PDA

Επιστροφή στο Forum : Τέλος ακινήτων. Θα πληρώσετε;



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 [36] 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57

Basilhs23_
04-08-15, 03:14
Ε τότε αν είναι να πάει 99 και 100 έτη η σύνταξη, ας πούνε οτι θα την πάρουμε μόλις πεθάνουμε, αφού έτσι κι αλλιώς απειροελάχιστοι θα καταφέρουν να ζήσουν τόσα χρόνια.

Zer0c00L
04-08-15, 11:29
Ε τότε αν είναι να πάει 99 και 100 έτη η σύνταξη, ας πούνε οτι θα την πάρουμε μόλις πεθάνουμε, αφού έτσι κι αλλιώς απειροελάχιστοι θα καταφέρουν να ζήσουν τόσα χρόνια.

μα εδω ειναι το ζητουμενο αν δεν καταφερεις να φτασεις 100 χρονων για να παρεις την πληρη συνταξη γιατι ειδες τα ραδικια αναποδα

γλυτωνει το κρατος την συνταξη που θα σου εδινε , του μενουν οι ασφαλιστικες εισφορες που πληρωνες (διπλα κερδισμενο βγαινει)

αλλιως αν φτασεις 100 χρονων τοτε παιρνεις την πληρη συνταξη

φυσικα μπορεις να παρεις μειωμενη συνταξη πιο μικρος σε ηλικια...

Basilhs23_
04-08-15, 16:50
Το ασφαλιστικό - συνταξιοδοτικό σύστημα στην Ελλάδα είναι εντελώς σκατά. Αν θέλουν να το διορθώσουν τότε το λιγότερο που έχουν να κάνουν είναι να το μετατρέψουν από αναδιανεμητικό σε κεφαλαιοποιητικό, οτι πληρώνει ο καθένας θα αποθηκεύεται ως κάποιας μορφής κεφάλαιο το οποίο θα τοκίζεται συνεχώς, ο κάθε μισθωτός θα εισπράξει ως σύνταξη οτι πλήρωνε επί 35-40 χρόνια και τέλος.
Στους αυτοαπασχολούμενους σύνδεση του ύψους των ασφαλιστικών εισφορών με τον τζίρο και επίσης κεφαλαιοποιητικό σύστημα, έτσι δεν θα υπάρχει και η ανάγκη να φοροδιαφύγει κάποιος, αν δεν θέλει να δηλώνει τα εισοδήματά του και να μην κόβει απόδειξη για να μην έχει τζίρο και να μην πληρώνει εφορία, τότε δεν θα πληρώσει τίποτα και στον ΟΑΕΕ και όταν θα γεράσει ας κάτσει να πεθάνει της πείνας. Αυτός ο τρόπος είναι και ένας έμμεσος τρόπος καταπολέμισης της φοροδιαφυγής στα ελεύθερα επαγγέλματα.

yiapap
04-08-15, 17:00
τότε δεν θα πληρώσει τίποτα και στον ΟΑΕΕ και όταν θα γεράσει ας κάτσει να πεθάνει της πείνας. Αυτός ο τρόπος είναι και ένας έμμεσος τρόπος καταπολέμισης της φοροδιαφυγής στα ελεύθερα επαγγέλματα.Ή θα πληρώνει 100€/μήνα σε ένα ιδιωτικό συνταξιοδοτικό και θα έχει υψηλότερη σύνταξη πολύ νωρίτερα. Μακάρι να ήταν τόσο απλή η λύση.

Zer0c00L
04-08-15, 22:09
Το ασφαλιστικό - συνταξιοδοτικό σύστημα στην Ελλάδα είναι εντελώς σκατά. Αν θέλουν να το διορθώσουν τότε το λιγότερο που έχουν να κάνουν είναι να το μετατρέψουν από αναδιανεμητικό σε κεφαλαιοποιητικό, οτι πληρώνει ο καθένας θα αποθηκεύεται ως κάποιας μορφής κεφάλαιο το οποίο θα τοκίζεται συνεχώς, ο κάθε μισθωτός θα εισπράξει ως σύνταξη οτι πλήρωνε επί 35-40 χρόνια και τέλος.
Στους αυτοαπασχολούμενους σύνδεση του ύψους των ασφαλιστικών εισφορών με τον τζίρο και επίσης κεφαλαιοποιητικό σύστημα, έτσι δεν θα υπάρχει και η ανάγκη να φοροδιαφύγει κάποιος, αν δεν θέλει να δηλώνει τα εισοδήματά του και να μην κόβει απόδειξη για να μην έχει τζίρο και να μην πληρώνει εφορία, τότε δεν θα πληρώσει τίποτα και στον ΟΑΕΕ και όταν θα γεράσει ας κάτσει να πεθάνει της πείνας. Αυτός ο τρόπος είναι και ένας έμμεσος τρόπος καταπολέμισης της φοροδιαφυγής στα ελεύθερα επαγγέλματα.

