PDA

Επιστροφή στο Forum : Τέλος ακινήτων. Θα πληρώσετε;



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 [48] 49 50 51 52 53 54 55 56 57

Zer0c00L
11-08-18, 17:59
Σε καθε Δημο πλεον, υπαρχει 'Κεντρο κοινοτητας - με παραρτημα Ρομα'.
Υπαρχει λοιπον ειδικη υπηρεσια, αφιερωμενη εξαιρετικα στα επιδοματα των Ρομα.

Για να μην πω οτι μπαινουν μες σε νοσοκομεια και αλλες δημοσιες υπηρεσιες, και τα σπανε ολα, και η αστυνομια δεν τους κανει απολυτων τιποτε....
σιγουρα ξερετε κι εσεις παρομοια περιστατικα.
Σε αυτη τη χωρα τελικα, υπαρχει ρατσισμος εναντιον των ευνομουμενων πολιτων.

εγώ έχω ζήσει περιστατικό στην ΔΕΗ Αγ. Αναργύρων όπου ήμουν για να κάνω συμβόλαιο με την ΔΕΗ για ακίνητα που έχει ενοικιάσει η εταιρεία/φορέας όπου εργάζομαι και είναι μια οικογένεια "ρομα" και διαμαρτύρεται στην προϊσταμένη γιατί τους έκοψαν το ρεύμα λόγω χρέους

τσαντίζονται τα σπάνε όλα

ηρεμούν

ρωτάνε πόσα χρωστάνε...λέει ο πατέρας στο παιδί να πάει στο αυτοκίνητο και να φέρει τα χρήματα

βγαίνει το παιδί πάει στο αυτοκίνητο παίρνει μια σακούλα μαύρη σκουπιδιών την φέρνει στο κατάστημα

την παίρνει ο πατέρας και αρχίζει να βγάζει πάνω στο γραφείο της προϊσταμένης χαρτονομίσματα των 500 ευρώ , 200 ευρώ , 100 ευρώ και 50 ευρώ σε πακέτα

ούτε ξέρω πόσα πλήρωσαν έχασα την μπάλα βλέποντας τόσα ευρώ...

όλο το κατάστημα τους κοίταγε φυσικά

- - - Updated - - -


Νομίζω οτι οι περισσότεροι τουλάχιστον δεν θα είχαν πρόβλημα με τα επιδόματα αυτά, εαν και εφόσον τα δηλωθέντα στοιχεία ειναι αληθινά. Προσωπικά έχω πολλές φορές εκφρασθεί αρνητικά και άσχημα για ΕλΕπ, επειδή δηλώνουν όσα θέλουν, και τουλάχιστον απο πάρα πολλές περιπτώσεις που ξέρω, έπαιρναν επιδόματα, θέρμασνσης ή οτιδήποτε άλλο, παρόλο που στην πραγματικότητα είχαν εισόδημα περισσότερο και απο μένα (που δεν έπαιρνα κανένα επίδομα, πλην του πολυτεκνικού). Και αυτό με εξόργιζε, γιατί ζούσα στο όριο, και χωρίς τίποτα άλλο επίδομα, και αυτοί ενώ δεν είχαν οικονομικό πρόβλημα και επιδόματα έπαιρναν και χαίραν διευκολύνσεων κλπ. Νομίζω λοιπόν ότι οι περισσότεροι, θέλω να πιστεύω, δεν είναι κατα των βοηθημάτων, αρκεί να πηγαίνουν πραγματικά εκεί που χρειάζεται.

Δυστυχώς στην Ελλάδα είναι ο κανόνας, να μην γνωρίζει το κράτος τα εισοδήματά σου (πλην μισθωτών)



Συμφωνώ 100%

δεν είμαι κατά των επιδομάτων αλλά θέλω πλήρη διαφάνεια και φυσικά αξιοκρατία να τα πάρουν αυτοί που πραγματικά τα έχουν ανάγκη

δεν γουστάρω το κράτος να δίνει επιδόματα σε αυτούς που δεν τα δικαιούνται και να τα κόβει από αυτούς που τα δικαιούνται



Ειναι πολύ απλό.
1. Δεν έχεις ακίνητη περιουσία. Εαν έχεις πρέπει να την "εξαφανίσεις" σε τρίτα πρόσωπα κλπ, αλλά το ΕΝΦΙΑ δεν το γλυτώνεις, εκτός εαν είσαι η Eκκλησία :wink:
2. Mένεις στο νοίκι, ή ακόμα καλύτερα πουθενά (φιλοξενούμενος, σε τσαντίρι, σε τροχόσπιτο). Ετσι δεν υπάρχει τεκμήριο.
3. Το πολύ πολύ να έχεις ένα αυτοκίνητο
4. Δεν έχεις τραπεζικούς λογαριασμούς, πιστωτικές/χρεωστικές κάρτες ή κάνεις οποιαδήποτε συναλλαγή με τράπεζα, πέραν της ανάληψης των βοηθημάτων :wink:
5. Χρησιμοποιείς μόνο μετρητά, και ποτέ δεν βάζεις απόδειξη/τιμολόγιο που να αναγράφει όνομα και ΑΦΜ.

Με όλα τα παραπάνω, είσαι σχεδόν "αόρατος", κάποιος που είναι σχεδόν άστεγος. Οπως είπε ο sdikr, μπορείς να ζήσεις όπως αυτοί...

αυτά είναι που δεν μπορώ να κάνω

είμαι μισθωτός (εργάζομαι)

ο εργοδότης με έχει δηλώσει στην ΑΑΔΕ και στο ΕΦΚΑ

ο μισθός μου μπαίνει σε λογαριασμό μισθοδοσίας στην τράπεζα όπου αυτή μου έχει δώσει χρεωστική κάρτα για ανάληψη χρημάτων ή για αγορές

η μητέρα μου που είναι συνταξιούχος (40 χρόνια εργασίας) πληρώνει δόση 350 ευρώ (Νόμος Κατσέλη) στην τράπεζα για το στεγαστικό δάνειο που αγόρασε το σπίτι

και φυσικά πληρώνουμε τους φόρους εισοδήματος που μας αναλογούν και τον ΕΝΦΙΑ.

sdikr
11-08-18, 19:12
θα σε απογοητεύσω δεν είναι τόσο εύκολα τα πράγματα για να κάνω ότι λες

γιατί απλά δεν μπορώ να τα πουλήσω όλα (ένα σπίτι έχω) στην Αθήνα (Παγκράτι) για το οποίο πληρώνω δόση 350 ευρώ το μήνα (Νόμος Κατσέλη) στην ALPHA BANK

ούτε να σταματήσω να εργάζομαι εκεί που εργάζομαι και με πληρώνουν πολύ καλά

βέβαια για να απομυθοποιήσω λίγο την κατάσταση να σε ενημερώσω ότι και οι "ρομα" έχουν σπίτια (μερικά από αυτά είναι πολύ πλούσια και με χλιδή) απλά δεν αποκτήθηκαν με χρήματα από νόμιμους τρόπους αλλά και αυτοκίνητα έχουν

απλά το μυστικό τους είναι αλλού...

Δεν μπορείς να τα έχεις όλα, ή θα έχεις επιδόματα, ή θα έχεις σπίτι και καλη δουλειά

- - - Updated - - -


Νομίζω οτι οι περισσότεροι τουλάχιστον δεν θα είχαν πρόβλημα με τα επιδόματα αυτά, εαν και εφόσον τα δηλωθέντα στοιχεία ειναι αληθινά. Προσωπικά έχω πολλές φορές εκφρασθεί αρνητικά και άσχημα για ΕλΕπ, επειδή δηλώνουν όσα θέλουν, και τουλάχιστον απο πάρα πολλές περιπτώσεις που ξέρω, έπαιρναν επιδόματα, θέρμασνσης ή οτιδήποτε άλλο, παρόλο που στην πραγματικότητα είχαν εισόδημα περισσότερο και απο μένα (που δεν έπαιρνα κανένα επίδομα, πλην του πολυτεκνικού). Και αυτό με εξόργιζε, γιατί ζούσα στο όριο, και χωρίς τίποτα άλλο επίδομα, και αυτοί ενώ δεν είχαν οικονομικό πρόβλημα και επιδόματα έπαιρναν και χαίραν διευκολύνσεων κλπ. Νομίζω λοιπόν ότι οι περισσότεροι, θέλω να πιστεύω, δεν είναι κατα των βοηθημάτων, αρκεί να πηγαίνουν πραγματικά εκεί που χρειάζεται.

Δυστυχώς στην Ελλάδα είναι ο κανόνας, να μην γνωρίζει το κράτος τα εισοδήματά σου (πλην μισθωτών)



Αυτοί η ΕλΕπ που λες αν δεν κάνω λάθος και αυτοί είναι Έλληνες έτσι; είναι άλλο πράγμα αν το δικαιούται κάποιος, είναι άλλο πράγμα να υποστηρίζει κάποιος πως είναι επιδόματα μόνο για κάποιες ομάδες, ενώ είναι για όλους του Έλληνες πολίτες.

- - - Updated - - -


Δεν ειναι αυτο το θεμα. Το θεμα ειναι οτι ακινητα/αυτοκινητα/ακομα και ο αερας που αναπνεεις (3000 ευρω επειδη απλα ζεις και αναπνεεις), παραγουν φανταστικα εισοδηματα και μετα τα επιδοματα δινονται με βαση αυτα τα φανταστικα εισοδηματα.

Δεν ξανακάνω την συζήτηση περι τεκμηρίων, την έχουμε κάνει πολλές φορές, δεν συμφωνείς, οκ, πάμε παρακάτω

anon
11-08-18, 20:54
εκτός κάποιων επιδομάτων που ειναι αυστηρά για τους πρόσφυγες, και είναι χρήματα που έρχονται απο έξω (σε αντίθεση με αυτά που πλανώνται στο φατσομπούκι), τα υπόλοιπα επιδόματα είναι για όλους τους έλληνες, και δεν κάνουν καμμιά διάκριση φυλής, χρώματος, θρησκείας, παρα μόνο και μόνο με εισοδηματικά κριτήρια.

