PDA

Επιστροφή στο Forum : Τέλος ακινήτων. Θα πληρώσετε;



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 [56] 57

tsorbi
29-10-20, 20:53
ΑΑΔΕ
Ο Λογαριασμός μου
Στοιχεία Λογαριασμού
Και βλέπεις το καταχωρημένο email
Υπάρχει το ενδεχόμενο να μην εχει καταχωρηθεί κανένα.
Υ.Γ. Στην δική μου οικογένεια ήρθαν ειδοποιήσεις.

manoulamou
29-10-20, 22:06
Διαχείριση λογαριασμού / Στοιχεία λογαριασμού TAXISnet
μια χαρα καταχωρημενο ειναι το προσωπικο μας e-mail, μαλιστα περισυ μας ειχαν στειλει και για το κτηματολογιο...:cool:
Απορω γιατι το συζηταμε, πληρωσαμε αντε γεια ΤΑΧΙΣ

OnAl3rt
29-10-20, 23:05
... πληρωσαμε αντε γεια ΤΑΧΙΣ

Η πραγματικότητα βέβαια πρέπει να είναι κάπως έτσι δυστυχώς:

TAXIS: Πλήρωσε manoulamou
manoulamou: Πλήρωσα TAXIS
TAXIS: Και του χρόνου manoulamou.

:p

Όπου manoulamou μπορείς να βάλεις και OnAl3rt. :frown:

marvelx
01-08-21, 18:15
Λογικα δεν αργει ο καιρος, που θα μας ανακοινωσουν τον φετινο ενφια;
Θα εχει καμια εκπτωση σε σχεση με περυσι;

OnAl3rt
01-08-21, 21:41
Θα υπάρχει αναπροσαρμογή λόγο της αλλαγής των αντικειμενικών αξιών. Αν στην περιοχή σου αυξήθηκαν αρκετά λογικά θα αυξηθεί. Αν μειώθηκαν, θα μειωθεί.
Από ότι έχω δει βέβαια, λένε ότι θα υπάρξει μείωση στους συντελεστές ώστε η αύξηση των αντικειμενικών να μην ανεβάσει τον ΕΝΦΙΑ.
Αυτό όμως είναι η γενική εικόνα στο σύνολο της χώρας.

Μείωση έτσι που το εννοείς όμως, όχι δεν έχουν πει κάτι. Οπότε το ξεχνάμε.

Εδώ μπορείς να συγκρίνεις τις αντικειμενικές 2018 και 2021 για να δεις αν υπάρχει αλλαγή για την περιοχή που σε ενδιαφέρει. (https://maps.gsis.gr/valuemaps/)

ThReSh
01-08-21, 21:57
Θα υπάρχει αναπροσαρμογή λόγο της αλλαγής των αντικειμενικών αξιών. Αν στην περιοχή σου αυξήθηκαν αρκετά λογικά θα αυξηθεί. Αν μειώθηκαν, θα μειωθεί.
Από ότι έχω δει βέβαια, λένε ότι θα υπάρξει μείωση στους συντελεστές ώστε η αύξηση των αντικειμενικών να μην ανεβάσει τον ΕΝΦΙΑ.
Αυτό όμως είναι η γενική εικόνα στο σύνολο της χώρας.

Μείωση έτσι που το εννοείς όμως, όχι δεν έχουν πει κάτι. Οπότε το ξεχνάμε.

Κι αυτά από του χρόνου διότι από τότε θα ισχύσουν οι αλλαγές των αντικειμενικών.

Πάντως χρωστάνε ακόμα μια μείωση στον ΕΝΦΙΑ που νομίζω ότι πήγε κι αυτή για του χρόνου κι ακούγονται φήμες για μείωση του συμπληρωματικού και σιγά σιγά κατάργηση.

Basilhs23_
01-08-21, 22:17
Λογικα δεν αργει ο καιρος, που θα μας ανακοινωσουν τον φετινο ενφια;
Θα εχει καμια εκπτωση σε σχεση με περυσι;

Κάτι άκουσα πως λόγω μείωσης των εισοδημάτων από την καραντίνα και το κλείσιμο επιχειρήσεων, αρκετές χιλιάδες κόσμου θα τηρούν τα κριτήρια που υπάρχουν για μειωμένο ΕΝΦΙΑ, τα κριτήρια είναι σωρρευτικά και αφορούν τόσο εισόδημα όσο και περιουσία.

Σε όλες τις υπόλοιπες περιπτώσεις, ο ΕΝΦΙΑ θα είναι ακριβώς ο ίδιος.

