PDA

Επιστροφή στο Forum : Τέλος ακινήτων. Θα πληρώσετε;



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 [44] 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57

evantigger
02-11-16, 22:15
Ναι και εγώ αυτό σκέφτηκα μόνο που δεν ήμουν σίγουρος επειδή για εφ'απαξ έπρεπε να πας στην εφορία(έτσι νομίζω)..
Το έχεις δοκιμάσει ; Είναι επιβεβαιωμένο;

Εγώ τα πλήρωσα όλα μαζί από την αρχή. Δε ξαναενοχλούνε για αυτό...

Michael30
12-11-16, 18:40
Ναι και εγώ αυτό σκέφτηκα μόνο που δεν ήμουν σίγουρος επειδή για εφ'απαξ έπρεπε να πας στην εφορία(έτσι νομίζω)..
Το έχεις δοκιμάσει ; Είναι επιβεβαιωμένο;

Επιβεβαιωμένο. Η οφειλή έχει ένα μοναδικό κωδικό, μπορείς να πληρώσεις ό,τι ποσό θέλεις και αυτό αφαιρείται από το υπόλοιπο της οφειλής (τσέκαρε το 2-3 εργάσιμες μετά την κατάθεση στο taxisnet).

anestis375
12-11-16, 21:18
Ναι τώρα μπήκα και αφαιρέθηκαν και οι 3 δόσεις..
Ευχαριστώ guys :oneup:

lewton
15-11-16, 09:47
Εν πάση περιπτώσει αν από λάθος βάλεις περισσότερα λεφτά δεν τα χάνεις, θα συμψηφιστούν με κάποια άλλη οφειλή, ακόμα κα μελλοντική.
Αρκεί να το προσέξεις και να το ζητήσεις. :p

ciaoant1
19-02-17, 18:24
Γεια σας,

Ξεθάβω το θέμα, για να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το εξής πρόβλημα που αντιμετωπίζω:

Πρόσφατα πέθανε γ γιαγιά μου, και άφησε κληρονομιά το σπίτι της στη θεία μου.

Προκειμένου όμως να κάνει όλα τα αναγκαία χαρτιά η θεία μου, της ζήτησαν να κάνει και ένα "τοπογραφικό σχέδιο" του σπιτιού (ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων), στο οποίο φάνηκε ότι το σπίτι της γιαγιάς ήταν μερικά (λίγα) τετραγωνικά μέτρα παραπάνω απ' ότι ήταν δηλωμένο ως τώρα. Μάλλον αυτό δεν είναι και ασυνήθιστο σε παλιά σπίτια όπως αυτό της γιαγιάς...

Η θεία μου έκανε λοιπόν και μια ανανέωση του Ε9, ώστε να είναι και τυπικά εντάξει με την εφορία.

Η ερώτηση είναι αν χρειάζεται να πάει και στη ΔΕΗ, με το καινούργιο Ε9, ώστε να δηλώσει και εκεί τα νέα τετραγωνικά μέτρα του σπιτιού, ή εάν η ΔΕΗ θα ανανεώσει αυτόματα τη βάση δεδομένων της (αν έχει σύνδεση με την εφορία).

Να σημειώσω ότι η θεία μου είναι ανάπηρη, και το σπίτι είναι εκτός πόλης, οπότε το ταξίδι δεν είναι εύκολο, και θα ήμουν υπόχρεος αν κάποιος ξέρει να μας πει τι ισχύει, αλλιώς κάποιος θα πρέπει να τρέξει, και πιθανότατα πάλι θα τρέχουμε για να βγάλουμε πληρεξούσια, κτλ.

Επειδή την έχω κάνει τη διαδικασία ήδη μια φορά, είπα μήπως καταφέρω να την αποφύγω - αν κάποιος γνωρίζει τι ισχύει, ας κάνει έναν κόπο να το γράψει, ώστε να μην ταλαιπωρηθούμε άδικα...