πολλα πραγματα μπορουν να κανουν το ζητημα ειναι θελουν.?

- - - Updated - - -


Ή θα πληρώνει 100€/μήνα σε ένα ιδιωτικό συνταξιοδοτικό και θα έχει υψηλότερη σύνταξη πολύ νωρίτερα. Μακάρι να ήταν τόσο απλή η λύση.

το κανουν σε αρκετες χωρες αυτο το συστημα

τα περισσοτερα προβληματα της χωρας μας ειναι απλα οπως και οι λυσεις τους

το ζητημα ειναι οτι επειδη κατα πλειοψηφια οι πολιτικοι που εμεις εκλεξαμε ειναι ανεργοι/αεργοι δεν εχουν την θεληση η δεν ξερουν η ειναι ανικανοι να βρουν αυτες τις απλες λυσεις στα περισσοτερα προβληματα που βασανιζουν τον περισσοτερο κοσμο βεβαια ενας λογος ειναι η "πελατειακη σχεση" που εχουν με τους ψηφοφορους + κοινωνικες/επαγγελματικες ομαδες

γιατι οταν θες να λυσεις προβληματα δεν πρεπει να εχεις καμια ειδους πελατειακη σχεση με καμια επαγγελματικη ομαδα ωστε να εισαι 100% αντικειμενικος.

δυστυχως ομως οπως βλεπουμε ολοι στην ελλαδα την χωρα μας τα απλα προβληματα μενουν αλυτα για ολοκληρες δεκαετιες (θα λυθουν μονο αν τα επιβαλλουν οι ξενοι δανειστες της χωρας μας) γιατι λογω αυτων η χωρα μας εχει μνημονια/δανειακες συμβασεις και θα εξακολουθει να δανειζεται και εμεις να πληρωνουμε τον λογαριασμο μεχρι να λυθουν τα προβληματα αυτα και ανακαμψει η οικονομια μας , εχουμε αναπτυξη αρα εργασια και φυσικα παραγωγη.

προσωπικα βλεπω οτι η ιστορια εχει παρα πολυ μεγαλο μελλον και φοβαμαι οτι δεν θα ζω μεχρι τοτε....

ntoremi
04-08-15, 22:54
Το ασφαλιστικό - συνταξιοδοτικό σύστημα στην Ελλάδα είναι εντελώς σκατά. Αν θέλουν να το διορθώσουν τότε το λιγότερο που έχουν να κάνουν είναι να το μετατρέψουν από αναδιανεμητικό σε κεφαλαιοποιητικό, οτι πληρώνει ο καθένας θα αποθηκεύεται ως κάποιας μορφής κεφάλαιο το οποίο θα τοκίζεται συνεχώς, ο κάθε μισθωτός θα εισπράξει ως σύνταξη οτι πλήρωνε επί 35-40 χρόνια και τέλος.
Στους αυτοαπασχολούμενους σύνδεση του ύψους των ασφαλιστικών εισφορών με τον τζίρο και επίσης κεφαλαιοποιητικό σύστημα, έτσι δεν θα υπάρχει και η ανάγκη να φοροδιαφύγει κάποιος, αν δεν θέλει να δηλώνει τα εισοδήματά του και να μην κόβει απόδειξη για να μην έχει τζίρο και να μην πληρώνει εφορία, τότε δεν θα πληρώσει τίποτα και στον ΟΑΕΕ και όταν θα γεράσει ας κάτσει να πεθάνει της πείνας. Αυτός ο τρόπος είναι και ένας έμμεσος τρόπος καταπολέμισης της φοροδιαφυγής στα ελεύθερα επαγγέλματα.

