PDA

Επιστροφή στο Forum : Τέλος ακινήτων. Θα πληρώσετε;



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 [37] 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57

Zer0c00L
06-10-15, 12:01
το όριο συναλλαγών είναι μόνο για αναλήψεις. Μπορείς πχ κάλλιστα να αγοράζεις απο το σούπερ μάρκετ με χρεωστική ή πιστωτική κάρτα ξεπερνώντας το όριο των 420 ευρώ, δεν υπάρχει έλεγχος στις άυλες συναλλαγές, εντός ελλάδας όμως. Μπορείς επίσης να πληρώσεις ότιδήποτε, και πάλι με αποδέκτη εντός ελλάδας, μέσω e-banking απο λογαριασμό σε λογαριασμό, ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΟΡΙΟ.

Οσοι είχαν χρεωστικές, μπορούν να κάνουν κάλλλιστα τα ψώνια τους απευθείας απο τον τραπεζικό τους λογαριασμό, ώστε τα μετρητά τους, 420 την εβδομάδα, να είναι για όσους δεν παίρνουν κάρτα (και συνήθως δεν βγάζουν και απόδειξη). Εδώ μέχρι και ο χασάπης της γειτονιάς μας γιαυτό τον λόγο έβαλε μηχανάκι και δέχετε κάρτες!

Κάρτες ίσον ΝΟ CAPITAL CONTROLS ( για συναλλαγές/λογαριασμούς εντός ελλάδας )

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση φιλέ μου

manoulamou
06-10-15, 21:20
Πρωτη φορα μετα τα μνημονια πληρωσα εφ απαξ τον φορο εισοδηματος, επειδη ειχε εκπτωση και επι πλεον εχω βαλει υπεραναληψη στον λογαριασμο... (το ταμειον ειναι μειον) Απλη μεταφορα στην ΔΟΥ και η διαφορα μεταξυ εκπτωσης και χρεωστικων τοκων ισα για να μπαλωσουμε αλλες τρυπες!
Οσο για τον ΕΝΦΙΑ αφου δεν εδωσαν ουτε φετος εκπτωση, δοσεις και παλι δοσεις. Θα τα "επενδυσουμε" σε κατι εκτακτα εξοδα - αγορες.

tsorbi
06-10-15, 22:26
Προσοχή στους τόκους της υπερανάληψης.

cool11
07-10-15, 13:42
ΕΝΦΙΑ και για 3.200 ιδιοκτήτες ακινήτων στο Λονδίνο
http://news.in.gr/economy/article/?aid=1500030942

- - - Updated - - -

======================

Θα φαει γερο βρισιδι ο Συριζα τωρα που θα πληρωθει ΕΝΦΙΑ 'πρωτη φορα αριστερα'....

flamelab
07-10-15, 13:48
ΕΝΦΙΑ και για 3.200 ιδιοκτήτες ακινήτων στο Λονδίνο
http://news.in.gr/economy/article/?aid=1500030942

- - - Updated - - -

======================

Θα φαει γερο βρισιδι ο Συριζα τωρα που θα πληρωθει ΕΝΦΙΑ 'πρωτη φορα αριστερα'....

Πιστευω ότι οι ψηφοφοροι του ΣΥΡΙΖΑ ξερουν 110% οτι η καταργηση παει στους καλένδες.

cool11
07-10-15, 13:52
Το νέο εκκαθαριστικό του ΕΝΦΙΑ
http://www.zougla.gr/money/article/to-neo-eka8aristiko-tou-enfia

Burning Skies
07-10-15, 15:36
Θα φαει γερο βρισιδι ο Συριζα τωρα που θα πληρωθει ΕΝΦΙΑ 'πρωτη φορα αριστερα'....

Κακως. Αυτοι που τον ψηφισαν το ηξεραν... Αλλα και οι υπολοιποι που ψηφισαν ΝΔ ΠΑΣΟΚ Ποταμια Λεβεντηδες επισης το ηξεραν και το δεχθηκαν...

zianna
07-10-15, 15:44
ΕΝΦΙΑ και για 3.200 ιδιοκτήτες ακινήτων στο Λονδίνο
http://news.in.gr/economy/article/?aid=1500030942

- - - Updated - - -

======================

Θα φαει γερο βρισιδι ο Συριζα τωρα που θα πληρωθει ΕΝΦΙΑ 'πρωτη φορα αριστερα'....

Αυτή η λαλακία με το ΕΝΦΙΑ εξωτερικού αφορά και τους κατοίκους εξωτερικού;
Δηλαδη αν κάποιος έλληνας ζει και εργάζεται κάπου στο εξωτερικό, και με τα εισοδήματα από εξωτερικό και δάνειο από τράπεζα εξωτερικού αγόρασε σπίτι στην αλλοδαπή, θα πληρώνει και ΕΝΦΙΑ στην Ελλάδα;

Άκουσα για όσους κάνουν φορολογική δήλωση, αν έχεις ένα αμάξι στην Ελλάδα πχ κάνεις δήλωση κάθε χρόνο, άρα θα σου ζητήσουν και ΕΝΦΙΑ;

Zer0c00L
07-10-15, 16:07
επειδή σημερα μίλησα με την διευθυνση ηλεκτρονικης διακυβερνησης για να μαθω αν ελαβαν τα εξτρα δικαιολογητικα (λογω επιστροφης φορου) που ζητησαν με την υποβολη της φορολογικης δηλωσης εισοδηματος (τον ιουλιο) καθως τα ηθελαν με συστημενη επιστολη μεσω ελτα εντος 15 ημερων με συνδεσαν με το τμημα εκκαθαρισης φορολογικων δηλωσεων εισοδηματος και εμαθα οτι τωρα (οκτωβριο) ελεγχουν τις φορολογικες δηλωσεις εισοδηματος που καταθεσαν οι πολιτες τον ιουλιο (λυπουνται και ζητανε την κατανοηση αλλα ειναι δυο υπαλληλοι στο τμημα αυτο)

Basilhs23_
07-10-15, 16:55
Εγώ δεν έχω καταλάβει πάντως με τι τιμές ζώνης θα υπολογίσουν ΕΝΦΙΑ για ακίνητα του εξωτερικού. Επίσης το ελληνικό κράτος θα ενημερωθεί για όλα τα ακίνητα ελλήνων σε όλες τις χώρες του εξωτερικού ή μόνο σε συγκεκριμένες χώρες π.χ ευρωπαίκές και αμερική-καναδάς? Εξυπακούεται οτι θα πρέπει το 90% των χωρών που υπάρχει σεβαστή παρουσία ελλήνων να στείλουν στοιχεία στο ελληνικό κράτος και όχι μόνο αγγλίες και αμερικές.

ntoremi
07-10-15, 18:49
Ποιο κρατος να στειλει στοιχεια;;;; Οποιος δηλωσει ο,τι δηλωσει απο μονος του...

