PDA

Επιστροφή στο Forum : Τέλος ακινήτων. Θα πληρώσετε;



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 [35] 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57

dhmk
07-06-15, 09:12
Από ότι άκουσα θα αναπροσαρμοστούν οι κλίμακες ώστε να μην εισπραχθούν λιγότερα, ακόμη και με μείωση των αντικειμενικών.

Κοιτάξτε τώρα. Χειρότερα να περιμένετε. Να δούμε τι θα πληρώσουμε παραπάνω και με τις αυξήσεις του ΦΠΑ. Μιλάμε μόνο γι'αυτές (στα τρόφιμα) που ήταν στη πρόταση του σύριζα.

Burning Skies
07-06-15, 10:20
Κοιτάξτε τώρα. Χειρότερα να περιμένετε.

Εννοειται οτι θα πρεπει να περιμενεις χειροτερα. Ας πληρωσουν επιτελους και οσοι δεν ζοριζονται...

dhmk
07-06-15, 12:03
Εννοειται οτι θα πρεπει να περιμενεις χειροτερα. Ας πληρωσουν επιτελους και οσοι δεν ζοριζονται...

Καλά εσένα σε καταλαβαίνω. Σε παρηγορεί η Κωνσταντοπούλου. Και πάνε κάτω τα φαρμάκια!

Burning Skies
07-06-15, 19:27
Καλά εσένα σε καταλαβαίνω. Σε παρηγορεί η Κωνσταντοπούλου. Και πάνε κάτω τα φαρμάκια!

Τα φαρμακια θα πανε κατω οταν αρχισετε να πληρωνετε... :twisted:

Basilhs23_
07-06-15, 19:33
Κοιτάξτε τώρα. Χειρότερα να περιμένετε. Να δούμε τι θα πληρώσουμε παραπάνω και με τις αυξήσεις του ΦΠΑ. Μιλάμε μόνο γι'αυτές (στα τρόφιμα) που ήταν στη πρόταση του σύριζα.

Στα τρόφιμα πόσο είναι και πόσο θα πάει; Από 11% σε 23% ?

rubadub
07-06-15, 19:43
Τα φαρμακια θα πανε κατω οταν αρχισετε να πληρωνετε... :twisted:

κάτι μου θυμίζει... αν, ναι... να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα...

Burning Skies
07-06-15, 20:25
κάτι μου θυμίζει... αν, ναι... να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα...

Καμία σχέση. Οι κατσίκες όσων έχουν λίπος μπορούν να τρώνε και λιγότερο για να ζήσουν οι κατσίκες των φτωχων που αργοπεθαινουν.

dhmk
08-06-15, 14:51
Παιδιά, έχει κανείς προσπαθήσει να εισάγει το Ε2 (ενοίκια) για 2015; Εισάγω τα πάντα και μου βγάζει διαρκώς το μήνυμα "το πεδίο είναι υποχρεωτικό".

slalom
08-06-15, 15:45
Εχεις μπει κατα λαθος σε καποιο κελι ή εχεις δημιουργησει μια καταχωρηση καπου που πρεπει να τη διαγραψεις

dhmk
08-06-15, 15:55
Έχεις εισάγει με επιτυχία; Οι γραμμές έχουν έρθει έτοιμες. Αλλά δοκίμασα να ξεκινήσω από την αρχή. Δεν είναι δα και καμιά βαριά επιστήμη. Μόλις εισάγω το ΑΠΟ και πάω στο επόμενο ΕΩΣ, αμέσως κτυπάει αυτό το μήνυμα.

slalom
08-06-15, 16:27
Καπου που δεν το βλεπεις εχει γινει καποια προσθηκη που πρεπει να τη διαγραψεις απο το σχετικο κουμπι

dhmk
08-06-15, 16:31
Έχεις κάνει επιτυχή εισαγωγή ή μιλάς θεωρητικά;

slalom
08-06-15, 17:59
Μου εχει τυχει και εμενα, αν θες στειλε πμ να μπω με teamviewer να το δεις, ή βαλε print screen ολη τη φορμα του Ε2

rubadub
08-06-15, 18:34
Καμία σχέση. Οι κατσίκες όσων έχουν λίπος μπορούν να τρώνε και λιγότερο για να ζήσουν οι κατσίκες των φτωχων που αργοπεθαινουν.


ντάξ, οκ... μάλλον αν συζητούσαμε για κάτι άλλο θα απαντούσες ότι πρεπει να δούμε τα αίτια που το προκαλούν την πείνα της κατσίκας, ενθρός μας είναι ο βοσκός κτλ.. ε;
.

dhmk
08-06-15, 18:36
Σε ποια στήλη είχες πρόβλημα και τι είδους;

mezger
08-06-15, 19:04
Έχεις εισάγει με επιτυχία; Οι γραμμές έχουν έρθει έτοιμες. Αλλά δοκίμασα να ξεκινήσω από την αρχή. Δεν είναι δα και καμιά βαριά επιστήμη. Μόλις εισάγω το ΑΠΟ και πάω στο επόμενο ΕΩΣ, αμέσως κτυπάει αυτό το μήνυμα.