Με τετοια (αυτονοητα κατα την γνωμη μου) που λες, θα παθουν συγκοπη τα κουμουνιστο-σοσιαλιστο-λαφαζανικα απολιθωματα εδω μεσα και παντου αλλου...

manoulamou
05-08-15, 10:26
Eυτυχως υπαρχeι ο Μπομπολακης πριν παρeι eντeλως το... ποταμι και μας eπαναφeρeι στον γνωστο ισιο δρομο... των σαμαροβeνιζελικων! ΠΟΣΟ ΠΙΑ...:offtopic:
:ontopic:

cool11
03-09-15, 11:41
ΕΝΦΙΑ εξωτερικου λεει....
http://news.in.gr/economy/article/?aid=1500022723

Τον ΕΝΦΙΑ εσωτερικου να καταργησουν....

Basilhs23_
03-09-15, 17:55
Πριν μέρες διάβαζα την ίδια είδηση και έλεγε για έναν τέτοιο φόρο γενικά σε ακίνητη και κινητή περιουσία είτε στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό, τώρα μιλάει μόνο για το εξωτερικό.

Δεν πρόκειται να γίνει τίποτα πάντως, ο καθένας φορολογείται για το περιουσιακό του στοιχείο στην χώρα που βρίσκεται, είτε κεφάλαιο είτε ακίνητο, αν περιμένει το κράτος να τα βρει όλα αυτά μόνο του χαιρετίσματα.

cool11
07-09-15, 09:56
Οποτε σκεφτομαι το θεμα του ΕΝΦΙΑ, μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι....

Μετά τις εκλογές τα ραβασάκια για τον ΕΝΦΙΑ
http://www.zougla.gr/greece/article/meta-tis-ekloges-ta-ravasakia-gia-ton-enfia

Zer0c00L
07-09-15, 15:00
Οποτε σκεφτομαι το θεμα του ΕΝΦΙΑ, μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι....

Μετά τις εκλογές τα ραβασάκια για τον ΕΝΦΙΑ
http://www.zougla.gr/greece/article/meta-tis-ekloges-ta-ravasakia-gia-ton-enfia

εννοειται για παλαβους τους εχεις να σου στειλουν τι πρεπει να πληρωσεις πριν απο τις εκλογες

θες να φανε μαυρο ολοι/ες οι αγαπημενοι μας πολιτικοι ψευτες

μετα απο τις εκλογες θα σου ερθει ο λογαριασμος....

Basilhs23_
07-09-15, 16:18
εννοειται για παλαβους τους εχεις να σου στειλουν τι πρεπει να πληρωσεις πριν απο τις εκλογες

θες να φανε μαυρο ολοι/ες οι αγαπημενοι μας πολιτικοι ψευτες

μετα απο τις εκλογες θα σου ερθει ο λογαριασμος....

Το πλέον τραγικό του θέματος είναι οτι για να πέσει το μαύρο στις εκλογές πρέπει να περιμένει ο λαός να του έρθουν τα εκκαθαριστικά πρώτα, δεν έχει καταλάβει οτι δεν τα αποφεύγει ή νομίζει οτι ζει σε μια ψεύτικη ελπίδα πως επειδή υπάρχει "αριστερή" κυβέρνηση θα τους έρθει χαμηλότερος ΕΝΦΙΑ από πέρσι. Tragic αλλά τι να πεις....

Zer0c00L
08-09-15, 01:14
δεν χρειαζεται να πεις τιποτα φιλε μου
ψηφος = επιλογη = ευθυνη

μετα απο την απομακρυνση απο το ταμειο ουδεις λαθος αναγνωριζεται

φανταζομαι καταλαβαινεις τι θελω να πω

ας προσεχαν...μετα τις εκλογες θα τους ερθει ο λογαριασμος τι πρεπει να πληρωσουν και τοτε θα ειναι αργα γιατι θα υποστουν την οποια κυβερνηση υπαρξει για 4 χρονια υπο καθεστως μνημονιου και εννοειται μετρων

εγω ηδη ξερω τι θα ψηφισω απο τωρα και μου αρεσει καθως ειναι συνειδητη επιλογη μου και δεν θα μετρησει σε κανενα κομμα της εξουσιας η της αποτυχημενης αντιπολιτευσης η ψηφος μου

η αποφαση μου αυτη παρθηκε μετα απο την προδοσια του Αλεξη Τσιπρα και των συντροφων του (που δεν τους ψηφισα στις 25/01/2015) αλλα τους εμπιστευτηκα στο δημοψηφισμα στις 05/07/2015 και επελεξα να ριξω ΟΧΙ το οποιο ο Αλεξης Τσιπρας και οι συντροφοι του το εκαναν ΝΑΙ σε ολα

μετα διελυσαν την κυβερνηση και τωρα βλεπεις απο την μια τον μνημονιακο Αλεξη Τσιπρα και απο την αλλη τον αντιμνημονιακο μητροπουλο - κωνσταντοπουλου - λαφαζανη - λαπαβιτσα κτλ...

