειδη βγηκε ο Συριζα, να μην πληρωσει κανεις φορους, ουτε οι πλουσιοι.
Ε οχι, αρκετα ματωσε ο φτωχος, ωρα να αναλαβει αναλογικα το κοστος του και ο πλουσιος.
Γιατι και ο φτωχος πρεπει να μπορει να ζησει.

Καλά αυτά είναι αυτονόητα αλλά πρόσεχε όμως όταν δημοσιευτεί ο νέος τρόπος φορολόγησης και κάποια στιγμή έρθει το νέο εκκαθαριστικό μην βρεθείς κι εσύ να πληρώνεις μαζί με τους άλλους και να γκρινιάζεις. Δεν ξέρω τι περιουσία έχεις και ούτε με νοιάζει αλλά στο λέω στην περίπτωση που έχεις πάνω από 1 ακίνητο πέραν της πρώτης σου κατοικίας. Επίσης πάλι δεν ορίζεις τι σημαίνει μεσσαία και μεγάλη ακίνητη περιουσία άρα μιλάς αόριστα.
Εγώ ελπίζω όχι να μην πληρώσω αλλά να πληρώσω λιγότερα από οτι ο ΕΝΦΙΑ. Ελπίζω να βάλουν έναν συντελεστή παλαιότητας για σπίτια άνω των 100 ετών όπως υπάρχει στον ΕΝΦΙΑ και να μην κάνουν απλά copy/paste το σύστημα υπολογισμού των αντικειμενικών όπως υπήρχε στους ΦΑΠ/ΕΤΑΚ που ο μειωτικός συντελεστής παλαιότητας πήγαινε μέχρι τα 25 έτη, ειδικά το θέμα της παλαιότητας μας έχει "τσούξει" πάρα πολύ..

jkoukos
24-02-15, 17:48
Βασίλη αν και καταλαβαίνω τι εννοείς, εν τούτοις ένα σπίτι 100 χρόνων δεν λέει κάτι για την κατάστασή του και κατά πόσο αξίζει ή όχι η κατοχή του.
Υπάρχουν παλιά σπίτια σε μέτρια κατάσταση και άλλα μη κατοικήσιμα. Αλλά υπάρχουν και αυτά που στην πάροδο των χρόνων τους έγινε καλή συντήρηση και είναι σε άριστη κατάσταση φέρνοντας έσοδα.
Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες. Δε συγκρίνονται π.χ το δικό σου πατρικό στο χωρίο, στη μέση του πουθενά που το επισκέπτεστε στη χάση και την βρέξη, με το δικό μου αναπαλαιωμένο που να μου φέρει έσοδα.

21706
24-02-15, 17:58
Οταν είχαν βγεί οι δόσεις για τον ΕΝΦΙΑ έκανα μια εκτύπωση (δική μου, της μητέρας μου και του αδελφού μου) με ποσά και ημερομηνίες για να τα θυμάμαι.
Σήμερα μπήκα στο taxis και στο δικό μου κωδικό, στο "βεβαιωμένες οφειλές εκτός ρύθμισης" δείχνει μηδέν, ενώ έπρεπε να υπάρχει η τελευταία δόση.
Είναι λάθος του συστήματος; Εγινε έκπτωση; Πληρώνω ή όχι;

Έχεις κάνει τροποποιητική δήλωση Ε9;

Basilhs23_
24-02-15, 20:52
Βασίλη αν και καταλαβαίνω τι εννοείς, εν τούτοις ένα σπίτι 100 χρόνων δεν λέει κάτι για την κατάστασή του και κατά πόσο αξίζει ή όχι η κατοχή του.
Υπάρχουν παλιά σπίτια σε μέτρια κατάσταση και άλλα μη κατοικήσιμα. Αλλά υπάρχουν και αυτά που στην πάροδο των χρόνων τους έγινε καλή συντήρηση και είναι σε άριστη κατάσταση φέρνοντας έσοδα.
Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες. Δε συγκρίνονται π.χ το δικό σου πατρικό στο χωρίο, στη μέση του πουθενά που το επισκέπτεστε στη χάση και την βρέξη, με το δικό μου αναπαλαιωμένο που να μου φέρει έσοδα.

Εμένα δεν είναι στο χωριό αλλά στο κέντρο της Αθήνας και έχουμε σοβαρότατα προβλήματα, όσο και να το συντηρείς το σπίτι αν είναι τόσο παλιό προκύπτουν συνεχώς νεα προβλήματα και αυξάνονται με γεωμετρική πρόοδο. Έχεις δίκιο στο θέμα της αναπαλαίωσης.
Αν το σπίτι είναι αναπαλαιωμένο και όχι απλά συντηρημένο (δηλαδή να γκρεμίσεις το εσωτερικό και να χτίσεις ένα καινούργιο διατηρώντας το κέλυφος) τότε υπάρχει μια διάταξη που μου την είχε αναφέρει πολιτικός μηχανικός και στο Ε9 υποχρεώνεσαι να δηλώσεις ως έτος κατασκευής το έτος που έγινε η αναπαλαίωση.
Σε κάθε περίπτωση έπρεπε να έιχανε έστω έναν παραπάνω συντελστή παλαιότητας.