Και βίντεο να προγραμμάτιζες που λέει ο λόγος, το manual (http://www.gsis.gr/gsis/export/sites/default/gsis_site/Services/documents_polites/Odhgies_E1_2015.pdf) και το quick setup guide (http://www.gsis.gr/gsis/export/sites/default/gsis_site/Services/documents_polites/guidanceNotes.pdf) θα το διαβαζες.
Μάλλον ξέρω που έχεις κολλήσει, αλλά ειλικρινά και χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης, με το προφιλ που έχεις δώσει εδώ στο forum, το να σου δώσω συμβουλές για το πως να κάνεις δήλωση μόνος σου είναι σαν να δίνει τηλεφωνικά ηλεκτρολόγος οδηγίες για αλλαγή πίνακα.

dhmk
08-06-15, 19:19
Και βίντεο να προγραμμάτιζες που λέει ο λόγος, το manual (http://www.gsis.gr/gsis/export/sites/default/gsis_site/Services/documents_polites/Odhgies_E1_2015.pdf) και το quick setup guide (http://www.gsis.gr/gsis/export/sites/default/gsis_site/Services/documents_polites/guidanceNotes.pdf) θα το διαβαζες.
Μάλλον ξέρω που έχεις κολλήσει, αλλά ειλικρινά και χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης, με το προφιλ που έχεις δώσει εδώ στο forum, το να σου δώσω συμβουλές για το πως να κάνεις δήλωση μόνος σου είναι σαν να δίνει τηλεφωνικά ηλεκτρολόγος οδηγίες για αλλαγή πίνακα.

Όλη η βλακεία του κόσμου.

mezger
08-06-15, 19:24
Όλη η βλακεία του κόσμου.

Να σου πω την αλήθεια αυτό είχα στο μυαλό μου όταν είδα ότι δε μπορείς καν να δεις ποια είναι τα υποχρεωτικά πεδία σε μια φόρμα και θες να κάνεις και δήλωση μόνος σου, αλλά είμαι λίγο πιο ευγενικός από σένα.

Burning Skies
08-06-15, 22:24
ντάξ, οκ... μάλλον αν συζητούσαμε για κάτι άλλο θα απαντούσες ότι πρεπει να δούμε τα αίτια που το προκαλούν την πείνα της κατσίκας, ενθρός μας είναι ο βοσκός κτλ.. ε;
.

Δυσκολευεσαι να κατανοησεις την ελληνική; ήμουν σαφής...

rubadub
08-06-15, 23:25
Δυσκολευεσαι να κατανοησεις την ελληνική; ήμουν σαφής...

Μακάρι να δυσκολευομουν να κατανοησω...

cool11
21-06-15, 16:02
Καταλαβαινει κι ο τελευταιος Ελληνας, οτι με τον ΕΝΦΙΑ, υπηρξε εξαπατηση, και ειναι ενα ακομη μεγαλο αγγουρι, που μας μπηκε, και δεν προκειται ποτε να μας βγει.
Εφαρμοστηκε επι ΝΔ-ΠΑΣΟΚ, αρα αυτοι εκ των πραγματων ηταν πρακτικα αδυνατον να πιστεψεις οτι ποτε θα το καταργησουν.
Αλλα και ο Συριζα που ειχε κανει 'σημαια' το θεμα, 'μην πληρωνεται ενφια', και με προεκλογικη εξαγγελια οτι 'θα τον καταργουσαν', τον διατηρουν (μουτζώσου ελευθερα ελληνα ψηφοφορε), και δεν πιστευω να υπαρχει ουτε ενας που να ελπιζει οτι θα τον καταργησουν οπως λενε το 2016....
Κοινως, ηρθε για να μεινει για παντα.
Εξαλλου μονο ο Συριζα ειχε πει περι καταργησης. Κανεις αλλος. Κι εκλογες να γινουν, κι αλλος να εκλεγει, κανεις δεν θα τον καταργησει, ουτε ΝΔ, ουτε Πασοκ, και πλεον ουτε Συριζα, και ακομη και αν πουν κατι τετοιο, θα ειναι απλώς ψέμματα!
:(

cool11
23-06-15, 08:50
Το δογμα του ΄σοκ' σε πληρη εφαρμογη. Τρωμε ξυλο αλυπητα και δεν βγαζουμε αχνα.
:(

anon
23-06-15, 09:17
Συν 8 δις για τα επόμενα δυο χρόνια, κυριολεκτικά, δεν βγαίνει. ΗΔΗ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ. Αλλα 8 δις; Απο πού;
Και μάλλον αισιόσοξους τους κόβω, γιατί όσο αυξανεις φόρους, τόσο μειώνεται η απόδοση. Καλά, δεν κατάλαβαν ακόμη; Δεν πήραν μαθήματα; Αυξήσαν φόρους στο πετρέλαιο; Κάτω η κατανάλωση. Αυξήσαν τα τέλη κυκλοφοριας; Πίσω οι πινακίδες. Αυξήσαν τον ΦΠΑ; Μεγάλωσε η φοροδιαφυγή.
Μόνο τα ίδια "ζώα" θα συνεχίσουν να σηκώνουν φορτίο, μισθωτοί συνταξιούχοι.
ΑΛΛΑ... ΜΕΝΟΥΜΕ ΕΥΡΩΠΗ...
Θαθελα να ημουν 15 χρόνια νεώτερος, ανύπαντρος ή έστω χωρίς παιδιά, ναφευγα με το πρώτο αεροπλάνο και να σας την κάνω χάρισμα την Ελλάδα του ΜΕΝΟΥΜΕ ΕΥΡΩΠΗ.
Προτείνω σε όσους μπορούν, να φύγουν όσο το δυνατόν πιο σύντομα. Μένοντας εδώ, πολύ απλά θα πεθαίνετε λίγο λίγο κάθε μέρα. Μετα τα δυο χρόνια, και αφού δεν υπάρχει περίπτωση να μαζευτούν τα επιπλέον 8 δις, τι θα γίνει; Ποιόν θα φορολογήσουν; Παιδιά, όσοι μπορείτε, κάντε την. Δυστυχώς αυτή η χώρα δεν σώζετε με τίποτε, κυριαρχούν οι πανίβλακες, μας κυβερνάνε πουλημένα τομάρια. Δεν φαίνεται να μπορεί να αλλάξει τίποτε, και αν κάτι που μπορεί ίσως να είχαμε, μια ελπίδα, πάει και αυτή. Το καράβι βουλιάζει, μπατάρει αδιάκοπά, και ο καπετάνιος και το πλήρωμα σφυριζουν και τραγουδάνε. Φύγετε, και εαν μπορείτε στην συνέχεια να βοηθήσετε, να σώσετε και κανένα απο εμάς, καλώς, τουλάχιστον σώστε τον εαυτό σας.

