PDA

Επιστροφή στο Forum : Τέλος ακινήτων. Θα πληρώσετε;



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 [53] 54 55 56 57

puntomania
27-09-19, 23:46
Εκει στη ΓΓΠΣ τα ξυνουν με τη τσουγκρανα πραγματικα. Σκανε απανωτα email με "κοινοποιηση πραξης προσδιορισμου" κτλ κτλ για τον ενφια, ενω ειναι πληρωμενα εδω και ενα μηνα.

1) Αυτα επρεπε να εχουν σταλει πριν 1 μηνα, οχι οταν ληγει η πρωτη δοση
2) Οταν ειναι ηδη πληρωμενο δεν επρεπε να αποστελλεται καν - ή να λεει οτι ειναι εξοφλημενο.



μάλλον πήραν τα @@ μας μέχρι και σήμερα οπότε σου λεει...κάτσε να τους κάνουμε μια υπενθύμηση...μπας και μαζέψουμε τιποτα!!!

dimyok
28-09-19, 00:49
Ακομα περιμενω το -20% ..... Εχουν αυξησει αλλους συντελεστες και ετσι τρωνε την "εκπτωση"

MNP-10
28-09-19, 20:57
μάλλον πήραν τα @@ μας μέχρι και σήμερα οπότε σου λεει...κάτσε να τους κάνουμε μια υπενθύμηση...μπας και μαζέψουμε τιποτα!!!

Η πλακα ειναι οτι στελνουν σε ατομα που εχουν πληρωσει εδω και 1 μηνα :lol:

sdikr
28-09-19, 21:07
Μάλλον είχανε προγραμματίσει να το στείλουν αυτές τις ημέρες, άλλωστε δεν υπάρχει ενημέρωση με email οτι βγήκανε πριν απο ενα μήνα.

Το να βάλουν και εναν έλεγχο για το ποιος πλήρωσε ή με ποιον έγινε συμψηφισμός με την επιστροφή φόρου δεν θα είχε κάποιο νόημα, ενημερωτικό είναι.

Jazzer
29-09-19, 18:36
Έρχονται νέες, αυξημένες αντικειμενικές αξίες το 2020, οπότε του χρόνου θα μας τα πάρουν γερά κι έτσι θα θυμηθούμε και πάλι τις περσινές τιμές. ;)

ThReSh
29-09-19, 18:39
Έρχονται νέες, αυξημένες αντικειμενικές αξίες το 2020, οπότε του χρόνου θα μας τα πάρουν γερά κι έτσι θα θυμηθούμε και πάλι τις περσινές τιμές. ;)

Σε όλες τις περιοχές? Ακόμα και σε αυτές που οι εμπορικές είναι και πάλι πιο κάτω από τις τωρινές αντικειμενικές?

Link?

Jazzer
29-09-19, 18:43
Σε όλες τις περιοχές? Ακόμα και σε αυτές που οι εμπορικές είναι και πάλι πιο κάτω από τις τωρινές αντικειμενικές?

Link?

https://www.sofokleousin.gr/dipli-ayksisi-ton-antikeimenikon-aksion-ton-akiniton

Ένα πρόχειρο link, βαριέμαι να ψάχνω :p δεν είναι μυστικό, έχει συμφωνηθεί με τους βασανιστές... συγνώμη δανειστές μας ! :p

ThReSh
29-09-19, 18:53
https://www.sofokleousin.gr/dipli-ayksisi-ton-antikeimenikon-aksion-ton-akiniton

Ένα πρόχειρο link, βαριέμαι να ψάχνω :p δεν είναι μυστικό, έχει συμφωνηθεί με τους βασανιστές... συγνώμη δανειστές μας ! :p

"Σημειώνεται πως στην έκθεση των θεσμών για το κλείσιμο της τρίτης μεταμνημονιακής αξιολόγησης, αναφέρει ότι «καταγράφεται καθυστέρηση στην αναπροσαρμογή των αντικειμενικών τιμών για την ευθυγράμμιση τους με τις εμπορικές»."


Άρα δεν θα έχουν όλοι αυξήσεις, kk thnx :)

cool11
20-05-20, 07:58
Παγιδες λεει, και αναδρομικοι φοροι ενφια...
απο την διορθωση των 'ξεχασμενων' τετραγωνικων.

