PDA

Επιστροφή στο Forum : Τέλος ακινήτων. Θα πληρώσετε;



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 [43] 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57

slalom
14-09-16, 15:42
Περιέγραψα πολύ καλά τι είναι αυτά τα ενεργειακά πιστοποιητικά στη πράξη. Αλλά αν είμαστε από την πλευρά όσων έχουν συμφέρον σε αυτή τη κρατικά θεσμοθετημένη απάτη, ως μέλη μιας ιδιότυπης ιδιωτικής εφορίας πρόσθετης φορολόγησης των ιδιοκτητών (και του αντίστοιχου ρουσφετιού), τότε κάτι θα βρούμε να πούμε. Λες και είμαστε τίποτε παιδάκια εδώ, γεννημένοι χθες.

...

Και από την άλλη ενώ το κράτος προσπαθεί να γδύσει τον ιδιοκτήτη μετά περιμένει από τα απεριόριστα αποθέματά του να του περισσεύουν χιλιάδες ή δεκάδες χιλιάδες ευρώ για να κάνει ενεργειακές αναβαθμίσεις. Εδώ δεν μπορούμε να πληρώσουμε τους φόρους!
Ο ενας γειτονας απεναντι, παλιο το σπιτι του, εβαλε 2 ηλιακους περυσι (2 σπιτια)
Ο αλλος στον αλλο δρομο καινουριο σπιτι 10ετιας, εφοριακος, εβαλε πριν 2-3 χρονια
Ο βορειος γειτονας σε καινουριο σπιτι εβαλε ηλιακο μετα απο 3-4 χρονια αφου μπηκε μεσα
Ολοι εχουν καλες δουλειες και αναβανε για πολλα χρονια την αντισταση καλοκαιριατικα
Ποσοι απο εδω μεσα γνωριζουν οτι με τον ηλιακο αλλαζει παντα κατηγορια το ακινητο και η αποσβεση αγορας ειναι πολυ συντομη?
Υπαρχει χρησιμοτητα του πιστοποιητικου, και αυτα που θα σου κοστισει θα τα παρεις πισω


Πάντως να το ξεκαθαρίσω, το πρόβλημά μου δεν είναι με τον καθένα που προσπαθεί να επωφεληθεί, παίζοντας τις κουμπάρες, από αυτή τη θεσμοθετημένη κρατική απατεωνιά αλλά με αυτούς που τη θεσμοθετούν.

Υπόψη ότι για 57τμ πλήρωσα 50 ευρώ τελική τιμή.

Και το άλλο, πρόσφατα έγινε υποχρεωτικό το ενεργειακό πιστοποιητικό και για ακίνητα μικρότερα των 50τμ. Για να βελτιωθεί η "ενεργειακή απόδοσή" τους; Σοβαρά;

Πολυ λιγα εδωσες

zianna
14-09-16, 18:06
Nα συμπληρώσω ότι πληθαίνουν οι αναφορές, με επιστημονική τεκμηρίωση παρακαλώ, που καταδεικνύουν ότι στην εποχή μας έχουμε την χειρότερη διανομή πλούτου απο οποτεδήποτε, και ειδικά για Αγγλία και ΗΠΑ που υπάρχουν στοιχεία για τα τελευταία 300 χρόνια φαίνεται πεντακάθαρα αυτό. Δηλαδή, όλο και λιγότεροι, παιρνουν / βγάζουν μεγαλύτερο ποσοστό του πλούτου.... Η μεσαία τάξη, αποτέλεσμα της μαύρης πανώλης και της αναγέννησης εξανεμίζεται πλέον καθιστώντας, παγκοσμίως, δυο μόνο τάξεις, των φτωχών, που ειναι κάπου το 90 με 95 % και το υπόλοιπο 10 με 5 % που ειναι οι πλούσιοι έχοντας σαν πλούτο ακριβώς αντίθετα τα νούμερα!!!!
https://www.theguardian.com/us-news/2016/sep/12/how-america-became-a-1-society?CMP=share_btn_fb

Δεν πρόκειται να διαβάσω όλο αυτό το κατεβατό,
ισχυρίζεται ότι το 90% των αμερικάνων/εγγλέζων είναι φτωχοί;

Say again?

sdikr
14-09-16, 20:45
Ο ενας γειτονας απεναντι, παλιο το σπιτι του, εβαλε 2 ηλιακους περυσι (2 σπιτια)
Ο αλλος στον αλλο δρομο καινουριο σπιτι 10ετιας, εφοριακος, εβαλε πριν 2-3 χρονια
Ο βορειος γειτονας σε καινουριο σπιτι εβαλε ηλιακο μετα απο 3-4 χρονια αφου μπηκε μεσα
Ολοι εχουν καλες δουλειες και αναβανε για πολλα χρονια την αντισταση καλοκαιριατικα
Ποσοι απο εδω μεσα γνωριζουν οτι με τον ηλιακο αλλαζει παντα κατηγορια το ακινητο και η αποσβεση αγορας ειναι πολυ συντομη?
Υπαρχει χρησιμοτητα του πιστοποιητικου, και αυτα που θα σου κοστισει θα τα παρεις πισω


Πολυ λιγα εδωσες

Δηλαδή θα πρέπει κάποιος να πληρώσει 150+ φπα για να του πούνε βάλε ηλιακό;
Φανταστικό!!!

Ελπίζω να κάνεις πλάκα πάντως και να μην τα λές σοβαρά αυτά
Είναι ξεκάθαρα μέτρο για να τους πάρουν με το μέρος τους, πάρτε ενα κοκαλάκι και εσείς και μην φωνάζετε

dhmk
14-09-16, 21:04
Δηλαδή θα πρέπει κάποιος να πληρώσει 150+ φπα για να του πούνε βάλε ηλιακό;
Φανταστικό!!!

Ελπίζω να κάνεις πλάκα πάντως και να μην τα λές σοβαρά αυτά
Είναι ξεκάθαρα μέτρο για να τους πάρουν με το μέρος τους, πάρτε ενα κοκαλάκι και εσείς και μην φωνάζετε

Αυτό θα έλεγα και εγώ!

anon
14-09-16, 23:45
Οταν ο Μηχανικος σου ζητα αμοιβη 100€ και εσυ του λες, θελω αποδειξη (ορθα) και σου λεει 180€ με αποδειξη (φορος εισοδηματος + ΦΠΑ)
και του λες, καλα παρε 100€, ποιος ειναι ο φοροφυγας? ο μηχανικος ή ο πελατης?

Καλά, σοβαρά τώρα, θέλεις απάντηση σε αυτό; Ειλικρινά.. Δεν σου πάει το μυαλό; Δεν;

Αντε καλά, να στο κάνω ταληράκια μπας και καταλάβεις.
Πελάτης. Μισθωτός.
Μηχανικός. Ελ.Επ.
Ο πελάτης, ο μαλάκας της υπόθεσης γενικώς, παίρνει πχ ένα χιλιάρικο μισθό. Επι 14 (έστω ότι παίρνει ακόμα δώρο Χρ/νων, Πάσχα και επίδομα αδείας, σύνολο 14 χιλιάρικα. ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΕΙ για τα λεφτά αυτά που έχει πάρει, είτε τα φάει (οπότε θα πληρώσει επιπλέον φόρο τον ΦΠΑ) είτε τα κάψει είτε τα χαντακώσει είτε τα κάνει χαρτάκια για στριφτό τσιγάρο. ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΟΝ ΦΟΡΟ. Τέλος.
Το μόνο που φοροδιαφεύγει εαν πάρει κάτι χωρίς απόδειξη, είναι ο ΦΠΑ, ο οποίος ειναι ο πιο άδικος φόρος, πιο άδικος και απο τον ΕΝΦΙΑ, αλλά άσε, αν κάτσω να στο αναλύσω, μου φαίνεται ότι θα έχουμε θέμα...
O μηχανικός, παίρνει το όποιο εισόδημα έτσι, ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΜΙΑ για φόρο. Μάλιστα, και εδώ ειναι το γελοίο του πράγματος (μάλλον για κλάματα ειναι) ότι μπορεί νόμιμα να εμφανίζεται ότι είναι και πολύ κάτω απο το όριο της φτώχειας, και ότι εισόδημα να του χρεώνουν ναναι απο τεκμήρια διαβίωσης!!! Και είναι πραγματικότητα, γιατί το ζω συνέχεια εδω που είμαι, όπου εμφανίζομαι εγώ να είμαι "πλούσιος" με οικογενειακό εισόδημα 24Κ τον χρόνο (με 4 παιδιά) και να μην τα βγαζω πέρα κάνοντας μάλιστα αιματηρή οικονομία, και ναναι ο άλλος με δυο αυτοκίνητα, με κινητά αιφόνια τελευταία μοντέλα και να παίρνει επιδόματα διαβίωσης, πετρελαίου, κατασκήνωση για τα παιδιά και άλλα!!!!
βέβαια δεν περιμένω να καταλάβεις, κανείς δεν θέλει να καταλάβει ότι δεν τον συμφέρει.. :wink:
Η μόνη λύση θα ήταν η δια πυρός και σιδήρου επιβολή πχ αυλων συναλλαγών, όχι ανώνυμων, οπότε να μην υπάρχει περίτπωση οποιασδήποτε φοροδιαφυγής, σε οποιοδήποτε σημείο, αλλά με δεδομένο ότι παντού υπάρχουν τρύπες, και της ελληνικής πραγματικότητας, κάτι τέτοιο το θεωρώ τελείως ουτοπικό.
Οπότε αυτή η χώρα ειδικά δεν σώζεται με τίποτα.

- - - Updated - - -


Δεν πρόκειται να διαβάσω όλο αυτό το κατεβατό,
ισχυρίζεται ότι το 90% των αμερικάνων/εγγλέζων είναι φτωχοί;

Say again?

Εαν δεν διαβάσεις δεν θα μάθεις... :wink:
Αν θες διάβασε τις επικεφαλίδες του protagon, έχουν καλές "ετικέτες" για όσους θέλουν να παραμείνουν στις "παραδοσιακές" αξίες!

slalom
15-09-16, 00:22
Δηλαδή θα πρέπει κάποιος να πληρώσει 150+ φπα για να του πούνε βάλε ηλιακό;
Φανταστικό!!!
Ποσοι νομιζεις οτι το ξερουν?
Ή ποσοι νομιζεις οτι ξερουν τι τους κοστιζει να αναβουν την αντισταση?
Ποσους ηλιακους θα επαιρναν αυτα τα 20 χρονια με τα χρηματα αυτα

Υπαρχει ΑΓΝΟΙΑ στον κοσμο σε πολλα θεματα

Και βαλε τα με τους γιατρους, τους δικηγορους, τους υδραυλικους, αυτοι παιρνουν τρελες αμοιβες

@anon
κατι αλλο μου λες που ισχυει για ολους

MNP-10
15-09-16, 00:42
οχι, όλοι έχουν υποστεί ζημιά, αλλά όσο οι ελ.επ. φοροδιαφεύγουν, οι φόροι θα επιβαρύνουν πάντα τους άλλους...

O ΔΥ δεν βαζει λουκετο. Το πολυ-πολυ να υποστει μειωση μισθου.

Τα αλλα που γραφεις βασιζονται σε λογικα αλματα, οτι ελεπ=κλεφτης=καλα να παθει. Ολη η λογικη περιστρεφεται γυρω απ'αυτο, με το "αξιωμα" της κλοπης, που βγαινει απο προσωπικα σου βιωματα τα οποια ομως δεν ειναι καθολικα ή ρεαλιστικα.

