PDA

Επιστροφή στο Forum : Τέλος ακινήτων. Θα πληρώσετε;



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 [42] 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57

dtzgr
07-09-16, 09:38
Εμείς είμαστε από τους μόνους που δεν μπήκαμε καν στο σύστημα να δούμε τον ΕΝΦΙΑ μέχρι στιγμής,
...
Ερώτηση, οι τιμές ζώνης που εκκαθαρίστηκε ο ΕΝΦΙΑ είναι κάτι καινούργιες που είχανε βγάλει μέσα στο '16 ή οι παλιές;

Και γιατί δεν μπαίνεις στο σύστημα να το δεις αντί να ρωτάς στα φόρα;;;; :)

ThReSh
07-09-16, 09:54
Ερώτηση, οι τιμές ζώνης που εκκαθαρίστηκε ο ΕΝΦΙΑ είναι κάτι καινούργιες που είχανε βγάλει μέσα στο '16 ή οι παλιές;



Είναι οι καινούριες, πχ από 2750 που είχε ο περσινός, πλέον έχει πάει στα 2300...

dimitris.taxideytis
07-09-16, 11:20
Ειναι οι ιδιες τιμες, απλα αυτο που πρεπει να προσεξεις ειναι τον συμπληρωματικο φορο(για ακινητη περιουσια ανω των 200.000). Μπορει να σε τσιμπησει εκεινο επειδη φετος ειναι πιο χαμηλα απο περυσι...

zianna
07-09-16, 15:16
Για μας ακριβώς τα ίδια είναι με πέρσυ

xmperop1
07-09-16, 15:59
Της μητέρας μου 20 ευρώ λιγότερα.

yiapap
09-09-16, 18:09
δεν βοηθαει ουτε ο θεος ουτε η παναγια (ξεχνας οτι εκει στον ΣΥΡΙΖΑ οι περισσοτεροι με αρχη τον πρωθυπουργο ειναι ΑΘΕΟΙ)Ε, ας έχουν και ένα καλό ρε συ! Μόνο στραβά θα έχουν; :twisted:

skel
12-09-16, 16:52
παιδιά σας έχει βγει σε όλους ο ένφια ?
κοιτάω στο Ε9 για το έτος 2016 και μου αναφέρει Πιθανή εξόφληση ή ρύθμιση οφειλής

Zer0c00L
12-09-16, 17:28
παιδιά σας έχει βγει σε όλους ο ένφια ?
κοιτάω στο Ε9 για το έτος 2016 και μου αναφέρει Πιθανή εξόφληση ή ρύθμιση οφειλής

αφου μπεις στο συστημα taxisnet (gsis) με τα στοιχεια σου

πηγαινε προσωποποιημενη πληροφορηση και δες οφειλες εκτος ρυθμισης

εκει θα πρεπει να σου αναφερει περι Ε9 (ΕΝΦΙΑ) οπως και οτι αλλο χρωστας στην ΕΦΟΡΙΑ π.χ ΦΟΡΟΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ κτλ....

skel
12-09-16, 17:42
αφου μπεις στο συστημα taxisnet (gsis) με τα στοιχεια σου

πηγαινε προσωποποιημενη πληροφορηση και δες οφειλες εκτος ρυθμισης

εκει θα πρεπει να σου αναφερει περι Ε9 (ΕΝΦΙΑ) οπως και οτι αλλο χρωστας στην ΕΦΟΡΙΑ π.χ ΦΟΡΟΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ κτλ....

174379

έχουν πληρωθεί όλα εκτός από τον ενφια που περιμένω να βγει
μου φαίνεται παράξενο που έχει βγει σε πολλούς ενώ σε μένα όχι

Zer0c00L
12-09-16, 17:52
πας και εκει που λεει ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ Ε9 επιλεγεις 2016 και δεν σου δειχνει τιποτα στα αριστερα?

οντως ειναι περιεργο...αν δεν λεει κατι περι απαλλαγης π.χ

skel
12-09-16, 18:00
πας και εκει που λεει ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ Ε9 επιλεγεις 2016 και δεν σου δειχνει τιποτα στα αριστερα?

οντως ειναι περιεργο...αν δεν λεει κατι περι απαλλαγης π.χ

μου βγάζει στα αριστερά τα σχετικά

Εκτυπώσεις
Εκτύπωση περιουσιακής κατάστασης για το έτος 2016 (σε αρχείο .pdf)
Εκτύπωση εκκαθαριστικού τελευταίας εκκαθάρισης για το έτος 2016 (σε αρχείο .pdf)
Εκτύπωση Ειδοποίησης πληρωμής φόρου (σε αρχείο .pdf)
Στοιχεία δόσεων ΕΝ.Φ.Ι.Α.

στην Εκτύπωση Ειδοποίησης πληρωμής φόρου (σε αρχείο .pdf) μου βγάζει

174381
μήπως να περάσω από εφορία να δω τι γίνετε ?

Zer0c00L
12-09-16, 18:06
φιλε μου μαλλον θα πρεπει να πεταχτεις απο την ΕΦΟΡΙΑ.

skel
12-09-16, 18:25
φιλε μου μαλλον θα πρεπει να πεταχτεις απο την ΕΦΟΡΙΑ.

μάλλον βρήκα την λύση

στην επιλογή Εκτύπωση εκκαθαριστικού τελευταίας εκκαθάρισης για το έτος 2016 (σε αρχείο .pdf) μου έβγαλε

174384

174385

άρα έχω 100% απαλλαγή
αν και περίμενα να το γράφει και στα υπόλοιπα pdf όπως στοιχεία δόσεων κλπ

ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια !

daywalker06
12-09-16, 18:26
φιλε μου μαλλον θα πρεπει να πεταχτεις απο την ΕΦΟΡΙΑ.

σιγα θα τον σκοτώσεις

Zer0c00L
12-09-16, 18:32
μάλλον βρήκα την λύση

στην επιλογή Εκτύπωση εκκαθαριστικού τελευταίας εκκαθάρισης για το έτος 2016 (σε αρχείο .pdf) μου έβγαλε

174384

174385

άρα έχω 100% απαλλαγή
αν και περίμενα να το γράφει και στα υπόλοιπα pdf όπως στοιχεία δόσεων κλπ

ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια !

με προλαβες...

αυτο ετοιμαζομουν να σου πω να δεις καθως εκει το λεει σιγουρα

ναι εχεις απαλλαγη 100% οπως το λεει.

- - - Updated - - -


σιγα θα τον σκοτώσεις

εχεις κατι αλλο να πεις? η μονο εξυπναδες?

GZahos
12-09-16, 20:04
εχεις κατι αλλο να πεις? η μονο εξυπναδες?

Μια χαρα τα ειπε. Και επαυξανω.

Zer0c00L
12-09-16, 21:00
Μια χαρα τα ειπε. Και επαυξανω.

