PDA

Επιστροφή στο Forum : Τέλος ακινήτων. Θα πληρώσετε;



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 [45] 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57

sdikr
27-07-17, 15:25
Μα τώρα εχουμε άφθονα ευρώ, δεν κινδυνεύουν οι εισαγωγές μας. Δεν εχουμε κρατισμό να μας κυβερνανε οι δραχμιστές κομμουνιστές, αλλά αγνό Καπιταλισμο για όλους. Να μη γευθουμε τα καλά του νεοφιλελευθερισμου; ε, τωρα άμα ψοφανε και μερικοί απ'την πείνα, οι ίδιοι φταίνε, που κάνουν λάθος επιλογές σε κρίσιμες στιγμές (https://www.youtube.com/watch?v=9UgoPCpsP_I).

Έτσι όπως τα λες είναι και έχεις και μερικούς που σου λένε τι αμάξι να πάρω με 22000 ευρώ

voithostyrempora2
27-07-17, 15:30
Από το να τα εισπράξει ο Τσεκελώτος, χίλιες φορές καλύτερα να τα παρει η Audi.

Το να σου ζητάνε 11.000 ευρώ φόρο ακινητων ετησιως είναι εξωπραγματικό νούμερο για βιοπαλαιστες του μόχθου και μικροεπιχειρηματίες. Μάλιστα αυτό το ποσό ειναι flat, ακόμη και αν εχεις ζημιές στην επιχειρηση σου ή αν την εχεις κλειστή. Ο παραλογισμός σε όλο του το μεγαλείο.

Βλέπω ότι το Audi A3 ξεκινάει από τα 21.500 ευρώ (http://www.kathimerini.gr/868912/gallery/aytokinhsh/nea-montela/ta-panta-gia-to-neo-audi-a3-times---e3oplismos) :p. Ενδιαφέρον :clap:.

sdikr
27-07-17, 15:39
Από το να τα εισπράξει ο Τσεκελώτος, χίλιες φορές καλύτερα να τα παρει η Audi.

Το να σου ζητάνε 11.000 ευρώ φόρο ακινητων ετησιως είναι εξωπραγματικό νούμερο για βιοπαλαιστες του μόχθου και μικροεπιχειρηματίες. Μάλιστα αυτό το ποσό ειναι flat, ακόμη και αν εχεις ζημιές στην επιχειρηση σου ή αν την εχεις κλειστή. Ο παραλογισμός σε όλο του το μεγαλείο.

Βλέπω ότι το Audi A3 ξεκινάει από τα 21.500 ευρώ (http://www.kathimerini.gr/868912/gallery/aytokinhsh/nea-montela/ta-panta-gia-to-neo-audi-a3-times---e3oplismos) :p. Ενδιαφέρον :clap:.

Είσαι σε ειδική κατηγόρια για τον φόρο ακινήτων, αλλά μην ξεχνάς ότι πλέον παίρνουν φόρο ακόμα και απο αυτούς που έχουν ενα χωράφι.
Ελπίζω να βοηθήσει λιγάκι τώρα με τις ζημιές.

voithostyrempora2
27-07-17, 15:49
Εννοείται ότι ειναι καταπτυστος ο φόρος στα αγροκτήματα. Ολες αυτές οι θυσίες για να μείνουμε στο ευρώ ικανοποιώντας την ψύχωση του Σοϊμπλε για παρανοϊκα υψηλά πρωτογενή πλεονασματα είναι η αρχή όλων των κακών. Εξίσου κατάπτυστο είναι να φορολογουν επιχειρησεις που εξαρτώνται και ζουν από το floor space τους με flat τρόπο ως προς τα τετραγωνικά τους, ακόμη και αν εχουν ζημιές ή ειναι κλειστές. Ανείπωτη τραγωδια.

