PDA

Επιστροφή στο Forum : Τέλος ακινήτων. Θα πληρώσετε;



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 [41] 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57

manoulamou
29-08-16, 15:16
Πραγματικη καταντια οντως, γιατι παρ ολο που ειναι και ατομικα μειωμενος και συνολικα για ολη την οικογενεια χαμηλοτερος κατα 200 περιπου ευρω, θα τον πληρωσω σε δοσεις, εάν και όποτε μου περισσευουν.
Με δυο παιδια ειτε ανεργα ειτε ημιαπασχολουμενα, εχω βαλει διαφορετικες προτεραιοτητες απο ο,τι τα προηγουμενα χρονια, στο πού - πώς θα ξοδευω την συνταξη μου!
:evil:

prometheas
29-08-16, 15:26
Μην χαιρεστε που ειναι μειωμένος ο φόρος.. αν δεν βγεί ο λογαριασμός, απλά θα σκεφτούν και θα επιβάλλουν κάποιον άλλο φόρο.

Για ανάπτυξη, θέσεις εργασίας και (πραγματικές) επενδύσεις ούτε λόγος, ειναι πέρα από την τσαρλατανο-ιδεολογία τους..

Ευτυχώς ο σανός είναι φτηνός και αφορολόγητος οπότε οι ψηφοφόροι τρώνε καλά.. (οπως έκαναν και οι προηγούμενοι βέβαια..)

dtzgr
29-08-16, 15:40
Δεν θα σου δώσουν, θα στα συμψηφίσουν με τον ΕΝΦΙΑ και θα βγεις και χρεωμένος, αν είναι μεγαλύτερος.

Εμένα μου χρωστάνε επιστροφή από τη δήλωση του 2014 (μικρή, αλλά επιστροφή). Αυτή δεν έχει συμψηφιστεί ποτέ αυτόματα με τίποτα. Μοιάζει απλά ξεχασμένη. Έκτοτε έχω λάβει άλλη επιστροφή (ακόμα και φετινή), οπότε δεν υπάρχει εκκρεμότητα δική μου πουθενά. Μπορώ να πάω ΔΟΥ να ζητήσω συμψηφισμό με τον φετινό ΕΝΦΙΑ μια και δεν βλέπω άλλο τρόπο; Το έχει κάνει κανείς να μας πει πώς γίνεται;

prometheas
29-08-16, 15:45
Δεν υπαρχει αλλος τρόπος. Δυστυχώς δεν γινεται αυτόματα, εδώ ειναι Ελλάδα ...

Και εγώ θα παω την αλλη εβδομάδα.
Χρειαζεσαι ταυτότητα, και ενα αντιγραφο εκκαθαριστικου. Νομιζω αν το ποσο που περιμενεις ειναι μεγαλο πρπεει να τους δώσεις και φωτοτυπια βιβλιαριου με αριθμο λογαριασμου

dtzgr
29-08-16, 15:50
... Στο Εισόδημα θα πάω (λόγω επιστροφής) ή στο κεφάλαιο (λόγω ΕΝΦΙΑ) για να κάνω συμψηφισμό;
Προτιμώ να μη ζητήσω να λάβω το ποσό αλλά να το συμψηφίσω επί τόπου, γιατί φοβάμαι μη με βάλουν να συμπληρώσω καμία αίτηση και με αφήσουν μετά στο περίμενε για καμιά πενταετία ακόμα... Γίνεται;

prometheas
29-08-16, 16:18
... Στο Εισόδημα θα πάω (λόγω επιστροφής) ή στο κεφάλαιο (λόγω ΕΝΦΙΑ) για να κάνω συμψηφισμό;
Προτιμώ να μη ζητήσω να λάβω το ποσό αλλά να το συμψηφίσω επί τόπου, γιατί φοβάμαι μη με βάλουν να συμπληρώσω καμία αίτηση και με αφήσουν μετά στο περίμενε για καμιά πενταετία ακόμα... Γίνεται;

Να σου πω την αλήθεια δεν ξερω. θα πρέπει να ρωτήσεις εκει..

Συμψηφισμό θα κανεις οπως και να εχει, και εαν προκύψει πιστωτικο υπολοιπο, αυτο θα λάβεις..

Revolution
29-08-16, 16:27
... Στο Εισόδημα θα πάω (λόγω επιστροφής) ή στο κεφάλαιο (λόγω ΕΝΦΙΑ) για να κάνω συμψηφισμό;
Προτιμώ να μη ζητήσω να λάβω το ποσό αλλά να το συμψηφίσω επί τόπου, γιατί φοβάμαι μη με βάλουν να συμπληρώσω καμία αίτηση και με αφήσουν μετά στο περίμενε για καμιά πενταετία ακόμα... Γίνεται;

Κάνουν κυριολεκτικά ότι θέλουν δεν υπάρχει μπύσουλας.
Για να καταλάβεις πόσο gtp είναι, χρησιμοποίησαν την επιστροφή της μητέρας μου, περίπου 800€, για να ξεχρεώσουν διακανονισμένη (μέχρι το τέλος του 2017) οφειλή του πάτερα μου (περίπου 700€)

cool11
29-08-16, 16:35
Και μενα ενα 80αρι λιγοτερος ενφια....
Ειδες η αριστερα;
Μπορει να μην τον κατηργησε, αλλα μας τον φορεσε λιγοτερο...
Καταντια οπως και να το δεις...