Sphinx7
24-02-15, 22:42
Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση.
Οχι δεν έχω κάνει κάτι.

ntoremi
24-02-15, 22:53
H κωλοτουμπα του συριζα παιρνει μπαλα και την "καταργηση" του ενφια...;;;
Καμια αναφορα για καταργηση του ενφια στο mail βαρουφακη...
http://www.protothema.gr/politics/article/454086/euelixia-tis-athina-stis-idiotikopoiiseis-stop-stis-proores-sudaxeis-/

21706
24-02-15, 22:55
Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση.
Οχι δεν έχω κάνει κάτι.
Το ποσό που γράφει το εκκαθαριστικό Ε9 είναι
μεγαλύτερο από αυτά που έχεις πληρώσει;

cool11
24-02-15, 23:03
H κωλοτουμπα του συριζα παιρνει μπαλα και την "καταργηση" του ενφια...;;;
Καμια αναφορα για καταργηση του ενφια στο mail βαρουφακη...
http://www.protothema.gr/politics/article/454086/euelixia-tis-athina-stis-idiotikopoiiseis-stop-stis-proores-sudaxeis-/

Πρεπει αμεσα να πουν στον κοσμο ξεκαθαρα για τον ΕΝΦΙΑ.

dante80
24-02-15, 23:11
H κωλοτουμπα του συριζα παιρνει μπαλα και την "καταργηση" του ενφια...;;;
Καμια αναφορα για καταργηση του ενφια στο mail βαρουφακη...
http://www.protothema.gr/politics/article/454086/euelixia-tis-athina-stis-idiotikopoiiseis-stop-stis-proores-sudaxeis-/

Και ορθώς, καθώς αυτό στρατηγικά θα πάει στο επόμενο μνημόνιο, όχι στους 4 μήνες. Αν έβαζε την αλλαγή τώρα θα ήταν υποχρεωμένος να δώσει ΦΜΑΠ στα ίδια δημοσιονομικά επίπεδα εσόδων με τον ΕΝΦΙΑ, κάτι που θα ήταν και άτοπο για δύο λόγους

α. Λόγω της πρόθεσης αλλαγής των αντικειμενικών
β. Λόγω της πρόθεσης αλλαγής των στόχων για τα πλεονάσματα από την κυβέρνηση μέσω διαπραγμάτευσης για το νέο μνημόνιο.


Πρεπει αμεσα να πουν στον κοσμο ξεκαθαρα για τον ΕΝΦΙΑ.

Όχι, θα ήταν μεγάλο λάθος. Ειδικά την στιγμή που δεν πρόκειται να πληρώσει τώρα κανένας.

ntoremi
24-02-15, 23:29
Ενταξει, ο,τι σας πουνε στην κατηχηση στην κουμουνδουρου...

Stefan_
24-02-15, 23:44
Αυτο τον μηνα τελειωνει ο εφιαλτης του Ελληνα που εχει ελαχιστα περιουσιακα στοιχεια.
Δεν πιστευα ποτε οτι θα συμβει, ειναι αληθεια.


Σωστα δεν το πιστευες. Ο ενφια δεν καταργειται συμφωνα με το νεο μνημονιο που υπογραψαμε σα καλα παιδια.

dante80
24-02-15, 23:52
Ενταξει, ο,τι σας πουνε στην κατηχηση στην κουμουνδουρου...

Μόνο που δεν ψήφισα ΣΥΡΙΖΑ. Τώρα ότι κατάλαβες..κατάλαβες.

Σκοπός είναι να έχει αλλάξει (προς το δικαιότερο) ο φόρος όταν θα έρθουμε να τον πληρώσουμε. Αν δεν το κάνει ο ΣΥΡΙΖΑ, τότε είναι υπόλογος.

Sphinx7
25-02-15, 00:21
Το ποσό που γράφει το εκκαθαριστικό Ε9 είναι
μεγαλύτερο από αυτά που έχεις πληρώσει;
Εχει γίνει έκπτωση 50% την οποία δεν ήξερα! Είχα την εντύπωση οτι υπάρχει κάποια ειδοποίηση για τέτοια θέματα.
Το παραπάνω ποσό που έχω πληρώσει (μικρό είναι) θα αφαιρεθεί την επόμενη χρονιά ή θα πάει υπέρ πατρίδος;

ntoremi
25-02-15, 01:22
Δεν το χανεις, πρεπει να πας στην εφορια για να το παρεις πισω ή να συμψηφιστει μελλοντικα με μελλοντικες οφειλες σου, πχ με την φορολογια εισοδηματος που θα ερθει σε λιγους μηνες. Πρεπει ομως να πας στην εφορια, αυτοματα δεν θα γινει μονο του.

Sphinx7
25-02-15, 01:54
Ευχαριστώ @ntoremi και @21706 για τις απαντήσεις σας. Στην εφορία δεν ξαναπάω... Το΄χω κάνει τάμα. :bless:

cool11
25-02-15, 12:11
http://www.naftemporiki.gr/finance/story/919862/poies-allages-krubei-i-lista-gia-to-forologiko
"Δεν υπάρχει αναφορά στην κατάργηση του ΕΝΦΙΑ"

- - - Updated - - -

Ο ΕΝΦΙΑ θα εφαρμοστει ιδιος και απαραλλαχτος και το 2015?
Δηλαδη οπως μας ηρθε περσινο χαρατσι, θα μας ερθει και φετος;