Ευχαριστώ

tsorbi
19-02-17, 19:10
Τα επιπλέον τετραγωνικά δηλώνονται στον Δήμο που ανήκει το ακίνητο και ο Δήμος ενημερώνει την ΔΕΗ ώστε να χρεωθούν τα δημοτικά τέλη και ο δημοτικός φόρος.

ciaoant1
19-02-17, 21:37
Ευχαριστω!

kerkiss
20-02-17, 10:05
Ας μην ασχοληθεί καθόλου με την ΔΕΗ και τα επιπλέον τετραγωνικά
Αν συνεχίσει να πληρώνει τους λογαριασμούς δεν υπάρχει πρόβλημα.

cool11
02-03-17, 15:12
O φετινος ΕΝΦΙΑ ποτε θα ξεκινησει;;;;

kerkiss
02-03-17, 15:52
O φετινος ΕΝΦΙΑ ποτε θα ξεκινησει;;;;

Έπιασες το τζόκερ και βιάζεσαι να πληρώσεις ; :p

xmperop1
02-03-17, 19:32
O φετινος ΕΝΦΙΑ ποτε θα ξεκινησει;;;;

Σε πέντε δόσεις, από τέλος Σεπτεμβρίου μέχρι τέλος Ιανουαρίου.
Οπως το 2016.

cool11
02-03-17, 22:00
Σε πέντε δόσεις, από τέλος Σεπτεμβρίου μέχρι τέλος Ιανουαρίου.
Οπως το 2016.

Καλοκαιρι συνηθως το εχουν διαθεσιμο για τους πολιτες;

xmperop1
02-03-17, 22:45
Καλοκαιρι συνηθως το εχουν διαθεσιμο για τους πολιτες;

Αρχές Σεπτεμβρίου ίσως λίγο νωρίτερα.

manoulamou
03-03-17, 09:23
Έπιασες το τζόκερ και βιάζεσαι να πληρώσεις ; :p

Απ το πληκτρολογιο μου το βουτηξες... εγω ακομη αποπληρωνω - όποτε εχω - τα περσινα... Δεν ξερω για εσας, προσωπικα επαψα απο το 12, να δινω προτεραιοτητα στην εφορια! :mad:

kerkiss
03-03-17, 10:39
Απ το πληκτρολογιο μου το βουτηξες... εγω ακομη αποπληρωνω - όποτε εχω - τα περσινα... Δεν ξερω για εσας, προσωπικα επαψα απο το 12, να δινω προτεραιοτητα στην εφορια! :mad:

Μην ανησυχείς υπάρχουν και χειρότερα.
Εγώ πέρα από τα περσινά πληρώνω και δήθεν χρέη που έχω ήδη πληρώσει από το 2008 και μου τα ξαναεμφανήσανε πριν από δύο χρόνια και παρόλα τα αποδεικτικά στοιχεία που τους έχω στείλει ακόμα να λυθεί.
Έχουν βέβαια παραδεχτεί το λάθος τους αλλά δεν το έχουν διορθώσει και συνεχίζω να πληρώνω ενώ θα έπρεπε επιπλέον να μου επιστρέψουν και την έκπτωση (περίπου 350ευρώ) που είχα το 2008.
Ελλάδα το μεγαλείο σου. :p

cool11
12-07-17, 08:30
Μες το καλοκαιρι θα εχουμε αναρτηση των νεων εκκαθαριστων του ΕΝΦΙΑ...
http://www.naftemporiki.gr/story/1257500/gumnoi-stin-eforia

manicx
12-07-17, 11:29
Εγώ απορώ. Υπάρχει κάποιο εμπόδιο να βάλουν τον ΕΝΦΙΑ από αρχές έτους και να σπάσει σε 12 δόσεις; Τουλάχιστο μετά η δόση βγαίνει αρκετά μικρότερη και κάπως κουμαντάρεται.

tzelen
12-07-17, 11:38
Εγώ απορώ. Υπάρχει κάποιο εμπόδιο να βάλουν τον ΕΝΦΙΑ από αρχές έτους και να σπάσει σε 12 δόσεις; Τουλάχιστο μετά η δόση βγαίνει αρκετά μικρότερη και κάπως κουμαντάρεται.