---


Αντιγραφω σχόλιο άλλου:
"Έφτασε κιόλας η ευλογημένη στιγμή που έρχεται μια φορά τον χρόνο και θα πρέπει να πληρώσω την ετήσια συνδρομή για να συνεχίσω να χρησιμοποιώ το σπίτι μου;"

Zer0c00L
29-08-16, 21:27
οι επιστροφες φορου εισοδηματος δεν συμψηφιζονται (το εχω ρωτησει στην ΙΖ ΔΟΥ)

και εμενα χρωσταγαν επιστροφη φορου απο περσι πηγα στην εφορια συμπληρωσα μια αιτηση απο οπου πηρα αριθμο πρωτοκολλου
ειδα οτι καθυστερουσαν και επικοινωνησα μαζι τους στα τηλεφωνα της ΔΟΥ οπου με συνδεσαν με το τμημα εισοδηματος και εκει μου εξηγησαν οτι απο αυτους εχει εκκαθαριστει η δηλωση μου (επιστροφη φορου) απλα εχει παγωσει το θεμα απο την τραπεζα της ελλαδος

υποψην την περσινη δηλωση την καταθεσα στις 09/07/2015 ενω την φετινη δηλωση την καταθεσα στις 16/05/2016

13/06/2016 ελαβα ειδοποιηση στο κινητο απο την τραπεζα οτι μπηκαν χρηματα στον τραπεζικο μου λογαριασμο απο την ΔΟΥ

αυτο που δεν περιμενα ηταν η φετινη επιστροφη φορου εισοδηματος αυτη μπηκε στις 15/07/2016 στον τραπεζικο λογαριασμο

οτι αφορα τον ΕΝΦΙΑ αυτος ερχεται στην μητερα μου που ανηκει το ακινητο βγηκε χτες 265 ευρω για σπιτι 70ΤΜ με τιμη ζωνης 1250 ευρω η οποια πληρωνει και φορο εισοδηματος αν και συνταξιουχος και φετος της ηρθε 538 ευρω

αρα συμβουλη μου προς αυτους που δεν εχουν λαβει την επιστροφη φορου ειναι να πατε στην ΔΟΥ οπου ανηκετε και να ρωτησετε στο τμημα εισοδηματος καλο ειναι να εχετε εκτυπωσει τα αντιστοιχα εκκαθαριστικα

George978
29-08-16, 23:01
οι επιστροφες φορου εισοδηματος δεν συμψηφιζονται (το εχω ρωτησει στην ΙΖ ΔΟΥ)

και εμενα χρωσταγαν επιστροφη φορου απο περσι πηγα στην εφορια συμπληρωσα μια αιτηση απο οπου πηρα αριθμο πρωτοκολλου
ειδα οτι καθυστερουσαν και επικοινωνησα μαζι τους στα τηλεφωνα της ΔΟΥ οπου με συνδεσαν με το τμημα εισοδηματος και εκει μου εξηγησαν οτι απο αυτους εχει εκκαθαριστει η δηλωση μου (επιστροφη φορου) απλα εχει παγωσει το θεμα απο την τραπεζα της ελλαδος

υποψην την περσινη δηλωση την καταθεσα στις 09/07/2015 ενω την φετινη δηλωση την καταθεσα στις 16/05/2016

13/06/2016 ελαβα ειδοποιηση στο κινητο απο την τραπεζα οτι μπηκαν χρηματα στον τραπεζικο μου λογαριασμο απο την ΔΟΥ

αυτο που δεν περιμενα ηταν η φετινη επιστροφη φορου εισοδηματος αυτη μπηκε στις 15/07/2016 στον τραπεζικο λογαριασμο

οτι αφορα τον ΕΝΦΙΑ αυτος ερχεται στην μητερα μου που ανηκει το ακινητο βγηκε χτες 265 ευρω για σπιτι 70ΤΜ με τιμη ζωνης 1250 ευρω η οποια πληρωνει και φορο εισοδηματος αν και συνταξιουχος και φετος της ηρθε 538 ευρω

αρα συμβουλη μου προς αυτους που δεν εχουν λαβει την επιστροφη φορου ειναι να πατε στην ΔΟΥ οπου ανηκετε και να ρωτησετε στο τμημα εισοδηματος καλο ειναι να εχετε εκτυπωσει τα αντιστοιχα εκκαθαριστικα

δεν ξερω τι σου ειπαν στην ΙΖ ΔΟΥ αλλα κανονικα συμψηφιζονται οπως διαβαζω http://www.efsyn.gr/arthro/sympsifismos-epistrofis-foroy-eisodimatos-me-enfia

no_logo
29-08-16, 23:09
αν σας παίρνει τόσο από κάτω που πληρώνετε λιγότερο ενφια δώστε την διαφορά στο ταμείο για το χρέος (αν υπάρχει ακόμα) που είχε φτιάξει ο ανεκδιήγητος Πετσάλνικος

Πρόσφατη είναι η τρομοκρατία που έχουν εξαπολύσει τα ΜΜΕ με την "φοροκαταιγίδα", σήμερα τους μπήκε στον ποπό, όταν η πλειοψηφία του κόσμου είδε αναρτημένο τον ενφια στο taxis

manoulamou
30-08-16, 09:29
αν σας παίρνει τόσο από κάτω που πληρώνετε λιγότερο ενφια δώστε την διαφορά στο ταμείο για το χρέος (αν υπάρχει ακόμα) που είχε φτιάξει ο ανεκδιήγητος Πετσάλνικος
ΕΕΕ πώς; Ο Πετσαλνικος ηταν πραγματικος Κυριος, καθοτι αρνιοταν να συναντηθει με εκπροσωπους των ΟΤΑ, εαν στη φωτογραφηση δεν φοραγε σακακι! :p

Πρόσφατη είναι η τρομοκρατία που έχουν εξαπολύσει τα ΜΜΕ με την "φοροκαταιγίδα", σήμερα τους μπήκε στον ποπό, όταν η πλειοψηφία του κόσμου είδε αναρτημένο τον ενφια στο taxis
Συνηθης τακτικη των ΜΜΑποβλακωσης "αυξημενος ο εν.φ.ι.α. για 2,2 εκατομμυρια ιδιοκτητες"
Απομενουν βεβαια τα 4,9 που θα πληρωσουν το ιδιο ή μειωμενο ποσο!
:whistle:
Παντως η πολιτικη διαθετει μια συνεπεια. Ο Βενιζελος επεβαλε ΕΕΤΗΔΕ/ΕΕΤΑ (εκτακτο τελος) γιατι ενας φορος μεσω δεκο ηταν αντισυνταγματικος. Ο Συριζα υποσχοταν την αμεση καταργηση του φορου ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ αλλά το ceteris-paribus αποτελει μονιμη δικαιολογια των τυπου τσουκαχαρα κυβιστησεων καθε κυβερνησης.

