PDA

Επιστροφή στο Forum : Τέλος ακινήτων. Θα πληρώσετε;



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 [55] 56 57

ThReSh
27-09-20, 12:36
Ξερει κανεις πως μπορει να βρει τον περσινο ενφια;

Στην εφαρμογή του Ε9, αλλάζεις την χρονιά σε 2019.

Zer0c00L
28-09-20, 12:29
στις μητέρας μου πάντως στον φόρο εισοδήματος της βγάζει έκπτωση 16% ενώ στον ΕΝΦΙΑ τίποτα απολύτως.

- - - Updated - - -

ερώτηση?

από όσα γνωρίζω φέτος λόγω του ιού υπήρξε μείωση στα ενοίκια σωστά?

από ότι διαβάζω εδώ https://www.aftodioikisi.gr/oikonomia/pos-kleidonei-i-meiosi-toy-enfia-meso-toy-koyrematos-enoikion/ θα πρέπει να γίνει επιστροφή (συμψηφισμός ΕΝΦΙΑ κτλ...)

Iris07
28-09-20, 12:34
ΕΝΦΙΑ: Προβλήματα στο Τaxisnet με τα εκκαθαριστικά
https://www.protothema.gr/economy/article/1049007/enfia-provlimata-sto-taxisnet-me-ta-ekkatharistika/

ΕΝΦΙΑ: Οι τρεις διαφορετικές περιπτώσεις στα εκκαθαριστικά - Τι πρέπει να προσέξουν οι ιδιοκτήτες
https://www.protothema.gr/economy/article/1048890/enfia-oi-treis-diaforetikes-periptoseis-sta-ekkatharistika-ti-prepei-na-prosexoun-oi-idioktites/

Ολίγο Αλαλούμ η κατάσταση..
Θα αφήσω να περάσουν κανά 2 εβδομάδες..

Mormnak
28-09-20, 13:07
Βλέπω και σήμερα στο twitter το έχουνε πάρει πολύ ψύχραιμα για τον ΕΝΦΙΑ... :p :lol:

219246

manoulamou
28-09-20, 13:24
Ο συμψηφισμος ΕΝΦΙΑ με τις επιστροφες εγινε ή ακομη;
:hmm:

konc
28-09-20, 13:42
Χωρίς καμία αλλαγή σε ακίνητα εδώ και 20 χρόνια, ήρθε 50% μεγαλύτερο ποσό από πέρσι. Λάθος να φανταστώ έτσι? Δεν έχει αλλάξει κάτι στα ποσά απ' όσο γνωρίζω. Το θέμα είναι πως ξεμπλέκουν τώρα...

dimyok
28-09-20, 13:48
Oλως τυχαιως, ολα τα λαθη ειναι υπερ του κρατους ....

manoulamou
28-09-20, 16:15
:hmm:
Οι αντικειμενικες αξιες αλλαξαν ή η ζωνη μηπως;
Εαν υπαρχει συν-ιδιοκτησια, ψιλη κυριοτητα - επικαρπια μαζι με παιδια ή γονεις = οσο γερνανε μειωνεται η συμμετοχη τους...
Το ατομικο - οικογενειακο εισοδημα παρεμεινε ιδιο;
:whistle:

Oionos
28-09-20, 17:07
Χωρίς καμία αλλαγή σε ακίνητα εδώ και 20 χρόνια, ήρθε 50% μεγαλύτερο ποσό από πέρσι. Λάθος να φανταστώ έτσι? Δεν έχει αλλάξει κάτι στα ποσά απ' όσο γνωρίζω. Το θέμα είναι πως ξεμπλέκουν τώρα...

Μήπως φέτος δεν πληρείς τις προυποθέσεις πλέον σε αντίθεση με το προηγούμενο οικονομικό έτος για έκπτωση 50% του ΕΝΦΙΑ ?


