PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιο internet browser χρησιμοποιητε..?



Σελίδες : [1] 2 3

Vadur
05-04-04, 20:19
Προσωπικα χρησιμοποιω το ΙΕ..αλλα σκεφτομαι να ξεκολλησω και να χρησιμοποιησω opera η κατι παρομοιο..μιας και το IE δεν ειναι βολικο οταν ανοιγεις 9 και ανω παραθυρα..
Μπορει καποιος να μου πει τα υπερ και κατα της opera(αν ειναι ασφαλες..κτλπ)..η να μου προτεινει κιολας κατι αλλο.

PReD
05-04-04, 20:32
Κλασικά ΙΕ και δεν σκοπεύω να το αλλάξω...

Εκτός και αν με πείσετε...

Vadur
05-04-04, 20:36
Μαλλον καποιος θα μας πεισει..να το δεις! :mrgreen:

PReD
05-04-04, 20:49
Έτσι μου λέγαν και για το Linux, τα δοκίμασα όλα και πάλι Windows έχω...

tvelocity
05-04-04, 21:02
Θεούλη μου, ΙΕ??? Δεν έχω δεί χειρότερο browser και δεν νομίζω να δώ ποτέ μου!!!
Mozilla Firefox χαλαρά με κλειστά τα μάτια!!! Τα σημαντικότερα χαρακτηριστικά του για μένα:
1. Pop up blocking
2. Multi tabbed interface (ειλικρινά δεν μπορώ να ζήσω χωρίς tabs)
3. Ενσωματωμένο search, customizable για την search engine της επιλογής μου
4. Γρήγορο search χωρίς να χάνω τον χρόνο μου με άσκοπα interfaces, απλώς πατάω ένα \ ή / ανάλογα αν ψάχνω για αναφορές μέσα στην σελίδα ή μόνο links
5. Mozilla based, δλδ χρησιμοποιεί gecko, την πιο standarts compliant μηχανή για web σελίδες
6. Τρέχει 'παντού', windows, linux, mac os, you name it. Ο IE δεν τρέχει σε linux, άρα δεν τρέχει στο pc μου

Γενικά έχει τόσα χαρακτηριστικά και είναι τόσο ελαφρύς που κάνει τον IE να φαίνεται σαδομαζοχισμός.

PReD
05-04-04, 21:06
Δεν μου λές....

Καταρχάς δεν θα έχω κανένα πρόβλημα (Windows XP Prof SP1) με τα υπόλοιπα προγράμματα (και ειδικά τον ΙΕ γιατί έχω ακούσει πολλά...)

Είναι δωρεάν ή πληρώνεις???

Και τέλος πες και κανα link για download... (ψαγμένο ή κανονικό...)

giorgosc61
05-04-04, 21:13
MyIE2 δοκιμάστε το και δεν θα χασετε!!! :D
http://www.myie2.com/

tvelocity
05-04-04, 21:15
Δωρεάν και open source. Τον χρησιμοποιώ σε 2 linux pc's και ενα windows pc, συν την σχολή μου όπου τον έχω περάσει για να μην αναγκάζομαι να χρησιμοποιώ IE, χωρίς κανένα πρόβλημα. Θα το βρείς στο http://www.mozilla.org/products/firefox/

PReD
05-04-04, 21:18
Ωραίος... Thnx...

Θα ερευνηθεί σοβαρά και θα επιστρέωψ με τις απόψεις μου...

PReD
05-04-04, 21:19
Myie2??? Μόνο και μόνο απο το όνομα φαίνεται οτι είναι απομίμιση της κακίας ώρας...

Τί παίζει με αυτό...

XTCgr
05-04-04, 21:26
myIE2 !!!! :P

PReD
05-04-04, 21:36
Λίγο πιο αναλυτικά αν μπορείς DSL_worshipper,

Είναι καλό αυτό που λές ή κακό...

tvelocity
05-04-04, 21:36
To myIE2 είναι ένα front end για τον IE, κάτι που γράφω και γώ. Στην ουσία δεν αλλάζεις καν browser!

PReD
05-04-04, 21:40
Έ τότε τι μιλάμε για αυτό...

ααα δεν μου λές...