dtzgr
30-08-16, 10:15
δεν ξερω τι σου ειπαν στην ΙΖ ΔΟΥ αλλα κανονικα συμψηφιζονται οπως διαβαζω http://www.efsyn.gr/arthro/sympsifismos-epistrofis-foroy-eisodimatos-me-enfia

Λοιπόν, πήγα σήμερα: η επιστροφή φόρου (που έχει εκκαθαριστεί αλλά δεν έχει αποδοθεί) μπορεί να συμψηφιστεί με τρέχουσες οφειλές (όπως πχ ΕΝΦΙΑ). Συμψήφισα μια επιστροφή από το 2014 που δεν μου είχε αποδοθεί με τον φετινό ΕΝΦΙΑ ως εξής:
- Πηγαίνεις στη ΔΟΥ. Αν η ΔΟΥ που σου χρωστάει την επιστροφή είναι διαφορετική από αυτή που σου ζητάει τον ΕΝΦΙΑ (πχ λόγω μετακόμισης στο μεταξύ, όπως ήταν η περίπτωσή μου) πας στη ΔΟΥ που σου χρωστάει.
- Στο τμήμα επιστροφών (είναι στα Έσοδα) λες στον υπάλληλο ότι υπάρχει επιστροφή φόρου που δεν έχεις λάβει και ότι θέλεις να συμψηφίσεις με τον (φετινό) ΕΝΦΙΑ.
- Δίνεις ταυτότητα. Μετά από διασταύρωση των λεγομένων σου στον υπολογιστή, ανασύρεται το φύλλο της επιστροφής σου (το οποίο είναι καταχωνιασμένο σε κάποιο ντουλάπι -- αυτό το τελευταίο δείχνει ότι όσο και να περίμενα, επιστροφή δεν θα έβλεπα)
- Συμπληρώνεται από τον υπάλληλο ένα φύλλο συμψηφισμού και ένα εξοφλητικό (ότι έλαβες την επιστροφή).
- Σε στέλνει στον/στην προιστάμενο για υπογραφή.
- Ο/η προιστάμενος υπογράφει και σε στέλνει στο ταμείο. Εκεί δίνεις τα έγγραφα και σου δίνουν αντίγραφο του φύλλου συμψηφισμού.
- Δεν μου ζητήθηκε απολύτως τίποτα άλλο πέρα από ταυτότητα και να τους πω το ΑΦΜ μου. Τα υπόλοιπα τα βρήκαν μόνοι τους (αν και τα είχα μαζί μου).
- Αν μετά τον συμψηφισμό περισσεύει ποσό προς επιστροφή, χρειάζεσαι και ΙΒΑΝ (εκτός αν είχες βάλει ΙΒΑΝ στη δήλωσή σου και ισχύει ακόμη).

Σε 2-3 ώρες βλέπεις στο taxisnet ότι έχει αφαιρεθεί το συμψηφισμένο ποσό από την προσωποποιημένη πληροφόρηση. Επίσης, στο δοσολόγιο του ΕΝΦΙΑ βλέπεις ότι έχουν γίνει οι αντίστοιχες εξοφλήσεις.

Συμπέρασμα: Γίνεται συμψηφισμός επιστροφής φόρου εισοδήματος (εκκαθαρισμένου) με άλλες οφειλές προς ΔΟΥ. Χρειάζεσαι μόνο ταυτότητα και ΙΒΑΝ (αν ο συμψηφισμός δεν επαρκεί για να εξαντλήσει την επιστροφή). Αν δεν έχει κόσμο, σε 10' τελειώνεις.

manicx
30-08-16, 11:49
Όποιος δεν θέλει να πληρώσει ΕΝΦΙΑ, ακολουθεί τις οδηγίες που είχαν αναρτηθεί σε έγκυρο ΜΜΕ εδώ (http://www.avgi.gr/article/10938/3793156/exodiko-pos-den-tha-plerosete-ton-enphia).

m1john
30-08-16, 12:53
Όποιος δεν θέλει να πληρώσει ΕΝΦΙΑ, ακολουθεί τις οδηγίες που είχαν αναρτηθεί σε έγκυρο ΜΜΕ εδώ (http://www.avgi.gr/article/10938/3793156/exodiko-pos-den-tha-plerosete-ton-enphia).

Υπαρχει εστω και μια περιπτωση να λειτουργησει κατι τετοιο?

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
30-08-16, 13:01
Υπαρχει εστω και μια περιπτωση να λειτουργησει κατι τετοιο?
Υπήρχε το 2014. Τώρα όχι :p

ArchAngel
30-08-16, 13:19
Πήγα και εγώ για συμψηφισμο σημερα. Επιστροφη 350 και ενφια 330. Παρολο που εκανα δηλωση το Μάιο στο σύστημα δε φαινοταν το ποσο της επιστροφής.
Η υπαλληλος ευγενεστατη μου ειπε πως σε πολλους ακομη δεν φαίνεται, και σε αυτην το ιδιο ελεγε, και να περιμενω μεχρι τα μεσα Σεπτεμβρίου μπας και ενημερωθεί και φανούν τα λεφτά.

Παντως αυτοματα δεν παίζει να γίνει. Πρέπει να παω απο κει ξανά.

giwrgosth
30-08-16, 14:09
Όποιος δεν θέλει να πληρώσει ΕΝΦΙΑ, ακολουθεί τις οδηγίες που είχαν αναρτηθεί σε έγκυρο ΜΜΕ εδώ (http://www.avgi.gr/article/10938/3793156/exodiko-pos-den-tha-plerosete-ton-enphia).
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά να, πως να στο πω...
Αυτοί που το έγραψαν αυτό τώρα κυβερνούν και θέλουν να εισπράξουν :p