Το μόνο θέμα είναι ότι στην Ελλάδα αυτό το κριτήριο, το εισοδηματικό, όπως βγαίνει απο την εφορία, είναι αληθινό ή πολύ κοντά στην αλήθεια μόνο για μισθωτούς και συνταξιούχους. Ολοι οι υπόλοιποι, κρύβουν... και κατα συνέπεια, πολλά απο τα βοηθήματα, καταλήγουν να διδονται σε αυτούς που δεν θα έπρεπε να δίδονται. Ολα έχουν να κάνουν με το διαβλητό τελείως σύστημα της εφορίας.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
12-08-18, 01:28
Εγω ξέρω εναν Ελληνα που έχει δικο του παρκινγκ 30 θεσεων και ενα κινηματογράφο-αυτα ξερω δηλαδή, μπορεί να εχει και αλλα τοσα.
Ο συγκεκριμένος δηλωνει ΚΑΙ απορος, με ολα τα σχετικά "προνόμια". Φυσικα, βριζει τους ξένους ενώ κολλαει μισα ενσημα στους εργαζόμενους του στη ζούλα.
Αλλα αφου το "μαζι τα φάγαμε" το ειπε ο Πάγκαλος και οχι ο Ανθιμος τότε η συγκεκριμένη ρήση δεν ισχύει ουτε στο 1%-εμείς δεν φαγαμε Τ Ι Π Ο Τ Α.
Ούτε εγώ, ουτε οι φιλοι μου, ούτε καν ο γείτονας, ούτε και ο παραπάνω τυπάς.

MNP-10
12-08-18, 02:29
Το μόνο θέμα είναι ότι στην Ελλάδα αυτό το κριτήριο, το εισοδηματικό, όπως βγαίνει απο την εφορία, είναι αληθινό ή πολύ κοντά στην αλήθεια μόνο για μισθωτούς και συνταξιούχους. Ολοι οι υπόλοιποι, κρύβουν... Δλδ δεν υπαρχουν μισθωτοι που ειναι δηλωμενοι ανεργοι ή που παιρνουν τοσα στο χερι και τοσα στην τραπεζα? ΔΥ δεν υπαρχουν που να φακελωνονται με πολλαπλασια ποσα του μισθου τους?

anon
12-08-18, 02:35
Δλδ δεν υπαρχουν μισθωτοι που ειναι δηλωμενοι ανεργοι ή που παιρνουν τοσα στο χερι και τοσα στην τραπεζα? ΔΥ δεν υπαρχουν που να φακελωνονται με πολλαπλασια ποσα του μισθου τους?

οταν είσαι μισωτός δεν είσαι άνεργος. Μην μπερδεύεις την μαύρη εργασία. Και αυτή ανηκει στον ίδιο χωρο της απάτης (πιο πολύ απο την πλευρά του εργοδότη αυτό). Επειδή υπάρχει μεγάλη ανεργία, εκβιάζουν πολλές φορές μόνο μαύρα (αλλιώς θα έπρεπε να δικαιολογόύν τα έξοδα σε μισθοδοσίες). Αλλά και οι εργαζόμενοι πολλές φορές είναι "συνένοχοι" μιας και σου λένε μαύρα τόσα, κανονικά πχ τα μισά. Ειδικά στους νέους, που το θέμα ασφάλιση (ιατρική) μπορεί να καλύπτεται ακόμα απο γονείς (πχ δήθεν σπουδές, ξέρετε πόσοι δήθεν σπουδάζουν απλά και μόνο για να παίρνουν απαλλαγή απο στράτευση και να έχουν ιατροφαρμακευτική περίθαλψη μέσω της κάλυψης των γονέων, συν οι γονείς πιθανόν κάποιο επίδομα κλπ; ) και θέματα όπως να μαζεύω ένσημα για συνταξιοδότηση φαντάζει κάτι αστείο. Μόνο όταν φτάσουν τα -ηντα τότε τους πιάνει τρέμουλο, επειδή δεν μάζευαν. Και αυτό που λές συμβαίνει, τόσα στην τράπεζα και τόσα στο χέρι. Οταν οι δουλειές δουλεύουν μαύρα, μαύρα επίσης θα πληρώνουν. Και όσο έχεις την δυνατότητα να αποκρύπτεις τζίρο, είτε γιατί χρησιμοποιείς χαρτονομίσματα και όχι πλαστικό χρήμα, είτε μπιτκόνια κλπ, και έχεις και την πρόθεση (απληστία θα έλεγα), και ελλειπείς ελέγχους, και τον ωχαδαερφισμό (*) πάντα θα υπάρχει αυτό.

Οπότε ναι, υπάρχουν, αλλά δεν μιλάμε για αυτούς. Οταν μιλάμε για μισθωτους, τουλάχιστον οταν μιλάω εγώ, μιλάω για κανονικούς μισθωτούς, με ασφάλιση και με όλα.

(*) Ο ωχαδερφισμός συμβαίνει ότι μπορει να γκρινιάζουμε στα φόρα, μπορεί να γκρινιάζουμε ακόμα και με φίλους ή και εκεί μπροστά, αλλά μετά απο 10 λεπτά ξεχνάμε τα πάντα. Παντού γίνεται αυτό. Βλέπουμε κάποιον να πετάει τσιγάρο αναμένο απο το αυοκίνητο. Α τον μαλάκα θα πούμε, θα ρίξουμε και κάνα μπινελίκι αυτοψυχοκάθαρσης, και τέλος. Σε κάποια άλλη κράτη, όχι όλοι αλλά πολλοι, πολύ περισσότεροι απο όσο εμείς, οι ίδιοι οι πολίτες καταγγέλουν κάθε παράβαση.

MNP-10
12-08-18, 03:02
οταν είσαι μισθωτός δεν είσαι άνεργος. Αμα εισαι δηλωμενος, ναι. Αν δεν εισαι, μπορεις να εισαι και ανεργος και να παιρνεις μεχρι και επιδομα ανεργιας.
Και όσο έχεις την δυνατότητα να αποκρύπτεις τζίρο, είτε γιατί χρησιμοποιείς χαρτονομίσματα και όχι πλαστικό χρήμα, είτε μπιτκόνια κλπ, και έχεις και την πρόθεση (απληστία θα έλεγα), και ελλειπείς ελέγχους, και τον ωχαδαερφισμό (*) πάντα θα υπάρχει αυτό. Δεν ειναι μονο θεμα τζιρου και ελεγχου των χρηματοροων. Πχ οι φαρμακευτικες μπορει να λαδωνουν γιατρους με προϊοντα και υπηρεσιες αντι για λεφτα, για να μη φαινονται οι χρηματοροες. Και αυτο το κανουν εδω και 30+ χρονια - οχι τωρα τελευταια. Το ιδιο θα μπορουσε να κανει και μια επιχειρηση αν πχ δεν υπηρχε το μετρητο να δωσει στο χερι... δλδ να λεει στον εργαζομενο, 300ε στη τραπεζα και 300ε σε ψωνια. Και αυτα τα 300ε σε ψωνια να τα περναει για δικα της εξοδα και να ειναι ΚΑΙ tax-deductible.
Αλλά και οι εργαζόμενοι πολλές φορές είναι "συνένοχοι" μιας και σου λένε μαύρα τόσα, κανονικά πχ τα μισά. Βασικα σε αρκετα νεανικα επαγγελματα, τυπου ντελιβερι, σερβιτοροι, κτλ, υπαρχει και το εξτρα μαυρο που δεν εθιξα πριν, το οποιο ειναι το tip. Και αυτο αδηλωτο εσοδο ειναι, σε ορισμενες δε περιπτωσεις μπορει να ειναι στο 40-100% του μισθου (ειτε αυτος ειναι ασπρος, μαυρος, ή demi). Αν αυτα τα εσοδα δηλωνονταν, τοτε τα tip θα αποτελουσαν εσοδα απο ...ελ. επαγγελμα, και θα επρεπε ο μισθωτος να πληρωνει και ΤΕΒΕ, και να μπαινει στα φορολογικα κλιμακια του ελ.επ - λογω των πολλαπλων tip, απο πολλαπλα ατομα, που δεχεται καθημερινα. Ακομα και ως μισθωτο εσοδο να το δεις, αλλο να βγαζεις πχ 6.000 και αλλο να βγαζεις 11.000 στο Ε1 - γιατι μπορει να εμπιπτεις σε αλλα φορολογικα κλιμακια, να εχεις επιδοματα, κτλ κτλ.

patrickdrd
12-08-18, 03:06
το έβαλαν και στις κάρτες το τιπ, πρώτη επιλογή μάλιστα, πριν καν βάλεις το πιν

aroutis
12-08-18, 08:30
Τα σπιτια, αυτοκινητα, κτλ δηλωνονται. Και αυτα δημιουργουν τεκμηρια ακομα και με μηδεν εισοδηματα.

Κανένας δεν σε υποχρεώνει να εχεις τίποτα από αυτά.

MNP-10
12-08-18, 08:40
Κανένας δεν σε υποχρεώνει να εχεις τίποτα από αυτά.

Και γιατι να μη τα χεις, δε καταλαβα? Επειδη ξαφνικα ενα πρωι οι κυβερνησεις αποφασισαν οτι η κατοχη τους ισοδυναμει με το να εχεις φανταστικο εισοδημα - επειδη θελανε να αρμεξουν το λαο και δεν υπηρχαν πραγματικα εισοδηματα να φορολογησουν?

Με το ιδιο σκεπτικο που λες, τοτε επειδη βαλανε τεκμηριο διαβιωσης, "κανεις δε μας υποχρεωνει να διαβιωνουμε"... ας αυτοκτονησουμε για να γλυτωσουμε το τεκμηριο.

psolord
12-08-18, 13:27
Και γιατι να μη τα χεις, δε καταλαβα? Επειδη ξαφνικα ενα πρωι οι κυβερνησεις αποφασισαν οτι η κατοχη τους ισοδυναμει με το να εχεις φανταστικο εισοδημα - επειδη θελανε να αρμεξουν το λαο και δεν υπηρχαν πραγματικα εισοδηματα να φορολογησουν?