Basilhs23_
07-10-15, 22:22
A ok τότε, άρα επιβεβαιώνεται πολλάκις οτι ο έντιμος/νομοταγής είναι το κορόιδο της όλης υπόθεσης.

zianna
07-10-15, 23:42
A ok τότε, άρα επιβεβαιώνεται πολλάκις οτι ο έντιμος/νομοταγής είναι το κορόιδο της όλης υπόθεσης.

Τι έντιμος και νομοταγής και κουραφέξαλα;
Από πού και ως πού θα μου ζητήσουν να φορολογήσουν σπίτι που έχω αγοράσει στο Βέλγιο με βέλγικο δάνειο και μισθοδοσία βέλγικη μόνο και μόνο επειδή κάνω φορολογική δήλωση στην Ελλάδα λόγω ενός αμαξιού του 2000;
Αν πάει έτσι να με φορολογήσουν και οι Βέλγοι για όσα έχω στην Ελλάδα από τον πατέρα μου που πέθανε πέρσυ.

Αν αυτοί σκαρφίζονται παγκοσμίου πρωτοτυπίας πατέντες για να μαζέψουν λεφτά αντί να φτιάξουν τα χάλια τους δεν θα με κάνεις εμένα παράνομη.

KLG
08-10-15, 00:19
Ποιο κρατος να στειλει στοιχεια;;;; Οποιος δηλωσει ο,τι δηλωσει απο μονος του...

Ναι, και στη Δανία που πρεπει να δηλωθούν τα ακίνητα στο εξωτερικό, η τιμή ζωνής δηλώνεται απο τον φορολογούμενο, όπως και ο πληρωμένος φόρος στην αρχική χώρα.

Όμως ούτε το δανέζικο κράτος που έχει προχωρήσει στη μηχανογράφηση, δεν έχει τον μηχανισμό να τραβάει απο τις άλλες χώρες αυτά τα δεδομένα και στηρίζεται στην καλή θέληση των φορολογούμενων... :shifty:

rubadub
08-10-15, 00:25
Με την διαφορά ότι εκεί έχεις πολίτες που έχουν την καλή θέληση και το γνωρίζεις καλά, ενώ εδώ ακριβώς το αντίθετο το οποιο επίσης το γνωρίζεις...

KLG
08-10-15, 00:42
Τι έντιμος και νομοταγής και κουραφέξαλα;
Από πού και ως πού θα μου ζητήσουν να φορολογήσουν σπίτι που έχω αγοράσει στο Βέλγιο με βέλγικο δάνειο και μισθοδοσία βέλγικη μόνο και μόνο επειδή κάνω φορολογική δήλωση στην Ελλάδα λόγω ενός αμαξιού του 2000;
Αν πάει έτσι να με φορολογήσουν και οι Βέλγοι για όσα έχω στην Ελλάδα από τον πατέρα μου που πέθανε πέρσυ.

Αν αυτοί σκαρφίζονται παγκοσμίου πρωτοτυπίας πατέντες για να μαζέψουν λεφτά αντί να φτιάξουν τα χάλια τους δεν θα με κάνεις εμένα παράνομη.

Δεν είναι παγκόσμια πρωτοτυπία. Καλύτερα να τσεκάρεις και τη φορολογική νομοθεσία στο Βελγιο, μπορεί και εκεί να ζητάνε να δηλώνεις τα ακίνητα που έχεις σε άλλες χωρες.

Ο Αλεξιαδης χρησιμοποιεί σαν παραδειγμα ιδιοκτησίες για τις οποίες ισχυρίζεται οτι οι ιδιοκτήτες δεν πληρώνουν φόρο. Με βαση τις συνθήκες διπλής φορολόγησης πρέπει να γίνεται συμψηφισμός (αν προκυψει ο φορος στη χωρα εκτος Ελλάδας μικρότερος).

Εδώ ας απούμε ο φόρος ειναι 2% της αξίας, αλλά έχει πολλές φοροαπαλλαγές (τα 20-25 χρόνια της υποθήκης), οπότε ο Αλεξιαδης δεν θα έπαιρνε τίποτα απο μένα (αν είχα).

- - - Updated - - -


Με την διαφορά ότι εκεί έχεις πολίτες που έχουν την καλή θέληση και το γνωρίζεις καλά, ενώ εδώ ακριβώς το αντίθετο το οποιο επίσης το γνωρίζεις...

Nαι οι πολίτες είναι πάντα προθυμοι να πληρώσουν τους φόρους τους ώστε να μπορούν οι επιχειρήσεις να φοροδιαφευγουν.

http://www.thelocal.dk/20150826/denmark-biggest-tax-scam-ever-investigation

rubadub
08-10-15, 00:56
....
Nαι οι πολίτες είναι πάντα προθυμοι να πληρώσουν τους φόρους τους ώστε να μπορούν οι επιχειρήσεις να φοροδιαφευγουν.

http://www.thelocal.dk/20150826/denmark-biggest-tax-scam-ever-investigation[/OFFTOPIC]

Εξάντλησες τα παραδείγματα του παραδείσου της καθημερινής φοροδιαφυγής που λεγεται Δανία, ή έχεις και άλλο; γιατί έχουμε άπειρα να συγκρίνουμε στο Ελλαδιστάν που στηρίζεις εξ αποστάσεως...

ntoremi
08-10-15, 01:41
Ναι, και στη Δανία που πρεπει να δηλωθούν τα ακίνητα στο εξωτερικό, η τιμή ζωνής δηλώνεται απο τον φορολογούμενο, όπως και ο πληρωμένος φόρος στην αρχική χώρα.

Όμως ούτε το δανέζικο κράτος που έχει προχωρήσει στη μηχανογράφηση, δεν έχει τον μηχανισμό να τραβάει απο τις άλλες χώρες αυτά τα δεδομένα και στηρίζεται στην καλή θέληση των φορολογούμενων... :shifty:

Μα τι σας κανει εντυπωση;; Και στο ελληνικο κρατος τα ελληνικα ακινητα εμεις οι ιδιοι τα δηλωνουμε, δεν τα αντλει η εφορια αυτοματα απο κτηματολογια/υποθηκοφυλακεια (αν και θα επρεπε να μπορει να το κανει τεχνικα). Αρα, περιμενετε οτι τα βρετανικα ακινητα ελληνων θα τα διαβιβασει το βρετανικο κρατος στο ελληνικο;;; Οχι βεβαια. Ο,τι δηλωσει ο καθενας.
Αλλωστε, αυτο ειναι και το νοημα μιας φορολογικης δηλωσης παγκοσμιως. Εσυ δηλωνεις ο,τι θελεις και φορολογεισαι γι αυτο που δηλωσες. Θεωρεισαι καλοπιστα ειλικρινης μεχρι να πεσεις σε δειγματοληπτικο ελεγχο και να αποδειχθει το αντιθετο.