Η αλήθεια είναι πως δεν είχα προσέξει τι πληρώνω, ερχόταν ένας ΕΝΦΙΑ, τον πλήρωνα χωρίς να ψάξω το πως και γιατί βγαίνει το ποσό.
Σήμερα μιλούσα με φίλο που έχει 100 τμ του 20ΧΧ δε θυμάμαι ακριβώς και πληρώνει 500 ευρώ.
Έψαξα στη ΧΕ και το σπίτι του έχει εμπορική αξία κάπου στις 150-200.000.
Εγώ πληρώνω για σπίτι 75 τμ του 1974 650 ευρώ και με εμπορική αξία κάπου στις 60-70.000, πάντα μέσα από ότι πιο έγκυρο υπάρχει, την ΧΕ.
Άρα εγώ σε 100 χρόνια θα έχω πληρώσει την τιμή του σπιτιού μου στον ΕΝΦΙΑ και ο φίλος σε 400 χρόνια.
Λογικό! Όπως λέει και το Σύνταγμα (όχι η γνωστή πλατεία, το άλλο) όλοι είμαστε ίσοι!

manicx
30-08-16, 14:15
:p

Γενικώς, θα έπρεπε να υπάρχει και αναλυτικά πως προκύπτει το ποσό, αναρτημένο στο taxis. Αυτή τη στιγμή μόνο αν πας σε λογιστή θα στο βγάλει. Αν έχεις ψιλή κυριότητα και σε άλλα ακίνητα, πληρώνεις. Εγώ δεν ξέρω τι πληρώνω για το διαμέρισμα μου και τι για όσα έχω ψιλή κυριότητα. Υπάρχουν δε κάποια θεματάκια που προσπαθώ να επιβεβαιώσω όπως ότι ο επικαρπών από την ηλικία των 80 πληρώνει μόνο 10% και το 90% οι έχοντες ψιλή κυριότητα. Τα φορολογικά στην Ελλάδα είναι χάος.

giwrgosth
30-08-16, 14:27
Μπα για ένα και μοναδικό ακίνητο μιλάω, αλλά είναι σε ακριβή περιοχή, Π. Φάληρο και αφού το νεόκτιστο των 75 τμ κοστολογείτε στα 200.000 τόσο κοστολογείτε και το δικό μου.
Οι λεγόμενες "αντικειμενικές αξίες" μάλλον...
Αλήθεια, αν κάνω προσφορά σε αυτούς που βγάζουν τις αντικειμενικές αξίες για τον ΕΝΦΙΑ να το αγοράσει στη μισή τιμή από όσο το κοστολογεί, θα το κάνει? :whistle:

Zer0c00L
30-08-16, 20:35
επειδη οφειλω να απαντησω προς ολους τους φιλους

καταρχην το να μην πληρωσεις τον ΕΝΦΙΑ θα ελεγα απλα να προσεχετε καθως υπαρχουν σιγουρα εγκυρες ιστοσελιδες και δικηγορικα γραφεια αλλα υπαρχουν και απατεωνες
επισης θα πρεπει να ειστε προετοιμασμενοι οτι αυτο θα παρει χρονο (μην ξεχνατε επισης οτι αυτες οι κινησεις εγιναν οταν η σημερινη κυβερνηση ηταν αντιπολιτευση ενω τωρα ειναι κυβερνηση που θελει να εισπραξει)

οτι αφορα τον ΕΝΦΙΑ απλα να πω στο φιλο οτι για διαμερισμα 70ΤΜ με τιμη ζωνης 1250 ευρω και αξια ακινητου 60.000 ευρω πληρωνει η μητερα μου ΕΝΦΙΑ 265 ευρω σε 5 δοσεις των 50+ ευρω τα συμπερασματα δικα σας.

οτι αφορα την επιστροφη φορου εισοδηματος και συμψηφισμου με ΕΝΦΙΑ

Συμψηφισμός επιστροφής φόρου εισοδήματος με ΕΝ.Φ.Ι.Α.

Όπως είναι ήδη γνωστό, εδώ και μερικές ώρες (σ.σ. 28.8.2016) ολοκληρώθηκε η διαδικασία ανάρτησης των εκκαθαριστικών σημειωμάτων του ΕΝ.Φ.Ι.Α στους ατομικούς λογαριασμούς όλων των φορολογουμένων στο taxis και ταυτόχρονα βεβαιώθηκαν τα σχετικά ποσό του εν λόγω φόρου.

Να σημειώσουμε ότι από σήμερα, όσοι φορολογούμενοι δικαιούνται επιστροφής φόρου εισοδήματος —η οποία δεν έχει ακόμα πιστωθεί στους τραπεζικούς λογαριασμούς τους— δεν θα τη λάβουν στην επόμενη προγραμματισμένη διαδικασία επιστροφών από την φορολογική διοίκηση, εάν πρώτα δεν εξοφλήσουν το οφειλόμενο ποσό ΕΝ.Φ.Ι.Α.

Οι δικαιούχοι επιστροφής φόρου μπορούν φυσικά να προβούν σε συμψηφισμό της οφειλής ΕΝ.Φ.Ι.Α. εφόσον προσέλθουν στην αρμόδια Δ.Ο.Υ.. Σε κάθε περίπτωση ο συμψηφισμός μπορεί να πραγματοποιηθεί και αυτεπαγγέλτως σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 83 (https://www.taxheaven.gr/laws/view/index/law/356/year/1974/article/83) του Κ.Ε.Δ.Ε. και τις οδηγίες που έχουν δοθεί με την ΠΟΛ.1022/24.1.2012 (https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/13332) (σ.σ. μέχρι στιγμής δεν είναι εφικτή από τεχνικής απόψεως η εν λόγω διαδικασία):