Η απαλλαγή για 2 χρόνια από ΕΝΦΙΑ είναι μια βοήθεια, ειδικά για τους μικροξενοδοχους που αποτελούν την ραχοκοκκαλια της κοινωνίας και της οικονομίας της Κω. Εάν διατηρηθει επ αοριστω και ο μειωμένος ΦΠΑ Αιγαίου στην Κω όπως ακούγεται, θα ναι μια εξίσου μεγάλη βοήθεια.

eqvus
27-07-17, 16:06
Εννοείται ότι ειναι καταπτυστος ο φόρος στα αγροκτήματα. Ολες αυτές οι θυσίες για να μείνουμε στο ευρώ ικανοποιώντας την ψύχωση του Σοϊμπλε για παρανοϊκα υψηλά πρωτογενή πλεονασματα είναι η αρχή όλων των κακών. Εξίσου κατάπτυστο είναι να φορολογουν επιχειρησεις που εξαρτώνται και ζουν από το floor space τους με flat τρόπο ως προς τα τετραγωνικά τους, ακόμη και αν εχουν ζημιές ή ειναι κλειστές. Ανείπωτη τραγωδια.

Η απαλλαγή για 2 χρόνια από ΕΝΦΙΑ είναι μια βοήθεια, ειδικά για τους μικροξενοδοχους που αποτελούν την ραχοκοκκαλια της κοινωνίας και της οικονομίας της Κω. Εάν διατηρηθει επ αοριστω και ο μειωμένος ΦΠΑ Αιγαίου στην Κω όπως ακούγεται, θα ναι μια εξίσου μεγάλη βοήθεια.

Να μην σε στεναχωρήσω αλλά δεν πιστεύω να την πάρουν όλοι την απαλαγη! Απαλαγη χωρίς ζημίες;

Στο εύχομαι βέβαια αλλά το βλέπω δύσκολο.

voithostyrempora2
27-07-17, 16:16
Χμμμ, αυτό βλέπω κι εγώ τώρα. Μάλλον τζάπα χάρηκα (http://www.aegeanews.gr/news/chrima-asfaleies/95605/enfia-kos-lesvos-apalassontai-gia-dyo-chronia-mono-gia-tis-katoikies-diapistomenes-zimies-apofasi-tis-kyvernisis/), αφού ευτυχως κανένα από τα ακινητα μας δεν υπέστη την παραμικρή ζημια πλην σπασμένων ειδών οικοσκευής (και μερικά μπουκάλια ουισκυ στο μπαρ του ξενοδοχέιου :p, λέτε να πιάνει ;;;;;; :cool: ). Πάει και το Audi :p . Θα κάνουμε το πατριωτικό μας καθήκον και φέτος, πληρώνοντας μισό αυτοκίνητο σε ΕΝΦΙΑ :twisted: . Α ρε Σόιμπλε, χίλια χρόνια θα ζήσεις. Το ευρώ να'ν'καλά και ποιος χεστηκε για μας ;

anon
28-07-17, 07:40
Εννοείται ότι ειναι καταπτυστος ο φόρος στα αγροκτήματα. Ολες αυτές οι θυσίες για να μείνουμε στο ευρώ ικανοποιώντας την ψύχωση του Σοϊμπλε για παρανοϊκα υψηλά πρωτογενή πλεονασματα είναι η αρχή όλων των κακών.

O Σόιμπλε ήθελε και θέλει να φύγουμε απο το ευρώ. Αλλοι ειναι που λένε ευρώ και ξερό ψωμί. Ε σου λέει ο άνθρωπος, και ξερό ψωμί θαχετε. ΟΚ; :wink:

kerkiss
28-07-17, 09:05
O Σόιμπλε ήθελε και θέλει να φύγουμε απο το ευρώ. Αλλοι ειναι που λένε ευρώ και ξερό ψωμί. Ε σου λέει ο άνθρωπος, και ξερό ψωμί θαχετε. ΟΚ; :wink:

Αυτό είναι πολύ καλό γιατί έτσι δεν θα χρειαστεί να κάνουμε το "σκατό μας παξιμάδι" :p

lewton
28-07-17, 09:49
Αν δεν κοπούν δαπάνες, ο ΕΝΦΙΑ δεν μειώνεται/κόβεται...