Πρέπει να αρχίζω να κατεβάσου του κόσμου τα addon για να δουλέψει...

http://plugindoc.mozdev.org/en-AU/windows.html

πήγα εκεί στα most popular και βλέπω οτι πρέπει να κατεβάσω σχεδόν τα πάντα...

Για διαφώτησέ με...

Vadur
05-04-04, 21:46
Χα χα ειδες PReD..ηταν που δεν θα σου αλλαζαν γνωμη! :mrgreen:
Αλλα ρε παιδια δεν αναφερατε τιποτα για opera..εχω ακουσει καλα λογια απο πολλους χρηστες..Opera η Mozilla Firefox?

PReD
05-04-04, 21:50
Ακόμη δεν είδα τπτ Vadur...

Είπα το κατεβάζω να δω τι παίζει...

Ήδη βλέπω μεγάλη ομοιότητα με Netscape και το σημειώνω...

Τώρα περιμένω απάντηση απο τον tvelocity, για τα plugins και βλέπουμε

tvelocity
05-04-04, 21:52
PReD, δεν χρειάζονται οπωσδήποτε. Εγώ μόνο flash περνάω σε κάθε εγκατάσταση και δεν έχω προβλήματα πουθενά.

Vadur, ο opera είναι adware, δεν ξέρω κατα πόσο θες να περάσεις ενα πρόγραμμα που θα σου πετάει διαφημίσεις (εκτός αν πρόκειτε να το αγοράσεις).

PReD
05-04-04, 21:57
Ε αν κατεβάσω το Flash θα κατεβάσω και το ActiveX και το Java και το Adobe Acrobat Reader και το shockwave κλπ κλπ κλπ.

Γιατί απλούστατα τα χρησιμοποιώ όλα...

Ας το δω πρώτα και βλέπω αν αξίζει να κατεβάσω όλα αυτά (ακόμη μια φορά...) (σημειώστε ακόμη περιμένω την DSL και έτσι είναι ένα πρόβλημα)

Vadur
05-04-04, 21:59
adware..?!ε Mozila τοτε χωρις πολλα πολλα!Λοιπον παω να το κατεβασω..
αα και λατι ακομα θελει επαννεκινηση η εγκατασταση?γιατι αν ναι θ' αργησω να το τεσταρω..μιας και κατεβαζω κατι που το εψαχνα μηνες..
PReD περιμενω review!

tvelocity
05-04-04, 22:03
PReD το πιο πιθανόν να σου δουλευόυν τα περισότερα χωρίς plugins. Το active X δε σου συστήνω να το κατεβάσεις, εξάλου ακόμα και ο IE δεν το υποστηρίζει πια. Επαννεκίνηση φυσικά και ΔΕΝ θέλει!

PReD
05-04-04, 22:29
βλέπω βλέπω...

Πάντως στο www.zone.com υπάρχει είδη πρόβλημα...

Και σε όλο το msn group υποθέτω...

Corto
05-04-04, 23:17
Χρησιμοποιούσα Opera από παλιά (και πιο πριν Netscape). Μετά το τελευταίο format :cry: όμως, βαρέθηκα να τον ξαναστήνω και να τον παραμετροποιώ. Έχω τύψεις, ναι αλλά βαριέμαι να πω την αλήθεια. Έμεινα στον Mozilla λοιπόν και ΙΕ ΜΟΝΟ σε sites που ο κατασκευαστής τους νομίζει ότι browser=IE. Ναι, υπάρχουν και τέτοια.

turboirc
05-04-04, 23:24
Υπαρχουν αρκετοι browsers (οπως παλιοτερα η Οpera, δεν ξερω τωρα) που χρησιμοποιουν το ΙWebBrowser* για να δειχνουν ΗΤML, επομενως ειναι το ιδιο με τον ΙΕ (για να βεβαιωθητε, αρκει να δοκιμασετε το about:blank στον browser σας).

Ο Netscape στην τρεχουσα εκδοση ειναι ενας απο τους χειροτερους browsers κατα την γνωμη μου, απο παλια τον θυμαμαι οτι ηταν και τεραστιος και τελειως ασταθης, και χωρις να ειμαι με το μερος της μ$ νομιζω οτι ο ΙΕ ειναι αρκετα καλος και σταθερος.