Λυπάμαι, αν και φάνηκαν οι προθέσεις, ήθελα να πιστεύω ότι την τελευταία στιγμή θα το πάλευε ο Τσίπρας, και ότι δεν θα ενέδινε. Δυστυχώς ο ΜΝΠ-10 είχε απόλυτο δίκιο, έχουμε και πάλι μια τελείως ξεπουλημένη κυβέρνηση, μια κυβέρνηση που μπορεί κάλλιστα, για μια ΕΘΝΙΚΗ ΣΩΤΗΡΙΑ, να συνεταιριστεί με ΝΔ, ΠΑΣΟΚ, ΠΟΤΑΜΙ, μιας και είμαι σίγουρος ότι θα χειροκροτάνε όλοι τους τις νέες δεσμεύσεις... Είμαι σίγουρος ότι οι οπαδοί του ΜΕΝΟΥΜΕ ΕΥΡΩΠΗ, μπορούν να κοιμούνται ήσυχοι.... Αντα και καλό σφάξιμο....

cool11
23-06-15, 09:44
Μονη ελπιδα σε ατομικο επιπεδο, ειναι η μεταναστευση σε αλλη χωρα...

Zer0c00L
23-06-15, 10:55
θα συμφωνησω με τους πιο πανω φιλους και συνομιλητες

βεβαια σε πολιτικο επιπεδο υπαρχει λυση....αν γινουν εκλογες (εστω με το ζορι) καθως στην δημοκρατια τον πρωτο και τελευταιο λογο εχουν οι πολιτες δηλαδη ο λαος δηλαδη εμεις

να ψηφισουν ολοι/ες ΚΚΕ και με το ζορι να τους αναγκασουμε να γινουν κυβερνηση (θελουν/δεν θελουν) ωστε να εφαρμοσουν το δικο τους προγραμμα που μας ζαλιζουν στα ΜΜΕ

αν δεν θελετε ΚΚΕ ψηφιζουμε ΕΠΑΜ η ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ η κατι αλλο που θα το κανουμε κυβερνηση

αν και παλι κανουμε λαθος επιλογη τοτε ναι δεν υπαρχει λυση για σωτηρια...

δυστυχως μας κυβερνουν βλακες/ηλιθιοι αφου τους ψηφιζουν βλακες/ηλιθιοι

οπως λεει και ο αινσταιν η βλακεια και η ηλιθιοτητα ειναι απειρη....

anon
23-06-15, 11:00
αν δεν θελετε ΚΚΕ ψηφιζουμε ΕΠΑΜ η ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ η κατι αλλο που θα το κανουμε κυβερνηση

αν και παλι κανουμε λαθος επιλογη τοτε ναι δεν υπαρχει λυση για σωτηρια...

δυστυχως μας κυβερνουν βλακες/ηλιθιοι αφου τους ψηφιζουν βλακες/ηλιθιοι

οπως λεει και ο αινσταιν η βλακεια και η ηλιθιοτητα ειναι απειρη....

η ένωση κεντρώων, απο τις προεκλογικές ομιλίες του Λεβέντη, είναι άκρα μνημονιακή. Ο Λεβέντης έλεγε ότι δεν πρέπει να δυσαρεστούμε τους ξένους, γιατί τους έχουμε ανάγκη. και ναι μεν δεν έπρεπε να μπούμε στο ευρώ, αλλά αφού μπήκαμε, να κάτσουμε στα τέσσερα... (σε ελεύθερη απόδοση).

Zer0c00L
23-06-15, 11:19
η ένωση κεντρώων, απο τις προεκλογικές ομιλίες του Λεβέντη, είναι άκρα μνημονιακή. Ο Λεβέντης έλεγε ότι δεν πρέπει να δυσαρεστούμε τους ξένους, γιατί τους έχουμε ανάγκη. και ναι μεν δεν έπρεπε να μπούμε στο ευρώ, αλλά αφού μπήκαμε, να κάτσουμε στα τέσσερα... (σε ελεύθερη απόδοση).

αρα οι λυσεις που εχουμε λιγοστευουν....

ΚΚΕ που δεν θελει να γινει κυβερνηση αλλα σαν αντιπολιτευση εχει το δικο του πλανο και το ΕΠΑΜ.

δυστυχως στα 43 μου δεν μπορω να γινω μεταναστης στο εξωτερικο (προσωπικα ομως το λεω στους νεωτερους απο μενα που μπορουν να φυγουν απο την ελλαδα να το κανουν)

anon
23-06-15, 11:44
αρα οι λυσεις που εχουμε λιγοστευουν....

ΚΚΕ που δεν θελει να γινει κυβερνηση αλλα σαν αντιπολιτευση εχει το δικο του πλανο και το ΕΠΑΜ.

