PDA

Επιστροφή στο Forum : Τέλος ακινήτων. Θα πληρώσετε;



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 [46] 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57

manicx
28-08-17, 17:41
Το σπίτι μου, μου είχε γίνει γονική παροχή. Μετά τον θάνατο του πατέρα μου, στο τέλος του 2016, πέρασε πλήρως στην κυριότητά μου. Μόλις κοίταξα την λυπητερή και είναι η μισή σε σχέση με προηγούμενα χρόνια.
Θα ρωτήσω την λογίστρια αργότερα, αλλά παίζει να έχει κάνει λαλακία;

Σε τρώει ο κ@λ@ς σου εσένα; Αν είναι λιγότερο, κάνε την πάπια.. :p

tzelen
28-08-17, 17:54
Μωρέ την πάπια μια χαρά την κάνω :lol:
Απλά, φοβάμαι μην έχει ξεχάσει κάτι, και τσιμπήσω κανένα μούρλια πρόστιμο...

tsorbi
28-08-17, 18:00
Μπες με κωδικούς σου στο Τaxis πήγαινε εφαρμογή Ε9 και κάνε εκτύπωση περιουσιακής κατάστασης.
Φαίνεται αν είναι δηλωμένο σωστά.

tzelen
28-08-17, 18:28
Δεν βλέπω κάτι περίεργο...τί να πω...

evantigger
28-08-17, 19:08
Δεν βλέπω κάτι περίεργο...τί να πω...

Κι εμάς στην οικογένειά μου το σπίτι με γονική παροχή από πρόπερσι σε σχέση με πέρσι μειώθηκε. Μάλλον κάτι λάθος ή άλλαξαν τα χαρακτηριστικά της περιοχής

manoulamou
28-08-17, 20:10
Περισυ ειχα δει μικρες αλλά εμφανεις αλλαγες αυξημενο των παιδιων και μειωμενο το δικο μου
Ρωτησα το φοροτεχνικο, μου ειπε πως ειχε να κανει με την ηλικια!

lewton
28-08-17, 21:37
Ο δικός μου δεν έχει αλλάξει ούτε 1€ από την πρώτη φορά που έγινε ΕΝΦΙΑ και μπήκε στο Taxis. Τρίτη ή τέταρτη χρονιά φέτος;

cool11
28-08-17, 22:30
Το σπίτι μου, μου είχε γίνει γονική παροχή. Μετά τον θάνατο του πατέρα μου, στο τέλος του 2016, πέρασε πλήρως στην κυριότητά μου. Μόλις κοίταξα την λυπητερή και είναι η μισή σε σχέση με προηγούμενα χρόνια.
Θα ρωτήσω την λογίστρια αργότερα, αλλά παίζει να έχει κάνει λαλακία;

Αυτο με ενδιαφερει και μενα.
Οταν (ελπιζω να αργησει η ωρα) πεθανουν οι δικοι μου,
θα πληρωνω ενφια, οσο ειναι ο τωρινος ενφια ο δικος μου και των γονιων μου αθροιστικα, ή μονο τον τωρινο δικο μου, εννοω ως ποσο πληρωμης;
Μιλω κι εγω για γονικες παροχες, με ψιλη κυριοτητα των γονεων, και επικαρπια εγω.

Zer0c00L
28-08-17, 22:59
δεν έχετε μάθει τα νέα....κάποιοι χάκαραν την ΑΑΔΕ και έκλεψαν όλα τα ΑΦΜ και ζητούν να πληρώσουμε τον ΕΝΦΙΑ που η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ έχει καταργήσει από τις εκλογές.

ο ΕΝΦΙΑ ήρθε ίδιος με πέρσι ακριβώς το συνολικό ποσό εννοείται ότι θα πληρωθεί σε 5 δόσεις (ίδιο ποσό με πέρσι και αυτές)

xmperop1
29-08-17, 00:18
Αυτο με ενδιαφερει και μενα.
Οταν (ελπιζω να αργησει η ωρα) πεθανουν οι δικοι μου,
θα πληρωνω ενφια, οσο ειναι ο τωρινος ενφια ο δικος μου και των γονιων μου αθροιστικα, ή μονο τον τωρινο δικο μου, εννοω ως ποσο πληρωμης;
Μιλω κι εγω για γονικες παροχες, με ψιλη κυριοτητα των γονεων, και επικαρπια εγω.