Ειναι σα να λεμε οτι ολοι οι ανεργοι ειναι κλεφτες επειδη καποιοι παιρνουν το επιδομα και δουλευουν μαυρα. Ή οτι ολοι οι δημοσιοι ειναι κλεφτες γιατι παιρνουν μιζες και φακελακια ή δουλευουν και ιδιωτικο τομεα μαυρα. Δεν εχουν νοημα αυτες οι γενικευσεις. Η καθε περιπτωση εξεταζεται μεμονωμενα.

Εγω αυτο που λεω, και ειναι πολυ απλο και κατανοητο, ειναι οτι η φοροδιαφυγη ειναι εργαλειο για να αυξανουν παντα τους φορους και να μας κλεινουν το ματι οτι για ολα φταιμε εμεις. Πηγαμε το ΦΠΑ απ'το 16 στο 17 στο 18 στο 23 επειδη ...κλεβετε... παλιολαμογια! Πηγαμε το πετρελαιο απ'τα 50 σεντς στο 1.30 επειδη κανετε ...λαθρεμποριο! Παλιολαμογια. Σας βαζουμε τεκμηριο να πληρωνουν αυτοι με τα 0 ευρω εισοδημα επειδη κλεβετε ...παλιολαμογια...

Στη πραγματικοτητα αν αυριο το χρημα ηταν 100% ηλεκτρονικο και ολα τα transactions ηταν διαφανα, και αν υποθεσουμε οτι δεν υπηρχε καμμια εναλλακτικη για ανταλλαγη σε ειδος ή με αλλο μεσο, τοτε αν τους ζηταγες

- να καταργηθουν τα τεκμηρια (ως αχρηστα πλεον αφου το συστημα εχει απολυτη γνωση του ποιος βγαζει τι)
- να καταργηθουν οι "εξισωσεις" σε φορους καταναλωσης για τις δηθεν καταπολεμησεις των λαθρεμποριων
- να μειωθει ο ΦΠΑ σε επιπεδα προ-καταπολεμησης-"φοροδιαφυγης"

....τοτε τα εσοδα του κρατους θα ειχαν καταρρευσει και το κρατος θα επρεπε να φαληρισει κανονικα.

Το κρατος δε πειθει οτι θελει λεφτα. Αν θες λεφτα, δε χαριζεις τα ορυκτα σου. Αν θες λεφτα, δε παριστανεις οτι τα νομικα προσωπα που εχουν τζιρο το μισο ΑΕΠ ειναι οκ πληρωνοντας ...1 δις φορο. Αν θες λεφτα δε χαριζεις μισο δις φπα σε εταιριες στυλ χοκτιφ. Ουτε δινεις τα εσοδα κρατικων υποδομων σε τριτους. Τους οποιους μαλιστα επιδοτεις οταν δε βγαζουν αυτα που "επρεπε" να βγαζουν επειδη γονατισε ο κοσμος και δε χρησιμοποει πχ τους δρομους γιατι δεν εχει για τα διοδια.

Καθομαστε τωρα και ψαχνομαστε αν μας φταιει ο ξυστης ο ΔΥ που πρεπει να απολυθει ή ο "κλεφτης" Ελεπ, ή, ή, ή, την ωρα που μεσω χρηματοοικονομικων τρικ το κρατος βαζει αυτογκολ εκατονταδων δις σε θεματα οπως το δημ. χρεος, οι τραπεζες, η διαχειριση του εθνικου πλουτου, κτλ.

- - - Updated - - -


Nα συμπληρώσω ότι πληθαίνουν οι αναφορές, με επιστημονική τεκμηρίωση παρακαλώ, που καταδεικνύουν ότι στην εποχή μας έχουμε την χειρότερη διανομή πλούτου απο οποτεδήποτε, και ειδικά για Αγγλία και ΗΠΑ που υπάρχουν στοιχεία για τα τελευταία 300 χρόνια φαίνεται πεντακάθαρα αυτό. Δηλαδή, όλο και λιγότεροι, παιρνουν / βγάζουν μεγαλύτερο ποσοστό του πλούτου.... Η μεσαία τάξη, αποτέλεσμα της μαύρης πανώλης και της αναγέννησης εξανεμίζεται πλέον καθιστώντας, παγκοσμίως, δυο μόνο τάξεις, των φτωχών, που ειναι κάπου το 90 με 95 % και το υπόλοιπο 10 με 5 % που ειναι οι πλούσιοι έχοντας σαν πλούτο ακριβώς αντίθετα τα νούμερα!!!!
https://www.theguardian.com/us-news/2016/sep/12/how-america-became-a-1-society?CMP=share_btn_fb

Απ'τη στιγμη που το χρημα εγινε απολυτα fiat, ξεκινησε η τεραστια αναδιανομη υπερ των πλουσιων.

Ο χρυσος, ως χρημα, εχει κατι το οποιο βολευει τον φτωχο.

Εστω οτι εχεις μια δεδομενη ποσοτητα χρυσου που εχει εξορυχθει, πχ 200.000 τονους.
Εστω οτι αυτο ανεβαινει με 4000 τονους το χρονο.
Αν χρυσος=χρημα, και οι πλουσιοι ας πουμε εχουν 150.000 τονους, τοτε οι αλλοι +4000 τονοι το χρονο που προστιθενται τους κανουν "dilute" το ποσοστο του πλουτου που κρατανε.

Ο λογος ειναι ο εξης. Θες 1 κιλο χρυσου για να αγορασεις ...1 κιλο χρυσου που εξορυσσεται. Δλδ πρεπει να ανταλλαξεις χρυσο με χρυσο. Ομως αυτο δε γινεται, γιατι ετσι παραμενεις στα ιδια. Αρα οι +4000 τονοι που μπηκαν στην αγορα απο τα ορυχεια, τα οποια πληρωσαν καυσιμα, εργατες, μηχανηματα, φορους κτλ κτλ (λεφτα που πηγαν στην οικονομια δλδ) ουσιαστικα διαχυθηκαν. Αρα εκει που οι πλουσιοι ειχαν 150.000 / 200.000 (=75%) την επομενη χρονια εχουν λιγοτερο (150/204=73.5%).

Με δεδομενο οτι δε μπορουν να ξοδεψουν χρυσο για να αγορασουν χρυσο (=θα ειναι παντα στα ιδια) πρεπει να βρουν αλλη τακτικη για να αυξησουν το πλουτο τους. Αυτη η τακτικη ειναι η επενδυση. Αρα ΞΟΔΕΥΟΥΝ τον χρυσο τους (που παει στην οικονομια και τους μικροτερους) με στοχο πχ να φτιαξουν εργοστασια, να αγορασουν εταιρειες, κτλ κτλ, που προσδοκουν οτι σε βαθος χρονου θα τους αποφερουν περισσοτερο χρυσο. Ομως επειδη η οικονομια κανει πανω-κατω, αυτα τα εργοστασια μπορει να βαλουν λουκετο, ενω ο μεσος πολιτης με το χρυσο στο χερι συνεχιζει να εχει χρυσο στο χερι.

Με το fiat συστημα, ο πλουσιος τυπωνει και κανει οτι γουσταρει γιατι η πρεσα δουλευει υπερ του, ενω φτωχαινει τον φτωχο.


Και για να μην υπαρχει παρερμηνεια σε σχεση με τα θεματα της δραχμης:

1) Ο χρυσος ειναι καλυτερος απ'το fiat συστημα γιατι αποτρεπει τους πλουσιους απ'το να εχουν τη πρεσα και να τη χρησιμοποιουν υπερ τους.
2) Η πρεσα μπορει να δουλεψει υπερ του κοσμου μονο υπο προϋποθεσεις - και βασικη προϋποθεση ειναι η κυβερνηση να δουλευει για τα συμφεροντα του κοσμου
3) Μεταξυ πρεσας που ελεγχει ενα κρατος και πρεσας που δεν ελεγχει, η πρεσα που ελεγχει ειναι παντα καλυτερη.
4) Η σειρα προτιμησης ειναι χρυσος > πρεσα που ελεγχω ως κρατος > πρεσα που δεν ελεγχω ως κρατος
5) Σε περιπτωση που το συστημα δουλεψει με χρυσο, αναγκαστικα ολα τα χρεη πρεπει να διαγραφουν εξ'αρχης γιατι δεν υπαρχει ο χρυσος να πληρωθουν και αρα θα οδηγουσε σε default ουτως ή αλλως.

- - - Updated - - -


Μα εσύ έδωσες παράδειγμα που όλα είναι flat. Αυτό που σου λέω είναι ότι δεν μπορείς να πετάξεις 4 νούμερα και να πεις ότι οι φόροι αποδίδουν. Οι φόροι είναι που πρακτικά οδηγούν στο κλείσιμο.


Παρτο απλα οτι οπως εσυ υποθετεις οτι θα ανεβει η φοροδιαφυγει για να κανει compensate, ετσι και γω σου λεω οτι ανεβαινουν τα λουκετα και γινεται αρνητικο compensation.



Αυτό λέω, πως θα πρέπει να είναι χαμηλότερος στην Ελλάδα καθώς για πολλούς έχει περάσει την καμπύλη. Το θέμα είναι πως υπάρχει υπερφορολόγηση και ο κύριος λόγος είναι η μη είσπραξη φόρων. Άρα πας ποσοτικά και ότι πιάσεις. Δυστυχώς τα αποτελέσματα είναι αντιστρόφως ανάλογα δεδομένου ότι το βάρος πέφτει στους μισθωτούς.

Εγω λεω οτι υπαρχουν πολλαπλες καμπυλες που αφορουν πολλαπλα group - ενω εμεις εστιαζομαστε λανθασμενα στη "γενικη" καμπυλη που ειναι το μιγμα ολης της οικ. δραστηριοτητας.

Καποιοι εχουν ξεπερασει τη φοροδοτικη ικανοτητα κατα πολυ και καποιοι δεν εχουν πληρωσει τιποτα, και ουτε προκειται, γιατι κανουν λογιστικα τρικ μεταφορας κερδων και υπερκερδων στο εξωτερικο.

manicx
15-09-16, 12:13
Παρτο απλα οτι οπως εσυ υποθετεις οτι θα ανεβει η φοροδιαφυγει για να κανει compensate,

Δεν υποθέτω. Γεγονός και μάλιστα αποδεδειγμένο είναι.

yiapap
15-09-16, 14:55
O μηχανικός, παίρνει το όποιο εισόδημα έτσι, ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΜΙΑ για φόρο. Πως είπατε;
Έστω ότι κοστολογώ εγώ τη μελέτη μου 80€ (ρεαλιστική τιμή για πιστοποιητικό ενέργειας- όχι copy/paste)
Φόρος 26% από το πρώτο €= 21€
ΦΠΑ 24%= 19€
Αν υποθέσω ότι η μελέτη μου πήρε 2 εργάσιμες μέρες σε αυτές τις ημέρες η ασφάλειά μου (ΕΤΑΑ) είναι 23€

Άρα για κάθε 80€ αποδίδω 63€ σε φόρο, ασφάλεια, ΦΠΑ. Δε βάζω άλλους ετήσιους φόρους/εισφορές μέσα.
Υπόψιν ότι η ασφάλεια είναι ανελαστική. Δηλαδή αν χθες και προχθές δεν είχα άλλη δουλειά εχω χρωστούμενα άλλα 23€.