δυστυχως στα 43 μου δεν μπορω να γινω μεταναστης στο εξωτερικο (προσωπικα ομως το λεω στους νεωτερους απο μενα που μπορουν να φυγουν απο την ελλαδα να το κανουν)

Οι μόνες λύσεις που εχεις ειναι (απο δεξιά προς τα αριστερά):

1. ΧΑ (αν και δεν τους πιστεύω στα περι αντιμνημονίων, ότι δεξιό είναι και μνημονιακό)
2. ΑΝΕΛ (μένει να δούμε τι θα πουν και να δείξουν ότι θα περάσουν τα νέα μέτρα ή όχι)
3. ΕΠΑΜ (δεν κατέβηκε στις προηγούμενες εκλογές)
4. ΚΚΕ
5. ΑΝΤΑΡΣΥΑ

και μερικά ακόμα πολύ πιο μικρά κόμματα, προς τα αριστερά κυριως. Μένει να δούμε εαν μένουν στην λίστα οι ΑΝΕΛ ή όχι, οι ΧΑ κανονικά δεν πρέπει ναναι επιλογή, για άλλους λόγους, οπότε τι έχεις; ΕΠΑΜ, ΚΚΕ, ΑΝΤΑΡΣΥΑ.... Διάλεξε. Οτιδήποτε άλλο, είναι συνενοχή σε μνημόνιο..

manicx
23-06-15, 11:46
η ένωση κεντρώων, απο τις προεκλογικές ομιλίες του Λεβέντη, είναι άκρα μνημονιακή. Ο Λεβέντης έλεγε ότι δεν πρέπει να δυσαρεστούμε τους ξένους, γιατί τους έχουμε ανάγκη. και ναι μεν δεν έπρεπε να μπούμε στο ευρώ, αλλά αφού μπήκαμε, να κάτσουμε στα τέσσερα... (σε ελεύθερη απόδοση).

O Λεβέντης λέει για παραμονή στο ευρώ αλλά με μέτρα που έπρεπε να είχαμε πάρει μόνοι μας εδώ και πόσα χρόνια. Το ότι κάποιος θέλει το ευρώ δεν τον κάνει αυτόματα και μνημονιακό ειδικά όταν επιχειρηματολογεί περί λογικών μέτρων.

anon
23-06-15, 11:51
O Λεβέντης λέει για παραμονή στο ευρώ αλλά με μέτρα που έπρεπε να είχαμε πάρει μόνοι μας εδώ και πόσα χρόνια. Το ότι κάποιος θέλει το ευρώ δεν τον κάνει αυτόματα και μνημονιακό ειδικά όταν επιχειρηματολογεί περί λογικών μέτρων.

Είδαμε και με τον ΣΥΡΙΖΑ (και παλαιότερα με τον Σαμαρά). Εαν ξεκινάς με την λογική παραμονής στο ευρώ, πάση θυσία, έχεις χάσει απο τα αποδυτήρια. Το ευρώ δεν το έχεις εσύ. Το έχει η ΕΕ, η ΕΚΤ, ο Σοιμπλε. Εσύ θα παρακαλάς να έχεις ευρώ. Δεν σου δίνει ευρώπουλα, άδεια τα ΑΤΜ. ΝΟ μισθοί, ΝΟ συντάξεις. Εχεις την επιλογή, ή θα κάνεις ότι λέει ο αγάς, ή θα κάνεις παύση πληρωμή (και ακόμα καλύτερα μονομερής διαγραφή του χρέους). Τι σημαίνει αυτό; Κάνεις παύση πληρωμών, δεν θα σου δώσουν ούτε σέντσι, ή θα κάνεις επιστράτευση το εθνικό νομισματοκοπείο και θα τυπώνεις μόνος σου αρκετά δις (του τι θα γίνει στην ευρώπη δεν λέγεται :p) ή προκειμένου να έχεις ρευστό να κυκλοφορεί στην αγορά, αναγκαστικά, φευγεις απο ευρώ για να τυπώσεις δικό σου νόμισμα.

Δηλαδή εσύ ποιά εναλλακτική βλέπεις; Οτι επειδή ο Λεβέντης είναι λεβεντόπαιδο, θα πεί ο Σοιμπλε, ναι αγόρι μου, ότι θέλεις, πάρε καμμιά 20δις για φραπέδες;;;

Zer0c00L
23-06-15, 12:00
Οι μόνες λύσεις που εχεις ειναι (απο δεξιά προς τα αριστερά):

1. ΧΑ (αν και δεν τους πιστεύω στα περι αντιμνημονίων, ότι δεξιό είναι και μνημονιακό)
2. ΑΝΕΛ (μένει να δούμε τι θα πουν και να δείξουν ότι θα περάσουν τα νέα μέτρα ή όχι)
3. ΕΠΑΜ (δεν κατέβηκε στις προηγούμενες εκλογές)
4. ΚΚΕ
5. ΑΝΤΑΡΣΥΑ

και μερικά ακόμα πολύ πιο μικρά κόμματα, προς τα αριστερά κυριως. Μένει να δούμε εαν μένουν στην λίστα οι ΑΝΕΛ ή όχι, οι ΧΑ κανονικά δεν πρέπει ναναι επιλογή, για άλλους λόγους, οπότε τι έχεις; ΕΠΑΜ, ΚΚΕ, ΑΝΤΑΡΣΥΑ.... Διάλεξε. Οτιδήποτε άλλο, είναι συνενοχή σε μνημόνιο..

υποψην στις εκλογες δεν ψηφισα ΣΥΡΙΖΑ/ΑΝΕΛ γιατι ημουν με ιωση/γριππη "υψηλο πυρετο" αλλα αν πηγαινα θα ψηφιζα ειτε ΣΥΡΙΖΑ ειτε ΑΝΕΛ.

απο αυτες που αναφερεις

για το 1. ΧΑ δεν τους πιστευω (υπηρετουν το συστημα)

για το 2. ΑΝΕΛ ειναι μερος της κυβερνησης αυτης με τον ΣΥΡΙΖΑ περιμενω την αντιδραση τους αν υπαρξει (δεν το πιστευω)

για το 3. ΕΠΑΜ δεν κατεβηκε στις εκλογες αλλα ειναι αντι-μνημονιο αν και δεν λενε πως θα τα βρουν....εκτος Ε.Ε και ΕΥΡΩ

για το 4. ΚΚΕ ειναι αντι-μνημονιο εχουν σχεδιο αν και δεν λενε πως θα τα βρουν...εκτος Ε.Ε και ΕΥΡΩ (ως αντιπολιτευση λενε πολλα μενει να γινουν κυβερνηση να δουμε τι θα κανουν...)