- - - Updated - - -
0
Το ενφια εξωτερικου ειναι μια μπουρδα. Ακομα κι αν δηλωσουν οι ελληνες τα ακινητα εξωτερικου αυτοβουλως (μην ξεχνατε οτι ολα αυτα τα αριστερα με δεξιες τσεπες λαμογια που μας κυβερνουν τωρα εχουν τεραστιες περιουσιες στο εξωτερικο, κι ας παριστανουν τους αριστερους! Σιγα μην φορολογησουν τους εαυτους τους), με τι αξιες θα φορολογηθουν τα ακινητα? Θα βγαλει το ΥπΟικ "αντικειμενικες" αξιες και για το Λονδινο;;;; Ή εκει θα χρησιμοποιησουμε τις εμπορικες (που ειναι διαθεσιμες στον καθενα με ενα απλο κλικ στο ιντερνετ στα μεσιτικα sites) ;;; Α και δηλαδη το ελληνικο κρατος για τα ακινητα στο Λονδινο θα ακολουθει τις αληθινες εμπορικες, ενω στην Ελλαδα θα χρησιμοποιει τις πλασματικες αντικειμενικες που δεν εχουν ενημερωθει απο το 2007;;;;;; Τετοιας εξοφθαλμης αντισυνταγματικοτητας θα ειναι ο νομος για τον ενφια εξωτερικου;;;;
Ενα μεγαλο πυροτεχνημα-φανφαρα προβλεπω εγω... Λογια για το φτωχο ποπολο...

Basilhs23_
08-10-15, 01:51
Τι έντιμος και νομοταγής και κουραφέξαλα;
Από πού και ως πού θα μου ζητήσουν να φορολογήσουν σπίτι που έχω αγοράσει στο Βέλγιο με βέλγικο δάνειο και μισθοδοσία βέλγικη μόνο και μόνο επειδή κάνω φορολογική δήλωση στην Ελλάδα λόγω ενός αμαξιού του 2000;
Αν πάει έτσι να με φορολογήσουν και οι Βέλγοι για όσα έχω στην Ελλάδα από τον πατέρα μου που πέθανε πέρσυ.

Αν αυτοί σκαρφίζονται παγκοσμίου πρωτοτυπίας πατέντες για να μαζέψουν λεφτά αντί να φτιάξουν τα χάλια τους δεν θα με κάνεις εμένα παράνομη.

Μπλα μπλα μπλα. Αυτά θα τα πεις για την Ελλάδα, για πήγαινε να τα πεις στον ομογενή που μένει Αυστραλία που για να πάρει σύνταξη το αυστραλιανό κράτος ελέγχει με στοιχεία που του στέλνει η Ελλάδα την εδώ περιουσία σου και αν ξεπερνάει ένα όριο δεν παίρνεις τίποτα, αλλά εκεί μόκο βέβαια. Αυτό το έχει κάνει ήδη η Ιταλία και εφόσον περάσει ο νόμος στην Ελλάδα αν δεν δηλώσεις τι έχεις παράνομη θα είσαι σ΄αρέσει δεν σ΄αρέσει. Το τι θα κάνεις δεν με ενδιαφέρει.

zianna
08-10-15, 02:39
Δεν είναι παγκόσμια πρωτοτυπία. Καλύτερα να τσεκάρεις και τη φορολογική νομοθεσία στο Βελγιο, μπορεί και εκεί να ζητάνε να δηλώνεις τα ακίνητα που έχεις σε άλλες χωρες.

Ο Αλεξιαδης χρησιμοποιεί σαν παραδειγμα ιδιοκτησίες για τις οποίες ισχυρίζεται οτι οι ιδιοκτήτες δεν πληρώνουν φόρο. Με βαση τις συνθήκες διπλής φορολόγησης πρέπει να γίνεται συμψηφισμός (αν προκυψει ο φορος στη χωρα εκτος Ελλάδας μικρότερος).

Εδώ ας απούμε ο φόρος ειναι 2% της αξίας, αλλά έχει πολλές φοροαπαλλαγές (τα 20-25 χρόνια της υποθήκης), οπότε ο Αλεξιαδης δεν θα έπαιρνε τίποτα απο μένα (αν είχα).

- - - Updated - - -



Nαι οι πολίτες είναι πάντα προθυμοι να πληρώσουν τους φόρους τους ώστε να μπορούν οι επιχειρήσεις να φοροδιαφευγουν.

http://www.thelocal.dk/20150826/denmark-biggest-tax-scam-ever-investigation

Στο Βέλγιο δεν φορολογούνται ακίνητα εξωτερικού.
Ούτε αυτά που έχουν αγοραστεί με βέλγικα εισοδήματα, πόσο μάλλον εκείνα που έχουν αγοραστεί με μη βέλγικα εισοδήματα.


Μα τι σας κανει εντυπωση;; Και στο ελληνικο κρατος τα ελληνικα ακινητα εμεις οι ιδιοι τα δηλωνουμε, δεν τα αντλει η εφορια αυτοματα απο κτηματολογια/υποθηκοφυλακεια (αν και θα επρεπε να μπορει να το κανει τεχνικα). Αρα, περιμενετε οτι τα βρετανικα ακινητα ελληνων θα τα διαβιβασει το βρετανικο κρατος στο ελληνικο;;; Οχι βεβαια. Ο,τι δηλωσει ο καθενας.
Αλλωστε, αυτο ειναι και το νοημα μιας φορολογικης δηλωσης παγκοσμιως. Εσυ δηλωνεις ο,τι θελεις και φορολογεισαι γι αυτο που δηλωσες. Θεωρεισαι καλοπιστα ειλικρινης μεχρι να πεσεις σε δειγματοληπτικο ελεγχο και να αποδειχθει το αντιθετο.