Με το ιδιο σκεπτικο που λες, τοτε επειδη βαλανε τεκμηριο διαβιωσης, "κανεις δε μας υποχρεωνει να διαβιωνουμε"... ας αυτοκτονησουμε για να γλυτωσουμε το τεκμηριο.

+1000:oneup:

sdikr
12-08-18, 13:57
Και γιατι να μη τα χεις, δε καταλαβα? Επειδη ξαφνικα ενα πρωι οι κυβερνησεις αποφασισαν οτι η κατοχη τους ισοδυναμει με το να εχεις φανταστικο εισοδημα - επειδη θελανε να αρμεξουν το λαο και δεν υπηρχαν πραγματικα εισοδηματα να φορολογησουν?

Με το ιδιο σκεπτικο που λες, τοτε επειδη βαλανε τεκμηριο διαβιωσης, "κανεις δε μας υποχρεωνει να διαβιωνουμε"... ας αυτοκτονησουμε για να γλυτωσουμε το τεκμηριο.

Το τεκμήριο διαβίωσης πιάνει όλους του Έλληνες πολίτες, αλλά δεν τους κόβει τα επιδόματα, ούτε σε φορολογούν εξτρά, οπότε δεν υπάρχει λόγος να αυτοκτονήσεις.
Οπότε αφήστε την διαβίωση και πιάστε την συμβίωση.

MNP-10
12-08-18, 14:40
Το τεκμήριο διαβίωσης πιάνει όλους του Έλληνες πολίτες, αλλά δεν τους κόβει τα επιδόματα, ούτε σε φορολογούν εξτρά, οπότε δεν υπάρχει λόγος να αυτοκτονήσεις. Οπότε αφήστε την διαβίωση και πιάστε την συμβίωση. Ξεχασες οτι αμα δεν εχεις αποδειξεις επι του φανταστικου 3000 (πως θα εχεις αποδειξεις αν εχεις 0 εισοδημα), φορολογεισαι επειδη ζεις και αναπνεεις. Και αν δηλωσεις οτι σε ζουν τριτοι, και σου δινουν αυτοι τα 3000ε (για να μηδενισεις το τεκμηριο), σου λενε να δηλωθει ως δωρεα και να φορολογηθει ο donor με ποσοστο επι της δωρεας (20% νομιζω - δλδ 600ε).

xmperop1
12-08-18, 15:07
Το τεκμήριο διαβίωσης πιάνει όλους του Έλληνες πολίτες, αλλά δεν τους κόβει τα επιδόματα, ούτε σε φορολογούν εξτρά, οπότε δεν υπάρχει λόγος να αυτοκτονήσεις.
Οπότε αφήστε την διαβίωση και πιάστε την συμβίωση.

Μήπως ψιλοεκτίθεσαι,σ'άλλη χώρα ζεις?

- - - Updated - - -


Και γιατι να μη τα χεις, δε καταλαβα? Επειδη ξαφνικα ενα πρωι οι κυβερνησεις αποφασισαν οτι η κατοχη τους ισοδυναμει με το να εχεις φανταστικο εισοδημα - επειδη θελανε να αρμεξουν το λαο και δεν υπηρχαν πραγματικα εισοδηματα να φορολογησουν?

Με το ιδιο σκεπτικο που λες, τοτε επειδη βαλανε τεκμηριο διαβιωσης, "κανεις δε μας υποχρεωνει να διαβιωνουμε"... ας αυτοκτονησουμε για να γλυτωσουμε το τεκμηριο.

:oneup:

aroutis
12-08-18, 15:07
Και γιατι να μη τα χεις, δε καταλαβα? Επειδη ξαφνικα ενα πρωι οι κυβερνησεις αποφασισαν οτι η κατοχη τους ισοδυναμει με το να εχεις φανταστικο εισοδημα - επειδη θελανε να αρμεξουν το λαο και δεν υπηρχαν πραγματικα εισοδηματα να φορολογησουν?

Με το ιδιο σκεπτικο που λες, τοτε επειδη βαλανε τεκμηριο διαβιωσης, "κανεις δε μας υποχρεωνει να διαβιωνουμε"... ας αυτοκτονησουμε για να γλυτωσουμε το τεκμηριο.

Δεν με κατάλαβες (όχι ότι είναι και η πρώτη φορά).
Αυτό που σου λέω ειναι απλό. Μπορεις να τα έχεις και να κάνεις ότι λέει ο νόμος. Αν δεν σου αρέσει ο νομος, μπορεις μέσα στα πλαίσια μιας ευνομούμενης πολιτίας να πιέσεις να αλλάξει ο νόμος.
Μπορείς να πας και στην Αμερική ώστε να έχεις και γκάνζ.

Simple enough for your intelligence? :lol:

MNP-10
12-08-18, 15:23
Δεν με κατάλαβες (όχι ότι είναι και η πρώτη φορά).

Μια χαρα σε καταλαβα, απλα τα γυρνας.



Αυτό που σου λέω ειναι απλό. Μπορεις να τα έχεις και να κάνεις ότι λέει ο νόμος. Αν δεν σου αρέσει ο νομος, μπορεις μέσα στα πλαίσια μιας ευνομούμενης πολιτίας να πιέσεις να αλλάξει ο νόμος.


Πρεπει να καταλαβεις κατι. Το Συνταγμα ειναι υπερανω του Νομου και αυτο ηδη δε τηρειται.

Τι προβλεπει το αρθρο 22 του Συνταγματος?



1. H εργασία αποτελεί δικαίωμα και προστατεύεται από το Kράτος, που μεριμνά για τη δημιουργία συνθηκών απασχόλησης όλων των πολιτών και για την ηθική και υλική εξύψωση του εργαζόμενου αγροτικού και αστικού πληθυσμού.


Για να δουμε λιγο την "υλικη εξυψωση" με τον κοσμο να χανει τα σπιτια του:

http://www.kathimerini.gr/951911/gallery/oikonomia/ellhnikh-oikonomia/3e8wriazei-to-oneiro-ths-idiokatoikhshs



Ανευ προηγουμένου είναι η απώλεια ακίνητης περιουσίας των ελληνικών νοικοκυριών κατά τη διάρκεια της οικονομικής κρίσης, όπως γίνεται σταδιακά αντιληπτό από πληθώρα νέων στοιχείων.

Σύμφωνα με τα στοιχεία της Eurostat, κατά την πενταετία 2010-2015, δηλαδή από την έναρξη της οικονομικής κρίσης μέχρι το απόγειό της, το ποσοστό της ιδιοκατοίκησης υποχώρησε από το 77,2% στο 73,9% στο τέλος του 2016. Η σύγκριση καθίσταται ακόμα πιο απογοητευτική αν ανατρέξει κανείς σε παλαιότερα στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ (Ελληνική Στατιστική Αρχή), αλλά και ερευνών δημοσκόπησης, βάσει των οποίων το 2005 το ποσοστό της ιδιοκατοίκησης στην Ελλάδα βρισκόταν στο 84,6%, αισθητά υψηλότερο από τον ευρωπαϊκό μέσον όρο του 70%, προσεγγίζοντας μάλιστα τα σχετικά ποσοστά των χωρών της Κεντρικής και της Ανατολικής Ευρώπης, όπου επίσης παρατηρείται πολύ υψηλό ποσοστό ιδιοκατοίκησης, αλλά και μια παρόμοια κουλτούρα ως προς την προσέγγιση των νοικοκυριών στην απόκτηση ιδιόκτητης στέγης.


Απ'το ~85% το 2005 κοντευουμε το ~70%... Δλδ ενα +15% του πληθυσμου δεν εχει πλεον σπιτι. Αυτη ειναι η υλικη εξυψωση... Μη πω για τις υλικες στερησεις που παρατηρουν οι διαφορες ερευνες σε βασικα αγαθα, για παιδια που λιποθυμανε στα σχολεια, κτλ.

Επισης το Συνταγμα οριζει οτι η εξουσια ασκειται απ'το Λαο και υπερ του Λαου. Οταν λοιπον ο Λαος ψηφιζει ενα κομμα που λεει οτι θα καταργησει τον ΕΝΦΙΑ* και τα μνημονια, και δε το κανει, τι αλλο θες? Βαζει δημοψηφισμα για τα μνημονια και ο λαος λεει οχι. Και πεταει μετα το δημοψηφισμα στα σκουπιδια ο Τσιπρας.

* http://www.avgi.gr/article/10842/5217071/syriza-e-katargese-tou-enphia-apo-ta-prota-metra-tes-kyberneses-mas-

Ποιοι νομοι? Ποιο συνταγμα? Εχει καταλυθει το συμπαν.



Μπορείς να πας και στην Αμερική ώστε να έχεις και γκάνζ.


Δε ξερω αν το γνωριζεις αλλα η μεταναστευση στην αμερικη απαγορευεται - εκτος και αν επιτραπει για ειδικους λογους. Επισης μπορεις να μεταβεις για τουριστικους λογους. Αλλα να πας στην Αμερικη λες και θα πας στα Τρικαλα, οχι, αυτο δε παιζει.

aroutis
12-08-18, 16:19
Για να δουμε λιγο την "υλικη εξυψωση" με τον κοσμο να χανει τα σπιτια του:
Για να χάσεις ένα σπίτι πρέπει πρώτα να το έχεις.
Αν αναφέρεσαι σε σπίτι που έχει κάποιος μέσω δανείου, ΔΕΝ το έχει, η κυριότητα ανήκει στον δανειστή ως και τη τελευταία δόση.