τοτε παει και σε εσενα η ιδια απαντηση.

cool11
12-09-16, 21:03
Νταξει, εκανε και εξαγγελιες στην ΔΕΘ για τον Ενφια, και τάισμα σανο πάει συννεφο.
Ξηλωθειτε τωρα και για τα επομενα χρονακια, και αν και ισως και εφοσον κλπ, ισως το ξαναδουν το θεμα στο μελλον...
Ο δε ανεκδιηγητος Κουλης, εχει το θρασσος να λεει οτι εχει τροπο να μας τον ... κοψει κατα 30%.
Αλλα κι ο Τσιπρας θρασσος που μεχρι περυσι το Γεναρη υποσχονταν καταργηση...
Αυτους αξιζουμε τελικα....όλα τα θρασίμια....
:(

sdikr
12-09-16, 21:31
Νταξει, εκανε και εξαγγελιες στην ΔΕΘ για τον Ενφια, και τάισμα σανο πάει συννεφο.
Ξηλωθειτε τωρα και για τα επομενα χρονακια, και αν και ισως και εφοσον κλπ, ισως το ξαναδουν το θεμα στο μελλον...
Ο δε ανεκδιηγητος Κουλης, εχει το θρασσος να λεει οτι εχει τροπο να μας τον ... κοψει κατα 30%.
Αλλα κι ο Τσιπρας θρασσος που μεχρι περυσι το Γεναρη υποσχονταν καταργηση...
Αυτους αξιζουμε τελικα....όλα τα θρασίμια....
:(

Αυτό πρέπει να το πεις σε ενα παλικάρι εδώ στο φόρουμ, είχε πραγματικά πιστέψει οτι το γελαστό αγόρι θα έβγαζε τον ΕΝΦΙΑ

kerkiss
12-09-16, 21:44
Αυτό πρέπει να το πεις σε ενα παλικάρι εδώ στο φόρουμ, είχε πραγματικά πιστέψει οτι το γελαστό αγόρι θα έβγαζε τον ΕΝΦΙΑ
Δηλαδή θέλεις να πείς ότι δεν θα τον καταργήσει τελικά ;
Εγώ νόμιζα ότι απλώς το μετέθεσε για αργότερα διότι έπρεπε να ασχοληθεί με τα κανάλια πρώτα.
Φτού γαμώτη μου τι χαζός που είμαι

sdikr
12-09-16, 21:46
Δηλαδή θέλεις να πείς ότι δεν θα τον καταργήσει τελικά ;
Εγώ νόμιζα ότι απλώς το μετέθεσε για αργότερα διότι έπρεπε να ασχοληθεί με τα κανάλια πρώτα.
Φτού γαμώτη μου τι χαζός που είμαι

Θα τον καταργήσει, έχει έτοιμο το νέο όνομα :p

Zer0c00L
12-09-16, 22:50
γιατι εισαι κακος sdikr ο αλεξης τσιπρας (συριζα) το εχει υποσχεθει θα καταργησει τον ΕΝΦΙΑ και θα τον ονομασει διαφορετικα

που θα βρει φορο ακινητων να του δινει τοσα δις ευρω...

Φανερός Πράκτωρ
13-09-16, 01:30
Από περιέργεια ρωτάω: Φόρο ακινήτων δεν είχατε/είχαμε ποτέ στην Ελλάδα;

Burning Skies
13-09-16, 09:14
Τους ψηφισατε και βγηκανε. Τωρα πληρωνουμε ολοι και βγαζουμε τον σκασμο! :)

Με αυτούς που ψήφισες εσύ δεν θα πληρωνες;;

kerkiss
13-09-16, 11:10
Από περιέργεια ρωτάω: Φόρο ακινήτων δεν είχατε/είχαμε ποτέ στην Ελλάδα;
Όχι βέβαια και τώρα που έχουμε (όπως άλλες ευρωπαϊκές και μη χώρες) πονάει

manicx
13-09-16, 11:28
Από περιέργεια ρωτάω: Φόρο ακινήτων δεν είχατε/είχαμε ποτέ στην Ελλάδα;

Το πρόβλημα δεν είναι ο φόρος αυτός καθαυτός. Το πρόβλημα είναι ότι ο φόρος ήλθε απότομα και βίαια ως μέσο είσπραξης λόγω αδυναμίας να εισπραχθούν άλλοι φόροι που θεωρούνται αυτονόητοι (βλ ΦΠΑ). Σημαντικό ρόλο παίζει η συγκυρία (ευρύτερη οικονομική κρίση) που επιβλήθηκε καθώς και το ύψος του μιας και είναι υπερβολικά υψηλός για τη σημερινή οικονομική δύναμη του μέσου Έλληνα. Δεν συζητάω καν την αδυναμία όλων των κυβερνήσεων που το επέβαλαν να βάλουν 12 ισόποσες δόσεις, μια ανά μήνα, και όχι 5-6 και μάλιστα ταυτόχρονα με δόσεις από τη φορολογία εισοδήματος. Άλλο να πληρώνεις 600 ευρώ σε 5 μήνες και άλλο σε 12.

mezger
13-09-16, 11:53
Υπήρχε φόρος μεγάλης ακίνητης περιουσίας από το 1997 τουλάχιστον, με αφορολόγητο 60.000.000 ατομικό και διπλάσιο για ζευγάρι. Το ΕΤΑΚ του 2008-2009, ο ΦΑΠ του 2010-2013 καθώς και ο συμπληρωματικός φόρος του ΕΝΦΙΑ είναι η λογική συνέχειά αυτού του φόρου, τα ΕΕΤΗΔΕ/ΕΕΤΑ και ο κύριος φόρος του ΕΝΦΙΑ είναι εξτραδάκια.

MNP-10
13-09-16, 12:05
Το πρόβλημα δεν είναι ο φόρος αυτός καθαυτός. Το πρόβλημα είναι ότι ο φόρος ήλθε απότομα και βίαια ως μέσο είσπραξης λόγω αδυναμίας να εισπραχθούν άλλοι φόροι που θεωρούνται αυτονόητοι (βλ ΦΠΑ).

Καλα παραμυθι ειναι αυτο. Μια αυξηση του ΦΠΑ απ'το 18 στο 23 σημαινει +28% εσοδα. Αμεσως καλυψες ολη τη φοροδιαφυγη του ΦΠΑ. Το ιδιο και για τα ΕΦΚ σε καυσιμα, θερμανση, κτλ και τις δηθεν δικαιολογιες για παραεμπορια και λαθρεμπορια. Ειναι τοσα πολλα τα εσοδα απ'την αυξηση της τιμης, που και 40% των καυσιμων να πωλουνταν λαθραια, θα ειχε βγει η χασουρα.

ThReSh
13-09-16, 12:13
Καλα παραμυθι ειναι αυτο. Μια αυξηση του ΦΠΑ απ'το 18 στο 23 σημαινει +28% εσοδα. Αμεσως καλυψες ολη τη φοροδιαφυγη του ΦΠΑ. Το ιδιο και για τα ΕΦΚ σε καυσιμα, θερμανση, κτλ και τις δηθεν δικαιολογιες για παραεμπορια και λαθρεμπορια. Ειναι τοσα πολλα τα εσοδα απ'την αυξηση της τιμης, που και 40% των καυσιμων να πωλουνταν λαθραια, θα ειχε βγει η χασουρα.

Δλδ κάθε χρονιά ή κάθε φορά που αυξανόταν ο ΦΠΑ/ΕΦΚ είχαμε περισσότερα έσοδα από τον προηγούμενο (ή την προηγούμενη χρονιά) ?

manicx
13-09-16, 12:15
Καλα παραμυθι ειναι αυτο. Μια αυξηση του ΦΠΑ απ'το 18 στο 23 σημαινει +28% εσοδα. Αμεσως καλυψες ολη τη φοροδιαφυγη του ΦΠΑ. Το ιδιο και για τα ΕΦΚ σε καυσιμα, θερμανση, κτλ και τις δηθεν δικαιολογιες για παραεμπορια και λαθρεμπορια. Ειναι τοσα πολλα τα εσοδα απ'την αυξηση της τιμης, που και 40% των καυσιμων να πωλουνταν λαθραια, θα ειχε βγει η χασουρα.