Μα αναμενομενο ηταν.
Δηλαδη τι περιμεναμε, οτι θα δηλωναμε και θα τελειωναμε;

Εγω πολλα πολλα δεν εχω,
αλλα οσο κι αν ημουν κι εγω παντα τυπικος και συνεπης πολιτης,
βρηκα μικροδιαφορες.
Οχι εσκεμμενες, αλλα βρηκα.
Τις δηλωσα.
Αφου δοθηκε μια δυνατοτητα να μην υπαρχει ασυμφωνια, το εκανα να ξεμπερδευουμε.

Αλλωστε, και να μην ηθελε καποιος να το κανει,
θα τρεξουν μονοι τους στο υπουργειο τις διασταυρωσεις,
και δεν θα ξεφυγεις.
Πλεον, αφου ειναι ηλεκτρονικα ολα, θα σε μαγκωσουν.

Ελπιζω οτι για τα λιγα ξεχασμενα τετραγωνικα,
πχ καμια δεκαρια, σε ενα παλιο αγροτοσπιτο του παππου,
να μην υπαρχουν σοβαρες 'εκπληξεις'...

lewton
20-05-20, 14:18
Παγιδες λεει, και αναδρομικοι φοροι ενφια...
απο την διορθωση των 'ξεχασμενων' τετραγωνικων.

Μα αναμενομενο ηταν.
Δηλαδη τι περιμεναμε, οτι θα δηλωναμε και θα τελειωναμε;

Εγω πολλα πολλα δεν εχω,
αλλα οσο κι αν ημουν κι εγω παντα τυπικος και συνεπης πολιτης,
βρηκα μικροδιαφορες.
Οχι εσκεμμενες, αλλα βρηκα.
Τις δηλωσα.
Αφου δοθηκε μια δυνατοτητα να μην υπαρχει ασυμφωνια, το εκανα να ξεμπερδευουμε.

Αλλωστε, και να μην ηθελε καποιος να το κανει,
θα τρεξουν μονοι τους στο υπουργειο τις διασταυρωσεις,
και δεν θα ξεφυγεις.
Πλεον, αφου ειναι ηλεκτρονικα ολα, θα σε μαγκωσουν.

Ελπιζω οτι για τα λιγα ξεχασμενα τετραγωνικα,
πχ καμια δεκαρια, σε ενα παλιο αγροτοσπιτο του παππου,
να μην υπαρχουν σοβαρες 'εκπληξεις'...

Δε νομίζω να σου έρθει σε καμία περίπτωση πάνω από 500€ πρόστιμο, λογικά γύρω στα 400€ να το περιμένεις σύμφωνα με όσα μου είπε ένας φίλος λογιστής.

cool11
22-05-20, 13:31
Ερχεται κανενα ειδοποιητηριο email οταν ανεβαινει νεο εκκαθαριστικο για πληρωμη;

Iris07
22-05-20, 23:57
Παλιά κάτι μου ερχόταν..

τώρα νομίζω όχι.. :-|

cool11
23-05-20, 16:07
Παλιά κάτι μου ερχόταν..

τώρα νομίζω όχι.. :-|


Χμ...
Και πως θα παρω ειδηση,
αν αναρτησουν κανενα 'εξτρα' εκκαθαριστικο με αναδρομικη φορολογηση,
απο κατι λιγα ξεχασμενα τετραγωνικα που δηλωσα προσφατα;
Πρεπει να μπαινω καθε μηνα στο Ε9 και να τσεκαρω μηπως εβγαλαν κανενα μπουγιουρντι;

stelakis1914
23-05-20, 19:07
Μην περιμένετε το κράτος να σας επιβάλλει το πρόστιμο όταν διασταυρώσει ασυμφωνία στα δηλωμένα τετραγωνικά μεταξύ Ε9, κτηματολογίου, ΔΕΔΔΗΕ κτλ.

Όσοι θέλετε να είστε εντάξει με την εφορία, μπορείτε να κάνετε ΔΩΡΕΑΝ αναδρομικές τροποποιητικές δηλώσεις Ε9 -από το 2015 και έπειτα- και να πληρώστε τον επιπλέον φόρο που θα προκύψει. Αν η διαφορά των τετραγωνικών είναι μικρή το ποσό που θα πρέπει να καταβάλλετε δεν είναι μεγάλο.