Απ'το ~85% το 2005 κοντευουμε το ~70%... Δλδ ενα +15% του πληθυσμου δεν εχει πλεον σπιτι. Αυτη ειναι η υλικη εξυψωση..
Ας εξηγήσουν τι μετρούσαν ως ιδιοκατοίκηση. Μετρούσαν σπίτια που όντως ανήκαν στους ανθρώπους που κατοικούσαν μέσα, σπίτια που πληρωνόταν μέσω δανειων;

Επισης το Συνταγμα οριζει οτι η εξουσια ασκειται απ'το Λαο και υπερ του Λαου. Οταν λοιπον ο Λαος ψηφιζει ενα κομμα που λεει οτι θα καταργησει τον ΕΝΦΙΑ* και τα μνημονια, και δε το κανει, τι αλλο θες? Θέλω ο λαός να σκεφτεί σοβαρά τι θα κάνει στις επόμενες εκλογές.


Δε ξερω αν το γνωριζεις αλλα η μεταναστευση στην αμερικη απαγορευεται - εκτος και αν επιτραπει για ειδικους λογους.Έχω πίστη σε σένα. Ανθρωπος που κατά ιδία δήλωση ειναι έξυπνος και γνωρίζει πως και τί σε όλα περί εφυίας , η αμερική σίγουρα θα δει τι κελεπούρι είναι και θα τον πάρει κατευθείαν , μη σου πω θα σε πάρει στο Area 51 !:lol:

psolord
12-08-18, 16:28
Το τεκμήριο διαβίωσης πιάνει όλους του Έλληνες πολίτες, αλλά δεν τους κόβει τα επιδόματα, ούτε σε φορολογούν εξτρά, οπότε δεν υπάρχει λόγος να αυτοκτονήσεις.
Οπότε αφήστε την διαβίωση και πιάστε την συμβίωση.

Πολλοι οπως και εγω, εν μεσω ανεργιας, καλουμαστε να πληρωσουμε ΕΝΦΙΑ, ενω δεν δικαιουμαστε ΚΕΑ πχ, διοτι εχουμε ακινητα (ανεκμεταλλευτα) που μας εφτιαξαν οι γονεις μας, δουλευοντας οικοδομη και κανοντας το σκ@το τους παξιμαδι. Σου λεει εχεις τεκμαρτο εισοδημα επειδη εχεις ΑΥΤΑ και εσυ τους λες, μα εχω μηδεν εισοδημα. Οποτε και πληρωνεις και δεν δικαιουσαι και επεται και συνεχεια...


Και μετα σου λεει, μειωνεται ο πληθυσμος και δεν θα μπορουμε να πληρωνουμε και τις συνταξεις. Οχι παιδι δεν κανω σε αυτη τη χωρα, ουτε σκυλο δε παιρνω.

Τουλαχιστον, κατα καποιο τροπο με τα επιδοματα που εδωσε ο μορφονιος, σε καποιους και κατα καποιο τροπο, αφαιρεσε ενα κομματι του ΕΝΦΙΑ.

MNP-10
12-08-18, 16:41
Για να χάσεις ένα σπίτι πρέπει πρώτα να το έχεις.
Αν αναφέρεσαι σε σπίτι που έχει κάποιος μέσω δανείου, ΔΕΝ το έχει, η κυριότητα ανήκει στον δανειστή ως και τη τελευταία δόση.

Το προβλημα δεν ειναι τοσο τα στεγαστικα, οσο οι οφειλες πασης φυσεως και η ελλειψη χρηματων. Οταν υπαρχει ελλειψη χρηματων, ουτε αποδοχη κληρονομιας μπορεις να κανεις, ουτε φορο κληρονομιας να πληρωσεις - και αμα χρωσταει αυτος που πεθανε ακομα και 5-10 χιλιαδες, ουτε τα χρεη του να αναλαβεις. Αρα σπιτια χανονται για μικροποσα ακομα και προς το κρατος.

cool11
12-08-18, 17:19
εκτός κάποιων επιδομάτων που ειναι αυστηρά για τους πρόσφυγες, και είναι χρήματα που έρχονται απο έξω (σε αντίθεση με αυτά που πλανώνται στο φατσομπούκι), τα υπόλοιπα επιδόματα είναι για όλους τους έλληνες, και δεν κάνουν καμμιά διάκριση φυλής, χρώματος, θρησκείας, παρα μόνο και μόνο με εισοδηματικά κριτήρια.

Το μόνο θέμα είναι ότι στην Ελλάδα αυτό το κριτήριο, το εισοδηματικό, όπως βγαίνει απο την εφορία, είναι αληθινό ή πολύ κοντά στην αλήθεια μόνο για μισθωτούς και συνταξιούχους. Ολοι οι υπόλοιποι, κρύβουν... και κατα συνέπεια, πολλά απο τα βοηθήματα, καταλήγουν να διδονται σε αυτούς που δεν θα έπρεπε να δίδονται. Ολα έχουν να κάνουν με το διαβλητό τελείως σύστημα της εφορίας.

Ξερω ανθρωπο που ειχε ξενοδοχειο, δικο του, καθως και επιχειρηση με δομικα υλικα,
και καθε μηνα πηγαινε να εισπραξει το πολυτεκνικο επιδομα...
τουλαχιστον αυτο συνεβαινε πριν αρκετα χρονια....τωρα ισως το εχουν αλλαξει....

Στο @@@λο που λεγεται Ελλαδα, μονο για το μισθωτο, δημοσιου-ιδιωτικου τομεα, ξερει το Ελληνικο κρατος, ακριβως τα εισοδηματα τους. Και τους ξεσκιζει μεχρι οσο δεν παει.
Αντιθετα οι υπολοιποι, απουσια διαχρονικη δε-και ελεγκτικων μηχανισμων για επιτοπιους ελεγχους κλπ,
δηλωνουν παντα το κατωτερο οριο, κρυβουν τα παντα,
και στο τελος εισπραττουν και επιδοματα αποριας-αλληλεγγυης κλπ

Ομοιως και πολλοι ρομα, οι περισσοτεροι θα ελεγα, που ζουν μες τον παρασιτισμο,
και εισπραττουν οτι επιδομα υπαρχει.

Εμενα πχ μου εχουν κοψει το μισθο απειρες φορες, πληρωνω φορους - ενφια - μυδια, και αγκομαχάω να βγαλω περα τις υποχρεωσεις μου.
κι αλλος γεννοβολα παιδια, ας πεθανει και κανενα -δεν τρεχει τιποτε-κανουμε αλλο,
και εισπραττει ενα καρο επιδοματα.

Μου κοβουν εμενα το μισθο, φορολογουμαι εγω παντοιοτροπως,
για να καθεται ο αλλος με την τσουγγρανα ολη μερα,
και να εισπραττει επιδοματα απο τους κομμενους μισθους μου.

jkoukos
12-08-18, 17:30
Γιατί δεν κάνεις κι εσύ το ίδιο που κάνει ένας Ρομά, ώστε να ξύνεσαι κι εσύ με την τσουγκράνα;

cool11
12-08-18, 17:46
Γιατί δεν κάνεις κι εσύ το ίδιο που κάνει ένας Ρομά, ώστε να ξύνεσαι κι εσύ με την τσουγκράνα;

Δεν μπορει το κρατος να επιβραβευει τον ΠΑΡΑΣΙΤΙΣΜΟ.

jkoukos
12-08-18, 18:12
Προφανώς ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΙΔΕΑ τι είναι οι Ρομά και μιλάς για παρασιτισμό!

sdikr
12-08-18, 18:21
Πολλοι οπως και εγω, εν μεσω ανεργιας, καλουμαστε να πληρωσουμε ΕΝΦΙΑ, ενω δεν δικαιουμαστε ΚΕΑ πχ, διοτι εχουμε ακινητα (ανεκμεταλλευτα) που μας εφτιαξαν οι γονεις μας, δουλευοντας οικοδομη και κανοντας το σκ@το τους παξιμαδι. Σου λεει εχεις τεκμαρτο εισοδημα επειδη εχεις ΑΥΤΑ και εσυ τους λες, μα εχω μηδεν εισοδημα. Οποτε και πληρωνεις και δεν δικαιουσαι και επεται και συνεχεια...


Και μετα σου λεει, μειωνεται ο πληθυσμος και δεν θα μπορουμε να πληρωνουμε και τις συνταξεις. Οχι παιδι δεν κανω σε αυτη τη χωρα, ουτε σκυλο δε παιρνω.

Τουλαχιστον, κατα καποιο τροπο με τα επιδοματα που εδωσε ο μορφονιος, σε καποιους και κατα καποιο τροπο, αφαιρεσε ενα κομματι του ΕΝΦΙΑ.

έχεις ακίνητα, το ότι τα κρατάς και δεν τα εκμεταλλεύεσαι είναι δικό σου θέμα, αλλά έχεις ακίνητα, εγώ και ένα πολύ μεγάλο ποσοστό πληθυσμού δεν έχει ακίνητα. άλλοι ζούνε χωρίς στέγη.

psolord
12-08-18, 22:39
έχεις ακίνητα, το ότι τα κρατάς και δεν τα εκμεταλλεύεσαι είναι δικό σου θέμα, αλλά έχεις ακίνητα, εγώ και ένα πολύ μεγάλο ποσοστό πληθυσμού δεν έχει ακίνητα. άλλοι ζούνε χωρίς στέγη.