- - - Updated - - -
0
Το ενφια εξωτερικου ειναι μια μπουρδα. Ακομα κι αν δηλωσουν οι ελληνες τα ακινητα εξωτερικου αυτοβουλως (μην ξεχνατε οτι ολα αυτα τα αριστερα με δεξιες τσεπες λαμογια που μας κυβερνουν τωρα εχουν τεραστιες περιουσιες στο εξωτερικο, κι ας παριστανουν τους αριστερους! Σιγα μην φορολογησουν τους εαυτους τους), με τι αξιες θα φορολογηθουν τα ακινητα? Θα βγαλει το ΥπΟικ "αντικειμενικες" αξιες και για το Λονδινο;;;; Ή εκει θα χρησιμοποιησουμε τις εμπορικες (που ειναι διαθεσιμες στον καθενα με ενα απλο κλικ στο ιντερνετ στα μεσιτικα sites) ;;; Α και δηλαδη το ελληνικο κρατος για τα ακινητα στο Λονδινο θα ακολουθει τις αληθινες εμπορικες, ενω στην Ελλαδα θα χρησιμοποιει τις πλασματικες αντικειμενικες που δεν εχουν ενημερωθει απο το 2007;;;;;; Τετοιας εξοφθαλμης αντισυνταγματικοτητας θα ειναι ο νομος για τον ενφια εξωτερικου;;;;
Ενα μεγαλο πυροτεχνημα-φανφαρα προβλεπω εγω... Λογια για το φτωχο ποπολο...

Στις ειδήσεις είπαν ότι θα χρησιμοποιούν την αξία που γράφεται πάνω στο συμβόλαιο αγοράς.
Αν δεν υπάρχει, θα χρησιμοποιούν την εμπορική αξία.
Μιλάμε για μεγάλα ΛΑΜΟΓΙΑ.


Μπλα μπλα μπλα. Αυτά θα τα πεις για την Ελλάδα, για πήγαινε να τα πεις στον ομογενή που μένει Αυστραλία που για να πάρει σύνταξη το αυστραλιανό κράτος ελέγχει με στοιχεία που του στέλνει η Ελλάδα την εδώ περιουσία σου και αν ξεπερνάει ένα όριο δεν παίρνεις τίποτα, αλλά εκεί μόκο βέβαια. Αυτό το έχει κάνει ήδη η Ιταλία και εφόσον περάσει ο νόμος στην Ελλάδα αν δεν δηλώσεις τι έχεις παράνομη θα είσαι σ΄αρέσει δεν σ΄αρέσει. Το τι θα κάνεις δεν με ενδιαφέρει.

Όταν θα μου δώσει (χαχαχα, εδώ γελάμε) και το ελληνικό κράτος επίδομα γήρατος (γιατί η Αυστραλία δεν δίνει σύνταξη, για επίδομα πρόκειται), τότε να μου ζητήσουν πληροφορίες για την παγκόσμια περιουσιακή μου κατάσταση, και αν ξεπερνώ το όριο να μη μου δώσουν το επίδομα.

Μέχρι τότε, σιγά μην πληρώσω δεκάρα τσακιστή σε λαμόγια που δεν έχουν κανένα απολύτως δικαίωμα σε περιουσία ξένου κράτους.
Να πάνε να ζητήσουν ΕΝΦΙΑ και από όλους τους ευρωπαίους πολίτες αν είναι. Έστω από όσους έχουν πατήσει το πόδι τους στην Ελλάδα.
Λαμόγια, δεν ντρέπονται λέω εγώ..

- - - Updated - - -

Και επειδή τώρα το προσέχω για τον νόμο Μόντι της Ιταλίας, αφορά κατοικίες εξωτερικού ατόμων με μόνιμη κατοικία στην Ιταλία.
Δεν αφορά ιταλούς κατοίκους εξωτερικού.
Μόλις μίλησα με ιταλό φίλο μου που έχει μαγαζί και δύο σπίτια στο Βέλγιο. Δεν πληρώνει φόρο στην Ιταλία, γιατί είναι κάτοικος Βελγίου.

Για πείτε μου ποια χώρα φορολογεί τους κατοίκους εξωτερικού για περιουσίες που αποκτήθηκαν με ξένα εισοδήματα.

cool11
08-10-15, 08:35
Για δειτε δω τι λεει:
"Σύμφωνα με πληροφορίες το επικρατέστερο σενάριο θα προβλέπει με βάση τα σενάρια που επεξεργάζονται στην Kαραγιώργη Σερβίας ένα ατομικό αφορολόγητο όριο περιουσίας στα επίπεδα των 50.000 ευρώ."
http://www.news.gr/oikonomia/oikonomika-nea/article/239659/sta-50000-to-aforologhto-gia-enfia-to-2016-poioi.html

Περυσι παροτι δεν εχω τιποτε στο ονομα μου (μονο γονικες παροχες που εχουν κρατησει την επικαρπια), μου ειχε βγει γερο χαρατσι να πληρωσω!
Φετος αραγε με βαση τις αλλαγες που λενε, τι θα μου ερθει;

anon
08-10-15, 08:47
A ok τότε, άρα επιβεβαιώνεται πολλάκις οτι ο έντιμος/νομοταγής είναι το κορόιδο της όλης υπόθεσης.

Στο Ελλαδιστάν; ΠΑΝΤΑ! Και αυτός που δεν μπορεί να κάνει διαφορετικά. Πχ μισθωτοί / συνταξιούχοι. Και να θέλουν και να μην θέλουν, θαναι τα κορόιδα.

- - - Updated - - -



Και επειδή τώρα το προσέχω για τον νόμο Μόντι της Ιταλίας, αφορά κατοικίες εξωτερικού ατόμων με μόνιμη κατοικία στην Ιταλία.
Δεν αφορά ιταλούς κατοίκους εξωτερικού.
Μόλις μίλησα με ιταλό φίλο μου που έχει μαγαζί και δύο σπίτια στο Βέλγιο. Δεν πληρώνει φόρο στην Ιταλία, γιατί είναι κάτοικος Βελγίου.

Για πείτε μου ποια χώρα φορολογεί τους κατοίκους εξωτερικού για περιουσίες που αποκτήθηκαν με ξένα εισοδήματα.

Ετσι ειναι το σωστό. ΕΝΦΙΑ κατοικιών εξωτερικού πρέπει να πληρώσουν όσοι εν Ελλαδι μόνιμα κατοικούντες (και κάνουν γιαυτό τον λόγο φορολογική δήλωση εδώ - εξαιρώ τις περιπτώσεις που κανουν δήλωση εδώ ενώ κατοικουν μόνιμα αλλού) είτε έλληνες πολίτες είτε αλλοδαποί. Τώρα πόσο το έτσι θα έπρεπε με το έτσι είναι, δεν ξέρω, και βασικά δεν τους ενδιαφέρει....