για το 5. ΑΝΤΑΡΣΥΑ δεν εχω αποψη...

γενικα οι δρομοι ειναι εντος Ε.Ε και ΕΥΡΩ η εκτος Ε.Ε και ΕΥΡΩ

βεβαια θα πρεπει να πουν ολοι/ες την αληθεια στους πολιτες πως θα βρεθουν χρηματα για να υπαρχει ανταπτυξη αρα δουλεια και να μην εχουμε ανεργια/πεινα/φτωχεια κτλ..

- - - Updated - - -


O Λεβέντης λέει για παραμονή στο ευρώ αλλά με μέτρα που έπρεπε να είχαμε πάρει μόνοι μας εδώ και πόσα χρόνια. Το ότι κάποιος θέλει το ευρώ δεν τον κάνει αυτόματα και μνημονιακό ειδικά όταν επιχειρηματολογεί περί λογικών μέτρων.

ναι σε αυτο συμφωνω

ο Β.Λεβεντης οντως λεει για μετρα που θα επρεπε να εχουν γινει...

cool11
23-06-15, 12:00
Ενταξει, αφου ο ελληνικος λαος ειναι ευχαριστημενος 'μενοντας ευρωπη', με €, παιζοντας το ρολο του μπαγκλαντεσιανου γκαρσονιου της Ευρωπης,
δεν μας πεφτει λογος.
Ή μαλλον μας πεφτει, καθως τις μ@@@ιες επιλογες του κοσμου, τις πληρωνουμε και οσοι ειχαμε καλυτερα ονειρα γι'αυτη τη ζωη.

Zer0c00L
23-06-15, 12:05
Ενταξει, αφου ο ελληνικος λαος ειναι ευχαριστημενος 'μενοντας ευρωπη', με €, παιζοντας το ρολο του μπαγκλαντεσιανου γκαρσονιου της Ευρωπης,
δεν μας πεφτει λογος.
Ή μαλλον μας πεφτει, καθως τις μ@@@ιες επιλογες του κοσμου, τις πληρωνουμε και οσοι ειχαμε καλυτερα ονειρα γι'αυτη τη ζωη.

φιλε μου εχεις δικιο

απλα ο ελληνικος λαος (πολιτες) δεν ξερουν ολη την αληθεια

ουτε ξερουν φυσικα οτι ολοι/ες θα πληρωσουμε τον λογαριασμο με οτι αυτο σημαινει σε μισθους/συνταξεις

και ας λεει ο ΣΥΡΙΖΑ/ΑΝΕΛ περι κοκκινων γραμμων

αν το αποφασισει η Ε.Ε θα το κανουν θελουν η δεν θελουν

βεβαια διαβασα και ενα πρωτοσελιδο σε εφημεριδα (θα καταλαβετε ποια εννοω) για σχεδιο αργεντινης και ασκησεις στρατου/αστυνομιας για τυχον εξεγερσεις/λεηλασιες

να δειτε τι "μακακιες γραφουν τα ΜΜΕ"

σιγα που θα ξεσηκωθουν τα "προβατα" να γινουν λυκοι και να φανε τον τσοπανη/τσοπανοσκυλα (δεν υπαρχει ελπιδα)

οσο για αυτους που λεει ο φιλος θα καταλαβουν οταν ερθει ο λογαριασμος

εδω δεν ειδες την υπευθυνη δηλωση του τυπου "μενουμε ευρωπη" να πληρωσουμε / να δωσουμε αρκει να μεινουμε στην Ε.Ε και το ΕΥΡΩ

οχι ρε μεγαλε να πληρωσουν αυτοι που τα φαγανε πρωτα και μετα βλεπουμε...

Basilhs23_
23-06-15, 15:47
θα συμφωνησω με τους πιο πανω φιλους και συνομιλητες

βεβαια σε πολιτικο επιπεδο υπαρχει λυση....αν γινουν εκλογες (εστω με το ζορι) καθως στην δημοκρατια τον πρωτο και τελευταιο λογο εχουν οι πολιτες δηλαδη ο λαος δηλαδη εμεις

να ψηφισουν ολοι/ες ΚΚΕ και με το ζορι να τους αναγκασουμε να γινουν κυβερνηση (θελουν/δεν θελουν) ωστε να εφαρμοσουν το δικο τους προγραμμα που μας ζαλιζουν στα ΜΜΕ

αν δεν θελετε ΚΚΕ ψηφιζουμε ΕΠΑΜ η ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ η κατι αλλο που θα το κανουμε κυβερνηση

αν και παλι κανουμε λαθος επιλογη τοτε ναι δεν υπαρχει λυση για σωτηρια...

δυστυχως μας κυβερνουν βλακες/ηλιθιοι αφου τους ψηφιζουν βλακες/ηλιθιοι

οπως λεει και ο αινσταιν η βλακεια και η ηλιθιοτητα ειναι απειρη....

Γέλασα με την ψυχή μου φίλε.

Δεν πιστεύω σε κανένα κόμμα ούτε ΚΚΕ πλέον μετά από την όπως διαφαίνεται κολοσιαίων διαστάσεων κολοτούμπα του ΣΥΡΙΖΑ με τα μέτρα που έρχονται. Ίσως κανένα ΚΚΕ-ΜΛ, ΕΕΚ και ακραίο μειοψηφικό αριστερό κόμμα. Τελοσπάντων, τέτοια ώρα τέτοια λόγια, ας προσέχαμε τι ψηφίσαμε, από πολιτικό κόμμα δεν υπάρχει καμιά λύση. Και δημοψήφισμα να γίνει θα περάσει η καραμέλα του φόβου και πάλι υπερ θα βγούμε.

Zer0c00L
23-06-15, 18:19
Γέλασα με την ψυχή μου φίλε.