- - - Updated - - -

http://www.news.gr/oikonomia/oikonomika-nea/article-wide/209549/anevainei-o-fpa-paramenei-o-enfia-ishyei-to-prog.html
"Στην λίστα Βαρουφάκη δεν υπάρχει καμία αναφορά σε μια πάγια προεκλογική και μετεκλογική δέσμευση του ΣΥΡΙΖΑ για κατάργηση του ΕΝΦΙΑ. Προκειμένου να γίνει αυτό, με δεδομένο ότι υπάρχει δέσμευση στους εταίρους να μην εκτροχιαστεί ο προϋπολογισμός, θα πρέπει να βρεθεί ένα ισοδύναμο έσοδο. Δεν προκύπτει όμως κάποια τέτοια μέριμνα - σχεδιασμός από τις μεταρρυθμίσεις που περιλαμβάνει η λίστα."
Που ειναι το ισοδυναμο μετρο για την καταργηση του ΕΝΦΙΑ;

Cassander
25-02-15, 12:19
Οπα. Δε γινεται αυτο. Αφου όντας ηδη κυβέρνηση, γκάριζαν οι κυβερνιτικοι να πληρωθουν οι δοσεις του ΕΝΦΙΑ του 2014 διοτι ειναι της προηγουμενης κυβέρνησης. Εμεις έλεγαν καταργησαμε του 2015 και μετά. Ηταν κάθετοι σε αυτο.
Θα ειναι τεράστια κωλοτουμπα αν συνεχιστεί. Έπεσαν κατευθείαν στα μάτια του λαού και έχασαν την εμπιστοσύνη του.

dhmk
25-02-15, 12:54
Από ότι άκουσα στο ραδιόφωνο (ΣΚΑΙ) ο στόχος των 2.5 δις (από τα ακίνητα) θα παραμείνει. Δεν ξέρω από που αντλήθηκε αυτή η πληροφορία και πόσο αξιόπιστη είναι. Λογικά πάντως και ειδικά με την δραματική πτώση των εσόδων του κράτους, με την διαβεβαίωση πρωτογενούς πλεονάσματος τουλάχιστον 1.5%, αυτός ο στόχος (τουλάχιστον!) αναγκαστικά παραμένει. Επομένως, αν από τη μια στιγμή στην άλλη δεν βρέξει καταρρακτωδώς έσοδα από την καταπολέμηση της φοροδιαφυγής, δεν υπάρχουν περιθώρια σοβαρής διαφοροποίησης από τον ΕΝΦΙΑ. Μου φαίνεται ότι αυτό που θα μείνει θα είναι τα "ψυχολογικά οφέλη" στα οποία αναφέρθηκε ο Παπαδημούλης το πρωί στο ραδιόφωνο. Για όσους βέβαια ψήφισαν ΣΥΡΙΖΑ. Οι υπόλοιποι απλά βλέπουμε μόνο το πόσο κόστισε σε όλους μας η εν λόγω "ψυχοθεραπεία" ή η απλή (έως και αδιάφορη - αν δίνεις βάση στα νούμερα) επιβεβαίωση των δικών μας προβλέψεων.

Ούτε καν πήγα να αποσύρω χρήματα από τις τράπεζες. Δεν το έκανα το 2012, θα το έκανα τώρα;

Είναι σωστό αυτό που άκουσα να αναφέρεται ότι ο βασικός παράγοντας που κόλλησε τους ΣΥΡΙΖαίους στο τοίχο μια ώρα αρχήτερα ήταν ο ίδιος ο "περήφανος λαός" που έτρεξε να αποσύρει τις καταθέσεις του, ακόμη και μικροποσά. Αυτός ο λαός που του έδωσε, δήθεν, την εντολή να εφαρμόσει το "πρόγραμμα της Θεσσαλονίκης". Λίγο ακόμη (αν δεν είχε γίνει η κατ'αρχήν συμφωνία της προηγούμενης Παρασκευής) και θα έκλεινε μόνος του τις τράπεζες της... πτωχοτραπεζοκρατίας και της... "αποικίας του χρέους". Ως στήριξη... στη κατάργηση των μνημονίων!

anon
25-02-15, 12:57
Αφού μας έβαλαν το μαχαίρι στο λαιμό σαν χώρα, δεν υπάρχουν άλλες λύσεις. Η' ευρώ και μνημόνιο (ή όπως αλλιώς θέλετε πείτε το), αφού η Γερμανία αποφασίζει και διατάζει και δεν κάνει αλλιώς η ΕΕ, ή η απόλυτη ρήξη και ότι θέλει ας γίνει (βασικά έξοδος απο το ευρω). Οπότε εδώ υπάρχει μια βασική αντίφαση, δεν μπορείς να διαπραγματευτείς, όσα λογικά επιχειρήματα σωστά να φέρεις, εαν έχεις βαλει βασικό κανόνα ότι δεν βγαίνεις απο το ευρώ, και ο άλλος (Γερμανία) πολύ απλά δεν δέχεται κουβέντα.

Αρα μια είναι η λύση, για να βουλώσουν τα στόματα. Να ειπωθεί όλη η αλήθεια, τι και τι και όχι πίσω απο κλειστές πόρτες, και να γίνει ένα δημοψήφισμα. Ναι, δημοψήφισμα. Τέρμα το μνημόνιο με οποιεσδήποτε συνέπειες (έξοδος απο το ευρώ), ή μέσα στο μνημόνιο (ή όπως αυτό λέγεται) με την ίδια πολιτική λιτότητας και φορολογικής αφαίμαξης; Να αποφασίσει ο λαός και να τελειώνει η ιστορία.