OnAl3rt
01-08-21, 22:29
Κι αυτά από του χρόνου διότι από τότε θα ισχύσουν οι αλλαγές των αντικειμενικών.

Πάντως χρωστάνε ακόμα μια μείωση στον ΕΝΦΙΑ που νομίζω ότι πήγε κι αυτή για του χρόνου κι ακούγονται φήμες για μείωση του συμπληρωματικού και σιγά σιγά κατάργηση.

Ναι μωρέ, έχεις δίκιο, ξεχάστηκα. Από 01/01/2022 θα ισχύουν οι καινούριες αντικειμενικές. :oneup:

marvelx
14-09-21, 20:41
Λογικα δεν πρεπει να αργει η ωρα που θα αναρτηθει ο φετινος ΕΝΦΙΑ....

----

Εδω συμφωνα με οσα εχουν πει για το επομενο ετος,
μπορει καποιος πρακτικα να 'μεταφρασει' τι σημαινει;

https://www.naftemporiki.gr/finance/story/1775623/eniaios-enfia-gia-olous-tous-idioktites

manoulamou
14-09-21, 21:50
Εχω παψει προ πολλου να ασχολουμαι, αφου θα θαθα θαθαθα θα θα... καταργηθει!:twisted: Απλα οταν εμφανιζεται και όποτε μου περισσευουν, τον πληρωνω. ΤΕΛΟΣ

lewton
16-09-21, 16:15
Χάσαμε και τον cool που ρωτούσε κάθε 3 μέρες γιατί δεν έχει βγει ο ΕΝΦΙΑ... οh wait. :p

Basilhs23_
17-09-21, 20:20
Χάσαμε και τον cool που ρωτούσε κάθε 3 μέρες γιατί δεν έχει βγει ο ΕΝΦΙΑ... οh wait. :p

Τι εννοείς τον χάσαμε;

Άκυρο, τώρα είδα ότι έχει φάει ban.

ThReSh
17-09-21, 20:21
Τι εννοείς τον χάσαμε;

"oh wait"...

psytransas
20-09-21, 17:15
Πως βρισκει κανεις τον ΕΝΦΙΑ για καθε μια απο την κατοικια που εχει (διαφορετικα τετραγωνικα καθε σπιτιου, μη ηλεκτροδοτουμενο) ;

Basilhs23_
21-09-21, 00:21
Πως βρισκει κανεις τον ΕΝΦΙΑ για καθε μια απο την κατοικια που εχει (διαφορετικα τετραγωνικα καθε σπιτιου, μη ηλεκτροδοτουμενο) ;

Πηγαίνεις μέσα στην εφαρμογή των Ε9, εκεί κάτω αριστερά δες κάτι menu με δηλώσεις περιουσιολογίου κτλ, σου έχουν και το εκκαθαριστικό του ΕΝΦΙΑ.

Το εκκαθαριστικό λέει επάνω ξεχωριστά τον φόρο για κάθε ακίνητο.

Τα μη ηλεκτροδοτούμενα δεν παίζουν κανέναν ρόλο, έχει καταργηθεί αυτή η νομοθεσία με την έκπτωση που εφαρμοζόταν εδώ και χρόνια.

manoulamou
22-09-21, 10:21
Ειπα να μπω, να δω τι πληρωσαμε περισυ για ΕΝΦΙΑ, πλην ομως ενω τα υπολοιπα λειτουργουν
η Προσωπ. Πληρ/ση κολλαει...
Το ιδιο και η Εφαρμογη Περιουσιολογιου Ε9.
:whistle:

Iris07
22-09-21, 12:22
ΕΝΦΙΑ: Σήμερα τα εκκαθαριστικά στο MyAADE

Ποια σημεία πρέπει να ελέγξετε για να αποφύγετε λανθασμένες χρεώσεις

https://www.protothema.gr/economy/article/1163456/enfia-simera-ta-ekkatharistika-sto-myaade/

marvelx
22-09-21, 12:58
Σημερα βγαινουν;

apostol70
22-09-21, 20:14
Βγήκαν τα είδα από την σελίδα του Ε9. Το myaade κολλάει

manoulamou
22-09-21, 21:51
Ωραια - τωρα μπορουμε να παμε για... υπνο!
:p

Iris07
23-09-21, 08:52
Μπήκα αργά..
Τα ίδια με πέρυσι θα πληρώσω..