Δεν πιστεύω σε κανένα κόμμα ούτε ΚΚΕ πλέον μετά από την όπως διαφαίνεται κολοσιαίων διαστάσεων κολοτούμπα του ΣΥΡΙΖΑ με τα μέτρα που έρχονται. Ίσως κανένα ΚΚΕ-ΜΛ, ΕΕΚ και ακραίο μειοψηφικό αριστερό κόμμα. Τελοσπάντων, τέτοια ώρα τέτοια λόγια, ας προσέχαμε τι ψηφίσαμε, από πολιτικό κόμμα δεν υπάρχει καμιά λύση. Και δημοψήφισμα να γίνει θα περάσει η καραμέλα του φόβου και πάλι υπερ θα βγούμε.

φιλε βασιλη ουτε εγω πιστευω σε κανενα κομμα καθως θεωρω οτι το πολιτευμα που λεγεται δημοκρατια δεν το εφαρμοζει κανενα πολιτικο κομμα (ξερεις αυτο το πολιτευμα λεει οτι οι πολιτικοι (βουλευτες) εκλεγονται απο τον λαο για να τον εκπροσωπουν και να εφαρμοζουν το καλυτερο για εκεινον (πραγμα που δεν εχω δει εδω και 40 χρονια....)

την εποχη που ζουμε δεν υπαρχει πολιτικο κομμα η ιδεολογια

ολοι/ες οι πολιτικοι πιστευουν στο χρημα το οποιο ελεγχει τα παντα (παγκοσμιοποιηση)

οταν βγει καποιο κομμα που μαζεψει οσους/ες τα "φαγανε" και τους δημευσει/κατασχεσει τις περιουσιες και εφαρμοσει τα αυτονοητα/απλα πραγματα που λεει και ο Β.Λεβεντης , ο Δ.Καζακης και αλλοι....

τοτε ισως εχουμε ελπιδα δεν ξερω αν ειναι εντος Ε.Ε και ΕΥΡΩ καθως ειμαι της αποψης εκτος Ε.Ε και ΕΥΡΩ (αργεντινη οπως μου λενε συγγενεις/φιλοι και με κοροιδευουν για αυτη την αποψη φυσικα τους κοβω το γελιο καθως λεω τοτε θα εχουμε αξιοπρεπεια ως λαος και δεν θα χρειαζεται να πεφτουμε στα τεσσερα)

anon
24-06-15, 09:51
Γέλασα με την ψυχή μου φίλε.

Δεν πιστεύω σε κανένα κόμμα ούτε ΚΚΕ πλέον μετά από την όπως διαφαίνεται κολοσιαίων διαστάσεων κολοτούμπα του ΣΥΡΙΖΑ με τα μέτρα που έρχονται. Ίσως κανένα ΚΚΕ-ΜΛ, ΕΕΚ και ακραίο μειοψηφικό αριστερό κόμμα. Τελοσπάντων, τέτοια ώρα τέτοια λόγια, ας προσέχαμε τι ψηφίσαμε, από πολιτικό κόμμα δεν υπάρχει καμιά λύση. Και δημοψήφισμα να γίνει θα περάσει η καραμέλα του φόβου και πάλι υπερ θα βγούμε.

Δεν νομίζω να ηταν λάθος τι ψηφίσαμε. Δεν ειχε κυβερνήσει, είχε δώσει υποσχέσεις, καλά, υπήρχαν κάποια συνεφάκια που λέγανε ότι κάτι δεν πάει καλά, αλλά του δίνεις το δικαίωμα της αμφιβολίας.
Για μένα το μεγάλο λάθος είναι να ξαναψηφίσεις το ίδιο κόμμα/ανθρώπους, που έχουν απογοητεύσει. Με την έννοια, ότι εντάξει, ΣΥΡΙΖΑ καπούτ, μια σκατούλα, ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ομως σε καμμιά περίπτωση αυτό να σημάνει ότι πάμε πίσω σε ΝΔ, ΠΑΣΟΚ, ΔΗΜΑΡ, ΛΑΟΣ ή άλλα κόμματα που είναι απο ανθρωπους αυτών των κομμάτων. Αυτό πρέπει να είναι ο στόχος του έλληνα, να μην χαρακτηρίζεται με μνήμη χρυσόψαρου, αλλά αντιθέτως, να βάζει στο χρονοντούλαπο της ιστορίας (αν όχι της φυλακής), όσους δεν λειτουργησαν για το κοινό συμφέρον.

cool11
24-06-15, 10:06
Παρακαλω καποιον moderator, να ανοιξει δημοσκοπηση ακριβως, στο παρον νημα, για το τι θα ψηφισει ο καθενας στις επομενες εκλογες. Ετσι κι αλλιως, ανωνυμα θα ειναι, καλυτερα να εκφραστουμε κι ελευθερα.
Ο ΕΝΦΙΑ διατηρειται οπως ολα δειχνουν, στον αιωνα τον απαντα.

Τι θα ψηφισεις λοιπον ελληνα ψηφοφορε, στις επομενες εκλογες, με βαση οτι βαζουν χερι στο σπιτι σου, με τον ΕΝΦΙΑ;
Το δεχεσαι 'ως αναγκαιο κακο'; Νιωθεις εξαπατημενος; Πιστευεις οτι σε λιγα χρονια οταν 'στρωσουν' τα πραγματα, θα καταργηθει;

Για μενα θα ηταν προκριμα μια τετοια ψηφοφορια, για να καταλαβω αν σαν δαιμονισμενοι χοιροι, τρεχουμε στον γκρεμο, διχως δυνατοτητα σωτηριας.

anon
24-06-15, 10:10
Εγώ δεν φοβάμαι να πώ ΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΨΗΦΙΣΩ σίγουρα.
Κανένα κομμα απο ΝΔ, ΠΑΣΟΚ, ΔΗΜΑΡ, ΛΑΟΣ, ΑΝΕΛ, ΧΑ και ΣΥΡΙΖΑ.
Κανένα κόμμα που έχει δημιουργηθει απο άτομα που ανήκαν σε κόμμα που κυβέρνησε έως τώρα.
Αυτη πρέπει κατα την γνώμη μου ναναι η αρχή για όλους τους έλληνες. Διαφορετικά, καλά μας κάνουν.