Δεν τα εκμεταλλευομαι γιατι υπαρχει λογος. Και επισης γιατι πρεπει σωνει και καλα να βαλω ξενους μεσα στο σπιτι μου, δεν καταλαβα; Επειδη θελουν αυτοι οι απατεωνες να πληρωνω νοικι για την ιδιοκτησια μου, επειδη οι γονεις μου ηταν νοικοκυρηδες και δε σκορπαγανε λεφτα σε λουσα και μπουζουκια;

Μεγαλο μερος του πληθυσμού ομως εχει σπιτι. Οπως ειπε ο φιλος παραπανω, ηταν στο 85% και κοντευει στο 70%. Αυτο κραζουμε. Οτι γινεται τακτικη εσκεμμενη επιθεση στους νοικοκυρηδες. Επικροτεις δηλαδη να λιγοστευουν οι ιδιοκτητες, επειδη ετσι τους καπνισε;

Zer0c00L
12-08-18, 22:50
Μην ανησυχείτε για τα ακίνητα σας
θα τα ενοικιάσει η ύπατη αρμοστεία του ΟΗΕ για να φιλοξενήσει πρόσφυγες (οικογένειες) από την Συρία και όχι μόνο
μέχρι τώρα τα ακίνητα που έχει ενοικιάσει στην αττική είναι περίπου 1000 σε λίγο δεν θα υπάρχει άδειο σπίτι που να μην έχει πρόσφυγες αλλά και μετανάστες απλά θέλει υπομονή...
θα σας δίνει ενοίκιο , θα πληρώνει τα κοινόχρηστα , θα πληρώνει την ΔΕΗ (αφού γυρίσει στο όνομα της το ρολόι) , θα πληρώνει την ΕΥΔΑΠ , θα πληρώνει το ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ
το ακίνητο σας θα είναι ασφαλισμένο και όπως θα το παραλάβει έτσι θα σας το παραδώσει
δεν θα έχετε καμία έννοια
βέβαια τον ΕΝΦΙΑ δεν θα τον γλυτώσετε αλλά τουλάχιστον κάτι θα σας περισσεύει από το να το έχετε κενό

vasilimertzani
13-08-18, 00:21
Για να χάσεις ένα σπίτι πρέπει πρώτα να το έχεις.
Αν αναφέρεσαι σε σπίτι που έχει κάποιος μέσω δανείου, ΔΕΝ το έχει, η κυριότητα ανήκει στον δανειστή ως και τη τελευταία δόση.




Αυτο ειχα και εγω υποψη οταν ερχοταν ο ενφια η υποχρεωτικη ασφαλιση κλπ του οικηματος.Τα μαζευα και τα πηγαινα στην τραπεζα αλλα ειχαν αλλη αποψη για το ποιος ηταν ο ιδιοκτητης.Καλα επεξεργασμενο κολπακι και αυτο μαλλον.


Ξερω ανθρωπο που ειχε ξενοδοχειο, δικο του, καθως και επιχειρηση με δομικα υλικα,
και καθε μηνα πηγαινε να εισπραξει το πολυτεκνικο επιδομα...
τουλαχιστον αυτο συνεβαινε πριν αρκετα χρονια....τωρα ισως το εχουν αλλαξει....

Στο @@@λο που λεγεται Ελλαδα, μονο για το μισθωτο, δημοσιου-ιδιωτικου τομεα, ξερει το Ελληνικο κρατος, ακριβως τα εισοδηματα τους. Και τους ξεσκιζει μεχρι οσο δεν παει.
Αντιθετα οι υπολοιποι, απουσια διαχρονικη δε-και ελεγκτικων μηχανισμων για επιτοπιους ελεγχους κλπ,
δηλωνουν παντα το κατωτερο οριο, κρυβουν τα παντα,
και στο τελος εισπραττουν και επιδοματα αποριας-αλληλεγγυης κλπ

Ομοιως και πολλοι ρομα, οι περισσοτεροι θα ελεγα, που ζουν μες τον παρασιτισμο,
και εισπραττουν οτι επιδομα υπαρχει.

Εμενα πχ μου εχουν κοψει το μισθο απειρες φορες, πληρωνω φορους - ενφια - μυδια, και αγκομαχάω να βγαλω περα τις υποχρεωσεις μου.
κι αλλος γεννοβολα παιδια, ας πεθανει και κανενα -δεν τρεχει τιποτε-κανουμε αλλο,
και εισπραττει ενα καρο επιδοματα.

Μου κοβουν εμενα το μισθο, φορολογουμαι εγω παντοιοτροπως,
για να καθεται ο αλλος με την τσουγγρανα ολη μερα,
και να εισπραττει επιδοματα απο τους κομμενους μισθους μου.

εισαι Ελληνα(ς)? ας προσεχες αδερφε..
ΠΟλυτεκνοι με αγνωστου ταυτοτητας (οχι ιπταμενων) αντικειμενων-παιδιων.
Προσπαθησαν πρν μερικα χρονια να τα επανενταξουν υποχρεωνοντας τους ,για να παρουν το επιδομα ενοικιου,να στελνουν υποχρεωτικα τα παιδια για φοιτηση,αλλα ξεσηκωθηκαν μεχρι και τα θρανια...απετυχε το κολπο ....



Γιατί δεν κάνεις κι εσύ το ίδιο που κάνει ένας Ρομά, ώστε να ξύνεσαι κι εσύ με την τσουγκράνα;

Εστω και με pm αν μπορεις να μας εξηγησεις μπας και παρουμε κανενα επιδομα και εμεις.


Προφανώς ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΙΔΕΑ τι είναι οι Ρομά και μιλάς για παρασιτισμό!

Πραγματικα ειμαι γεματος απορια ....


έχεις ακίνητα, το ότι τα κρατάς και δεν τα εκμεταλλεύεσαι είναι δικό σου θέμα, αλλά έχεις ακίνητα, εγώ και ένα πολύ μεγάλο ποσοστό πληθυσμού δεν έχει ακίνητα. άλλοι ζούνε χωρίς στέγη.

:oneup:


Δεν τα εκμεταλλευομαι γιατι υπαρχει λογος. Και επισης γιατι πρεπει σωνει και καλα να βαλω ξενους μεσα στο σπιτι μου, δεν καταλαβα; Επειδη θελουν αυτοι οι απατεωνες να πληρωνω νοικι για την ιδιοκτησια μου, επειδη οι γονεις μου ηταν νοικοκυρηδες και δε σκορπαγανε λεφτα σε λουσα και μπουζουκια;

Μεγαλο μερος του πληθυσμού ομως εχει σπιτι. Οπως ειπε ο φιλος παραπανω, ηταν στο 85% και κοντευει στο 70%. Αυτο κραζουμε. Οτι γινεται τακτικη εσκεμμενη επιθεση στους νοικοκυρηδες. Επικροτεις δηλαδη να λιγοστευουν οι ιδιοκτητες, επειδη ετσι τους καπνισε;
Μεταξυ απο αυτον που δεν εχει τιποτα να δωσει και απο αυτον που εχει,αλλα για προσωπικους λογους δεν θελει,ποιος νομιζει οτι θα πληρωσει?



Μην ανησυχείτε για τα ακίνητα σας
θα τα ενοικιάσει η ύπατη αρμοστεία του ΟΗΕ για να φιλοξενήσει πρόσφυγες (οικογένειες) από την Συρία και όχι μόνο
μέχρι τώρα τα ακίνητα που έχει ενοικιάσει στην αττική είναι περίπου 1000 σε λίγο δεν θα υπάρχει άδειο σπίτι που να μην έχει πρόσφυγες αλλά και μετανάστες απλά θέλει υπομονή...
θα σας δίνει ενοίκιο , θα πληρώνει τα κοινόχρηστα , θα πληρώνει την ΔΕΗ (αφού γυρίσει στο όνομα της το ρολόι) , θα πληρώνει την ΕΥΔΑΠ , θα πληρώνει το ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ
το ακίνητο σας θα είναι ασφαλισμένο και όπως θα το παραλάβει έτσι θα σας το παραδώσει
δεν θα έχετε καμία έννοια
βέβαια τον ΕΝΦΙΑ δεν θα τον γλυτώσετε αλλά τουλάχιστον κάτι θα σας περισσεύει από το να το έχετε κενό

εφοσον ολοι οι πονηροι το νοικιαζουν μεσω airbnb να τους το παρει για ενα κομματι ψιχουλο..

sdikr
13-08-18, 00:47
Δεν τα εκμεταλλευομαι γιατι υπαρχει λογος. Και επισης γιατι πρεπει σωνει και καλα να βαλω ξενους μεσα στο σπιτι μου, δεν καταλαβα; Επειδη θελουν αυτοι οι απατεωνες να πληρωνω νοικι για την ιδιοκτησια μου, επειδη οι γονεις μου ηταν νοικοκυρηδες και δε σκορπαγανε λεφτα σε λουσα και μπουζουκια;

Μεγαλο μερος του πληθυσμού ομως εχει σπιτι. Οπως ειπε ο φιλος παραπανω, ηταν στο 85% και κοντευει στο 70%. Αυτο κραζουμε. Οτι γινεται τακτικη εσκεμμενη επιθεση στους νοικοκυρηδες. Επικροτεις δηλαδη να λιγοστευουν οι ιδιοκτητες, επειδη ετσι τους καπνισε;

Σκέφτομαι τι θα προτιμούσα
Το να μην υπάρχει το πατρικό ή να μένω στον δρόμο και να λαμβάνω το όποιο επίδομα;
Δύσκολη επιλογή......

Ναι θα πρέπει να βάλεις ξένους μέσα ή να πληρώσεις απο την τσέπη σου, τουλάχιστον μπορείς να βάλεις ξένους μέσα, όπως και εγώ πληρώνω φόρους για την εργασία που παρέχω, γιατί να πρέπει εγώ να πληρώνω ενοίκιο επειδή δουλεύω, όπως πληρώνω ΦΠΑ, όπως πληρώνω τα τέλη για το αμάξι και την μηχανή.
Δεν θέλεις να τα πληρώσεις όλα αυτά; θα πρέπει να μείνεις εκτός κοινωνίας, αν δεν κάνω λάθος υπάρχει κόσμος που έχει πάρει τα βουνά

Υποθέτω πως δεν είσαι στην θέση του Πάγκαλου, που ακόμα και αυτός γύρισε και είπε, θα πρέπει να πουλήσω ενα σπίτι για να πληρώσω τον ΕΝΦΙΑ για τα υπόλοιπα.

