PDA

Επιστροφή στο Forum : Απωθητικό πουλιών



psyxakias
15-09-11, 17:23
Το τελευταίο διάστημα έχουμε έντονο πρόβλημα με τα πουλιά στις γλάστρες της βεράντας. Ενώ ουδέποτε μας ενοχλούσε να έρχονται πουλιά (σε άλλο σπίτι τους βάζαμε και ψωμί αλλά ερχόντουσαν 100αδες και ήθελε πλύσιμο κάθε μέρα η βεράντα διότι λέρωναν), έχει καταντήσει σπαστικό το γεγονός ότι έρχονται καθημερινά μερικά μικρά πουλάκια (σαν σπουργιτάκια) και ξεθάβουν μεγάλες ποσότητες χώματος από κάθε γλάστρα και το σκορπούν σε ολόκληρη τη βεράντα. Στην αρχή το πήρα στη πλάκα ότι κάνουν ανασκαφές αλλά όσο πάει χειροτερεύει η κατάσταση και πρέπει πρωί/απόγευμα να μαζεύεις χώμα από παντού.

Δοκίμασα να βάλω πλαστικό δίχτυ αλλά είναι και δύσχρηστο με τα κλαδιά που μεγαλώνουν και αντιαισθητικό. Δοκίμασα μαύρο πιπέρι στις γλάστρες (μεγάλη ποσότητα!) αλλά δεν πτοήθηκαν καθόλου, σε σημείο που με τόσο πιπέρι είπα μην πάθουν τίποτα και τα φυτά.

- Τι προτείνετε; Αυτά με σακούλες, CDs κλπ (πολύ γυφτιά :p) τα είχα δοκιμάσει παλιά και σταδιακά τα συνήθισαν.
- Το κόκκινο πιπέρι θα κάνει διαφορά σε σχέση με το μαύρο;
- Κάποιο απωθητικό spray που έχετε δοκιμάσει;
- Κάποια άλλη πατέντα;

Προφανώς δεν θέλω να προκαλέσω κανένα πρόβλημα ούτε στα πουλιά, ούτε στα φυτά, απλώς να τα απωθήσω. :hmm:

anon
15-09-11, 17:48
Βάλε πέτρες. Πέτρες διακοσμητικές, όχι μικρα βοτσαλάκια, επάνω στο χώμα. Ποτίζεται μια χαρά η γλάστρα, και αερίζεται, αλλά τα πουλιά δεν μπορούν να σκάψουν.

psyxakias
15-09-11, 17:52
Βάλε πέτρες. Πέτρες διακοσμητικές, όχι μικρα βοτσαλάκια, επάνω στο χώμα. Ποτίζεται μια χαρά η γλάστρα, και αερίζεται, αλλά τα πουλιά δεν μπορούν να σκάψουν.Μάλιστα, αυτό σκόπευα να κάνω σήμερα αλλά είπα να ρωτήσω μήπως υπάρχει άλλη καλύτερη λύση. Για να δούμε...

Geocheats2
15-09-11, 18:36
υπάρχουν κάτι πλαστικά με καρφιά για να μην (όχι για να τα σκοτώσεις) που δεν φαίνονται σχεδόν καθόλου μπορείς να δοκιμάσεις και αυτά

Revolution
15-09-11, 18:40
υπάρχουν κάτι πλαστικά με καρφιά για να μην (όχι για να τα σκοτώσεις) που δεν φαίνονται σχεδόν καθόλου μπορείς να δοκιμάσεις και αυτά

Που τα βρισκουμε αυτα praktiker κτλ?
Χρειαζομαι κι εγω γιατι αυτα τα μικρα εχουν κανει φωλια μεσα στην περγκολα και κανουν το μπαλκονι χαλια

Geocheats2
15-09-11, 18:48
Αυτό δεν είναι τόσο για τις γλάστρες είναι για να διώχνεις τα περιστέρια που κουτσουλάνε στο περβάζι αλλά μπορεί να μπει και στις γλάστρες

http://www.peristeria.gr/instrumentation.html το δεύτερο που λέει για τις ακίδες

djuan1988
15-09-11, 19:26
Υπάρχει και ένα υγρό απωθητικό.

Σε ένα άλλο θέμα ένα μέλος είχε ρωτήσει μεθόδους για την απομάκρυνση περιστεριών (που ενδιέφερε και εμένα) και κάποιος είχε αναφέρει το Kalif 450cc.

Δυστυχώς δεν μπόρεσα να το βρω εδώ στην Αθήνα. Δεν έψαξα και ιδιαίτερα βέβαια.

aglaisma
16-09-11, 01:49
Υπάρχει και ένα υγρό απωθητικό.

Σε ένα άλλο θέμα ένα μέλος είχε ρωτήσει μεθόδους για την απομάκρυνση περιστεριών (που ενδιέφερε και εμένα) και κάποιος είχε αναφέρει το Kalif 450cc.

Δυστυχώς δεν μπόρεσα να το βρω εδώ στην Αθήνα. Δεν έψαξα και ιδιαίτερα βέβαια.