Η σωστή σειρά για όλα αυτά είναι η εξής:
Πρώτα τακτοποιούμε αυθαίρετες κατασκευές, ημιυπαίθριους κτλ. αν υπάρχουν.
Μετά διορθώνουμε Ε9 στο taxis
και στο τέλος κάνουμε την δήλωση των αδήλωτων τετραγωνικών στην ηλεκτρονική πλατφόρμα.

Γενικότερα δεν υπάρχει ενημέρωση για αυτά παρά μόνο αναφορά σε δημοτικά τέλη και ΤΑΠ που χαρίζονται μέχρι 1/1/2020 (αλλά μετά όχι).

Στην εφορία δεν αναφέρεται κανείς αφού μέχρι τώρα δεν έχει ανακοινωθεί κάποια ευνοϊκή ρύθμιση για την "οικειοθελή αποκάλυψη τετραγωνικών". Αν κάποτε ανοίξει το κουτί της Πανδώρας, σε μια αλλαγή ιδιοκτησιακού καθεστώτος του ακινήτου για παράδειγμα, θα χρειάζεται ένας σκασμός χρήματα για να τακτοποιηθούν όλα αυτά

cool11
27-08-20, 20:57
Αλλες χρονιες, τελη Αυγουστου, ειχαν αναρτηθει τα εκκαθαριστικα του ΕΝΦΙΑ.
Φετος για ποτε λενε;

ThReSh
27-08-20, 21:05
Λογικά την επόμενη βδομάδα.

Iris07
27-08-20, 22:13
Ο Σεπτέμβρης είναι ο χειρότερος μήνας μου.. :-\

Οι περισσότεροι και μεγαλύτεροι λογαριασμοί μαζί..

manoulamou
28-08-20, 09:50
Για τον ΕΝΦΙΑ δεν ακουστηκε τιποτε για εκπτωση σε περιπτωση εφ' απαξ πληρωμης, οπως εκεινο το φοβερο και τρομερο 2% επι του φορου εισοδηματος εεε?
:rolleyes:

Iris07
28-08-20, 12:07
Κάπου διάβασα ότι δεν θα βάλουν έκπτωση τώρα.. :cool:

psolord
28-08-20, 12:29
Να βάλουν 20% έκτπωση και να πληρώσεις το ποσο με δόσεις με πιστωτική!:p

manoulamou
28-08-20, 14:15
Κι αμα δεν πληρωσεις εστω μια δοση της πιστωτικης στην λατρεμενη σου τραπεζα
να τρεχεις και να μην φτανεις!
:rolleyes:

aroutis
28-08-20, 15:28
Κι αμα δεν πληρωσεις εστω μια δοση της πιστωτικης στην λατρεμενη σου τραπεζα
να τρεχεις και να μην φτανεις!
:rolleyes:
Εγώ πάντως την έχω βρεί,βγαίνει η οφειλή, σε 12 στην Diners, αντε γεία.

psolord
28-08-20, 16:00
Κι αμα δεν πληρωσεις εστω μια δοση της πιστωτικης στην λατρεμενη σου τραπεζα
να τρεχεις και να μην φτανεις!
:rolleyes:

Έλα μωρέ, αυτό ισχύει για κάθε χρήση της πιστωτικής.

Άμα κάνεις χρήση, κάνεις χρήση!

ThReSh
28-08-20, 16:39
Έλα μωρέ, αυτό ισχύει για κάθε χρήση της πιστωτικής.

Άμα κάνεις χρήση, κάνεις χρήση!

Ακριβώς...

manoulamou
28-08-20, 16:44
Δεν εκανα ποτέ χρηση*:
καποτε μας ειχε βγαλει μια πιστωτικη δωρεαν ως εργοδοτης η μεγαλη μας φιλη και στα πεντε χρονια δεν την χρησιμοποιησα ουτε μια φορα...