Basilhs23_
08-10-15, 21:28
Για δειτε δω τι λεει:
"Σύμφωνα με πληροφορίες το επικρατέστερο σενάριο θα προβλέπει με βάση τα σενάρια που επεξεργάζονται στην Kαραγιώργη Σερβίας ένα ατομικό αφορολόγητο όριο περιουσίας στα επίπεδα των 50.000 ευρώ."
http://www.news.gr/oikonomia/oikonomika-nea/article/239659/sta-50000-to-aforologhto-gia-enfia-to-2016-poioi.html

Περυσι παροτι δεν εχω τιποτε στο ονομα μου (μονο γονικες παροχες που εχουν κρατησει την επικαρπια), μου ειχε βγει γερο χαρατσι να πληρωσω!
Φετος αραγε με βαση τις αλλαγες που λενε, τι θα μου ερθει;

Είναι πάρα πολύ νωρίς να μιλάμε για το τι θα γίνει σε φόρο του 2016. Το πιθανότερο είναι να παρέμβει η τρόικα να αρχίσει η κυβέρνηση τα σουξου μουξου και τελικά να πει το αφήνουμε για το 2017.

Νικαετός
10-10-15, 10:24
Mια ερώτηση: Οι ξένοι που έχουν ακίνητη περιουσία στην ελλάδα πληρώνουν ΕΝΦΙΑ? (Αυτοί που φορολογούνται στο εξωτερικό, εννοώ). Οι οφ σόρ που έχουν ακίνητα στη χώρα?

MNP-10
10-10-15, 13:00
Αλλη μια ερωτηση: Το mall πληρωνει ΕΝΦΙΑ? :lol:

KLG
10-10-15, 13:21
Εξάντλησες τα παραδείγματα του παραδείσου της καθημερινής φοροδιαφυγής που λεγεται Δανία, ή έχεις και άλλο; γιατί έχουμε άπειρα να συγκρίνουμε στο Ελλαδιστάν που στηρίζεις εξ αποστάσεως...

Χαζομάρες. Ο κόσμος πληρώνει φορο για να φοροδιαφευγουν οι επιχειρησεις. Same story different land.

Σου παρέθεσα ενα παραδειγμα φοροδιαφυγής σε ενα συστημα με ολοκληρωμένη μηχανογράφηση. Ελεγαν οι ξένες επιχειρησεις οτι εχουν 20000 μετοχες και επερναν επιστροφη για το διπλη φορολογιση του μερίσματος, και δεν βρεθηκε καποιος να τσεκαρει το excel με τα χαρτοφυλάκια. Για να ξέρουμε τι μας γίνεται οταν ζητάμε λιγότερη φορολογηση στις επιχειρήσεις και περισσότερη ρύθμιση απο το κράτος.

rubadub
10-10-15, 14:42
έτσι, τι λοζάνη τί κοζάνη! κλαυσίγελος....

zianna
10-10-15, 15:44
Mια ερώτηση: Οι ξένοι που έχουν ακίνητη περιουσία στην ελλάδα πληρώνουν ΕΝΦΙΑ? (Αυτοί που φορολογούνται στο εξωτερικό, εννοώ). Οι οφ σόρ που έχουν ακίνητα στη χώρα?

Φόρος ιδιοκτησίας είναι ο ΕΝΦΙΑ.
Τον πληρώνουν όλοι όσοι έχουν ακίνητο στη χώρα.
Τώρα πως ακριβώς, θα σε γελάσω, οι έλληνες του εξωτερικού είναι αναγκασμένοι να κάνουν φορολογική δήλωση στη χώρα, για τελείως αλλοδαπούς που πχ αγόρασαν μια οικία δεν ξέρω τι παίζει ακριβώς και πως το κανονίζουν. Παλιότερα πληρωνόταν στη ΔΕΗ, τώρα αγνοώ πως βγαίνει η ειδοποίηση.

manoulamou
10-10-15, 15:57
Για δειτε δω τι λεει:
"Σύμφωνα με πληροφορίες το επικρατέστερο σενάριο θα προβλέπει με βάση τα σενάρια που επεξεργάζονται στην Kαραγιώργη Σερβίας ένα ατομικό αφορολόγητο όριο περιουσίας στα επίπεδα των 50.000 ευρώ."
http://www.news.gr/oikonomia/oikonomika-nea/article/239659/sta-50000-to-aforologhto-gia-enfia-to-2016-poioi.html
Περυσι παροτι δεν εχω τιποτε στο ονομα μου (μονο γονικες παροχες που εχουν κρατησει την επικαρπια), μου ειχε βγει γερο χαρατσι να πληρωσω!
Φετος αραγε με βαση τις αλλαγες που λενε, τι θα μου ερθει;
Συμφωνα με πληροφοριες = εξ εγκυρου πηγης= ανωτερος παραγων του ΥΠ ΟΙΚ κλπ κλπ
Λιγες μερες ΠΡΙΝ τις εκλογες ειχε κυκλοφορησει πολυ εντονα η φημη οτι
επι τελους ΚΑΙ στον ενφια θα γινεται εκπτωση σ εκεινους που μπορουν και θα ηθελαν να τον καταβαλουν εφ΄ απαξ
γιατι σκεφτονταν καλλιο πεντε και στο χερι, να γεμισουν γρηγορα τα ταμεια, εστω και με κατι τις λιγοτερο...
Αμεσως μετα δεν ξανακουστηκε κατι παρομοιο... ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!!!
:twisted:

- - - Updated - - -


Φόρος ιδιοκτησίας είναι ο ΕΝΦΙΑ.
Τον πληρώνουν όλοι όσοι έχουν ακίνητο στη χώρα.
Τώρα πως ακριβώς, θα σε γελάσω, οι έλληνες του εξωτερικού είναι αναγκασμένοι να κάνουν φορολογική δήλωση στη χώρα, για τελείως αλλοδαπούς που πχ αγόρασαν μια οικία δεν ξέρω τι παίζει ακριβώς και πως το κανονίζουν. Παλιότερα πληρωνόταν στη ΔΕΗ, τώρα αγνοώ πως βγαίνει η ειδοποίηση.
Η εισπραξη φορων μεσω τριτων περαν του επισημου κρατικου φορεα = ΔΟΥ
ειναι παρανομη και αντισυνταγματικη ειχε πει καποιον Ιουνιο ο Ευαγγελος Βενιζελος στην Βουλη
και τον Αυγουστο του ιδιου ετους μπηκε το Εκτακτο Ειδικο Τελος μπλα μπλα!

ntoremi
10-10-15, 19:42
Φόρος ιδιοκτησίας είναι ο ΕΝΦΙΑ.
Τον πληρώνουν όλοι όσοι έχουν ακίνητο στη χώρα.
Τώρα πως ακριβώς, θα σε γελάσω, οι έλληνες του εξωτερικού είναι αναγκασμένοι να κάνουν φορολογική δήλωση στη χώρα, για τελείως αλλοδαπούς που πχ αγόρασαν μια οικία δεν ξέρω τι παίζει ακριβώς και πως το κανονίζουν. Παλιότερα πληρωνόταν στη ΔΕΗ, τώρα αγνοώ πως βγαίνει η ειδοποίηση.

