PDA

Επιστροφή στο Forum : Τέλος ακινήτων. Θα πληρώσετε;



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 [50] 51 52 53 54 55 56 57

homo_digital
30-08-18, 17:38
Μπορώ να παραχωρήσω ένα οικόπεδο που έχω στο κράτος προκειμένου να πληρώσω τον ένφυα; Είναι εφικτό αυτό;

lewton
30-08-18, 18:15
Μπορώ να παραχωρήσω ένα οικόπεδο που έχω στο κράτος προκειμένου να πληρώσω τον ένφυα; Είναι εφικτό αυτό;

Πού βρίσκεται.
Ενδιαφέρομαι να μου το παραχωρήσεις εμένα. :p

homo_digital
30-08-18, 18:24
Πού βρίσκεται.
Ενδιαφέρομαι να μου το παραχωρήσεις εμένα. :p

:rofl::p
Στο πουλάω αμα θες! :)

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
30-08-18, 18:30
+95 €, διότι το Περιστέρι έγινε Μονακό ! :lol:
Με Μπουτάρη, το κέντρο της Θεσσαλονίκης έγινε Καλκούτα, -100€!! :cry: :oops:

- - - Updated - - -


:rofl::p
Στο πουλάω αμα θες! :)
Το αγοράζω για έναν ΕΝΦΙΑ :p

homo_digital
30-08-18, 18:51
Με Μπουτάρη, το κέντρο της Θεσσαλονίκης έγινε Καλκούτα, -100€!! :cry: :oops:

- - - Updated - - -


Το αγοράζω για έναν ΕΝΦΙΑ :p

Μου πατάς τον λαιμό!! :p

sdikr
30-08-18, 19:00
Με Μπουτάρη, το κέντρο της Θεσσαλονίκης έγινε Καλκούτα, -100€!! :cry: :oops:

- - - Updated - - -


Το αγοράζω για έναν ΕΝΦΙΑ :p

Νομίζω πως ο Πάγκαλος είχε πει πως πρέπει να πουλήσει ενα ακίνητο για να πληρώσει τον ΕΝΦΙΑ για τα υπόλοιπα

lewton
30-08-18, 19:04
Μου πατάς τον λαιμό!! :p

Εγώ δίνω 2 ΕΝΦΙΑ.

sdikr
30-08-18, 19:06
Και σου βγαίνει τώρα ο Homo_digital Και σου λέει, είμαστε απο το χαμόγελο του παιδιού, όποτε 2χΕνφια (70.335,24 πέρυσι) :p

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
30-08-18, 19:39
Και σου βγαίνει τώρα ο Homo_digital Και σου λέει, είμαστε απο το χαμόγελο του παιδιού, όποτε 2χΕνφια (70.335,24 πέρυσι) :p
:lol::lol:

homo_digital
30-08-18, 21:10
Και σου βγαίνει τώρα ο Homo_digital Και σου λέει, είμαστε απο το χαμόγελο του παιδιού, όποτε 2χΕνφια (70.335,24 πέρυσι) :p

:rofl:
Ειναι τραγικό πάντως τα αμπελοχώραφα που κληρονόμησα απο τον πατέρα μου και αυτός απο τον πατέρα του να λογίζονται ως οικόπεδα και να με χτυπάνε στα αυτιά, λες και έχω εσοδα απο αυτα. Μισθωτός ειμαι και αν τα κρατάω είναι για να τα δωσω, αν αντεξω, στα παιδιά μου για να εχουν κατι απο το σόι να θυμουνται.

manoulamou
31-08-18, 12:47
Τουλαχιστον η ΧΟ ΑΕ και τα μοναστηρια ιδιως στο Αγιον Ορος
(καθοτι υπο ειδικο καθεστως) δινουν απο ελαχιστα εως τιποτε!
ΕΥΛΟΓΗCΟΝ
:bless:

Skipper
31-08-18, 12:56
Κάτι τέτοια διαβάζω, και πραγματικά χαίρομαι που ποτέ μου δεν θέλησα να αγοράσω ούτε σπίτι ούτε αυτοκίνητο... Και το καλύτερο ότι και να καθυστερήσω να πληρώσω κάποια δόση πιστωτικής, όταν με παίρνουν τηλέφωνο από τι εισπρακτικές να με "απειλήσουν" τους απαντάω γελώντας "Κάντε ότι θέλετε.. Προσωπική περιουσία δεν έχω, οπότε θα πάρετε τα τέτοια μου"

sdikr
31-08-18, 13:29
Τουλαχιστον η ΧΟ ΑΕ και τα μοναστηρια ιδιως στο Αγιον Ορος
(καθοτι υπο ειδικο καθεστως) δινουν απο ελαχιστα εως τιποτε!
ΕΥΛΟΓΗCΟΝ
:bless:

πάντως πληρώσανε πέρυσι σας εκκλησία της Ελλάδος κοντά στα 2 εκατομμύρια για ΕΝΦΙΑ, δεν το λες και λίγο.
Υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις που πληρώνουν μειωμένο ή και καθόλου ΕΝΦΙΑ.

Basilhs23_
01-09-18, 03:04
Κάτι τέτοια διαβάζω, και πραγματικά χαίρομαι που ποτέ μου δεν θέλησα να αγοράσω ούτε σπίτι ούτε αυτοκίνητο... Και το καλύτερο ότι και να καθυστερήσω να πληρώσω κάποια δόση πιστωτικής, όταν με παίρνουν τηλέφωνο από τι εισπρακτικές να με "απειλήσουν" τους απαντάω γελώντας "Κάντε ότι θέλετε.. Προσωπική περιουσία δεν έχω, οπότε θα πάρετε τα τέτοια μου"

Κλασσική βλαχοελληναράδικη νοοτροπία σε όλο της το μεγαλείο. Λες οτι σπίτι δεν αγοράζεις με αυτά που βλέπεις, που σημαίνει οτι έχεις λεφτά στην τράπεζα για να αγοράσεις ακίνητο αλλά είναι επιλογή σου να μην το κάνεις, κατά τα άλλα αφήνεις απλήρωτες τις δόσεις της πιστωτικής επίτηδες.

Όταν θα σου αφαιρέσουν τα χρήματα από τον λογαριασμό καταθέσεων της τράπεζας και από τον μισθό σου θα κοπούν οι μαγκιές, και μην ακούσω οτι τα παίρνεις μαύρα. Επίσης σπίτι μπορεί να μην έχεις, μπορεί μελλοντικά να έχεις το σπίτι των των γονιών. Αμάξι μπορεί να μην έχεις, αν επιλέξεις ποτέ σου να κάνεις οικογένεια θα σου είναι 100% απαραίτητο. ΕΝΦΙΑ μπορεί να μην πληρώνεις, πληρώνεις φόρο εισοδήματος και ένα σωρό άλλα για τα οποία αν και πάλι τα αφήσεις απλήρωτα θα κοιτάξουν να σου δεσμεύσουν τον μισθό σου.

Η συνειδητή επιλογή να μην θέλεις στην κατοχή σου ακίνητο ή αυτοκίνητο είναι μεν σεβαστή, αλλά δεν αποτελεί αιτία "κοκορέματος" και καυχήματος για να αποφεύγουμε υποχρεώσεις και συνέπειες αθέτησης υποχρεώσεων, το δεύτερο δεν είναι και κάτι διαφορετικό από την νοοτροπία πολλών άλλων με ή χωρίς περιουσία που κοιτάνε πως να την σκαπουλάρουν και να μην πληρώνουν τίποτα.

aroutis
01-09-18, 06:15
Κάτι τέτοια διαβάζω, και πραγματικά χαίρομαι που ποτέ μου δεν θέλησα να αγοράσω ούτε σπίτι ούτε αυτοκίνητο... Και το καλύτερο ότι και να καθυστερήσω να πληρώσω κάποια δόση πιστωτικής, όταν με παίρνουν τηλέφωνο από τι εισπρακτικές να με "απειλήσουν" τους απαντάω γελώντας "Κάντε ότι θέλετε.. Προσωπική περιουσία δεν έχω, οπότε θα πάρετε τα τέτοια μου"