Έκπτωση 50 % στο ποσό του ΕΝΦΙΑ θα έχουν οι ιδιοκτήτες ακινήτων που πληρούν σωρευτικά τις ακόλουθες προϋποθέσεις:

Το συνολικό φορολογητέο οικογενειακό εισόδημα του προηγούμενου φορολογικού έτους να μην υπερβαίνει τις 9.000 ευρώ, προσαυξημένο κατά 1.000 ευρώ για τον ή τη σύζυγο και κάθε εξαρτώμενο μέλος.
Το συνολικό της επιφάνειας των κτισμάτων στα οποία κατέχουν δικαιώματα ο υπόχρεος δήλωσης φορολογίας εισοδήματος , ο ή σύζυγος και τα εξαρτώμενα τέκνα της οικογένειας του, λαμβανομένου υπόψη του ποσοστού συνιδιοκτησίας και του είδους του δικαιώματος, δεν υπερβαίνει τα 150 τ.μ
Η συνολική αξία της ακίνητης περιουσίας όπως αυτή προσδιορίζεται για τον υπολογισμό του συμπληρωματικού φόρου, δεν υπερβαίνει το ποσό των 85.000 ευρώ για τον άγαμο, των 150.000 ευρώ για τον έγγαμο ( και τον ή τη σύζυγο του ή τη μονογονεϊκή οικογένεια ) με ένα εξαρτώμενο τέκνο και των 200.000 ευρώ για τον έγγαμο ( τον ή τη σύζυγο του και τα εξαρτώμενα τέκνα τους ή τη μονογονεϊκή οικογένεια) με δύο εξαρτώμενα τέκνα.

Αν ισχύσει κάτι τέτοιο αν δηλαδή είχες έκπτωση 50% στην σελίδα του Ε9 του taxis για το 2019

στην επιλογή 7" ΕΚΤΥΠΩΣΗ ΕΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΥ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΤΟΣ ...."

από την εικόνα


219253

στην πρώτη σελίδα του .pdf αρχείου που κατεβάζεις ή βλέπεις μέσα από τον browser
Θα λέει κάτι σαν "Απόφαση μείωσης του ΕΝΦΙΑ 50% " e.t.c.(εικόνα 2)


219254

και θα το αναφέρει και στην δεύτερη σελίδα συνοπτικά μεταξύ άλλων και στην δεύτερη σελίδα .

manoulamou
28-09-20, 17:13
Επικρατει ενα γενικοτερο μπαχαλο με τις αναρτησεις και τα ποσα του φετινου ΕΝΦΙΑ. Πολλοι φοροτεχνικοι συστηνουν υπομονη να περασουν καποιες μερες να γινουν οι τελικες εκκαθαρισεις, συμψηφισμοι επιστροφων και μετα να προχωρησουμε στις οποιες πληρωμες!
:)

Oionos
28-09-20, 17:21
Τελικά η έκπτωση 2% στην εφάπαξ εξόφληση ισχύει ?
Γιατί χθες το ποσό πληρωμής που έβγαζε το Taxis είτε σε δόσεις είτε ως σύνολο ήταν το ίδιο.

jkoukos
28-09-20, 19:06
Ίσχυε ποτέ για τον ΕΝΦΙΑ; Εξ' όσων γνωρίζω μόνο για τον φόρο εισοδήματος υπήρχε απόφαση.

konc
28-09-20, 19:15
Μήπως φέτος δεν πληρείς τις προυποθέσεις πλέον σε αντίθεση με το προηγούμενο οικονομικό έτος για έκπτωση 50% του ΕΝΦΙΑ ?


Καλή ιδέα αλλά όχι. Μίλησα με τον λογιστή να ρίξει και αυτός μια ματιά στα προηγούμενα Ε9 κλπ και συμφωνεί ότι πρόκειται για καραμπινάτο λάθος χωρίς λόγο και αιτία καθώς από τη μεριά μου δεν έχει αλλάξει τίποτα φορολογικά από πέρσι. Λες και κάποιος πληκτρολόγησε random νούμερο.