ntoremi
24-06-15, 19:31
τοτε ισως εχουμε ελπιδα δεν ξερω αν ειναι εντος Ε.Ε και ΕΥΡΩ καθως ειμαι της αποψης εκτος Ε.Ε και ΕΥΡΩ (αργεντινη οπως μου λενε συγγενεις/φιλοι και με κοροιδευουν για αυτη την αποψη φυσικα τους κοβω το γελιο καθως λεω τοτε θα εχουμε αξιοπρεπεια ως λαος και δεν θα χρειαζεται να πεφτουμε στα τεσσερα)
Ε καλα, με ενα τοσο πειστικο, μελετημενο, βαθυστοχαστο και στηριγμενο σε ατρανταχτες αποδειξεις επιχειρημα σιγουρα τους κοβεται το γελιο... Και τους γινονται και τα μουτρα κρεας, προσθετω εγω... :stunned:

- - - Updated - - -


Εγώ δεν φοβάμαι να πώ ΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΨΗΦΙΣΩ σίγουρα.
Κανένα κομμα απο ΝΔ, ΠΑΣΟΚ, ΔΗΜΑΡ, ΛΑΟΣ, ΑΝΕΛ, ΧΑ και ΣΥΡΙΖΑ.
Κανένα κόμμα που έχει δημιουργηθει απο άτομα που ανήκαν σε κόμμα που κυβέρνησε έως τώρα.
Αυτη πρέπει κατα την γνώμη μου ναναι η αρχή για όλους τους έλληνες. Διαφορετικά, καλά μας κάνουν.

Συμφωνω. Τα φθαρμενα υλικα πρεπει να πανε φυλακη, οχι να ανακυκλωνονται σε νεα κομματα (ανελ, ποταμια, κλπ)

WAntilles
25-06-15, 13:27
...ειμαι της αποψης εκτος Ε.Ε και ΕΥΡΩ (αργεντινη οπως μου λενε συγγενεις/φιλοι και με κοροιδευουν για αυτη την αποψη φυσικα τους κοβω το γελιο καθως λεω τοτε θα εχουμε αξιοπρεπεια ως λαος και δεν θα χρειαζεται να πεφτουμε στα τεσσερα)

Καλά.

Θα λιμοκτονήσεις για 3 γενιές, αλλά δεν πειράζει. "Θα έχεις αξιοπρέπεια".


οταν βγει καποιο κομμα που μαζεψει οσους/ες τα "φαγανε" και τους δημευσει/κατασχεσει τις περιουσιες και εφαρμοσει τα αυτονοητα/απλα πραγματα που λεει και ο Β.Λεβεντης , ο Δ.Καζακης και αλλοι....

Να απολύσει και όλους τους υπεράριθμους πελάτες που διορίστηκαν τα τελευταία 40 χρόνια όμως επίσης. Το δέχεσαι;

Και να φτιάξει σοβαρό κράτος, σοβαρούς θεσμούς-δομές - ελεγκτικούς μηχανισμούς, και σοβαρή δημόσια διοίκηση. Το δέχεσαι;

Zer0c00L
25-06-15, 23:52
Εγώ δεν φοβάμαι να πώ ΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΨΗΦΙΣΩ σίγουρα.
Κανένα κομμα απο ΝΔ, ΠΑΣΟΚ, ΔΗΜΑΡ, ΛΑΟΣ, ΑΝΕΛ, ΧΑ και ΣΥΡΙΖΑ.
Κανένα κόμμα που έχει δημιουργηθει απο άτομα που ανήκαν σε κόμμα που κυβέρνησε έως τώρα.
Αυτη πρέπει κατα την γνώμη μου ναναι η αρχή για όλους τους έλληνες. Διαφορετικά, καλά μας κάνουν.

επισης και εγω δεν φοβαμαι να πω τι ΔΕΝ ΘΑ ΨΗΦΙΣΩ σιγουρα
Κανενα κομμα απο ΝΔ, ΠΑΣΟΚ, ΔΗΜΑΡ, ΛΑΟΣ, ΑΝΕΛ, ΧΑ, ΣΥΡΙΖΑ, ΚΗΔΙΣΟ
Κανενα κομμα που εχει δημιουργηθει η ανηκουν σε αυτο ατομα που ανηκαν σε κομμα που κυβερνησε εως τωρα

ακριβως τα ιδια (με μερικες τροποποιησεις)με τον φιλο και συνομιλητη anon

- - - Updated - - -


Καλά.

Θα λιμοκτονήσεις για 3 γενιές, αλλά δεν πειράζει. "Θα έχεις αξιοπρέπεια".

Να απολύσει και όλους τους υπεράριθμους πελάτες που διορίστηκαν τα τελευταία 40 χρόνια όμως επίσης. Το δέχεσαι;

Και να φτιάξει σοβαρό κράτος, σοβαρούς θεσμούς-δομές - ελεγκτικούς μηχανισμούς, και σοβαρή δημόσια διοίκηση. Το δέχεσαι;

μην ανησυχεις δεν θα λιμοκτονησω

ναι εχω αξιοπρεπεια και ειμαι υπερηφανος

οτι αφορα το δευτερο σκελος της απαντησης σου

ναι συμφωνω σε ολα επρεπε να τα εχουν κανει εδω και πολλα χρονια τωρα...