Αυτεπάγγελτος συμψηφισμός επί βεβαιωμένων οφειλών στο Δημόσιο.
Σε περίπτωση που υφίστανται βεβαιωμένα χρέη στο Δημόσιο (Δ.Ο.Υ. ή Τελωνείο), ληξιπρόθεσμα ή μη, ανεξαρτήτως εάν έχουν υπαχθεί σε νομοθετική ρύθμιση ή σε διευκόλυνση τμηματικής καταβολής ή τελούν σε αναστολή και από τα στοιχεία που υπάρχουν αποδεικνύεται η απαίτηση του οφειλέτη κατά του Δημοσίου (π.χ. αν υφίσταται τίτλος επιστροφής, αν ο οφειλέτης αιτείται χορήγηση αποδεικτικού ενημερότητας από το Δημόσιο ή γνωστοποιεί την απαίτησή του κατά του Δημοσίου ο ίδιος ή η εκκαθαρίζουσα αρχή) ο συμψηφισμός ενεργείται αυτεπάγγελτα από τον προϊστάμενο της υπηρεσίας.
Όταν η απαίτηση (εκτός των τίτλων πληρωμής, που υφίστανται στις Δ.Ο.Υ.) εκκαθαρίζεται ή πρόκειται να πληρωθεί από άλλη υπηρεσία του Δημοσίου (Δημόσιο με τη στενή του όρου έννοια), ο συμψηφισμός ζητείται με έγγραφο του Προϊσταμένου της Δ.Ο.Υ. στην οποία είναι βεβαιωμένη η οφειλή.
Επισημάνσεις: α) Στην περίπτωση πληρωμής ποσών από το Δημόσιο δεν εκδίδεται αποδεικτικό ενημερότητας όταν υφίστανται οφειλές σε αυτό αλλά υποχρεωτικά διενεργείται αυτεπάγγελτος συμψηφισμός, κατά τα ανωτέρω. Για το συμψηφιστέο ποσό επί διενέργειας συμψηφισμού δεν απαιτούνται έγκριση επιστροφής κατά τις διατάξεις του άρθρου 32 του ν.3220/2004 (https://www.taxheaven.gr/laws/law/index/law/149) (ΦΕΚ 15Α΄) και δικαιολογητικά πληρωμής.
β) Ο συμψηφισμός, εφόσον πληρούνται οι προϋποθέσεις διενεργείται και για τις περιπτώσεις που ο δικαιούχος απαλλάσσεται από την προσκόμιση αποδεικτικού ενημερότητας ή ο τίτλος επιστροφής του έχει ποσό μικρότερο των 1.500 ευρώ για την είσπραξη του οποίου δεν απαιτείται αποδεικτικό ενημερότητας.
γ) Όταν υφίστανται οφειλές και δεν συντρέχουν οι προϋποθέσεις διενέργειας συμψηφισμού αυτών με απαίτηση του οφειλέτη (π.χ. από Δήμο) τότε χορηγείται κατά περίπτωση είτε αποδεικτικό ενημερότητας είτε βεβαίωση οφειλής, κατά τις διατάξεις του άρθρου 28 (https://www.taxheaven.gr/laws/view/index/law/3943/year/2011/article/28) ν.3943/2011 (https://www.taxheaven.gr/laws/law/index/law/307) (ΦΕΚ 66Α΄).

Υπενθυμίζουμε ότι ο συμψηφισμός με μη ληξιπρόθεσμες οφειλές (όπως είναι ο σήμερα ο ΕΝ.Φ.Ι.Α.) έχει κριθεί νόμιμος σύμφωνα με την απόφαση του ΣτΕ 2164/2012 (https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/14199) και τη γνωμοδότηση ΝΣΚ 142/2013 (https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/16670).

Το δικαίωμα του Δημοσίου να αποφασίζει αυτεπαγγέλτως το συμψηφισμό βεβαιωμένων και εκκαθαρισμένων χρηματικών απαιτήσεων οφειλετών του με βεβαιωμένες από το ίδιο απαιτήσεις του κατ' αυτών, μέχρι το ύψος που αυτές καλύπτονται, καθιερώθηκε ήδη από το έτος 1974 με το άρθρο 83 (https://www.taxheaven.gr/laws/view/index/law/356/year/1974/article/83) του ΚΕΔΕ, για λόγους έγκαιρης είσπραξης των δημόσιων εσόδων, οικονομίας χρόνου και δαπάνης, καθώς και αποφυγής των δυσμενών συνεπειών της αφερεγγυότητας των οφειλετών του Δημοσίου. Έκτοτε, και πριν, δηλαδή, αυτό προβλεφθεί ρητά με την επ' ολίγον ισχύσασα διάταξη του τελευταίου εδαφίου της παρ. 3 του άρθρου 83 (https://www.taxheaven.gr/laws/view/index/law/356/year/1974/article/83/paragraph/3) του ΚΕΔΕ (άρ. 15 παρ. 2 (https://www.taxheaven.gr/laws/view/index/law/3888/year/2010/article/15/paragraph/2) του ν. 3888/2010 (https://www.taxheaven.gr/laws/law/index/law/258)), αναγνωρίζεται η δυνατότητα αυτεπάγγελτου συμψηφισμού εκ μέρους του Δημοσίου και χρεών οφειλετών του που δεν έχουν καταστεί ληξιπρόθεσμα κατά την έννοια του ΚΕΔΕ, δηλαδή, χρεών που δεν έχουν βεβαιωθεί ταμειακώς, οπότε και καθίστανται αυτά εισπρακτέα με τη διαδικασία της αναγκαστικής εκτέλεσης. Τούτο διότι με το συμψηφισμό δεν διενεργείται αναγκαστική εκτέλεση προς είσπραξη των απαιτήσεων που απορρέουν από τους οικείους νόμιμους τίτλους αλλά αποσβένονται οι εκατέρωθεν απαιτήσεις με συνυπολογισμό που υποκαθιστά την καταβολή των οφειλών (βλ. ΣτΕ 2164/2012 Γεωργιάδης- Σταθόπουλος Αστικός Κώδιξ, αρθρ. 440 5-7 α, Βαθρακοκοϊλης αρθρ. 440 σελ. 610, Α. Τούσης Ενοχ. Δικ. 1974 Α' Μέρος παρ. 127 σελ. 473 επ.). Για το συμψηφισμό αρκεί οι εκατέρωθεν απαιτήσεις να είναι βέβαιες και εκκαθαρισμένες, δηλαδή να μην υπόκεινται σε αμφισβήτηση, και να είναι προσδιορισμένες κατά το ποσό και την αιτία τους, να αποδεικνύονται δε με τελεσίδικες δικαστικές αποφάσεις ή δημόσια έγγραφα.

Πηγή: https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/30753

WAntilles
30-08-16, 21:41
έβαλα και την πρώτη δόση
τέλος Σεπτέμβρη θα βάλω και το υπόλοιπο ποσό να τελειώνω

Από τ' αριστερά βάλτα όλα.