Ζεστό χρήμα, σιγά μην τον κόψουν.
Κάθε σοβαρή χώρα έχει έναν φόρο περιουσίας.
Δεν είναι ο ΕΝΦΙΑ το πρόβλημα, το πρόβλημα είναι η διαλυμένη οικονομία.

cool11
28-07-17, 10:35
Κάθε σοβαρή χώρα έχει έναν φόρο περιουσίας.
Δεν είναι ο ΕΝΦΙΑ το πρόβλημα, το πρόβλημα είναι η διαλυμένη οικονομία.

Και μιας και εμεις ειμαστε σοβαρη χωρα σε ολα τα υπολοιπα,
και μιας και λιγους φορους πληρωνει στην Ελλαδα οποιος φτιαχνει ή αγοραζει σπιτι,
είπαμε να φιξαρουμε κι αυτο το θεμα, να μην μεινουμε πισω απο τους 'πολιτισμενους' ευρωπαίους....

Και μαλιστα να τον εφαρμοσουμε στα χρονια της μεγαλυτερης κρισης στην Ελλαδα μεταπολεμικά,
με 2 εκατομμυρια ανεργους και ανθρωπους να ψαχνουν στα σκουπιδια για φαγητο...
Αυτο θα πει, καταλληλο timing...χαριστικής βολής...

ThReSh
28-07-17, 11:23
Κάθε σοβαρή χώρα έχει έναν φόρο περιουσίας.
Δεν είναι ο ΕΝΦΙΑ το πρόβλημα, το πρόβλημα είναι η διαλυμένη οικονομία.

Μια χαρά είχαμε και πριν ΦΑΠ, αλλά όχι σε αυτό το επίπεδο...

Είναι ένας από τους λόγους της διαλυμένης οικονομίας πάντως...

cool11
28-07-17, 11:34
Προσοχη σε τυχον λαθη...
http://news.in.gr/economy/article/?aid=1500156788

anon
28-07-17, 12:39
Αυτό είναι πολύ καλό γιατί έτσι δεν θα χρειαστεί να κάνουμε το "σκατό μας παξιμάδι" :p

Ξερό ψωμί=παξιμάδι

απο τι είναι το παξιμάδι, δεν ξέρω... μπορεί ναναι και απο σκατό... οπότε στέκει, το σκατό μας παξιμάδι, και μόνον αυτό θα έχουμε. :wink:

dhmk
28-07-17, 14:12
Θα'ταν υπέροχο να πληρώνουμε τους πάντες με κουρελόχαρτα (με το ζύγι!), συμπεριλαμβανομένων των φόρων, και να εισπράττουμε ευρώ. Παράδεισος!

cool11
17-08-17, 15:16
Σημερα δεν αναρτηθηκαν.
Απο αυριο οι λυπητερές....

http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/erxetai-o-enfia.4806526.html

manoulamou
17-08-17, 15:29
Μεχρι να πιασουμε πατο, απλα θα γκρινιαζουμε!
Οσο περισσευουν θα πληρωνουμε, ανεξαρτητως του πότε θα αναρτηθουν οι... λυπητερες.
:twisted:

aroutis
17-08-17, 23:23
Μια χαρά είχαμε και πριν ΦΑΠ, αλλά όχι σε αυτό το επίπεδο...

Είναι ένας από τους λόγους της διαλυμένης οικονομίας πάντως...
Τον ΦΑΠ (ΦΜΑΠ κλπ) πόσοι τον πληρώναν;

Οι περισσότεροι ήταν απαλλαγμένοι.

cool11
19-08-17, 15:35
Σε εσας αναρτηθηκαν τα νεα εκκαθαριστικα του ΕΝΦΙΑ?
Εγω που τσεκαρω σε δυο taxis accounts, το δικο μου και του πατερα μου, σε κανενα δεν εχει αναρτηθει τιποτε,
κι υποτιθεται θα αναρτουσαν απο την Παρασκευη.