λυπαμαι αλλα δεν παιζω το παιχνιδι τους αλλο....

το ψηφοδελτιο που θα πεσει απο το χερι μου (φυσικα οχι μονο απο τα δικα μου αλλα και απο συγγενων/φιλων/γνωστων μου) στην καλπη ειναι το παρακατω.

Υ.Σ αν νομιζουν οι υπευθυνοι οτι προσβαλει η παρακατω φωτογραφια εχουν το ελευθερο και την αδεια μου να την διαγραψουν (να με συγχωρουν για το ανεβασμα αυτης)

Basilhs23_
08-09-15, 01:56
Μπα οχι, μην ψηφίσεις αυτό, ψήφισε το άλλο.


https://www.youtube.com/watch?v=w1eoGKwzusM

ntoremi
08-09-15, 02:07
ουδεν λαθος, οχι ουδεις

Serafeim Karakostas
08-09-15, 03:41
λυπαμαι αλλα δεν παιζω το παιχνιδι τους αλλο....
Ρίχνοντας το ψηφοδέλτιο που λες, μια χαρά θα το παίξεις και πάλι.

Zer0c00L
08-09-15, 14:29
Ας πούμε ότι έχεις δίκιο σε αυτό που λες και πρέπει να επιλεξω σωστά που θα ρίξω την ψήφο μου ώστε να πιάσει τόπο.

Έχουμε και λέμε

Υπέρ του μνημονίου/ε.ε/ευρώ είναι τα πιθανά πολιτικά κόμματα που θα κυβερνήσουν την επόμενη των εκλογών εκτός απροόπτου δηλαδή ή ΝΔ,ΠΑΣΟΚ/ΔΗΜΑΡ,ΣΥΡΙΖΑ,ΑΝΕΛ,ΠΟΤΑΜΙ,ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ και κατα του μνημονίου έχεις το ΚΚΕ,ΧΑ,ΛΑΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ,ΕΠΑΜ,ΣΧΕΔΙΟ Β,ΑΚΕΠ και ότι άλλο υπάρχει.

Για πες μου εσύ που θα πιάσει τόπο ή ψήφος μου για να μην ρίξω αυτο που είπα ή να προτίμησω την αποχή.

cool11
08-09-15, 14:43
Ας πούμε ότι έχεις δίκιο σε αυτό που λες και πρέπει να επιλεξω σωστά που θα ρίξω την ψήφο μου ώστε να πιάσει τόπο.

Έχουμε και λέμε

Υπέρ του μνημονίου/ε.ε/ευρώ είναι τα πιθανά πολιτικά κόμματα που θα κυβερνήσουν την επόμενη των εκλογών εκτός απροόπτου δηλαδή ή ΝΔ,ΠΑΣΟΚ/ΔΗΜΑΡ,ΣΥΡΙΖΑ,ΑΝΕΛ,ΠΟΤΑΜΙ,ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ και κατα του μνημονίου έχεις το ΚΚΕ,ΧΑ,ΛΑΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ,ΕΠΑΜ,ΣΧΕΔΙΟ Β,ΑΚΕΠ και ότι άλλο υπάρχει.

Για πες μου εσύ που θα πιάσει τόπο ή ψήφος μου για να μην ρίξω αυτο που είπα ή να προτίμησω την αποχή.

Εγω δεν πιστευω κανεναν.
Υπαρχει το θεμα μεταλλαξη. Transformation. Δεν γινεται; Εγινε με ΝΔ, εγινε τωρα και με Συριζα-ΑΝΕΛ. Ξεκινησαν αντιμνημονιακοι, μετα μας καρφωσαν με το μνημονιο.
Ειναι ολοι(99,9%) ψευτες.

'Για το καλο της χωρας΄ ολοι παρατουν την αντιμνημονιαδα.