Με δεδομένο ότι δεν είμαι Ελ.Επ. όπως ξέρεις δε μου αρέσει να υπερασπίζομαι αυτούς που κάνουν δουλειές μαύρα. Προσωπικά όμως έχω πάψει να ζητάω απόδειξη από οπουδήποτε ενώ παλαιότερα κοιτούσα μέχρι και την ημερομηνία και ώρα της απόδειξης (καφετέρια, εστιατόρια κτλ.κτλ.).

mezger
15-09-16, 15:13
Πως είπατε;
Έστω ότι κοστολογώ εγώ τη μελέτη μου 80€ (ρεαλιστική τιμή για πιστοποιητικό ενέργειας- όχι copy/paste)
Φόρος 26% από το πρώτο €= 21€
ΦΠΑ 24%= 19€
Αν υποθέσω ότι η μελέτη μου πήρε 2 εργάσιμες μέρες σε αυτές τις ημέρες η ασφάλειά μου (ΕΤΑΑ) είναι 23€


Διόρθωση:
ΦΠΑ 64,5*24%~= 14,5€ (σύνολο 80)
Εισφορες επι του τζιρου (απο το 2017) ~28%=18€
Φορος σε ότι μείνει 47,5*26%~=12,5€

Δίνεις συνολικά 45. Λεπτομέρειες, αλλά αυτή η μικρή λεπτομέρεια ότι οι εισφορές εκπίπτουν απο τα κερδη (άρα μεγαλύτερες εισφορες=μικροτερος φορος) ξεχνιέται εύκολα και δημιουργεί περίεργα αποτελεσματα.

GeorgeH
15-09-16, 15:45
Πως είπατε;
Έστω ότι κοστολογώ εγώ τη μελέτη μου 80€ (ρεαλιστική τιμή για πιστοποιητικό ενέργειας- όχι copy/paste)
Φόρος 26% από το πρώτο €= 21€
ΦΠΑ 24%= 19€
Αν υποθέσω ότι η μελέτη μου πήρε 2 εργάσιμες μέρες σε αυτές τις ημέρες η ασφάλειά μου (ΕΤΑΑ) είναι 23€

Άρα για κάθε 80€ αποδίδω 63€ σε φόρο, ασφάλεια, ΦΠΑ. Δε βάζω άλλους ετήσιους φόρους/εισφορές μέσα.
Υπόψιν ότι η ασφάλεια είναι ανελαστική. Δηλαδή αν χθες και προχθές δεν είχα άλλη δουλειά εχω χρωστούμενα άλλα 23€.

Με δεδομένο ότι δεν είμαι Ελ.Επ. όπως ξέρεις δε μου αρέσει να υπερασπίζομαι αυτούς που κάνουν δουλειές μαύρα. Προσωπικά όμως έχω πάψει να ζητάω απόδειξη από οπουδήποτε ενώ παλαιότερα κοιτούσα μέχρι και την ημερομηνία και ώρα της απόδειξης (καφετέρια, εστιατόρια κτλ.κτλ.).

Νομίζω ότι αναφερόταν στην μη παροχή απόδειξης από τον Ελ.Επ, πολύ απλά γιατί ΜΠΟΡΕΙ (και δεν ελέγχεται επαρκώς) συνεπώς δεν υπάρχει ούτε ΦΠΑ, ούτε 1ο ούτε και 2ο ευρώ (μαύρα) και φυσικά το πιστοποιητικό είναι υπόθεση 2 ωρών (για την πλειοψηφία των σπιτιών) δε θα χρεώσεις την ασφάλεια 2 ημερών αφού σε αυτό το διάστημα θα έχεις βγάλεις 5 τέτοιες δουλειές ακόμα. Εκτός και αν εννοείς προσωπική εργασία = αξία ανεκτίμητη!

slalom
15-09-16, 16:54
Νομίζω ότι αναφερόταν στην μη παροχή απόδειξης από τον Ελ.Επ, πολύ απλά γιατί ΜΠΟΡΕΙ (και δεν ελέγχεται επαρκώς) συνεπώς δεν υπάρχει ούτε ΦΠΑ, ούτε 1ο ούτε και 2ο ευρώ (μαύρα) και φυσικά το πιστοποιητικό είναι υπόθεση 2 ωρών (για την πλειοψηφία των σπιτιών) δε θα χρεώσεις την ασφάλεια 2 ημερών αφού σε αυτό το διάστημα θα έχεις βγάλεις 5 τέτοιες δουλειές ακόμα. Εκτός και αν εννοείς προσωπική εργασία = αξία ανεκτίμητη!
2 ωρες δε φτανουν να πας να το δεις
1 ωρα να ανεβασεις το εργο στο ΤΕΕ & buildingcert, φωτογραφιες, κτηματολογια κλπ
2 ωρες να ετοιμασεις σχεδιο & υπολογισμους
1 ωρα να το παραδωσεις και να πληρωθεις

6 ωρες ελαχιστη απασχοληση

anon
15-09-16, 17:03
Πως είπατε;
Έστω ότι κοστολογώ εγώ τη μελέτη μου 80€ (ρεαλιστική τιμή για πιστοποιητικό ενέργειας- όχι copy/paste)
Φόρος 26% από το πρώτο €= 21€
ΦΠΑ 24%= 19€
Αν υποθέσω ότι η μελέτη μου πήρε 2 εργάσιμες μέρες σε αυτές τις ημέρες η ασφάλειά μου (ΕΤΑΑ) είναι 23€

Άρα για κάθε 80€ αποδίδω 63€ σε φόρο, ασφάλεια, ΦΠΑ. Δε βάζω άλλους ετήσιους φόρους/εισφορές μέσα.
Υπόψιν ότι η ασφάλεια είναι ανελαστική. Δηλαδή αν χθες και προχθές δεν είχα άλλη δουλειά εχω χρωστούμενα άλλα 23€.

Με δεδομένο ότι δεν είμαι Ελ.Επ. όπως ξέρεις δε μου αρέσει να υπερασπίζομαι αυτούς που κάνουν δουλειές μαύρα. Προσωπικά όμως έχω πάψει να ζητάω απόδειξη από οπουδήποτε ενώ παλαιότερα κοιτούσα μέχρι και την ημερομηνία και ώρα της απόδειξης (καφετέρια, εστιατόρια κτλ.κτλ.).

μιλάω για μηχανικό αυτοκινήτου ρε! :p
Τώρα,ρεαλιστικά μιλώντας, και άνευ πλάκας, μιλάω για τις περιπτώσεις χωρίς απόδειξη. Βέβαια πολλές πράξεις μηχανικών, δεν μπορεί να γίνουν χωρίς απόδειξη, ή μπορεί μέρος της αμοιβής ναναι με απόδειξη και το υπόλοιπο χωρίς. Η συζήτηση ξεκίνησε, για τις περιπτώσεις φοροδιαφυγής, και εαν τελικά σε μια συναλλαγή χωρίς απόδειξη, φοροφυγάς είναι -κατά τα λεγόμενα ενός φίλου συμφορουμίτη- ο πελάτης, και όχι ο "προμηθευτής"... τουλάχιστον απο τα λεγόμενα του αυτό κατάλαβα.

Μπορεί το παράδειγμα με μηχανικό να ήταν άστοχο. Βάλε κάναν άλλον ΕλΕπ, πχ υδραυλικό, ψυκτικό, ηλεκτρολόγο,γιατρό και πάει λέγοντας.

MNP-10
15-09-16, 20:53
Δεν υποθέτω. Γεγονός και μάλιστα αποδεδειγμένο είναι.

Εστω γιατρος με ιατρειο, υδραυλικος, τεχνικος Η/Υ που δε κοβει αποδειξεις παρα μονο μεχρι του ποσου που τον πιανουν τα τεκμηρια.

Τι αλλο να κανει δλδ για να φοροδιαφυγει κι'αλλο? Δε βγαινει κατι αλλο.

manicx
16-09-16, 12:18
Δεν μιλάμε γι'αυτούς που το έκαναν αλλά γι'αυτούς που δεν το έκαναν. Και μπήκαν και αυτοί στο τρυπάκι.

anon
16-09-16, 12:30
Εστω γιατρος με ιατρειο, υδραυλικος, τεχνικος Η/Υ που δε κοβει αποδειξεις παρα μονο μεχρι του ποσου που τον πιανουν τα τεκμηρια.

Τι αλλο να κανει δλδ για να φοροδιαφυγει κι'αλλο? Δε βγαινει κατι αλλο.

Για σιγουριά, κόβουν αποδείξεις πολύ κάτω του τεκμηρίου, και ας βάλει όριο το τεκμήριο. Σιγά μην κόψει αποδείξεις στο όριο! Είπαμε, άυλες συναλλαγές και όλοι στον τάκο. Στα τραίνα που λέει και στο ΜΡΑΦ..
Και εαν δεν γουστάρουν, να φηφίζουν καλύτερα. :wink:
οχι ότι βολεύει για να φοροδιαφεύγουν :wink:

yiapap
16-09-16, 12:51
Διόρθωση:
ΦΠΑ 64,5*24%~= 14,5€ (σύνολο 80)
Εισφορες επι του τζιρου (απο το 2017) ~28%=18€
Φορος σε ότι μείνει 47,5*26%~=12,5€

Δίνεις συνολικά 45. Λεπτομέρειες, αλλά αυτή η μικρή λεπτομέρεια ότι οι εισφορές εκπίπτουν απο τα κερδη (άρα μεγαλύτερες εισφορες=μικροτερος φορος) ξεχνιέται εύκολα και δημιουργεί περίεργα αποτελεσματα.Εχμ όχι. Κοστολογώ έγραψα την εργασία μου 80€. Άρα τα 80€ είναι ΚΑΘΑΡΑ. Το ΑΠΥ μου μικτή αξία θα έχει 120€. Ο ΦΠΑ είναι 0,24*80 και ο φόρος είναι 0,26*96,77 (παραπάνω απ' ότι έγραψα- my bad) και μάλιστα με 20% προκαταβολή. Ισχύει όμως ότι τα ασφαλιστικά έξοδα αφαιρούνται οπότε το σωστό θα ήταν να υπολογίσω 0,26*(96,77-23)=19€*
Οι εισφορές του ΤΣΜΕΔΕ είναι ~6000/έτος και έως και το 2016 είναι ανεξάρτητες του τζίρου.

Εκτός αν είσαι μηχανικός αυτοκινήτων και τα υπολογίζετε διαφορετικά! :p

- - - Updated - - -


και φυσικά το πιστοποιητικό είναι υπόθεση 2 ωρών Διευκρίνησα "όχι copy/paste"
Τώρα αν εσύ βγάζεις πιστοποιητικό σε 2 ώρες, ΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΕΣΑΙ! :p

*<edit>
Επειδή παράλληλα κάνω και άλλους υπολογισμούς βλέπω και σε μένα λάθη... αλλά δεν έχω χρόνο να τα διορθώσω. Sry εκ των προτερών

MNP-10
16-09-16, 17:38
Για σιγουριά, κόβουν αποδείξεις πολύ κάτω του τεκμηρίου, και ας βάλει όριο το τεκμήριο.

Τις κοψει δε τις κοψει ο φορος οριοθετειται απ'το τεκμηριο. Δε πεφτει αλλο. Αρα...

Basilhs23_
18-09-16, 22:55
Το Κίνημα "Δεν κληρονομώ" σαρώνει από άκρη σε άκρη τη χώρα!
Τα μεγάλα βάρη που έχουν οι περισσότερες κληρονομιές και ο ΕΝΦΙΑ οδηγούν σε αποποίηση κληρονομιών
http://www.news.gr/oikonomia/oikonomika-nea/article/280149/to-kinhma-den-klhronomo-saronei-apo-akrh-se-akrh.html

Και που κολλάει αυτό με το κίνημα δεν πληρώνω;

Αποποιείσαι την κληρονομία και όπως είναι λογικό δεν πληρώνεις τον αναλογούντα φόρο κληρονομίας.

Edit: Sorry τώρα πρόσεξα οτι μιλάει για "δεν κληρονομώ" και οχι δεν πληρώνω.

- - - Updated - - -



Οταν ο Μηχανικος σου ζητα αμοιβη 100€ και εσυ του λες, θελω αποδειξη (ορθα) και σου λεει 180€ με αποδειξη (φορος εισοδηματος + ΦΠΑ)
και του λες, καλα παρε 100€, ποιος ειναι ο φοροφυγας? ο μηχανικος ή ο πελατης?