ThReSh
19-08-17, 17:03
Από τις 18 μέχρι τις 25 ή το τέλος του μήνα νομίζω ότι άκουσα.

manoulamou
19-08-17, 19:08
Ετσι κι αλλιως το απο πότε και σε ποσες δοσεις (εαν περισσευουν) θα πληρωσουμε εχει κλειδωσει, απορω γιατι... βιαζομαστε για τη λυπητερη!
Παντως μεχρι και 18 Αυγουστου ηταν ανοιχτη η εφαρμογη του Ε9 για τροποποιησεις, οπότε;
:twisted:

vasilimertzani
19-08-17, 22:23
λαθος εποχη θα τα αναρτησουν https://e-magazino.gr/el/ellada/75167-adeiase-h-athhna-to-adiachwrhto-sta-limania
το ενφια εγινε διακοπες και τα λεφτα παπαλα.Οποτε:
-δεν περισευουν
-δεν εχουμε.

manoulamou
21-08-17, 13:28
Σιγα μην αδειασε η Αθηνα... δημοσιογραφικο κλισε...
Αραιωσε αρκετα η κινηση στους κεντρικους δρομους, αδειασαν καποια παρκιν ιδιως στα ΒΠ κι αυτο για λιγες μερες.
Λεφτα δεν υπαρχουν εδω και χρονια για διακοπες, ας ειναι καλα οι φιλοι και τα πατρογονικα μερικων στην περιφερεια.
Οι προτεραιοτητες ειναι φαγητο, παιδια, δεκο, τελευταια η εφορια τμηματικα όποτε περισσευουν, ΕΝΦΙΑ του 2016 εξοφλησα προσφατως!
:twisted:

aroutis
21-08-17, 13:48
λαθος εποχη θα τα αναρτησουν https://e-magazino.gr/el/ellada/75167-adeiase-h-athhna-to-adiachwrhto-sta-limania
το ενφια εγινε διακοπες και τα λεφτα παπαλα.Οποτε:
-δεν περισευουν
-δεν εχουμε.
Ναι επειδή .. τα μπάνια του λαού.
Τώρα φταίω να πω ότι ο καθένας (γενικά) πρέπει να προγραμματίζει με αυτά που έχει και επίσης αν δεν έχει να μη κάνει ; Λέμε τώρα.

cool11
21-08-17, 15:31
Ουτε σημερα δεν αναρτηθηκαν....

vasilimertzani
21-08-17, 15:41
Σιγα μην αδειασε η Αθηνα... δημοσιογραφικο κλισε...
Αραιωσε αρκετα η κινηση στους κεντρικους δρομους, αδειασαν καποια παρκιν ιδιως στα ΒΠ κι αυτο για λιγες μερες.
Λεφτα δεν υπαρχουν εδω και χρονια για διακοπες, ας ειναι καλα οι φιλοι και τα πατρογονικα μερικων στην περιφερεια.
Οι προτεραιοτητες ειναι φαγητο, παιδια, δεκο, τελευταια η εφορια τμηματικα όποτε περισσευουν, ΕΝΦΙΑ του 2016 εξοφλησα προσφατως!
:twisted:

Μενεις βορεια προαστια?
εδω στα προαστια πειραιως (κερατσινι μερια) παιζεις μπαλα στους δρομους.
και εξακολουθουν οι δρομοι να ειναι αδειοι,και απο αυτοκινητα και απο κοσμο.Μαλλον δεν ειναι δημοσιογραφικα κλισε.



Ναι επειδή .. τα μπάνια του λαού.
Τώρα φταίω να πω ότι ο καθένας (γενικά) πρέπει να προγραμματίζει με αυτά που έχει και επίσης αν δεν έχει να μη κάνει ; Λέμε τώρα.
Αν προγραμματιζε ο καθενας η κατασταση θα ηταν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΗ σημερα.

lewton
21-08-17, 18:14
Ουτε σημερα δεν αναρτηθηκαν....