Αφού δεν έχουμε πολιτικούς με @@, να αποφασίσει ο ίδιος ο λαός. Εαν θέλει να πνιγεί, να πνιγεί μόνος του, με δική του ευθύνη.

cool11
25-02-15, 13:02
Αφού μας έβαλαν το μαχαίρι στο λαιμό σαν χώρα, δεν υπάρχουν άλλες λύσεις. Η' ευρώ και μνημόνιο (ή όπως αλλιώς θέλετε πείτε το), αφού η Γερμανία αποφασίζει και διατάζει και δεν κάνει αλλιώς η ΕΕ, ή η απόλυτη ρήξη και ότι θέλει ας γίνει (βασικά έξοδος απο το ευρω). Οπότε εδώ υπάρχει μια βασική αντίφαση, δεν μπορείς να διαπραγματευτείς, όσα λογικά επιχειρήματα σωστά να φέρεις, εαν έχεις βαλει βασικό κανόνα ότι δεν βγαίνεις απο το ευρώ, και ο άλλος (Γερμανία) πολύ απλά δεν δέχεται κουβέντα.

Αρα μια είναι η λύση, για να βουλώσουν τα στόματα. Να ειπωθεί όλη η αλήθεια, τι και τι και όχι πίσω απο κλειστές πόρτες, και να γίνει ένα δημοψήφισμα. Ναι, δημοψήφισμα. Τέρμα το μνημόνιο με οποιεσδήποτε συνέπειες (έξοδος απο το ευρώ), ή μέσα στο μνημόνιο (ή όπως αυτό λέγεται) με την ίδια πολιτική λιτότητας και φορολογικής αφαίμαξης; Να αποφασίσει ο λαός και να τελειώνει η ιστορία.

Αφού δεν έχουμε πολιτικούς με @@, να αποφασίσει ο ίδιος ο λαός. Εαν θέλει να πνιγεί, να πνιγεί μόνος του, με δική του ευθύνη.

Ή με αλλα λογια, ας διαλεξει ο λαος με ποιο τροπο θα ματωσει.

anon
25-02-15, 13:12
Ή με αλλα λογια, ας διαλεξει ο λαος με ποιο τροπο θα ματωσει.

Και οι δυο λύσεις είναι επώδυνες. ΠΟΛΥ.
Το θεμα είναι ένα. Με ποιά απο τις δυο λύσεις βλέπεις ότι μπορεί να υπάρξει φως στο τουνελ. Με την ιστορία των μνημονίων είναι γνωστά και προδιαγεγραμμένα όλα, και ότι δεν μπορεί να υπάρξει ανάκαμψη στα επίπεδα του 2009 πριν απο τουλάχιστον 20-30 χρόνια απο τώρα. Ειναι δεδομένο ότι θα ξεπουληθούν τα πάντα για ένα πιάτο φακή (είχε ξεκινήσει με το ΤΑΙΠΕΔ). Τι θα συμβεί με ρήξη και πιθανή έξοδο απο το ευρώ; Οι Γερμανοί και λοιποί βόρειοι λαοί εικάζουν ότι για αυτους θαναι καλύτερα. Και ίσως ναι. Δυστυχώς με οποιοδήποτε τρόπο, την ιστορία την γράφουν οι ισχυροί, και δεν είμαστε σε αυτό το γκρούπ.

Δεν ξέρω εαν μπορούσαμε να εκμεταλλευτουμε την γεωπολιτική μας κατάσταση, ή θα μπορούσε να αποτελέσει μέχρι και σημείο να γίνουμε αντικείμενο λεηλασίας. Είπαμε, δεν υπάρχει δίκαιο, το είδαμε πλέον. Ούτε οι πολίτες νομίζω ότι έχουν καταλάβει πόσο υπεύθυνοι είναι στην επιλογή των πολιτικών τους. Εγινε μια καλή προσπάθεια με τον Συριζα, παρόλο που έκανε την κωλοτούμπα, ότι αντιδρά, και εδώ είναι το ζητούμενο, να μην απολέσει ελπίδα, και στις επόμενες εκλογές να βάλει στην μαύρη λίστα όλους τους μνημονιακούς, και τον ΣΥΡΙΖΑ μαζί, μιας και απο ότι φαίνεται μιλάμε για μια κωλοτούμπα, και απλά άλλαξε ο Μανωλιός και έβαλε τα ρούχα αλλιώς. Πολύ φιγούρα και νταηλίκι για το τίποτα τελικά.

Εύχομαι να μην σώσει η νέα κυβέρνηση να χρονίσει και να πάμε σε εκλογές, και ο λαός να μην φοβηθεί και ψηφίσει τους ίδιους μνημονιακούς. Μήπως και δούμε άσπρη μέρα. Φάνηκε ότι θα μπορούσαν ίσως να κάνουν κάτι, αλλά τελευταία στιγμή, κώλωσαν.

panadork
25-02-15, 13:54
Αν μειωθούν και οι αντικειμενικές, αρκετά δικαιότερο μέτρο σε σχέση με τα προηγούμενα.