Για να μπεις σε διαχείρηση από εισπρακτική , έχεις χώσει αρκετές δόσεις σε καθυστέρηση.
Και είναι φανερό από το post σου ότι το κάνεις εν πλήρει συνειδήσει.

manoulamou
01-09-18, 12:34
Προσωπικα εχω αγανακτισει γιατι με την γκρινια μερικων ζηλο-φθονουντων ξαναμπαινει φυλακη
ενα ΠΡΟΤΥΠΟ νεανικου επιχειρειν!
ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΑΝΑΠΤΥΞΗ...
:rofl:

cool11
23-10-18, 09:37
Ενα τετοιο θα ηθελα!
https://www.huffingtonpost.gr/entry/zeeyari-anakainise-forteyo-poe-ayorase-4000-eu-apo-to-ebay-deite-pos-to-ekanan_gr_5bcddacbe4b0a8f17eeecb0a?xq&utm_source=News247&utm_medium=huffpost_homebig&utm_campaign=24MediaWidget&utm_term=Pos3

Τι λετε, θα πληρωνε Ενφια στην Ελλαδα;

sdikr
23-10-18, 10:08
Ενα τετοιο θα ηθελα!
https://www.huffingtonpost.gr/entry/zeeyari-anakainise-forteyo-poe-ayorase-4000-eu-apo-to-ebay-deite-pos-to-ekanan_gr_5bcddacbe4b0a8f17eeecb0a?xq&utm_source=News247&utm_medium=huffpost_homebig&utm_campaign=24MediaWidget&utm_term=Pos3

Τι λετε, θα πληρωνε Ενφια στην Ελλαδα;

Στην Ελλάδα θα πλήρωνε Τέλη κυκλοφορίας, Ενφια, τέλη πολυτελούς σκάφους και εισφορά ελευθέρων επαγγελματιών

Zer0c00L
23-10-18, 10:31
Στην Ελλάδα θα πλήρωνε Τέλη κυκλοφορίας, Ενφια, τέλη πολυτελούς σκάφους και εισφορά ελευθέρων επαγγελματιών

Θα συμφωνήσω

Αν είχες στην Ελλάδα τέτοιο όχημα θα πλήρωνες πολλά περισσότερα από το να είχες κανονικό σπίτι

lewton
23-10-18, 10:46
Και επειδή είναι στόκος φρόντισε να το διαφημίσει στα social media.

anon
23-10-18, 10:53
Ενα τετοιο θα ηθελα!
https://www.huffingtonpost.gr/entry/zeeyari-anakainise-forteyo-poe-ayorase-4000-eu-apo-to-ebay-deite-pos-to-ekanan_gr_5bcddacbe4b0a8f17eeecb0a?xq&utm_source=News247&utm_medium=huffpost_homebig&utm_campaign=24MediaWidget&utm_term=Pos3

Τι λετε, θα πληρωνε Ενφια στην Ελλαδα;

Λένε μπούρδες οι παραπάνω....
Προς το παρόν τουλάχιστον, γιατί αν το έκαναν πολλοί, σίγουρα θα σου έβρισκαν φόρους.
Προς το παρόν όμως θα πλήρωνες ασφάλεια (που για μεγάλο όχημα δεν είναι και λίγο), τέλη κυκλοφορίας (τα ίδια), τα δε καύσιμα;

Μην ξεχνάμε όμως, ότι υπάρχει μερίδα ελλήνων πολιτών που το κάνει ΗΔΗ
.Μπορεί όχι με τόσο καλοφτιαγμένο "σπίτι", αλλα πολλοί ρομά, ζούν μέσα στα φορτηγά τους. Οπου μέρος του φορτηγού, που πουλά χαλιά ή δεν ξέρω τι άλλο, μέρος του, ειναι "κατοικίσιμο".