Με έχει φάει η αγωνία.
Αν μου κρατήσεις τη μύτη θα σκάσω!

- - - Updated - - -


Ναι επειδή .. τα μπάνια του λαού.
Τώρα φταίω να πω ότι ο καθένας (γενικά) πρέπει να προγραμματίζει με αυτά που έχει και επίσης αν δεν έχει να μη κάνει ; Λέμε τώρα.

Να φάνε παντεσπάνι ε;

dhmk
22-08-17, 07:12
Αν δεν έχει γίνει αλλαγή στην ακίνητη περιουσία θα έρθουν τα ίδια με πέρσι.

aroutis
22-08-17, 08:42
Να φάνε παντεσπάνι ε;
Το να ζούμε με βάση τις δυνατότητες μας είναι να τρώμε παντεσπάνι;
Το να πληρώνουμε ΠΡΩΤΑ τις υποχρεώσεις μας και μετά να προγραμματίζουμε έξοδα ειναι να τρώμε παντεσπάνι;
Μήπως να πάρουν και διακοποδάνεια ; ;)

lewton
22-08-17, 08:59
Το να ζούμε με βάση τις δυνατότητες μας είναι να τρώμε παντεσπάνι;
Το να πληρώνουμε ΠΡΩΤΑ τις υποχρεώσεις μας και μετά να προγραμματίζουμε έξοδα ειναι να τρώμε παντεσπάνι;
Μήπως να πάρουν και διακοποδάνεια ; ;)

Αν βρεθεί τραπεζίτης να τους δώσει διακοποδάνειο καλά θα κάνουν να πάρουν.
Δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί να ζει κάποιος χωρίς να κάνει τουλάχιστον ένα ταξίδι κάθε λίγους μήνες. Δουλειά, φαγητό, ύπνος και πάλι από την αρχή.
Η ζωή είναι περισσότερα από αυτό.

aroutis
22-08-17, 09:09
Αν βρεθεί τραπεζίτης να τους δώσει διακοποδάνειο καλά θα κάνουν να πάρουν.
Δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί να ζει κάποιος χωρίς να κάνει τουλάχιστον ένα ταξίδι κάθε λίγους μήνες. Δουλειά, φαγητό, ύπνος και πάλι από την αρχή.
Η ζωή είναι περισσότερα από αυτό.
Η ζωή ειναι πάρα πολλά πράγματα. Και προσωπικά λατρεύω τα ταξίδια και αν ήταν στο χέρι μου θα έκανα κάθε χρόνο τουλάχιστον 2 ταξίδια εξωτερικό το χρόνο.
Το τι θέλουμε κάποιες φορές δεν συνάδει με το τι μπορούμε.

Σε κάθε περίπτωση λοιπον, για να επιστρέψουμε στο θέμα, αυτός που μπορεί να κάνει διακοπές καλά θα κάνει να κάνει. Αυτός που δεν βγαίνει, (και ειναι πολλοί) απλά δεν θα κάνουν.
Δεν ειναι κάτι κακό, ειναι η ζωή.

Revolution
22-08-17, 10:49
Η ζωή ειναι πάρα πολλά πράγματα. Και προσωπικά λατρεύω τα ταξίδια και αν ήταν στο χέρι μου θα έκανα κάθε χρόνο τουλάχιστον 2 ταξίδια εξωτερικό το χρόνο.
Το τι θέλουμε κάποιες φορές δεν συνάδει με το τι μπορούμε.

Σε κάθε περίπτωση λοιπον, για να επιστρέψουμε στο θέμα, αυτός που μπορεί να κάνει διακοπές καλά θα κάνει να κάνει. Αυτός που δεν βγαίνει, (και ειναι πολλοί) απλά δεν θα κάνουν.
Δεν ειναι κάτι κακό, ειναι η ζωή.