- - - Updated - - -


Μην ανησυχείτε για τα ακίνητα σας
θα τα ενοικιάσει η ύπατη αρμοστεία του ΟΗΕ για να φιλοξενήσει πρόσφυγες (οικογένειες) από την Συρία και όχι μόνο
μέχρι τώρα τα ακίνητα που έχει ενοικιάσει στην αττική είναι περίπου 1000 σε λίγο δεν θα υπάρχει άδειο σπίτι που να μην έχει πρόσφυγες αλλά και μετανάστες απλά θέλει υπομονή...
θα σας δίνει ενοίκιο , θα πληρώνει τα κοινόχρηστα , θα πληρώνει την ΔΕΗ (αφού γυρίσει στο όνομα της το ρολόι) , θα πληρώνει την ΕΥΔΑΠ , θα πληρώνει το ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ
το ακίνητο σας θα είναι ασφαλισμένο και όπως θα το παραλάβει έτσι θα σας το παραδώσει
δεν θα έχετε καμία έννοια
βέβαια τον ΕΝΦΙΑ δεν θα τον γλυτώσετε αλλά τουλάχιστον κάτι θα σας περισσεύει από το να το έχετε κενό

Μερικές φόρες αναγκαζόμαστε να δουλέψουμε κάπου που δεν μας αρέσει γιατί υπάρχει ανάγκη, αλλά είναι λίγο δύσκολο να πας να δουλέψεις πχ βρεφοκόμος ενώ μισείς τα βρέφη, ή δεν θα έπρεπε να σε προσλαμβάνουνε αν μισείς τα βρέφη.

nm96027
13-08-18, 10:20
Μην ανησυχείτε για τα ακίνητα σας
θα τα ενοικιάσει η ύπατη αρμοστεία του ΟΗΕ για να φιλοξενήσει πρόσφυγες (οικογένειες) από την Συρία και όχι μόνο
μέχρι τώρα τα ακίνητα που έχει ενοικιάσει στην αττική είναι περίπου 1000 σε λίγο δεν θα υπάρχει άδειο σπίτι που να μην έχει πρόσφυγες αλλά και μετανάστες απλά θέλει υπομονή...
θα σας δίνει ενοίκιο , θα πληρώνει τα κοινόχρηστα , θα πληρώνει την ΔΕΗ (αφού γυρίσει στο όνομα της το ρολόι) , θα πληρώνει την ΕΥΔΑΠ , θα πληρώνει το ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ
το ακίνητο σας θα είναι ασφαλισμένο και όπως θα το παραλάβει έτσι θα σας το παραδώσει
δεν θα έχετε καμία έννοια
βέβαια τον ΕΝΦΙΑ δεν θα τον γλυτώσετε αλλά τουλάχιστον κάτι θα σας περισσεύει από το να το έχετε κενό

Εχεις δίκιο. Είναι πιο βολικό για την ΧΑ και τους οπαδούς της να σέρνονται οι πρόσφυγες στους δρόμους. Κάνει πιο βολική την εθνική μας αναγάκτηση, αν αυτοί ταλαιπωρούνται και ξεφτυλίζονται περισσότερο.

Chingachgook
13-08-18, 10:46
Η ελληνική κοινωνία και οικονομία είναι δομημένη στο "να βάλω ένα κεραμίδι πάνω από το κεφάλι μου". Με τόσο μεγάλα ποσοστά ιδιοκατοίκησης, δεν είναι καθόλου απορίας άξιο γιατί προέκυψε ο ΕΝΦΙΑ και γιατί ήρθε για να μείνει, παρά τις σχετικές δηλώσεις περί αντιθέτου.
Εισοδήματα μπορούν να κρυφτούν, τα κεραμίδια, όχι.

aroutis
13-08-18, 10:47
Αυτο ειχα και εγω υποψη οταν ερχοταν ο ενφια η υποχρεωτικη ασφαλιση κλπ του οικηματος.Τα μαζευα και τα πηγαινα στην τραπεζα αλλα ειχαν αλλη αποψη για το ποιος ηταν ο ιδιοκτητης.Καλα επεξεργασμενο κολπακι και αυτο μαλλον.
Δεν πρόκειται για κολπάκι, ονομάζεται άρση κυριότητας και το υπογράφεις με την υπογραφή της σύμβασης / αίτησης δανείου.
Και είναι λογικό αν το σκεφτείς, από τη στιγμή που το σπίτι το αποκτάς με χρήματα που δεν είναι δικά σου αλλά προϊόν δανεισμού, το σπίτι ανοίκει σε αυτόν που βάζει τον παρά, άρα την τράπεζα.

Chingachgook
13-08-18, 10:48
Δεν πρόκειται για κολπάκι, ονομάζεται άρση κυριότητας και το υπογράφεις με την υπογραφή της σύμβασης / αίτησης δανείου.
Και είναι λογικό αν το σκεφτείς, από τη στιγμή που το σπίτι το αποκτάς με χρήματα που δεν είναι δικά σου αλλά προϊόν δανεισμού, το σπίτι ανοίκει σε αυτόν που βάζει τον παρά, άρα την τράπεζα.

Επειδή δεν το γνωρίζω, σε τέτοιες περιπτώσεις, υπάρχει ΕΝΦΙΑ και σε ποιόν καταλογίζεται;

aroutis
13-08-18, 10:49
Επειδή δεν το γνωρίζω, σε τέτοιες περιπτώσεις, υπάρχει ΕΝΦΙΑ και σε ποιόν καταλογίζεται;

Ο ΕΝΦΙΑ πληρώνεται από αυτόν που μένει στο σπίτι. Οχι από τη Τράπεζα.

Chingachgook
13-08-18, 10:50
Διάολε, οι τράπεζες παντού κερδισμένες είναι
(θενκς για το ινφο Αρούτη)

aroutis
13-08-18, 10:52
Διάολε, οι τράπεζες παντού κερδισμένες είναι
(θενκς για το ινφο Αρούτη)

Κανένα πρόβλημα.
Χωρίς καμία διάθεση trolling, ρε παιδιά , αυτοί ειναι οι κανόνες (καλώς, κακώς, καμία σημασία δεν έχει).
Προσωπική μου άποψη ειναι ότι αν μπορείς να πάρεις σπίτι πάρε, αν όχι , και το ενοίκιο ΜΙΑ ΧΑΡΑ ειναι.
Εγώ με ενοίκιο είμαι :)

Zer0c00L
13-08-18, 11:24
Εχεις δίκιο. Είναι πιο βολικό για την ΧΑ και τους οπαδούς της να σέρνονται οι πρόσφυγες στους δρόμους. Κάνει πιο βολική την εθνική μας αναγάκτηση, αν αυτοί ταλαιπωρούνται και ξεφτυλίζονται περισσότερο.

δεν ξέρω τι είναι βολικό για την ΧΑ καθώς δεν με ενδιαφέρει ο συγκεκριμένος χώρος ούτε συμφωνώ με τις απόψεις της

τώρα ότι αφορά την ενοικίαση ακινήτων τα οποία θα χρησιμοποιηθούν για την φιλοξενία προσφύγων (οικογενειών) που έχουν αιτηθεί άσυλο και προέρχονται από την Συρία αλλά και από μετανάστες (οικογένειες)

τα είπα λόγω της εργασίας μου

τα είπα καθώς συμφωνώ με όλο αυτό το εγχείρημα που έγινε (ευτυχώς επίσης που τον έλεγχο και την διαχείριση έχει η ύπατη αρμοστεία του ΟΗΕ και όχι το ελληνικό κράτος) χίλιες φορές καλύτερα είναι για τις οικογένειες των προσφύγων και μεταναστών να έχουν μια στέγη από το να κοιμούνται στους δρόμους και στις πλατείες

τα είπα καθώς με αυτό το μέτρο ανέβηκε λίγο η αγορά των ακινήτων και τα επαγγέλματα που κινούνται στον χώρο αυτό

βέβαια έχουμε ανταγωνισμό το γνωστό σε όλους AIRBNB

δυστυχώς σε αυτό το έργο υπάρχουν ιδιοκτήτες ακινήτων ή διαχειριστές ακινήτων που δεν θέλουν πρόσφυγες και μετανάστες στα ακίνητα τους για διάφορους λόγους

η μόνη μου διαφωνία είναι ότι την ίδια ώρα υπάρχουν συνάνθρωποι μας που κοιμούνται στους δρόμους

anon
13-08-18, 11:48
@MNP-10
πές μου κάτι. Είσαι κατά της μαύρης εργασίας ή όχι;

ΥΓ. Εγώ είμαι, αλλά θέλω την δική σου άποψη.

MNP-10
13-08-18, 12:34
@MNP-10 πές μου κάτι. Είσαι κατά της μαύρης εργασίας ή όχι; ΥΓ. Εγώ είμαι, αλλά θέλω την δική σου άποψη. Πιστευω οτι θα επρεπε να υπαρχει ενα threshold (δηλωμενης ή μη δε μ'ενδιαφερει) μη-φορολογουμενης εργασιας, το οποιο μπορει να ειναι πχ 3-4-5.000 ευρω και το οποιο δεν ζηταει ασφ. εισφορες. Ας το πουμε "εργασια ως hobby"... Στη χειροτερη, να εχει ενα combined tax+εισφορες που δε ξεπερνανε το 20% του ποσου, παντα ομως χωρις γραφειοκρατικες διαδικασιες, λογιστες, ιστοριες.

cool11
13-08-18, 13:35
Αμα βγαλετε ακρη, πειτε μου κι εμενα...

Πλησιάζει η ώρα για τον ΕΝΦΙΑ
https://www.naftemporiki.gr/finance/story/1381212/plisiazei-i-ora-gia-ton-enfia

anon
13-08-18, 13:37
Πιστευω οτι θα επρεπε να υπαρχει ενα threshold (δηλωμενης ή μη δε μ'ενδιαφερει) μη-φορολογουμενης εργασιας, το οποιο μπορει να ειναι πχ 3-4-5.000 ευρω και το οποιο δεν ζηταει ασφ. εισφορες. Ας το πουμε "εργασια ως hobby"... Στη χειροτερη, να εχει ενα combined tax+εισφορες που δε ξεπερνανε το 20% του ποσου, παντα ομως χωρις γραφειοκρατικες διαδικασιες, λογιστες, ιστοριες.