Σε άλλες χώρες ό,ως που απαιτείται σε πάρα πολλές συναλλαγές με το κράτος, αλλά και με επιχειρήσεις ή τράπεζες, να έχεις κατοικία, αυτό δεν θεωρείται κατοικία. Δεν μπορείς να βγάλεις πιστοποιητικό κατοικίας, και αυτομάτως αυτό σε αποκλείει πχ απο τραπεζικό λογαριασμό, το να πάρεις κινητό και ένα σωρό άλλα.

sdikr
23-10-18, 11:11
Λένε μπούρδες οι παραπάνω....
Προς το παρόν τουλάχιστον, γιατί αν το έκαναν πολλοί, σίγουρα θα σου έβρισκαν φόρους.
Προς το παρόν όμως θα πλήρωνες ασφάλεια (που για μεγάλο όχημα δεν είναι και λίγο), τέλη κυκλοφορίας (τα ίδια), τα δε καύσιμα;

Μην ξεχνάμε όμως, ότι υπάρχει μερίδα ελλήνων πολιτών που το κάνει ΗΔΗ
.Μπορεί όχι με τόσο καλοφτιαγμένο "σπίτι", αλλα πολλοί ρομά, ζούν μέσα στα φορτηγά τους. Οπου μέρος του φορτηγού, που πουλά χαλιά ή δεν ξέρω τι άλλο, μέρος του, ειναι "κατοικίσιμο".

Σε άλλες χώρες ό,ως που απαιτείται σε πάρα πολλές συναλλαγές με το κράτος, αλλά και με επιχειρήσεις ή τράπεζες, να έχεις κατοικία, αυτό δεν θεωρείται κατοικία. Δεν μπορείς να βγάλεις πιστοποιητικό κατοικίας, και αυτομάτως αυτό σε αποκλείει πχ απο τραπεζικό λογαριασμό, το να πάρεις κινητό και ένα σωρό άλλα.

Αν σου χρειάζεται smily για να καταλάβεις πως είναι αστείο, τότε ναι υπάρχει θέμα.

Zer0c00L
23-10-18, 11:18
Και επειδή είναι στόκος φρόντισε να το διαφημίσει στα social media.

Γιατί το λες αυτό στην χώρα του πιθανόν να πληρώσει τέλη κυκλοφορίας και τίποτα άλλο

anon
23-10-18, 13:09
Αν σου χρειάζεται smily για να καταλάβεις πως είναι αστείο, τότε ναι υπάρχει θέμα.

Εχω θέμα.... :p :p :p :p

Zer0c00L
23-10-18, 13:36
Εχω θέμα.... :p :p :p :p

Μην ακούω βλακείες κανένα θέμα δεν έχετε νορμάλ και σοβαροί άνθρωποι που σας σέβονται και εκτιμούν αρκετοί συνομιλητές σας όπως και εγώ
:p

psolord
23-10-18, 14:53
Ενα τετοιο θα ηθελα!
https://www.huffingtonpost.gr/entry/zeeyari-anakainise-forteyo-poe-ayorase-4000-eu-apo-to-ebay-deite-pos-to-ekanan_gr_5bcddacbe4b0a8f17eeecb0a?xq&utm_source=News247&utm_medium=huffpost_homebig&utm_campaign=24MediaWidget&utm_term=Pos3

Τι λετε, θα πληρωνε Ενφια στην Ελλαδα;

Οπως και με τα βιντεο shares ετσι και οι εικονες του αρθρου, δεν μου εμφανιζονται σε firefox. Σε chrome εμφανιστηκαν κανονικα και εχω τα ιδια plugins προστασιας. Μηπως ξερει κανεις γιατι δεν εμφανιζονται σε firefox;:p

manoulamou
23-10-18, 15:00
Οταν δεν εχεις ουτε για την... δεη, να μην αναφερθω σε κοκκινες πιστωτικες καποιων, αντε να βρεις οσα θελει η ανακαινιση του φορτηγου. Παντως προς το παρον θα αντιμετωπιζοταν μαλλον ως επαγγελματικο οχημα και τεκμηριο, τιποτε περισσοτερο τιποτε λιγοτερο!
:whistle: ΕΙΡΗΝΗ ΥΜΙΝ ΛΟΙΠΟΝ :lol:

manoulamou
01-11-18, 16:39
ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΕΣ - μεταβιβασεις κλπ