Αλλα αυτη τη φορα δεν θα χρειαστει καν να παρακαλεσουν 'και καλα' αντιμνημονιακους.
Τα πρωτα κομματα, νδ & συριζα θα ειναι μνημονιακα, οποτε θα τον φαμε γερα ακομη μια φορα, και θα ειμαστε ευτυχισμενοι με τις επιλογες μας σαν λαος.
Μας περιμένει δράμα, όπως και να χει.
:(

Zer0c00L
08-09-15, 18:34
Εγω δεν πιστευω κανεναν.
Υπαρχει το θεμα μεταλλαξη. Transformation. Δεν γινεται; Εγινε με ΝΔ, εγινε τωρα και με Συριζα-ΑΝΕΛ. Ξεκινησαν αντιμνημονιακοι, μετα μας καρφωσαν με το μνημονιο.
Ειναι ολοι(99,9%) ψευτες.

'Για το καλο της χωρας΄ ολοι παρατουν την αντιμνημονιαδα.

Αλλα αυτη τη φορα δεν θα χρειαστει καν να παρακαλεσουν 'και καλα' αντιμνημονιακους.
Τα πρωτα κομματα, νδ & συριζα θα ειναι μνημονιακα, οποτε θα τον φαμε γερα ακομη μια φορα, και θα ειμαστε ευτυχισμενοι με τις επιλογες μας σαν λαος.
Μας περιμένει δράμα, όπως και να χει.
:(

εχεις απολυτα δικιο σε αυτο που λες (αυτο προσπαθησα να εξηγησω στο φιλο μας που αντιδρασε οταν ειπα οτι θα ριξω το παραπανω ψηφοδελτιο στην καλπη η θα προτιμησω την αποχη (μακαρι το 80% του ελληνικου λαου να προτιμουσε την αποχη τοτε θα διαβαζαν καλα το μηνυμα οι κυβερνωντες)

καθως τα κομματα που απο οτι δειχνουν τα πραγματα θα κυβερνησουν την επομενη των εκλογων ειναι υποστηρικτες του μνημονιου και υποστηριζουν οτι ειναι η μονη λυση για την ελλαδα ωστε να παραμεινει στην Ε.Ε και το ΕΥΡΩ

ενω τα κομματα που ειναι στην αντιπολιτευση δεν θελουν το μνημονιο ακομα και αυτο σημαινει εξοδο απο την Ε.Ε και το ΕΥΡΩ (που για μενα ειναι η μονη λυση) δυστυχως ομως μερικα κομματα της αντιπολιτευσης ειναι μονο για αντιπολιτευση δεν θελουν να κυβερνησουν και να αναλαβουν την ευθυνη (π.χ ΚΚΕ)

ετσι ο απλος πολιτης (λαος) θα κληθει να ψηφισει στις 20/09/2015 και στις 21/09/2015 θα πληρωσει για την επιλογη του αυτη τον λογαριασμο καθως το 3ο μνημονιο που υπογραψε ο ΣΥΡΙΖΑ/ΑΝΕΛ και θα αναλαβει να το εκπληρωσει η επομενη κυβερνηση εχει οδυνηρα μετρα.

αλλωστε ειναι γνωστο παντου οτι το μαστιγιο τελειωσε εχει σειρα το καροτο και προσοχη γιατι ποναει.

ntoremi
08-09-15, 22:56
Εκτος απο την στρεβλη αντιληψη που εχεις για πολλα πραγματα, εχεις στρεβλη αντιληψη και για το νοημα της λαϊκης παροιμιας "καροτο και μαστιγιο". Το μαστιγιο ποναει, οχι το καροτο. Μην επινοεις νεες χρησεις για το καροτο. Το καροτο ειναι το ευγευστο δολωμα...

Zer0c00L
09-09-15, 02:40
Εκτος απο την στρεβλη αντιληψη που εχεις για πολλα πραγματα, εχεις στρεβλη αντιληψη και για το νοημα της λαϊκης παροιμιας "καροτο και μαστιγιο". Το μαστιγιο ποναει, οχι το καροτο. Μην επινοεις νεες χρησεις για το καροτο. Το καροτο ειναι το ευγευστο δολωμα...