Έλα μου ντε.

slalom
12-07-17, 12:23
Εγώ απορώ. Υπάρχει κάποιο εμπόδιο να βάλουν τον ΕΝΦΙΑ από αρχές έτους και να σπάσει σε 12 δόσεις; Τουλάχιστο μετά η δόση βγαίνει αρκετά μικρότερη και κάπως κουμαντάρεται.
Πληρωνεις με καρτα, και βαζεις εως 12 ατοκες δοσεις

sdikr
12-07-17, 13:02
Πληρωνεις με καρτα, και βαζεις εως 12 ατοκες δοσεις

Είναι και αυτό μια λύση, αλλά αν δεν έχεις πιστωτική κάρτα ή αν δεν μπορεί να καλύψει το πόσο;

WAntilles
12-07-17, 13:34
Εγώ απορώ. Υπάρχει κάποιο εμπόδιο να βάλουν τον ΕΝΦΙΑ από αρχές έτους και να σπάσει σε 12 δόσεις; Τουλάχιστο μετά η δόση βγαίνει αρκετά μικρότερη και κάπως κουμαντάρεται.

Το εμπόδιο της ανικανότητας-ανεπαγγελματισμού της κυβέρνησης.

Τα ίδια και για τον φόρο εισοδήματος.

tzelen
12-07-17, 13:36
Το εμπόδιο της ανικανότητας-ανεπαγγελματισμού της κυβέρνησης.

Τα ίδια και για τον φόρο εισοδήματος.

Εντάξει.

Το κάναμε το καθήκον μας και σήμερα να την πούμε στους τσυριζαίους.

Βέβαια, ποιά κυβερνησάρα θέσπισε τον ΕΝΦΙΑ δεν μας λες. Ούτε πόσες και πόσα χρόνια πέρασαν από την θέσπισή του.

sdikr
12-07-17, 13:36
Το εμπόδιο της ανικανότητας-ανεπαγγελματισμού της κυβέρνησης.

Τα ίδια και για τον φόρο εισοδήματος.

Για το ΠΑΣΟΚ λες, για την ΝΔ; ή για τον ΣΥΡΙΖΑ;

mezger
12-07-17, 13:50
Εγώ απορώ. Υπάρχει κάποιο εμπόδιο να βάλουν τον ΕΝΦΙΑ από αρχές έτους και να σπάσει σε 12 δόσεις; Τουλάχιστο μετά η δόση βγαίνει αρκετά μικρότερη και κάπως κουμαντάρεται.

Υπάρχουν κάποια θέματα, πρώτον οι προθεσμίες υποβολής Ε9 (αν κάποιος πεθάνει Δεκέμβρη, οι κληρονόμοι έχουν μέχρι τον επόμενο Μάιο να δηλώσουν τα ακίνητα που κληρονομούν, for good reason), δεύτερον και μάλλον σημαντικότερο οι εκπτώσεις λόγω αναπηρίας, που πατάνε πάνω στη δήλωση εισοδήματος. Ελέγχεται δηλαδή η αναπηρία κατά την υποβολή της δήλωσης, και κοιτάνε το αποτέλεσμα για τον ΕΝΦΙΑ.
Θεωρητικά θα μπορούσαν να παραβλεφθούν αυτά και να γίνει, πρακτικά σκέψου αντιδράσεις τη χρονιά που θα αρχίσει ο καινούργιος ΕΝΦΙΑ αμέσως αφού τελειώσει ο προηγούμενος, και θα συνεχίζεται κάθε μήνα μέχρι να τελειώσει το σύμπαν/τα μνημόνια.

nfotis
12-07-17, 14:27
Το άσχημο είναι ότι για τον υπολογισμό του ΕΝΦΙΑ θα χρησιμοποιηθούν οι αντικειμενικές αξίες του 2007, οι οποίες δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα σήμερα.

Ν.Φ.

ThReSh
12-07-17, 14:47
Το άσχημο είναι ότι για τον υπολογισμό του ΕΝΦΙΑ θα χρησιμοποιηθούν οι αντικειμενικές αξίες του 2007, οι οποίες δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα σήμερα.

Ν.Φ.

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Οι αντικειμενικές έπεσαν λίγο το 2015 (ή το 2016) κι ήδη ο περσινός ΕΝΦΙΑ υπολογίστηκε με αυτές (πχ σε μας από 2750/τμ πήγε 2300/τμ). Με υψηλότερους συντελεστές βέβαια ώστε να μην υπάρχουν ιδιαίτερες διαφορές.