Σε συνέχεια της ερώτησης, η απάντησή σου δεν με καλύπτει.
Δεν μιλάω για τους όρους που μπορεί ναναι η εργασία, εαν έχει και με τι όρια, εισφορές, φόρο μισθωτών υπηρεσιών κλπ. Αυτά ειναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο, τεχνικές λεπτομέρειες, και τα όρια μπορεί να αλλάζουν κατα το δοκούν απο την εκάστοτε κυβέρνηση.

Το ερώτημα παραμένει, και υπεκφεύγεις.

Ναι ή όχι στην μαυρη εργασία; ε;

MNP-10
13-08-18, 14:38
Σε συνέχεια της ερώτησης, η απάντησή σου δεν με καλύπτει.
Δεν μιλάω για τους όρους που μπορεί ναναι η εργασία, εαν έχει και με τι όρια, εισφορές, φόρο μισθωτών υπηρεσιών κλπ. Αυτά ειναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο, τεχνικές λεπτομέρειες, και τα όρια μπορεί να αλλάζουν κατα το δοκούν απο την εκάστοτε κυβέρνηση.

Το ερώτημα παραμένει, και υπεκφεύγεις.

Ναι ή όχι στην μαυρη εργασία; ε;

Καποιος που εβγαλε ενα youtube video και πηρε 500$ απ'το adsense και δε τα δηλωσε, ανηκει στη μαυρη εργασια?
Ενας γιος που βοηθησε το πατερα του στην ταβερνα και πηρε 400$ το μηνα για 2 μηνες το καλοκαιρι, ανηκει στη μαυρη εργασια?
Ενας κομπιουτερας που εφτιαξε 10 pc, και 5 σκασμενους δισκους, και πηρε 1000$, ανηκει στη μαυρη εργασια?
Ενας καλλιτεχνης που εβγαλε 20 πινακες και τους πουλαει στα πανηγυρια ελπιζοντας σε εσοδα (οχι καθαρα - γιατι εχει και υλικα) ~3000$ το χρονο, ανηκει στη μαυρη εργασια?
Ενας blogger ή ενας συγγραφεας που εγραψε Χ αρθρα και εβγαλε 2000$, ανηκει στη μαυρη εργασια?
Μια babysitter που παιρνει 30$ τη βδομαδα για να φυλαει το παιδι μου, ανηκει στη μαυρη εργασια?

Τωρα ισως καταλαβαινεις γιατι το αναφερω.... Γιατι με καποια απ'τα περιστασιακα επαγγελματα και τα μικρα εσοδα, δεν εχω προβλημα - ουτε η κοινωνια εχει προβλημα, γιατι ετσι δουλευε η οικονομια επι δεκαετιες. Αντιθετα θεωρω παραλογη την απαιτηση να δηλωνονται πολυ μικρα εισοδηματα. Αντι καποιος να ενθαρρυνεται να εμπλακει σε μια εργασια, οσο μικρη και αν ειναι αυτη, οπως εκαναν τοσες γενιες πριν απο μας, οι νεες γενιες μπαινουν σε ενα πολυ περιεργο "καλουπι" το οποιο δεν εχει χωρο για περα-δωθε... με τη μια βαφτιζονται παρανομοι. Τα παιδια σημερα ουτε καν τα καλαντα δε μπορουν να πουν νομιμα, γιατι πρεπει να κοβουν αποδειξεις ή να δηλωνουν ...δωρεες.

Τωρα για κλασικους εργατες ή αυτοαπασχολουμενους, το υφισταμενο μοντελο φορολογησης + ασφ. εισφορων δε με καλυπτει γενικοτερα για να σου δωσω μια ικανοποιητικη απαντηση - θα το θελα αλλα δεν εχω τετοια απαντηση για το υφισταμενο συστημα. Απλα δε πιστευω ουτε στην υπερφορολογηση, ουτε στις τρελες ασφ. εισφορες. Μειωνοντας αυτα, θεωρω οτι ειναι λογικο να περιμενει καποιος την ελαχιστοποιηση της μαυρης εργασιας. Το κρατος πρεπει να αντισταθμισει εσοδα δινοντας περιουσια στα ασφ. ταμεια (πχ ΔΕΚΟ, ορυκτα, κτλ - για να βαλει τα εσοδα των κρατικων asset να τροφοδοτουν τα ασφ. ταμεια).

Αν το παραπανω δε συμβει, τοτε τα ΑΙ workers σε 5-10 χρονια θα εχουν τρομακτικο πλεονεκτημα εναντι human workers. Δε θα συμφερει κανεναν να προσλαβει ανθρωπους. Απο γραμματεις ως εργατες στα χωραφια, ως deliverαδες, ως researchers που εφαγαν 15 χρονια στα πανεπιστημια, ειναι ολοι τελειωμενοι. Οσο πιο penalizing ειναι το φορολογικο και ασφαλιστικο συστημα μιας χωρας για τη προσληψη εργατων, τοσο το AI θα αυξανει το edge του και τους ορους αποσβεσης του (ειδικα οσο ακομα ειναι ακριβες οι πρωτες υλοποιησεις σε AI σε ανδροειδη).

dhmk
13-08-18, 14:57
Από ότι διαπίστωσα η αύξηση στις αντικειμενικές αξίες δεν με αλλάζει συντελεστή επομένως θα πληρώσω τα ίδια. Αλλά ξέρουμε ότι η φετινή αύξηση είναι μόνο η πρώτη από τρεις που θα γίνουν.

vasilimertzani
13-08-18, 15:25
Καποιος που εβγαλε ενα youtube video και πηρε 500$ απ'το adsense και δε τα δηλωσε, ανηκει στη μαυρη εργασια?
Ενας γιος που βοηθησε το πατερα του στην ταβερνα και πηρε 400$ το μηνα για 2 μηνες το καλοκαιρι, ανηκει στη μαυρη εργασια?
Ενας κομπιουτερας που εφτιαξε 10 pc, και 5 σκασμενους δισκους, και πηρε 1000$, ανηκει στη μαυρη εργασια?
Ενας καλλιτεχνης που εβγαλε 20 πινακες και τους πουλαει στα πανηγυρια ελπιζοντας σε εσοδα (οχι καθαρα - γιατι εχει και υλικα) ~3000$ το χρονο, ανηκει στη μαυρη εργασια?
Ενας blogger ή ενας συγγραφεας που εγραψε Χ αρθρα και εβγαλε 2000$, ανηκει στη μαυρη εργασια?
Μια babysitter που παιρνει 30$ τη βδομαδα για να φυλαει το παιδι μου, ανηκει στη μαυρη εργασια?

Τωρα ισως καταλαβαινεις γιατι το αναφερω.... Γιατι με καποια απ'τα περιστασιακα επαγγελματα και τα μικρα εσοδα, δεν εχω προβλημα - ουτε η κοινωνια εχει προβλημα, γιατι ετσι δουλευε η οικονομια επι δεκαετιες. Αντιθετα θεωρω παραλογη την απαιτηση να δηλωνονται πολυ μικρα εισοδηματα. Αντι καποιος να ενθαρρυνεται να εμπλακει σε μια εργασια, οσο μικρη και αν ειναι αυτη, οπως εκαναν τοσες γενιες πριν απο μας, οι νεες γενιες μπαινουν σε ενα πολυ περιεργο "καλουπι" το οποιο δεν εχει χωρο για περα-δωθε... με τη μια βαφτιζονται παρανομοι. Τα παιδια σημερα ουτε καν τα καλαντα δε μπορουν να πουν νομιμα, γιατι πρεπει να κοβουν αποδειξεις ή να δηλωνουν ...δωρεες.

Τωρα για κλασικους εργατες ή αυτοαπασχολουμενους, το υφισταμενο μοντελο φορολογησης + ασφ. εισφορων δε με καλυπτει γενικοτερα για να σου δωσω μια ικανοποιητικη απαντηση - θα το θελα αλλα δεν εχω τετοια απαντηση για το υφισταμενο συστημα. Απλα δε πιστευω ουτε στην υπερφορολογηση, ουτε στις τρελες ασφ. εισφορες. Μειωνοντας αυτα, θεωρω οτι ειναι λογικο να περιμενει καποιος την ελαχιστοποιηση της μαυρης εργασιας. Το κρατος πρεπει να αντισταθμισει εσοδα δινοντας περιουσια στα ασφ. ταμεια (πχ ΔΕΚΟ, ορυκτα, κτλ - για να βαλει τα εσοδα των κρατικων asset να τροφοδοτουν τα ασφ. ταμεια).

Αν το παραπανω δε συμβει, τοτε τα ΑΙ workers σε 5-10 χρονια θα εχουν τρομακτικο πλεονεκτημα εναντι human workers. Δε θα συμφερει κανεναν να προσλαβει ανθρωπους. Απο γραμματεις ως εργατες στα χωραφια, ως deliverαδες, ως researchers που εφαγαν 15 χρονια στα πανεπιστημια, ειναι ολοι τελειωμενοι. Οσο πιο penalizing ειναι το φορολογικο και ασφαλιστικο συστημα μιας χωρας για τη προσληψη εργατων, τοσο το AI θα αυξανει το edge του και τους ορους αποσβεσης του (ειδικα οσο ακομα ειναι ακριβες οι πρωτες υλοποιησεις σε AI σε ανδροειδη).

Στην ταβερνα που δεν κοβει αποδειξεις αρα φοροδιαφευγει,ο ταβερνιαρης παιρνει επιδοματα αραγε?ο γιος που δηλωνει ανεργος με δικο του ι.χ οχημα παιρνει?
Και βεβαια οταν ο γιος θα σπουδαζει και δεν θα μπορει να 'βοηθαει' τον πατερα ,θα προσλαβουν εναν 'μικρο' για ολες τις δουλειες να τρωει και καμια καρπαζια.

Σε συνέχεια της ερώτησης, η απάντησή σου δεν με καλύπτει.
Δεν μιλάω για τους όρους που μπορεί ναναι η εργασία, εαν έχει και με τι όρια, εισφορές, φόρο μισθωτών υπηρεσιών κλπ. Αυτά ειναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο, τεχνικές λεπτομέρειες, και τα όρια μπορεί να αλλάζουν κατα το δοκούν απο την εκάστοτε κυβέρνηση.