Αθριστικά.
Δυστιχώς.

flamelab
29-08-17, 00:54
Εμενα ήρθε μειωμένος, χα :p

cool11
29-08-17, 08:28
Στην Ελλαδα παντως, απο το ΤΑΞΙΜΟ δεν εχασε ποτε κανείς.

Παπανάτσιου: Με νέες αντικειμενικές θα υπολογιστεί ο επόμενος ΕΝΦΙΑ
http://news.in.gr/economy/article/?aid=1500159244


Αλλα ομως...
Πρώτα θα φύγει το μνημόνιο και μετά θα αλλάξει ο ΕΝΦΙΑ
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/prwta-tha-fugei-to-mnhmonio-kai-meta-tha-allaksei-o-enfia.4821194.html

nnn
29-08-17, 11:25
Εμενα ήρθε μειωμένος, χα :p

Παλιοσυριζόσκυλα, για αυτό γράφετε υπέρ εεεεεεε :evil:


:p:p

manoulamou
29-08-17, 18:53
δεν έχετε μάθει τα νέα....κάποιοι χάκαραν την ΑΑΔΕ και έκλεψαν όλα τα ΑΦΜ και ζητούν να πληρώσουμε τον ΕΝΦΙΑ που η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ έχει καταργήσει από τις εκλογές.

Μετα τις πρωτες εκλογες Γεναρη του 15 κιολας... (http://www.avgi.gr/article/10938/5218036/nikos-pappas-katargese-tou-enphia-to-2015)
:twisted:

cool11
29-08-17, 20:25
Ο ΕΝΦΙΑ ήρθε για να μείνει
http://www.naftemporiki.gr/story/1270759/o-enfia-irthe-gia-na-meinei
"στην Ελλάδα όποιος φόρος θεσπίζεται δεν καταργείται ποτέ."

manoulamou
03-09-17, 13:48
«Προσωποποιημένη Πληροφόρηση» ΓΙΟΚ (http://www.aftodioikisi.gr/oikonomia/ektos-leitourgias-taxisnet-pote-tha-xananoixei/)
Mη δυνατή εύρεση υπηρεσίας/εγγράφου
Ο εξυπηρετητής της Γ.Γ.Π.Σ. δεν μπόρεσε να βρει την υπηρεσία ή το έγγραφο που ζητήσατε.
Αν πληκτρολογήσατε τη διεύθυνση, παρακαλούμε ελέγξτε την ορθότητά της.
... Διεξάγονται εργασίες συντήρησης - αναβαθμισης (http://www.iefimerida.gr/news/294720/ektos-leitoyrgias-taxisnet-mehri-vrady-tis-kyriakis)...
:cool:

psolord
03-09-17, 19:20
«Προσωποποιημένη Πληροφόρηση» ΓΙΟΚ (http://www.aftodioikisi.gr/oikonomia/ektos-leitourgias-taxisnet-pote-tha-xananoixei/)
Mη δυνατή εύρεση υπηρεσίας/εγγράφου
Ο εξυπηρετητής της Γ.Γ.Π.Σ. δεν μπόρεσε να βρει την υπηρεσία ή το έγγραφο που ζητήσατε.
Αν πληκτρολογήσατε τη διεύθυνση, παρακαλούμε ελέγξτε την ορθότητά της.
... Διεξάγονται εργασίες συντήρησης - αναβαθμισης (http://www.iefimerida.gr/news/294720/ektos-leitoyrgias-taxisnet-mehri-vrady-tis-kyriakis)...
:cool:

Α δεν ειμαι μονο εγω δηλαδη.

Και εψαχνα firefox, addons, antivirus κλπ. :p

manoulamou
03-09-17, 21:30
Απο την υπερπληροφορηση στην παραπληροφορηση... Πανω στην ταραχη μου να βρω τι φταιει και δεν ανοιγει το ρημαδι, εκτος λειτουργιας επισημως το διημερο, εβαλα λαθος link (το δευτερο) που αφορα περσινα ξινα σταφυλια! :oops:
Το σωστο ηταν http://www.aftodioikisi.gr/oikonomia/ektos-leitourgias-taxisnet-pote-tha-xananoixei/