Τώρα μου λες (πρόσεξα ότι το ανέφερε και κάποιος στο FB) ότι ο φετινός θα υπολογιστεί με το 2750/τμ (του 2007) που ίσχυε πριν? Ασφαλώς κι όχι...


Υποτίθεται ότι μέχρι τον φετινό Δεκέμβριο θα γίνει η εξίσωση με τις εμπορικές ώστε ο ΕΝΦΙΑ του 2018 να είναι με αυτές. Ακόμα μεγαλύτεροι συντελεστές βέβαια για να μην πέσει το συνολικό ποσό είσπραξης.

nfotis
12-07-17, 16:33
Δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Οι αντικειμενικές έπεσαν λίγο το 2015 (ή το 2016) κι ήδη ο περσινός ΕΝΦΙΑ υπολογίστηκε με αυτές (πχ σε μας από 2750/τμ πήγε 2300/τμ). Με υψηλότερους συντελεστές βέβαια ώστε να μην υπάρχουν ιδιαίτερες διαφορές.

Τώρα μου λες (πρόσεξα ότι το ανέφερε και κάποιος στο FB) ότι ο φετινός θα υπολογιστεί με το 2750/τμ (του 2007) που ίσχυε πριν? Ασφαλώς κι όχι...


Υποτίθεται ότι μέχρι τον φετινό Δεκέμβριο θα γίνει η εξίσωση με τις εμπορικές ώστε ο ΕΝΦΙΑ του 2018 να είναι με αυτές. Ακόμα μεγαλύτεροι συντελεστές βέβαια για να μην πέσει το συνολικό ποσό είσπραξης.

Να δούμε, το είδα στο FB κι εγώ για αντικειμενικές του 2007 και μου έκανε εντύπωση.
Ιδού και μια αναφορά:
http://www.liberal.gr/arthro/151932/apopsi/a-zampoukas/dikes-expres-gia-ton-enfia-apo-to-ste.html

Ν.Φ.

ThReSh
12-07-17, 16:38
Ιδού και μια αναφορά:
http://www.liberal.gr/arthro/151932/apopsi/a-zampoukas/dikes-expres-gia-ton-enfia-apo-to-ste.html

Ν.Φ.

Τώρα που κοιτάω τα περσινά (2016) εκκαθαριστικά ΕΝΦΙΑ, που είναι πολύ πιο αναλυτικά από τις προηγούμενες χρονιές, βλέπω ξεκάθαρα 2300/τμ αντί για 2750/τμ που ήταν πριν (δλδ η τιμή του 2007).

Ακόμα και στους λογαριασμούς της ΔΕΗ το ΤΑΠ είναι με τις νέες τιμές.

Οπότε αυτός που έγραψε το άρθρο κάνει λάθος...

jkoukos
12-07-17, 16:49
Να δούμε, το είδα στο FB κι εγώ για αντικειμενικές του 2007 και μου έκανε εντύπωση.
Ιδού και μια αναφορά:
http://www.liberal.gr/arthro/151932/apopsi/a-zampoukas/dikes-expres-gia-ton-enfia-apo-to-ste.html

Ν.Φ.
Αν ο αρθρογράφος έκανε τον κόπο να ρίξει μια ματιά στην επίσημη πληροφόρηση (http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/Services/Polites/Antikeimenikes.html), θα έβρισκε πανεύκολα ότι υπάρχει το ΦΕΚ 48/Β/20.01.2016 με τις νέες αντικειμενικές αξίες που ισχύουν αναδρομικά από 21-5-2015 και βάσει αυτών βγήκε ο περσινός ΕΝΦΙΑ.
Βέβαια η αλήθεια είναι ότι εξακολουθούν να είναι κατά πολύ υψηλότερες των εμπορικών στις περισσότερες των περιπτώσεων.

slalom
12-07-17, 21:46
Είναι και αυτό μια λύση, αλλά αν δεν έχεις πιστωτική κάρτα ή αν δεν μπορεί να καλύψει το πόσο;
Αν δεν εχεις, βγαζεις, μονο τα του κρατους να βαλεις σε δοσεις σου λυνει τα χερια

Αν το ποσο ειναι υψηλο εννοεις?
Βγαζεις και μια δευτερη, με 2 εχεις αρκετη πιστωση