Ίσχυε ποτέ για τον ΕΝΦΙΑ; Εξ' όσων γνωρίζω μόνο για τον φόρο εισοδήματος υπήρχε απόφαση.

Ούτε εγώ θυμάμαι να υπήρξε ποτέ έκπτωση στον ΕΝΦΙΑ

manoulamou
28-09-20, 21:49
Ειχε αναφερθει μαλλον εκ παραδρομης ασχετων κονδυλοφορων σε καποια sites μεταξυ των οποιων το Εθνος και το xristika, τσουβαλιασαν μαλλον το 2% επι του φορου εισοδηματος και για τον ΕΝΦΙΑ, το εβαζαν και στον τιτλο μαλιστα!
FAKE NEWS τελικα :p

Zer0c00L
29-09-20, 00:06
έκπτωση στον ΕΝΦΙΑ αναφέρεται μόνο σε περιπτώσεις που έχει υπάρξει μείωση ενοικίου λόγω των μέτρων (αυτό βρήκα στην ιστοσελίδα της αυτοδιοίκησης) η έκπτωση του ΕΝΦΙΑ θα είναι 30-40% ανάλογα πόσο μείωση έχει υποστεί το ενοίκιο 30-40%
τώρα αν ισχύει κάτι τέτοιο ή όχι δεν το γνωρίζω
όσους ιδιοκτήτες γνωρίζω σε προσωπικό αλλά και επαγγελματικό επίπεδο κανείς δεν έχει δει μείωση στον ΕΝΦΙΑ
μάλιστα γνωρίζω και άνεργους που έπρεπε να έχουν έκπτωση/απαλλαγή κατά 50% και δεν έχουν.

flamelab
29-09-20, 00:49
Ερωτηση χαζή: εμένα είναι μικρό το σπίτι μου και βγήκε 66 ευρώ ο ΕΝΦΙΑ, όπως περισυ. Θέλω φέτος όμως να τον πληρώσω με δόσεις, κι όχι ντούκου κι όχι με φυσική παρουσία στην τραπεζα

Τι διάολο κάνω ; :p (Τραπεζα πειραιώς).

OnAl3rt
29-09-20, 04:01
Μπορείς να πληρώσεις μέσα από το web banking της Πειραιώς αλλά για κάθε δόση που θα πληρώνεις, θα σου κρατάει προμήθεια για την συναλλαγή 0,6€.
Τον πληρώνεις ως «Βεβαιωμένες Οφειλές προς ΔΟΥ».

zmaskos
29-09-20, 06:14
Ερωτηση χαζή: εμένα είναι μικρό το σπίτι μου και βγήκε 66 ευρώ ο ΕΝΦΙΑ, όπως περισυ. Θέλω φέτος όμως να τον πληρώσω με δόσεις, κι όχι ντούκου κι όχι με φυσική παρουσία στην τραπεζα

Τι διάολο κάνω ; :p (Τραπεζα πειραιώς).
Κατευθείαν από το taxis με χρήση χρεωστικής ή πιστωτικής έτσι γλιτώνεις τα κερατιατικα των τραπεζών.

manoulamou
29-09-20, 13:11
Επειδη ειχα καποιες αποριες σχετικα με τον ΕΝΦΙΑ και κατι μυστηριες υποσημειωσεις στην περιουσιακη κατασταση για τροποποιητικα ε9, επικοινωνησα με τον φοροτεχνικο μας και

(1)2% για εφαπαξ πληρωμη δεν ισχυει = ραδιο αρβυλα
(2)συμψηφισμος επιστροφων με οφειλες = όποτε του φανει του λωλοστεφανη = χλωμο χωρις επισκεψη στην αρμοδια ΔΟΥ

ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ :p

flamelab
29-09-20, 21:26
Κατευθείαν από το taxis με χρήση χρεωστικής ή πιστωτικής έτσι γλιτώνεις τα κερατιατικα των τραπεζών.