το βασικό είναι να μειωθούν οι αντικειμενικές με βάση την πραγματικότητα . τότε θα είναι δικαιότερο μέτρο

gsenso
25-02-15, 14:07
Οταν είχαν βγεί οι δόσεις για τον ΕΝΦΙΑ έκανα μια εκτύπωση (δική μου, της μητέρας μου και του αδελφού μου) με ποσά και ημερομηνίες για να τα θυμάμαι.
Σήμερα μπήκα στο taxis και στο δικό μου κωδικό, στο "βεβαιωμένες οφειλές εκτός ρύθμισης" δείχνει μηδέν, ενώ έπρεπε να υπάρχει η τελευταία δόση.
Είναι λάθος του συστήματος; Εγινε έκπτωση; Πληρώνω ή όχι;

Μάλλον πήρες έκπτωση 50% λόγω χαμηλών εισοδημάτων και ξόφλησες. Δες μήπως σου χρωστάει κι όλας η ΔΟΥ επειδή έχεις καταβάλει παραπάνω.

dhmk
25-02-15, 14:07
το βασικό είναι να μειωθούν οι αντικειμενικές με βάση την πραγματικότητα . τότε θα είναι δικαιότερο μέτρο

Αν ο στόχος παραμένει να μαζευτούν 2.5 δις, οι αντικειμενικές ελάχιστα βοηθάνε, έως καθόλου.

anon
25-02-15, 14:49
Γιαυτό λέμε ότι πρέπει να καταργηθεί το μνημόνιο, ή όπως αλλιώς μπορεί να βαφτιστεί.
Το οποίο σημαίνει κατα 99% έξοδος απο το ευρώ.

ntoremi
25-02-15, 22:46
Εγινε μια καλή προσπάθεια με τον Συριζα, παρόλο που έκανε την κωλοτούμπα
Εύχομαι να μην σώσει η νέα κυβέρνηση να χρονίσει και να πάμε σε εκλογές, και ο λαός να μην φοβηθεί και ψηφίσει τους ίδιους μνημονιακούς. Μήπως και δούμε άσπρη μέρα. Φάνηκε ότι θα μπορούσαν ίσως να κάνουν κάτι, αλλά τελευταία στιγμή, κώλωσαν.

Πιστεψες κι εσυ οτι ο συριζα θα σε σωσει; Οτι θα ερθει η ελπιδα;;
Απο που να ερθει η ελπιδα;; Απο τα αδεια ταμεια;; Αφου δεν υπαρχει σαλιο. Η Γερμανια κανει κουμαντο γιατι εχει τα λεφτα που της ζηταμε. Και ζητιανευουμε και επαναστατουμε;;; Ειναι δυνατον;;; Προφανως και δεν μου αρεσει, ειμαι κι εγω ελληνας που και περσι και φετος και του χρονου θα πληρωσω ενα σκασμο λεφτα ενφια, φορο εισοδηματος κλπ, αλλα τι να κανουμε;; Αυτη ειναι η αληθεια. Αφου θελουμε τα λεφτα των γερμανων, θα χορεψουμε το χορο τους.

anon
26-02-15, 00:24
Πιστεψες κι εσυ οτι ο συριζα θα σε σωσει; Οτι θα ερθει η ελπιδα;;
Απο που να ερθει η ελπιδα;; Απο τα αδεια ταμεια;; Αφου δεν υπαρχει σαλιο. Η Γερμανια κανει κουμαντο γιατι εχει τα λεφτα που της ζηταμε. Και ζητιανευουμε και επαναστατουμε;;; Ειναι δυνατον;;; Προφανως και δεν μου αρεσει, ειμαι κι εγω ελληνας που και περσι και φετος και του χρονου θα πληρωσω ενα σκασμο λεφτα ενφια, φορο εισοδηματος κλπ, αλλα τι να κανουμε;; Αυτη ειναι η αληθεια. Αφου θελουμε τα λεφτα των γερμανων, θα χορεψουμε το χορο τους.

Μα το θέμα είναι ότι δεν πρέπει να θέλουμε τα λεφτά τους. Εδώ ειναι η πλάκα, το κόλπο γκρόσο. Θέλουμε τα λεφτά των Γερμανών (πολιτών) για να έρθουν Ελλαδα, να ξαναφύγουν έξω, να πληρώσουν τράπεζες και τραπεζίτες. Δηλαδή η Ελλάδα είναι το όχημα στην περίπτωση αυτή να τρώνε τα λεφτά των γερμανών (και τα δικά μας, και άλλων). Οχι, δεν θέλουμε τα λεφτά των γερμανών, και κανενός, και δεν πληρώνουμε τίποτα. Αι στο διάλο.

Και για όσους βιαστούν να μας πουν μπαχτατσήδες:
1. Εγινε λογιστικός έλεγχος στο χρέος; Είναι όσο λένε ότι ειναι, ή έχουμε και πληρώνουμε πανωτόκια στα πανωτόκια;
2. Η Γερμανία πλήρωσε το δικό της δάνειο πίσω; (και ας μην πιάσουμε τις πολεμικές αποζημιώσεις ακόμα).
3. Μήπως ένας απο τους λόγους που δημιουργήθηκε χρέος (και διαφθορά) είναι οι ίδιες οι γερμανικές εταιρίες; Πως καλύπτουν τον Χριστοφοράκο οι γερμανοί και απο την άλλη μας κουνάνε το δάχτυλο;
4. Αιτιολογείται να εξαθλιώνεται ένας λαός για το χρέος;
5. Γιατί μας εντάξει σε μνημόνια και άλλα με βάση, παραποιημένα στοιχεία στην ΕΛΣΤΑΤ; Πήγαν οι υπεύθυνοι φυλακή; (και ο ΓΑΠ μαζί). Μπορεί να είχαμε χρέος, αλλά όχι στον βαθμό που να δικαιολογούσε υπαγωγή σε μνημόνια και ανάγκη βοήθειας σε ΔΝΤ. Και όλη η σκευωρία, σαν αυτοεκπληρούμενη προφητεία, οδηγησε σε δραστική μείωση του ΑΕΠ, οπότε αναλογικά το χρέος έγινε μεγαλύτερο ποσοστό επι του ΑΕΠ.... ΚΑΙ ΦΤΑΙΜΕ ΕΜΕΙΣ ΓΙ ΑΥΤΟ;;;;
Θα μπορούσα να πώ και άλλα.