ετσι νομιζουν πολλοι συνανθρωποι μας για το μαστιγιο και το καροτο

μετα απο την επιλογη τους στις εκλογες θα καταλαβουν τι εννοω

το μαστιγιο ποναει αλλα αυτο που θα μας πονεσει περισσοτερο ειναι το καροτο το οποιο δεν ειναι το δολωμα δυστυχως οπως λες.

cool11
09-09-15, 08:28
Λίγες μέρες μετά τις εκλογές φτάνουν τα ραβασάκια σε εκατομμύρια ιδιοκτήτες ακινήτων
http://www.news.gr/oikonomia/h-tseph-moy/article/235737/etoima-ta-ekkatharistika-toy-enfia-ti-tha.html

ntoremi
09-09-15, 08:59
ετσι νομιζουν πολλοι συνανθρωποι μας για το μαστιγιο και το καροτο

μετα απο την επιλογη τους στις εκλογες θα καταλαβουν τι εννοω

το μαστιγιο ποναει αλλα αυτο που θα μας πονεσει περισσοτερο ειναι το καροτο το οποιο δεν ειναι το δολωμα δυστυχως οπως λες.
Και το μαστιγιο τοτε ποιο ειναι;:stunned:

Zer0c00L
09-09-15, 11:49
Και το μαστιγιο τοτε ποιο ειναι;:stunned:

στην περιπτωση μας το μαστιγιο ηταν ο τροπος συμπεριφορας της Ε.Ε/ΕΚΤ/ΔΝΤ/ΤΡΟΙΚΑΣ και λοιπων κρατων της ευρωπης με πρωτεργατη την γερμανια ωστε να υποχωρησει ο ΣΥΡΙΖΑ (Αλεξης Τσιπρας) απο το προγραμμα του και τις προεκλογικες υποσχεσεις του (αυτο φανηκε και απο το αποτελεσμα του δημοψηφισματος που το ΟΧΙ εγινε ΝΑΙ και υπογραψανε το μνημονιο (3ο κατα σειρα)

το καροτο ειναι τα μετρα που θα φερει το μνημονιο ανεξαρτητα ποιοι θα ειναι κυβερνηση την επομενη των εκλογων και ποιος θα ειναι ο πρωθυπουργος γιατι αν δεν τηρηθει το μνημονιο τοτε η ελλαδα θα βρεθει εκτος Ε.Ε και ΕΥΡΩ με οτι σημαινει αυτο

cool11
11-09-15, 10:08
Έρχεται ο ΕΝΦΙΑ... εξωτερικού!
http://www.news.gr/oikonomia/oikonomika-nea/article/236009/erhetai-o-enfia-exoterikoy.html

evantigger
11-09-15, 19:19
Έρχεται ο ΕΝΦΙΑ... εξωτερικού!
http://www.news.gr/oikonomia/oikonomika-nea/article/236009/erhetai-o-enfia-exoterikoy.html

Θα ήθελαν, αλλά δε νομίζω ότι θα σταθεί, ακόμα κι αν φορολογούν με τη διαφορά...

aroutis
11-09-15, 19:35
στην περιπτωση μας το μαστιγιο ηταν ο τροπος συμπεριφορας της Ε.Ε/ΕΚΤ/ΔΝΤ/ΤΡΟΙΚΑΣ και λοιπων κρατων της ευρωπης με πρωτεργατη την γερμανια ωστε να υποχωρησει ο ΣΥΡΙΖΑ (Αλεξης Τσιπρας) απο το προγραμμα του και τις προεκλογικες υποσχεσεις του (αυτο φανηκε και απο το αποτελεσμα του δημοψηφισματος που το ΟΧΙ εγινε ΝΑΙ και υπογραψανε το μνημονιο (3ο κατα σειρα)

το καροτο ειναι τα μετρα που θα φερει το μνημονιο ανεξαρτητα ποιοι θα ειναι κυβερνηση την επομενη των εκλογων και ποιος θα ειναι ο πρωθυπουργος γιατι αν δεν τηρηθει το μνημονιο τοτε η ελλαδα θα βρεθει εκτος Ε.Ε και ΕΥΡΩ με οτι σημαινει αυτο

Αυτό που λες ειναι μαστίγιο και αγγούρι, όχι μαστίγιο και καρότο :p

Basilhs23_
11-09-15, 21:59
Έρχεται ο ΕΝΦΙΑ... εξωτερικού!
http://www.news.gr/oikonomia/oikonomika-nea/article/236009/erhetai-o-enfia-exoterikoy.html

Παραμύθια, δεν θα γίνει τίποτα.

cypher
11-09-15, 22:55
Ευσταθεί από νομική άποψη τέτοιου είδους φορολόγηση? :hmm:

Zer0c00L
12-09-15, 09:41
Αυτό που λες ειναι μαστίγιο και αγγούρι, όχι μαστίγιο και καρότο :p

εγω το γνωριζω ως μαστιγιο και καροτο

δεν ξερω αυτο που λες περι μαστιγιο και αγγουρι

οπως και να εχει παντως ας ειναι καλα το 3ο μνημονιο

οτι και αν ψηφισουμε στις 20/09/2015 (απλα να θυμομαστε οτι ψηφος = επιλογη = ευθυνη)

ο λογαριασμος θα μας ερθει στις 21/09/2015 να ειστε προετοιμασμενοι μην εχουμε καρδιακα επεισοδια/εγκεφαλικα...οχι τιποτα αλλο θα τους απαλλαξετε το να σας δωσουν συνταξη...