XTCgr
06-04-04, 01:04
για το MyIE2...το χρησιμοποιώ περίπου 4 μήνες και είμαι ευχαριστημένος.Απο οτι έχω καταλάβει πρόκειται για έναν internet explorer "μασκαρεμένο" καθώς χρησιμοποιεί έτοιμες αρκετές ρυθμίσεις του internet explorer σε αντίθεση πχ με το Opera (καλό,χρυσό το Opera αλλά θέλει να ασχοληθείς μαζί του - η έκδοση μάλιστα που χρησιμοποιούσα ήταν πιο αργή απο τον ΙΕ). Τo MyIE2 επίσης έχει filters και πάρα πολλά plugins όπως το "ad-hunter". Πάντως 4-5 φορές χρειάστηκε να ανοίξω τον Internet explorer για να επισκεφτώ μια τοποθεσία

zouzouni
06-04-04, 01:52
Όπως ακριβώς τα γράφει ο DSL_worshipper... :!: ...χρησιμοιποιώ το MyIE2 αρκετούς μήνες τώρα χωρίς προβλήματα/κολλήματα/καθυστερήσεις/κλπ-κλπ που εμφανίζει ο ΙΕ.

tvelocity
06-04-04, 02:05
Εγώ πάντως σας συστήνω να μείνετε μακριά απο οτιδήποτε σχετικό με τον IE!!! Οποιοσδήποτε έχει γράψει κάτι παραπάνω απο τρείς γραμμές HTML κώδικα ξέρει πολύ καλά τι ΣΑΤΑΝΙΚΟ πρόγραμμα είναι!!! Δεν υποστηρίζει σωστά τα .png, κατακρεουργεί τα .css, και διεφθείρει την XHTML! Ο IE είναι ο σατανάς ο ίδιος, σίγουρα το χειρότερο πρόγραμμα που έχει βγεί ποτέ απο την Micro$oft.

Eruyome(MMXGN)
06-04-04, 02:19
Μα γιατί κάποιος να χρησιμοποιήσει ActiveX;
Για το Netscape θα συμφωνήσω οτι παντα έτρεχε λίγο πιο αργά
απο τον explorer (κυρίως λόγω της ενσωμάτωσης του τελευταίου στα win), αλλα με τον firefox ήρθαν τα πάνω κάτω. Για τον λίγο χρόνο που αφιερώνω στα windows αποτελούν το default browser/mailer μου. Όσο για τα plug-ins, σιγά... Το μόνο που κάνεις είναι να πατάς το κουμπί στη σελίδα.

Επαυξάνω με αυτό που είπε ο tvelocity παραπάνω...

PReD
06-04-04, 03:37
Είναι όντως πιο αργός... αλλά αυτό μπορεί να είναι και μόνο η αίσθηση μας για συγκεκριμένο λόγο που βαριέμε να αναλύσω λόγω ώρας :P

Πάω ξανά στο test pc που διαθέτω προς testing και του MyIE2 γιατι δεν βλέπω να το αποφεύγω

ΑΑΑΑΑΑ μη το ξεχάσω...

Έχεται δοκιμάσει φυσικά να βάλεται about:blank στον explorer....

Μάλλον έχεται δοκιμάσει να βάλεται και about:***** όπου ***** βάλτε οτιδήποτε...

Έχεται δοκιμάσει όμως να βάλεται about:mozilla :?:

Για δοκιμάστε... :P

PReD
06-04-04, 03:54
Αφού βάλετε about:mozilla στον explorer

βάλτε about:mozilla και στον mozilla

ALiTiS
06-04-04, 04:00
Μοζιλλα 8)

shakm
06-04-04, 05:24
Mozilla και MyIE2. Ουτε και εγώ κάνω χωρίς tabbed browsing :)

PReD
06-04-04, 05:28
Τι εννοείτε ακριβώς (tabbed) ???

alefgr
06-04-04, 05:30
mozilla και πάσης Ελλάδος... :)

dearpru
06-04-04, 05:54
tabbed προκειμένου να μη γεμίζει η γραμμή εργασιών με πολλά tabs τα συγκεντρώνει όλα σε ένα.
κάτι σαν την ομαδοποίηση παραθύρων στον IE αλλά πολύ πιο βολικό μιας και τα έχει όμορφα το ένα δίπλα στο άλλο στο πάνω μέρος του browser , eh?