ntoremi
26-02-15, 00:55
Συμφωνω με οσα λες:
1. οι γερμανοι χρωστουν αποζημειωσεις απο το Β παγκοσμιο πολεμο. Ομως και μ' αυτες, συντομα παλι χρεωμενοι θα ημασταν.
2. Σιγουρα η ιστορια της Ελλαδας απο την επανασταση και μετα ειναι γεματη απο τοκογλυφικα δανεια των μεγαλων δυναμεων: 100 δραχμες ηταν το δανειο, μας κραταγαν τις 40 σε προμηθειες και μας εδιναν τις 60. Με τους τοκους καταληγαμε να πληρωνουμε 1000 δραχμες.
3. Σιγουρα το χρεος φουσκωθηκε τεχνητα, σιγουρα παιχτηκαν παιχνιδια στο χρηματιστηριο με τα cds και καποιοι επιτηδειοι (οικογενεια παπανδρεου κλπ) κερδισαν δις με το ανεβοκατεβασμα των spreads.
4. Σιγουρα η γερμανικη οικονομια τροφοδοτηθηκε απο τις πωλησεις οπλων (υποβρυχια που γερνουν) και εξοπλισμου (ΟΤΕ, siemens, χριστοφορακος κλπ) με σαρωτικα λαδωματα σε ελληνες πολιτικους.
5. Σιγουρα η πολιτικη διαδρομη των μεγαλυτερων κομματων στην Ελλαδα χρηματοδοτηθηκε απο μαυρα ταμεια και σκανδαλα. Ειναι απολυτα προφανες οτι κανενα κομμα δεν εχει τη δυνατοτητα να εχει τους προεκλογικους αγωνες που ειχαν τα δικα μας κομματα τα 40 χρονια της μεταπολιτευσης, ουτε να χρηματοδοτει τους πολυδαιδαλους κομματικους μηχανισμους που ειχαν τα δικα μας κομματα, μονο βασιζομενο στην κρατικη επιχορηγηση. Ειναι προφανες οτι 40 χρονια τωρα, πολυ μαυρο χρημα ερεε στα ταμεια των κομματων: απο το σκανδαλο κοσκωτα ως το χρηματιστηριο, τον μαντελη, τη siemens κλπ.
6. Σιγουρα οι τραπεζιτες σε ολες τις χωρες δινουν στους εαυτους τους παχυλα bonus οταν οι αγελαδες ειναι παχιες, ενω οταν χτυπα η κριση ζητουν απο τους φορολογουμενους να αναλαβουν τις ζημιες.
7. Σιγουρα σε μια ευρωπαικη ενωση των λαων δεν νοειται ο ενας λαος να ευημερει και ο αλλος να αιμοραγει.

Ομως - δυστυχως για εμας - περασαμε 20 χρονια πλαστης ευημεριας, κατα τη διαρκεια της οποιας δεν αναρωτηθηκαμε ποτέ αν αξιζουμε ολη αυτη την (δανεικη) ροη χρηματος. Δεν αναρωτηθηκαμε ποτέ αν ειμαστε ανταγωνιστικοι σε σχεση με αλλες οικονομιες και αν αξιζει πραγματι η καθημερινη μας δουλεια/παραγωγικοτητα τον μισθο που παιρνουμε.

Και οσον αφορα την γερμανια: ναι κι εμενα δεν μου αρεσει η φατσα της Μερκελ και του Σοϊμπλε, ναι η γερμανια αιματοκυλησε 2 φορες τον πλανητη, ναι διεπραξε θηριωδιες που δεν μπορει να χωρεσει ανθρωπινος νους, ναι της χαριστηκαν τα χρεη μετα τον πολεμο (οπως ζηταμε κι εμεις τωρα), αλλα η (πικρη για μας) αληθεια ειναι οτι η γερμανια αρπαξε ολες αυτες τις ευκαιριες και εφτιαξε σοβαρο κρατος, οχι αρπα-κολλα μπο@ρδελοκρατος οπως ειμαστε εμεις, που απο το 1821 ως σημερα ακομα λειτουργουμε ως αναρχοαυτονομη οθωμανικη επαρχια...

anon
26-02-15, 01:16
Συμφωνω με οσα λες:
1. οι γερμανοι χρωστουν αποζημειωσεις απο το Β παγκοσμιο πολεμο. Ομως και μ' αυτες, συντομα παλι χρεωμενοι θα ημασταν.

1. Δεν μίλησα για αποζημιώσεις, που παίζει αν είναι να δώσουν ή όχι (στην Ρωσία, που έχουν μακελέψει εκατομύρια κόσμο, θα έπρεπε να τους πληρώνουν τον αιώνα τον άπαντα) (*) Μίλησα για το κατοχικό δάνειο. ΔΑΝΕΙΟ. Με χαρτιά, υπογραφές, και μάλιστα είχαν δώσει αν δεν κάνω λάθος, είχαν πληρώσει μια δυο δόσεις πίσω!