Οι ελεύθεροι επαγγελματίες έπρεπε πάντα όταν αναφέρουν την τιμή του προϊόντος ή της παρεχόμενης υπηρεσίας τους να τα έχουνε όλα μέσα στο πακέτο (κόστος ΦΠΑ φόροι τέλη κοκ). Από την στιγμή που προ κρίσης επικράτησε το σύστημα να σου λέει ο άλλος μια Α τιμή χωρίς το ΦΠΑ με την φοβία μήπως θεωρηθεί ακριβός και μετά αν του ζητήσει απόδειξη ο πελάτης να του αυξάνει την τιμή, αυτός που φταίει για το φαινόμενο αυτό είναι ο πρώτος, δηλαδή ο ελεύθερος επαγγελματίας. Ξέρω τι φόρους και τέλη καλείται να πληρώσει πλέον ο επαγγελματίας και το κατανοώ, αλλά η αλήθεια να λέγεται. Αυτό που ενδιαφέρει τον πελάτη είναι η τιμή που θα πληρώσει για την παροχή της υπηρεσίας και την αγορά του προϊόντος, δεν τον ενδιαφέρει αν θα γίνει 50% πάνω επειδή θα μπει το ΦΠΑ ή 50% κάτω επειδή δεν κόβεται απόδειξη.

slalom
19-09-16, 01:11
Υπαρχουν και αυτοι που δε ζητουν αποδειξη

daywalker06
19-09-16, 14:18
H απόδειξη δεν είναι παροχή υπηρεσίας για ζητείτε, παίρνεις το παραδάκι δίνεις απόδειξη

yiapap
20-09-16, 13:54
Οι ελεύθεροι επαγγελματίες έπρεπε πάντα όταν αναφέρουν την τιμή του προϊόντος ή της παρεχόμενης υπηρεσίας τους να τα έχουνε όλα μέσα στο πακέτο (κόστος ΦΠΑ φόροι τέλη κοκ). Από την στιγμή που προ κρίσης επικράτησε το σύστημα να σου λέει ο άλλος μια Α τιμή χωρίς το ΦΠΑ με την φοβία μήπως θεωρηθεί ακριβός και μετά αν του ζητήσει απόδειξη ο πελάτης να του αυξάνει την τιμή, αυτός που φταίει για το φαινόμενο αυτό είναι ο πρώτος, δηλαδή ο ελεύθερος επαγγελματίας. Ξέρω τι φόρους και τέλη καλείται να πληρώσει πλέον ο επαγγελματίας και το κατανοώ, αλλά η αλήθεια να λέγεται. Αυτό που ενδιαφέρει τον πελάτη είναι η τιμή που θα πληρώσει για την παροχή της υπηρεσίας και την αγορά του προϊόντος, δεν τον ενδιαφέρει αν θα γίνει 50% πάνω επειδή θα μπει το ΦΠΑ ή 50% κάτω επειδή δεν κόβεται απόδειξη.Έχει διαφορά αν σου πει "100€ χωρίς απόδειξη, 180€ με απόδειξη" ή αν σου πει "180€ με απόδειξη ή 100€ χωρίς";
Κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας, άλλωστε στην τελευταία πρόταση το λες κι εσύ ο ίδιος!!! Αυτό που ενδιαφέρει τον πελάτη είναι τα €€€ που θα βγάλει από την τσέπη του.
Ακόμη και με το σπαθί στο χέρι να πας και να πεις "180€ τελική" ξέρεις ποια είναι η πρώτη απάντηση που πάντα δίνει ο πελάτης;
"180€;;;; Χμμμ... Πολλά είναι. Κάτι καλύτερο δεν μπορούμε να κάνουμε;"

Ας βγει ΕΝΑΣ Ελ.Επ. που να με διαψεύσει και να πει "Όοοοοχι... δε συμβαίνει αυτό!"
Άρα ποιός φταίει τώρα; :p
Και για να μην το αφήσω αναπάντητο φταίει αυτός που έχει φροντίσει να είναι πιο συμφέρον και στις δύο πλευρές να φοροδιαφεύγουν ενώ εδώ και 20 χρόνια διαλαλει παντού ότι πρέπει να πολεμηθεί η φοροδιαφυγή.

tzelen
20-09-16, 14:08
Έχει διαφορά αν σου πει "100€ χωρίς απόδειξη, 180€ με απόδειξη" ή αν σου πει "180€ με απόδειξη ή 100€ χωρίς";
Κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας, άλλωστε στην τελευταία πρόταση το λες κι εσύ ο ίδιος!!! Αυτό που ενδιαφέρει τον πελάτη είναι τα €€€ που θα βγάλει από την τσέπη του.
Ακόμη και με το σπαθί στο χέρι να πας και να πεις "180€ τελική" ξέρεις ποια είναι η πρώτη απάντηση που πάντα δίνει ο πελάτης;
"180€;;;; Χμμμ... Πολλά είναι. Κάτι καλύτερο δεν μπορούμε να κάνουμε;"

Ας βγει ΕΝΑΣ Ελ.Επ. που να με διαψεύσει και να πει "Όοοοοχι... δε συμβαίνει αυτό!"
Άρα ποιός φταίει τώρα; :p
Και για να μην το αφήσω αναπάντητο φταίει αυτός που έχει φροντίσει να είναι πιο συμφέρον και στις δύο πλευρές να φοροδιαφεύγουν ενώ εδώ και 20 χρόνια διαλαλει παντού ότι πρέπει να πολεμηθεί η φοροδιαφυγή.
Ο ΣΥΡΙΖΑ δηλαδή

slalom
20-09-16, 21:21
Και για να μην το αφήσω αναπάντητο φταίει αυτός που έχει φροντίσει να είναι πιο συμφέρον και στις δύο πλευρές να φοροδιαφεύγουν ενώ εδώ και 20 χρόνια διαλαλει παντού ότι πρέπει να πολεμηθεί η φοροδιαφυγή.
Οι υδραυλικοι και οι δικηγορι εχουν κρατησει τις τιμες τους. Οι μηχανικοι τρωγονται μεταξυ τους

anon
20-09-16, 22:56
Και για να μην το αφήσω αναπάντητο φταίει αυτός που έχει φροντίσει να είναι πιο συμφέρον και στις δύο πλευρές να φοροδιαφεύγουν ενώ εδώ και 20 χρόνια διαλαλει παντού ότι πρέπει να πολεμηθεί η φοροδιαφυγή.

Η αύξηση φόρων ενθεν κακειθεν λογικό ειναι να δώσει ώθηση στην φοροδιαφυγή. Αλλά ουσιαστικά μέτρα πάταξης, αλά IRS, δεν θέλουν να βάλουν, που σημαίνει ότι όλα τα λόγια περι πάταξης της φοροδιαφυγής είναι λόγια του αέρα, ευχολόγια, για να ησυχάζουν τα πλήθη, ότι με την πάταξη της φοροδιαφυγης (λέμε και καμμιά μ@λ@κια ώρες ώρες) τα πράγματα θα γίνουν καλύτερα στην χώρα....

- - - Updated - - -


Οι υδραυλικοι και οι δικηγορι εχουν κρατησει τις τιμες τους. Οι μηχανικοι τρωγονται μεταξυ τους

Υπάρχει μια ουσιαστική διαφορά. Ο μηχανικός πρέπει να κόψει κανονική απόδειξη, να φαίνεται οτι έχει κάνει μια δουλειά, και δεν μπορεί να υποτιμολογήσει, τουλάχιστον αξιόλογα ποσά, προκειμένου να πάρει τα άλλα μαύρα. Ο υδραυλικός μπορεί να κάνει όλο το έργο, μαύρα. και ο δικηγόρος, το μεγαλύτερο μέρος της αμοιβής μαύρα θα το πάρει.

MNP-10
21-09-16, 00:31
Η αύξηση φόρων ενθεν κακειθεν λογικό ειναι να δώσει ώθηση στην φοροδιαφυγή. Αλλά ουσιαστικά μέτρα πάταξης, αλά IRS, δεν θέλουν να βάλουν, που σημαίνει ότι όλα τα λόγια περι πάταξης της φοροδιαφυγής είναι λόγια του αέρα, ευχολόγια, για να ησυχάζουν τα πλήθη, ότι με την πάταξη της φοροδιαφυγης (λέμε και καμμιά μ@λ@κια ώρες ώρες) τα πράγματα θα γίνουν καλύτερα στην χώρα....


Το 20% του αμερικανικου ΑΕΠ ειναι μαυρο/αδηλωτο.

https://en.wikipedia.org/wiki/Tax_evasion_in_the_United_States#Estimates_of_lost_government_revenue

In the United States, the IRS estimate of the 2001 tax gap was $345 billion.[15] (https://en.wikipedia.org/wiki/Tax_evasion_in_the_United_States#cite_note-15) For 2006, the tax gap is estimated to be $450 billion.[16] (https://en.wikipedia.org/wiki/Tax_evasion_in_the_United_States#cite_note-16)
A more recent study estimates the 2008 tax gap in the range of $450 to $500 billion, and unreported income to be approximately $2 trillion.[17] (https://en.wikipedia.org/wiki/Tax_evasion_in_the_United_States#cite_note-17) Thus, 18 to 19 percent of total reportable income is not properly reported to the IRS.[18] (https://en.wikipedia.org/wiki/Tax_evasion_in_the_United_States#cite_note-18)



2 τρις το χρονο αδηλωτα. Με νουμερα 2008.

anon
21-09-16, 07:33
Σε εμάς ποσοστιαία είναι μεγαλύτερο. πολύ μεγαλύτερο.
Σε αυτούς το μεγαλυτερο πρόβλημα ειναι η νόμιμη φοροαποφυγή, όπου μεγάλοι κολοσοί, όπως Apple, Google, χρησιμοποιούν τεχνικές όπως dutch sandwich/irish double και γλυτώνουν δεκάδες ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ τον χρόνο. Η καθε μιά τους.

slalom
21-09-16, 09:17
Εαν ειναι νομιμη, πως ειναι φοροαποφυγη?

evantigger
21-09-16, 09:34
Εαν ειναι νομιμη, πως ειναι φοροαποφυγη?

Είναι νομοθετημένη φοροαποφυγή. Δε μιλάει για ολική φοροδιαφυγή

manoulamou
21-09-16, 11:14
Αλλο η φοροΑΠΟΦΥΓΗ κι εντελως αλλο η φοροΔΙΑΦΥΓΗ!
Η πρωτη αναφερεται στην μεσω εξαντλησεως ολων των νομικων - λογιστικων παραθυρακιων αποφυγη καταβολης φορων.
Η δευτερη αποτελει αδικημα και αναλογως επιβαρυνει με προστιμο, φτανοντας εως φυλακιση!.
.
.
.
(ξερετε τωρα η οριακη διαφορα αναμεσα στο ηθικο και το νομιμο)

yiapap
21-09-16, 16:21
Οι υδραυλικοι και οι δικηγορι εχουν κρατησει τις τιμες τους. Οι μηχανικοι τρωγονται μεταξυ τουςΕ;
Πλέον βρίσκεις υδραυλικό με 25€. Προ κρίσης το 50ρικο ήταν ταρίφα.
Ομοίως και με τους δικηγόρους. Μόνο οι επώνυμοι έχουν κρατήσει τις τιμές τους (και καλά έχουν κάνει).