BeholderX
06-04-04, 06:51
Opera (99%) χρήση, και 1% MyIE

To firebird το εγκατέστησα προ μηνών, αλλά μου φάνηκε ελλειπές. Κατ' εμέ θέλει πολύ δουλειά ακόμα.

yorgosk
06-04-04, 09:36
firefox rules !!! είχα τον IE απή την έκδοση 3 αλλά το firefox είναι μια γενιά μπροστά. βέβαια είναι έκδοση μπέτα ακόμα αλλά είναι ήδη σταθερότατο, έχει απίστευτα πολλά πλαγκίνς και είναι ταχύτατο.

gproso
06-04-04, 10:11
Mozilla Firefox 0.8 και για μένα. Σε Windows XP και σε Mandrake Linux 9.2

WAntilles
06-04-04, 11:33
BeholderX, το Firefox μπροστά σε όλους τους άλλους browsers είναι Borg Cube από άποψη πληρότητας και δυνατοτήτων.

Ελλιπές δεν είναι. Εσύ το κοίταξες ελλιπώς.

Firefox & Thunderbird

lazar
06-04-04, 11:39
Για όσους ανοίγουν links σε νέο παράθυρο ο IE δεν είναι καλός. Για όσους σώζουν συχνά σελίδες επίσης δεν είναι καλός. Άσε που έχει "τρύπες", για κάποιον που ρώταγε περί ασφάλειας. Εγώ χρησιμοποιώ όλους τους άλλους, ανάλογα με την περίπτωση, δηλ. το site και τι θέλω να κάνω. Opera έχει καλά και πολλά shortcuts και είναι πάντα πιο γρήγορος (δεν ξέρω γιατί). Firefox = light mozilla, δηλ. διάδοχος του Netscape. Και επειδή είμαι πολλά χρόνια στο internet ανήκω σε αυτούς που χρησιμοποίησαν Netscape όταν η ms κοιμόταν.

Κανένα πρόβλημα σε όλα τα Windows για mozilla, firefox, opera. Ά! Δεν υποστηρίζουν Active X. Καλύτερα όμως. Επίσης καταργείστε τα Outlook για mail. Θα γλυτώσετε από τους ιούς.

lazar
06-04-04, 11:44
Υ.Γ. ο MSIE είναι καλός για site που φτιάχνονται από άσχετους, με frontpage που το δουλεύουν WYSIWYG και δεν ξέρουν καθόλου κώδικα. Καμμιά φορά αυτά τα site τα βλέπει μόνον ο explorer. Περιέργως συμβαίνει μόνον σε ελληνικά site...
Βέβαια, μια φορά το ανέφερα στο διευθυντή μιας εταιρείας για το site τους η απάντηση ήταν "γιατί, χρησιμοποιεί κανείς άλλο browser;"

New Bee
06-04-04, 11:52
Χρησιμοποιώ το Firebird για tabbed δυνατότητες, αλλά και ο Explorer καλός είναι, ότι κι αν λέει ο κόσμος. Δεν έχω αλλάξει σε Firefox γιατί μου την έσπασαν κάποια παιδαριώδη bugs του Firebird που τον κάνουν τελείως ακατάλληλο για πρώτο browser. Π.χ. τα links δεν ταξινομούνται αλφαβητικά και ούτε μπορείς να τα δεις και να τα κάνεις organize σωστά. Επίσης, μερικές φορές το κείμενο επιλέγεται από μόνο του, το redraw δε γίνεται σωστά, κτλ. Αν έχουν διορθωθεί αυτά στο Firefox μπορεί και να αλλάξω τελείως.

yorgosk
06-04-04, 11:56
Δεν έχω αλλάξει σε Firefox γιατί μου την έσπασαν κάποια παιδαριώδη bugs του Firebird που τον κάνουν τελείως ακατάλληλο για πρώτο browser. Π.χ. τα links δεν ταξινομούνται αλφαβητικά και ούτε μπορείς να τα δεις και να τα κάνεις organize σωστά.