GZahos
31-08-16, 18:12
Εχω αυξηση του ενφια φετος. Αντε να δω ποσο θα παει το παρανομο μαλλι.

KLG
31-08-16, 19:27
Εχω αυξηση του ενφια φετος. Αντε να δω ποσο θα παει το παρανομο μαλλι.

Και εγώ. Και είμαι ενθουσιασμένος που επιτέλους ανήκω σε μια ελιτ :p

dimitris.taxideytis
31-08-16, 19:41
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά να, πως να στο πω...
Αυτοί που το έγραψαν αυτό τώρα κυβερνούν και θέλουν να εισπράξουν :p

Η αλήθεια είναι πως δεν είχα προσέξει τι πληρώνω, ερχόταν ένας ΕΝΦΙΑ, τον πλήρωνα χωρίς να ψάξω το πως και γιατί βγαίνει το ποσό.
Σήμερα μιλούσα με φίλο που έχει 100 τμ του 20ΧΧ δε θυμάμαι ακριβώς και πληρώνει 500 ευρώ.
Έψαξα στη ΧΕ και το σπίτι του έχει εμπορική αξία κάπου στις 150-200.000.
Εγώ πληρώνω για σπίτι 75 τμ του 1974 650 ευρώ και με εμπορική αξία κάπου στις 60-70.000, πάντα μέσα από ότι πιο έγκυρο υπάρχει, την ΧΕ.
Άρα εγώ σε 100 χρόνια θα έχω πληρώσει την τιμή του σπιτιού μου στον ΕΝΦΙΑ και ο φίλος σε 400 χρόνια.
Λογικό! Όπως λέει και το Σύνταγμα (όχι η γνωστή πλατεία, το άλλο) όλοι είμαστε ίσοι!

Παιζουν ρολο οι οροφοι(οσο πιο ψηλα τοσο πιο ακριβα),οι προσοψεις αλλα και να εχεις ξεχωρισει σωστα τους κυριους απο τους αποθηκευτικους χωρους. Οι αποθηκευτικοι χωροι(αποθηκες,γκαραζ, κλιμακοστασιο) πληρωνουν το 10% σε σχεση με τους κυριους χωρους.Μπορει ο φιλος σου να εχει μεγαλο σπιτι αλλα να εχει περισσοτερους αποθηκευτικους χωρους.

manoulamou
01-09-16, 10:59
Από τ' αριστερά βάλτα όλα.
Συμπαρατασσομαι απολυτα δημοκρατικα... :p




επειδη οφειλω να απαντησω προς ολους τους φιλους
...
Πηγή: https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/30753
:worthy:
Κατι ξερουν παραπανω ως κοινοτητα λογιστων - φοροτεχνικων.
:respekt:

ThReSh
01-09-16, 14:35
Τα φετινά εκκαθαριστικά ήταν αρκετά πιο αναλυτικά από τις προηγούμενες χρονιές.

Μήπως γνωρίζει κανείς τι αντιπροσωπεύει το ποσό της καινούριας στήλης "ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΤΙΜΗ ΕΚΚΙΝΗΣΗΣ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ" και τι διαφορά έχει από το ποσό της στήλης "ΑΞΙΑ ΑΚΙΝΗΤΟΥ" ?

Zer0c00L
01-09-16, 19:14
Κατι ξερουν παραπανω ως κοινοτητα λογιστων - φοροτεχνικων.
:respekt:

για αυτο παραθεσα την απαντηση τους καθως γνωριζουν περισσοτερα απο μενα μιας και ειναι μια κοινοτητα λογιστων/φοροτεχνικων (εγω θα ηξερα απο αυτα αν δεν ειχα γινει πληροφορικαριος και ειχα ακολουθησει το επαγγελμα του λογιστη που εκανε ο συγχωρεμενος πατερας μου) βεβαια δεν εχω παραπονο καθως τιμης ενεκεν μου εχουν δωσει προσβαση στην συγκεκριμενη κοινοτητα.
εννοειται οτι γνωριζουν περισσοτερα

manoulamou
02-09-16, 09:46
... τι αντιπροσωπεύει το ποσό της καινούριας στήλης "ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΤΙΜΗ ΕΚΚΙΝΗΣΗΣ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ" και τι διαφορά έχει από το ποσό της στήλης "ΑΞΙΑ ΑΚΙΝΗΤΟΥ" ?
Υποθετω οτι αλλο το οικοπεδο κι εντελως αλλο το ακινητο = οικοπεδο + οποιοδηποτε κτισμα υπαρχει πανω του, οσο για λεπτομερειες καντε μια αναζητηση στο forum των φοροτεχνικων, ξεκινωντας απο εδω (https://www.taxheaven.gr/acforum/topic/96619-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%83-%CE%B5%CE%BD%CF%86%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CE%B5-%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%B5%CE%B4%CE%B1-%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%B7-%CE%B5%CE%BA%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%83/).
:)

ThReSh
02-09-16, 10:24
Στο εκκαθαριστικό όμως η "συνολική τιμή εκκίνησης οικοπέδου" είναι μεγαλύτερη από την "αξία ακινήτου".

dimitris.taxideytis
02-09-16, 10:43
Στο εκκαθαριστικό όμως η "συνολική τιμή εκκίνησης οικοπέδου" είναι μεγαλύτερη από την "αξία ακινήτου".

Υποθετω οτι η συνολικη τιμη εκκινησης αντιστοιχει σε αντικειμενικη αξια καινουριου ενω η αξια ακινητης περιουσιας υπολογιζει και την παλαιοτητα...

ThReSh
02-09-16, 10:51
Νομίζω ότι ο ΕΝΦΙΑ δεν λογαριάζει παλαιότητα, αλλά δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά...

Επίσης στο 1 ακίνητο είναι μεγαλύτερη η τιμή εκκίνησης οικοπέδου από την αξία ακινήτου, στο άλλο είναι μικρότερη, άρα δεν μπορεί να ισχύει η υπόθεση της παλαιότητας...

dimitris.taxideytis
02-09-16, 11:13
Νομίζω ότι ο ΕΝΦΙΑ δεν λογαριάζει παλαιότητα, αλλά δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά...