2. Σιγουρα η ιστορια της Ελλαδας απο την επανασταση και μετα ειναι γεματη απο τοκογλυφικα δανεια των μεγαλων δυναμεων: 100 δραχμες ηταν το δανειο, μας κραταγαν τις 40 σε προμηθειες και μας εδιναν τις 60. Με τους τοκους καταληγαμε να πληρωνουμε 1000 δραχμες.


Χαίρομαι που το αναφέρεις και το δέχεσαι. Οταν λοιπόν, επειδή πέρα απο κάθε κανόνα δικαίου, λειτουργούν ως τοκογλύφοι, εμείς πρέπει να ξεπληρώσουμε κάτι που υπο κανονικές συνθήκες έχουμε αποπληρώσει και τρείς και πέντε φορές έως τώρα;



3. Σιγουρα το χρεος φουσκωθηκε τεχνητα, σιγουρα παιχτηκαν παιχνιδια στο χρηματιστηριο με τα cds και καποιοι επιτηδειοι (οικογενεια παπανδρεου κλπ) κερδισαν δις με το ανεβοκατεβασμα των spreads.
4. Σιγουρα η γερμανικη οικονομια τροφοδοτηθηκε απο τις πωλησεις οπλων (υποβρυχια που γερνουν) και εξοπλισμου (ΟΤΕ, siemens, χριστοφορακος κλπ) με σαρωτικα λαδωματα σε ελληνες πολιτικους.
5. Σιγουρα η πολιτικη διαδρομη των μεγαλυτερων κομματων στην Ελλαδα χρηματοδοτηθηκε απο μαυρα ταμεια και σκανδαλα. Ειναι απολυτα προφανες οτι κανενα κομμα δεν εχει τη δυνατοτητα να εχει τους προεκλογικους αγωνες που ειχαν τα δικα μας κομματα τα 40 χρονια της μεταπολιτευσης, ουτε να χρηματοδοτει τους πολυδαιδαλους κομματικους μηχανισμους που ειχαν τα δικα μας κομματα, μονο βασιζομενο στην κρατικη επιχορηγηση. Ειναι προφανες οτι 40 χρονια τωρα, πολυ μαυρο χρημα ερεε στα ταμεια των κομματων: απο το σκανδαλο κοσκωτα ως το χρηματιστηριο, τον μαντελη, τη siemens κλπ.
6. Σιγουρα οι τραπεζιτες σε ολες τις χωρες δινουν στους εαυτους τους παχυλα bonus οταν οι αγελαδες ειναι παχιες, ενω οταν χτυπα η κριση ζητουν απο τους φορολογουμενους να αναλαβουν τις ζημιες.
7. Σιγουρα σε μια ευρωπαικη ενωση των λαων δεν νοειται ο ενας λαος να ευημερει και ο αλλος να αιμοραγει.

χαίρομαι που συμφωνείς.....



Ομως - δυστυχως για εμας - περασαμε 20 χρονια πλαστης ευημεριας, κατα τη διαρκεια της οποιας δεν αναρωτηθηκαμε ποτέ αν αξιζουμε ολη αυτη την (δανεικη) ροη χρηματος. Δεν αναρωτηθηκαμε ποτέ αν ειμαστε ανταγωνιστικοι σε σχεση με αλλες οικονομιες και αν αξιζει πραγματι η καθημερινη μας δουλεια/παραγωγικοτητα τον μισθο που παιρνουμε.

Σορρυ, γιατί να την θεωρώ πλαστή ευημερία, και όχι σύγκλιση στον ευρωπαικό μέσο όρο; Αυτό εξάλλου δεν ήταν ο στόχος στην δεκαετία του 90; Δεν διατυμπανίζαν μέχρι και το 2006 τουλάχιστον πόσο ανταγωνιστικοί ήμασταν και μεγάλους ρυθμούς ανάπτυξης ειχαμε; Μαγειρεύτηκαν τα νούμερα; Τότε πως να ξέρω εγώ;

ntoremi
26-02-15, 15:44
E πλαστη ευημερια ηταν γιατι δεν βασιζοταν σε αληθινα εσοδα, βασιζοταν σε δανεικα απο την ευρωπη. Και εννοειται οτι δεν πρεπει να ακους τι λεει ο καθε απατεωνας πολιτικαντης. Η συγκλιση με την ευρωπη ηταν καραμελα απο το 1995 ως το 2010. Τωρα ακους για καμια συγκλιση;; Οι απατεωνες πολιτικαντηδες μας ειπαν παρα πολλα "θα" 40 χρονια τωρα: απο το "τσοβολα δωστα ολα" του αντρεα ως το "επενδυστε στο χρηματιστηριο" του σημιτη κλπ.

apsogos
01-03-15, 17:28
Αυτο τον μηνα τελειωνει ο εφιαλτης του Ελληνα που εχει ελαχιστα περιουσιακα στοιχεια.
Δεν πιστευα ποτε οτι θα συμβει, ειναι αληθεια.