Το ερώτημα παραμένει, και υπεκφεύγεις.

Ναι ή όχι στην μαυρη εργασία; ε;

Αρνητικος στην μαυρη εργασια,οποιαδηποτε μορφης.

anon
13-08-18, 15:38
@MNP-10

εξακολουθείς να παίζεις την κολοκυθιά. Ρώτησα κάτι απλό, πέραν των ορίων (που μπορεί να αλλάζουν και κατα το δοκούν της εκάστοτε κυβέρνησης).
Ναι ή ού, στην μαυρη εργασία;
Αλλο θέμα εαν πρέπει να φορολογείται, αν έχει ασφαλιστικές κρατήσεις. Μην ξεχνάμε ότι μέχρι πρότινος, μέχρι τις 12000 ήταν αφορολόγητο :wink:

Αρα, επαναλαμβάνω, ΝΑΙ ή ΟΥ;

- - - Updated - - -



Αρνητικος στην μαυρη εργασια,οποιαδηποτε μορφης.

Τον MNP-10 θέλω να απαντήσει, ΝΑΙ ή ΟΧΙ.
Ολα τα άλλα ειναι αποχρώσεις του γκρί και με τους ανάλογους συνειρμούς :p :p :p

MNP-10
13-08-18, 19:10
Αρα, επαναλαμβάνω, ΝΑΙ ή ΟΥ;

Δεν μπορω να σου απαντησω. Εξαρταται τη περιπτωση.



Στην ταβερνα που δεν κοβει αποδειξεις αρα φοροδιαφευγει,ο ταβερνιαρης παιρνει επιδοματα αραγε?ο γιος που δηλωνει ανεργος με δικο του ι.χ οχημα παιρνει?
Και βεβαια οταν ο γιος θα σπουδαζει και δεν θα μπορει να 'βοηθαει' τον πατερα ,θα προσλαβουν εναν 'μικρο' για ολες τις δουλειες να τρωει και καμια καρπαζια.


Ας υποθεσουμε οτι η ταβερνα κοβει αποδειξεις και ο γιος δε παιρνει επιδοματα, ουτε εχει ΙΧ γιατι ειναι 17 χρονων και αρα ανηλικος / unable to drive.



Αρνητικος στην μαυρη εργασια,οποιαδηποτε μορφης.


Δεν ειναι πρακτικο αυτο. Πχ εστω ερχεται η 70χρονη γειτονισα και μου λεει "κοψε βρε παιδι'μ λιγο το φυτο που δε μπορω και θα σου δωσω 20ε". Εγω τωρα τι πρεπει να κανω? Εναρξη επαγγελματος ως κηπουρος για να εισπραξω τα 20ε? Να της ζητησω να παριστανει τον εργοδοτη και να μου κολαει ενσημα στο ΙΚΑ οτι δουλεψα και καλα? Γελαει ο κοσμος.

jkoukos
13-08-18, 19:58
Δεν ειναι πρακτικο αυτο. Πχ εστω ερχεται η 70χρονη γειτονισα και μου λεει "κοψε βρε παιδι'μ λιγο το φυτο που δε μπορω και θα σου δωσω 20ε". Εγω τωρα τι πρεπει να κανω? Εναρξη επαγγελματος ως κηπουρος για να εισπραξω τα 20ε? Να της ζητησω να παριστανει τον εργοδοτη και να μου κολαει ενσημα στο ΙΚΑ οτι δουλεψα και καλα? Γελαει ο κοσμος.
Αν το κάνεις μια φορά στο τόσο, δεν είναι και θεώρησέ το σαν δώρο (αντί γλυκού κουταλάκι). Αν το κάνεις σε όλη την πολυκατοικία και κάθε μήνα, είναι και παρά-είναι.

Απάντηση πάντως, πάλι δεν έδωσες.

sdikr
13-08-18, 20:06
Δεν μπορω να σου απαντησω. Εξαρταται τη περιπτωση.



Ας υποθεσουμε οτι η ταβερνα κοβει αποδειξεις και ο γιος δε παιρνει επιδοματα, ουτε εχει ΙΧ γιατι ειναι 17 χρονων και αρα ανηλικος / unable to drive.



Δεν ειναι πρακτικο αυτο. Πχ εστω ερχεται η 70χρονη γειτονισα και μου λεει "κοψε βρε παιδι'μ λιγο το φυτο που δε μπορω και θα σου δωσω 20ε". Εγω τωρα τι πρεπει να κανω? Εναρξη επαγγελματος ως κηπουρος για να εισπραξω τα 20ε? Να της ζητησω να παριστανει τον εργοδοτη και να μου κολαει ενσημα στο ΙΚΑ οτι δουλεψα και καλα? Γελαει ο κοσμος.

http://www.odigostoupoliti.eu/adia-ergasias-gia-aniliko/



Οι διατάξεις του νόμου 1837/1989 (ΦΕΚ Α 85) Για την προστασία των ανηλίκων κατά την απασχόληση εφαρμόζονται σε κάθε μορφής απασχόληση και αυτοαπασχόληση ανηλίκων.

Ως ανήλικοι για την εφαρμογή του νόμου αυτού νοούνται όσοι δεν έχουν συμπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας τους.

Οι διατάξεις του νόμου αυτού δεν εφαρμόζονται στις οικογενειακού χαρακτήρα γεωργικές, δασικές και κτηνοτροφικές εργασίες.

Ανήλικοι που δεν έχουν συμπληρώσει το 15ο έτος της ηλικίας τους απαγορεύεται να απασχοληθούν σε οποιαδήποτε εργασία.

Ανήλικοι δεν επιτρέπεται να απασχολούνται σε εργασίες επικίνδυνες, βαριές, ή ανθυγιεινές, καθώς και σε εργασίες που βλάπτουν την ψυχική τους υγεία και γενικά εμποδίζουν την ελεύθερη ανάπτυξη της προσωπικότητός τους. Οι εργασίες αυτές καθορίζονται με απόφαση του Υπουργού Εργασίας ύστερα από γνώμη του Συμβουλίου Υγιεινής και Ασφάλειας της Εργασίας.


Ανήλικοι που δεν έχουν συμπληρώσει το 16ο έτος της ηλικίας τους, καθώς και ανήλικοι που φοιτούν, δεν μπορεί να απασχολούνται περισσότερο από έξι ώρες την ημέρα και τριάντα την εβδομάδα. Επίσης απαγορεύεται η νυκτερινή απασχόληση (22.00-06.00).

MNP-10
13-08-18, 21:04
Γι'αυτο λεω οτι με τους νομους που υπαρχουν μεχρι και τα ...καλαντα απαγορευονται.

- - - Updated - - -


Αν το κάνεις μια φορά στο τόσο, δεν είναι και θεώρησέ το σαν δώρο (αντί γλυκού κουταλάκι). Εγω να το θεωρησω. Ο νομοθετης με θεωρει παρανομο. Το ιδιο θεωρει και τον "εργοδοτη"... και αυτο ειναι exploitable, πχ εγω μπορω να καταγγειλω τη γειτονισα που δε μου κολησε ενσημα, lol...
Απάντηση πάντως, πάλι δεν έδωσες. Και το ειπα ηδη οτι δε μπορω να δωσω, γιατι ειναι κατα περιπτωση. Οπως ειναι οι νομοι τωρα δε με καλυπτουν για να δωσω μια generic απαντηση. Ειναι σα τις εκτρωσεις. Το να ρωτησεις καποιον αν ειναι υπερ της εκτρωσης ή οχι δεν εχει νοημα χωρις να βαλεις τη παραμετρο του "μεχρι τον ταδε μηνα". Αλλο πραγμα η εκτρωση σε 1 βδομαδα, και αλλο σε 30 βδομαδες. Μπορει να καλυφθουν και οι 2 περιπτωσεις με ενα ναι ή οχι? Δε γινεται.

anon
14-08-18, 00:15
Δεν μπορω να σου απαντησω. Εξαρταται τη περιπτωση.

Υπεκφεύγεις. θα το θυμάμαι, bookmarked, και θα σου απαντώ με αυτό οποτεδήποτε λές πράγματα, με απόλυτο τρόπο.

Οτι και να λές απο εδώ και στο εξής, εξαρτάται απο την περίπτωση..... Τίποτε απο όσα λές δεν μπορεί να στέκει. Το εξαρτάται απο την περίπτωση πάει παντού. Στην μαύρη εργασία, στην φορολογία, στα εμβόλια, σε οτιδήποτε. Εξαρτάται απο την περίπτωση!

ΥΓ. Σε στριμωξα και το έκανεις στρίβειν δια του εξαρτάται της περιπτώσεως, Μόνο που πλέον θα μπορούν να στο πετάνε όλοι μπροστά σου, οποτεδήποτε. Φίλε, δεν ξέρεις τι λές, ότι και να λές, εξαρτάται απο την περίπτωση.

puntomania
14-08-18, 02:51
Όσο εμείς θα ψάχνουμε τρόπους να μην πληρώσουμε τους φόρους που πρέπει, τόσο αυτοί θα βγάζουν νέους φόρους για να μαζέψουν αυτά που περιμένουν.
Σου λέει αν εγώ ανεβάσω τα τέλη κυκλοφορίας κατά 10 ευρώ θα βγάλω τόσα, αν λοιπόν πάει κόσμος και παραδώσει πινακίδες απο κάπου θα πρέπει να βρει αυτά τα λεφτά το κράτος.

Θεωρείς ότι ο ενφια είναι φόρος που Πρέπει? Η σε κατάλαβα λάθος?

- - - Updated - - -

Στο κομμάτι της μαύρης εργασίας... Για τι δεν υπάρχουν ισόποσα πρόστιμα και για τους εργαζόμενους? Ποιος ο λόγος να υπάρχει ο διάδρομος αυτός... Δηλαδή πάντα ο εργοδότης φταίει? Ο εργαζόμενος Πότε?

@ ADSLgr.com All rights reserved.