(1)Mεσω portal ERMIS (http://www.ermis.gov.gr/portal/page/portal/ermis) κατεβασα ΒΕΒΑΙΩΣΗ οικογενειακης καταστασης
Ειναι το ιδιο με το ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ή πρεπει να τρεχουμε σε ΚΕΠ ή Δημο;

(2)ΝΕΕΣ αντικειμενικες αξιες ΕΑΝ αλλαξουν, θα ισχυσουν την 1η Γεναρη ή μεσα του 2019 εν οψει του τοτε ΕΝΦΙΑ;
Υπαρχει τροπος να παρακαμψουμε - γραφειοκρατικα πχ με προσυμφωνο την επικειμενη ανοδο. ωστε και να γινει η μεταβιβαση με τις παλιες;

Zer0c00L
01-11-18, 20:51
ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΕΣ - μεταβιβασεις κλπ

(1)Mεσω portal ERMIS (http://www.ermis.gov.gr/portal/page/portal/ermis) κατεβασα ΒΕΒΑΙΩΣΗ οικογενειακης καταστασης
Ειναι το ιδιο με το ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ή πρεπει να τρεχουμε σε ΚΕΠ ή Δημο;

(2)ΝΕΕΣ αντικειμενικες αξιες ΕΑΝ αλλαξουν, θα ισχυσουν την 1η Γεναρη ή μεσα του 2019 εν οψει του τοτε ΕΝΦΙΑ;
Υπαρχει τροπος να παρακαμψουμε - γραφειοκρατικα πχ με προσυμφωνο την επικειμενη ανοδο. ωστε και να γινει η μεταβιβαση με τις παλιες;

τυχερή καθώς ο ΕΡΜΗΣ δεν δείχνει να δουλεύει η ιστοσελίδα του...

Verde
01-11-18, 23:48
ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΕΣ - μεταβιβασεις κλπ

(1)Mεσω portal ERMIS (http://www.ermis.gov.gr/portal/page/portal/ermis) κατεβασα ΒΕΒΑΙΩΣΗ οικογενειακης καταστασης
Ειναι το ιδιο με το ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ή πρεπει να τρεχουμε σε ΚΕΠ ή Δημο;

(2)ΝΕΕΣ αντικειμενικες αξιες ΕΑΝ αλλαξουν, θα ισχυσουν την 1η Γεναρη ή μεσα του 2019 εν οψει του τοτε ΕΝΦΙΑ;
Υπαρχει τροπος να παρακαμψουμε - γραφειοκρατικα πχ με προσυμφωνο την επικειμενη ανοδο. ωστε και να γινει η μεταβιβαση με τις παλιες;

Αν δεν κανω λάθος δεν υπολογίζεται ο φόρος με το προσύμφωνο αλλα στο τελικό συμβόλαιο.
Δηλαδή οταν θα πας ολα τα χαρτιά στο συμβολαιογράφο για μη οφειλές σε δήμους, ΕΝΦΙΑ, πιστοποιητικά μηχανικών, υποθηκοφυλακεία, κτηματολόγια κλπ κλπ και κυριως την πληρωμή του φόρου μεταβίβασης τοτε γινεται δικο σου το ακίνητο.
Δεν είμαι 100% σίγουρος... για πιο σίγουρα ρωτά έναν συμβολαιογράφο ή έναν λογιστή ή μηχανικό.

manoulamou
02-11-18, 09:24
Καποτε το ακινητο ηταν η αγαπημενη επενδυση των νεοΕλληνων, ομως πλεον καταντησε η χρυση κοτα για το κρατος και μπελας για τους ιδιοκτητες, αντικαθιστωντας ισως - σε δυσαναλογες επιβαρυνσεις - το ΙΧ, το οποιο αρχιζει να γινεται κατοικια για πολλους μη εχοντες να πληρωσουν τα καθε ειδους ραβασακια!
:twisted:

ThReSh
02-11-18, 10:08
Όχι και επένδυση αν ο αγοραστής δεν το χρησιμοποιούσε σαν "επαγγελματικό" για να πεις ότι έβγαζε λεφτά...