- - - Updated - - -


Παραμύθια, δεν θα γίνει τίποτα.

πολλα θα επρεπε να εχουν γινει εδω και 40 χρονια....

αλλα οταν δεν μπορουν να λυσουν τα καθημερινα προβληματα που εχουν απλες λυσεις

δεν υπαρχει ελπιδα οτι θα λυσουν τα χρονια προβληματα...

ntoremi
12-09-15, 10:33
εγω το γνωριζω ως μαστιγιο και καροτο

δεν ξερω αυτο που λες περι μαστιγιο και αγγουρι




:whistle::rolleyes::rofl:

Zer0c00L
12-09-15, 13:46
:whistle::rolleyes::rofl:

τα περι μαστιγιου και αγγουριου μαλλον η μυκονος τα ξερει καλυτερα...χαχαχα ειναι ειδικοι στο ειδος αυτο

ntoremi
12-09-15, 16:04
τα περι μαστιγιου και αγγουριου μαλλον η μυκονος τα ξερει καλυτερα...χαχαχα ειναι ειδικοι στο ειδος αυτο
:rofl:
Σε παρακαλω συνεχισε, εχω παρει και ποπ κορν...

manoulamou
14-09-15, 15:02
Περι καροτου και μαστιγιου ειχε γραψει κατι... αιωνες πριν ο εξαιρετικος Νικος Δημου.
Επειτα τον πηρε το Ποταμι (εορταζει σημερα) και τον αδειασε
στο ονομα του Αγιου πλην λιαν αποδοτικου Αγιου Φωτος!
:twisted:

Οπότε στο θεμα του ΕΝΦΙΑ - και οχι μονον - των οικιων ημων εμπιπραμενων
αδομεν το διαχρονικον ασμα...


https://www.youtube.com/watch?v=nVMmRuczWC0

cool11
17-09-15, 12:39
Σε αναμενα καρβουνα εν αναμονη του ΕΝΦΙΑ...
ΕΝΦΙΑ για παντα, με οποιον κι αν βγαλει η καλπη...
:(

cool11
21-09-15, 12:08
Τωρα που τελειωσαν κι οι εκλογες,
ηρθε η ωρα να ανεβουν τα εκκαθαριστικα του ΕΝΦΙΑ στο taxis...
:(

Basilhs23_
21-09-15, 16:07
Εμ τι, σιγά μην τα αποφεύγαμε.

psytransas
21-09-15, 17:34
Τωρα που τελειωσαν κι οι εκλογες,
ηρθε η ωρα να ανεβουν τα εκκαθαριστικα του ΕΝΦΙΑ στο taxis...
:(
Ας τα πληρωσουν οι ευρωδουλοι απο την τσεπη τους. Οι υπολοιποι τι χρωστουν ?

Burning Skies
21-09-15, 17:36
Ας τα πληρωσουν οι ευρωδουλοι απο την τσεπη τους. Οι υπολοιποι τι χρωστουν ?

Τι να κανεις. Αλλοι εχουν την ατυχια να γεννιουνται σε εμπολεμες ζωνες και αλλοι, ελαφρως πιο τυχεροι, σε κοινωνιες ραγιαδων.

ntoremi
21-09-15, 18:36
Βρε, αφου o αντιμνημονιακος Τσιπρας του 3ου μνημονιου θα καταργησει τον ενφια... το 2100... τι χαλιεστε;;;;

manoulamou
21-09-15, 21:12
Ευτυχως τρεξαμε ολοι να ψηφισουμε
κι ετσι υπαρχει ελπΗδα ν αλλαξει η ζωη μας προς το καλυτερο!
:rofl:

no_logo
05-10-15, 22:33
για να δούμε
http://www.capital.gr/oikonomia/3069492/to-ste-tha-akurosei-stin-praxi-ton-fouskomeno-enfia

αποτελεί ισχυρό λόγο να μην πληρώσω φέτος ντούκου όλο το ποσό αλλά σε δόσεις

cool11
05-10-15, 22:37
Ευτυχως τρεξαμε ολοι να ψηφισουμε
κι ετσι υπαρχει ελπΗδα ν αλλαξει η ζωη μας προς το καλυτερο!
:rofl:

Καλα λεγανε...