Αρα το ποστ σου συνεισεφερε τα μεγιστα στην συζητηση...:lol:

zianna
10-10-15, 20:53
Αρα το ποστ σου συνεισεφερε τα μεγιστα στην συζητηση...:lol:

Όλοι οι αλλοδαποί που έχουν ιδιοκτησία στην Ελλάδα, είτε αμάξι, είτε οποιαδήποτε πηγή εισοδήματος είναι υποχρεωμένοι να συμπληρώνουν ετησίως το Ε1, ασχέτως αν πληρώνουν φόρο ή όχι. Αναλόγως την περίπτωση, ζητείται και συμπληρωματική συμπλήρωση των Ε9, Ε2, Ε3 κτλ. Ισχύει χρόνια τώρα.
Φίλος λογιστής μου το είπε πριν λίγο.

Οπότε ναι, πληρώνουν ΕΝΦΙΑ.
Εντάξει, φχαριστημένος, συμπληρώθηκες ως άντρας τώρα;

tsorbi
10-10-15, 21:04
Ποιοι έχουν υποχρέωση να υποβάλλουν φορολογική δήλωση.
http://curia.gr/poioi-exoun-ipoxreosi-na-ipovalloun-forologiki-dilosi/

ntoremi
10-10-15, 22:16
Όλοι οι αλλοδαποί που έχουν ιδιοκτησία στην Ελλάδα, είτε αμάξι, είτε οποιαδήποτε πηγή εισοδήματος είναι υποχρεωμένοι να συμπληρώνουν ετησίως το Ε1, ασχέτως αν πληρώνουν φόρο ή όχι. Αναλόγως την περίπτωση, ζητείται και συμπληρωματική συμπλήρωση των Ε9, Ε2, Ε3 κτλ. Ισχύει χρόνια τώρα.
Φίλος λογιστής μου το είπε πριν λίγο.

Οπότε ναι, πληρώνουν ΕΝΦΙΑ.
Εντάξει, φχαριστημένος, συμπληρώθηκες ως άντρας τώρα;

Τωρα που ρωτησες ειδικο και ειχες κατι αξιολογο και αξιοπιστο να πεις, ναι.

zianna
11-10-15, 01:30
Τωρα που ρωτησες ειδικο και ειχες κατι αξιολογο και αξιοπιστο να πεις, ναι.

Χαίρομαι που οι αξιόλογες και αξιόπιστες απαντήσεις στο adslgr σε ολοκληρώνουν σαν άντρα.
Μας δίνεις κίνητρο :p

manoulamou
11-10-15, 12:39
Χαίρομαι που οι αξιόλογες και αξιόπιστες απαντήσεις στο adslgr σε ολοκληρώνουν σαν άντρα.
Μας δίνεις κίνητρο :p
τιποτε που να με ολοκληρωνει εμενα ως 60+ γυναικα σας βρισκεται? :rofl:

lewton
11-10-15, 21:33
Mια ερώτηση: Οι ξένοι που έχουν ακίνητη περιουσία στην ελλάδα πληρώνουν ΕΝΦΙΑ? (Αυτοί που φορολογούνται στο εξωτερικό, εννοώ). Οι οφ σόρ που έχουν ακίνητα στη χώρα?

Δεν ξέρω για offshore αλλά οι ξένοι ιδιώτες (πρέπει να) πληρώνουν τον ΕΝΦΙΑ.
Να σημειώσω ότι δεν ξέρω πώς βεβαιώνει το δημόσιο ότι όντως όποιος ξένος πρέπει να κάνει δήλωση την κάνει.
Αλλά ξέρω πολύ καλά ότι κανονικά πρέπει να τον πληρώνουν και ξέρω ότι πολλοί τον πληρώνουν σύμφωνα με τη λογίστριά μου που από το πουθενά της προέκυψε νέα πελατεία με όλους τους Γερμανούς/Αυστριακούς που έχουν αγοράσει κατοικίες στην Μεσσηνία.

ntoremi
11-10-15, 23:33
Δεν μπορει το δημοσιο να ελεγξει αν καποιος (ειτε ελληνας ειτε ξενος) πραγματι δηλωσε τα σπιτια που αγορασε. Γι αυτο θελει το κρατος να νομοθετησει ωστε να ειναι υποχρεωση του συμβολαιογραφου (και οχι του ιδιοκτητη) το να δηλωθει το ακινητο στο Ε9 αμεσως μετα την αγοραπωλησια.
Προς το παρον, αυτο που ισχυει ειναι οτι πρεπει να εχεις πληρωσεις τους περασμενους φορους ακινητης περιουσιας των τελευταιων 5 ετων (λεγοταν ΦΑΠ ως προπερσι, λεγεται ενφια απο περσι) για να μπορεσεις να πουλησεις/μεταβιβασεις ενα ακινητο. Απαγορευεται ο αυμβολαιογραφος να ολοκληρωσει την αγοραπωλησια, αν ο πωλητης δεν φερει πιστοποιητικο οτι εχει πληρωθει ο φορος ακινητου για τα τελευταια 5 ετη. Για τα παλιοτερα ετη δεν ζητουν τιποτε. Δηλαδη θα μπορουσα εγω να ειχα ενα ακινητο εδω και 20 χρονια και να μην το δηλωνα καθολου και να μην πληρωνα τιποτα, να ξεκινησα τα το δηλωνω τα τελευταια 5 χρονια και σημερα το πουλαω μια χαρα.
Επισης, αυτη η υποχρεωση με τον συμβολαιογραφο και την αγοραπωλησια νομοθετηθηκε πριν 2-3 χρονια. Πιο πριν δεν ζητουσε κανενας τιποτα. Αρα σκεφτειτε τι γινοταν.
Συνεπως, για να συνοψισω, ενας ξενος (και ελληνας) μπορει να μην δηλωσει το ακινητου του, αλλα θα εχει προβλημα αν καποτε αποφασισει να το πουλησει/μεταβιβασει.

Verde
12-10-15, 09:47
Το μέτρο ειναι απόλυτα θετικό γιατι οντως το κράτος δεν μπορεί να βρει τι ακίνητα εχει ο καθένας.
Όλα ηλεκτρονικά και τέλος. Με ενα κλικ λύνονται τα χέρια ολων.