Είναι ο καπιταλισμός, ηλίθιε! (http://www.livanis.gr/ViewPreRelease.aspx?Id=896347)

Ντοπή σε όσους πάνε διακοπές,
Γενικά ντροπή σε όσους κάνουν κάτι παράπανω απο τα να δουλεύουν και να πληρώνουν φόρους,

aroutis
22-08-17, 11:35
Είναι ο καπιταλισμός, ηλίθιε! (http://www.livanis.gr/ViewPreRelease.aspx?Id=896347)

Ντοπή σε όσους πάνε διακοπές,
Γενικά ντροπή σε όσους κάνουν κάτι παράπανω απο τα να δουλεύουν και να πληρώνουν φόρους,
Οκ.... Αφου αυτό κατάλαβες , έτσι είναι ;)

cool11
23-08-17, 16:49
Συμφωνα με τις ανακοινωσεις τους,
απο Παρασκευη 18 Αυγουστου θα γινονταν αναρτηση των ειδοποιητηριων του ΕΝΦΙΑ.
Ομως ακομη και σημερα, ενημερωτικα σημειωματα δεν βλεπω.
Τι γινεται;;;;;;;
Εμφανιστηκαν σε κανεναν;

patrickdrd
23-08-17, 17:31
Προφανως ειναι διακοπες ακομα τα παιδια, σιγα μην τα εβγαζαν μες στο 15γουστο...

manoulamou
23-08-17, 18:14
Μενεις βορεια προαστια?
εδω στα προαστια πειραιως (κερατσινι μερια) παιζεις μπαλα στους δρομους.
και εξακολουθουν οι δρομοι να ειναι αδειοι,και απο αυτοκινητα και απο κοσμο.Μαλλον δεν ειναι δημοσιογραφικα κλισε.

Τα Ταμπουρια απ τον καιρο που εφυγα φαινεται θα... πλουτισαν, οταν μεγαλωνα εκει οποιος ειχε ΙΧ ηταν προνομιουχος. Και στην Αθηνα εζησα και δουλεψα αρκετα ωστε να θυμαμαι το κυκλοφοριακο χάλι, που ξεκινησε με τα μονα - ζυγα, ολοι δανειζονταν για να παρουν δευτερο αυτοκινητο... ΠΟΤΕ δεν ΑΔΕΙΑΖΕ ουτε το Κερατσινι ουτε η Αθηνα, αραιωνουν αισθητα ιδιως το 15Αυγουστο! Ακομη και στο αριστοκρατικο Αρβανιτοχωρι του Πατουλη μονο την περασμενη εβδομαδα φανηκε καποια διαφορά.

Εγω με δυο παιδια σχεδον μονιμα ανεργα, εδω και χρονια, ζοριζομαι κι ας μην εχω ουτε πιστωτικες ουτε δανεια.
Μετα το 2012 πολλες φορες σκεφτηκα μεχρι και τους ντοπιους "Ριχαρδους" για καποια προσκαιρη διευκολυνση. :whistle:

vasilimertzani
23-08-17, 23:31
Τα Ταμπουρια απ τον καιρο που εφυγα φαινεται θα... πλουτισαν, οταν μεγαλωνα εκει οποιος ειχε ΙΧ ηταν προνομιουχος. Και στην Αθηνα εζησα και δουλεψα αρκετα ωστε να θυμαμαι το κυκλοφοριακο χάλι, που ξεκινησε με τα μονα - ζυγα, ολοι δανειζονταν για να παρουν δευτερο αυτοκινητο... ΠΟΤΕ δεν ΑΔΕΙΑΖΕ ουτε το Κερατσινι ουτε η Αθηνα, αραιωνουν αισθητα ιδιως το 15Αυγουστο! Ακομη και στο αριστοκρατικο Αρβανιτοχωρι του Πατουλη μονο την περασμενη εβδομαδα φανηκε καποια διαφορά.