*μονο στην σοκολατα δεν αντιστεκομαι, το παραδεχομαι :p

manoulamou
29-08-20, 20:48
:hmm:
μαγικη εικονα με εκπτωση 2% για καποιους ΚΑΙ στον ενφια
https://xristika.gr/enfia-2020-kante-edo-tin-ektyposi-apo-taxisnet/
https://www.fosonline.gr/plus/epikairotita/article/101507/enfia-pliromi-se-8-doseis-kai-ekptosi-2-stin-efapax-katavoli
:rolleyes:

manoulamou
06-09-20, 12:26
Πιθανότατα το βράδυ της επόμενης Παρασκευής
θα πάρουμε στα χέρια μας -ή για την ακρίβεια στις οθόνες των υπολογιστών μας- και
τα φετινά εκκαθαριστικά του ΕΝΦΙΑ. Δύο οι βασικές αλλαγές σε σχέση με πέρυσι. (https://www.thetoc.gr/oikonomia/article/kleidose-i-imerominia-gia-ta-ekkatharistika-tou-enfia-posa-tha-plirosoume---oi-tuxeroi-me-ton-meiomeno-foro/)
:hmm:

cool11
06-09-20, 16:04
Αντε να δουμε τι θα πληρωσουμε και φετος...

ThReSh
06-09-20, 17:43
Αντε να δουμε τι θα πληρωσουμε και φετος...

Τα ίδια με πέρσι και -2% για όποιον έχει να τα πληρωσει χωρίς δόσεις.

manoulamou
06-09-20, 18:05
Καποτε*** ηταν 5% η εκπτωση και παλι το σκεπτομαστε!
:p


*** πολυ πριν τα μνημονια και τα εετα

ThReSh
06-09-20, 18:07
Καποτε ηταν 5% η εκπτωση και παλι το σκεπτομαστε!
:p

Στον ΕΝΦΙΑ ή στο φόρο εισοδήματος?

johnyb98
09-09-20, 00:53
Πώς εκτυπώνω από τον λογαριασμό μου taxis όλες τις δόσεις τού ΕΝΦΙΑ σε ένα μόνο Α4;
Βρίσκω τις 6 δόσεις, αλλά μου βγάζει να εκτυπώσω κάθε δόση και Α4. Πώς τις συγκεντρώνω όλες σε μία μόνο εκτύπωση;

manoulamou
09-09-20, 13:23
:hmm:
Αρχισε η αναρτηση των εκκαθαριστικων ΕΝΦΙΑ για εφετος;
Παντως για το... 2017 βρηκα αυτο:
https://www.e-forologia.gr/cms/viewContents.aspx?id=205875
:whistle:

ThReSh
09-09-20, 13:30
Απο το ΣΚ και μετά λογικά.

patrickdrd
09-09-20, 13:41
σε καποιους εχει βγει ηδη καταλαβα εγω (και ειδα)

manoulamou
09-09-20, 13:56
Απο το ΣΚ και μετά λογικά.
Κι εγω αυτο ηξερα... παντως τα δικα μας δεν αναρτηθηκαν ακομη!
Προβλεπω να γινεται σταδιακα, για να μην πεσει το taxisnet.

patrickdrd
09-09-20, 16:59
σε καποιους εχει βγει ηδη καταλαβα εγω (και ειδα)

σορι λαθος, δεν ηρθε ενφια, οι δοσεις φορου εισοδηματος εγιναν 6 και μπερδευτηκα

cool11
10-09-20, 20:04
Δηλαδη, αναμονη, απο το βραδυ της Παρασκευης θα αρχισουν να αναρτωνται;

manoulamou
11-09-20, 09:15
ΙΣΩΣ μαλλον μπορει... το πετρωμενο φαγειν αδυνατον!
Προσωπικα δεν εχω και μεγαλη φαγουρα, απλα θελω να μαθω, ποση θα ειναι εκεινη η τρομερη εκπτωση 2% για την εφ΄απαξ εξοφληση! :p

m1john
11-09-20, 12:05
ΙΣΩΣ μαλλον μπορει... το πετρωμενο φαγειν αδυνατον!
Προσωπικα δεν εχω και μεγαλη φαγουρα, απλα θελω να μαθω, ποση θα ειναι εκεινη η τρομερη εκπτωση 2% για την εφ΄απαξ εξοφληση! :p

να στο πω από τώρα για να μην περιμένεις. 20 ευρώ στο χιλιάρικο

ThReSh
11-09-20, 13:06
να στο πω από τώρα για να μην περιμένεις. 20 ευρώ στο χιλιάρικο

Περισσότερα από ότι θα έβγαζες αν το έβαζες στην τράπεζα για 1 χρόνο. :p

cool11
11-09-20, 19:49
Δεν βλεπω να εχουν αναρτηθει...

manoulamou
11-09-20, 20:56
Σιγα μην κατσω να σκασω! Πιο γρηγορα θα το μαθουμε απ΄ τις Ειδησεις... :rolleyes:

slalom
11-09-20, 20:57
Δεν βλεπω να εχουν αναρτηθει...
Βιαζεσαι να πληρωσεις?

cool11
11-09-20, 22:25
Βιαζεσαι να πληρωσεις?