το τραγικότερο ολων ειναι αυτο που γινεται με τις ενοικιάσεις... Ξαναθυμήθηκαν το γελειο μέτρο Σαμάρα για την απαγόρευση εκχώρησης ανείσπρακτων μισθωμάτων!!
μπράβο παιδιά!! πρώτη φορα τόσο αριστεροί ηλίθιοι!
Ειλικρινά άμα το συνδυάσεις και με την προσωρινή απαγόρευση εξώσεων η λύση ειναι να γίνεις εντελώς μα εντελώς παράνομος!!!
Βάζεις το ρόλο της ΔΕΗ στο όνομα σου βάζεις κι ενα λουκετο στο καπάκι του ρολογιού και μια βανα με κλειδαριά μετα το ρολόι της ΕΥΔΑΠ και το νοικιάζεις χωρίς να το δηλώσεις ποτε και πουθενά στην εφορεία!
κι άμα τολμήσει ο ενοικιαστής απο τον πρώτο μήνα να μην σου πληρώσει ενοίκια, κοινόχρηστα, ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ κλπ κατευθείαν λουκετο.... Χωρίς νερο και ρευμα σε μια εβδομάδα εχει φύγει!
Μάλλον μονο αυτη ειναι η λύση για τους αριστερούς φωστήρες!
Όλα μαύρα γιατι άμα πας νόμιμα θα πληρώνεις φόρους για ενοίκια που δεν εισπράττεις και δεν θα μπορείς να κανεις και έξωση!!!!!
Εγω ειλικρινά αν δεν δω να αλλάζουν τους άθλιους νόμους τους θα το εφαρμόσω!

fantasma_tis_nixtas
13-10-15, 02:14
Τελικά με το ΕΝΦΙΑ τι γίνεται? Πότε θα βγει το ποσό που θα πρέπει να πληρώσει ο καθένας?
Πρέπει και φέτος να κάνω δήλωση Ε9?

Basilhs23_
13-10-15, 02:37
Τελικά με το ΕΝΦΙΑ τι γίνεται? Πότε θα βγει το ποσό που θα πρέπει να πληρώσει ο καθένας?
Πρέπει και φέτος να κάνω δήλωση Ε9?

Μετά τις 20 Οκτωβρίου να περιμένεις να εμφανιστούν τα ποσά.

Νομίζω η προθεσμία για τα Ε9 έχει λήξει, εφόσον έκανες πέρσι δήλωση και δεν υπάρχει κάποια αλλαγή στην περιουσιακή σου κατάσταση δεν αλλάζει κάτι.

fantasma_tis_nixtas
13-10-15, 13:31
Ναι έκανα κανονικά πέρσι δήλωση. Αλλαγές δεν έχω, οπότε αναμένουμε για το ποσό.

cool11
21-10-15, 10:54
ΕΝΦΙΑ: Άρχισε η ανάρτηση των εκκαθαριστικών στο TAXISnet
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/forologia/enfia-arxise-h-anarthsh-twn-ekkatharistikwn-sto-taxisnet.3729889.html

Basilhs23_
21-10-15, 20:18
Ήρθε και ο δικός μου ΕΝΦΙΑ και της μητέρας μου :(

manoulamou
21-10-15, 21:14
Αναρτηθηκαν και τα δικα μας, ελαφρως αυξημενα σε σχεση με τα περσινα...
:whistle:

no_logo
21-10-15, 21:30
σχεδόν τα ίδια με πέρυσι
τα πληρωσα όλα με την μία :(

tsorbi
21-10-15, 21:39
Ακριβώς τα ίδια με τα περσινά.

manoulamou
21-10-15, 21:45
Για την ακριβεια ο δικος μου ΕΝΦΙΑ ηταν μειωμενος ενω των παιδιων αυξηθηκε
χωρις να εχει μεταβληθει κατι, απο πλευρας μας...
:hmm:
Δεν θα τα πληρωσω εφ απαξ, αφου ετσι κι αλλιως δεν γινεται καποια εκπτωση!

xmperop1
21-10-15, 22:59
Για την ακριβεια ο δικος μου ΕΝΦΙΑ ηταν μειωμενος ενω των παιδιων αυξηθηκε
χωρις να εχει μεταβληθει κατι, απο πλευρας μας...
:hmm:
Δεν θα τα πληρωσω εφ απαξ, αφου ετσι κι αλλιως δεν γινεται καποια εκπτωση!

Εχει μεταβληθεί η ηλικία σου.
Σε περιπτώσεις σαν τη δική σου ( όπως και εμένα ) όσο πιό ηλικιωμένος είναι ο έχων την επικαρπία πληρώνει αναλογικά λιγότερο ένφια από τους νεότερους σε ηλικία.
Δίκαιο άδικο δεν εξετάζεται από το σύστημα.

manoulamou
22-10-15, 11:26
ΙΣΩΣ να εχει σχεση με την επικαρπια - ψιλη κυριοτητα καποιων ακινητων, οπως μ ενημερωσε και μια φιλη στο φατσοβιβλιο!
Θα επικοινωνησω με τον φοροτεχνικο μας να μαθω λεπτομερειες.
:cool:


ΥΓ
ΗΛΙΚΙΩΜΕΝΗ... εγω... εεεεχμμμμ! :rolleyes:

nnn
22-10-15, 11:32
https://www.youtube.com/watch?v=nmB8-C6m-yw

17/1/2015



Τη δέσμευση του ΣΥΡΙΖΑ για την κατάργηση του ΕΝΦΙΑ μέσα στο 2015 και την αντικατάστασή του με φόρο μεγάλης ακίνητης περιουσίας επανέλαβε ο Αλέξης Τσίπρας, μιλώντας στο ΣΚΑΪ και επισήμανε ότι η Ελλάδα δεν είναι και δεν θα γίνει Κύπρος.

«Διαπιστώνω ότι όποιος μιλάει ελληνικά χρωστάει. Δέσμευση του ΣΥΡΙΖΑ είναι η κατάργηση του ΕΝΦΙΑ. Θα αντικατασταθεί από φόρο μεγάλης ακίνητης περιουσίας. Η πρώτη κατοικία δεν θα φορολογείται. Ο ΕΝΦΙΑ προέβλεπε ένα έσοδο 3,3-3,5 δισ. Εμείς με την κατάργησή του, θα έχουμε έσοδο περίπου 1,5 ευρώ. Θα αποκαταστήσουμε την απώλεια του 1,8 δισ.» δήλωσε ο κ. Τσίπρας, μιλώντας στον ΣΚΑΪ, σημείωσε ωστόσο πως κάθε νόμος αντικαθίσταται από νόμο που θα ψηφιστεί και πως οι δόσεις που εκκρεμούν αφορούν το 2014. «Συνεπώς οι δόσεις του ΕΝΦΙΑ για το 2014 πρέπει να πληρωθούν κανονικά. Κάθε νόμος υλοποιείται από τη στιγμή που ψηφίζεται στη Βουλή. Το 2015 δεν θα πληρώσουν ΕΝΦΙΑ. Αλλά δεν μπορούμε να το κάνουμε για δόση που ισχύει για το 2014», συμπλήρωσε και συνέχισε λέγοντας ότι ο ΕΝΦΙΑ θα αντικατασταθεί από το Φόρο Μεγάλης Ακίνητης Περιουσίας. «Η πρώτη κατοικία δεν θα φορολογείται και δεν αναφέρομαι σε αυτούς που έχουν σπίτια με... τρεις πισίνες, αυτούς θα τους βρούμε και θα πληρώσουν», τόνισε.