Επίσης στο 1 ακίνητο είναι μεγαλύτερη η τιμή εκκίνησης οικοπέδου από την αξία ακινήτου, στο άλλο είναι μικρότερη, άρα δεν μπορεί να ισχύει η υπόθεση της παλαιότητας...

Λογαριαζει αλλα το κανει με αναποδο τροπο.
Ο πιο μικρος συντελεστης ειναι 1.
Δηλαδη ενα κτιριο 26 χρονων εχει συντελεστη 1 ενω ενα πιο καινουριο εχει 1,25 η' 1,5 . Καθαρο κλεψιμο εδω και χρονια γιατι γινεται ακριβως αντιθετα στο εισοδημα(για τα τεκμηρια). Εκει σου υπολογιζουν το καινουριο με συντελεστη 1 και μειωνεται για τα παλαιοτερα(0,75 0,5 κτλπ).

ThReSh
02-09-16, 11:18
Το ένα είναι 25+ ετών κι η τιμή εκκίνησης οικοπέδου<αξία ακινήτου

Το άλλο είανι 24 ετών κι η τιμή εκκίνησης οικοπέδου>>αξία ακινήτου

Φαντάζομαι ότι του χρόνου που θα μπει και το άλλο στην "τελευταία" πλέον κλίμακα παλαιότητας (25 και άνω) θα καταλάβω τι παίζει...

dimitris.taxideytis
02-09-16, 11:32
Το ένα είναι 25+ ετών κι η τιμή εκκίνησης οικοπέδου<αξία ακινήτου

Το άλλο είανι 24 ετών κι η τιμή εκκίνησης οικοπέδου>>αξία ακινήτου



Δεν νομιζω. Σε οικοπεδο με 2 κτιρια(το ενα διωροφο) ανω των 25 ετων (το διορωφο με οικοδομικη αδεια του 1964, το αλλο του 1940) , γινεται ακριβως το αντιθετο.
αρχικη τιμη εκκινησης βγαζει 251.000 και αξια ακινητης περιουσιας βγαζει 147.000 . Ειναι λοιπον μπερδεμενος ο τροπος υπολογισμου.

Επισης να προσθεσω. Το οικοπεδο ειναι σχηματος L . Το ενα κτιριο εχει τιμη ζωνης 800 και το αλλο που εχει προσοψη σε αλλο δρομο εχει τιμη ζωνης 650.

ThReSh
02-09-16, 11:56
Αυτά που έγραψα πάντως για τα χρόνια και τις τιμές είναι αυτά που βλέπω στο εκκαθαριστικό κι έχουν τιμές ζώνης 1250 και 2300 αντίστοιχα.

voithostyrempora2
02-09-16, 13:24
Και εγώ. Και είμαι ενθουσιασμένος που επιτέλους ανήκω σε μια ελιτ :p

Βαλτε κι εμένα στη λίστα :p. Διαβαζα στις προηγουμενες σελίδες όλους τους υπόλοιπους να έχουν μειωμενο ΕΝΦΙΑ και ανησυχησα :p. Τσιμπησε ενα 500ρικο σε μας ο ΕΝΦΙΑ και από ~10.500 ευρω πέρυσι πήγε στα ~11.000 ευρω φέτος. Γεια σου ρε Τσίπρα τσίφτη καραμπουζουκλή που θα τον καταργούσες :twisted: :twisted: :twisted:. Ενταξει, μπορεί να μας κοστισε κατιτίς παραπάνω, αλλά τουλάχιστον μείναμε στο ευρώ. Μπρος στα κάλλή (ευρωζώνη), τί'ναι ο πόνος (ΕΝΦΙΑ 11.000 ευρώ) ...

Κλαυσίγελως.

ThReSh
02-09-16, 13:26
Τουλάχιστον νοικιάζονται ή κάθονται?

voithostyrempora2
02-09-16, 13:45
Τα περισσοτερα είναι για το ξενοδοχειο (το οποίο φορολογειται με ένα σκασμό άλλους τρόπους ήδη), αφού οι φωστηρες των προηγουμενων κυβερνησεων είχαν την καταπληκτική ιδέα να επιβάλουν φόρο ακίνητης περιουσιας σε επιχειρησεις που ζουν από το floor space (ξενοδοχεία,επαγγελματικές αποθήκες κοκ). Από τα υπόλοιπα, τα περισσοτερα είναι από κάτι διαμερίσματα που νοικιαζουμε μεν πάντα, αλλά αρκετά συχνά τρώμε τρελά πιστόλια, ενώ ακόμη και οι πλέον αξιόπιστοι ενοικιαστές στην πλειοψηφία τους είναι 2-3 ενοίκια πίσω. Κάθε χρόνο που βλέπω το εκκαθαριστικό του ΕΝΦΙΑ, σκέφτομαι ότι με τον ΕΝΦΙΑ 3 ετών θα έπαιρνα ένα καινούριο Audi A4 ανά τριετία :p.

ThReSh
02-09-16, 13:52
Κουράγιο, τουλάχιστον δεν είχαμε νεοφιλελέ πρακτικές για να μειωθεί ο ΕΝΦΙΑ κατά 75% (και καταργηθεί του χρόνου) σαν την Κύπρο...

...trololo

mezger
02-09-16, 22:27
Δείτε το άρθρο 4 του νόμου (https://www.e-forologia.gr/lawbank/document.aspx?digest=EB7F7D62F623A770.1D031AEA53&SearchTerms=NDIyMy8yMDEz&version=2016/08/03) για τον τρόπο υπολογισμού, για τα κτίρια τουλάχιστον είναι αρκετά straightforward.