manoulamou
15-10-17, 18:20
ΑΠΟΡΙΑ για σοβαρους... λυτες:
Aκινητo απο κληρονομια εχει τρεις ιδιοκτητες.
Εαν ο ενας απο αυτους χρωσταει τον ΕΝΦΙΑ, μπορει να γινει κατασχεση - πλειστηριασμος του ακινητου, παρ ολο που οι υπολοιποι ειναι ενταξει στις υποχρεωσεις τους; :hmm: :evil:

evantigger
15-10-17, 18:49
ΑΠΟΡΙΑ για σοβαρους... λυτες:
Aκινητo απο κληρονομια εχει τρεις ιδιοκτητες.
Εαν ο ενας απο αυτους χρωσταει τον ΕΝΦΙΑ, μπορει να γινει κατασχεση - πλειστηριασμος του ακινητου, παρ ολο που οι υπολοιποι ειναι ενταξει στις υποχρεωσεις τους; :hmm: :evil:

Πρώτα θα πέσουν τόκοι, μετά το δημόσιο θα κατασχέσει το κομμάτι του κακοπληρωτή.

mezger
15-10-17, 19:41
ΑΠΟΡΙΑ για σοβαρους... λυτες:
Aκινητo απο κληρονομια εχει τρεις ιδιοκτητες.
Εαν ο ενας απο αυτους χρωσταει τον ΕΝΦΙΑ, μπορει να γινει κατασχεση - πλειστηριασμος του ακινητου, παρ ολο που οι υπολοιποι ειναι ενταξει στις υποχρεωσεις τους; :hmm: :evil:

Δες το αλλιώς - τρεις άνθρωποι έχουν ο καθένας από ένα ξεχωριστό περιουσιακό στοιχείο (συγκεκριμένα, ένα ποσοστό εξ'αδιαιρέτου ενός ακινήτου).
Η όποια κατάσχεση θα αφορά αυτό το περιουσιακό στοιχείο, το ποσοστό.
Το αν θα πλειοδοτήσει κανείς για να γίνει συγκύριος ακινήτου με δύο άσχετους, είναι άλλο θέμα :hmm:

manoulamou
15-10-17, 21:38
Εχω ενα θεματακι με την κουνιαδα μου, που δεν εχει πληρωσει ουτε cent απο τον καιρο που ξεκινησε ο ΕΝΦΙΑ! Το ακινητο ηταν της πεθερας μου και τα αλλα μεριδια πηγαν στα παιδια μου... ΜΠΛΕΞΑΜΕ :evil:

lewton
16-10-17, 20:05
Εχω ενα θεματακι με την κουνιαδα μου, που δεν εχει πληρωσει ουτε cent απο τον καιρο που ξεκινησε ο ΕΝΦΙΑ! Το ακινητο ηταν της πεθερας μου και τα αλλα μεριδια πηγαν στα παιδια μου... ΜΠΛΕΞΑΜΕ :evil:

Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις όταν πάει σε πλειστηριασμό το μερίδιο που έχει περάσει στο κράτος, οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες το αγοράζουν σχετικά εύκολα γιατί (συνήθως επαναλαμβάνω) αυτοί που ψάχνουν ακίνητα σε τιμές χώμα στους πλειστηριασμούς προτιμούν να αγοράσουν ολόκληρο και όχι μερίδιο.
Το ξέρω από προσωπική εμπειρία καθώς λόγω χρέους συγγενή βρέθηκα να κατέχω μισό ελαιώνα και το κράτος τον υπόλοιπο μισό. :twisted:

kerkiss
18-10-17, 08:55
Το ξέρω από προσωπική εμπειρία καθώς λόγω χρέους συγγενή βρέθηκα να κατέχω μισό ελαιώνα και το κράτος τον υπόλοιπο μισό. :twisted:

Κουφάλα κρατικοδίαιτε :p

manoulamou
03-12-17, 13:54
Επειδη ψαχνω και δεν βρισκω σχετικο θεμα τοποθετω εδω μια απορια μου για το ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΜΕΡΙΣΜΑ (εαν υπαρχει μετακινηστε το)
Εχω δυο ανεργα παιδια. Ο γιος με μηδεν πραγματικο εισοδημα δεν δικαιουται γιατι αλληλο-φιλοξενουμαστε στο πατρικο του και το δικο μου φορολογητεο εισοδημα κατα το 2016 ξεπερασε το οριο των δυο ενηλικων που ειναι τα 13.500- ευρω. Η κορη που μενει μονη της, το δικαιουται μονον εφ΄οσον η ακινητη περιουσια δεν υπερβαινει τις 120.000- .
Μπορω ειτε μεσα απο τις εφαρμογες/στοιχεια του TAXIS ειτε απο καπου αλλού να υπολογισω την αξια της ή ειναι προτιμοτερο να επικοινωνησω αυριο με τον φοροτεχνικο μας;