Είσαι η ΕλπΗδα μας, πΗδα πΗδα πΗδα μας!

Basilhs23_
06-10-15, 01:26
Τρίχες κατσαρές, η εκκαθάριση θα γίνει και θα φορτωθεί το ποσό στο taxisnet, μετά ο καθένας θα πρέπει να κάνει προσφυγές με δικαστήρια και τρέχα γύρευε

Zer0c00L
06-10-15, 02:30
πλεον δεν υπαρχει η πολυτελεια σε κανεναν να πληρωσει ολο το ποσο

ειτε αφορα φορο εισοδηματος ειτε ΕΝΦΙΑ

πλεον οπως εγιναν τα πραγματα (capital controls) αφου πληρωνομαστε σε δοσεις => πληρωνουμε και σε δοσεις (και οτι μας περισσευει οχι οτι λενε αυτοι)

ntoremi
06-10-15, 03:44
τι σχεση εχουν τα cc? Αν εχεις τα λεφτα στην τραπεζα , μπορεις να πληρωσεις την εφορια (φορο εισοδηματος ή ενφια) ηλεκτρονικα (ακομα και με μιας), δεν χρειαζεται να σηκωσεις το μετρητο για να πας να πληρωσεις.
Αν δεν εχεις βεβαια τα χρηματα την τραπεζα, τοτε ναι, δεν μπορεις να πληρωσεις ευκολα, αλλα γι αυτο δεν φταινε τα cc.

Zer0c00L
06-10-15, 09:15
το οριο συναλλαγων 420 ευρω σου λεει κατι.?

thama
06-10-15, 09:41
Δεν υπάρχει όριο συναλλαγών 420 Ευρώ.
Υπάρχει όριο ανάληψης 420 Ευρώ.

Την προηγούμενη εβδομάδα πλήρωσα περισσότερα από 500 Ευρώ σε ασφαλιστικό ταμείο χωρίς πρόβλημα. Χωρίς ανάληψη.

Zer0c00L
06-10-15, 09:57
Δεν υπάρχει όριο συναλλαγών 420 Ευρώ.
Υπάρχει όριο ανάληψης 420 Ευρώ.

Την προηγούμενη εβδομάδα πλήρωσα περισσότερα από 500 Ευρώ σε ασφαλιστικό ταμείο χωρίς πρόβλημα. Χωρίς ανάληψη.

Οκ τότε να με συγχωρείται για το λάθος μου καθώς νόμιζα ότι το όριο των 420 ευρώ ισχύει για όλες τις συναλλαγές βέβαια αυτό για μένα καθορίζει τις πληρωμές μου.

anon
06-10-15, 11:19
Οκ τότε να με συγχωρείται για το λάθος μου καθώς νόμιζα ότι το όριο των 420 ευρώ ισχύει για όλες τις συναλλαγές βέβαια αυτό για μένα καθορίζει τις πληρωμές μου.

το όριο συναλλαγών είναι μόνο για αναλήψεις. Μπορείς πχ κάλλιστα να αγοράζεις απο το σούπερ μάρκετ με χρεωστική ή πιστωτική κάρτα ξεπερνώντας το όριο των 420 ευρώ, δεν υπάρχει έλεγχος στις άυλες συναλλαγές, εντός ελλάδας όμως. Μπορείς επίσης να πληρώσεις ότιδήποτε, και πάλι με αποδέκτη εντός ελλάδας, μέσω e-banking απο λογαριασμό σε λογαριασμό, ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΟΡΙΟ.

Οσοι είχαν χρεωστικές, μπορούν να κάνουν κάλλλιστα τα ψώνια τους απευθείας απο τον τραπεζικό τους λογαριασμό, ώστε τα μετρητά τους, 420 την εβδομάδα, να είναι για όσους δεν παίρνουν κάρτα (και συνήθως δεν βγάζουν και απόδειξη). Εδώ μέχρι και ο χασάπης της γειτονιάς μας γιαυτό τον λόγο έβαλε μηχανάκι και δέχετε κάρτες!

Κάρτες ίσον ΝΟ CAPITAL CONTROLS ( για συναλλαγές/λογαριασμούς εντός ελλάδας )

@ ADSLgr.com All rights reserved.