Εγω με δυο παιδια σχεδον μονιμα ανεργα, εδω και χρονια, ζοριζομαι κι ας μην εχω ουτε πιστωτικες ουτε δανεια.
Μετα το 2012 πολλες φορες σκεφτηκα μεχρι και τους ντοπιους "Ριχαρδους" για καποια προσκαιρη διευκολυνση. :whistle:
λυπαμαι που τα διαβαζω,λογικο αλλωστε με ενα η δυο μισθους(+νοικι??) Ευχομαι συντομα τα καλυτερα.Στην ελλαδα ομως επικρατει το δεν εχουμε να φαμε κυριε υπουργε μου.Και εμενα μου εχει γεννηθει η απορια πως το καταφερνουνε.Φετος ειναι στην μοδα η καραμελα,τα εισητηρια επιστροφης δωρο.αλλα παλι μιλαμε για 500ρικο με το καλησπερα.

cool11
25-08-17, 15:10
Μπορει καποιος να μπει να κάνει τις ενέργειες για τον ΕΝΦΙΑ του και να μου πει;;;;;;

Αλλαξε φετος ο τροπος που θα δωθουν οι εκκαθαρισεις του ΕΝΦΙΑ;

Εδω μιλαει για 'εκδοση πιστοποιητικου'.
http://www.aade.gr/polites/akineta/delose-e9-enphia
185534

Αραγε ΔΕΝ θα αναρτησουν ετοιμα ραβασακια;;;;;

Επισης πιο κατω στις οδηγιες μιλα για σειρα ενεργειων για την εκδοση πιστοποιητικου ΕΝΦΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!
185535

Αντε και πας στην καρτελα 'πιστοποιητικα' για το ετος 2017, αφου επιλεξεις απο αριστερα για την εκδοση πιστοποιητικου.
Και σε παει σε αυτη την οθονη
185536

Ο ΕΝΦΙΑ απο που βγαινει;
Δεν βλεπω επιλογη στο drop down window!
Και πρεπει επιπλεον, για ενα-ενα ακινητο να εκδιδει καποιος ξεχωριστο πιστοποιητικο ΕΝΦΙΑ;;;;;


Δηλαδη αφησαν τον απλουστευμενο τροπο αναρτησης των εκκαθαριστικων,
και τωρα πρεπει κανεις να εκδιδει καμια δεκαρια πιστοποιητικα, πολλαπλασιαστε και επι καθε φυσικο προσωπο(πχ γονεις),
για να παρει το ρημαδοχαρτο, που μεχρι περυσι ηταν ετοιμο;;;;;

mezger
25-08-17, 15:32
cool11, ηρέμησε, κανε ενα reboot και κρατα τα εξης:

1)Ο ΕΝΦΙΑ θα είναι βασικά ίδιος με πέρυσι.
2)Η διαδικασία θα είναι ίδια με πέρυσι.
3)Δεν υπάρχει καμία ανακοίνωση για έκδοση του ΕΝΦΙΑ σε συγκεκριμένη ημερομηνία, μόνο ότι η διαδικασία εκκαθάρισης άρχισε 18 Αυγούστου και η πρώτη δόση θα πληρωθεί έως 29 Σεπτεμβρίου. Αυτά.

cool11
27-08-17, 16:55
merger ευχαριστω για τις διευκρινησεις.

Αναρτηθηκαν...

manoulamou
28-08-17, 00:36
Ακριβως ιδιοι με περισυ...
Αντιδρασεις δεν βλεπω και ανησυχω! :p

psytransas
28-08-17, 00:45
Ακριβως ιδιοι με περισυ...
Αντιδρασεις δεν βλεπω και ανησυχω! :p
Τι αντιδρασεις να δεις ; Αφου ολα ειναι σωστα και δικαια..:whistle:

Πλειστηριασμοι με τις εμπορικες.
ΕΝΦΙΑ με τις αντικειμενικες.