MNP-10
03-12-17, 15:16
Μπορω ειτε μεσα απο τις εφαρμογες/στοιχεια του TAXIS ειτε απο καπου αλλού να υπολογισω την αξια της ή ειναι προτιμοτερο να επικοινωνησω αυριο με τον φοροτεχνικο μας;

Αν πας στο Ε9 της περασμενης χρονιας, τα εχει στο taxis. Αλλα δεν χρειαζεται καν. Οταν κανει την αιτηση online θα της τα βγαλει ολα αυτοματοποιημενα, συμπεριλαμβανομενου του προσυμπληρωμενου πεδιου για το υψος της ακινητης περιουσιας της (οσο και αν ειναι αυτη).

manoulamou
03-12-17, 15:24
OK ευχαριστω γειτονακι... :worthy:
Ειχα μπει χτες να κανω για λογαριασμο της την αιτηση - εκεινη δεν εχει μονιμη συνδεση -
και εγραφε κατι περιεργα για ευθυνες περι... ψευδους δηλωσεως!
Εφ οσον εχουν ΟΛΑ τα στοιχεια τι στον γιαραμπη θελουν;
:twisted:

MNP-10
03-12-17, 15:32
OK ευχαριστω γειτονακι... :worthy:
Ειχα μπει χτες να κανω για λογαριασμο της την αιτηση - εκεινη δεν εχει μονιμη συνδεση -
και εγραφε κατι περιεργα για ευθυνες περι... ψευδους δηλωσεως!
Εφ οσον εχουν ΟΛΑ τα στοιχεια τι στον γιαραμπη θελουν;
:twisted:

Και καλα, μη τυχον υπαρχουν τιποτα αδηλωτα (?)...

manoulamou
03-12-17, 15:37
ΤΕΛΕΙΑ... την εκανα, εβαλα iban και εγκριθηκε! :oneup:
Πότε περιπου θα πιστωθει ο λογαριασμος, το εχει παρει κανεις;

MNP-10
03-12-17, 15:40
Για 20 Δεκεμβρη ειχαν πει... δεν ξερω ομως αν εχει αλλαξει κατι.

stelakis1914
03-12-17, 18:45
Η τελευταία ενημέρωση αναφέρει για πίστωση στις 15 του τρέχοντος μήνα.

manoulamou
05-12-17, 12:26
Στην αρχη ελεγαν για 15 (Αχτσιογλου), τα στελεχια του υπουργειου λογω προβληματων το πηγαν στις 20 - 21 Δεκεμβριου.
Ο Τζαννακοπουλος τελος "δεσμευθηκε" για πριν τα Χριστουγεννα...
:whistle:

cool11
11-12-17, 09:37
Έρχεται ΕΝΦΙΑ και για τα ακίνητα του εξωτερικού!!!!
http://news.in.gr/economy/article/?aid=1500181747

Θα καταληξει να ειναι κατάρα να εχεις ελληνικη υπηκοοτητα...
Ελλαδαρα. Φορολογει τους πολιτες της οπουδηποτε κι αν εχουν ενα περιουσιακο στοιχειο.
Πρωτοποροι στην διαστημική φορολόγηση!

sdikr
11-12-17, 11:13
Έρχεται ΕΝΦΙΑ και για τα ακίνητα του εξωτερικού!!!!
http://news.in.gr/economy/article/?aid=1500181747

Θα καταληξει να ειναι κατάρα να εχεις ελληνικη υπηκοοτητα...
Ελλαδαρα. Φορολογει τους πολιτες της οπουδηποτε κι αν εχουν ενα περιουσιακο στοιχειο.
Πρωτοποροι στην διαστημική φορολόγηση!