Εμ βέβαια, τρομερό παραμύθι. Τόσο που εσύ έπαιρνες απόδειξη από όλα τα μαστόρια και από όλα τα μαγαζιά. Και η αύξηση της τιμής στα καύσιμα και στο πετρέλαιο θέρμανσης δεν συνοδεύτηκε από ανάλογη μείωση της κατανάλωσης, οπότε όλα good.

dhmk
13-09-16, 13:04
Να και τα καινούργια νομοθετήματα των χειρότερων (και με διαφορά!) απατεώνων που ποτέ γίνανε κυβέρνηση σε αυτή τη χώρα (τι άλλο χειρότερο μένει να δοκιμάσουμε; Το αφήνω στη φαντασία...):

ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΠΟΜΙΔΑ ΠΡΟΣ ΤΣΙΠΡΑ: Νέα εμπόδια για τη σύνταξη συμβολαιογραφικών πράξεων, και διαρκείς «επιθεωρήσεις ακινήτων», με σημαντικές δημοσιονομικές και κοινωνικές επιπτώσεις, μετατρέπουν τη χώρα σε «νεκροταφείο ακινήτων» (http://www.pomida.gr/)

Εκτός από την απατεωνιά του "ενεργειακού πιστοποιητικού" που εισήγαγαν οι προηγούμενοι (ευτυχώς τελικά με σχετικά μικρές αμοιβές, μετά τις αντιδράσεις!) τώρα θα αρχίσουν να ζητούν ανά τακτά διαστήματα και επιπλέον:

1. ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΟΤΑ ΠΕΡΙ ΜΗ ΟΦΕΙΛΗΣ ΤΑΠ.
2. ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ΠΕΡΙ ΑΥΘΑΙΡΕΤΩΝ.
3. ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΙ ΕΛΕΓΧΟΙ ΤΗΣ «ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ ΚΤΙΡΙΩΝ» (από ότι λένε καθαρά Ελληνική πατέντα που την ξεκίνησαν οι προηγούμενοι).

Από ότι αναφέρεται μπορεί να φθάσει ακόμη και στο χιλιάρικο το κόστος αυτών των "πιστοποιητικών".

Από τι μια να βολέψουν διάφορους τεμπελχανάδες που γυρνάνε και μοιράζουν τέτοια κωλόχαρτα (όπως και το πιστοποιητικό ΔΕΗ, πολύ παλιό αυτό και τουλάχιστον κάθε 14 χρόνια). Πρόσφατα νοίκιασα σπίτι και τους γνώρισα στη πράξη. Μερικοί παριστάνουν τους επαγγελματίες ότι τάχαμου κάτι ελέγχουν, μάλιστα οι ακριβότεροι, και σου ζητούν και περισσότερα έγγραφα (σε μια περίπτωση μου ζητούσαν διάφορα χαρτιά που δεν συνάδουν, πιστεύω για να εντοπίσουν ευκαιρίες με αυθαίρετα κτλ και να αρπάξουν περισσότερα - τους ξαπόστειλα έγκαιρα όταν βρήκα πολύ καλύτερη προσφορά), και κάποιοι άλλοι, οι προτιμητέοι φυσικά, απλά έρχονται, παίρνουν τα στοιχεία σου και μετά σου φέρνουν το χαρτί και με μπόνους ανεβασμένο ενεργειακό βαθμό. Και μετά παίρνεις το χαρτί, το καταχωνιάζεις και business as usual. Απλά με κάτι λιγότερο στη τσέπη σου. Το ίδιο θα συμβεί και με τα επιπλέον χαρτιά. Όλοι ξέρουμε ότι πρόκειται για απατεωνιές και όλα αυτά γίνονται με το αμοιβαίο κλείσιμο του ματιού, έστω και του θύματος της ιστορίας αυτής, δηλαδή του ιδιοκτήτη.

Από την άλλη υποτίθεται το κράτος θα εισπράξει τον ΦΠΑ/φόρο εισοδήματος για να βολέψει και τους άλλους Καρανίκες του, ένα μέρος του δηλαδή, γιατί οι τυπάδες κόβουν αποδείξεις σε ποσό μικρότερο (τον δυνατόν μικρότερο) από αυτό που συμφωνούν να εισπράξουν. Βασικά το "θα σου φέρω το χαρτί μετά δυο μέρες" μου φαίνεται ότι αυτό εξυπηρετεί καθώς η απόδειξη είναι κρυμμένη μέσα στο φάκελο του πιστοποιητικού και δεν την βλέπεις αμέσως. Και μετά κλείνουμε πάλι το μάτι και προχωράμε. Και τι να κάνεις, αύριο μπορεί να τον χρειαστείς και πάλι για καμιά "εκπτωσούλα" στο κάθε είδους νταβατζιλίκι (παρόν και μελλοντικό) που το κράτος των αλητών και των απατεώνων θα θεσμοθετήσει ως υποχρεωτικό κόστος γιατί βρέθηκες με μερικά ακίνητα σε μια χώρα που αυτό για χρόνια ήταν το εθνικό σπορ αποταμίευσης. Και τώρα εξ'αυτού απότομα αλλάζουν τους κανόνες του παιχνιδιού ως μια ευκαιρία να σε πιάσουν από το λαιμό, για όσο θα μπορούν να σε ξεζουμίζουν για να χρηματοδοτούν την παραμονή τους στην εξουσία το δυνατόν περισσότερο.

Όταν οι απατεώνες είναι στη κυβέρνηση, ξέρουν ότι θα βρουν ένα τρόπο να βγάλουν περισσότερα από όσα θα χάσουν με τέτοιες νομοθεσίες - εφόσον έχουν ακίνητα, και πολλοί έχουν. Π.χ. με νέες θέσεις συμβούλων, "ελεγκτικών οργάνων" και λοιπών ευφάνταστων ή μη επινοήσεων. Και μετά... "γαία πυρή μιχθήτω" αν πλέον το σανό τους δεν πουλάει και τους "διώξουν". Ελπίζουν προσωρινά ώστε να έχουν την ευκαιρία να επιστρέψουν και να ολοκληρώσουν την καταστροφή - αν θα έχει μείνει τίποτα.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Τα παραπάνω αποτελούν προϊόν φαντασίας και οποιανδήποτε ομοιότητα με αληθινά πρόσωπα και γεγονότα είναι απολύτως συμπτωματική!

WAntilles
13-09-16, 13:46
Τί περίμενες από την "κυβέρνηση" των συντεχνιών-πελατών.

zianna
13-09-16, 14:23
Εγώ θυμάμαι μικρή τον μπαμπά να λέει στην μαμά να πληρώσουν έναν μη υποχρεωτικό φόρο, που άμα τον πλήρωνες τότε ποτέ δεν θα σου ξαναφορολογούσαν το ακίνητο.
Το συζητούσαν έντονα γιατί η μαμά ήταν αντίθετη είχε κόστος γι'αυτό το θυμάμαι.

Βέβαια δε θυμάμαι τίποτα άλλο παρά μόνο πως πληρώθηκε.
Τελικά δικαιώθηκε η μαμά.

MNP-10
13-09-16, 16:06
Δλδ κάθε χρονιά ή κάθε φορά που αυξανόταν ο ΦΠΑ/ΕΦΚ είχαμε περισσότερα έσοδα από τον προηγούμενο (ή την προηγούμενη χρονιά) ?

...

Εμ βέβαια, τρομερό παραμύθι. Τόσο που εσύ έπαιρνες απόδειξη από όλα τα μαστόρια και από όλα τα μαγαζιά. Και η αύξηση της τιμής στα καύσιμα και στο πετρέλαιο θέρμανσης δεν συνοδεύτηκε από ανάλογη μείωση της κατανάλωσης, οπότε όλα good.