Πανάθεμα τους και πάλι!
Εγώ πήρα σπίτι για να μην πληρώνω "ενοίκιο".. :cool:

Chingachgook
23-09-21, 09:21
Όταν ο πολίτης κάνει σχέδια, το Ελληνικό Δημόσιο γελά :p

Και εμένα τα ίδια με πέρυσι, τα 'σκασα και ξεμπέρδεψα. :cry:

ThReSh
23-09-21, 09:27
Δεν είχαν πει κάτι για φέτος, οπότε λογικό είναι να βλέπουμε τα ίδια με πέρσι.

Από του χρόνου θα αλλάξουν οι αντικειμενικές κι ότι άλλη αλλαγή σκέφτονται, είτε έκπτωση είτε κατάργηση-μείωση συμπληρωματικού.

Mormnak
23-09-21, 14:39
Αυτή την στιγμή....οχι απλά σέρνεται...δεν μπαίνει καθόλου...βάζω κωδικούς και με πάει ξανα στην αρχική... :mad:

Είναι που κάνουνε και αναβαθμίσεις τρομάρα τους...κάθε χρόνο τα ιδια...απορώ πως δεν έχει πέσει ολόκληρει η σελίδα να μην ανοίγει και καθόλου... :p :rofl:

giorgosthess
23-09-21, 16:40
Σε Raspberry εχουν στημένο τον server; Ιδρωσα να εκτυπώσω ΕΝΦΙΑ για 5 διαφορετικά άτομα. Σε άλλα κράτη με πολύ μεγαλύτερους πληθυσμούς τι γίνεται άραγε;

Iris07
23-09-21, 18:29
Παιδιά μετά τις 11 το βράδι για να μπείτε εύκολα.. :cool:

* Διπλή δόση για τέλος Οκτωβρίου έχει..

manoulamou
23-09-21, 20:33
Σε Raspberry εχουν στημένο τον server; Ιδρωσα να εκτυπώσω ΕΝΦΙΑ για 5 διαφορετικά άτομα. Σε άλλα κράτη με πολύ μεγαλύτερους πληθυσμούς τι γίνεται άραγε;
Κλασικη δημοσια πληροφορικη :twisted:
Αληθεια προς τι οι εκτυπωσεις, εγω οταν μπει η συνταξουλα, θα αρχισω σιγα-σιγα να πληρωνω...

sdikr
23-09-21, 20:37
Σε Raspberry εχουν στημένο τον server; Ιδρωσα να εκτυπώσω ΕΝΦΙΑ για 5 διαφορετικά άτομα. Σε άλλα κράτη με πολύ μεγαλύτερους πληθυσμούς τι γίνεται άραγε;

Το ίδιο με εδώ, παντού αυτές οι υπηρεσίες δεν είναι φτιαγμένες για εξυπηρέτηση όλων ταυτόχρονα αλλά ενός μέρος του πληθυσμού

manoulamou
24-09-21, 08:58
εεεχμμμ
οπως τοτε με τον σεισμο της Παρνηθας, οταν η μιση Αττικη καλουσε την αλλη μιση με τα κινητα... εεε :p
Παντως εκτος απο το πρωι που ξεκινησε η καταχωρηση, εγω δεν ξαναμπηκα παρα μονο αργα το βραδυ, δεν ειχαμε δα και τοση πρεμουρα, λες και θ΄αλλαζε κατι, εαν τα βλεπαμε αμεσως!

gcf
24-09-21, 09:04
Το ίδιο με εδώ, παντού αυτές οι υπηρεσίες δεν είναι φτιαγμένες για εξυπηρέτηση όλων ταυτόχρονα αλλά ενός μέρος του πληθυσμού

Ναι αλλά σλλού φροντίζουν οι υπηρεσίες να προσφέρονται προοδευτικά κατά τμήματα στον πληθυσμό, ή/και να πέφτουν gracefully με ενημερωτικά μηνύματα κλπ.
....................
Πάλι κάτω είναι τώρα.

lbch
24-09-21, 10:29
Καλημέρα,
εγώ με ίδια περιουσιακά στοιχεία, όπως και η μητέρα μου, στην ίδια βγήκε το ίδιο μάλλον ποσό αν θυμάμαι καλά, σε σχέση με πέρυσι και σε μένα αυξήθηκε......