Βλέπω αφήνει μόνο με την μία όλο το ποσό όμως...

manoulamou
30-09-20, 10:10
Βλέπω αφήνει μόνο με την μία όλο το ποσό όμως...

:hmm: Τι ακριβως εννοεις;
Δεν μπορεις να βαλεις οποιοδηποτε ποσο πληρωμης
Η
πρεπει να το εξοφλησεις μονο με μια καρτα; :hmm:

flamelab
30-09-20, 18:09
OK, το'κανα, ήθελε με το χέρι να βάλεις το ποσό εκεί που λέει ΕΞΟΦΛΗΣΗ, δίπλα. Έβαλα όσο είναι μέχρι τέλος Οκτώβρη και τα αφαίρεσε και από τον πίνακα κάτω με τις υπόλοιπες δόσεις.

219324

Mormnak
30-09-20, 19:22
Είναι ή δεν είναι η πιο ΤΡΙΣΑΘΛΙΑ εφαρμογή πληρωμών αυτή του taxis? Δηλαδή τόσοι προγραμματιστές τόσοι ειδικοί δεν μπορούνε να φτιάξουνε κάτι καλύτερο....τουλάχιστον οπτικα όπως οι εφαρμογές των Τραπεζών..., ή πολλά ζητάω σαν φορολογούμενος παράφρων νους? :hmm:

cool11
30-09-20, 20:15
Είναι ή δεν είναι η πιο ΤΡΙΣΑΘΛΙΑ εφαρμογή πληρωμών αυτή του taxis? Δηλαδή τόσοι προγραμματιστές τόσοι ειδικοί δεν μπορούνε να φτιάξουνε κάτι καλύτερο....τουλάχιστον οπτικα όπως οι εφαρμογές των Τραπεζών..., ή πολλά ζητάω σαν φορολογούμενος παράφρων νους? :hmm:

Μα ειναι συμβατη εφαρμογη,
με internet explorer!
Τι αλλο να ζητησει κανεις σε αυτη τη ζωη;

manoulamou
30-09-20, 20:24
Μια χαρα - Χαρης ΘεουΧαρης ειναι η εφαρμογη
αχαρηστοι! :p

dimyok
30-09-20, 20:52
Αφού ανοίγει και σε palm αειμνηστων χρονων και σε IE σε παλια windows πρεπει να ειναι και πολυ τρύπια :p

sdikr
30-09-20, 21:16
Μια χαρα - Χαρης ΘεουΧαρης ειναι η εφαρμογη
αχαρηστοι! :p

Δεν είναι του Θεουχάρη


https://www.taxheaven.gr/news/40391/plhrwmes-forwn-me-kartes-sto-taxisnet-se-leitoyrgia-h-efarmogh

Εμένα προσωπικά μου αρέσει, βλέπεις αυτό που πραγματικά χρειάζεται χωρίς φρου φρου και αρώματα

minas
30-09-20, 21:41
Η κλασική εφαρμογή πληρωμών ΔΙΑΣ είναι. Πλήρωσε κανείς με πιστωτική, ή δέχεται ακόμη μόνο χρεωστικές;

slalom
30-09-20, 22:02
Κατευθείαν από το taxis με χρήση χρεωστικής ή πιστωτικής έτσι γλιτώνεις τα κερατιατικα των τραπεζών.
Ποια τραπεζα εχει κερατιατικα σε Βεβαιωμενες Οφειλες ή Τελη κλπ?

manoulamou
30-09-20, 22:22
Δεν είναι του Θεουχάρη

γιατι μας το χαλας τωρα, ειχε πλακα... :p


Εμένα προσωπικά μου αρέσει, βλέπεις αυτό που πραγματικά χρειάζεται χωρίς φρου φρου και αρώματα
και δεν ειναι καν της... εθνικης ουτε κανενος συριζαιου! :rofl:

gcf
28-10-20, 11:05
Σε μένα και δύο άλλους λογαριασμούς, των γονιών μου, ήρθε email από ΑΑΔΕ ότι έγινε έκδοση εκκαθαριστικού ΕΝΦΙΑ (που ήταν ήδη πληρωμένα).
Στην Εφαρμογή Ε9 φαίνονται εκκαθαριστικά με πρόσφατες ημερομηνίες έκδοσης, τέλη Οκτωβρίου, με τα ίδια ποσά.
Στην προσωποποιημένη πληροφόρηση δεν φαίνονται νέες οφειλές.
Τι πίνουν εκεί πέρα;