Εστω φοροδιαφυγη 28%
Εστω αυξηση ΦΠΑ 28% (απο 18->23%) οπου πλεον υπαρχει εισπραξη και ολου εκεινου του ποσου που φοροδιαφευγει.
Εστω πτωση του τζιρου 28% και αρα μειωση των εσοδων κατα 28%
Εστω μαζι με τη μειωση του τζιρου κατα 28% εχει μειωθει και η φοροδιαφυγη κατα 28% (αφου παει επι του τζιρου - φοροδιαφυγη επι μηδενικου τζιρου δε νοειται)

...τοτε το υπουργειο βγαζει οσα επρεπε να βγαλει. Επιπλεον δε μπορει ενα 5% στο ΦΠΑ να προκαλεσει 28% απωλεια τζιρου και εσοδων. Σε μια τετοια περιπτωση κατι αλλο εφταιγε (πχ ελλειψη ρευστοτητας).

anon
13-09-16, 16:35
Από περιέργεια ρωτάω: Φόρο ακινήτων δεν είχατε/είχαμε ποτέ στην Ελλάδα;

Eίχαμε ΦΜΑΠ. Φόρο Μεγάλης Ακίνητης Περιουσίας. Σαν τον ΕΝΦΙΑ ένα πράγμα, αλλά για να σε φορολογήσουν έπρεπε ναναι πάνω απο κάποιο όριο.

Basilhs23_
13-09-16, 17:21
Να και τα καινούργια νομοθετήματα των χειρότερων (και με διαφορά!) απατεώνων που ποτέ γίνανε κυβέρνηση σε αυτή τη χώρα (τι άλλο χειρότερο μένει να δοκιμάσουμε; Το αφήνω στη φαντασία...):

ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΠΟΜΙΔΑ ΠΡΟΣ ΤΣΙΠΡΑ: Νέα εμπόδια για τη σύνταξη συμβολαιογραφικών πράξεων, και διαρκείς «επιθεωρήσεις ακινήτων», με σημαντικές δημοσιονομικές και κοινωνικές επιπτώσεις, μετατρέπουν τη χώρα σε «νεκροταφείο ακινήτων» (http://www.pomida.gr/)

Εκτός από την απατεωνιά του "ενεργειακού πιστοποιητικού" που εισήγαγαν οι προηγούμενοι (ευτυχώς τελικά με σχετικά μικρές αμοιβές, μετά τις αντιδράσεις!) τώρα θα αρχίσουν να ζητούν ανά τακτά διαστήματα και επιπλέον:

1. ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΟΤΑ ΠΕΡΙ ΜΗ ΟΦΕΙΛΗΣ ΤΑΠ.
2. ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ΠΕΡΙ ΑΥΘΑΙΡΕΤΩΝ.
3. ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΙ ΕΛΕΓΧΟΙ ΤΗΣ «ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ ΚΤΙΡΙΩΝ» (από ότι λένε καθαρά Ελληνική πατέντα που την ξεκίνησαν οι προηγούμενοι).

Από ότι αναφέρεται μπορεί να φθάσει ακόμη και στο χιλιάρικο το κόστος αυτών των "πιστοποιητικών".

Από τι μια να βολέψουν διάφορους τεμπελχανάδες που γυρνάνε και μοιράζουν τέτοια κωλόχαρτα (όπως και το πιστοποιητικό ΔΕΗ, πολύ παλιό αυτό και τουλάχιστον κάθε 14 χρόνια). Πρόσφατα νοίκιασα σπίτι και τους γνώρισα στη πράξη. Μερικοί παριστάνουν τους επαγγελματίες ότι τάχαμου κάτι ελέγχουν, μάλιστα οι ακριβότεροι, και σου ζητούν και περισσότερα έγγραφα (σε μια περίπτωση μου ζητούσαν διάφορα χαρτιά που δεν συνάδουν, πιστεύω για να εντοπίσουν ευκαιρίες με αυθαίρετα κτλ και να αρπάξουν περισσότερα - τους ξαπόστειλα έγκαιρα όταν βρήκα πολύ καλύτερη προσφορά), και κάποιοι άλλοι, οι προτιμητέοι φυσικά, απλά έρχονται, παίρνουν τα στοιχεία σου και μετά σου φέρνουν το χαρτί και με μπόνους ανεβασμένο ενεργειακό βαθμό. Και μετά παίρνεις το χαρτί, το καταχωνιάζεις και business as usual. Απλά με κάτι λιγότερο στη τσέπη σου. Το ίδιο θα συμβεί και με τα επιπλέον χαρτιά. Όλοι ξέρουμε ότι πρόκειται για απατεωνιές και όλα αυτά γίνονται με το αμοιβαίο κλείσιμο του ματιού, έστω και του θύματος της ιστορίας αυτής, δηλαδή του ιδιοκτήτη.

Από την άλλη υποτίθεται το κράτος θα εισπράξει τον ΦΠΑ/φόρο εισοδήματος για να βολέψει και τους άλλους Καρανίκες του, ένα μέρος του δηλαδή, γιατί οι τυπάδες κόβουν αποδείξεις σε ποσό μικρότερο (τον δυνατόν μικρότερο) από αυτό που συμφωνούν να εισπράξουν. Βασικά το "θα σου φέρω το χαρτί μετά δυο μέρες" μου φαίνεται ότι αυτό εξυπηρετεί καθώς η απόδειξη είναι κρυμμένη μέσα στο φάκελο του πιστοποιητικού και δεν την βλέπεις αμέσως. Και μετά κλείνουμε πάλι το μάτι και προχωράμε. Και τι να κάνεις, αύριο μπορεί να τον χρειαστείς και πάλι για καμιά "εκπτωσούλα" στο κάθε είδους νταβατζιλίκι (παρόν και μελλοντικό) που το κράτος των αλητών και των απατεώνων θα θεσμοθετήσει ως υποχρεωτικό κόστος γιατί βρέθηκες με μερικά ακίνητα σε μια χώρα που αυτό για χρόνια ήταν το εθνικό σπορ αποταμίευσης. Και τώρα εξ'αυτού απότομα αλλάζουν τους κανόνες του παιχνιδιού ως μια ευκαιρία να σε πιάσουν από το λαιμό, για όσο θα μπορούν να σε ξεζουμίζουν για να χρηματοδοτούν την παραμονή τους στην εξουσία το δυνατόν περισσότερο.

Όταν οι απατεώνες είναι στη κυβέρνηση, ξέρουν ότι θα βρουν ένα τρόπο να βγάλουν περισσότερα από όσα θα χάσουν με τέτοιες νομοθεσίες - εφόσον έχουν ακίνητα, και πολλοί έχουν. Π.χ. με νέες θέσεις συμβούλων, "ελεγκτικών οργάνων" και λοιπών ευφάνταστων ή μη επινοήσεων. Και μετά... "γαία πυρή μιχθήτω" αν πλέον το σανό τους δεν πουλάει και τους "διώξουν". Ελπίζουν προσωρινά ώστε να έχουν την ευκαιρία να επιστρέψουν και να ολοκληρώσουν την καταστροφή - αν θα έχει μείνει τίποτα.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Τα παραπάνω αποτελούν προϊόν φαντασίας και οποιανδήποτε ομοιότητα με αληθινά πρόσωπα και γεγονότα είναι απολύτως συμπτωματική!

Και πολύ καλά τα λένε. Εγώ που δεν μένω σε αυθαίρετο και δεν έχω καμιά παρανομία και με πληρωμένους πάρα πολλούς φόρους για το ακίνητό μου από παλιά, δεν είμαι διατεθειμένος να πληρώσω ούτε cents για αυτές τις παπάτζες που δεν έχουν κανένα όφελος για εμένα. Ας ψάξει να βρει τρόπο το κράτος να καταγράφει την υφιστάμενη ακίνητη περιουσία νόμιμη ή παράνομη και να επιβάλλει τα πρόστιμα στους παρανομούντες.

manicx
13-09-16, 17:22
...