manoulamou
24-09-21, 12:02
Ετσι ειχε γινει προ-περσι με τον γιο μου,
μειωθηκε ο δικος μου και αυξηθηκε ο δικος του, λογω συνιδιοκτησιας και ηλικιων!
Τα ξερουν καλα οι φοροτεχνικοι αυτα...
:whistle:

lbch
24-09-21, 12:12
Ετσι ειχε γινει προ-περσι με τον γιο μου,
μειωθηκε ο δικος μου και αυξηθηκε ο δικος του, λογω συνιδιοκτησιας και ηλικιων!
Τα ξερουν καλα οι φοροτεχνικοι αυτα...
:whistle:

Ναι μου το ανέφεραν και αυτό!
Αυτό το έχω και εγώ, δηλ ότι οι νέοι έχουν πιο περιθώριο λόγω ηλικίας - εννοώ αυτό με την "ηλικία" πώς συγκρίνεται?

giorgosthess
24-09-21, 17:24
Κλασικη δημοσια πληροφορικη :twisted:
Αληθεια προς τι οι εκτυπωσεις, εγω οταν μπει η συνταξουλα, θα αρχισω σιγα-σιγα να πληρωνω...

Εχουμε και αρνητες τεχνολογίας στην οικογένεια που θελουν χαρτι και ουρες στην τραπεζα για να το πληρωσουν.....

manoulamou
24-09-21, 21:12
Ποτέ δεν θα ξεχασω την πρωτη φορα που πηγα στην τραπεζα για τον ΕΝΦΙΑ.
Ηταν - φυσικα - τελος του μηνα και ολα τα παππουδια "επενδυαν" την παχουλη συνταξουλα τους, στον δημοσιο κορβανα.
Μπηκα 11 και κατι, εφυγα 4 ωρες μετα, αφου εβαλαν επι πλεον υπαλληλους, μονον για οσους ειχαν συμψηφιστικες πληρωμες, χωρις μεσολαβηση μετρητων!
Χαρτι - αποδειξη πληρωμης και ξερο ψωμι... :rofl:
ΥΓ
εννοειται καποια στιγμη βαρεθηκα και μπηκα στον κοσμο του e-banking

slalom
24-09-21, 21:34
Δοσεις στην πιστωτικη και ξερο ψωμι

Iris07
24-09-21, 21:48
Ετσι ειχε γινει προ-περσι με τον γιο μου,
μειωθηκε ο δικος μου και αυξηθηκε ο δικος του, λογω συνιδιοκτησιας και ηλικιων!
Τα ξερουν καλα οι φοροτεχνικοι αυτα...
:whistle:



Ναι μου το ανέφεραν και αυτό!
Αυτό το έχω και εγώ, δηλ ότι οι νέοι έχουν πιο περιθώριο λόγω ηλικίας - εννοώ αυτό με την "ηλικία" πώς συγκρίνεται?

Κάποια στιγμή το έμαθα και εγώ.. :cool:

Αυτό συμβαίνει όταν χωρίζεται η Πλήρης Κυριότητα σε Υψηλή Κυριότητα & Επικαρπία..

Πάει ανά δεκαετία..
και μεταφέρεται το ποσοστό και στον φόρο ανάλογα..

https://www.kdikaios.gr/images/news/epikarpia.htm

manoulamou
24-09-21, 22:46
Μια χαρα εχω βολευτει με τη μονακριβη DEBIT Mastercard και δεν κινδυνευω απο αχρηστες αγορες, οσο με παιρνει ξοδευω!
Ουτε επιτοκια Ουτε εισοδηματικα κριτηρια... :p

marvelx
27-10-21, 09:03
Εχω πληρωσει ΕΝΦΙΑ, εδω και κατι μηνες. Ολο το ποσο.
Μονο σε εμενα ερχονται υπενθυμισεις/ειδοποιησεις, σημερα;
Ποιος ο λογος;
Ειναι ηλιθιοι;

gcf
27-10-21, 09:09
Και σε μένα τώρα έρχονται τα email

ChriZ
27-10-21, 09:10
Και σε μένα ήρθαν και στη γυναίκα μου, οπότε μάλλον σε όλους έρχονται μιας και εγώ έχω πληρώσει (την πρώτη δόση)
Το κάνουν μάλλον για να σε βάλουν στο κλίμα της κορυφαίας νέας σελίδας myaade :p
που μπαίνεις στο taxisnet και σε συγκεκριμένα links σε πετάει στο myaade και από κει σε κάποια σε ξαναπηγαίνει στο taxisnet και στα περισσότερα δεν μπορείς να γυρίσεις πίσω στο taxisnet.. :angryr:

Chingachgook
27-10-21, 09:13
Α, οκ, βλέπω είναι γενικευμένο, γιατι προς στιγμήν με έβαλε σε σκέψεις ότι δεν τον πλήρωσα :twisted:

marvelx
27-10-21, 09:38
Και σε μένα ήρθαν και στη γυναίκα μου, οπότε μάλλον σε όλους έρχονται μιας και εγώ έχω πληρώσει (την πρώτη δόση)
Το κάνουν μάλλον για να σε βάλουν στο κλίμα της κορυφαίας νέας σελίδας myaade :p
που μπαίνεις στο taxisnet και σε συγκεκριμένα links σε πετάει στο myaade και από κει σε κάποια σε ξαναπηγαίνει στο taxisnet και στα περισσότερα δεν μπορείς να γυρίσεις πίσω στο taxisnet.. :angryr:

Εεετσιιιι....

Δεν μου λετε ρε παιδια.
Σε αυτη τη σουπερ ουαου σελιδα της ααδε,
τα 'μηνυματα' που βλεπαμε στην παλια σελιδα,
που βρισκονται;
Αν υπαρχει δηλαδη οντως θεμα, λεμε τωρα,εκει παντα εβλεπες το κιτρινο φακελακι με το εισερχομενο μηνυμα.
Τωρα που το εχουν βαλει αυτο;

ChriZ
27-10-21, 09:52
Απ' όσο έχω καταλάβει πρέπει να πας πίσω στο taxisnet

manoulamou
27-10-21, 15:17
Εχουν μπει στην ηλεκτρονικη εποχη εκει πανου στην ΑΑΔΕ αλλά η νοοτροπια ασυνεννοησιας μεταξυ των υπηρεσιωνε αλλαζει δυσκολα
ΦΥΣΙΚΑ και μας κοινοποιηθηκανε ολες οι πραξεις διοικητικου προσδιορισμου φορου,
τι σημασια εχει πληρης εξοφληση απο τον Σεπτεμβριο;
:p

Oionos
03-11-21, 00:51
Οχι οι Άριστοι την έκαναν και πάλι την πατάτα τους
Εγώ κι αλλα δύο άτομα που έχω αγγαρευτεί λόγω ηλικίας κι εξωτερικού να διευθετώ/διευκολύνω αν κι έχουν εξοφλήσει τον Ενφια τους εδώ και τουλάχιστον 3 εβδομάδες έλαβαν το ίδιο σκοιλ ελικIQ mail .
"Κοινοποίηση πράξης διοικητικού προσδιορισμού φόρου ν.4223/2013 (ΕΝ.Φ.Ι.Α.) έτους 2021 και τα τοιάυτα....."

minas
03-11-21, 09:26
Οχι οι Άριστοι την έκαναν και πάλι την πατάτα τους
Εγώ κι αλλα δύο άτομα που έχω αγγαρευτεί λόγω ηλικίας κι εξωτερικού να διευθετώ/διευκολύνω αν κι έχουν εξοφλήσει τον Ενφια τους εδώ και τουλάχιστον 3 εβδομάδες έλαβαν το ίδιο σκοιλ ελικIQ mail .
"Κοινοποίηση πράξης διοικητικού προσδιορισμού φόρου ν.4223/2013 (ΕΝ.Φ.Ι.Α.) έτους 2021 και τα τοιάυτα....."

Όλοι το έλαβαν. Αν το έχεις πληρώσει, απλά το αγνοείς.

ThReSh
22-01-22, 14:32
https://www.cnn.gr/oikonomia/story/298486/enfia-paroysiazontai-stoys-thesmoys-oi-allages-gia-to-2022-ti-allazei#Echobox=1642839905

Οι κόφτες θα μπαίνουν μόνο σε αυτούς που τους αυξήθηκε η αντικειμενική ή και στους άλλους που έμεινε στάσιμη ή έπεσε και πλέον έχουν ίδια με αυτούς που τους αυξήθηκε?

psolord
24-01-22, 09:51
Δηλαδή θα αρχίσουμε να πληρώνουμε το μπουρδέλο 7 μήνες νωρίτερα τώρα; Ε αι στο :twisted:

ThReSh
24-01-22, 10:42
Δηλαδή θα αρχίσουμε να πληρώνουμε το μπουρδέλο 7 μήνες νωρίτερα τώρα; Ε αι στο :twisted:

Αυτό είναι το λιγότερο, για κάποιους είναι μικρότερες δόσεις, βολεύει.

Το θέμα είναι με τους κόφτες και τι θα ισχύει πχ με αυτό που ρωτάω από πάνω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.