- - - Updated - - -


Ο ΣΥΡΙΖΑ δηλαδήΟ ΣΥΡΙΖΑ... να δεις πως το λένε εκείνο το ρητό που καταλήγει "... και ψόφησε"; Αυτό! :p

slalom
21-09-16, 20:56
Αλλο η φοροΑΠΟΦΥΓΗ κι εντελως αλλο η φοροΔΙΑΦΥΓΗ!
Η πρωτη αναφερεται στην μεσω εξαντλησεως ολων των νομικων - λογιστικων παραθυρακιων αποφυγη καταβολης φορων.
Αυτο ειναι πληρωνω βασει νομου αυτα που πρεπει γιατι δεν ειμαι μαλακας, ξερω το νομο
Και τα παραθυρακια νομιμα ειναι, αλλιως να τα χτισουν

anon
21-09-16, 20:59
τα παραθυράκια γίνονται κατα παραγγελία απο τις ίδιες τις εταιρίες, και μένουν μέχρι να γίνουν γνωστά και ρόμπες όλοι οι εμπλεκόμενοι, και εαν υπάρχει λίγη τσίπα, κάνουν κάτι για να τα κλείσουν, και εν τω μεταξύ κάποιο άλλο κούφωμα θα φτιάξουν... Εις υγείαν των κορόιδων πάντα φυσικά!!!

MNP-10
21-09-16, 22:42
Σε εμάς ποσοστιαία είναι μεγαλύτερο. πολύ μεγαλύτερο.

https://en.wikipedia.org/wiki/Tax_evasion_and_corruption_in_Greece

Country % of GDP
Estonia 28.6
Greece 24.3
Latvia 21.6
Italy 21.6
Belgium 17.1
Germany 13.5

...Δεν ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα. Κανα 5% ειναι. Μη ξεχναμε επισης οτι σε αντιθεση με τις ΗΠΑ, η Ελλαδα εχει ...τεκμηρια. Στις ΗΠΑ δε σου λενε πχ οτι επειδη εχεις ενα ΙΧ 2000 κυβικα βγαζεις 10.000$ το χρονο ή επειδη εχεις ενα ΙΧ 4000 κυβικα βγαζεις 35.000$ το χρονο - και φορολογεισαι αντιστοιχα (επι τρελων φανταστικων εισοδηματων). Εδω στο λενε. Και αγνοουν πληρως οτι το ΙΧ των 4000 κυβικων μπορει να μη κανει ουτε 3-5 χιλιαρικα σε μια μαντρα. Αυτοι σου λενε οτι για να το συντηρεις πρεπει να εχεις 30κ+... Δλδ ηλιθιοτητες.

anon
22-09-16, 11:08
H διαφορά μας (με ΗΠΑ και κάποιες άλλες χώρες) με τα τεκμήρια ειναι η εξής. σε ένα σύστημα όπως το IRS, ο υπάρχον πλούτος σε κινητές και ακίνητες αξίες χρησιμοποιειται και εκεί για τον έμεσο προσδιορισμό του εισοδήματος αλλά μόνο για να χτυπήσει καμπανάκι για έλεγχο. Ελεγχος που μπορεί να γίνει είτε με επίσκεψη των εφοριακών να ελέγξουν τα βιβλία σου Η'/ΚΑΙ με κρυφή παρακολούθηση για να διαπιστωθεί ότι συμβαίνουν φορολογικές παραβάσεις. Εδώ ο έμμεσος προσδιορισμός εισοδήματος γίνεται για να βγάλει ένα ελάχιστο εισόδημα που πρέπει να έχει κάποιος με βάση αυτά τα τεκμήρια, και φορολογείται για αυτά. Πίστεψέ με, εαν μπορούσε να γίνει πραγματικά έλεχγος, ούτε ένας στους 10 που φορολογείται βάση τεκμηρίων δεν θα πλήρωνε τελικά λιγότερο, όλοι περισσότερο θα πλήρωναν.


Οσο για το ποσοστό φοροδιαφυγής και πάλι δεν είναι λίγο, αλλά προσωπικά θεωρώ όπως και οι περισσότεροι ότι ειναι ίσως πολύ περισσότερο, ειδικά στην εποχή μας. Πρώτον, ο πινακας αναφέρει μια εκτίμηση. Τα στοιχεία του ΟΟΣΑ μιλάνε για 25% του ΑΕΠ για το 2009, δηλαδή με δεδομένα του 2008 ή 2007. Δηλαδή τις καλές εποχές, που είχαμε ΑΕΠ στα 300 δις τον χρόνο, το 25% ήταν φοροδιαφυγή λέει, με τις μετρήσεις τους και τις στατιστικές τους (65 δις ευρώ σύμφωνα με τον ΟΟΣΑ). Τώρα που το ΑΕΠ έχει πέσει σχεδόν στο μισό, λές ναναι μόνο μισό η φοροδιαφυγή; Να παραμένει στο 25%; Ναι, ο τζίρος έχει πέσει, επιχειρήσεις έκλεισαν, όμως η φοροδιαφυγή γιγαντωσε, μιας και ο ίδιος ο πελάτης προσπαθεί να αποφύγει έστω τον ΦΠΑ, γιατί είναι το 1/4 σε ότι πληρωνει. Εαν δεν μπορεί να το αποφύγει, τότε γιατί να μην πάρει απόδειξη. Αλλά εαν μπορεί να το αποφύγει, μετά την φοροκατεγίδα, φυσικά θαναι πιο πρόθυμος να δεχτεί μια μείωση τιμής απο τον όποιο προμηθευτή προιόντων ή υπηρεσιών, χωρίς απόδειξη.....
Αρα σε απόλυτους αριθμούς η φοροδιαφυγή είναι σίγουρα μικρότερη (αφού συνολικά υπάρχει παντού μικρότερος τζίρος και κινείται λιγότερο χρήμα). Αλλα ποσοστιαία με βάση το ΑΕΠ, νομίζω ότι είμαστε πλέον πάνω απο το 25% του ΑΕΠ, πολύ πιο πάνω...

Επίσης είχα διαβάσει κάπου παλαιότερα σε κάποια ανάλυση, δεν το έχω πρόχειρο, ότι ένα ποσοστό φοροδιαφυγής, δεν το γλυτώνεις, και είναι της τάξεως περίπου 10%. Αρα εαν μιλάμε για φοροδιαφυγή (ποσοστιαία ως προς το ΑΕΠ) πρέπει να βγάλουμε αυτό το 10% που δεν μπορεί να πιαστεί ή τουλάχιστον δεν αξίζει τον κόπο και το χρήμα για να το πιάσεις (κοστίζει παραπάνω απο όσα θα πάρεις).
Αρα και με αυτό, εαν επαναδιαμορφώσεις τον πίνακα, έστω με την εκτίμηση του 2012 όπως λέει η wikipedia (εκτίμηση που έγινε με τα νούμερα του 2008 για το 2012) θα έχουμε (φοροδιαφυγή που θα έπρεπε να πιαστεί)
Country % of GDP
Estonia 18.6
Greece 14.3
Latvia 11.6
Italy 11.6
Belgium 7.1
Germany 3.5
Νομίζω δεν είμαστε καλά, ακόμα και έτσι....

Τέλος, δεν είναι μόνο τα οικονομικά μεγέθη, τα χρήματα που χάνονται, λόγω φοροδιαφυγής. Ειναι η όλη μενταλιτέ. Πχ στην Φινλανδία όταν ρωτήθηκε ο φινλανδός υπουργός παιδείας σε επισκεψη του στις ΗΠΑ για την επιτυχία του φινλανδικού σχολείου (δημόσιο σχολείο), απάντησε, έπρεπε να πετύχει, γιατί όλοι μας εκεί πάμε τα παιδιά μας. Ακόμα και ο πρωθυπουργός! Γιατί να νοιαστεί -προσωπικά- ο υπουργός παιδείας ο έλληνας, ή ο πρωθυπουργός, ή όλοι οι βουλευτές ή όλοι οι πλούσιοι όταν στέλνουν τα παιδιά τους αλλού; Το δημόσιο σχολείο είναι για το λούμπεν προλεταριάτο, μια ανάγκη που πρέπει να καλυφθεί με όσο το δυνατόν λιγότερο χρήμα. Με το ίδιο σκεπτικό λειτουργούμε εμείς οι έλληνες και κατα τις εκλογές, όταν η πλειοψηφία των ΕλΕπ (και των συγγενών τους φυσικά) δεν έχουν έρρεισμα πραγματικό να ψηφίσουν καλά για την καλή διαχείρηση των χρημάτων που αποδίδουν ως φόρους, γιατί πολύ απλά ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΦΟΡΟΥΣ ή πληρώνουν λίγο, όσο πιο λίγο μπορούν. Ετσι το έρρεισμα της ψήφου είναι για τους πολιτικάντιδες που θα εξασφαλίσουν την δυνατότητα να φοροαποφεύγουν, να μπορούν να κάνουν αυθαίρετα (ξεχνάτε ίσως κάποιοι ότι παλιά βγήκε το ΠΑΣΟΚ λόγω Τρίτση γιααυτό ακριβώς τον λόγο, πήρε προβάδισμα καλό ποσοστό γιατί θα νομιμοποιούσε τα αυθαίρετα, αν το δηλώσεις θα το σώσεις! συν το Τσοβώλα δώστα όλα) να παίρνουν δουλειές ειδικά απο το δημόσιο, και γενικά να μπορούν να ευννούνται στις διάφορες λαμογιές τους.
Ενα περιβάλλον, καθόλου αξιοκρατικό, όπου όποιος πάει με το σταυρό στο χέρι, με την αξία του, πολύ απλά πατώνει, γιατί το σύστημα ειναι φτιαγμένο για τους διαπλεκόμενους. Και περιμένετε ανάπτυξη, όταν το σύστημα είναι φτιαγμένο για να προχωρούν μπροστά οι ανάξιοι αυτής της χώρας, με βάση τα κονέ και τις διασυνδέσεις.

MNP-10
23-09-16, 01:37
>Πίστεψέ με, εαν μπορούσε να γίνει πραγματικά έλεχγος, ούτε ένας στους 10 που φορολογείται βάση τεκμηρίων δεν θα πλήρωνε τελικά λιγότερο, όλοι περισσότερο θα πλήρωναν.

Εισαι σε χωρα με 30% ανεργια. Ενα απλο αμαξι 2.000 να πηρες πριν 5-10 χρονια, οταν ειχες λεφτα γιατι δουλευες, πλεον φορολογεισαι σα να εχεις ετησιο εισοδημα 9000 ευρω - ακομα και αν κανεις πχ 3000 χλμ το χρονο επειδη δεν εχεις ουτε για βενζινη... και αυτο ειναι ενα απλο παραδειγμα. Ειναι αδυνατον με βαση το συστημα των τεκμηριων να βγει δικαιο αποτελεσμα.

>Οσο για το ποσοστό φοροδιαφυγής και πάλι δεν είναι λίγο, αλλά προσωπικά θεωρώ όπως και οι περισσότεροι ότι ειναι ίσως πολύ περισσότερο, ειδικά στην εποχή μας.

Σε σχεση με τους αμερικανους, σημειωσε οτι οι αμερικανοι δεν εχουν πχ 23% ΦΠΑ, ΕΦΚ που τους ανεβαζει τη βενζινη x2-x3 κτλ κτλ.

Αυτο σημαινει οτι εκει δε μπορουν να παρουν δευτερογενη εσοδα, ενω εδω το κρατος μπορει (και τα παιρνει) γιατι χρεωνει τ'αντερα του.

Εστω οτι καθηγητης βγαζει 7.5 χιλιαρικα ως ΔΥ και 2.5 χιλιαρικα μαυρα ως ιδιαιτερα. Τι θα τα κανει τα 2.5κ τα μαυρα? Θα τα ξοδεψει για διαβιωση, οικογενεια, θερμανση, ενφια, βενζινες, τροφιμα, δεη, ευδαπ κτλ κτλ. Ολα αυτα δε γυρνανε σε ενα μεγαλο ποσοστο (~30%) πισω στο κρατος με φορους? Γυρνανε... Αρα ξαφνικα ο Ελληνας λογω δευτερογενους φορολογησης εχει καταληξει να πληρωνει περισσοτερα.