Εστω φοροδιαφυγη 28%
Εστω αυξηση ΦΠΑ 28% (απο 18->23%) οπου πλεον υπαρχει εισπραξη και ολου εκεινου του ποσου που φοροδιαφευγει.
Εστω πτωση του τζιρου 28% και αρα μειωση των εσοδων κατα 28%
Εστω μαζι με τη μειωση του τζιρου κατα 28% εχει μειωθει και η φοροδιαφυγη κατα 28% (αφου παει επι του τζιρου - φοροδιαφυγη επι μηδενικου τζιρου δε νοειται)

...τοτε το υπουργειο βγαζει οσα επρεπε να βγαλει. Επιπλεον δε μπορει ενα 5% στο ΦΠΑ να προκαλεσει 28% απωλεια τζιρου και εσοδων. Σε μια τετοια περιπτωση κατι αλλο εφταιγε (πχ ελλειψη ρευστοτητας).

Ξεχνάς την παράμετρο της αύξησης της φοροδιαφυγής και την θεωρείς να είναι flat. Ένα τεράστιο ποσοστό της φοροδιαφυγής στην Ελλάδα έρχεται από τους αυτοαπασχολούμενους. Στην Ελλάδα έχουμε ένα από τα μεγαλύτερα ποσοστά αυτοαπασχολούμενων στην Ευρώπη. Οι περισσότεροι, με το που άρχισαν να μειώνονται τα ποσά για φοροαπαλλαγή, μείωναν τα δηλωθέντα έσοδα. Δεν μιλάω ότι για ΦΠΑ, ούτε λόγος. Κι επίσης, μην ξεχνάς ότι στα καύσιμα πχ, δεν υπήρχε μόνο ο ΦΠΑ που ισοπέδωσε την κατανάλωση (σχεδόν 43% από το 2010). Η αγορά είναι μια αλυσίδα. Δεν μπορείς να πετάξεις 4 νουμεράκια. Για παράδειγμα εγώ μπορεί να θέλω να καίω 2 ώρες καλοριφέρ την ημέρα. Με τις νέες τιμές, πληρώνω παραπάνω. Ας υποθέσουμε με τα λεγόμενα σου, 43% παραπάνω. Επομένως, θα πρέπει να βάλω κάτω αν θα συνεχίσω να καίω το ίδιο και θα περιορίσω άλλα έξοδα ή θα μειώσω τη χρήση πετρελαίου. Ας υποθέσω ότι ζω στη Β. Ελλάδα όπου το κρύο είναι τσουχτερό. Τι θα κόψω; Την αγορά άλλων προϊόντων και υπηρεσιών. Πχ, μειώνω εντελώς την αγορά ρούχων για να καίω 1,5 ώρα την ημέρα. Εκεί που αγόραζα 2 μπλούζες τον χρόνο, δεν αγοράζω τίποτε και φοράω αυτά που έχω μέχρι να λιώσουν. Θα πεις ναι αλλά εισπράττεις τον φόρο πετρελαίου αλλά πάλι, έχω μειώσει την κατανάλωση μερικώς γιατί η αύξηση είναι τεράστια. Αλλά δεν μπορείς με τίποτε να πεις ότι δεν έκοψα μόνο τα ρούχα από τη στιγμή που στον μέσο καταναλωτή δεν είναι η επιβάρυνση μόνο από τον ΦΠΑ αλλά και την φορολογία εισοδήματος. Ναι, αυτή που όπως όλα δείχνουν βαραίνει σε μεγάλο βαθμό τους μισθωτούς με τους αυτοαπασχολούμενους να είναι συνεχώς και πιο αόρατοι (μιλάμε για το 64% με εισόδημα 4300 και ασφαλώς κάτω των 12k πριν μερικά χρόνια) και σήμερα οι περισσότεροι προσπαθούν να δηλώσουν όσα λιγότερα γίνεται. Υπάρχει και ο δείκτης laffer. Στα όρια του είναι για την Ελλάδα (αν και πιστεύω πως έχει διαμορφωθεί ήδη ψηλά και θα έπρεπε να είναι ακόμη χαμηλότερος), πλέον δεν πάει άλλο. Και μην ξεχνάμε ότι η αγορά είχε πτωτική τάση και πριν ΕΕΤΗΔΕ κι ΕΝΦΙΑ παρά τις αυξήσεις ΦΠΑ.

Basilhs23_
13-09-16, 17:25
Εγώ θυμάμαι μικρή τον μπαμπά να λέει στην μαμά να πληρώσουν έναν μη υποχρεωτικό φόρο, που άμα τον πλήρωνες τότε ποτέ δεν θα σου ξαναφορολογούσαν το ακίνητο.
Το συζητούσαν έντονα γιατί η μαμά ήταν αντίθετη είχε κόστος γι'αυτό το θυμάμαι.

Βέβαια δε θυμάμαι τίποτα άλλο παρά μόνο πως πληρώθηκε.
Τελικά δικαιώθηκε η μαμά.

Ο μόνος μη υποχρεωτικός φόρος που μου έρχεται στο μυαλό και αφορά τα ακίνητα είναι μάλλον η περαίωση ΦΜΑΠ που έγινε κάποια χρονιά, αν αποδεχτείς και πληρώσεις τότε αποφεύγεις τον τακτικό έλεγχο, δεν ισχύει όμως σε καμιά περίπτωση οτι αν πληρώσεις φόρο για κάποιο Χ έτος δεν σε ξαναφορολογούνε στο επόμενο εκτός κι αν καταργηθεί ο φόρος με νομοθετική πράξη.

slalom
13-09-16, 21:24
Εκτός από την απατεωνιά του "ενεργειακού πιστοποιητικού" που εισήγαγαν οι προηγούμενοι (ευτυχώς τελικά με σχετικά μικρές αμοιβές, μετά τις αντιδράσεις!) τώρα θα αρχίσουν να ζητούν ανά τακτά διαστήματα και επιπλέον:
Αυτο δεν ειναι καθολου απατεωνια, πρεπει να γινει καταγραφη ολων των κτιριων και να βελτιωθουν ενεργειακα και οι νεες κατασκευες


Από την άλλη υποτίθεται το κράτος θα εισπράξει τον ΦΠΑ/φόρο εισοδήματος για να βολέψει και τους άλλους Καρανίκες του, ένα μέρος του δηλαδή, γιατί οι τυπάδες κόβουν αποδείξεις σε ποσό μικρότερο (τον δυνατόν μικρότερο) από αυτό που συμφωνούν να εισπράξουν. Βασικά το "θα σου φέρω το χαρτί μετά δυο μέρες" μου φαίνεται ότι αυτό εξυπηρετεί καθώς η απόδειξη είναι κρυμμένη μέσα στο φάκελο του πιστοποιητικού και δεν την βλέπεις αμέσως. Και μετά κλείνουμε πάλι το μάτι και προχωράμε. Και τι να κάνεις, αύριο μπορεί να τον χρειαστείς και πάλι για καμιά "εκπτωσούλα" στο κάθε είδους νταβατζιλίκι (παρόν και μελλοντικό) που το κράτος των αλητών και των απατεώνων θα θεσμοθετήσει ως υποχρεωτικό κόστος γιατί βρέθηκες με μερικά ακίνητα σε μια χώρα που αυτό για χρόνια ήταν το εθνικό σπορ αποταμίευσης. Και τώρα εξ'αυτού απότομα αλλάζουν τους κανόνες του παιχνιδιού ως μια ευκαιρία να σε πιάσουν από το λαιμό, για όσο θα μπορούν να σε ξεζουμίζουν για να χρηματοδοτούν την παραμονή τους στην εξουσία το δυνατόν περισσότερο.
ΠΡΟΣΟΧΗ: Τα παραπάνω αποτελούν προϊόν φαντασίας και οποιανδήποτε ομοιότητα με αληθινά πρόσωπα και γεγονότα είναι απολύτως συμπτωματική!
Οταν ο Μηχανικος σου ζητα αμοιβη 100€ και εσυ του λες, θελω αποδειξη (ορθα) και σου λεει 180€ με αποδειξη (φορος εισοδηματος + ΦΠΑ)
και του λες, καλα παρε 100€, ποιος ειναι ο φοροφυγας? ο μηχανικος ή ο πελατης?

sdikr
13-09-16, 21:28
Αυτο δεν ειναι καθολου απατεωνια, πρεπει να γινει καταγραφη ολων των κτιριων και να βελτιωθουν ενεργειακα και οι νεες κατασκευες


Οταν ο Μηχανικος σου ζητα αμοιβη 100€ και εσυ του λες, θελω αποδειξη (ορθα) και σου λεει 180€ με αποδειξη (φορος εισοδηματος + ΦΠΑ)
και του λες, καλα παρε 100€, ποιος ειναι ο φοροφυγας? ο μηχανικος ή ο πελατης?