«Ερχόμαστε να σταματήσουμε την καταστροφή και να δουλέψουμε βήμα βήμα για την ανόρθωση της οικονομίας. Το μεταβατικό στάδιο θα είναι κρίσιμο και πρέπει να έχουμε χρήματα στα ταμεία για να προχωρήσουμε.

Το 2015 ο Έλληνας δεν θα χάσει το σπίτι του, την πρώτη κατοικία. Θα μειώσουμε τις αντικειμενικές αξίες. Τα μεσαία και χαμηλά εισοδήματα θα ελαφρυνθούν φορολογικά».

Για το περιουσιολόγιο, επεσήμανε πως δεν θα είναι μέσο φορολόγησης και πως στόχος του ΣΥΡΙΖΑ είναι η διεύρυνση της φορολογικής βάσης και όχι η αύξηση των φορολογικών συντελεστών.

Για το θέμα των καταθέσεων ο κ. Τσίπρας διευκρίνισε πως «η Ελλάδα δεν είναι Κύπρος ούτε θα γίνει. Δεσμεύομαι και εγώ αλλά και η ΕΚΤ». «Οι καταθέσεις των ελλήνων πολιτών», συμπλήρωσε «είναι εγγυημένες οι τράπεζες μας είναι στο ευρωσύστημα. Η εύρυθμη λειτουργία των ελληνικών τραπεζών είναι εγγυημένες από την ΕΚΤ. Είναι μια κινδυνολογία στην οποία δεν τσιμπάει ο κόσμος.»

Σχετικά με το πού θα βρει χρήματα για να πραγματοποιήσει το πρόγραμμα που είχε εξαγγείλει στη Θεσσαλονίκη ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ, ο ίδιος δήλωσε: «Ερχόμαστε για να πάρει ανάσα ο μεροκαματιάρης και ο φορολογούμενος. Τα χαμηλά και μεσαία εισοδήματα θα ελαφρυνθούν φορολογικά. Σίγουρα το μεταβατικό στάδιο θα είναι ένα δύσκολο στάδιο. Οι φοροφυγάδες, οι λαθρέμποροι, οι off shore, αυτοί που έχουν βίλες και κότερα αδήλωτα, αυτοί θα έχουν πρόβλημα με το ΣΥΡΙΖΑ. Όμως είναι εύκολο να τους βρούμε. Το περιουσιολόγιο θα είναι εργαλείο το εργαλείο μας για την πάταξη της φοροδιαφυγής».

Ο κ. Τσίπρας διευκρίνισε πως μέχρι τις 12.000 ευρώ θα ισχύει το αφορολόγητο για όλους, ενώ υποστήριξε πως το όριο του πλούτου είναι πάνω από τις 42.000 που το ορίζει η ΝΔ. «Θα καταργήσουμε τους έκτακτους φόρους. Για να βρούμε να δώσουμε χρήματα πρέπει τα ταμεία μας να έχουν τη δυνατότητα να ανταποκριθούν. Αυτό σημαίνει αναδιανομή του βάρους, πάταξη της φοροδιαφυγής και του μαύρου χρήματος. Πάνω από 3.000 Έλληνες δεν δικαιολογούν τις περιουσίες τους με βάση τη λίστα Νικολούδη. Θα ψάξουμε όλες τις λίστες. Γιατί η λίστα Λαγκάρντ 2,5 χρόνια δεν απέφερε ούτε ένα ευρώ;» διερωτήθηκε ο κ. Τσίπρας.

O αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης υποστήριξε πως ο ΣΥΡΙΖΑ θα θεσπίσει τον κατώτατο μισθό στα 751 ευρώ.

Ο κ. Τσίπρας κατηγόρησε τον πρωθυπουργό ότι αρνείται να συνδιαλλαγεί, τονίζοντας πως «ζήτησα από τον πρωθυπουργό να βγούμε στα φώτα και να αντιπαραθέσουμε επιχειρήματα και όχι ψεύτικες υποσχέσεις. Αλλά δεν δέχτηκε γιατί δεν έχει επιχειρήματα».

Μάλιστα κατηγόρησε τον πρωθυπουργό πως έχει κάνει εθνική πολιτική την γονυκλισία. «Εμείς λέμε πρέπει να μπει ένα τέλος σε αυτό το δράμα, και ο ΣΥΡΙΖΑ είναι η μόνη ασφαλής επιλογή» ανέφερε χαρακτηριστικά.

Για το θέμα της αυτοδυναμίας ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ προειδοποίησε πως «δεν θέλω ούτε να σκέφτομαι καν ότι η χώρα θα χρειαστεί να πάει σε δεύτερες εκλογές και εξέφρασε την πεποίθηση πως τελικά δεν θα πάει. «Ο ελληνικός λαός έχει και τη γνώση και την εμπειρία και την σοφία, έχει και την εμπειρία με αυτή τη συγκυβέρνηση πως λειτούργησε και τι όφελος άφησε στον Ελληνικό λαό».

Ο κ. Τσίπρας επανέλαβε την πρόθεση του ΣΥΡΙΖΑ να επαναφέρει τον κατώτατο μισθό στα 751 ευρώ, «ώστε να κυκλοφορήσει χρήμα στην αγορά και να τονωθεί η ρευστότητα».

Ερωτηθείς για το εάν θα... βάλει γραβάτα σε περίπτωση που συναντηθεί με τη Μέρκελ ο κ. Τσίπρας σημείωσε ότι δεν υπάρχει λόγος συνάντησης με τη γερμανίδα Καγκελάριο, καθώς στόχος του ΣΥΡΙΖΑ είναι το ελληνικό θέμα να λυθεί μέσα από τους ευρωπαϊκούς θεσμούς και όχι σε επίπεδο διμερών σχέσεων. «Δεν θα πάω στη Μέρκελ ως καλός μαθητής. Η διαπραγμάτευση δεν θα γίνει με τη Μέρκελ, αλλά με τους ευρωπαϊκούς θεσμούς. Αφού δεν έβαλα γραβάτα στον Πάπα, δεν θα βάλω ούτε στη Μέρκελ».



Ήρθε και εμένα , σε 5 δόσεις θα τα πάρουν και βλέπουμε.

@ ADSLgr.com All rights reserved.