- - - Updated - - -


Ε καλα, με ενα τοσο πειστικο, μελετημενο, βαθυστοχαστο και στηριγμενο σε ατρανταχτες αποδειξεις επιχειρημα σιγουρα τους κοβεται το γελιο... Και τους γινονται και τα μουτρα κρεας, προσθετω εγω... :stunned:

- - - Updated - - -

Συμφωνω. Τα φθαρμενα υλικα πρεπει να πανε φυλακη, οχι να ανακυκλωνονται σε νεα κομματα (ανελ, ποταμια, κλπ)

τωρα γελανε με την ψυχη τους και με κοροιδευουν που δουλευω 8 και 12 ωρες για ενα μεροκαματο

αλλα ποιος θα γελασει τελευταιος δεν ξερω...

εγω παντως γελαω μαζι τους γιατι δεν ξερουν να δουλευουν (νομιζουν οτι δουλευουν) καθως ειναι δημοσιοι υπαλληλοι (μονιμοι) διορισμενοι ειτε απο ΝΔ ειτε απο ΠΑΣΟΚ

εχουν σταθερο ωραριο και μισθο

αλλα αν τα χασουν απο την μια στιγμη στην αλλη χαθηκαν στο αγνωστο

αυτη ειναι η διαφορα

οτι αφορα το δευτερο που λες

δεν θελω να παει φυλακη και να τον πληρωνω

αλλα να του δημευσουν/κατασχεσουν την περιουσια και στην φυλακη να παει αλλα αφου πρωτα δουλεψει για να κερδισει την τροφη και στεγη

αλλιως στο παγκακι

cool11
30-07-15, 13:06
Πιστοι στις προεκλογικες τους δεσμευσεις....
$%#@&*

Ο ΕΝΦΙΑλτης επιστρέφει
http://www.zougla.gr/greece/article/o-enfialtis-epistrefi

...σε 5 δοσεις....
http://news.in.gr/economy/article/?aid=1500016000

:(

ntoremi
30-07-15, 14:41
Μα ειπε ο συριζα οτι θα καταργουσε τον ενφια?? Εδω χτες ο ιδιος ο πρωθυπουργος ειπε οτι ουτε σκισιμο του μνημονιου μας ειχε υποσχεθει. Αποσπασματικες δηλωσεις ηταν, λεει, που διαστρεβλωθηκαν... Λεει...:rolleyes:
Δεν πειραζει ομως, γιατι εχουμε "αξιοπρεπεια"...

Basilhs23_
30-07-15, 18:04
158806

homo_digital
30-07-15, 22:06
Καλά, δεν είχε βγει αποφαση απο το δικαστήριο με την οποία υποχρεούνταν η κυβέρνηση σε αλλαγή των αντικειμενικών αξιών μεχρι 30/06; Δεν είναι παρανομο το να μην γίνει εκτελεστή η απόφαση;

Basilhs23_
31-07-15, 00:40
Είναι ανούσιο πλέον, θα αυξήσουν τους συντελεστές του κύριου φόρου για να μαζέψουν τα 2.65 δις εκ. ευρώ.

anon
31-07-15, 01:38
Καλά, δεν είχε βγει αποφαση απο το δικαστήριο με την οποία υποχρεούνταν η κυβέρνηση σε αλλαγή των αντικειμενικών αξιών μεχρι 30/06; Δεν είναι παρανομο το να μην γίνει εκτελεστή η απόφαση;

Οπως είχα διαβάσει, ναι μεν μπορεί να αλλάξει η αντικειμενική αξία, αλλα το ποσό με ΕΝΦΙΑ που ζητειται δεν αλλάζει, οπότε στην περίπτωση που αλλάξουν οι αντικειμενικές αξίες, απλά θα αλλάξουν το ποσοστό φόρου,και στο τέλος θα πληρώσεις τα ίδια, ίσως και περισσότερα.

cool11
03-08-15, 09:12
Δηλαδη, ο κοσμος για μια ακομη χρονια,
θα πραξει το 'πατριωτικο καθηκον' του,
να παει να πληρωσει το χαρατσι του ΕΝΦΙΑ,
για ενα ρημαδοσπιτο που μπορεσε με χιλιους κοπους και στερησεις να παρει/να φτιαξει,
και αντε και κανενα αγροτόσπιτο δεκαετιών στην εξοχή από τον παππού;

psytransas
03-08-15, 09:17
Δηλαδη, ο κοσμος για μια ακομη χρονια,
θα πραξει το 'πατριωτικο καθηκον' του,
να παει να πληρωσει το χαρατσι του ΕΝΦΙΑ,
για ενα ρημαδοσπιτο που μπορεσε με χιλιους κοπους και στερησεις να παρει/να φτιαξει,
και αντε και κανενα αγροτόσπιτο δεκαετιών στην εξοχή από τον παππού;
Καλα να παθει αφου γουσταρει ευρω. Και συνταξη στα 99 ευχομαι. Βεντουζα που λεει και καποιος αλλος εδω μεσα.

Zer0c00L
03-08-15, 22:15
ακριβως οπως ειπε ο παραπανω φιλος

απο την στιγμη που ο λαος ειπε πρωτη φορα αριστερα

απο την στιγμη που ο λαος στο δημοψηφισμα ειπε ΟΧΙ το οποιο εγινε ΝΑΙ

και καθως ψηφος => επιλογη

τωρα θα πληρωσει και τον ΕΝΦΙΑ και τους ΦΟΡΟΥΣ

θα του κοψουν μισθο/συνταξη στα επιθυμητα επιπεδα (150-300 ευρω)

θα εχει ΕΥΡΩ φυσικα....και θα ειναι στην Ε.Ε και στην ΕΥΡΩΖΩΝΗ και ας μην εχει να φαει....

μην ανησυχεις ετσι οπως το κοβω θα γινει και αυτο για την συνταξη στα 100 ετη (πληρη συνταξη)

και οπως ειπα με πολυ διαθεση χιουμορ σε φιλο το "μαστιγιο τελειωσε εχει σειρα το καροτο"

@ ADSLgr.com All rights reserved.