Ο μηχανικός που θα έπρεπε απο την αρχή να ζητάει την τιμή με φπα και τον φόρο του.
Αλλιώς και ο μισθωτός που θα τον πληρώσει 200 ευρώ να του πει 200 σου έταξα, αλλά μείον τα 24% μείον τον φόρο μου για αυτά τα 200 πάρε 20 και είμαστε εντάξει

slalom
13-09-16, 22:55
120€ εννοεις

Αλλα αμα σου λεει ριξε μου την τιμη, πρεπει να πεσεις

Ο καθενας κανονιζει οπως τον συμφερει

sdikr
13-09-16, 23:30
120€ εννοεις

Αλλα αμα σου λεει ριξε μου την τιμη, πρεπει να πεσεις

Ο καθενας κανονιζει οπως τον συμφερει

Όλες οι τιμές στην λιανική πρέπει να είναι τελικές, είναι παράνομο να λες τιμή χωρίς ΦΠΑ και σίγουρα παράνομο το να λες τιμή που δεν έχεις βάλει μέσα τον φόρο σου.

Οπότε εδώ φταίει ο μηχανικός, γιατί απο την αρχή η τιμή που ζήτησε δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα

MNP-10
13-09-16, 23:50
Ξεχνάς την παράμετρο της αύξησης της φοροδιαφυγής και την θεωρείς να είναι flat.


Γιατι ειναι flat ο τζιρος τους? Δεν εχει υποστει τεραστια μειωση οταν ο κοσμος δεν εχει να ξοδεψει για το οτιδηποτε?

Τα δε ποσοστα των ελ.επ και αυτοαπασχολουμενων ειναι σταθερα? Ολα τα λουκετα των μικρομαγαζων και ολοκληροι δρομοι που εχουν ερημωσει, εγιναν κατα τυχη? Ειναι flat αυτα?



Οι περισσότεροι, με το που άρχισαν να μειώνονται τα ποσά για φοροαπαλλαγή, μείωναν τα δηλωθέντα έσοδα. Δεν μιλάω ότι για ΦΠΑ, ούτε λόγος. Κι επίσης, μην ξεχνάς ότι στα καύσιμα πχ, δεν υπήρχε μόνο ο ΦΠΑ που ισοπέδωσε την κατανάλωση (σχεδόν 43% από το 2010). Η αγορά είναι μια αλυσίδα. Δεν μπορείς να πετάξεις 4 νουμεράκια. Για παράδειγμα εγώ μπορεί να θέλω να καίω 2 ώρες καλοριφέρ την ημέρα. Με τις νέες τιμές, πληρώνω παραπάνω. Ας υποθέσουμε με τα λεγόμενα σου, 43% παραπάνω. Επομένως, θα πρέπει να βάλω κάτω αν θα συνεχίσω να καίω το ίδιο και θα περιορίσω άλλα έξοδα ή θα μειώσω τη χρήση πετρελαίου. Ας υποθέσω ότι ζω στη Β. Ελλάδα όπου το κρύο είναι τσουχτερό. Τι θα κόψω; Την αγορά άλλων προϊόντων και υπηρεσιών. Πχ, μειώνω εντελώς την αγορά ρούχων για να καίω 1,5 ώρα την ημέρα. Εκεί που αγόραζα 2 μπλούζες τον χρόνο, δεν αγοράζω τίποτε και φοράω αυτά που έχω μέχρι να λιώσουν.


Αρα μειωσες το τζιρο στο τοπικο σου ρουχαδικο / ελ.επ που στις πουλαγε χωρις αποδειξη, και εβαλε λουκετο. Ειδες? Τελικα τα λεφτα τα πηρε το δημοσιο, οχι ο φοροφυγας.



Υπάρχει και ο δείκτης laffer. Στα όρια του είναι για την Ελλάδα (αν και πιστεύω πως έχει διαμορφωθεί ήδη ψηλά και θα έπρεπε να είναι ακόμη χαμηλότερος), πλέον δεν πάει άλλο. Και μην ξεχνάμε ότι η αγορά είχε πτωτική τάση και πριν ΕΕΤΗΔΕ κι ΕΝΦΙΑ παρά τις αυξήσεις ΦΠΑ.

Στα ορια του για ποιους? Ο ανεργος που του ζητανε να πληρωσει φορο με βαση φανταστικα εισοδηματα, την εχει περασει προ πολλου τη καμπυλη. Απ'την αλλη πολυεθνικες που δηλωνουν ολο ζημιες με μεταβιβαση εσοδων/εξοδων, ενδοεταιρικα δανεια, περιεργες τιμολογησεις και λογιστικα τρικ, στη πραξη δε πληρωνουν τιποτα.

Καλος ο δεικτης laffer αλλα δεν εχει εννιαια εφαρμογη για ολους. Το θεμα ειναι να αναλυσεις ποιοι εχουν οντως να δωσουν (νομικα προσωπα που κρυβουν τα κερδη και υπερκερδη) και να αφησεις αυτους που δεν εχουν, οχι επειδη εισαι καλος ανθρωπος και ουμανιστης αλλα επειδη ειναι αντισυνταγματικο.

slalom
14-09-16, 00:01
Όλες οι τιμές στην λιανική πρέπει να είναι τελικές, είναι παράνομο να λες τιμή χωρίς ΦΠΑ και σίγουρα παράνομο το να λες τιμή που δεν έχεις βάλει μέσα τον φόρο σου.

Οπότε εδώ φταίει ο μηχανικός, γιατί απο την αρχή η τιμή που ζήτησε δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα
Εγω εχω δει πολλες προσφορες, τιμη χωρις ΦΠΑ, χωρις παρακρατηση φορου, χωρις εισφορες ΤΣΜΕΔΕ κλπ
Γιατι στην τελικη αυτο το ποσο μενει στο μηχανικο

Οποτε για τις επιθεωρησεις, η ελαχιστη ειναι 150€ +ΦΠΑ
Δε χρειαζεται να ρωταει κανεις "ποσα θες?"

ArchAngel
14-09-16, 00:07
Και το σουπερ μαρκετ δεν το κραταει το φπα, το αποδιδει.
Εχεις δει ομως να σου λεει τοσα χωρις φπα, τοσο με φπα;

Και στην τελικη δε με νοιαζει να βλεπω στην αποδειξη ποσα θα μεινουν στο μηχανικο. Με νοιαζει ποσα θα πληρωσω εγω.
Ας κανει τα κουμαντα του και αντι να πει 100+φπα να πει 124.

dhmk
14-09-16, 09:09
Αυτο δεν ειναι καθολου απατεωνια, πρεπει να γινει καταγραφη ολων των κτιριων και να βελτιωθουν ενεργειακα και οι νεες κατασκευες


Οταν ο Μηχανικος σου ζητα αμοιβη 100€ και εσυ του λες, θελω αποδειξη (ορθα) και σου λεει 180€ με αποδειξη (φορος εισοδηματος + ΦΠΑ)
και του λες, καλα παρε 100€, ποιος ειναι ο φοροφυγας? ο μηχανικος ή ο πελατης?