Εγω το ειχα αναφερει. Μπορω να στο βρω κιολας

value_
16-09-11, 02:27
Αυτό με τα κρεμασμένα cd κάνει τπτ?

blade_
16-09-11, 03:29
πως.. αν τους βαλεις το καινουριο cd με τα βιβλια μπορει να μαθουν κ τπτ :p

aglaisma
16-09-11, 08:17
πως.. αν τους βαλεις το καινουριο cd με τα βιβλια μπορει να μαθουν κ τπτ :p

κυκλοφορησε σοβαρη βρωμα γι αυτα τα cd δε ξερω αν ακουσες

djuan1988
16-09-11, 10:03
Εγω το ειχα αναφερει. Μπορω να στο βρω κιολας

Γιατί όχι! Ας υπάρχει, αν και το πρόβλημα λύθηκε από μόνο του.

Δεν ξέρω γιατί, αλλά τα περιστέρια δεν πλησιάζουν πια το μπαλκόνι.

Crosswind
16-09-11, 10:10
Αυτό με τα κρεμασμένα cd κάνει τπτ?

Αμέ. Αν είναι του Καζαντζίδη, μεταναστεύουν κιόλας :p

3lbereth
16-09-11, 11:36
Φυσικές λύσεις: Τα βοτσαλάκια του anon είναι ότι πρέπει - επιπλέον διατηρούν υγρό το χώμα στις γλάστρες.
ΒΤW, μήπως τα φυτά σου απέκτησαν σκουληκάκια, γι'αυτό έρχονται για lunch τα πουλιά?

Rebel Scum
16-09-11, 12:59
Κάνα δίκανο το σκέφτεσαι; :p

Σοβαρά τώρα τα βότσαλα ίσως κάνουν δουλειά....έχω δει να βάζουν και ομοιώματα αρπακτικών (κουκουβάγια πχ) αλλά δεν ξέρω έχουν αποτέλεσμα.

mach
16-09-11, 13:32
Δοκίμασες να τους λες ότι απλά δεν ενδιαφέρεσαι και ότι σου αρέσουν αποκλειστικά οι γυναίκες;

:twisted:

nyannaco
16-09-11, 14:02
Τα βότσαλα δουλεύουν, τα έχουμε δοκιμάσει στο σπίτι. Το μόνο κακό είναι ότι με τον καιρό και το πότισμα υποχωρούν μέσα στο χώμα, και χρειάζονται επανατοποθέτηση.

blade_
16-09-11, 14:21
κυκλοφορησε σοβαρη βρωμα γι αυτα τα cd δε ξερω αν ακουσες

με την πωληση απο αλλοδαπους λες?η κατι αλλο?

aglaisma
16-09-11, 15:56
με την πωληση απο αλλοδαπους λες?η κατι αλλο?

Για υλικο ακαταλληλο δι ανηλικους

nnn
16-09-11, 23:26
Η λύση είναι μία
91172

DreamAxe
17-09-11, 01:25
Για υλικο ακαταλληλο δι ανηλικους

Αυτό (http://www.ellinofreneia.net/sound.php?id=567) λες? :p

blade_
17-09-11, 02:39
Για υλικο ακαταλληλο δι ανηλικους


πλακα κανεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

applebite
17-09-11, 04:01
Μια πολύ σουρεάλ γιαγιά που ξέρω, κάνει κάτι πιο δημιουργικό.
Της αρέσει μεν η παρέα των πουλιών (όπως και σ'εσένα), αλλά θέλει να κάθονται και φρόνιμα γιατί έχει ακουστικό και αν τιτιβίζουν της παίρνει το κεφάλι. Πριν τους δώσει το ψωμί λοιπόν, το βουτάει σε ούζο.
Αν κάνεις το ίδιο, μάλλον θα τους κοπεί η όρεξη για ανασκαφές και απλά θα την αράζουν :p

aglaisma
17-09-11, 09:30
DreamAxe πολυ πιθανο να βγηκε απο εκει, αλλος μου το ειπε.

Στο θεμα μας. Τα περιστερια φευγουν αμα σηκωσουμε τα χερια ψηλα. 'Η αμα δουν καποιο μακρυ αντικειμενο, πχ κονταρι να κουνιεται.

Τσεκαρισμενο στο Συνταγμα :oneup:

Giorgio sak
17-09-11, 11:25
Φυσικές λύσεις: Τα βοτσαλάκια του anon είναι ότι πρέπει - επιπλέον διατηρούν υγρό το χώμα στις γλάστρες.
ΒΤW, μήπως τα φυτά σου απέκτησαν σκουληκάκια, γι'αυτό έρχονται για lunch τα πουλιά?

Για ψάξε και αυτό που αναφέρει ο 3lbereth. Κάποιος λόγος θα υπάρχει που έγιναν σκαφτιάδες.

Τα πορνό ήταν φάρσα της Ελληνοφρένειας.

FuS
17-09-11, 15:24
Τα βοτσαλα που αναφερθηκαν κανουν δουλεια, απο τοτε που τα εβαλα σχεδον ησυχασα.

Ασχετο μεν αλλα το καλυτερο απωθητικο ειναι μια γατα.

3lbereth
17-09-11, 15:55
Η δική μου πάντως, προτιμούσε τις κροκέττες! :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.