Πρώτοι είναι στην Ιταλία σύμφωνα με το in


Το τελευταίο χρονικό διάστημα έχει αναπτυχθεί ένας διάλογος σχετικά με τη δυνατότητα επιβολής ΕΝΦΙΑ στην ακίνητη περιουσία ιδιοκτησίας φορολογικών κατοίκων Ελλάδος που βρίσκεται σε χώρες του εξωτερικού, κατά τα πρότυπα του νόμου που θεσπίστηκε στη γειτονική Ιταλία.

ThReSh
11-12-17, 11:35
Τον έχουν ακόμα στην Ιταλία? Αν όχι πόσο έμεινε?

manoulamou
14-12-17, 11:33
Διαχρονικα... una faccia una razza! :p
Πασχει ο ΕΝΦΙΑ και ως φιλοσοφια αλλά και στον τροπο εφαρμογης!

lewton
14-12-17, 18:25
Έρχεται ΕΝΦΙΑ και για τα ακίνητα του εξωτερικού!!!!
http://news.in.gr/economy/article/?aid=1500181747

Θα καταληξει να ειναι κατάρα να εχεις ελληνικη υπηκοοτητα...
Ελλαδαρα. Φορολογει τους πολιτες της οπουδηποτε κι αν εχουν ενα περιουσιακο στοιχειο.
Πρωτοποροι στην διαστημική φορολόγηση!
Σύμφωνα με όσα διαβάζω δε θα είναι κατάρα να έχεις την ελληνική υπηκοότητα, κατάρα θα είναι να είσαι φορολογικά κάτοικος Ελλάδας.

GZahos
23-12-17, 21:38
Σύμφωνα με όσα διαβάζω δε θα είναι κατάρα να έχεις την ελληνική υπηκοότητα, κατάρα θα είναι να είσαι φορολογικά κάτοικος Ελλάδας.

This. Γιαυτο και θα την κανουμε ολη με ελαφρα στο τελος. Φορολογικα παντα. :p

Zer0c00L
25-12-17, 18:51
διάβασα στην εφημερίδα
γυναίκες από την Τσεχία έρχονται να εργαστούν στην Ελλάδα ως στριπτιζέζ
ενώ άντρες/γυναίκες από την Ελλάδα πάνω στην Τσεχία να εργαστούν στην βιομηχανία αυτοκινήτων που διαθέτει
δεν το συζητώ καν που αλλού έχουν πάει οι Έλληνες για να δουλέψουν
πρόσφατα φίλος μου που δεν έβρισκε δουλειά εδώ καθώς σπούδασε σε πανεπιστήμιο του Η.Β πάνω στην βιομηχανία του Gaming αντικείμενο που φυσικά δεν μπορεί να βρει δουλεία στην Ελλάδα έτσι πήγε να δουλέψει στις αραβικές χώρες (Σαουδική Αραβία - Κατάρ - Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα) ως ένοπλος φρουρός σε εμπορικά πλοία (Ελληνική Ναυτιλιακή Εταιρεία) και φανταστείτε για αυτή την δουλεία έβαλε και "μέσο" (έναν γνωστό).

aroutis
26-12-17, 23:47
διάβασα στην εφημερίδα
γυναίκες από την Τσεχία έρχονται να εργαστούν στην Ελλάδα ως στριπτιζέζ
ενώ άντρες/γυναίκες από την Ελλάδα πάνω στην Τσεχία να εργαστούν στην βιομηχανία αυτοκινήτων που διαθέτει
δεν το συζητώ καν που αλλού έχουν πάει οι Έλληνες για να δουλέψουν
πρόσφατα φίλος μου που δεν έβρισκε δουλειά εδώ καθώς σπούδασε σε πανεπιστήμιο του Η.Β πάνω στην βιομηχανία του Gaming αντικείμενο που φυσικά δεν μπορεί να βρει δουλεία στην Ελλάδα έτσι πήγε να δουλέψει στις αραβικές χώρες (Σαουδική Αραβία - Κατάρ - Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα) ως ένοπλος φρουρός σε εμπορικά πλοία (Ελληνική Ναυτιλιακή Εταιρεία) και φανταστείτε για αυτή την δουλεία έβαλε και "μέσο" (έναν γνωστό).