Περιέγραψα πολύ καλά τι είναι αυτά τα ενεργειακά πιστοποιητικά στη πράξη. Αλλά αν είμαστε από την πλευρά όσων έχουν συμφέρον σε αυτή τη κρατικά θεσμοθετημένη απάτη, ως μέλη μιας ιδιότυπης ιδιωτικής εφορίας πρόσθετης φορολόγησης των ιδιοκτητών (και του αντίστοιχου ρουσφετιού), τότε κάτι θα βρούμε να πούμε. Λες και είμαστε τίποτε παιδάκια εδώ, γεννημένοι χθες.

Από τη στιγμή που είσαι σε θέση να πάρεις προσφορές και η τιμή παίζει ανάλογα με τον "ανταγωνισμό" για κάτι που είναι αέρας κοπανιστός, κόστους μιας εκτύπωσης από τον υπολογιστή και κανά δυο βόλτες, το τόσο + ΦΠΑ δεν παίζει πλέον. Κατ'αρχήν γιατί δεν γίνεται χωρίς απόδειξη. Η απόδειξη είναι μέρος του "πιστοποιητικού" το οποίο καταγράφεται ηλεκτρονικά. Επομένως η προσφερόμενη "τιμή" είναι πάντα η τελική. Και προσωπικά το ξεκαθάρισα από τηλεφώνου: Θέλω τιμή τελική με ΦΠΑ! Από κει και πέρα ο καθένας ότι αρπάξει πρώτος. Ένα γκουγκλάρισμα και βρίσκεις προσφορές με τον τόνο. Ή απλά δημοσιεύεις την αγγελία ενοικίασης και τα SMS έρχονται μόνα τους. Γι'αυτό και αρχικά (από τους προηγούμενους) η προσπάθεια ήταν να υπάρχουν προκαθορισμένες ελάχιστες τιμές πολύ υψηλές. Αλλά τελικά, μετά από πιέσεις (και πάλι καλά να λέω!), αποφάσισαν την "ελεύθερη αγορά". Λες και υπάρχει κάποιο πραγματικό προϊόν/υπηρεσία (και αντίστοιχη αληθινή ζήτηση) πίσω από αυτή την ιστορία για να έχουμε αγορά οτιδήποτε είδους.

Και από την άλλη ενώ το κράτος προσπαθεί να γδύσει τον ιδιοκτήτη μετά περιμένει από τα απεριόριστα αποθέματά του να του περισσεύουν χιλιάδες ή δεκάδες χιλιάδες ευρώ για να κάνει ενεργειακές αναβαθμίσεις. Εδώ δεν μπορούμε να πληρώσουμε τους φόρους!

Πάντως να το ξεκαθαρίσω, το πρόβλημά μου δεν είναι με τον καθένα που προσπαθεί να επωφεληθεί, παίζοντας τις κουμπάρες, από αυτή τη θεσμοθετημένη κρατική απατεωνιά αλλά με αυτούς που τη θεσμοθετούν.

Υπόψη ότι για 57τμ πλήρωσα 50 ευρώ τελική τιμή.

Και το άλλο, πρόσφατα έγινε υποχρεωτικό το ενεργειακό πιστοποιητικό και για ακίνητα μικρότερα των 50τμ. Για να βελτιωθεί η "ενεργειακή απόδοσή" τους; Σοβαρά;

anon
14-09-16, 11:11
Γιατι ειναι flat ο τζιρος τους? Δεν εχει υποστει τεραστια μειωση οταν ο κοσμος δεν εχει να ξοδεψει για το οτιδηποτε?

Τα δε ποσοστα των ελ.επ και αυτοαπασχολουμενων ειναι σταθερα? Ολα τα λουκετα των μικρομαγαζων και ολοκληροι δρομοι που εχουν ερημωσει, εγιναν κατα τυχη? Ειναι flat αυτα?


οχι, όλοι έχουν υποστεί ζημιά, αλλά όσο οι ελ.επ. φοροδιαφεύγουν, οι φόροι θα επιβαρύνουν πάντα τους άλλους... Δηλαδή το βρίσκεις δικαιολογήσιμο, ότι αυτός που έκλεβε (γιατί περι καθαρής κλοπής πρόκειται πάντα, μιας και το κράτος δεν έχει μηχανή να κόβει χρήμα, δεν πληρώνεις εσύ; κάποιος άλλος θα πληρώσει στο τέλος και το δικό σου μερτικό!) πριν 50.000 ευρώ τον χρόνο, απο μη αποδόσιμους φόρους και ΦΠΑ, σήμερα λόγω μείωσης του εισοδήματος του, το θεωρείς δίκαιο δηλαδή, εαν έπρεπε να δώσει πχ 10.000 και πάλι δεν τα δίνει!!!!
Την στιγμή που άλλοι, την βγάζουν δεν την βγάζουν με 10.000 τον χρόνο!
ΕΛΕΟΟΟΟΟΣΣΣΣΣΣ.....

Το γεγονός ότι είχαμε μια καθόλου παραγωγική οικονομία, που βασιζόταν κατα ένα μεγάλο ποσοστό στο εμπόριο (μη παραγωγικός τομέας, ακόμα και σαν τριτοβάθμια) , δηλαδή ανακυκλώναμε το ίδιο τάλιρο, και ´ολοι αυτοι που λές, έμποροι και ελ.επ. τα βγάζανε (και συνεχίζουν όσοι είναι ακόμη να τα βγάζουν πέρα) με φοροδιαφυγή;
Καθόλου δεν πάει το μυαλό σου, κάποιος στο τέλος πρέπει να πληρώσει την νύφη;
Και σαν συνέπεια, αυτοί που θα πληρώσουν την νύφη, θα σταματήσουν ναναι πελάτες των πρώτων, γιατί δεν έχουν μπιμπικίνια; (ότι συμβαίνει τώρα).
Και στην τελικη ποιός κέρδισε απο την όλη ιστορία, πέρα απο τις κλάψες και τα κροκοδείλια δάκρυα;
Οι Ελ.Επ. και όλοι όσοι φοροδιέφευγαν, τόσα χρόνια, ΠΛΟΥΤΙΣΑΝ, εις βάρος μας, και τώρα κλαίγονται. Δηλαδή με λίγα λόγια, αυτό που υποστηρίζεις κιόλας -έμμεσα- είναι ότι έχω έναν κλέφτη, με κλέβει κάθε χρόνο, συνέχεια, για χρόνια, και τώρα που δεν έχω τίποτα για να συνεχίσει να κλέβει, πρέπει και να τον λυπηθώ! Παρόλο που στο μεταξύ με τις "κλοπές" απέκτησε και σπίτια, και μερσεντε (που διαφορετικά ουτε στον ύπνο του θα τα έβλεπε σε ένα πραγματικό κράτος δικαίου) και εγώ είμαι καταχρεωμένος παντού στο μεταξύ, που ήμουν εντάξει. Και πρεπει να λυπηθώ, όλους αυτούς;;;; ΠΑΣ ΚΑΛΑ;;;;