Το άσχημο είναι ότι για τον υπολογισμό του ΕΝΦΙΑ θα χρησιμοποιηθούν οι αντικειμενικές αξίες του 2007, οι οποίες δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα σήμερα.
Το ποσο που πρεπει να εισπραξουν νομιζω ειναι 3,6 δις, ειναι σταθερο, οποτε αναπροσαρμοζουν τους συντελεστες

Μικρη η διαφορα εκτος αν οι αντικειμενικες ειναι εντελως διαφορετικες

sdikr
12-07-17, 21:49
Αν δεν εχεις, βγαζεις, μονο τα του κρατους να βαλεις σε δοσεις σου λυνει τα χερια

Αν το ποσο ειναι υψηλο εννοεις?
Βγαζεις και μια δευτερη, με 2 εχεις αρκετη πιστωση



Sorry, αλλά πότε έκανες αίτηση για κάρτα πιστωτική εσύ σε τράπεζα τα τελευταία 10 χρονιά (και δεν σε λένε Ονάση ή κάποιο παραπλήσιο όνομα) και πήρες κάρτα;
Πίστωση, αν και λέμε αν, σου βγάλουν είναι συνήθως στα 600 ευρώ, αν σου βγάλουνε μια δεν θα σου βγάλουνε δεύτερη.

anon
12-07-17, 22:14
Sorry, αλλά πότε έκανες αίτηση για κάρτα πιστωτική εσύ σε τράπεζα τα τελευταία 10 χρονιά (και δεν σε λένε Ονάση ή κάποιο παραπλήσιο όνομα) και πήρες κάρτα;
Πίστωση, αν και λέμε αν, σου βγάλουν είναι συνήθως στα 600 ευρώ, αν σου βγάλουνε μια δεν θα σου βγάλουνε δεύτερη.

ακριβώς αυτό. Πάνε οι εποχές που στέλνανε έτοιμες κάρτες χωρίς καν να ζητήσεις και στην κουτσή μαρία, είχες δεν είχες εισόδημα. Πλέον έχει έλεγχο, και μάλιστα ενδολεχή (όπως πάντα θα έπρεπε). Αν δεν έχεις ένα καλό προφιλ εισοδημάτων που να σου περισσεύει χρήμα, πιστωτική κάρτα ή δάνεια, δεν παίρνεις.

slalom
12-07-17, 23:43
Sorry, αλλά πότε έκανες αίτηση για κάρτα πιστωτική εσύ σε τράπεζα τα τελευταία 10 χρονιά (και δεν σε λένε Ονάση ή κάποιο παραπλήσιο όνομα) και πήρες κάρτα;
Πίστωση, αν και λέμε αν, σου βγάλουν είναι συνήθως στα 600 ευρώ, αν σου βγάλουνε μια δεν θα σου βγάλουνε δεύτερη.
Ειχα 2 μεχρι τελος 2016, οπου εβγαλα και τριτη
Με εισοδημα <15Κ η ΕΤΕ μου εχει δωσει οριο 2000€, η Alpha (η τελευταια πριν 6 μηνες) μου εδωσε οριο 1500€
και η τριτη (πειραιως) εχει οριο 1000€ και δεν την χρησιμοποιω, ο λογαριασμος ειναι αδειος

voithostyrempora2
14-07-17, 01:22
Εγώ λέω να μειωθούν στο μισό οι αντικειμενικές αξίες και να διπλασιαστούν οι συντελεστες. Ετσι και ο nfotis θα'ναι χαρούμενος που οι αντικειμενικές θα είναι πολύ κοντά στις πραγματικές και η Κυβερνηση θα εισπράττει το ίδιο ποσό με την ίδια ταξική συνθεση πληρωμης. Win-win .

aroutis
14-07-17, 02:11
Sorry, αλλά πότε έκανες αίτηση για κάρτα πιστωτική εσύ σε τράπεζα τα τελευταία 10 χρονιά (και δεν σε λένε Ονάση ή κάποιο παραπλήσιο όνομα) και πήρες κάρτα;
Πίστωση, αν και λέμε αν, σου βγάλουν είναι συνήθως στα 600 ευρώ, αν σου βγάλουνε μια δεν θα σου βγάλουνε δεύτερη.
Δεν ισχυει κάτι τέτοιο.
Το πιστωτικό όριο είναι ανάλογο του τι δηλώνεται στο E1 και της εγκριτικής διαδικασίας που παιρνά ο αιτούμενος στο όποιο τραπεζικό ιδρυμα και να πα (ειναι τυποποιημένη) και περνά από Τειρεσία και κάποιες στανταρντ αναλύσεις πιστωτικού ρίσκου.