Το νοημα ολων αυτων των τεραστιων εμμεσων φορων ειναι οτι πιανουν δευτερογενως τη φοροδιαφυγη. Δε τη πιανουν στη πηγη αλλα τη πιανουν οταν καποιος διαβιει. Ο αμερικανος δε τη πιανει εκει γιατι αν βαλει 23% ΦΠΑ και βενζινες στα 1.5-2$ το λιτρο θα γινει επανασταση.

Σχετικα με το οτι τα νουμερα ειναι εκτιμηση, δε γινεται να μην ειναι εκτιμηση γιατι ειναι ως % επι του ΑΕΠ. Το ΑΕΠ το ιδιο ειναι εκτιμηση. Εδω ο Αλογοσκουφης πχ το "εκτιμησε" 25% πανω :lol:

WAntilles
23-09-16, 08:36
Σε σχεση με τους αμερικανους, σημειωσε οτι οι αμερικανοι δεν εχουν πχ 23% ΦΠΑ, ΕΦΚ που τους ανεβαζει τη βενζινη x2-x3 κτλ κτλ.

Έχουνε state tax όμως.

anon
23-09-16, 09:54
>Πίστεψέ με, εαν μπορούσε να γίνει πραγματικά έλεχγος, ούτε ένας στους 10 που φορολογείται βάση τεκμηρίων δεν θα πλήρωνε τελικά λιγότερο, όλοι περισσότερο θα πλήρωναν.

Εισαι σε χωρα με 30% ανεργια. Ενα απλο αμαξι 2.000 να πηρες πριν 5-10 χρονια, οταν ειχες λεφτα γιατι δουλευες, πλεον φορολογεισαι σα να εχεις ετησιο εισοδημα 9000 ευρω - ακομα και αν κανεις πχ 3000 χλμ το χρονο επειδη δεν εχεις ουτε για βενζινη... και αυτο ειναι ενα απλο παραδειγμα. Ειναι αδυνατον με βαση το συστημα των τεκμηριων να βγει δικαιο αποτελεσμα.

>Οσο για το ποσοστό φοροδιαφυγής και πάλι δεν είναι λίγο, αλλά προσωπικά θεωρώ όπως και οι περισσότεροι ότι ειναι ίσως πολύ περισσότερο, ειδικά στην εποχή μας.

Σε σχεση με τους αμερικανους, σημειωσε οτι οι αμερικανοι δεν εχουν πχ 23% ΦΠΑ, ΕΦΚ που τους ανεβαζει τη βενζινη x2-x3 κτλ κτλ.

Αυτο σημαινει οτι εκει δε μπορουν να παρουν δευτερογενη εσοδα, ενω εδω το κρατος μπορει (και τα παιρνει) γιατι χρεωνει τ'αντερα του.

Εστω οτι καθηγητης βγαζει 7.5 χιλιαρικα ως ΔΥ και 2.5 χιλιαρικα μαυρα ως ιδιαιτερα. Τι θα τα κανει τα 2.5κ τα μαυρα? Θα τα ξοδεψει για διαβιωση, οικογενεια, θερμανση, ενφια, βενζινες, τροφιμα, δεη, ευδαπ κτλ κτλ. Ολα αυτα δε γυρνανε σε ενα μεγαλο ποσοστο (~30%) πισω στο κρατος με φορους? Γυρνανε... Αρα ξαφνικα ο Ελληνας λογω δευτερογενους φορολογησης εχει καταληξει να πληρωνει περισσοτερα.

Το νοημα ολων αυτων των τεραστιων εμμεσων φορων ειναι οτι πιανουν δευτερογενως τη φοροδιαφυγη. Δε τη πιανουν στη πηγη αλλα τη πιανουν οταν καποιος διαβιει. Ο αμερικανος δε τη πιανει εκει γιατι αν βαλει 23% ΦΠΑ και βενζινες στα 1.5-2$ το λιτρο θα γινει επανασταση.

Σχετικα με το οτι τα νουμερα ειναι εκτιμηση, δε γινεται να μην ειναι εκτιμηση γιατι ειναι ως % επι του ΑΕΠ. Το ΑΕΠ το ιδιο ειναι εκτιμηση. Εδω ο Αλογοσκουφης πχ το "εκτιμησε" 25% πανω :lol:

Δεν μιλώ για αυτούς που παίρνουν μαύρα 2,5Κ τον χρόνο ή έστω 5Κ τον χρόνο (που και πάλι κακώς τα παίρνουν μαύρα).
Ομως η πλειονότητα είναι άλλοι, που βγάζουν 50Κ τον χρόνο και δηλώνουν 5Κ. Εκεί γίνεται το μεγαλο μπουγιουρντί. Μόνο εδώ που μένω εγώ, υποτίθεται ακριβή γειτονιά (είμαι απο αυτούς τους φτωχούς με ακριβά σπίτια όπως λέει ο θείος μου), οι περισσότεροι μην πω όλοι σχεδόν ειναι ΕλΕπ. Ολοι τους έχουν έκδηλα μεγαλύτερο πλούτο και εισοδήματα απο μένα. Και έχουν επιδοματικές παροχές, ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ, που εγώ δεν έχω, επειδή παρουσιάζουν -επειδή μπορούν- μικρότερα εισοδήματα. Εχουμε ότι μπορείς να φανταστείς. Βουλγάρικες πινακίδες σε Καγιέν και τζιπάρες, κομμωτήρια να εμφανίζουν κέρδη ετήσια της τάξεως των 5000 ευρώ, και άλλα τέτοια. Εννοείται ότι όλοι τους δουλεύουν ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ, ενώ σε όποια συζήτηση βρεθώ με οποιονδήποτε απο τους "συγχωριανούς" ενώ μέμφονται μνημόνια και τον Τσίπρα κλπ, και την φοροδιαφυγή ακόμη, ωστόσο όλοι τους φοροδιαφεύουν ασυστόλως.
Θα μου πείς, μιλάς επι προσωπικού.
Μα δεν είναι προσωπικο, μιλάμε για έναν δήμο με 30.000 κατοίκους όπου η φοροδιαφυγή ειναι ο κανόνας, ΠΑΝΤΟΥ. Μόνο τα τεκμήρια σώζουν, λίγο, την κατάσταση. Τώρα εσύ ότι θέλεις λέγε. Εννοείται ότι με τέτοια μυαλά και προσπαθώντας να δικαιολογήσουμε το αδικαιολόγητο, ποτέ ο τόπος δεν θα πάει μπροστά. Και όλοι αυτοί οι χερχελέδες, θα ψηφίσουν ξέρεις ποιόν; Οχι αυτόν που θα έβαζε τάξη, ΟΧΙΙΙΙΙΙ. Αυτόν που θα εξασφάλιζε ότι δεν θα πάθουν τίποτα με το να φοροδιαφεύγουν. Αρα; Αρα μην περιμένεις σωτηρία σε αυτόν τον τόπο. Εχεις ενα μεγάο ποσοστό ελεύθερων επαγγελματιών και οι οικογένειες αυτών, που όλοι τους θέλουν ένα καθεστώς με δυνατότητα φοροδιαφυγής. Ποιός θα πληρώνει την νύφη; Ειδικά τώρα που δανεικά δεν παίζει; Δεν τους νοιάζει, να πληρώσει ο μισθωτός, να πληρώσει ο συνταξιούχος, να πληρώσει ο πλούσιος (λένε), ο οποίος όμως σίγουρα ποτέ δεν θα πληρώσει.
Αρα; Αρα;
Μιλανε ότι οι ΔΥ ψηφίζουν και επιλέγουν κυβερνήσεις. Εαν είχαν τέτοια δύναμη λέτε να συμφωνούσαν στο να υπάρχει κυβέρνηση πουθα έχει κάνει περικοπές; Θα ψηφίζατε ΝΑΙ σε μια κυβέρνηση που θα έκοβε απο 30% έως και 60% τον μισθό σας; Δεν νομίζω, εαν το κάνατε, θα λέγατε ότι θυσιαζεστε για την πατρίδα. Αρα είτε δεν μπορούν να ελέγξουν τις κυβερνήσεις ή θυσιαζονται για την πατρίδα. Σίγουρα δνε ειναι το δεύτερο, μην γελιόμαστε.
Αρα δηλαδή, οι ΔΥ αλλά και οι ΙΥ δεν έχουν την δυνατότητα να επιλέξουν μια κυβέρνηση που θα βάλει πραγματικά χέρι στους ΕλΕπ και στους πλούσιους, για να μην υπαρχει ετεροβαρής ταξικά φορολογική επιβάρυνση όπως το είπε και η ίδια η Δρακουλέσκου (*). Αρα κουμάντο σε αυτόν τον τόπο δεν κάνουν οι ΔΥ και ΙΥ (ή είναι τόσο βλήτα που οι άλλοι τους παρασέρνουν όπου θέλουν) αλλά οι ΕλΕπ και οι επιχειρηματίες και η άρχουσα τάξη.

(*) Πργματικά, το να λένε οι ξένοι την αλήθεια, και ενώ σε όλα τα άλλα να έχουμε τα λόγια των ξένων σαν ευαγγέλιο, να πρέπει να πληρώσουμε τους ξένους, γιατί ειναι σωστοί, αλλά όταν πετάνε μερικές αλήθειες, όπως ότι έκαναν λάθος με τα μνημόνια (ΔΝΤ) ή η παραδοχή της ετεροβαρούς ταξικά φορολογικής επιβάρυνσης που είπε η Βελκουλέσκου, και οι εδώ Μπάμπηδες, Πορτοσάλτηδες κλπ και οι συν αυτώ χειροκροτητές οπαδοί χουλιγκάνοι ουγκανά, να μην το δέχονται, κυριολεκτικά με ξεπερνάει. Ειναι ένα άλλο σημείο που δείχνει την προβατοποίηση των ελλήνων και του πολύ χαμηλού επιπέδου σκέψης και διανόησης ακόμα και απο υποτίθεται, υποτίθεται, σκεπτόμενους ανθρώπους με πτυχία κλπ, αλλά που τελικά δεν ξεπερνούν το επίπεδο ενός ουγκανού χουλιγκάνου, μιας καταπίνουν 'ΑΚΡΙΤΑ οποιοδήπτε σαβούρα τους ταίζουν. Η χώρα αυτη δεν σώζεται με τίποτα, γιατί η οπτική μας φτάνει μέχρι 2-3 μήνες μετά, και καθόλου παραπάνω, ενώ βαριόμαστε και να σκεφτούμε ακόμη, και δεχόμαστε την όποια τροφή μας ταίζουν. Λίγος σκεπτικισμός δεν θα έβλαπτε, λίγη κριτική σκέψη.

- - - Updated - - -


Έχουνε state tax όμως.

Ειναι σημαντικά μικρότερο, νομίζω κάτω απο 10% στις περισσότερες πολιτείες, κάτι που κάνει την φοροδιαφυγή λιγότερο ελκυστική, ειδικά για τον καταναλωτή. Η αύξηση φόρων και ειδικά του ΦΠΑ σπρωχνει και τον καταναλωτή να επιζητά χωρίς απόδειξη. Ειδικά μισθωτοί και συνταξιοχοι, που έχουν ΗΔΗ φορολογυθεί (ΦΜΥ) και ξαναφορολογούνται (ΦΠΑ).

MNP-10
24-09-16, 07:00
Έχουνε state tax όμως.

Της πλακας...

- - - Updated - - -


Ειναι σημαντικά μικρότερο, νομίζω κάτω απο 10% στις περισσότερες πολιτείες

Εχει και πολυ χαμηλοτερα.