manoulamou
02-11-18, 10:53
Ανηκεις σε αλλη γενια, ισως γ΄αυτο δεν γνωρισες την νοοτροπια ημων των... γεροντοτερων!
Παλιοτερα θεωρουνταν ΣΤΑΘΕΡΗ ΑΞΙΑ ειτε το νοικιαζες ειτε το αγοραζες για τα παιδια σου.
Ειδικα τις δεκαετιες 60 -70, τυχαια νομιζεις, διαφημιζονταν
ΦΩΣ ΝΕΡΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΟΙΚΟΠΕΔΑ ΜΕ ΔΟΣΕΙΣ (https://www.youtube.com/watch?v=3xHrWfVuR-8) μια ωρα απο την Ομονοια, μια ανασα απ τη θαλασσα;
:rofl:

MNP-10
02-11-18, 15:46
Εχει να κανει με το νομισμα. Επι δραχμης η γη/ακινητο παντα ανεβαινε. Δεν υπηρχε περιπτωση να χασεις με το ακινητο - ενω το ιδιο το χρημα κινδυνευε απ'το πληθωρισμο (αν δεν ειχες καλες περιοδους υψηλων επιτοκιων). Με ευρω σε συνθηκες αποπληθωρισμου συμβαινει το αντιστροφο - ειναι προτιμοτερο να εχεις μετρητα παρα ακινητα.

sdikr
02-11-18, 15:49
Εχει να κανει με το νομισμα. Επι δραχμης η γη/ακινητο παντα ανεβαινε. Δεν υπηρχε περιπτωση να χασεις με το ακινητο - ενω το ιδιο το χρημα κινδυνευε απ'το πληθωρισμο (αν δεν ειχες καλες περιοδους υψηλων επιτοκιων). Με ευρω σε συνθηκες αποπληθωρισμου συμβαινει το αντιστροφο - ειναι προτιμοτερο να εχεις μετρητα παρα ακινητα.

Ανέβαινε το ακίνητο/γή ή μήπως κατέβαινε η αξία του χρήματος;

MNP-10
02-11-18, 21:52
Ανέβαινε το ακίνητο/γή ή μήπως κατέβαινε η αξία του χρήματος; Και τα 2 μαζι. Το χρημα μονιμως εχανε την αξια του και αυτο εδραιωσε την αντιληψη οτι το ακινητο παντα ανεβαινει (κατι που οντως ισχυε ως αυτοεπαληθευομενο οικονομικο σπεκουλο). Ουσιαστικα αυτη η αντιληψη δημιουργουσε παντα σοβαρο αγοραστικο ρευμα προς ακινητα και αυτο-επιβεβαιωνε την προβλεψη για μεγαλυτερες τιμες. Μεγαλυτερες ακομα και αν συνυπολογιστει η οποια διολισθηση ή υποτιμηση (πχ στα mid-late 90s η απωλεια αγοραστικης δυναμης της δραχμης ηταν μικρη αλλα τα ακινητα συνεχισαν να ανεβαινουν σημαντικα). Στους παραγοντες που συνεδραμαν ηταν και το γεγονος οτι η αγοραστικη δυναμη του ελληνα ανεβαινε ταχυτερα απ'τον πληθωρισμο με αποτελεσμα και οι τιμες ενοικιων να ανεβαινουν και αρα τα ακινητα να εχουν γρηγοροτερη αυταποσβεση οσο οι τιμες στα ενοικια ανεβαιναν. Εδω ακομα και στα 2000s, πολλοι επαιρναν στεγαστικο με μια παρομοια λογικη αυταποσβεσης, οτι αντι να πληρωνω νοικι για τα επομενα 20-30 χρονια, θα τα δινω σε στεγαστικο και θα μου μεινει και το σπιτι για να το γραψω στα παιδια μου. Και αυτο εγινε πρακτικα με την αδρανειακη φορα της δραχμης, γιατι επι ευρω ειχε σταματησει να ανεβαινει η αγοραστικη δυναμη του ελληνα σε σχεση με το κοστος ζωης που πλεον ανεβαινε ταχυτερα (και ας μην αποτυπωνονταν στον πληθωρισμο).