:clap:

ThReSh
28-08-17, 00:46
Ξέραμε ότι θα είναι ίδιο το ποσό οπότε τις κρατάμε για το χρόνου.

cool11
28-08-17, 09:06
Ευτυχως που ηρθε ο Συριζα και τον κατηργησε.
Κατα τα λοιπα, ο Τσιπρας φανταζομαι θα εξαγγειλει απο ΔΕΘ τιποτε ...'διορθωσεις' και 'δικαιοτερες' επιβαρυνσεις, για να πουλα ελπιδα στο ποπολο για τη νεα χρονια.
Ετσι μπραβο. 'Τρενάκι' ολοι οι Ελληνες.
Μεχρι να τελειωσουν οι δοσεις του Ε1, ξεκινουν οι δοσεις του ΕΝΦΙΑ.
Ετσι, καθε μηνα φροντισαν, να πληρωνεις το χαρατσι σου στο κρατος.

manicx
28-08-17, 11:16
Ο ΣΥΡΙΖΑ δεν ήρθε. Κάποιοι τον έφεραν, κι εσύ ανάμεσα τους...

evantigger
28-08-17, 12:47
Ο ΣΥΡΙΖΑ δεν ήρθε. Κάποιοι τον έφεραν, κι εσύ ανάμεσα τους...

Όποιος θέλει ευρώ , πλερώ!

nnn
28-08-17, 12:57
Όποιος θέλει ευρώ , πλερώ!

Με δραχμές δεν θα είχαμε φόρο ακινήτων δηλαδή ???? Το παλιό σπιτάκι του παππού μου από το 22, το έχουμε πληρώσει 100 φορές από τότε, είτε με δραχμές είτε με ευρώ :rolleyes:

homo_digital
28-08-17, 13:48
Πήγα σημερα να εισπράξω ένα ποσό από την εφορία, μου ζήτησαν φορολογική ενημερότητα, έκανα την άιτηση και έβγαλαν να γίνει συμψηφισμός με τον ενφια. Τους λέω οκ τραβήξτε την πρώτη δόση του ένφια και δώστε μου τα υπόλοιπα. -Όχι κύριε μου λένε το ποσό θα πάει όλο στον ενφια και αν κατι περισσεψει θα το εισπράξετε. -Μα γιατί, λέω, αφού έχουν βγει πέντε ισόποσες δοσεις μέχρι το τελος του χρόνου. -Δυστυχώς δεν γίνεται πρέπει να γίνει συμψηφισμός όλο το ποσό. Δεν είναι παράλογο;

nnn
28-08-17, 13:50
Πήγα σημερα να εισπράξω ένα ποσό από την εφορία, μου ζήτησαν φορολογική ενημερότητα, έκανα την άιτηση και έβγαλαν να γίνει συμψηφισμός με τον ενφια. Τους λέω οκ τραβήξτε την πρώτη δόση του ένφια και δώστε μου τα υπόλοιπα. -Όχι κύριε μου λένε το ποσό θα πάει όλο στον ενφια και αν κατι περισσεψει θα το εισπράξετε. -Μα γιατί, λέω, αφού έχουν βγει πέντε ισόποσες δοσεις μέχρι το τελος του χρόνου. -Δυστυχώς δεν γίνεται πρέπει να γίνει συμψηφισμός όλο το ποσό. Δεν είναι παράλογο;

Δυστυχώς ισχύει εδώ και χρόνια αυτό.

tzelen
28-08-17, 16:07
Το σπίτι μου, μου είχε γίνει γονική παροχή. Μετά τον θάνατο του πατέρα μου, στο τέλος του 2016, πέρασε πλήρως στην κυριότητά μου. Μόλις κοίταξα την λυπητερή και είναι η μισή σε σχέση με προηγούμενα χρόνια.
Θα ρωτήσω την λογίστρια αργότερα, αλλά παίζει να έχει κάνει λαλακία;

manoulamou
28-08-17, 16:21
Όποιος θέλει ευρώ , πλερώ!
Ακομη και ο συντροφος Κουτσουμπας... :rofl:

@ ADSLgr.com All rights reserved.