Ομως η πλειονότητα είναι άλλοι, που βγάζουν 50Κ τον χρόνο και δηλώνουν 5Κ. Εκεί γίνεται το μεγαλο μπουγιουρντί.


Αϊντε και τα βγαλαν τα 50. Πως θα τα ξοδεψουν αφου υπαρχουν τεκμηρια? Σπιτια, ακινητα, βαρκες, εργα τεχνης κτλ δε μπορουν να παρουν. Καταθεσεις δε μπορουν να εχουν.

Εφοσον πανε να ξοδεψουν τα λεφτα, θα φορολογηθουν βαση τεκμηριων. Αρα φορολογουνται ακομα και με μαυρα.

Αν παλι πανε και τα φανε στην αγορα (πχ αγορα ακριβων πραγματων απο καταστηματα - οπως ρουχα, ηλεκτρονικα, οικιακος εξοπλισμος κτλ κτλ) τοτε το χρημα φορολογειται δευτερογενως.

Αν τα μαζευουν για να τα παρουν στον ταφο τους, δε φορολογουνται. Αλλα δεν ωφελουνται κι'ολας.

- - - Updated - - -


Ποιός θα πληρώνει την νύφη; Ειδικά τώρα που δανεικά δεν παίζει; Δεν τους νοιάζει, να πληρώσει ο μισθωτός, να πληρώσει ο συνταξιούχος, να πληρώσει ο πλούσιος (λένε), ο οποίος όμως σίγουρα ποτέ δεν θα πληρώσει.

Εστω οτι ολοι οι ΕλΕπ της χωρας εξαφανιζονται και τα παντα (ατομικες επιχειρησεις και ελ. επαγγελματα) τα αποκταει μια ξενη επιχειρηση η οποια μετατρεπει τους πρωην ελεπ σε μισθωτους που δουλευουν γι'αυτη, ενω αυτη τους παρεχει ΙΚΑ + μισθο (ενω καρπωνεται τα εσοδα). Ας πουμε οτι το ιδιο κανουν και με τους αγροτες οπου μια εταιρια τους κανει ολους "μισθωτους" της.

Η φοροδιαφυγη στο επιπεδο των ελεπ, στο παραπανω σεναριο, εχει μηδενιστει.

Τι πιστευεις οτι θα γινει μετα? Οτι το κρατος θα βαλει λεφτα στη τσεπη απ'τα κερδη της επιχειρηματικης δραστηριοτητας? Η φορολογια νομικων προσωπων ειναι πρακτικα μηδενικη. Αρα ποιος θα πληρωσει? Η επιχειρηση? Αυτη ξεχασε τη. Εχουν φορολογικα τρικ για να μηδενιζουν τους φορους. Αρα, ξαναρωτω, ποιος θα πληρωσει?

Ο μισθωτος θα πληρωσει, ο συνταξιουχος, κτλ κτλ. Ειναι τοσο απλο.

anon
24-09-16, 12:15
Oχι, το κράτος ή μάλλον καλύτερα οι εκάστοτε κυβερνώνετες δεν θα κατεβάζουν τους φόρους, ακόμα και εαν υπάρχει υπερβολικά θετικό πρόσημο στα έσοδα. Δεν θα γίνει αυτό επειδή ξαφνικά θα έχουμε θετικό πρόσημο. Θα γίνει, πιστεύω, γιατί η μενταλιτέ του κόσμου, θα αλλάξει. Αλλο πράγμα να ψηφίζεις αδιάφορα όπως σήμερα, ή μάλλον για να το θέσω καλύτερα, σήμερα ψηφήζει όποιον θα βοηθήσει να μπορεί να παραμείνει το καθεστώς της διαπλοκής και διαφθοράς. Μιλάμε για διεφθαρμένες και διαπλεκόμενες κυβερνησεις, αλλά ξεχνάμε ότι το σύνολο του ελληνικού λαού ξέρει ότι έχει να κάνει με κλέφτες και λωποδυτες. το ξέρει απο την εποχή της ταινίας του Μαυρογιούλου, 1965, και πιο παλιά ακόμη. Και ο ίδιος λαός ψηφίζει τους ίδιους ψεύτες, κλέφτες και λπωποδύτες, συνεχώς. Αδιάλειπτα. Το να σε ξεγελάσει μια φορά, κακό δικό του, δυο φορές ή παραπάνω, κακό δικό σου. Αλλά δεν έγινε επειδή ξεγελάστηκε. Εγινε γιατί ήθελε ο έλληνας αυτό το καθεστώς να συνεχίσει να υφίσταται. Ποτέ δεν ήταν προεκλογικό σύνθημα"πάταξη της φοροδιαφυγής". Ποτέ δεν ήταν προεκλογικό σύνθημα, "Να πληρώσουν οι καταπατητές".
Αρα είχαμε, και έχουμε, τις κυβερνήσεις που μας αξίζουν, και σαν λαός, δημοκρατικά, τραβάμε τα πάνδεινα μιας και αυτό θέλει η πλειοψηφία. Είτε σου αρέσει είτε όχι, το είπε και η Βελκουλέσκου η ίδια, το παραδέχτηκε, και βγήκε με μελέτες και αναλύσεις, ότι την νύφη στην Ελλάδα την πλήρωσαν οι μισθωτοί και οι συνταξιουχοι. ΟΙ ΕλΕπ, ναι μεν μειώθηκε κάπως το εισόδημα τους, αλλά δεν έφτασαν στα επίπεδα (αναλογικά και στατιστικά μιλώντας) των μισθωτών και συνταξιούχων, δεν είχαν ούτε τόση μείωση εισοδήματος ούτε πληρώνουν τόσο φορο αναλογικά με το εισόδημα τους, ούτε χάσανε την δουλειά τους, όσοι απο τους μισθωτούς.
Και αυτό έγινε με την συμφωνη γνώμη και των ευρωπαίων εταίρων μας, οι οποίοι θέλανε με γρήγορο, εύκολο, και διασφαλισμένο τρόπο τα χρήματα τους. Και με το να λές θα πιάσεις την φοροδιαφυγή απο τους ΕλΕπ το ξέρανε και αυτοί ότι ήταν δύσκολο και βασικά μακροχρόνια διαδικασία, και αυτοί θέλανε τα λεφτά εδώ και τώρα. Και έτσι την πλήρωσαν οι μισθωτοι και οι συνταξιούχοι, και έμμεσα εξ αυτών, επειδή όλοι αυτοί είναι καταναλωτές/πελάτες των ΕλΕπ, χάσανε τζίρο οι ΕλΕπ. Μέρος της χασούρας την γλυτωνουν με ακόμη μεγαλύτερη φοροδιαφυγή. αλλα σε γενικούς στατιστικούς όρους, μικρότερη ζημιά πάθανε απο οι μισθωτοί και οι συνταξιούχοι.
Ειναι απείρως καλύτερο να είσαι στα 40Κ τον χρόνο αντί 120Κ πριν 5 χρόνια, παρα στα 0Κ (άνεργος) απο τα 20Κ πριν 5 χρόνια (μισθωτός με καλό σχετικά μισθό)...

lewton
25-09-16, 11:53
Σε εμάς ποσοστιαία είναι μεγαλύτερο. πολύ μεγαλύτερο.
Σε αυτούς το μεγαλυτερο πρόβλημα ειναι η νόμιμη φοροαποφυγή, όπου μεγάλοι κολοσοί, όπως Apple, Google, χρησιμοποιούν τεχνικές όπως dutch sandwich/irish double και γλυτώνουν δεκάδες ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ τον χρόνο. Η καθε μιά τους.
Βάλε παραπάνω δισ, τζάμπα είναι.
Προφανώς δεν έχεις καταλάβει τι ακριβώς κάνουν και από που γλιτώνουν τους φόρους αυτούς, οπότε απλά πετάς κορώνες.
Για τα κέρδη από τις πωλήσεις στις ΗΠΑ φορολογούνται κανονικά στις ΗΠΑ. Φόρους γλιτώνουν στην Ευρωπαϊκή Ένωση επειδή χάρη στην ενιαία αγορά μπορούν να εμφανίζουν ζημιογόνες ή οριακά κερδοφόρες θυγατρικές στην Ελλάδα, την Γαλλία, την Γερμανία κλπ και να μεταφέρουν τα κέρδη από αυτές στην χώρα που τους έταξε να μην τα φορολογήσει.

Τα καθαρά κέρδη της Apple είναι της τάξης των 50-60 δις το χρόνο. Της Google είναι λιγότερα. Πως από αυτό φτάνεις στο ότι η καθεμία τους γλυτώνει ΔΕΚΑΔΕΣ δισ το χρόνο θα ήθελα να μου το εξηγήσεις ως μαθηματικός. :p
Απλά η γνωστή υπερβολή του Έλληνα που νομίζει ότι τα επιχειρήματα του ισχυροποιούνται αν βάλει σάλτσα.

anon
25-09-16, 12:08
Βάλε παραπάνω δισ, τζάμπα είναι.
Προφανώς δεν έχεις καταλάβει τι ακριβώς κάνουν και από που γλιτώνουν τους φόρους αυτούς, οπότε απλά πετάς κορώνες.
Για τα κέρδη από τις πωλήσεις στις ΗΠΑ φορολογούνται κανονικά στις ΗΠΑ. Φόρους γλιτώνουν στην Ευρωπαϊκή Ένωση επειδή χάρη στην ενιαία αγορά μπορούν να εμφανίζουν ζημιογόνες ή οριακά κερδοφόρες θυγατρικές στην Ελλάδα, την Γαλλία, την Γερμανία κλπ και να μεταφέρουν τα κέρδη από αυτές στην χώρα που τους έταξε να μην τα φορολογήσει.

Τα καθαρά κέρδη της Apple είναι της τάξης των 50-60 δις το χρόνο. Της Google είναι λιγότερα. Πως από αυτό φτάνεις στο ότι η καθεμία τους γλυτώνει ΔΕΚΑΔΕΣ δισ το χρόνο θα ήθελα να μου το εξηγήσεις ως μαθηματικός. :p
Απλά η γνωστή υπερβολή του Έλληνα που νομίζει ότι τα επιχειρήματα του ισχυροποιούνται αν βάλει σάλτσα.

http://www.reuters.com/article/us-google-tax-idUSKCN0VS1GP
http://www.ceo-insight.com/finance/52-double-irish-with-a-dutch-sandwich
https://www.theguardian.com/business/2016/aug/30/eu-apple-ireland-tax-ruling-q-and-a
http://www.huffingtonpost.com/2013/07/01/apple-uk-corporate-tax_n_3528372.html
http://www.express.co.uk/news/world/705228/apple-tax-ireland-avoidance-eu-ruling-how-much-worth-bill
http://www.businessinsider.com/how-much-money-apple-avoids-paying-in-taxes-2014-6

Μόνο η apple υποχρεώνεται απο την ΕΕ να πληρώσει σε διαφυγόντες φόρους, και τελείως χατηρικά, περίπου 13 δις ευρώ για το διάστημα 2004-2014. Βάλε πόσες εταιρίες κάνουν αυτό το κόλπο, με την αγαστή συνεργασία και κρατικών φορέων (απο ΗΠΑ και Ιρλανδία), και μιλάμε για δεκάδες δις...
Εντάξει, το λάθος μου ήταν για το κάθε χρόνο.
Εχουν γλυτώσει δεκάδες δις φόρων όμως.... η καθεμιά τους. Για μια περίοδο μέχρι το πολυ 10 χρόνων (που ελέγθηκε όπως η περίπτωση της Apple).
(Η apple δείχνει στο τελευταίο λινκ, ότι γλύτωσε φόρους πάνω απο 9 δις, μόνο το 2012).