GZahos
04-09-16, 06:58
Τους ψηφισατε και βγηκανε. Τωρα πληρωνουμε ολοι και βγαζουμε τον σκασμο! :)

Zer0c00L
04-09-16, 10:58
Τους ψηφισατε και βγηκανε. Τωρα πληρωνουμε ολοι και βγαζουμε τον σκασμο! :)

μια διορθωση εχω να κανω

οταν σε ολες τις εκλογικες αναμετρησεις το 50% του πληθυσμου προτιμησε την αποχη για διαφορους λογους

και το αλλο 50% του πληθυσμου (τα "ζωντανα" που λεω εγω) ψηφισε για ολους

εννοειται οτι θα πληρωσουμε

εγω ειπα απο εδω και στο εξης θα ψηφιζω ΣΥΡΙΖΑ για να ολοκληρωσει το εργο του.

manoulamou
04-09-16, 13:02
απο εδω και στο εξης θα ψηφιζω ΣΥΡΙΖΑ για να ολοκληρωσει το εργο του.
Ποιος συριζα και ποιο εργο, μαλλον η πληρης κατεδαφιση.
Οταν οι αλλοι ψηφιζαν δικομματισμο, εγω προτιμουσα τα... ψωριαρικα: πασοκ προ του 1981, κκε για μαχητικη αντιπολιτευση απο 1981 και μετα, ακολουθησαν ενιαιος, νεωτερος συνασπισμος και συριζα μεχρι το ΟΧΙ που καταντησε ΝΑΙΣΕΟΛΑ. Αφου ξεκινησαν οι απαραδεκτες κυβιστησεις τους, περασα σε λαϊκη ενοτητα και απο δω και περα βλεποντας και κανοντας!
Περαστικα μας! :twisted:

GZahos
05-09-16, 18:27
μια διορθωση εχω να κανω

οταν σε ολες τις εκλογικες αναμετρησεις το 50% του πληθυσμου προτιμησε την αποχη για διαφορους λογους

και το αλλο 50% του πληθυσμου (τα "ζωντανα" που λεω εγω) ψηφισε για ολους

εννοειται οτι θα πληρωσουμε

εγω ειπα απο εδω και στο εξης θα ψηφιζω ΣΥΡΙΖΑ για να ολοκληρωσει το εργο του.

Προσθετικα να αναφερω οτι εχω ψηφισει σε ολες τις εκλογες(δεν πιστευρω οτι η αποχη λυνει κατι), απλα δεν εχω ψηφισει ποτε κανενα απο τα γνωστα, η τα κομματα του κοινοβουλιου. Οποτε πληρωνω και εγω για τις επιλογες της μαζας, οπως παντα στην 'δημοκρατια' μας. :)

daywalker06
05-09-16, 18:34
εγω ειπα απο εδω και στο εξης θα ψηφιζω ΣΥΡΙΖΑ για να ολοκληρωσει το εργο του.

βοήθα ΠΑΝΑΓΙΑ :cry:

Zer0c00L
05-09-16, 19:30
βοήθα ΠΑΝΑΓΙΑ :cry:

δεν βοηθαει ουτε ο θεος ουτε η παναγια (ξεχνας οτι εκει στον ΣΥΡΙΖΑ οι περισσοτεροι με αρχη τον πρωθυπουργο ειναι ΑΘΕΟΙ)

- - - Updated - - -


Προσθετικα να αναφερω οτι εχω ψηφισει σε ολες τις εκλογες(δεν πιστευρω οτι η αποχη λυνει κατι), απλα δεν εχω ψηφισει ποτε κανενα απο τα γνωστα, η τα κομματα του κοινοβουλιου. Οποτε πληρωνω και εγω για τις επιλογες της μαζας, οπως παντα στην 'δημοκρατια' μας. :)

φιλε μου οι επιλογες της μαζας που ψηφιζει ειτε βολεμενοι ειτε οχι (ζωντανα η μη) τις εχουμε ζησει στο πετσι μας 40+ χρονια τωρα

ΝΔ-ΠΑΣΟΚ ετσι ειπαν να ψηφισουν κατι το διαφορετικο που δυστυχως υποσχεθηκε παρα πολλα μη πραγματοποιησιμα προεκλογικα ετσι την πατησε

γιατι ξερεις αν χρωστας σε καποιους θα κανεις οτι πουν δεν μπορεις να κανεις τα δικα σου...εκει την πατησαν αυτοι αλλα εκει θα την πατησουν και οι επομενοι

η καθε ελληνικη κυβερνηση θα εφαρμοσει του μνημονιου τα μετρα οπως τα θελουν οι δανειστες.

daywalker06
05-09-16, 20:23
δεν βοηθαει ουτε ο θεος ουτε η παναγια (ξεχνας οτι εκει στον ΣΥΡΙΖΑ οι περισσοτεροι με αρχη τον πρωθυπουργο ειναι ΑΘΕΟΙ)


άθεοι κατσαπλιάδες το ήξερα, αγράμματοι δεν ήξερα οτι ηταν
Πάντως το σχόλιο μου δεν ήταν για αυτούς

Zer0c00L
06-09-16, 00:17
άθεοι κατσαπλιάδες το ήξερα, αγράμματοι δεν ήξερα οτι ηταν
Πάντως το σχόλιο μου δεν ήταν για αυτούς

το σχολιο σου ηταν για εμας φανταζομαι

δεν ξερω αν βοηθησει ο θεος και η παναγια σε αυτα που ερχονται και ακομα δεν τα εχουμε δει και δεν τα εχουμε παρει χαμπαρι.

Basilhs23_
07-09-16, 01:31
Εμείς είμαστε από τους μόνους που δεν μπήκαμε καν στο σύστημα να δούμε τον ΕΝΦΙΑ μέχρι στιγμής, λίγο καιρό πριν πληρώσω θα μπω για να δω εκκαθαρίσεις για εκτυπώσεις και τα σχετικά. Στο ένα σπίτι της μάνας μου ξέρω σίγουρα οτι θα είναι ίδιος με τον περσινό, στο δικό μου δεν ξέρω ακριβώς αλλά γνωρίζω στο περίπου μιας τον έχω υπολογίσει μόνος μου. Ευτυχώς που δεν ασχοληθήκαμε καθόλου με τον τζέρτζελο που στήθηκε από τα κανάλια και την δήθεν φοροκαταιγίδα για κάτι που ξέραμε οτι θα έρθει έτσι κι αλλιώς.

Ερώτηση, οι τιμές ζώνης που εκκαθαρίστηκε ο ΕΝΦΙΑ είναι κάτι καινούργιες που είχανε βγάλει μέσα στο '16 ή οι παλιές;

@ ADSLgr.com All rights reserved.