ΔΕΝ ισχύει το ότι ντε και καλά θα πάρεις 600άρια.
Όσο για cross sell ενέργειες, φυσικά και παίζουν. Απλά είναι πλέον πιο στοχευμένες αφού προφανώς και υπάρχουν καλύτερα εργαλεία (δες BI , data analytics και όχι μόνο).

dhmk
14-07-17, 07:20
Αμ το άλλο, να πληρώνουμε το λεγόμενο ηλεκτρονικό πιστοποιητικό ανά 5 χρόνια κανά 500 το ακίνητο; Τι λέτε γιαυτό;

Έχουμε τρελαθεί εντελώς σε αυτή τη χώρα!

cool11
26-07-17, 09:42
Τέλη Αυγούστου έρχονται τα εκκαθαριστικά για τον ΕΝΦΙΑ
http://news.in.gr/economy/article/?aid=1500156421

"Ωραιος" φορος.
Κι ο Συριζα που εξηγγειλε να τον καταργησει, τελικα αποφασισε να τον κρατησει.
Μπραβο Συριζα. Και ψευτες, και μια απο τα ιδια με τους αλλους.

manoulamou
26-07-17, 10:39
ΟΥΔΕΝ ΜΟΝΙΜΟΤΕΡΟΝ ΤΟΥ ΠΡΟΣΩΡΙΝΟΥ εν Ελλαδι! ΕΕΤΗΔΕ = ΕΕΤΑ = ΕΝΦΙΑ κοκ

Μετα την ξεφτιλα της κωλοτουμπας του ΟΧΙ στο δημοψηφισμα που σε μια εβδομαδα εγινε ΝΑΙ-ΣΕ-ΟΛΑ, τα υπολοιπα ειναι πταισματα! Χειροτεροι απ τους προηγουμενους γιατι ο Βααγος ως συνταγματολογος ελεγε οτι φορος δεν μπορει να εισπραχθει μεσω λογαριασμων ΔΕΚΟ εξ ου και εφτιαξε το εκτακτο ειδικο τελος. :p Και ο Αντωνακης ηταν καραδεξιος, ουδεποτε ισχυριστηκε κατι αλλο. ΕΕΕ πρωτηφοραριστερα ειν αυτη... Οπως ελεγε και ο σιδερενιος / Βασίλης Τριανταφυλλίδης: ΘΑ ΘΑΘΑ ΘΑ ΘΑΘΑΘΑ ΘΑ ΘΑ
(https://www.youtube.com/watch?v=FHxNeycuGHo)

:twisted:

ThReSh
26-07-17, 11:08
Αν δεν κοπούν δαπάνες, ο ΕΝΦΙΑ δεν μειώνεται/κόβεται...

nnn
26-07-17, 11:26
Αν δεν κοπούν δαπάνες, ο ΕΝΦΙΑ δεν μειώνεται/κόβεται...

Ζεστό χρήμα, σιγά μην τον κόψουν.

kerkiss
26-07-17, 11:41
Ζεστό χρήμα, σιγά μην τον κόψουν.

Κατά την γνώμη μου ο ΕΝΦΙΑ δεν πρέπει να κοπεί αλλά να μειωθεί προοδευτικά και φυσικά να έχει περισσότερα κριτήρια που διαφοροποιούν τις καταστάσεις και τον κάνουν δικαιότερο

dhmk
26-07-17, 11:51
Στην Κύπρο, που είχε επιβληθεί κάτι αντίστοιχο κατά την κρίση, τώρα καταργήθηκε εντελώς και πάλι.