Απο εκει και περα, οποιος εχει μεσαια-μεγαλη περιουσια, ας πληρωσει.
Γιατι βρηκα και κατι φιλους μου που δεν ξερουν ποιες πολυκατοικιες τους ανηκουν, και μου λεγανε ΄ξερεις, δεν αλλαξε κατι, παλι θα πληρωνουμε κλπ'.
Αυτος που εχει, ναι, να πληρωσει. Ε πως αλλιως να γινει δηλαδη; Απαιτησεις που χουν μερικοι. Επειδη βγηκε ο Συριζα, να μην πληρωσει κανεις φορους, ουτε οι πλουσιοι.
Ε οχι, αρκετα ματωσε ο φτωχος, ωρα να αναλαβει αναλογικα το κοστος του και ο πλουσιος.
Γιατι και ο φτωχος πρεπει να μπορει να ζησει.

+100

πραγματικά ο φτωχός κουράστηκε να πληρώνει ,έχει φτύσει αίμα φτάνει πια! (ελπίζω)

Stefan_
04-03-15, 03:00
Aκουσα τον μπαρουφακη που ελεγε οτι μεχρι να ψηφιστει ο νεος νομος ακινητων, ο ενφια παραμενει ως εχει. Και καλει τους πολιτες να συνεχιοσουν να πληρωνουν. Τι σημαινει αυτο?? Υπαρχει προγραμματισμος για δοσεις ενφια ετους 2015? Και ποτε ξεκινανε?



Μάλλον πήρες έκπτωση 50% λόγω χαμηλών εισοδημάτων και ξόφλησες. Δες μήπως σου χρωστάει κι όλας η ΔΟΥ επειδή έχεις καταβάλει παραπάνω.


Ολο το 2014 ειχα εισοδημα 0. Αρα να περιμενω κι εγω εκπτωση?

Basilhs23_
04-03-15, 05:01
Τα είπαμε, οι δόσεις του ΕΝΦΙΑ 2014 ισχύουν και πρέπει να πληρωθούν. Ο Βαρουφάκης σωστά λέει όσα λέει γιατί τυπικά αν δεν καταργηθεί με νόμο ο ΕΝΦΙΑ τότε ισχύει, ασχέτως του τι εξαγγέλεται από τους πολιτικούς.

apsogos
04-03-15, 11:21
Aκουσα τον μπαρουφακη που ελεγε οτι μεχρι να ψηφιστει ο νεος νομος ακινητων, ο ενφια παραμενει ως εχει. Και καλει τους πολιτες να συνεχιοσουν να πληρωνουν. Τι σημαινει αυτο?? Υπαρχει προγραμματισμος για δοσεις ενφια ετους 2015? Και ποτε ξεκινανε?





Ολο το 2014 ειχα εισοδημα 0. Αρα να περιμενω κι εγω εκπτωση?

Εσύ όπως και εγώ πρέπει να περιμένουμε επιστροφή με τόκο!αν θα τη πάρουμε έλα σφύρα μου

MNP-10
05-03-15, 02:54
Πρεπει να συντρεχουν κι'αλλα κριτηρια, πχ το υψος της περιουσιας να μη ξεπερναει ενα οριο κτλ.

- - - Updated - - -

Κατι τετοιο θα ηταν χρησιμο για τους ΕΝΦΙΑ :twisted:


https://www.youtube.com/watch?v=yEczm_TMS7w

ntoremi
05-03-15, 09:37
Τα είπαμε, οι δόσεις του ΕΝΦΙΑ 2014 ισχύουν και πρέπει να πληρωθούν. Ο Βαρουφάκης σωστά λέει όσα λέει γιατί τυπικά αν δεν καταργηθεί με νόμο ο ΕΝΦΙΑ τότε ισχύει, ασχέτως του τι εξαγγέλεται από τους πολιτικούς.

Πλακα κανεις;; Αυτος ειναι υπουργος οικονομικων, ας φερει σημερα κιολας νομοσχεδιο προς ψηφιση στη βουλη που να καταργει τον ενφια! Εχει και το μαχαιρι και το πεπονι. Ομως, μου φαινεται οτι, μαζι με το μαχαιρι και το πεπονι, εχει και την ... κωλοτουμπα!

cool11
05-03-15, 09:42
Για το 2014, τελειωσαμε.
Το θεμα ειναι οτι υποσχεθηκαν καταργηση του ΕΝΦΙΑ, οποτε πλεον αν θελουν πρεπει να εφαρμοσουν αλλο δικαιοτερο καθεστως, για το 2015.

DOU
05-03-15, 10:53
Για το 2014, τελειωσαμε.
Το θεμα ειναι οτι υποσχεθηκαν καταργηση του ΕΝΦΙΑ, οποτε πλεον αν θελουν πρεπει να εφαρμοσουν αλλο δικαιοτερο καθεστως, για το 2015.

Eιπες την σωστη λεξη,υποσχεθηκαν,πιαστο αυγο και κουρευτο.:p

apsogos
08-03-15, 09:38
Eιπες την σωστη λεξη,υποσχεθηκαν,πιαστο αυγο και κουρευτο.:p

Δυστηχως απο αυτα που βλεπω,δεν πιστευω να γινεται τιποτα...οπως το ειπες,πιαστο αυγο και κουρευτο

Verde
08-03-15, 12:33
Κανονικά το θέμα πρέπει να μετονομαστεί σε: Τέλος ακινήτων. Ειναι πατριωτικό καθήκον να πληρώσετε!

ntoremi
08-03-15, 15:02
Μαλλον θα επρεπε να μετονομαστει σε "ο ενφια πεθανε, ζητω ο ενφια!" ή "ο ενφια ολο καταργειται, αλλα ακομα εδω ειναι"

@ ADSLgr.com All rights reserved.