γίνεται ταξινόμιση με συγκεκριμένο Plugin

New Bee
06-04-04, 12:13
γίνεται ταξινόμιση με συγκεκριμένο Plugin

Αυτόματα, κάθε φορά που προσθέτω ένα favorite ? Επίσης, όταν προσθέτω ένα favorite γιατί να μην υπάρχει το treeview control όπου βλέπεις folders και subfolders και μπορείς να δημιουργήσεις ή να διαγράψεις ότι θέλεις ? Εντάξει, είπαμε ότι ο Explorer έχει bugs, αλλά η διαχείριση των bookmarks δεν είναι ένα απ'αυτά. Θα μπορούσε να παραμείνει έτσι και στο Firebird.

lazar
06-04-04, 12:28
Π.χ. τα links δεν ταξινομούνται αλφαβητικά και ούτε μπορείς να τα δεις και να τα κάνεις organize σωστά.
Αυτό με τα bookmarks είναι μεγάλη πληγή σε όλους τους browsers. Κάποτε χρησιμοποιούσα εξωτερικό πρόγραμμα, το powermarks, αλλά πάλι κάτι έλειπε. Εάν κάποιος βρει ένα καλό πρόγραμμα για bookmarks, δηλ. με ποικιλία στη χρήση και τις ευκολίες, ας το πει.

New Bee
06-04-04, 12:37
Και κάτι άλλο, γιατί είναι και λίγο άδικη η κριτική που γίνεται στον ΙΕ: Αν από την εγκατάσταση του ΙΕ αφαιρέσεις το Media Player, το Outlook Express, τη Java machine κτλ, βλέπεις ότι η διαφορά στο μέγεθος δεν είναι καθόλου μεγάλη. Επίσης, πάντα ο IE 6 ξεκινάει πιο γρήγορα από το Firebird.

lazar
06-04-04, 13:48
Αυτό γίνεται γιατί από τα win98 η ms "κόλλησε" τον ie στο λειτουργικό σύστημα. Όλος ο καυγάς με την Netscape άλλωστε, έγινε γι' αυτό το λόγο. Αντίστροφα, τα Win98 βάρυναν σε σχέση με τα 95.

AcidArrow
06-04-04, 14:47
Στην ουσία, ο IE και το απλός Explorer που βλέπουμε τα αρχεία μας είναι το ίδιο πράμμα (περιπου) οπότε είναι πάντα φορτωμενος, οπότε... Λογικό να ανήγει πιο γρήγορα απο τον ανταγωνισμό...

Εγώ χρηαιμοποιώ το firefox 0.8 και το θεωρώ ότι καλύτερο.

Ο MyIE δε μου άρεσε ιδιέταιρα, αλλά αν έπρεπε οπωσδήποτε να χρησιμοποιώ ΙΕ θα το έβαζα γιατί το tabbed browsing είναι must.

Slammer
06-04-04, 16:24
Επισης FireFox 0.8 (σε Linux και win)
Ωραιος και ελαφρυς!

dearpru
06-04-04, 17:06
παιδιά να ρωτήσω κάτι σχετικό με firefox
στον ΙΕ μου ήταν πολύ βολικές οι επιλογές στο δεξί κλικ
μέσα σε μια σελίδα για download με τον μανατζερ της αρεσκείας μου(π.χ download with dap, download with flashget κλπ).
στο firefox δε μου βγάζει τέτοιες επιλογές και αναγκάζομαι να κατεβάζω με το δικό του μάνατζερ που δεν είναι και ότι καλύτερο.
Γνωρίζει κανείς αν μπορώ και πως να προσθέσω τις παραπάνω επιλογές;;;
ευχαριστώ

tvelocity
06-04-04, 17:29
παιδιά να ρωτήσω κάτι σχετικό με firefox
στον ΙΕ μου ήταν πολύ βολικές οι επιλογές στο δεξί κλικ
μέσα σε μια σελίδα για download με τον μανατζερ της αρεσκείας μου(π.χ download with dap, download with flashget κλπ).
στο firefox δε μου βγάζει τέτοιες επιλογές και αναγκάζομαι να κατεβάζω με το δικό του μάνατζερ που δεν είναι και ότι καλύτερο.
Γνωρίζει κανείς αν μπορώ και πως να προσθέσω τις παραπάνω επιλογές;;;
ευχαριστώ

http://downloadwith.mozdev.org/

@ ADSLgr.com All rights reserved.