PopManiac
26-07-17, 12:18
Καλά, αν περιμένετε να κοπεί ποτέ ο ΕΝΦΙΑ, θα περιμένετε..... πολύ, τόσο πολύ που πρώτα θα έχετε(ουμε) μάθει αν τελικά ο Αγ. Πέτρος είναι πορτιέρης εκεί πάνου (και ποιος είναι ο πορτιέρης εκεί κάτου) και αν γενικά υπάρχει κει πάνου και κει κάτου :cool:

ThReSh
26-07-17, 12:33
Στην Κύπρο, που είχε επιβληθεί κάτι αντίστοιχο κατά την κρίση, τώρα καταργήθηκε εντελώς και πάλι.

Λεπτομέρειες...

manoulamou
26-07-17, 15:25
Αν δεν κοπούν δαπάνες, ο ΕΝΦΙΑ δεν μειώνεται/κόβεται...
Κοβουν τις απαραιτητες για Παιδεια - Υγεια αλλά οι πραγματικες σπαταλες ειναι εκτος παντος ελεγχου!
Σιγα μην καταργησουν τον ΕΝΦΙΑ, απλα θα τον... ξαναβαφτισουν... :whistle:

giwrgosth
26-07-17, 16:05
Όχι...
(Απαντάω στο τίτλο του θέματος)

nnn
26-07-17, 19:39
Κάποιος μεγαλοξενοδόχος-μέλος μας πρέπει να ετοιμάζει πάρτυ :tooth



Απαλλαγή της Λέσβου και τη Κω από τον ΕΝΦΙΑ για τα έτη 2017 και 2018 προβλέπει, μεταξύ άλλων, οδηγία που αφορά την υποχρεωτική, αυτόματη ανταλλαγή πληροφοριών μεταξύ των χωρών και προσβλέπει στην αποδοτικότερη είσπραξη φόρων.

voithostyrempora2
27-07-17, 15:08
Προσπερνώ τα περί μεγαλοξενοδόχου :twisted: (διανυκτερευση κανείς; :cool: ) και οφείλω να σημειωσω ότι ειναι μια σωστότατη κίνηση από τη μεριά της Κυβερνησης , αλλά έπρεπε να χε συμπεριληφθεί και η Κεφαλλονιά. Εμείς γλιτώνουμε 11.000+11.000 = 22.000 ευρώ ΕΝΦΙΑ για δύο χρόνια, όπως ειχα γράψει και εδώ (https://www.adslgr.com/forum/threads/546239-%CE%A4%CE%AD%CE%BB%CE%BF%CF%82-%CE%B1%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%AE%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%98%CE%B1-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%8E%CF%83%CE%B5%CF%84%CE%B5?p=6005659#post6005659). Πα να πάρω καινούριο αμάξι. Με 22.000 τί παίρνω; :p

sdikr
27-07-17, 15:16
Προσπερνώ τα περί μεγαλοξενοδόχου :twisted: (διανυκτερευση κανείς; :cool: ) και οφείλω να σημειωσω ότι ειναι μια σωστότατη κίνηση από τη μεριά της Κυβερνησης , αλλά έπρεπε να χε συμπεριληφθεί και η Κεφαλλονιά. Εμείς γλιτώνουμε 11.000+11.000 = 22.000 ευρώ ΕΝΦΙΑ για δύο χρόνια, όπως ειχα γράψει και εδώ (https://www.adslgr.com/forum/threads/546239-%CE%A4%CE%AD%CE%BB%CE%BF%CF%82-%CE%B1%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%AE%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%98%CE%B1-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%8E%CF%83%CE%B5%CF%84%CE%B5?p=6005659#post6005659). Πα να πάρω καινούριο αμάξι. Με 22.000 τί παίρνω; :p

Αμάξι δεν έχει, πρώτα θα πάρουμε φάρμακα :p

voithostyrempora2
27-07-17, 15:19
Μα τώρα εχουμε άφθονα ευρώ, δεν κινδυνεύουν οι εισαγωγές μας. Δεν εχουμε κρατισμό να μας κυβερνανε οι δραχμιστές κομμουνιστές, αλλά αγνό Καπιταλισμο για όλους. Να μη γευθουμε τα καλά του νεοφιλελευθερισμου; ε, τωρα άμα ψοφανε και μερικοί απ'την πείνα, οι ίδιοι φταίνε, που κάνουν λάθος επιλογές σε κρίσιμες στιγμές (https://www.youtube.com/watch?v=9UgoPCpsP_I).

@ ADSLgr.com All rights reserved.