Μια ψυχη που ειναι να βγει, ας βγει...

manoulamou
12-09-20, 11:24
Υπαρχουν ΚΑΙ οι δοσεις...
Εγω επι μνημονιων - μεχρι περισυ πληρωνα, όποτε ειχα - εαν περισσευαν,
επειδη υπηρχαν αλλες πιο επειγουσες αναγκες δικες μου ή/και των παιδιων μου.
Τωρα που κανουν ρημαδο - σεζον, καπως τα κουτσοβολευω, ωστε να εξοφλω εγκαιρως εντος των προθεσμιων χωρις προστιμο!
:whistle:

m1john
12-09-20, 12:46
Περισσότερα από ότι θα έβγαζες αν το έβαζες στην τράπεζα για 1 χρόνο. :p

Πες το ψέματα

manoulamou
12-09-20, 13:16
Πες το ψέματα

Τα ξερω βρεεε ουτε για ενα πακετο μασκες δεν φτανουν, παλι καλα που τα παιδια μου δεν θα πανε σχολειο απο Δευτερα! :lol::rolleyes:

29gk
12-09-20, 14:01
Δεν προχωράει, σύμφωνα με έγκυρες πληροφορίες, η εκκαθάριση του φετινού ΕΝΦΙΑ μέσα στο Σαββατοκύριακο όπως είχε αρχικά προγραμματιστεί. Αρμόδιες πηγές αποδίδουν αυτή την αναβολή στο γεγονός ότι ο πρωθυπουργός θα ανακοινώσει μείωση του φόρου κατοχής ακινήτων η οποία θα επηρεάζει την φετινή εκκαθάριση.

Αν αυτό επιβεβαιωθεί και ο Κυριάκος Μητσοτάκης ανακοινώσει ελάφρυνση για τον ΕΝΦΙΑ του 2020, αυτομάτως θα πρέπει να γίνει νέος υπολογισμός του φόρου κατοχής για να προκύψουν τα εκκαθαριστικά των 7,2 εκατομμυρίων ιδιοκτητών.

Υπενθυμίζεται ότι ο πρωθυπουργός έχει ήδη υποσχεθεί δημόσια μειώσεις του ΕΝΦΙΑ στους νησιώτες ενώ η κυβέρνησή του έχει δεσμευτεί για πρόσθετη μείωση της τάξεως του 10% μεσοσταθμικά στο άθροισμα του κύριου και του συμπληρωματικού φόρου (επιπλέον του 22% που ισχύει ήδη από πέρυσι). Η "έκπληξη" θα έχει να κάνει με την εφαρμογή της όποιας μείωσης από φέτος. Ένα τέτοιο μέτρο μπορεί να κοστίσει 250 εκατ. ευρώ στον φετινό προϋπολογισμό, ο οποίος είναι ούτως ή άλλως ελλειμματικός.

Να σημειωθεί ότι και η πρώτη μείωση του ΕΝΦΙΑ κατά 22% είχε ανακοινωθεί πριν από ακριβώς έναν χρόνο και ήταν ένα από τα πρώτα μέτρα που είχε ανακοινώσει η σημερινή κυβέρνηση.

https://www.thetoc.gr/oikonomia/article/pagonoun-ta-fetina-ekkatharistika-enfia-en-opsei-ton-exaggelion-mitsotaki-apo-tin-deth/

manoulamou
12-09-20, 14:18
ΕΑΝ ανακοινωσει καποια εστω και μικρη μειωση του φετινου ΕΝΦΙΑ, ωσπου να νομοθετηθει, να ισχυσει και να αναρτηθει, φεξε μου και γλυστρησα!
Να μην μιλησουμε για τις ΔΟΣΕΙΣ που πρεπει να πληρωθουν το πολυ μεχρι τον Φεβρουαριο για καθαρα δημοσιονομικους λογους.
:hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.