Aναλυση του πως γίνεται
http://www.nytimes.com/interactive/2012/04/28/business/Double-Irish-With-A-Dutch-Sandwich.html

Kαι το φαινόμενο, της φοροαποφυγής, δηλαδή μη πληρωμής φόρων με "νόμιμους" τρόπους, επειδή περίτεχνα έχουν φτιαχτεί "παραθυράκια" που τα εκμεταλλεύονται οι μεγάλες εταιρίες και ειδικά οι πολυεθνικές (του πως γίνανε αυτά τα παραθυράκια, δεν πάει το μυαλό σας, ε; ) και όλες οι μεγάλες πολυεθνικές πλέον ουσιαστικά δεν πληρώνουν φόρους. Μην βάζεις τον ΦΠΑ μέσα στον λογαριασμό, ο ΦΠΑ σε κάθε περίπτωση είναι φόρος που τον πληρώνει ο καταναλωτής, υποχρεωτικά, και αποδίδεται απο την επιχείρηση στο κράτος.
http://www.bbc.com/news/magazine-20560359

MNP-10
25-09-16, 17:53
Oχι, το κράτος ή μάλλον καλύτερα οι εκάστοτε κυβερνώνετες δεν θα κατεβάζουν τους φόρους, ακόμα και εαν υπάρχει υπερβολικά θετικό πρόσημο στα έσοδα. Δεν θα γίνει αυτό επειδή ξαφνικά θα έχουμε θετικό πρόσημο.

Δεν ειπα πουθενα για θετικο προσημο :lol:

Αν τα εσοδα ολων των ΕλΕπ τα παιρνει μια εταιρια, απλα η εταιρια δε θα αποδιδει φορους γιατι εχουν συστηματα νομιμης φοροαποφυγης.

Λεγανε πχ για τους καλλιτεχνες οτι δε πληρωνουν φορους επειδη περνανε τα εσοδα τους απο εταιριες. Και νομιμοι, και φοροαποφευγοντες.

Ε φαντασου 1εκ ελεπ/αγροτες κτλ να περναγε ολους τους ο τζιρος απο 1 εταιρια που θα εκανε τα ιδια τρικ. Τι θα επαιρνε το δημοσιο?

Αυτο ηταν το νοημα.

anon
25-09-16, 21:49
Δεν ειπα πουθενα για θετικο προσημο :lol:

Αν τα εσοδα ολων των ΕλΕπ τα παιρνει μια εταιρια, απλα η εταιρια δε θα αποδιδει φορους γιατι εχουν συστηματα νομιμης φοροαποφυγης.

Λεγανε πχ για τους καλλιτεχνες οτι δε πληρωνουν φορους επειδη περνανε τα εσοδα τους απο εταιριες. Και νομιμοι, και φοροαποφευγοντες.

Ε φαντασου 1εκ ελεπ/αγροτες κτλ να περναγε ολους τους ο τζιρος απο 1 εταιρια που θα εκανε τα ιδια τρικ. Τι θα επαιρνε το δημοσιο?

Αυτο ηταν το νοημα.

οι πολυεθνικές είναι που μπορούν να κάνουν μεγάλα κόλπα φοροαποφυγής, με το κυριότερο, μεταφορά των κερδών σε κάποια άλλη θυγατρική, με νόμιμο τρόπο, ώστε να φορολογηθεί εκεί. Μεγάλη αλυσίδα το έκανε αυτό. Πχ έχεις ένα προιόν, ας πούμε παγωτό, το φέρνεις απο Λουξεμβούργο, κόστος 1 ευρώ το κιλό, αλλά η μια θυγατρική, η παρασκευάστρια λουξεμβουργιανή το δίνει στην άλλη, πχ στην Ελλάδα, όχι προς 1και κάτι το κιλό αλλά πχ 3 ευρώ το κιλό. Η εδώ εταιρία το πουλά με 2 ευρώ το κιλό, υποτίθεται κάτω του κόστους (σαν κράχτης) οπότε τα κέρδη της εδώ εταιρίας, γίνονται κόστος (προωθησης;;; χαχαχα) και έτσι ουσιαστικά τα κέρδη εδώ "χάνονται" και πάνε αλλού (λουξεμβούργο) που έχει και πολύ χαμηλότερη φορολογία. Αν και τώρα ούτε αυτό χρειάζεται μιας και τα κέρδη φορολογούνται στην νομική έδρα της εταιρίας, οπότε κάνεις την έδρα στο Λουξεμβούργο, ένα γραφείο δηλαδή, οπότε η εταιρία φορολογείται εκεί. Θα μπορούσα να αναφέρω δεκάδες άλλες τέτοιες μορφές νόμιμης φοροαποφυγής. Ομως οι δυνατότητες αυτές είναι για τις πολύ πολύ μεγάλες εταιρίες, και δη πολυεθνικές. Δεν είναι για την εταιρία των 10-20 άντε 40-50 ατόμων (συνήθως).
Βέβαια δεν έχεις άδικο, και αυτές φοροδιαφεύγουν, για την ακρίβεια φοροαποφεύγουν.
Στην μία περίπτωση όμως έχεις πιο συνειδοτοποιημένους πολίτες, στην άλλη όλοι προσπαθούν να κλέψουν. Ο κλέψας του κλέψαντος.
https://www.youtube.com/watch?v=V4auBCUx9Qw

MNP-10
26-09-16, 01:57
οι πολυεθνικές είναι που μπορούν να κάνουν μεγάλα κόλπα φοροαποφυγής, με το κυριότερο, μεταφορά των κερδών σε κάποια άλλη θυγατρική, με νόμιμο τρόπο, ώστε να φορολογηθεί εκεί. Μεγάλη αλυσίδα το έκανε αυτό. Πχ έχεις ένα προιόν, ας πούμε παγωτό, το φέρνεις απο Λουξεμβούργο, κόστος 1 ευρώ το κιλό, αλλά η μια θυγατρική, η παρασκευάστρια λουξεμβουργιανή το δίνει στην άλλη, πχ στην Ελλάδα, όχι προς 1και κάτι το κιλό αλλά πχ 3 ευρώ το κιλό. Η εδώ εταιρία το πουλά με 2 ευρώ το κιλό, υποτίθεται κάτω του κόστους (σαν κράχτης) οπότε τα κέρδη της εδώ εταιρίας, γίνονται κόστος (προωθησης;;; χαχαχα) και έτσι ουσιαστικά τα κέρδη εδώ "χάνονται" και πάνε αλλού (λουξεμβούργο) που έχει και πολύ χαμηλότερη φορολογία. Αν και τώρα ούτε αυτό χρειάζεται μιας και τα κέρδη φορολογούνται στην νομική έδρα της εταιρίας, οπότε κάνεις την έδρα στο Λουξεμβούργο, ένα γραφείο δηλαδή, οπότε η εταιρία φορολογείται εκεί. Θα μπορούσα να αναφέρω δεκάδες άλλες τέτοιες μορφές νόμιμης φοροαποφυγής. Ομως οι δυνατότητες αυτές είναι για τις πολύ πολύ μεγάλες εταιρίες, και δη πολυεθνικές. Δεν είναι για την εταιρία των 10-20 άντε 40-50 ατόμων (συνήθως).
Βέβαια δεν έχεις άδικο, και αυτές φοροδιαφεύγουν, για την ακρίβεια φοροαποφεύγουν.
Στην μία περίπτωση όμως έχεις πιο συνειδοτοποιημένους πολίτες, στην άλλη όλοι προσπαθούν να κλέψουν. Ο κλέψας του κλέψαντος.
https://www.youtube.com/watch?v=V4auBCUx9Qw

Ασε τις πολυεθνικες...

http://www.pcci.gr/evepimages/Eurostat_1_F22330.pdf

Σκρολαρισε τελευταια σελιδα.

Νομικα προσωπα (χονδρικη, λιανικη, αυτοκινητα) 140 δις τζιρο το 2011. Το ΑΕΠ ηταν τοτε κανα 200αρι. (Υπολογιζαν οτι με 1% επι του τζιρου θα εβγαζαν 1.4 δις).... Δε μπορω να βρω προσφατα, αλλα τα νουμερα ειναι σταθερα πανω απο 100 δις ευρω. Η μειωση του ΑΕΠ στη 5ετια ειναι καμμια 25-30αρια δις.

Λοιπον αυτα τα νομικα προσωπα με το τζιρο που πιανει σχεδον τα 3/4 του ΑΕΠ δε πληρωνουν ουτε 2-3 δις φορο.



http://www.naftemporiki.gr/finance/story/1033530/epidromi-gia-tin-eispraksi-22-dis-euro-apo-neous-forous
...
Ο φόρος εισοδήματος νομικών προσώπων προβλέπεται να παρουσιάσει αύξηση κατά 35 εκατ. ευρώ έναντι του 2015 και να διαμορφωθεί στα 2.945 εκατ. ευρώ.
....


Δλδ εταιριες με τζιρους 120+ δις ακατεβατα, εχουν φορο ουτε 3 δις που τα βγαζει μονος του ενας ενφια?

Και εμμεσους φορους εχεις 30+ ?

Και προσπαθουμε να καταργησουμε τους αυτοαπασχολουμενους για να παμε στο εταιρικο μοντελο το οποιο δηθεν θα αποδωσει - οταν παραδοσιακα, και συνεχως, δεν αποδιδει τιποτα σε σχεση με το τζιρο που κανει dominate το ΑΕΠ?

Το φορολογικο προβλημα της χωρας ειναι οτι αυτοι που κανουν το τζιρο (70-80% του ΑΕΠ) δε πληρωνουν μια.

- - - Updated - - -

Ελα βρηκα και ενα infographic:

174931

Απλα δες νουμερα. >100 δις τζιρους, κερδη 10 δις, φορολογουνται με 25-30% και καθαρισαν...

Αν ΟΛΟ ΤΟ ΑΕΠ των 170 δις, ηταν τζιρος παρομοιος απο επιχειρησεις, τοτε απλα τα φορολογικα εσοδα θα ηταν αντι για 3 δις, αντε 4-5 δις το πολυ και τελος.

Και μας λενε οτι πρεπει να κλεισουμε το μικρο να παμε στους μεγαλους γιατι οι μικροι φοροδιαφευγουν :lol::lol::lol:

Basilhs23_
26-09-16, 04:49
Τελικά τα εκκαθαριστικά του ΕΝΦΙΑ έχουν τις νέες τιμές ζώνης. Ήρθε χαμηλότερος ο φόρος και σε εμένα και στην μητέρα μου, βέβαια δεν ήταν μεγάλη η μείωση αλλά είναι μείωση. Και στον λογαριασμό της ΔΕΗ δείχνει την νέα μειωμένη τιμή ζώνης.

anestis375
02-11-16, 18:44
Απορία: έxουν μείνει 3 δόσεις για ΕΝΦΙΑ..μπορώ να τις πληρώσω εφ'απαξ ή θα αφαιρεθεί μόνο η πρώτη(του Νοεμβρίου);
Μιλάω για Web Banking

ThReSh
02-11-16, 19:01
Λογικά ναι, έτσι γίνεται και αν θες εξαρχής να πληρώσεις όλο το ποσό εφάπαξ.

anestis375
02-11-16, 19:07
Λογικά ναι, έτσι γίνεται και αν θες εξαρχής να πληρώσεις όλο το ποσό εφάπαξ.

Ναι και εγώ αυτό σκέφτηκα μόνο που δεν ήμουν σίγουρος επειδή για εφ'απαξ έπρεπε να πας στην εφορία(έτσι νομίζω)..
Το έχεις δοκιμάσει ; Είναι επιβεβαιωμένο;

slalom
02-11-16, 22:04
Ναι γινεται

@ ADSLgr.com All rights reserved.