vasilimertzani
03-11-18, 00:13
To ακινητο πλεον κινειται με βαση την ζητηση.Δεν εχει να κανει ουτε με euro ουτε με δραχμες μνα κλπ.
Δειτε τα νοικια που στην ευρωπη εχουν εκτοξευτει λογω airbnb και ακολουθει η Ελλαδα(καθυστερημενη παντα).
Αντιστοιχα συμβαινει και στις πωλησεις κατοικιων σε ξενους 'επενδυτες'.

manoulamou
04-11-18, 12:10
Ενα αρχαιο πλην ευηλιο μικρουλι διαμερισμα στο Παλαιο Φαληρο - καποτε φιλετο - κληρονομια της πεθερας μου στα παιδια, το γυρευουν κοψοχρονια μονον κατι αλλοδαποι και προσφατως ενας ΚΙΝΕΖΟΣ
:twisted:

Zer0c00L
04-11-18, 12:31
Εκτός από τα μεσιτικά γραφεία που νοικιάζουν σπίτια για την ύπατη αρμοστεία του ΟΗΕ και τις διάφορες ΜΚΟ που τα θέλουν για φιλοξενία προσφύγων
Υπάρχουν Τούρκοι (που ασχολούνται με την αγορά ακινήτων)
Υπάρχουν Κινέζοι (που ασχολούνται με την αγορά ακινήτων)
Υπάρχει το Airbnb
Υπάρχουν και οι φοιτητές κτλ ενοικιαστές

cool11
04-11-18, 16:14
Με αυτα και με αυτα,
σε μια χωρα με τοση κριση, και αναιμικα εισοδηματα,
τα ενοικια πηραν την ανοδο,
και θελει πχ μια οικογενεια να στεγαστει με ενα νορμαλ ενοικιο,
και πλεον δεν βρισκει!!!!

Zer0c00L
04-11-18, 16:55
Με αυτα και με αυτα,
σε μια χωρα με τοση κριση, και αναιμικα εισοδηματα,
τα ενοικια πηραν την ανοδο,
και θελει πχ μια οικογενεια να στεγαστει με ενα νορμαλ ενοικιο,
και πλεον δεν βρισκει!!!!

Πολύ σωστά και όχι μόνο οικογένεια με παιδιά (είδος προς εξαφάνιση στην χώρα μας δυστυχώς καθώς οι μόνοι που πλέον κάνουν παιδιά είναι οι πρόσφυγες/μετανάστες)

Πρόσφατα έψαχνε συνάδελφος για σπίτι να στεγάσει τον εαυτό του και την γυναίκα του
έψαχνε μάταια να βρει έως στο τέλος αγανακτισμένος μου λέει βάλε τα μέσα σου να βρω σπίτι
τότε και εγώ για να τον εξυπηρετήσω μιλάω με τα μεσιτικά γραφεία με τα οποία συνεργαζόμαστε και τους λέω θέλω σπίτι στην τάδε περιοχή με αυτά τα χρήματα
αμέσως του βρήκανε σπίτι από το μεσιτικό γραφείο στην περιοχή που ήθελε και με τα χρήματα που ήθελε

manoulamou
05-11-18, 17:57
Για να επανελθω στην γραφειοκρατικα...
(1) Η ΒΕΒΑΙΩΣΗ οικογενειακης καταστασης μεσω του ERMIS εχει την ιδια ακριβως χρηση με το πιστοποιητικο;
(2) Ειχα βγαλει κατι Ληξιαρχικες Πραξεις ΘΑΝΑΤΟΥ και μας ειπαν οτι εχουν ΛΗΞΕΙ προ πολλου. Δηλαδη μπορει να... αναστηθηκε ο νεκρος;
:twisted:

Zer0c00L
05-11-18, 20:47
Για να επανελθω στην γραφειοκρατικα...
(1) Η ΒΕΒΑΙΩΣΗ οικογενειακης καταστασης μεσω του ERMIS εχει την ιδια ακριβως χρηση με το πιστοποιητικο;
(2) Ειχα βγαλει κατι Ληξιαρχικες Πραξεις ΘΑΝΑΤΟΥ και μας ειπαν οτι εχουν ΛΗΞΕΙ προ πολλου. Δηλαδη μπορει να... αναστηθηκε ο νεκρος;
:twisted:

γιατί το θεωρείς απίθανο για το "αθάνατο" ελληνικό δημόσιο να αναστηθεί ο νεκρός

κάτσε μην γίνουν εκλογές και τον ψάχνουν να ψηφίσει

manoulamou
06-11-18, 12:49
γιατί το θεωρείς απίθανο για το "αθάνατο" ελληνικό δημόσιο να αναστηθεί ο νεκρός

κάτσε μην γίνουν εκλογές και τον ψάχνουν να ψηφίσει

ΤΩΡΑ μετα τις μη-μνημονιακες μεταρρυθμισεις; μπααα Αυτα συνεβαιναν τον περασμενο αιωνα επι της επαρατου δεξιας! Περα απο πλακα τελικα τα ΚΕΠ καταντησαν χειροτερα και απο τους Δημους, αυριο θα παω στα γραφεια του Πατουλισταν, να δω τι ισχυει...
ΑΑΑ και ο γιος μου που ψηφιζει στο Μαρουσι 20 χρονια τωρα, του ειπαν πως δεν εμφανιζεται στο ΣΥΣΤΗΜΑ, αυτο σιγουρα θα το ψαξω!
:rofl:

psolord
29-11-18, 15:48
Δε μου λέτε, υπάρχει πρόβλημα αν πληρώνω τον δικό μου ενφια, από το ebanking του πατέρα μου; Εγώ ούτως ή άλλως δεν έχω λεφτά! Επειδή ανήκουν σε άλλα ΑΦΜ δηλαδή.

sdikr
29-11-18, 15:50
Δε μου λέτε, υπάρχει πρόβλημα αν πληρώνω τον δικό μου ενφια, από το ebanking του πατέρα μου; Εγώ ούτως ή άλλως δεν έχω λεφτά! Επειδή ανήκουν σε άλλα ΑΦΜ δηλαδή.

Το έχω κάνει πολλές φορές να πληρώσω απο άλλο λογαριασμό υποχρεώσεις προς δημόσιο για άλλον, δεν με κλείσανε ακόμα μέσα :p

psolord
29-11-18, 15:53
Ωραίος! :oneup:

Ξεκινάω και εγώ από σήμερα και άμα στραβώσει τίποτα, τα λέμε μέσα! :p

slalom
29-11-18, 22:00
Δε μου λέτε, υπάρχει πρόβλημα αν πληρώνω τον δικό μου ενφια, από το ebanking του πατέρα μου; Εγώ ούτως ή άλλως δεν έχω λεφτά! Επειδή ανήκουν σε άλλα ΑΦΜ δηλαδή.
Εγω απο 3 ΑΦΜ τα εχω βαλει στην πιστωτικη μου, οπως και περυσι

GeorgeH
29-11-18, 22:06
Ωραίος! :oneup:

Ξεκινάω και εγώ από σήμερα και άμα στραβώσει τίποτα, τα λέμε μέσα! :p
Δεν υπάρχει πρόβλημα αν μιλάμε για ποσά κανονικά. Αν τα ποσά είναι τέτοια που εγείρουν κάποιο τραπεζικό 'flag' για alarm τότε ίσως να υπάρξουν διευκρινιστικές ερωτήσεις.
Πάντως είναι εντελώς φυσιολογικό ένα ΑΦΜ να καταθέτει/πληρώνει χρήματα όπου (νόμιμα φυσικά) επιθυμεί. Άλλος τα γράφει στην εκκλησία φερειπείν! :D

manoulamou
02-12-18, 13:00
μια ζωη πληρωνω αμαρτιες αλλουνων... :p
Μεσω του δικου μου ibank της Εθνικης εξοφλω ολες τις οικογενειακες οφειλες προς το δημοσιο: τελη, ΕΝΦΙΑ, φορο εισοδηματος.
Λετε να με κλεισουν μεσα; Θα ζητησω ειδικο κελι διπλα σε Φλωρο, Λαυρεντιαδη κλπ επενδυτες!

@ ADSLgr.com All rights reserved.