Στη Μαλτα έχει αγορά για gaming από οτι γνωρίζω - φαντάζομαι μιλάμε για πληροφορική.
Γιατί κατέληξε εκει που λες;

Zer0c00L
27-12-17, 12:27
Στη Μαλτα έχει αγορά για gaming από οτι γνωρίζω - φαντάζομαι μιλάμε για πληροφορική.
Γιατί κατέληξε εκει που λες;

γιατί δεν έβρισκε δουλεία πάνω σε αυτό που σπούδασε (από όσο γνωρίζω έψαξε σε Γαλλία - Αγγλία όπου εκεί ήταν το πανεπιστήμιο που σπούδασε , Ολλανδία , Γερμανία κτλ) μέχρι που απελπίστηκε και πήρε την απόφαση αυτή να γίνει ένοπλος φρουρός σε πλοία

anon
27-12-17, 13:35
νομίζω δουλειά, σε gaming, είναι κάτι πολύ δύσκολο, μιας και ο κόσμος που δουλεύει εκεί είναι λίγος. Επειτα στον χωρο του development σε οριζόντιες εφαρμογές (δηλαδή για ευρύ κοινό), γινεται μεγάλο outsourcing σε Ρωσσία (έχουν τους καλύτερους), αλλά και σε Ινδία, Κίνα και αλλού.

Zer0c00L
27-12-17, 13:53
νομίζω δουλειά, σε gaming, είναι κάτι πολύ δύσκολο, μιας και ο κόσμος που δουλεύει εκεί είναι λίγος. Επειτα στον χωρο του development σε οριζόντιες εφαρμογές (δηλαδή για ευρύ κοινό), γινεται μεγάλο outsourcing σε Ρωσσία (έχουν τους καλύτερους), αλλά και σε Ινδία, Κίνα και αλλού.

πόσο μάλιστα αν έχεις σπουδάσει σε μηχανές γραφικών που χρησιμοποιούνται στα παιχνίδια (γιατί από όσο θυμάμαι αυτό ήταν το αντικείμενο του) ήξερε να χειρίζεται όλες τις μηχανές γραφικών και μου έδειχνε πως κατασκευάζεται ένα παιχνίδι π.χ Americas Army Proving Grounds , Battlefield 4 , Battlefield 1 , Call Of Duty

τώρα κατέληξε να είναι ένοπλος φρουρός σε πλοία....

και πόσοι άλλοι συνάνθρωποι μας κάνουν διαφορετικές δουλείες....

anon
27-12-17, 14:15
Ασχετο και αδιάφορο.
Λες για παράδειγμα σπουδασε gaming και έμαθε καλά μια δυο μηχανές γραφικών για παιχνίδια. Εστω. Μαζί με αυτόν σπούδασαν πόσοι άλλοι; Αντε να σου πώ ότι είναι 20 άτομα. Ομως δεν είνα 20 άτομα, μια φορά και τέλος. Ειναι 20 άτομα, ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ. Οπότε όπως καταλαβαινεις έχουμε 20 νέους έτοιμους για gaming σε μια αγορά που θα μπορεί να απορροφήσει έναν δυο το πολύ. Και μιλάμε τώρα μόνο για την σχολή που έβγαλε αυτός, χώρια πόσες άλλες παρόμοιες σχολές. Αρα έχει χάσει απο τα αποδυτήρια. Εκτός και εαν είναι σούπερ ντούπερ, και επίσης άριστος μαθηματικός.
Με εκπλήσει που εκπλήσεστε όταν διαλέγετε σχολές που δεν είναι scalable επαγγελματικά. Οσο πιο εξειδικευμένο είναι, τόσο μειωνονται οι πιθανότητες να βρείς δουλειά. Γιατί πρέπει να ταιριάζεις ΑΚΡΙΒΩΣ.

Zer0c00L
27-12-17, 14:26
Ασχετο και αδιάφορο.
Λες για παράδειγμα σπουδασε gaming και έμαθε καλά μια δυο μηχανές γραφικών για παιχνίδια. Εστω. Μαζί με αυτόν σπούδασαν πόσοι άλλοι; Αντε να σου πώ ότι είναι 20 άτομα. Ομως δεν είνα 20 άτομα, μια φορά και τέλος. Ειναι 20 άτομα, ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ. Οπότε όπως καταλαβαινεις έχουμε 20 νέους έτοιμους για gaming σε μια αγορά που θα μπορεί να απορροφήσει έναν δυο το πολύ. Και μιλάμε τώρα μόνο για την σχολή που έβγαλε αυτός, χώρια πόσες άλλες παρόμοιες σχολές. Αρα έχει χάσει απο τα αποδυτήρια. Εκτός και εαν είναι σούπερ ντούπερ, και επίσης άριστος μαθηματικός.
Με εκπλήσει που εκπλήσεστε όταν διαλέγετε σχολές που δεν είναι scalable επαγγελματικά. Οσο πιο εξειδικευμένο είναι, τόσο μειωνονται οι πιθανότητες να βρείς δουλειά. Γιατί πρέπει να ταιριάζεις ΑΚΡΙΒΩΣ.