Οχι, σοβαρά ρωτάω.... Με κλέβανε έμμεσα όλοι αυτοί τόσα χρόνια, κλέβανε το κράτος, είμαστε στην άθλια κατάσταση βασικά εξαιτίας τους (*), και το ξαναρωτάω, ΠΑΣ ΚΑΛΑ;;; Πρέπει να τους λυπάμαι; Με σκέφτονταν εμένα τόσα χρόνια που μάζευαν πλούτο εις βάρος μου; Δεν έλεγαν εις υγείαν του ΜΑΛΑΚΑ; Δεν το έχεις ακούσει αυτό ποτέ; Δεν έχεις ακούσει σιγά εγώ να μην πληρώσω, να πληρώσουν οι μαλάκες;

(*) Εκτός των καθαρά οικονομικών όρων για τους οποίους είναι υπεύθυνοι μεγάλη μερίδα επιχειρηματιών και Ελ.Επ. στην Ελλάδα ένας άλλος παράγοντας είναι και ο καθαρά πολιτικός. Ολοι αυτοι, σε στενή αγαστή συνεργασία με ΝΔ και ΠΑΣΟΚ, ως χορηγοί, κρατικοδίαιτοι επιχειρηματίες, κομπιναδόροι λαμόγια για να εκμεταλλεύονται τις πολιτικές τους γνωριμίες για διευκόλυνση των επιχειρηματικών τους δραστηριοτήτων και κυρίως για την φοροδιαφυγή, ουσιαστικά επέβαλαν στο να κυριαρχεί στο πολιτικό σκηνικό αυτά τα δύο κόμματα. Εαν δεν υπήρχε αυτό το μεγάλο ποσοστό Ελ.Επ. στην Ελλάδα, το μεγαλύτερο σε όλη την Ευρώπη, δεν θα υπήρχε ίσως και τόσο μεγάλη διαπλοκή και διαφθορά. Ισως λέω....

- - - Updated - - -


Και το άλλο, πρόσφατα έγινε υποχρεωτικό το ενεργειακό πιστοποιητικό και για ακίνητα μικρότερα των 50τμ. Για να βελτιωθεί η "ενεργειακή απόδοσή" τους; Σοβαρά;

Ελα τώρα, η συγκεκριμένη ιστορία έγινε καθαρά για να ικανοποιήσει την συντεχνία των πολιτικών μηχανικών που τελευταία και με την οικοδομική κρίση έχουν μείνει ρέστοι. Τους έδωσε ένα "ξεροκόμματο" προκειμένου να έχουν κάτι να ξεροκοκαλίζουν στην πλάτη των προβάτων...

- - - Updated - - -


Και το άλλο, πρόσφατα έγινε υποχρεωτικό το ενεργειακό πιστοποιητικό και για ακίνητα μικρότερα των 50τμ. Για να βελτιωθεί η "ενεργειακή απόδοσή" τους; Σοβαρά;

Ελα τώρα, η συγκεκριμένη ιστορία έγινε καθαρά για να ικανοποιήσει την συντεχνία των πολιτικών μηχανικών που τελευταία και με την οικοδομική κρίση έχουν μείνει ρέστοι. Τους έδωσε ένα "ξεροκόμματο" προκειμένου να έχουν κάτι να ξεροκοκαλίζουν στην πλάτη των προβάτων...

cool11
14-09-16, 11:22
Το Κίνημα "Δεν κληρονομώ" σαρώνει από άκρη σε άκρη τη χώρα!
Τα μεγάλα βάρη που έχουν οι περισσότερες κληρονομιές και ο ΕΝΦΙΑ οδηγούν σε αποποίηση κληρονομιών
http://www.news.gr/oikonomia/oikonomika-nea/article/280149/to-kinhma-den-klhronomo-saronei-apo-akrh-se-akrh.html

manicx
14-09-16, 11:53
Γιατι ειναι flat ο τζιρος τους? Δεν εχει υποστει τεραστια μειωση οταν ο κοσμος δεν εχει να ξοδεψει για το οτιδηποτε?

Τα δε ποσοστα των ελ.επ και αυτοαπασχολουμενων ειναι σταθερα? Ολα τα λουκετα των μικρομαγαζων και ολοκληροι δρομοι που εχουν ερημωσει, εγιναν κατα τυχη? Ειναι flat αυτα?


Μα εσύ έδωσες παράδειγμα που όλα είναι flat. Αυτό που σου λέω είναι ότι δεν μπορείς να πετάξεις 4 νούμερα και να πεις ότι οι φόροι αποδίδουν. Οι φόροι είναι που πρακτικά οδηγούν στο κλείσιμο.



Αρα μειωσες το τζιρο στο τοπικο σου ρουχαδικο / ελ.επ που στις πουλαγε χωρις αποδειξη, και εβαλε λουκετο. Ειδες? Τελικα τα λεφτα τα πηρε το δημοσιο, οχι ο φοροφυγας.


To κράτος θα έχει -1 εταιρεία να αποδίδει ΦΠΑ. Και δεν είναι μια. Είναι παραπάνω. Άρα το κράτος θα έχει συνεχώς λιγότερα έσοδα από απόδοση ΦΠΑ λόγω της μείωσης των επιχειρήσεων.



Στα ορια του για ποιους? Ο ανεργος που του ζητανε να πληρωσει φορο με βαση φανταστικα εισοδηματα, την εχει περασει προ πολλου τη καμπυλη. Απ'την αλλη πολυεθνικες που δηλωνουν ολο ζημιες με μεταβιβαση εσοδων/εξοδων, ενδοεταιρικα δανεια, περιεργες τιμολογησεις και λογιστικα τρικ, στη πραξη δε πληρωνουν τιποτα.

Καλος ο δεικτης laffer αλλα δεν εχει εννιαια εφαρμογη για ολους. Το θεμα ειναι να αναλυσεις ποιοι εχουν οντως να δωσουν (νομικα προσωπα που κρυβουν τα κερδη και υπερκερδη) και να αφησεις αυτους που δεν εχουν, οχι επειδη εισαι καλος ανθρωπος και ουμανιστης αλλα επειδη ειναι αντισυνταγματικο.

Αυτό λέω, πως θα πρέπει να είναι χαμηλότερος στην Ελλάδα καθώς για πολλούς έχει περάσει την καμπύλη. Το θέμα είναι πως υπάρχει υπερφορολόγηση και ο κύριος λόγος είναι η μη είσπραξη φόρων. Άρα πας ποσοτικά και ότι πιάσεις. Δυστυχώς τα αποτελέσματα είναι αντιστρόφως ανάλογα δεδομένου ότι το βάρος πέφτει στους μισθωτούς.

Κατά τα άλλα μια χαρά τα λέει και ο Σάββας παρακάτω. Το κακό είχε παραγίνει και δυστυχώς συνεχίζεται.

anon
14-09-16, 15:23
Nα συμπληρώσω ότι πληθαίνουν οι αναφορές, με επιστημονική τεκμηρίωση παρακαλώ, που καταδεικνύουν ότι στην εποχή μας έχουμε την χειρότερη διανομή πλούτου απο οποτεδήποτε, και ειδικά για Αγγλία και ΗΠΑ που υπάρχουν στοιχεία για τα τελευταία 300 χρόνια φαίνεται πεντακάθαρα αυτό. Δηλαδή, όλο και λιγότεροι, παιρνουν / βγάζουν μεγαλύτερο ποσοστό του πλούτου.... Η μεσαία τάξη, αποτέλεσμα της μαύρης πανώλης και της αναγέννησης εξανεμίζεται πλέον καθιστώντας, παγκοσμίως, δυο μόνο τάξεις, των φτωχών, που ειναι κάπου το 90 με 95 % και το υπόλοιπο 10 με 5 % που ειναι οι πλούσιοι έχοντας σαν πλούτο ακριβώς αντίθετα τα νούμερα!!!!
https://www.theguardian.com/us-news/2016/sep/12/how-america-became-a-1-society?CMP=share_btn_fb

@ ADSLgr.com All rights reserved.