ThReSh
28-10-20, 11:08
Μερικές φορές στέλνουν email "για καλό και για κακό", μου έχει γίνει τα τελευταία χρόνια μερικές φορές.

manoulamou
28-10-20, 11:13
Δεν ξερω τι πινουν αλλά
συνηθιζουν να στελνουν τετοια μαζικα e-mails τελη Οκτωβριου - αρχες Νοεμβριου
για τους "ξεχασιαρηδες", με υποσημειωση ΑΓΝΟΕΙΣΤΕ ΤΟ εαν εχει ηδη εξοφληθει η οφειλη...
Μ΄αρεσει που μπηκαμε στην... ηλεκτρονικη εποχη! :p

gcf
28-10-20, 11:17
Δεν ξερω τι πινουν αλλά
συνηθιζουν να στελνουν τετοια μαζικα e-mails τελη Οκτωβριου - αρχες Νοεμβριου
για τους "ξεχασιαρηδες", με υποσημειωση ΑΓΝΟΕΙΣΤΕ ΤΟ εαν εχει ηδη εξοφληθει η οφειλη...
Μ΄αρεσει που μπηκαμε στην... ηλεκτρονικη εποχη! :p

Να είχαν την υποσημείωση θα το καταλάβαινα, αλλά δεν υπήρχε.

manoulamou
28-10-20, 11:40
Εμενα δεν μου εστειλαν και μου φτιαχνει το κεφι το... αεροστατο του outlook για τον κενο φακελο εισερχομενων!
:)

psolord
28-10-20, 11:57
Σε μένα και δύο άλλους λογαριασμούς, των γονιών μου, ήρθε email από ΑΑΔΕ ότι έγινε έκδοση εκκαθαριστικού ΕΝΦΙΑ (που ήταν ήδη πληρωμένα).
Στην Εφαρμογή Ε9 φαίνονται εκκαθαριστικά με πρόσφατες ημερομηνίες έκδοσης, τέλη Οκτωβρίου, με τα ίδια ποσά.
Στην προσωποποιημένη πληροφόρηση δεν φαίνονται νέες οφειλές.
Τι πίνουν εκεί πέρα;

Έχουν τους ίδιους κωδικούς εξόφλησης;

gcf
28-10-20, 13:52
Έχουν τους ίδιους κωδικούς εξόφλησης;

Ναι, άρα ξαναέστειλαν ειδοποίηση για τις ήδη πληρωμένες οφειλές.
Από την άλλη έχουν άλλες ημερομηνίες για τις δόσεις από το αρχικό...

manoulamou
28-10-20, 13:59
Στην ειδοποιηση για ΔΗΘΕΝ ανεξοφλητες οφειλες
εβαλαν αλλες ημερομηνιες πληρωμης των δοσεων απο τις αρχικες;
ΤΕΛΕΙΑ
:evil:

gcf
28-10-20, 14:02
Στην ειδοποιηση για ΔΗΘΕΝ ανεξοφλητες οφειλες
εβαλαν αλλες ημερομηνιες πληρωμης των δοσεων απο τις αρχικες;
ΤΕΛΕΙΑ
:evil:

Ναι, και μάλιστα για οφειλές πληρωμένες εξ ολοκλήρου, χωρίς δόσεις.

psolord
28-10-20, 14:52
Ναι, άρα ξαναέστειλαν ειδοποίηση για τις ήδη πληρωμένες οφειλές.
Από την άλλη έχουν άλλες ημερομηνίες για τις δόσεις από το αρχικό...