έχεις δίκιο σε αυτό που λες απλά μερικές επισημάνσεις

εκπαιδεύτηκαν σε όλες τις μηχανές γραφικών που κατασκευάζονται τα παιχνίδια

αλλά η αγορά είναι κλειστή καθώς όλες οι εταιρείες που κατασκευάζουν παιχνίδια δεν κάνουν προσλήψεις.

αλλά όλοι/ες όσοι/ες σπούδασαν μαζί με αυτόν και μετά κανείς δεν βρήκε δουλειά πάνω σε αυτό που σπούδασαν (κρατάει επαφή με όλους τους συμφοιτητές του και καθηγητές του)

κατά τα άλλα έχεις δίκιο σε αυτό που λες όταν σε κάτι είσαι εξειδικευμένος είναι δύσκολο να βρεις δουλειά και έχω παράδειγμα τον εαυτό μου που σπούδασα και εργάστηκα στην πληροφορική και κατέληξα να εργάζομαι ως υπάλληλος γραφείου (διοικητικό στέλεχος) σε εταιρεία/φορέα από τον οποίο μάλλον θα πάρω και σύνταξη...

sdikr
27-12-17, 14:27
Οκ ας επιστρέψουμε στο τέλος ακινήτων

manoulamou
29-12-17, 11:58
Δεν ξερω ποσο ειναι :offtopic: αλλά μου λυνετε μια απορια:
Ολοι αυτοι που εργαζονται πλεον μονιμα στο εξωτερικο, πως φορολογουνται για τα ακινητα που ειναι στο ονομα τους; Γινεται διαχωρισμος οσων ειναι σε αλλη χωρα και φορολογουνται εκει, πληρωνουν μονον εδω ή .... ;

evantigger
29-12-17, 12:38
Δεν ξερω ποσο ειναι :offtopic: αλλά μου λυνετε μια απορια:
Ολοι αυτοι που εργαζονται πλεον μονιμα στο εξωτερικο, πως φορολογουνται για τα ακινητα που ειναι στο ονομα τους; Γινεται διαχωρισμος οσων ειναι σε αλλη χωρα και φορολογουνται εκει, πληρωνουν μονον εδω ή .... ;

Αν είναι στην Ελλάδα, η φορολόγηση γίνεται με τον ΕΝΦιΑ. Δε γίνεται διαχωρισμός κατοίκων εσωτερικού-εξωτερικού.
Για το εισόδημα από ενοικίαση-εκμετάλλευση, αν είναι μόνιμοι κάτοικοι με φορολογική κατοικία εξωτερικού, τότε μπορούν να τα δηλώσουν έξω.

vasilimertzani
29-12-17, 13:26
Aπο οσα γνωριζω τα ακινητα εντος Ελλαδας πληρωνουν ενφια κανονικα,ειτε ο ιδιοκτητης ειναι εντος ειτε εκτος ελλαδας.Επισης και τα εσοδα του ακινητου (ενοικια) πρεπει να δηλωνονται εδω.

lewton
29-12-17, 17:03
Πληρώνω κανονικά ΕΝΦΙΑ για τα ακίνητα που έχω στο όνομά μου, όπως και οι μη-Έλληνες ιδιοκτήτες ακινήτων στην Ελλάδα.
Αν έχω εισόδημα από ενοικίαση (που για την ώρα δεν έχω) δεν ξέρω τι θα γίνει. Έχω πάντως ανοίξει σχετικό thread επειδή θέλω να βγάλω ένα σπίτι στο κλαρί airbnb.
https://www.adslgr.com/forum/threads/1005309-Airbnb-στην-Ελλάδα-τι-ισχύει-για-τους-οικοδεσπότες

@ ADSLgr.com All rights reserved.