H ημερομηνία έκδοσης πράξης είναι διαφορετική;

Μη κοιτάς την ημερομηνία εκτύπωσης. Αυτή παίρνει ημερομηνία την ώρα που το βγάζεις. Και προηγούμενων ετών να πας να βγάλεις, θα βάλει σημερινή ημερομηνία.

Τεσπα, άμα έχει τον ίδιο αριθμό ταυτότητας οφειλής και έχεις πληρώσει με αυτή την ταυτότητα οφειλής, είσαι οκ.

manoulamou
28-10-20, 16:22
ΕΠΙΣΗΣ εφ΄οσον δεν εμφανιζονται
ως οφειλες εκτος ρυθμισης στην Προσ. Πληροφορηση, δεν υπαρχει θεμα!
:whistle:

Chingachgook
28-10-20, 19:04
Και εγώ πήρα το ίδιο email, σήμερα (για τα χρόνια πολλά, φαντάζομαι :p) το οποίο και αγνόησα, καθώς έχει γίνει ήδη η πληρωμή εξ ολοκλήρου.

gcf
28-10-20, 19:17
Φαντάζομαι θα είναι δύσκολο να προστεθεί ένας όρος στο query που να εξαιρεί όσους έχουν ήδη πληρώσει...

apostol70
29-10-20, 03:52
Εδώ στέλνουν ειδοποίηση ακόμα και να δεν έχεις ακίνητα γιατί το σύστημα βγάζει εκκαθαριστικό ΕΝΦΙΑ έστω και ας είναι μηδενικό

konc
29-10-20, 13:04
Σε μένα και δύο άλλους λογαριασμούς, των γονιών μου, ήρθε email από ΑΑΔΕ ότι έγινε έκδοση εκκαθαριστικού ΕΝΦΙΑ (που ήταν ήδη πληρωμένα).
Στην Εφαρμογή Ε9 φαίνονται εκκαθαριστικά με πρόσφατες ημερομηνίες έκδοσης, τέλη Οκτωβρίου, με τα ίδια ποσά.
Στην προσωποποιημένη πληροφόρηση δεν φαίνονται νέες οφειλές.
Τι πίνουν εκεί πέρα;

Έστειλαν σε όλους λίγο πριν τη λήξη της προθεσμίας για την πρώτη δόση, η οποία φέτος είχε πάει τέλος Οκτώβρη αντί Σεπτέμβρη.
Ίσα ίσα να ψάχνουμε όλοι να δούμε τι γίνεται επειδή αυτοί είναι άχρηστοι και δεν μπορούν ούτε ένα mail σωστό να στείλουν εκεί που πρέπει.

manoulamou
29-10-20, 13:09
Δεν ξερω σε ποσους εστειλαν, οχι παντως στην δικη μου οικογενεια! :whistle:

JJX
29-10-20, 14:07
Ρίξε μια ματιά στα σπαμ ;)

manoulamou
29-10-20, 14:25
Οταν λεω κανενα - εννοω κανενα, τελος! :)

tsorbi
29-10-20, 20:14
Αν στην ΑΑΔΕ ειναι καταχωρημένο το email του λογιστή σου τότε πήγαν εκεί.

manoulamou
29-10-20, 20:37
ΟΧΙ τα προσωπικα μας ειναι καταχωρημενα και δεν εχει παει τιποτε σε κανεναν!
Μηπως να το κανουμε... δημοσκοπηση:
ΕΧΕΤΕ ΠΑΡΕΙ ΟΛΟΙ ΣΑΣ ή εστω ο φοροτεχνικος σας e-mail οτι πρεπει να πληρωσετε τον EΝΦΙΑ?
:whistle:

- - - Updated - - -

στο κατω - κατω τι πειραζει ΕΑΝ δεν το εχουμε λαβει - ετσι κι αλλιως τον εχουμε εξοφλησει!

@ ADSLgr.com All rights reserved.